VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE J Eerste zege voor De Kennemers; Beverwijk week niet voor Volendam „Médailles van een oude vrouw" Havenberichten In 4E werden 28 doelpunten gescoord J ubileumconcert van mannenkoor „De Eendracht'' MAANDAG 13 DECEMBER 1954 Kennemers Beverwijk DEM Velsen Kinheim H. van der Plas naar VSV Drie dagen „Opgejaagd" in Thalia-theater Woonwagenkinderen per schoolbus Wijk aan 7ee Schubert: zijn leven, werken en composities Vitesse '22 WIJ Commissie tot wering van schoolverzuim Motorsport Huldiging van KNMV- kampioenen in Utrecht In de tweede klasse deden de Beverwijkse clubs buitengewoon goed werk door tegen zeker niet uitgesproken zwakke clubs op drie van de vier punten beslag te leggen. De Kennemers behaalden hun eerste zege in deze competitie en wel op K.F.C., dat de vorige week in de uitwedstrijd tegen Zeeburgia nog een grote overwinning behaalde. De rood-zwarten namen dus revanche voor de destijds op het K.F.C.- terrein geleden vier-twee nederlaag. Beverwijk bereikte in Volendam eên gelijkspel (1-1), hiermede een herhaling leverend van het resultaat van de eerste wedstrijd tegen de wijdbroeken. Als wij bedenken, dat RCH de vorige Zondag nog met 2-1 van Volendam verloor, dan komt dit gelijke spel toch wel in een bijzonder fraai licht te staan. In 2A verloor HFC voorts ten tweede male van De Spartaan, zodat de Haar lemmers langzamerhand in de gevaarlijke zóne komen, 't Gooi verspeelde een puntje tegen Rapiditas, maar de Hilversummers kunnen wel tegen een stootje. In 2 B verpletterden de H.R.C.'ers hun stadgenoten met niet minder dan zes-één en daar R.C.H. niet speelde, staan de Heldersen alleen aan de kop. Z.F.C. won op het nippertje van A.F.C. (3-2) en Wa tergraafsmeer verspeelde zijn toch al kleine kans door met nul-twee van Hol- landia te verliezen. O.V.V.O., dat met vijf-één van West-Frisia verloor, kwam hierdoor nog wat vaster op de onderste plaats te staan. In 3 A vallen een drietal merkwaardige uitslagen te vermelden: Zaandijk leed zijn eerste nederlaag tegen W.F.C. (1-31, Kin- heim haalde tegen de de laatste tijd wel erg tegenvallende Terrasvogels zijn eer ste punten binnen (1-0) en Vitesse ver sloeg V.V.B. met niet minder dan vier- één. Tegenvallers In 3 B kon D.E.M. het tegen het toch werkelijk niet zo sterke Q.S.C. niet verder brengen dan een gelijkspel. Tegenvallers waren voorts ook de neder lagen van Wijk aan Zee tegen Alc. Victrix (1-2) en van Velsen tegen O.S.V. (0-1). In 4 E wonnen alle thuisclubs. Zij scoor den niet minder dan 27 doelpunten, ter wijl de tegenpartijen het niet verder brachten dan zegge en schrijve één goal. D.C.O.. W.M.S. en Bloemendaal gingen respectievelijk tegen De Germaan, E.H.S. en Nautilus met niet minder dan 9-0, 5-0 en 8-0 ten onder. Waterloo bracht het er iets beter af: Het Verloor „maar" met 2-0 van N.A.S. De standen luiden: 3 A 3 B Zaandijk 10-18 DEM 11-17 WB 11-14 CSV 10-13 WFC 10-12 ADO 10-12 WSV 7-10 Velsen 11-12 GVO 8-10 Schoten 10-11 Purmersteyn 9-10 Wijk a. Zee 11-10 ZW 9- 9 Alc. Victrix 11-10 Zilvermeeuwen 9- 9 KW 10- 9 Vitesse 10- 7 RKAFC 11- 9 HSV 10 5 Alkm. Boys 11- 9 Terrasvogels 9- 6 O SC 10- 7 Kinheim 10- 2 OSV 10- 7 4 E Nautilus 10-15 WMS 10- 9 EHS 10-13 Waterloo 10- 9 Germaan 9-12 HEDW 9- 8 Gold Star 9-12 NAS 10- 8 Bloemendaal 11-12 OFC 7- 5 DJK 9- 9 DC.O 10- 2 Het vijfentwintig, jaar bestaande man nenkoor „De Eendracht" had Zaterdag avond bij zijn jubileumconcert in „Con cordia" beter verdiend dan het kleine aan tal belangstellenden. Want deze vereni ging, die in vroegere jaren nogal eens met tegenslag te kampen had, heeft thans zeer zeker de goede weg gevonden. Dit had „De Eendracht" reeds bewezen met enige concerten, die ik van dit koor in de af gelopen maanden heb gehoord. De uit voering van jongstleden Zaterdag heeft die indruk bevestigd: zuivere en homo gene zang, grote aandacht voor de aan wijzingen van de dirigent en dientenge volge toegewijd zingen. In het succes heeft de koorleider, de heer H. Slings, een belangrijk aandeel gehad. Uit de ver zorgde jubileumrede van de voorzitter, de heer G. Bosman( bleek duidelijk hoe gped de verenigingsgeest bij „De