Onverklaarbaar letsel van enkele der slachtoffers Twintig millioen voor aankoop van een emigrantenschip Opdracht in W enen VA LD A Het Triton-onderzoek Voorrang geen vrijbrief voor roekeloosheid Nieuw onderzoek in de zaak-Drummond gelast Geen beslissing in tournooi om de Van Leersum-prijs Nog volop spanning in basketballcompetitie .Clowntje Riek DAMPO GENEEST verkoudhe den Voor goedkeuring door Eerste Kamer is waarschijnlijk geen tijd meer WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 .4 Kerkelijk Nieuws Faillissementen Inspecteur Sebeille uitgesloten Betaling abonnementsgeld per giro Wielrennen Geen amateurs naar Ronde van Egypte Voetbal Bondsploeg tegen Austria in Olympisch Stadion Voor de kinderen Scheidsrechter beslist over doorgaan wedstrijd Roodselaar speelt zijn 250ste wedstrijd Belgisch elftalclub onder nieuwe leiding H. 3. MAERTjENS N.V. Olympische Spelen Brussel candidaat voor zomerspelen in 1960 Damuitslagen bij Vader, Moeder en Kind 'n TIP VAN BOOTZ FEUILLETON door Anne Duffield DUBLIN (Reuter). Bij de voortzetting van het onderzoek naar de ramp met de „Triton" door het hof te Dublin is melding gemaakt van onverklaarbare verwondin gen van twee der omgekomen inzittenden. Het waarnemend hoofd van de opleiding stuurhutbemanning der K.L.M., de heer G. J. ten Duis, zeide, dat de twee desbe treffende passagiers zaten op een plaats, waar de romp gebroken was. Hun ver wondingen schenen veroorzaakt te zijn door een plotselinge klap, maar volgens eerdere verklaringen was het toestel zeer zacht in het modderige water terecht ge komen. Sean MacBride, de vertegenwoordiger van de Ierse regering, opperde de veron derstelling, dat de verwondingen, waar over de K.L.M.-deskundigen nog in on zekerheid verkeren, veroorzaakt zijn door een der propellers, die op de bewuste plaats tegen de romp sloeg. Hij had gehoord, dat de motoren en pro pellers de vleugels aanzienlijk konden heb ben beschadigd, maar hij had nog niet eerder vernomen, dat zij de romp van de „Super-Constellation" beschadigd konden hebben. Dit is een raadselachtig punt, zo zeide hij. Het hoofd van de afdeling Lockheeds van de K.L.M. de heer C. A. Bruynestein, verscheen Dinsdag opnieuw in de getui genbank voor verdere ondervraging over zijn eerste onderzoek naar het wrak op de middag van de vijfde September. Hij verklaarde, dat een der eerste din gen, die hij deed, het bekijken van de stand van het landingsgestel en van de' landingsklaphandles was. Beide waren in bovenwaartse stand, hetgeen betekent, dat het onderstel op de juiste wijze was inge trokken en de klappen tijdens het opstij gen omhoog waren gedaan. Het was on mogelijk het onderste gedeelte van het vliegtuig te onderzoeken, omdat het in de modder van de rivier vastzat. De heer Bruynestein zeide nietvte gelo ven, dat een niet aangaan van de rode waarschuwingslamp wanneer het onder stel niet ingetrokken is, de oorzaak van de ramp kan zijn geweest. ,,Maar het kan er misschien verband mee houden", voeg de hij er aan toe. Dit zou afhangen van de tijd, waarop de lamp niet werkte, en van andere factoren. Benzinedampvergiftiging Dr. William Flynn, de arts van het vliegveld Shannon, zeide, dat zijn onder- Geref. kerken Beroepen te Dwingelo W. R. v. Halsema, cand. te Zwolle. Tweetal te 's-Gravenha- ge-Loosduinen (vac. H. W. Wierda) C. H. Appelo te Nijkerk en A. J. R. Bruissaard te Dieren. Beroepen te Spiik (Gr.) A. G. Luiks te Diever. Aangenomen naar Velp J. Couvée te Roodeschool. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Tweetal te Leerdam J. H. v. d. Hoeven te H^uwerzijl en ,L J. de Vries te Zuid- horn', van wie eerstgenoemde is beroepen Ned. IJerv. Kerk Aangenomen naar Hilvarenbeek (toez.) T. Rinkema, vic. te Nijega-Elahuizen; naar Bovenkarspel-Grotebroek W. F. Monné tc< Waaxens-Brantgum: naar Kralingen (wijk- gem. D.) E. L. Ruitenberg te Westmaas: idem de benoeming tot vic. te Lis-se G. H Wolf wisberger, vic. Haarlem, die bedankte voor Nieuw-Buinen en voor Oosterbeek: naar Spijk (Gr.) M. T. Germs te Stegger- da. Belankt voor Emmen (Eveng.) M. Wendte te Dedemsvaart. