Chefarine/1 Zwitsaletten YBERT Verzet in Tweede Kamer tegen opheffing minimum-broodprijs Werkweek van 45 uur nog geen studieobject voor de S.E.R. Personeel Russische Ambassade in ons land verdubbeld Het leven begint bij 40" wil zijn bemiddeling niet staken Wereldnieuws ruw? PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER 4 Sociale Zaken goedgekeurd Gecombineerde werking... beter en krachtiger! Memorie van Antwoord Buitenlandse Zaken: ..niet in te zien waarom Voorstel aan minister: Geef ons een paar deskundige ambtenaren De radio geeft Donderdag TocU ió l\et zo J WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 Circus Strassburger weer in Carré Heringa Wuthrich Adressen naar minister en Staten Generaal KOU, GRIEP, KOORTS Vertel de rest maar in de koffiekamer' Handen en Lippen Leidende gedachte (Van onze parlementaire redacteur) Nadat minister Suurhoff Maan dagnacht tot over één aan het woord was geweest, zette hij Dinsdagmiddag zijn rede voort. Hij zei dat voor het opnemen van oudere arbeidskrachten in het bedrijfsleven geen wettelijke maatregelen nodig zijn. De arbeidsbemiddeling zelf zal zoveel als doenlijk is hun plaatsing bevorderen. Sprekende over emigratie gaf minister Suurhoff te kennen het te zullen toe juichen, als Nederlandse journalisten een kijkje in Canada zouden willen gaan nemen om van de toestanden daar kennis te nemen. Hiertoe zou de minister gaarne het verlenen van faciliteiten bevorderen. De belangstelling van Indische Neder landers voor emigratie naar Zuid-Amerika is zeer gering. Natuurlijk liet de minister de pijnlijke kwestie van de uit Zuid-Afrika terugge keerde spoorwegmensen niet onbesproken. Volgens hem viel die teleurstellende gang van zaken aan het „eigendunkelijk op treden" van enige hier te lande werkzaam zijnde Zuid-Afrikaanse immigratie-func tionarissen te wijten. Er komt nu een be langrijke immigratie-functionaris uit Zuid- Afrika hierheen om het geval te bespreken. Intussen was gebleken, zo zei de minister, dat enige van de teruggekeerde jongelui niet uit het goede emigrantenhout gesneden waren. Hierna ontkende staatssecretaris Van R h ij n, met betrekking tot de arbeidsver houdingen, dat er sprake zou zijn van één richtingsverkeer. Er is tweerichtingsver keer, want terwijl het vroeger alleen van boven naar beneden ging, is thans ook het omgekeerde het geval. De staatssecretaris was voorstander van krachtige activering van de ondernemings raden, die in sneller tempo tot stand moe ten komen. Hij stond bijzonder sympathiek tegenover maatregelen inzake vacantiebij- slag, maar die bijslag behoort niet tot de loonpolitieke sfeer en is niet iets voor een wettelijke regeling. Intussen zal een advies van de Sociaal Economische Raad worden ingewonnen. Na van dit advies te hebben kennis genomen, zal de staatssecretaris zo spoedig mogelijk een beslissing nemen. Tot het vraagstuk van toepassing van de 48-urige werkweek in het Horeca-bedrijf komende, wees de staatssecretaris op daar uit voortvloeiende bezwaren: bij inkrim ping van de arbeidstijd zullen de inkom sten der werknemers teruglopen. Er is nog geen reden dit vraagstuk aan de S.E.R. voor te leggen. Nadat mr. Van Rhijn op het te duchten gevaar had gewezen, dat bij invoering van een 45-urige werkweek verhoging van pro ductiekosten zal intreden, verklaarde hij ADVERTENTIE Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bijzon der weldadig eflect hebben. Ofschoon dewer- king van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine .,4", elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, v/anneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderenI mm fj het tot stand komen van een ontwerp kin derbijslag voor zelfstandigen zoveel moge lijk te zullen bevorderen. Hij kan echter niet toezeggen, dat het in de eerste helft 1955 gereed zal zijn. Tenslotte kreeg men nog te horen, dat de staatssecretaris bereid is, bijslag voor in valide kinderen tot 27 jaar te bevorderen, als het tweede deel van de coördinatie der sociale verzekering en belastingheffing aan de