Eendracht" thans is. Dit heeft onweerlegbaar gunstig gewerkt op het resultaat van de repetitie avonden. Het programma deed het publiek de ken nismaking hernieuwen met tal van koor werken, dKj ensembles als „De Eendracht" graag uitvoeren: „The lost chord" enthou siast gezongen, Hans Wagners „Sommer- nacht" en „De legende van de twaalf ro vers", het soldatenkoor uit de opera „Faust" en niets minder dan de Altrhap- sodie van Johannes Brahms. De tekst van laatstgenoemd, indrukwek kend koorwerk werd door de componist aan 'n drietal verzen van de ..Harzreise im Winter" van Goethe ontleend. De zangers hebben voor een welluidende achtergrond van de solostem zorg gedragen, al wil ik niet verhelen, dat met deze rhapsodie zang- technisch nog te hoog gegrepen was. Men beware iets dergelijks voor later als men zulke werken volledig aan kan. Altsoliste was Corry Heidoorn, die over een fraai, donker getimbreerd geluid be schikt, dat in de lage tonen goed aan spreekt. In de hogere regionen was haar techniek nog niet soepel genoeg en kneep zij de stem dus nog te veel, hetgeen ver meden had kunnen worden door een an dere keuze van liederen: de bekende aria „Vittoria, mio care" met de door iedere zangleerlinge gevreesde fiorituren en de solopartij in de rhapsodie, die een zeer soepele zangtechniek vereist, waren qua voordracht te waarderen, maar kregen vocaal nog niet hun volle waarde. Ik wil nog vermelden dat de pianobegeleiding onvoldoende was: een goed vakman op die plaats zou haar tot steun zijn geweest. De heren B. Koeman, F. Bruinzeel en B. Visscher allen ervaren blazers van de harmoniekapel „De Eendracht" luisterden het concert op met een sona tine voor drie klarinetten van W. A. Mo zart, een staaltje kamermuziek zoals deze levensblije componist zo uitstekend wist te schrijven. Alle waardering voor de speelse wijze waarop de drie uitvoerenden dit werkje ten gehore brachten. Van de baritonsolist M. de Waard hoor de ik onder meer de bekende Kerk-aria van Stradella, die hii met vol en goed ge luid zong, al was zijn zang, wat de uit spraak betrof niet foutloos. In aanmerking nemende, dat hier wellicht een toekomstige beroepssolist stond, mag ik verwachten, dat hij onder vakkundige leiding zich ze ker nog ontwikkelen zal. Namens de directie van de N.V. Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen feliciteerde de heer H. J. Smidt van Gel der het jubilerende koorbest uur. De heer P. C. Tolk sprak namens de Velser Ge meenschap en de sectie zang der V.G. De heer G. K. de Hey vertegenwoordigde het Koninklijk Nederlands Zangersverbond en deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van de jubileummédaille van dit verbond. De harmoniekapel „De Eendracht" had de heer B. Koeman als afgevaardigde ge zonden en het mannenkoor „Zanglust" te Beverwijk zijn voorzitter, de heer F. Mol. Allen hebben hartelijke woorden gespro ken tot het bestuur en in het bijzonder tot d» heer M. J. van den Heuvel, die sinds de oprichting een actief aandeel in de be stuurswerkzaamheden heeft gehad, A. J VAN DER WEIJDEN In een harde wedstrijd hebben de Ken nemers hun eerste overwinning behaald. Voor rust waren de Kogers met de harde wind in de rug sterker dan de thuisclub en het Kennemers-doel stond diverse malen onder zware druk. De verdediging met aan het huofd aan voerder-spil Schaaper greep steeds reso luut in. Wel kopte Sikkema tegen de lat en schoot Baljet tegen de onderkant van de legger, en ook maakte de doelman nog harde schoten van Kok en Kruiver on schadelijk. Het enige doelpunt kwam na zes minuten spelen in de tweede helft. Uit een pass van Van Soest schoot Janssen Jr. hard langs doelman Stadt in (10). De thuisclub bleef sterker, maar zag geen kans haar voorsprong te vergroten. In het laatste kwartier trok geheel KFC ten aan val, maar toen was het te laat. De rood zwarten behielden hun moeizaam ver kregen voorsprong. De resultaten van de overige Kennemers-elftallen DWS 2Kennemers 2 60; Kennemers 3—HBC 2 2—5; Kennemers 4—HFC 5 11; Kennemers 5Velsen 4 90; Scho ten 5Kennemers 6 31. Beverwijk heeft behalve het gelijke spel geen plezier van het reisje naar Volendam gehad. Want onder stromende regen