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Emmen: L. Floor Jr. te Opperdoes. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 14 December in staat van faillissement verklaard: N. BuschDe Graaf, weduwe van -T. H. Busch, te Haarlem, Rijksstraatweg 147. Rech- ter-commjesaris: mr. O. F.. Muller. Curator: mr J G. Bettink te Haarlem. de nalatenschaD van wiilon J. H. Busch, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem, Rijksstraatweg r47. Rechter-commRsaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd on Dinsdag 14 December opgeheven het faillissement van: C. L. v. Es, zaakdoende onder de naam Handelsonderneming ..Vanes". thans zon der bekende voonnlaats of verhUifnlaats in en buiten het Koninkrijk, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem. Rüks=traatweg 547 Rechter-oommissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. Hugenholtz t'c Haarlem. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES' ONTSMETIEND- VERZACHTEND zoek naar de toestand van de lijken, die uit de „Triton" zijn gehaald, er op duidde, dat alle overledenen waren gestorven als gevolg van benzinedampvergiftiging. Het ontbreken van irritatie aan de ogen deed hem geloven, dat zij zeer snel gestorven moesten zijn. De lijken waren aanzienlijk door de benzine aangetast. Mevr. Caroline Plantz uit de V.S., die levend uit het wrak werd gehaald, over leed later aan ernstige kneuzingen aan ribben, bekken en wervels. De Amerikaan Tulles, die zich meer dan drie uur aan de staart van het vliegtuig vastklemde en zich losliet toen de reddingboot vlakbij was, was niet door verdrinking om het leven gekomen maar doordat zijn hart het begaf. Dr. John MacGrath, patholoog van de nationale universiteit van Ieland, was het met dr. Flynns bevindingen eens. Het onderzoek zal naar verwachting deze week eindigen. Op een kruispunt van gelijksoortige wegen reed een van rechts komende auto met zo'n kracht tegen het rechter achter spatbord van een van links komende auto, dat die auto daardoor naar links tegen een langs de weg staande boom werd gedrukt. De van rechts komende auto kwam vervolgens in een sloot terecht. De bestuurder van laatstgenoemde auto kwam met de schrik en een kleine boete vrij. De rechtbank te Utrecht veroordeelde hem tot een geldboete van slechts f 10.wegens overtreding van artikel 25 van de Wegenver keerswet. De rechtbank overwoog dat een ter plaatse staande wo ning de van rechts komende automobilist het uitzicht naar links geheel ontnam, waardoor hij niet in staat was nog tijdig voldoende snelheid te verminderen voor de van links komende auto, die dicht voor hem langs de kruising opreed. De automobilist nam geen genoegen met deze uitspraak en verzocht de Hoge Raad, het vonnis van de rechtbank te vernieti gen. Hij wees er op, dat de van links ko mende auto hem voorrang had moeten verlenen. Zelfs onder de gegeven omstan digheden van geen-uitzicht-naar-links had hij zijn auto toch niet tot stilstand behoe ven te brengen alvorens het kruispunt op te rijden! De Hoge Raad stelde hem evenwel in het ongelijk en besliste, dat het aan de auto mobilist toekomende recht van voorrang geenszins de mogelijkheid uitsloot, dat hij toch door roekeloos rijden de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. PARIJS (Réuter) Het Franse mini sterie van Justitie hééft bevel gegeven êên nieuw onderzoek in te stellen naar dé moord op Sir Jack Drummond, zijn echt genote en elfjarig dochtertje Elizabeth. De openbare aanklager van Marseille, Jean Oddou, heeft de 77-jarige Gaston Domi- nici, die voor een drievoudige moord ter dood is veroordeeld en in de gevangenis van Marseille zat in afwachting van de voltrekking van het vonnis, reeds opnieuw verhoord. De beslissing de zaak opnieuw te behandelen is genomen na ontvangst van het rapport van Oddou. De