orde is. Voorts deelde hij mee, dat er een plan voor invoering van een blindenrente gereed is ten behoeve van die blinden, die niet in staat zijn door opneming in het arbeids proces een inkomen te verwerven. Het plan is nu in behandeling bij de minister raad; een definitief besluit is nog niet ge nomen. Zonder hoofdelijke stemming, met aan tekening van het communistische „tegen", nam de Kamer de begroting van Sociale Zaken aan. Aan het begin van de vergadenng had de Kamer met 52 tegen 29 stemmen een motie-dr. Mol (KVP) aangenomen, waarin de minister wordt uitgenodigd het subsidie aan de Kruisverengingen zodanig te ver hogen, dat de salarissen der wijkverpleeg sters op gelijke hoogte gebracht kunnen worden met die van de verplegenden in ziekenhuizen, welke zoals bericht is, per 1 Januari worden verhoogd. De Partij van de Arbeid-fractie en de communisten stemden tegen de motie, om dat zij een reeds door minister Suurhoff gedane toezegging voldoende achtten. Op Woensdagavond 22 December zal Circus Strassburger in het Amsterdamse Theater Carré zijn intrek nemen. Het cir cus speelt tot einde Februari en er zullen twee programma's vertoond worden, elk bestaande uit een serie nieuwe nummers, samengesteld door de dames Elly en Regina Strassburger. Het Kerstprogramma duurt de hele maand Januari door, het tweede program ma is bestemd voor Februari. ADVERTENTIE Het beruchtste kruispunt van ons land, dat van de rijksweg Utrecht's Hertogen bosch met de rijksweg RotterdamMeteren (Nijmegen), waar ondanks de vele waarschu wingsborden regelmatig ongevallen voorko men, zal, naar de K.N.A.C. meedeelt, geheel worden gereconstrueerd. Er zal een groot verkeersplein worden aangelegd, waaraan men in 1955 zal beginnen. In afwachtng van de totstandkoming van deze verbetering zul len gele knipperlichten worden aangebracht. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken wordt bevestigd, dat er weliswaar aanwijzingen zijn, die op een meer tegemoetkomende houding van de zijde der Sovjets kunnen duiden. „Doch er ontbreekt nog iedere waarborg dat in die houding een wezenlij ke verandering is gekomen. Het zal in de toekomst nodig zijn steeds te onderzoeken of tegemoetkomingen van Sovjet-zijde wer kelijk zo ver gaan, dat enkele vraagstuk ken zouden kunnen worden opgelost. Tege lijkertijd zal echter het Westen onver- 99 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET I TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN k 85 ct HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws., weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano en sopraan. 13.50 Platen. 14.00 Metropole orkest 14.35 Vlaten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ensemble. 15.40 Kamer muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 18.00 Sopraan en piano. 18.30 Fries pro gramma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platèn. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 22.00 Tijdschrifttenkro- niek. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De antwoord man. 11.15 Promenade-orkest. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Christoforo Colombo, hoorspel. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Muzikale causerie. 16.00 Van vier tot vi.if. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Buitenlands tourisme in Ne derland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de "jeugd. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Reportage. 19.15 Jazzmu ziek. 19.45 Jazzmuziek. 19.45 Het huidige be grip zeemacht, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.10 Neerlands hoop en Neerlands vreze, klank beeld. 22.10 Platen. 22.20 Kerstliederen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.20 Sportactualiteiten. 23.30 Jazzmuziek. 23.5024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 1145 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Knapenkoor. 14.30 Franse les. 14.45 Knapenkoor. 15.00 Orkest, koor en solisten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Beiaardconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.10 Kongo, een wijde wereld, klankbeeld. 