werd on een onbespeelbaar veld de returnwed strijd tegen Volendam gespeeld. De eerste twintig minuten waren volkomen voor Beverwijk. Dat er maar één doelpunt ge scoord werd, door midvoor Bouvré na 20 minuten spelen, was al te wijten aan het slechte veld, waarbij iedere doorgespeelde bal in de modder bleef steken. Nog voor rust maakte de thuisclub ge lijk. In de tweede helft kwam Volendam sterk naar voren en het laatste half uur werd voor het Beverwijk-doel gespeeld, maar nog Veerman, Mauerer of ZwarthoeJ kenden Raap passeren. Het is DEM niet gelukt in Wormerveer een overwinning te behalen, maar het ge lijke spel tegen QSC is zeker niet oneervol. QSC is een lastige tegenpartij hetgeen meerdere ploegen zullen ondervinden. Het begin was voor de thuisclub, die de leiding wist te nemen, maar DEM kreeg de beste papieren toen De Vries spoedig gelijk maakte en De Boer uit een strafschop de stand op een-twee bracht. In de tweede helft kon DEM zich geruime tijd hand haven op het zware veld en nadat de thuisclub eerst nog de gelijkmaker had gescoord, nam DEM opnieuw een voor sprong. Uit een voorzet van Appel scoor de De Vries het derde doelpunt. Van de aftrap af kon de thuisclub wederom gelijk maken en nu ontspon zich een spannende strijd om de overwinning. DEM kreeg daarin weliswaar de beste kansen, maar tot een overwinning konden de Wijkenaren het evenwel niet brengen, zodat met drie drie de punten eerlijk gedeeld werden. Het was een zeer matige wedstrijd tussen Velsen en OSV, die tenslotte in een ver diende overwinning voor OSV is geëindigd. Het kostte de Velser-ploeg twee kostbare punten hetgeen achteraf wel erg jammer is, omdat daarmee de kampioenskans min der is geworden. Maar de Velsenaren heb ben de naderlaag aan zich zelf te wijten, want hun spel kwam thans niet boven het middelmatige uit. In de eerste helft wogen de partijen te gen elkaar op en het was OSV dat door Kat na een kwartier de leiding kon nemen. Velsen trachtte het spel te verplaatsen, maar het samenspel vlotte niet en boven dien verdedigde OSV stug. Zonder verdere doelpunten verstreek de eerste helft. Na de pauze zag het er even naar uit dat Vel sen zou ophalen. Het OSV-doel kwam on der zware druk, maar aan de afwerking der aanvallen mankeerde ditmaal alles. Ook het Velser-doel kwam enkele malen in ernstig gevaar, doch ook de bezoekers konden van enkele goede kansen niet pro fiteren. Zo bleef het weliswaar een span nende strijd, maar het spel kon niet het normale peil bereiken. In de een-nul score kwam geen verandering meer. Eindelijk is het Kinheim gelukt om in de tiende competitiewedstrijd de eerste en tevens verdiende twee winstpunten te be halen op het bezoekende Terrasvogels. Zij het dan met de kleinstmogelijke cijfers: 10. Aangevuld met twee jeugdige spelers beproefde Kinheim zijn „oude" elftal met de come-back van W. Groeneveld op de spilplaats en H. Prinssen in de voorhoede. Beide partijen hadden last van het zeer gladde terrein, de evenzeer gladde en zware bal en de gestage regenval. Desondanks speelde Kinheim op „Tussenwijk" beter voetbal dan in voorgaande wedstrijden, waarbij middenlinie en verdediging in zeer goede vorm waren. Maar ook de Vogels speelden eën aardige partij, zodat beide ploegen tegen elkander opwogen. Terras vogels plaatste de bal met de wind mee echter steeds te ver, waardoor de bal her haaldelijk de achterlijn passeerde. Toch had Terrasvogels bijna succes toen na een half uur een gevaarlijke hoekschop H. van der Plas, een van de spelers van De Kennemers, heeft overschrijving aange vraagd naar VSV Per abuis is Zaterdag in de rubriek „Films van deze week" een foutieve recen sie geslopen van de rolprent, die vanayond, morgen en Woensdag in het Thalia-theater in IJmuiden het witte doek vult. „The na ked spur" (in het Nederlands vertaald als „Opgejaagd") is een Metro Goldwyn Mayer-product onder regie van Anthony Mann, waarin nogal aardig wat wordt ge vochten én vele doden vallen. Het gaat er hier om een vogelvrijverklaarde te vinden: aangelokt door een grote beloning gaat Howard Kemp hiertoe op stap. Hij wordt door een oude goudzoeker in Texas op het spoor gebracht en beiden ontdekken