advocaat van Dominici had om een nieuwe behandeling verzocht op grond van „opzienbarende onthullingen van Domi nici over zijn zoon Gustave en buren. Bo vendien zouden er onregelmatigheden in de procedure van het proces hebben plaats gevonden. Het onderzoek zal waarschijn lijk worden uitgevoerd door een volko men nieuwe groep detectives, waartoe in specteur Edmond Sebeille van Marseille, die oorspronkelijk het onderzoek leidde, niet zal behoren. Volgens persberichten uit Parijs ver zocht de advocaat een nieuwe behande ling van de kwestie op grond van vijf punten van beschuldiging: Gustave zou hebben deelgenomen aan de drievoudige moord, waarvan het motief beroving zou zijn; twee personen, die in de nabijheid van de boerderij van de familie Dominici wonen, zouden medeplichtig aan de moor den zijn; Clovis én Gustave zouden sa men het geweer, dat bij de moorden ge bruikt was, in eigendom hebben; Eliza beth zou na haar ouders gedood zijn; na de misdaad zou Yvette, dè vrouw van Gustave, een familiebijeenkomst op de boerderij hebben belegd, waarvan de „patriarch" Gaston was buitengesloten. Het jaarlijkse waterpolotournooi van DWR, om de „in memoriam D. E. van Leersum wisselprijs" is onbeslist geëindigd. HPC en Haarlem zullen het volgend jaar opnieuw de strijd aanbinden. De winnaar komt defini tief in het bezit van de wisselprijs. De finale, die gespeeld werd tussen HPC en Haarlem eindigde in eeneen. Er was bepaald dat bij een gelijke stand het nemen van doelworpen de beslissing moest brengen. Nadat beide partijen een serie doelworpen hadden geschoten was de stand wederom gelijk, drie—drie. De aanvoerders deden hierop het voorstel om opnieuw een wed strijd vast te stellen, daar het hun geen be vrediging schonk, om met het nemen van strafworpen een beslissing te forceren. Hier mede ging de organiserende vereniging acccoord. Na loting besliste het lot dat HPC de eerste en Haarlem de tweede prijs uit handen van de voorzitter van DWR, Voogd, in ontvangst kon nemen. De wedstrijden In een hoog tempo werd de wedstrijd HVGBHPC gespeeld, waarin HPC zich door doelpunten van Geurtsen en Pronk in de finale werkte. In de wedstrijd Haarlem— DWR kwam Haarlem goedkoop aan het eerste doelpunt. Via de hand van de DWR- midachter belandde de bal in eigen doel. Met een doorslagbal, aangegeven door Huël, kwam Haarlem met tweenul voor en Vrugt bracht de stand op drienul. In de tweede helft van de strijd verklein den Kollerie uit een vrije worp van Pie- ters en Gottmer de achterstand van DWR tot drietwee. In de strijd om de gelijkma ker trok DWR aan het kortste eind. Zo kwam Haarlem zegevierend uit de strijd met een plaats in de finale. De dames-ontmoeting HVGB-DWR, een tussen wedstrijd,, werd door DWR met drie- een gewonnen. Hierna kwamen de verliezers van de eerste wedstrijden, HVGB en DWR, tegenover elkaar in het water te liggen. Direct na de aanvang scoorde Hogeland voor HVGB. Later bracht hij de stand op tweenul. Gottmer verkleinde voor DWR de achterstand. Na de pauze stelden Rol en Nater de HVGB-over- winning op viereen. HVGB eindigde dus op de derde plaats. De finale In de finale gaven HPC en Haarlem elkander weinig toe. Aan beide kanten werd er fors gespeeld. Na een overtreding van de HPC-midachter, kon deze op de kant toezien hoe Paanakker de hem toegewezen straf- worp miste. Uit de door Haarlem verkregen spelersmeerderheid scoorde uiteindelijk Bijlsma. In de tweede helft van de wedstrijd verkreeg HPC een spelersmeerderheid. Dijk stra maakte toen gelijk. Met de stand een- een kwam het einde. O0c000000cxx000cxx>cxx00000000c>c00coc00c0000c>0c)0000000000 U kunt het Uzelf gemakkelijk maken 8 door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op 8 onze postgirorekening no. 273107 ten 8 name van Haarlems Dagblad. U 8 bespaart daarmee incassokosten en 8 vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- 8 abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken g door Uw giro-opdracht