20.40 Porgy and Bess, opera. 23.00 Nieuws. 22.15 Ethnologische muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de Dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). De mededeling van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dat hij afwijzend heeft beschikt op een aanvrage van de stichting „Het Leven begint bij Veertig" om een vergunning tot arbeidsbe middeling zonder winstoogmerk, is voor de genoemde Stichting aanleiding geweest zich met adressen tot de bewindsman en tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden. Zij doet daarin het voorstel haar activiteit voort te zetten als particuliere organisatie, „zulks om deze geweldige goodwill bij het be drijfsleven, alsook der werkzoekenden niet plotseling te verspelen". „Wij verzoeken echter tevens, dat uiwe excellentie onmiddellijk^ een of meer op het gebied der arbeidsbemiddeling deskun dige ambtenaren ter beschikking van ons secretariaat wilt stellen, opdat al het werk geschiedt, zoals uwe excellentie dit wenst, maar echter in ons tempo, met ons enthousiasme, en binnen de kring van onze leden en van met oris sympathiserendén. Alle klachten, die dan bij ons binnenko men kunnen onmiddellijk door uw eigen ambtenaren worden opgevangen en aan u worden doorgegeven. „Wij menen, excellentie, dat nog nimmer een particuliere instelling, zozeer bekend in binnen- en buitenland, zulke verre gaande waarborgen wil bieden, ja, ten nauwste wil samenwerken met haar over heid". In haar schrijven aan de Kamerleder, zegt de stichting het wel vreemd te vin den, dat er door het ministerie van Sociale Zaken tail van vergunningen zijn gegeven aan instellingen voor arbeidsbemiddelin gen, die géén van allen waarborgen bieden, zoals wij die beogen, zoals de Vereniging ter 'bescherming van Meisjes, de Stichting voor Zeelieden, de Studenten Organisatie, de Bond voor Invaliden, terwijl boven dien allerlei particuliere bemiddelings- bureaux uitsluitend opgericht uit winstbe jag, nog steeds met hun werk kunnen doorgaan. Voorts zegt de stichting, dat zij in de naaste toekomst een nog veel be langrijker taak ziet in het verlenen van morele steun aan mensen, die onder moei lijke omstandigheden moeten leven. „Wij willen deze mensen als het ware weer moreel herbewapenen. Dit Ne derlandse initiatief heeft grote aan dacht getrokken in het buitenland. Uit Duitsland, Frankrijk, België, India, Amerika, ja uit verschillende delen van de wereld krijgen wij nog steeds verzoeken om nadere inlichtingen over de werkwijze van onze stichting, waar voor men ook in die landen het groot ste respect heeft. Leden van de Staten- Generaal zijn wij in ons vaderland nu reeds zover gekomen, dat zulk een prachtig initiatief, zulk een groot en thousiasme gedood moet worden?" Critiek op arbeidsbureaux Het adres besluit met een uitschieter in de richting der rijksarbeidsbureaux: „Talloos zijn de klachten, die wij in die enkele maanden van ons bestaan over ar beidsbureaux hebben ontvangen en of men het nu prettig of niet prettig vindt de feiten zijn deze, diat vele werkzoeken den zich uitsluitend tot de arbeidsbureaux wenden omdat deze verplichting bestaat voor het in aanmerking kernen voor werk loosheidssteun. Anderen delen mede niet het minste vertrouwen te hebben in de arbeidsbureaux, waar zij veelal eindeloos staan ingeschreven, zonder ooit taal of te ken van de arbeidsbureaux te ontvangen Ook werkgevers beklaagden zich er ernstig over, .dat zij, zich vruchteloos tot de arbeidsbureaux wendden voor het ver krijgen van geschikte hoofdarbeiders. Wij treden niet in de oorzaken van deze be treurenswaardige situatie, doch constate ren slechts, dat deze stroom van klachten zich in hoofdzaak richt tegen de trage ambtelijke uitvoering, een uitvoering die dan blijkbaar vanwege de grote deskun digheid dezer ambtenaren het juiste ef fect mist. In enkele weken tijdis werden aan ons bureau duizend posities aangebo den. Wij beschikken over een speciale map vol dankbetuigingen van mensen, die aa:i de slag zijn geholpen, terwijl ons geen en kele klacht ever onze „ondeskundige" ar beidsbemiddeling bereikte". ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: 'ti TL W/TSAL preparaat/ flauwd dienen voort te gaan de eigen de fensieve kracht te versterken ter waarbor ging van de gemeenschappelijke veilig heid". De Memorie vestigt er de aandacht op, dat de diplomatieke vertegenwoordigers der Sovjet-mogendheden verschillende in het Nederlands gestelde publicaties ver spreiden. Een lijst dier publicaties, voorzo ver deze de minister bekend zijn, is aan de ze Memorie toegevoegd. Ook andere mo gendheden verspreiden publicaties in het Nederlands. Er is echter dit verschil dat, terwijl laatstgenoemden hun documentatie meestal slechts toezenden aan de pers en soms daarenboven aan overheidsinstanties en enkele personen, die om toezending vra gen, de landen, behorende tot het Sovjet blok, hun publicaties onder particulieren verspreiden. Het is duidelijk, dat deze pu blicaties, afkomstig uit genoemde landen, waar de staat is gevestigd op een ideolo gische grondslag, in wezen steeds een po litieke strekking hebben. Het is voorts opvallend, dat de praktijk van het vreedzaam naast elkaar bestaan" mede inhoudt een sterke uitbreiding van het personeel der diplomatieke posten. Het personeel van het Sovjet-ambassade in Den Haag is sedert Stalins dood verdubbeld bij de politieke afdeling en meer dan verdub beld op de handelsafdeling. Daarbij komen nu nog een militair attaché en een marine attaché met hun staf. Het is niet in te zien, dat de betrekkingen tussen de beide landen een zo grote uitbreiding nodig maken, te meer waar het vroegere aantal personen ruim voldoende moest worden geacht om datgene te verrichten wat voor normale betrekkingen nodig was. De aandacht van de ambassadeur der Sovjet-Unie is op dit vraagstuk gevestigd. De regering is van mening, dat de Raad van Europa het kader moet zijn, waarin de Europese samenwerking in haar verschil lende vormen en schakeringen zich ontwik kelt. Dit is intussen nog niet hetzelfde als te zeggen, dat de'Raad reeds het kader zou kunnen zijn van de Europese politiek. Van een gezamenlijke Europese politiek kan slechts worden gesproken in zoverre die samenwerking effectief is. Harmonisatie ,zal te eer mogelijk zijn, naarmate die sa menwerking inniger en de vormen dier sa menwerking hechter zijn. Met betrekking tot de vijf overeenkom sten, die op 11 December 1953 door de re geringen van de leden van de Raad van Europa te Parijs zijn ondertekend, deelt do regering mede, dat de voorbereiding van de parlementaire goedkeuring door de be trokken departementen thans zó ver is ge vorderd, dat indiening bij de Staten-Gene raal van de conventie betreffende sociale en medische bijstand, van de twee interim- accoorden inzake de sociale zekerheid met bijbehorende protocollen en Van de conven tie ter verkrijging van eenheid in de for maliteiten van octrooi-aanvragen, op korte termijn kan worden verwacht. J ADVERTENTIE GEEF UW KEEL 't BESTE: Gebruik regelmatig Als plaatsvervangend voorzitter van de Tweede Kamer maakt prof. Gcr- brandy telkens weer verrassende op merkingen. Bij het debat over de broodprijs was de spreektijd gerant soeneerd. Toen de heer Schmal zijn spreektijd had overschreden, hamerde prof. Gerbrandy hem af met de opmer king: ,.U bent al twee minuten over uw tüd. De rest moet u maar aan de heren vertellen in de koffiekamer". Het merkwaardige is dat de Kamer dergelijke ruwe uitschieters altijd ac cepteert met bulderend gelach. öooooocooooooooooocooooocooooooooooocoooooooooooocoooooö Minister Zülstra, kampioen in de strijd voor de herleving van de concurrentie, ziet met bezorgdheid dat de prijzen steeds gemakkelijk omhoog, maar moeilijk omlaag gaan. Nu er geen schaarste meer is, wil hij de concurrentie weer tot leven wekken. Hij wenst terugkeer tot een normaal economisch leven en daarom wil hij met ingang van 21 December ook de minimum- en maximum-prijzen voor volksbrood opheffen. Voor de andere broodsoorten, diie