de ge zochte, die zich op een hoge rots heeft ver schanst en het vuur opent. Een ontslagen cavalerie-officier komt er ook nog aan te pas en de man wordt overmeesterd. Zoals gebruikelijk in dit soort films komt er een meisje in voor, dat de bescherming geniet van de vogelvrije Ben Vandergroat. Er heerst verschil van mening over het verde len van de beloning, er volgt een gezellig gevecht met Indianen en de spanning wordt steeds groter. Het wordt zelfs zo erg dat Ben en het meisje Lina weten te ont vluchten, maar dit heeft tot gevolg, dat de achtervolger wordt vermoord. Alsof dit nog niet genoeg is komt Ben in een woeste bergstroom om het leven. Lina, die de kunst verstaat heel vlug van gevoelens te veranderen, vindt het geluk van haar leven in de armen van Kemp. Een wat sensatio nele maar knap gemaakte film, waarin Ja mes Stewart en Janet Leigh de hoofdrollen met verve vervullen. Het nieuwe Velsense schoolbusje heeft zich sinds deze Maandagochtend ingescha keld voor het vervoer van schoolkinderen uit het Velsense woonwagenkamp naar de RK school in Driehuis. op het Kinheim-doel werd genomen. Uit een kluwen van spelers werd de bal inge kopt. Doelman De Boer was reeds gepas seerd, maar Mol kopte de bal op de doel lijn over. Van Kinheim-zijde kreeg H. Prinssen een goede vrije schietkans door Van der Wateren, doch wegens de gladheid liep hij te ver door en kon Akkerman in grijpen. Kinheim beheerste met de kanthalfs C. de Boer en Th. van Vuuren het midden veld, zodat Terrasvogels weinig kansen kreeg. De goed combinerende Kinheim-voor- hoede werd gevaarlijker en na een half uur wist halfspeler Haan Röbken te om zeilen. Doch het schot kwam van te grote afstand. Akkerman liet de bal glippen, doch Sluiter kwam juist te laat. Direct hierna speelde Sluiter over rechts de bal naar binnen. Terrasvogels rekende op buitenspel, maar Sluiter zette door en van zestien meter afstand schoot hij hard in de linkerhoek (10). Hoewel aanvoerder Röbken de Vogels in de aanval ging steu nen, bleef Kinheim zich van vrijheid van beweging verzekeren. Twee minuten voor het einde was Van der Wateren doorge broken, maar Akkerman kon een doelpunt voorkomen. Ongeveer een kwart eeuw geleden be we V s Willem van der Veer de éénacter „De médailles van een oude vrouw" van James Barrie tot een stuk in drie bedrij ven, dat met hem en mevrouw Esther de Boer-van Rijk in de hoofdrollen een lang durige en succesvolle loopbaan tegemoet ging. Daarna hebben ook Rika Hopper en Marie van Westerhoven als de naar ge negenheid hunkerende juffrouw Dowey nog dikwijls een volle zaal tot ontroering gebracht, zodat het publiek Johan Kaart verleden jaar voor een onoplosbaar raad sel stelde toen hij zich ongetwijfeld moet hebben afgevraagd, waarom men plotse ling voor zijn her-opvoeringen met Enny Mols-de Leeuwe en Leo den Hartogh geen belangstelling meer toonde. Want deze •eigenlijk simpele historie van twee een zame mensen, die niet meer verlangen dan een weinig liefde en genegenheid, blijkt nog steeds gevoelig genoeg te zijn om de toeschouwers stil van ontroering te maken. Dit werd het vorig seizoen be wezen door de voortreffelijke opvoering door de Rederijkerskamer „Kennemer- land" en ten overvloede Zaterdagavond in het zelfde theater door de toneelclub van de Sport- en Amusementsvereniging „De Nijverheid" nog eens nadrukkelijk onder streept. Wellicht kan men zich deze enigszins navrante historie nog herinneren. Zij speelt zich af in het Londen van de eerste wereldoorlog, waar de eenvoudige werk ster, juffrouw Dowey tegenover haar ken nissen het feit wenst te verheimelijken, dat zij geen enkele bloedverwant aan de oorlog behoefde af te staan, om de simpele reden dat zij nimmer is gehuwd. Bevreesd te worden bespot als een oude vrijster zonder kinderen, bedient zij zich van een aantal gefingeerde brieven van een ver meende zoon, wiens naam zij in de bladen als een dapper soldaat vond vermeld. Wanneer deze Kenneth Dowey dan een kort verlof van vijf dagen in de Britse hoofdstad mag doorbrengen, wordt hij door de dominee met juffrouw Dowey in contact gebracht, waaruit eerst een zekere onwennige situatie ontstaat. Doch zelf een