te verzenden S vóór het eind van de maand. Wij 8 behoeven dan geen kwitanties uit te g, ■zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE bbcXDCXOCOOOOOCOOGOCOOOCOCXXXXlOOOOOCXDOOOOCOGOOOOOÓOOCOCOÖ Nu de competitie reeds voor ongeveer de helft is gespeeld, lijkt het steeds meer dat onze voorspelling zal uitkomen. In het begin van de competitie gaven wij reeds als onze mening dat de strijd voor de bezetting van de bovenste plaats bij de dames zou gaan tussen het kampioensteam HOC, The White Stars en Antilopen, waarbij de Sportclub vermoedelijk de vierde plaats zou gaan in nemen. Voor de heren eerste klasse voorzagen wij een felle strijd tussen Black Pirates en kampioen The Typhoons, waarbij het sterkte- verschil van de overige teams niet groot zou zijn. De standen zijn: Dames, le klasse: HOC 6 12 302 51 Antilopen 6 10 212 70 The White Stars 6 10 194 89 SC Haarlem 6 8 147 114 Schoten Giants 6 4 79 172 Rapiditas '31 5 2 53 200 Exercitia 5 0 48 188 The Typhoons 6 0 57 208 Heren le klasse- The Black Pirates 6 12 219 147 The Typhoons 6 10 221 169 SC Haarlem 6 6 210 181 Antilopen 6 6 209 184 The White Stars 6 6 178 164 IHJ 6 4 202 210 HOC 6 2 134 220 Harlem Tigers 6 2 114 211 Het programma voor Donderdag luidt: Dames: RCH 1—ZBVS 3; Rapiditas 2—The White Stars 2; Rapiditas 1—Exercitia 1. Heren: Rapiditas 1—ZBVS 1; HOC 1 Harlem Tigers 1; The White Stars 2IHJ 3. Vrijdag worden gespeeld: Dames: HOC 3—ZBVS 2; IHJ 1—HOC 2; The White Stars 1SC Haarlem 1. Heren: The White Stars 3The Typhoons 4; PSVH 1—IHJ 2; The White Stars 1— IHJ 1; Black Pirates 2SC Haarlem 3. Het is thans zeker dit de Amerikaanse basketballploeg van het 512th Fighter Day Squadron uit Soesterberg op Maandag 20 December in het Krelagehuis in Haarlem een wedstrijd tegen een vertegenwoordigend Haarlems herenteam zal komen spelen. Deze wedstrijd zal om acht uur beginnen. Hierdoor is het niet mogelijk het normale programma af te werken, zodat het programma (voor één veld) vermoedelijk zal worden: 19.— uur: HOC 3—The White Stars 3 (heren) of een junioren wedstrijd. 20.uur: Haarlems herenteamAmeri kaanse herenteam 21.30 uur: HOCAntilopen (dames). Een maand geleden heeft de sportcom- missie van de K.N.W.U. een ploeg van vier amateurs aangewezen (Van Dongen, Van den Dungen, Hofland en Van den Broek) om ons land te vertegenwoordigen in de Ronde van Egypte, die van 12 tot 17 Januari op het programma staat. De organisatoren hadden de toezegging gedaan, dat de reis kosten van dit viertal zouden worden ver goed. Van de zijde van de K.N.W.U. was op schriftelijke bevestiging aangedrongen, maar dezer dagen is bericht binnengekomen uit Cairo, dat de aanvankelijke toezegging op dit punt werd ingetrokken. Als gevolg hiervan zal de Nederlandse ploeg niet aan de Ronde van Egypte deelnemen. Op Woensdag 22 December zal een Ne derlandse bondsploeg in het Olympisch sta dion in Amsterdam een wedstrijd spelen tegen de Oostenrijkse eerste divisie club Austria (Wenen). Twee dagen later komt Austria nog een keer op Nederlandse bodem uit. In Geleen spelen de Weners dan tegen de eersteklasser Fortuna. „Ik zal hier blijven, zo lang als ik zin heb!", zei de indringer. Bunkie stond even sprakeloos van zoveel brutaliteit. Maar toen werd hij nog woe dender dan ooitwat dacht die knul wel? In hun eigen huisje binnen te dringen en nog 'n grote mond opzetten ook! „Maak je nou, dat je weg komt!", schreeuwde Bunkie. „Nee!", zei de jongen. „Voor jou nietKom maar op!" „Daar dan!", zei Bunkieen hij gaf de indringer 'n fikse peun op zijn bolle neus. „Au!", gilde de jongen, want die klap kwam nogal aardig aan. „Hier heb je er nog een!", zei Bunkie knarsetandend. Enpats!daar had de vreemde nog 'n klap te pakken. Maar onderwijl zat Rick ook niet stil. Toen hij zag, dat de andere knul zijn kame raad te hulp wou komen, vond hij, dat zijn beurt gekomen wasAls 'n woedende leeuw stoof hij op nummer twee af, zwaaide zijn vuisten en kreeg de vijand op de