tezamen 65 percent van de broodconsumptie uit maken, bestonden al geen minimum- en maximum-prijzen meer. In de Tweede Kamer hebben gisteravond verscheidene sprekers van bijna alle partijen verzet aan getekend tegen het besluit van de minister (waar de gehele ministerraad achter staat), maar de tegenstanders waren in hoofdzaak de middenstandsspecialisten. Het bleek dat in de V.V.D. en in de C.H.U. de meningen verdeeld zijn en dat is waar schijnlijk ook bij de A.R. het geval. Ofschoon op minister Zijlstra aandrang open oog had voor het standpunt van mi- As 'uitgeoefend zijn beslissing uit te stellen totdat hij nader overleg heeft gepleegd met de bakkerij-stichting (er hangt een desbetreffende motie in de lucht van de heer Jansen (K.V.P.) is het waarschijn lijk, dat hij het been stijf zal houden. Want toen hij in de afgelopen nacht even aan het woord kwam om te verzoeken 's middags te mogen antwoorden, merkte hij alleen nog even op dat het een pro bleem betreft van principiële betekenis. Dat lijkt er op dat hij bij voorbaat op het standpunt staat dat over beginselen niet valt te onderhandelen. De minister staat op het standpunt dat in normale tijden minimum- en maximum prijzen niet nodig zijn. Wanneer hij die opheft, dan moet het bedrijfsleven bewij zen dat daardoor een „moordende" con currentie zou ontstaan, een bewijs dat volgens de minister niet geleverd is kun nen worden. Maar de heer Jansen (K.V.P.) draai de gisteravond de bewijslast om. Hij be weerde dat de minister met zijn nota aan de Kamer over de broodprijs niet het be wijs heeft geleverd dat er geen brood-oor log zal uitbreken. Enkele weken geleden heeft minister Zijlstra in de Kamer nog uitgeroepen: „Ik weiger de bewijslast te aanvaarden". De herleving van de concurrentie om prijs verhoging tegen te gaan en een eind te maken aan de verstarring van de prijzen wanneer zij omlaag kunnen, zit minister Zijlstra hoog. Volgens de heer Van de Wetering (C.H.U.) laat de minimumprijs voldoende ruimte voor concurrentie want in over eenstemming met de adviezen van de bak kerij-stichting ligt het prijspeil voor volks brood gemiddeld drie cent boven de mi nimum-prijs. Afschaffing daarvan zou leiden tot onverantwoorde concurrentie. Ook de heer Van Eysden (A.R.) zag geen bezwaar tegen een bodem in de markt door middel van een minimumprijs. De gevaren van prijsverhoging en prijs- verstarring zitten volgens hem in de ad vies-prijzen, in onderling prijsafspraken. Dat was ook de mening van de heer P eschar (P.v.d.A.), die overigens een nister Zijlstra in het algemeen. De heer Cornelissen (V.V.D.) wenste hand having van de minimumprijs in het alge meen belang, hetgeen hem een standje bezorgde van de heer Schmal (C.H.U.) „omdat een liberaal voorstander moet zijn van gezonde concurrentie". Dat ver klaarde de heer Korthals (V.V.D.) in derdaad te zijn. Hij zei dat als de onder nemers eenmaal gewend zijn aan een bo demprijs, zij er niet meer van af willen. Men kon uit zijn betoog wel opmaken dat de heer Cornelissen de enige V.V.D.'er is, die het niet eens is met minister Zijlstra. De heer Schmal bleek het oneens te zijn met zijn partijgenoot Van de Wete ring, want de heer Schmal betoogde dat de ervaring pleit voor vrije concurrentie, echter niet beneden de kostprijs van een efficiënt werkend bedrijf. Ook de heer We Iter (K.N.P.) onderstreepte ten slotte dat concurrentie normaal is en een wezenlijk bestanddeel der productie. Men mag nieuwsgierig zijn naar de af loop van het debat vandaag, want ogen schijnlijk is er een sterk verzet in de Ka mer tegen de broodprijs-politiek van mi nister Zijlstra, die echter voet bij stuk schijnt te willen houden, ADVERTENTIE Post. De Amerikaanse luchtmacht zal een Superfort uitsturen om acht grote post zakken met 10.000 brieven van Engelse: kinderen, geadresseerd aan „Santa Claus, Noordpool" boven de ijsvlakten van de cirkel af te werpen. De Engels? posterijen hebben de brieven aan de luchtmacht doorgegeven voor bestel ling. Advocaat. De democratische candidaat bij de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in 