onbekende vondeling, verandert zijn geprikkelde stemming al spoedig in een gevoel van warme sympathie voor het pittige oudje, dat op haar beurt niets lie ver wenst dan voor de eenzame soldaat een moeder te zijn, die hem met haar tedere zorgen omringt. Op deze manier vliegen de dagen voor beiden om en wan neer Kenneth ten slotte naar het front moet terugkeren neemt hij afscheid van de vrouw, die hij waarlijk als zijn moeder heeft beschouwd. Geen wonder, dat juf frouw Dowey in het derde bedrijf de noodlottige tijding van zijn sneuvelen ont vangt als een moeder, die zojuist haar innig geliefde zoon verliezen moest. Doordat de voorgenomen opvoering van „Op hoop van zegen" na een aantal repe tities moest worden uitgesteld, wegens het niet beschikbaar zijn van enige spelers, restte „De Nijverheid" nog slechts weinig tijd voor de studie van een ander stuk. Men heeft dit willen ondervangen door de keuze van „De médailles van een oude vrouw", dat immers in dit geval het voor deel biedt van een uiterst kleine bezet ting. Bovendien had regisseur Bert Pijpers de hoofdrol reeds bij „Kennemerland" vervuld, waardoor hij deze in dit ensemble vrij gemakkelijk kon opnemqn. Ook dit maal speelde hij deze stugge flegmatieke Schot met een juist aangevoelde menge ling van de enigszins brute frontsoldaat en het grote kind, dat zich eindelijk mag koesteren onder de lang ontbeerde moe derliefde. Hij wist alle nuances van deze veeleisende rol met een weldadige na tuurlijkheid aan te geven, zodat men on middellijk in zijn Kenneth Dowey geloven kon. Als regisseTir had hij bovendien nog voor een amusant openingstafereel ge zorgd, dat met de gezellige theeleut van de buurtende vriendinnen (de dames Cox, Gaartman en Dubbis) direct de juiste, kleinburgerlijke sfeer trof. Alleen de mo notoon gespeelde dominee moest hierbij een zwakkere indruk achterlaten. En wat de andere hoofdrol betreft, mis schien is de tijd van voorbereiding voor mevrouw Ten Boom toch te kort geweest om zich voldoende in het karakter van mejuffrouw Dowey te verplaatsten. Zij was hiervoor ongetwijfeld het aangewezen type, doch zij wist zich niet tot een vaste lijn te bepalen. Aldus werden de momen ten-van een ontroerende innigheid afge wisseld met tafrelen, waarin haar gevoe lens aan de oppervlakte bleven en niet wezenlijk werden doorleefd. Ook de ver schillende hiaten in haar rolkennis werk ten niet bevorderlijk voor de vereiste concentratie. Hetgeen overigens voor het publiek niet de minste aanleiding vormde tot een minder geboeide aandacht, zodat ook hier weer van een onmiskenbaar suc ces mag worden gesproken, dat zich tel kens in een enthousiaste bijval ontlaadde. JAN VAN DAM Niet alleen in de zomermaanden is de Castricumse jeugdherberg Koningsbos ln trek bij de trekkers, doch ook in de winter maanden. Regelmatig worden er in dit laatstgenoemde jaargetijde weekends ge houden met de bedoeling de trekkers op gebied van zang, muziek, schilderkunst en wat dies meer zij geestelijk meer te ont wikkelen, een streven, dat vele meisjes en jongens weten te waarderen. Dergelijke weekends worden gehouden onder het mot to „Wie, wat, waar en hoe". Voor Zater dagavond heeft jeugdherbergvader Leo Rommerts, bijgestaan door de heer J. Rein- ders, uit Bakkum, en enkele vocale en in strumentale musici, de schijnwerper laten vallen op de grote Frans Schubert, die on der andere het mooie werk Ave Maria componeerde. De heer J. Reinders hield een inleiding over het leven en werken van de componist en vervolgens zongen de sopraan Aly Leinwèber, de tenor Gerard Huyerman er. „vader" Leo Rommerts, bas, zeven liede ren uit de cyclus „Die schone Mühlerin". Het bleef niet bij zingen alleen. De pianist Piet Pijnenborgh, welke de vocalisten begeleid de, speelde Schubert met vaardige hand en tenslotte beluisterde men via de gramo- foonplaat een deel van Schuberts „Forel- len"-kwintet. Het was een weekend van grote culture le en opvoedkundige waarde. De bijeen komst van Zaterdag werd ook door enige inwoners uit Castricum bijgewoond, die, naar vader Rommerts zeide, „altijd van harte welkom zjjn". De lezer neme hiervan goede nota! Wijk aan Zee speelde tegen Alcmaria Victrix een matige partij voetbal en omdat ook de Alkmaarse club er niet zo erg veel van terecht bracht, was het geheel een slechte wedstrijd. De bezoekers toonden zich in de eerste helft iets minder slecht en konden door Buizer de leiding nemen. Wijk aan Zee viel hierna wel heftig aan, maar succes bleef uit zodat met nul-een gedraaid werd. De vooruitzichten werden iets gunstiger in de tweede helft, want ge ruime tijd was Wijk aan Zee iets sterker. Jaap v. d. Mey slaagde er in gelijk te ma ken en de thuisclub kreeg volop kansen de score te verhogen. Het wilde evenwel niet lukken en diverse goede kansen gin gen door treuzelen verloren. Vrij onver wacht konden de bezoekers bij één hunner aanvallen door Vethaak de stand op een twee brengen. En wat de thuisclub daarna ook probeerde, niets lukte en met onver anderde stand brak het einde aan van deze matige vertoning. De Castricumse voetbalclub Vitesse '22 heeft het er Zondag op het terrein aan de Beverwijksestraatweg tegen VVB, uit Vel sen, niet slecht afgebracht. Aanvankelijk namen de Breesapers na zeven minuten de leiding toen rechtsbuiten Van der Linden de bal uit een fraaie voorzet van zijn rechts half onberispelijk inkopte (nul-één). Hel zag er voor de thuisclub dus niet al te best uit, maar tien minuten later bewees mid voor N. Stuifbergen eveneens goed te kun nen koppen; doelman Nieuwenhuizen was een geslagen man (één-één), en nog voor dat men thee ging drinken had linksbuiten F. Zonneveld de thuisclub de leiding ge geven (twee-één). Na de hervatting nam Vitesse '22, dat met twee invallers speelde, wederom het initiatief. Midvoor N. Stuifbergen, welke goed op dreef was, joeg in de vijftiende minuut voor de derde maal de bal in het Velser-doel en ondanks verbeten vechten van de bezoekers slaagde rechtsbinnen A. v. d. Valk er uiteindelijk in de eindstand op vier-één te brengen. De mogelijkheid, dat WIJ geen rol van betekenis meer zou spelen in de strijd om het kampioenschap, is Zaterdag niet be vestigd, want de IJmuidenaren lieten Kromhout kansloos met vijf-nul achter zich. Door het niet meespelen van Neder- lof was het VVIJ-elftal enigszins gewij zigd en T. v. d. Plas stond rechtsbinnen. De voorhoede was beweeglijker dan an ders, al dient gezegd dat Kromhout zwak verdedigde. Niettemin werd er prima sa mengespeeld en L. van der Plas bracht uit een voorzet van Langbroek met een strak schot de stand op nul-één. Zijn broer T. van der Plas liep op een hard ingeschoten bal goed door en maakte er nul-twee van. Na rust bracht dezelfde speler de stand op nul-driè. En toen even later Langbroek het vierde doelpunt voor zijn rekening nam was Kromhout een geslagen elftal. Kort voor tijd bracht Ramakers via de rechtshalf van Kromhout de stand op nul vijf. De lagere elftallen speelden als volgt: IJmuiden2-Kinheim 4-6; IJmuiden 3-Ken- nemerland 3 4-2; Jong Hercules-IJmuiden 4 3-4. Op 31 December a.s. zullen de leden van de Beverwijkse commissie tot wering van schoolverzuim periodiek aftreden. Het coU lége van B. en W. merkt hierbij op, dat twee van de voor groep II zitting hebbende leden, t.w. de heren Vonk en Runia, in de loop van het volgend jaar hun functie bij het onderwijs zullen neerleggen, zodat zij niet opnieuw voor benoeming in deze groep kunnen worden aanbevolen. De heer'A. L. van Groningen, zitting hebbend voor groep III, heeft te kennen gegeven niet opnieuw voor een benoeming in aanmerking te wil len komen. Voor de benoemingen, welke thans dooi de raad moeten worden gedaan, doet het college de volgende aanbevelingen: I. Ouders van leerplichtige kinderen: 1. a. A. Schellevis, v. Oldenborghweg 6 (aftr.), b. W. C. de Goede, Voorstraat 25: 2. a.