1952, Stevenson, zal met ingang van 1 Januari tezamen met prof. Wirtz een advocatenpraktijk te Chicago be ginnen. Verplaatsbaar. De Amerikaanse commis sie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat zij een overeenkomst heeft aangegaan met de „American Locomotive Company", krachtens wel ke de maatschappij een atoomkracht centrale zal ontwerpen en bouwen, die gedemonteerd kan worden en door de lucht kan worden vervoerd. Het eerste type zal een capaciteit van ongeveer 2.000 kilowatt krijgen. Hongerstaking. Het aantal politiebeamb ten, dat een hongerstaking houdt in West-Bengalen om loonsverhoging af te dwingen is tot 2.500 gestegen. On geveer honderd stakers verloren het bewustzijn en werden naar het zieken huis gebracht. Militairen zijn opgeroe pen om andere stakende politiebeamb ten te ontwapenen. Aanslagen. Verzetslieden hebben in Casa blanca (Marokko) een districtshoofd doodgeschoten. In Sfax ontplofte een eigengemaakte bom voor het huis van de gemeentearts. Een van de drie doch ters van de arts werd licht gewond. Voor de woningen van vier Tunesische nationalisten in voorsteden van Tunis zijn ook bommen ontploft. Goddeloos. Merton Trice, de voorzitter van de Amerikaanse oud-strijdersorga nisatie, heeft een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om geen Kerst-ver sierselen te kopen die vervaardigd werden in Rusland of zijn satelliet- landen. Hij noemde het „belachelijk" dergelijke producten te kopen in lan den met „goddeloze ideologieën". Neo-fascisme. De commissie van onder zoek naar on-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft in een ontwerpver slag gewezen op het gevaar van neo- fascistische en uiterst rechtse organi saties. Speciaal de werkzaamheid van de „National Renaissance Party" en het maandblad „Common Sense" (op lage 16.000) wordt in het daglicht ge steld. De „National Renaissance Party", die enige honderden leden telt, gaat uit van nazi-ideeën, houdt vergade ringen in uniformen en voert rassen- propaganda. Aggressie. Het Syrische lijntoestel, dat Zondag door Israëlische jagers ge dwongen werd op het vliegveld Lydda te landen, mag vertrekken, met de be manningsleden en de passagiers, die nog niet in vrijheid waren gesteld. De regering van Syrië heeft bij de UNO een protest ingediend „tegen de ag gressie van Israël tegen een Syrisch vliegtuig". Schokkend. De Japanse regering heeft een nieuwe maatregel om de „politieke zui verheid" te bewaren aangekondigd: ministers, die functies in „winst ma kende ondernemingen" hebben, moeten deze zo spoedig mogelijk verlaten. Sommige besluiten der nieuwe regering hebben oudere politici, die lang aan „Geisha-huis-regeringen" gewend wa ren, geschokt. Vele der officiële re geringszaken zijn altijd afgehandeld temidden van het comfort en het vrou welijk gezelschap in de Geisha-huizen, maar de regering is naar verluidt, van plan regeringsfunctionarissen af te ra den dit te veel te doen. Bezuiniging. De nieuwe Japanse premier Hatojama, heeft bepaald, dat de leden van het kabinet op grond van bezuini gingsmaatregelen voortaan geen lijf wacht meer zullen hebben. Hierdoor komen ongeveer zeventig politieman nen beschikbaar voor ander werk. Het hoofd van de keizerlijke wacht te Tokio, inspecteur Tsoeboi, die negen premiers als lijfwacht heeft gediend, deelde mee, dat hij ruim zes jaar vol ledig gekleed en met de revolver naast zich in de kamer naast die van de vorige minister-president, Josjida, heeft geslapen. 