- J. M. P. Kessel-Krook, Zeestraat 117 (aftr.), b. A. Minnes-Michel, Assumburgstraat 20; 3. a. E. v .d. Waal-Vermeulen, Vlaanderen- straat 5 (aftr.), b. W. Bruinsma, Boogaard laan 6. II. Onderwijzers bij het openbaar en bij zonder onderwijs: 4. a. J. H. v. d. Berg, Irenestraat 25 (vacature Vonk), b. J. J. v. Roosmalen, Zweedselaan 36; 5. a. M. de Jonge, Creutzberglaan 7 (aftr.), 'o. A. J. v. Tol, Hendr. Burgerstrat 13; 6. a. E. W. Rosie, Boogaardlaan 9 (vacature Runia), b. H. Lyesen, Dr. Schuitstraat 27. III. Overige meerderjarige inwoners: 7 a. L. v. d. Kolk, Verl. Voorstraat 82a (aftr.), b. D. de Boer, Zeestraat 409; 8. a. H. A. J. J, v. d. Bergh, Peperstraat 17 (aftr.), b. R. de Ruyter, Breestraat 71; 9. a. L. J. Vonk, Hendr. Burgerstraat 38 (aftr. in groep II), b. A. Wernke, Grote Houtweg 133. Maandagmarkt De „Schoorl" (van Maandag 29 Nov.) wds vanmorgen binnen met 340 kisten schelvis en piepers, 70 kabeljauw en leng, 60 koolvis, 5 tarbot en heilbot, 30 radio, 15 diversen en 200 stuks stijve kabeljau wen. De „Shamrock" voerde aan 390 kis ten schelvis en piepers en 40 diversen en drie loggers en vijftien kotters. 40 kisten wijting, 5000 kg tongen, 110 kisten schol en 150 diversen. Voorts was de trawler „Postboy" (van. Dinsdag 7 Dec.) binnen met 1320 kisten haring en verschenen ook 14 haringlogers aan de afslag met 3700 kisten. Er was dus volop haring. Wat er was Voor de Dinsdagmarkt is de trawler „Haarlem" (van Dinsdag 7 Dec.) al bin nen met 1500 gisten haring en 50 diversen. Ook de „Tzonne" (eveneéns van 7 Dec.) was vanmorgen al binnen; met 1300 kisten haring. Oudste boten zijn vervolgens de SCH. 117 (van Maandag 6 December); de Gèlria, Eveline, Bergen, van Hat- tum, Bloemendaal, Allanwater, Toron to, Dirkje, Abraham, SCH. 153 en Vios. Prijzen van heden De goede haring (ondermeer van de „Postboy") deed vanmorgen van 16 tot 17. De tweede kwaliteit haring maakte 10 tot 13. België kon regels kabeljauw gebruiken voor 130, kisten grote kabel- paUw voor 236, kisten kleine kabeljauw voor 190 tot f 170, grote schelvis voor 55 en grootmiddel schelvis voor 55 tot 57. Binnenland nam kleinmiddêl schelvis af voor 48 tot 56, pennen voor 48 tot 55 en braad voor 38 tot 42. Torren haalden 34 tot 37, middel gul 40 en grote gul 46 tot 48. Begin van de markt De eerste kisten schol en tong, die wer den verkocht, haalden de volgende prij zen: schol 3/45 tot 55, schol 2 68 en voor Engeland schol 1 82, zetschol 83, middel 66 en grote schol 48. De lappen deden 4,10, grootmiddel 3,70, kleinmid del 3,30, tong 1 2,55 en tnog 2 2,32 In het Kanaal Flinke dagvangsten in dit weekeinde in het Kanaal: de „Herman" Zaterdag twee trekken van 150 manden, de „Dirkje" een dagvangst van 350 manden haring, de „Su matra" een dagvangst van 500 manden ha ring, de „Allanwater" een dagvangst van 800 manden haring; de „Postboy" een dag vangst van 800 manden haring en de „Mary" een dagvangst van 500 manden haring. Zondag had de „Mary" een dag vangst van 200 manden haring en de „Dirkje" een dagvangst van 350 manden haring. De SCH. 54 had Zaterdag een dagvangst van 350 manden haring. De laatste trek van de „Haarlem" gaf 300 manden haring. Kust en in de Noord Schepen als de KW. 89, 162, IJM. 14, KW. 169, KW. 108, 95, WR. 34, 33 deden onder de kust trekken van 1 tot 5 man den vis en daarbij 40 tot 80 kg tongen per trek. De „Bloemendaal" deed in de Noord een trek van 100 manden hoops" en Zondag gaven de „Maria van Hattum" en „Toronto" trekken door van respec tievelijk 40 en 35 manden hoops. Binnengekomen IJm. 39, Schoorl, 35 Postboy, 9 Haar lem, 1 Tzonne, 129 Schamrock, 45 Hoop, 283. Martenshoek, 204 Verwachting, 240, 31, 249, 218, 4; KW: 48 Cornelis Marinus, 86 Sumatra, 38 Bertha, 54 Annie, 155 De Nederlandse kustvaarder „Friblo" van 167 ton is Zondagmorgen in de Noordzee vergaan. De uit vier koppen bestaande bemanning werd gered door de „Prins Willem Frederik" van de Branjolijn. Het scheepje was sinds Zaterdagavond elf uur onderweg van IJmuiden naar Engeland met een lading ijzer. De geredde beman ning: van links naar rechts de „bestman" G. de Haan uit Assen; de matroos J. Kool uit Utrecht; kapitein J. Blokzijl en de kok-lichtmatroos G. Keizer uit Ruinerwold. Arie, 76 Excelsior III, 114 Avontuur, 14 Anna Cornelia, 24 Cornelis, 166 De Ge broeders, 17 Arie Nico, 104 De Vrouw Dirkje, 26 Concordia, 40 Everhard Cristi- na, 129 Bal'ie, 29 Margarietha Maria, 51 Prinses Margriet, 107 Jacoba, 10 Adria- nus, 127 Borneo, 73 Maria Jacoba, 45 Nep- tunus, 140 Voorwaarts, 15 Rijnmond IV, 85 Huiberdina Gijsbertha, 16 Willem Cor nelis, 19 Dirk, 25 Wilhelmina I, 50 Jan, 110 Rijnmond V, 41 Aafje Jacoba, 6 Fier- man Eduard, 141 Willie, 44 Rijnmond III, 78 Eexcelsior II, 74 Hette Margaretha, 7 De Arend, 37 Nederland VI, 72, 62, 98, 91, 133, 210, Sch 54, Oceaan IX; AM 17, 16, 18; UK 47. Vertrokken Sch 135 Cornela Maria, RO 15 Antje, IJm. 33 Thorina, 57 Medan, 32 Elie, 23; UK 47. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 10 vaartuigen op Ürk aangevoerd: 638 pond snoekbaars, prijs f 0,78 tot f 0,30; 105 pond rode baars, prijs f 0,62 tot f 0,68; 626 pond bief, prijs f 0,09 tot f 0,10; 2631 pond voorn prijs f 0,09 tot f 0,10; 18 pond bot. prijs f 0,30; 2 pond zalm, prijs f 1,00; 3 pond karper, prijs f 0,20, alles per pond. Prijzen van Zaterdag: Heilbot 3,30; gr. tong 5,004,30; grm. tong 3,903,55; kim. tong 3,503,10; kl. tong I 2,802,50; kl. tong II 2,412.28; tarbot I 4,003,50, per kg. Tar- bet II 130; tarbot III 130; tarbot IV 8060; gr. schol 5553; grm. schol 6867; kim. schol 80; kl. schol I 76; kl. schol II 8142; schar 37—23; v.'haring 2017; gr. schelvis 60; grtn. schelvis 57; kl.m. 54; kl. schelvis I 58—49; kl. schelvis II 4830; wijting 4030; gr. gul 47: midd. gul 40; kl. gul 3231; poon tjes 2625; kl. koolvis wit 48, per 50 kg. Gr. kabeljauw 204150; gr. koolvis wit 132, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag: 74 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 80 kisten schol, 17 kis ten schar, 420 kisten haring. 325 kisten schel vis, 60 kisten wijting, 25 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten koolvis, 2 kisten diversen. Totaal 101Q kisten. Besommingen van Zaterdag. KW 69 5840; IJM 210 f 6620; HD 87 f 14.430: KW 123 f7330; TX 14 f600: IJM 52 f240; KW 53 f320; BU 33 f 390; IJM 31 f680; AM 16 f580. Zondag 12 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Gooiland van Las Palmas, Phidias van Hamburg. Missouri v. Rotterdam. Oostereems van Boston. Douai- sine van Londen. Cottica van Rotterdam. Tide van Londen. Stad Dordrecht van Setu- val, Margriet L. van Londen. Netherland Coast van Newcastle. J.da Pieter van Mil- fordhaven. Taurus van Hull. Ircania van Facilico. Berkelstroom van Par. Charis van Bremen. Vertrokken zijn: Falcon naar Londen. Vechtstroom naar Huil. Ais Nikolas naar Bona. Kathe Grammersdorf naar Colombia. Delfinus naar Trondhjem. Willem Mennen van Le Havre. Eos naar Rotterdam. Ben more naar Casablanca. Zondag zijn in Utrecht door de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, bij monde van de voorzitter van de sportcom- missie de heer J. G. Bruinsma de motor kampioenen 1954 gehuldigd. Het waren: Wegkampioenen: 125 cc. klasse: L. Simons (Den Haag); 250 cc. klasse: S. Postma (Har- degarijp); 350 cc. klasse: P. Bakker (Bleis- wijk); 500 cc. klasse: P. A. Knijnenburg (Wassenaar) Terreinkampioenen: tot 150 cc. F. R. Sel ling (Amsterdam); boven 150 cc. F. Baudoin (Eindhoven), Trialkampioen: W. Kooyman Jr. (Arnhem). Langebaankampioen: T. Metzelaar (Lim- men). Speerwaykampioen: A. Kroeze (Zenderen.) Kampioenen betrouwbaarheidsritten: tot 150 cc. B. Jansema (Hengelo); 150200 cc. A. J. Hak (Den Haag); 200—250 cc. T. de Vos (Haarlemmermeer); boven 50 cc. M. Rozen berg (Maastricht). Zijspanklasse: E. P. Emmelkamp met M. Heinen (De Bilt). Politie soloklasse: M. H. Kamp (Breda). Politie zijspanklasse: Inspecteur N. G. Groóthuys met T. Domburg (Alphen aan de Rijn) Clubkampioen: Motorclub „De Ronde Ve nen" (Haarlemmermeer); S. Schram (Am sterdam); T. de Vos (Haarlemmermeer); G. Brouwer (Wilnis). Merkteam: BSA-team met als rijders: M. A. Rietman (Doetinchem)G. Brouwer (Wilnis); M. Rozenberg (Maastricht). Uiteraard werd in de huldiging ook het zilveren vaas team betrokken. Dit team be staande uit M. P. den Haan (strijen), J. Jansema (Hengelo) en S. Schram (Amster dam) had aan de motorzesdaagse in Wales deelgenomen. De jhr. H. de Beaufortvisselbeker werd dit iaar nosthmim toegekend aan A. Koning uit OosterwoMo Hii werd door de voorzitter van de KNMV, de heer N. Roodenburg (Vee- nendaal) geschetst als de. veelziidigste rijder in terrèin- en betrouwbaarheidsritten. A. Koning verongelukte i'n de hetrouwbaar- heidsi-it om de „Cöupe de la Montagne" in Barneveld op 18 Mei van dit jaar.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3