21. Verbaasd staarde Panda naar het bordje: SPOOK TE KOOP. „Ga je de be lastinginspecteur VERKOPEN?", vroeg hij onthutst aan Joris. „Het spóók van de be lastinginspecteur", verbeterde Joris, „niet zijn grofstoffelijk lichaam". „Maar hoe komt het, dat hij plotseling een spook is gewordenen hoe kun je dat nou ver kopen enné, waar is dan zijneh grofstoffelijk lichaam gebleven?", vroeg Panda verward. „Vriendje", antwoordde Joris, „in al deze duistere zaken zult ge een volledig inzicht krijgen, indien ge van Huize Hobbeldonk ook een lucratief spook huis maakt. Ik was op het punt u hierover aantrekkelijke voorstellen te doen, toen ons onderhoud door de belastingambtenaar werd onderbroken. Laat ons dit dus eerst even regelen. Hier is een contract, en hier is een vulpen. Teken even, dan zal ik u de rest uitleggen". Enigszins overrorApeld nam Panda de vulpen in de hand toen plotseling een luide, doch beschaafde stem weerklonk: „STOP!" „Jolliepop!", riep Panda, blij verrast omkijkend. „Bah", bromde Joris, „altijd die onderbrekingen". ER BESTAAN vijf regelmatige veelvlak- ken, t.w. het viervlak, het zesvlak (de ku bus), het acht-, twaalf- en twintigvlak. Dat deze ruimtelijke figuren alle vijf bestaan, is eigenlijk niet juist, want in de werken over mineralogie wordt juist bewezen dat het regelmatige twaalf- en twintigvlak niet kunnen bestaan. Deze twee lichamen zijn dus menselijke bedenksels, maar het is geenszins uitgesloten dat de levende na tuur toch dergelijke regelmatige vormen voortbracht. Wie wel eens in de gelegen- heid is geweest de regelmatige kristallisatie-vormen van mi neralen gade te slaan, vraagt zich verbaasd af, hoe d| natuur zonder passer en lineaal (en zonder kennis van wiskunde, want wiskunde is eigenlijk al- leen maar een menselijke for- mulering van natuurwetten) er in slaagt dergelijke regelmatige lichamen te con strueren. De volgende proef geeft u daar over enig inzicht. U steekt enkele magneet staafjes met de gelijknamige polen in stuk jes kurk en laat deze op het water drij ven. Vervolgens houdt u de tegengestelde pool van een andere magneet op niet te grote afstand van deze drijvende mag neetjes, welke zich nu blijken te groeperen in volkomen regelmatige figuren. Drijven er drie magneetjes in het water, dan vormt zich een regelmatige vijfhoek, enz. Dit streven naar evenwicht tussen aan- en afstotende krachten voltrekt zich overal in de natuur, waardoor vaak zulk een prachtige regelmaat mogelijk is zonder gebruik van hulpwerktuigen of wiskundige stellingen. Die stellingen vervaardigt de mens zelf. Maar in de oudheid en de middeleeuwen hadden velen hierover een andere opvat ting en meende men dat de regels die sterk tot de menselijke verbeelding spraken, ook aan de Schepping ten grondslag moesten liggen. De verhouding der Gulden Snede werd door de kundige astronoom Kepler bijvoorbeeld geschouwd als de „idea crea- toris", dus als de leidende gedachte bij de Schepping. We moeten daar niet van schrikken, doch er ons rekenschap van geven dat in die tijd velen van opvatting waren dat God zich bij het scheppen van de wereld had laten leiden door wiskun dige gezichtspunten en dat het de taak van de wiskundige astronoom was dit plan te doorgronden. Voorts was men van opvat ting dat uit de wetmatigheid van het heelal ook het gebeurde op aarde verklaard zou kunnen wor den, zodat het niemand zal verbazen dat zo'n belangrijke figuur als Kepler op de Evangelische school te Graz als mathematicus tevens be last werd met de jaarlijkse kalender, waarin astrologi sche voorspellingen op politiek religieus en landbouwkundig gebied moesten wor den gedaan. In die tijd kreeg hij ook de ingeving dat de structuur van het plane tenstelsel in verband moest staan met het feit dat er juist 5 regelmatige veelvlakken mogelijk zijn. Dienovereenkomstig meende Kepler dat de banen van Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter en Saturnus zich langs concentrische bollen bewogen, welke bollen precies pasten in en om de vijf daartussen gelegen regelmatige veelvlakken. Het m.oet Kepler geweldig veel cijferwerk hebben gekost de in- en omgeschreven bollen van deze veelvlakken te berekenen, waarlangs de banen der planeten zich bewogen. Het gesloten systeem dat hij aldus meende te hebben ontdekt, werd echter deginitief versplinterd door de latere ontdekking van andere planeten die in het geheel niet in deze constructie bleken te passen. Trouwens, het schijnt een eigenschap van planeten te zijn om „regels" te breken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PÓTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2