grond. Daar zat hij in 'n oogwenk boven op hem en hield hem met de vuisten in bedwang. „Zo!", riep hij boos. „Ik zal je leren, mannetje, wie hier iets te vertellen heeft; kalm maar, of ik timmer je neus tot appelmoes, versta je?!" Bestuur KNVB bepaalt In het officieel orgaan van de K.N.V.B. Wijst het bondsbestuur nog eens met nadruk op de noodzakelijkheid van een regelmatige afwerking van liet competitieprogramma van de eerste klasse. In dit verband, aldus het bericht, bepaalt het bondsbestuur, dat in ieder geval van twijfel de keuring van de terreinen voor de eerste klasse wedstrijden aan de scheidsrechters moet worden over gelaten. Aan de scheidsrechters wordt daarbij tevens ter kennis gebracht, dat het staken van eerste klasse wedstrijden wegens weers omstandigheden slechts in zeer bijzondere gevallen dient plaats te vinden. Een terrein bedekt met een dunne sneeuwlaag of een veld dat lichtelijk hard is moet voor eerste klasse wedstrijden als bespeelbaar worden beschouwd. Een verstandig geluid van het K.N.V.B.- bestuur. Maar nu de practijk Roodselaar, de midvoor van EDO, zal Zondag aanstaande de tweehonderdvijftigste Wedstrijd spelen voor zijn vereniging. Dat zal dan zijn in de thuiswedstrijd, die de roodzwarten Zondag in het Noorder Sport park in Haarlem spelen tegen Willem II uit Tilburg. In het Heyselstadion in Brussel heeft de Belgische Elftalclub voor het eerste getraind onder leiding van de nieuwe bondscoach Van der Weyer en zijn assistent Ceuleers. De vroegere coach, de Brit Dougali Li vingstone wiens contract voortijdig met goed vinden van de Belgische bond werd beëin digd, heeft bij deze gelegenheid afscheid genomen van de spelers en van zijn opvolgers wien hij alle succes toewenste. ADVERTENTIE VERHUUR HOOGTEZONAPPARATEN Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 1Ü220 De heren Seeldrayers, Crahay en Clemme hebben als vertegenwoordigers van het Bel gisch Olympisch Comité een onderhoud ge had met de heren Cooremans, wethouder van: onderwijs schone kunsten en sport, en Koeckelenbergh, directeur generaal van so- siale werken en sport, over een eventuele organisatie van de Olympische Zomerspelen 1960 in Brussel. Men kwam tot de slotsom dat alle met de organisatie samenhangende problemen gemakkelijk zouden kunnen wor den opgelost. Wethouder Cooremans zal aan de gemeen teraad voorstellen aan het IOC een officiële bevestiging te zenden van de candidatuur van Brussel, die reeds gesteld was krachtens een besluit van de gemeenteraad van 22 Januari 1951. Teddy gevoerde Windbreakers Voor de damcompetities werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse district Kennemerland: KNCBeverwijkse Damclub I 911: Haar lemse Damclub IIKNC 155; Halfweg Hillegom 119; IJmuiden IISt. Bavo voor lopig 711; Beverwijkse Damclub IHet Oosten 614. Tweede klasse district Kennemerland: CruquiusBeverwijkse Damclub j.iX 119; Haarlem/Oosterkwartier IIKNC II 155. In de eerste klasse is de stand in de kop groep: 1. St. Bavo 13 punten (7 wedstrijden); 2. Haarlem/Oosterkwartier I 11 punten (7 wedstrijden); 3. Het Oosten 11 punten (8 wedstrijden); 4. Beverwijkse Damclub I 10 punten (7 wedstrijden); 5. Haarlemse Dam club II 9 punten (8 wedstrijden). Degradatie-candidaten zijn Hillegom, IJmuiden II en Halfweg met elk 4 punten uit 8 wedstrijden. MILAAN WON IN LONDEN. In een lichtvoetbalwedstrijd heeft de FC Milaan, nummer één op de ranglijst van de Italiaanse eerste klasse, met zesnul gewonnen van de tweede divisie club West Ham United. De ruststand was tweenul. ADVERTENTIE Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering had de Tweede Kamer een wetsontwerp te behandelen, waarbij de allergrootste spoed betracht moest worden, namelijk de wijziging van de begroting van het Scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1954 met het oog op de aankoop van een voor het emigrantenver- voer bestemd Amerikaans schip, de „Ameri can." Dit schip kost 6V2 millioen gulden; met de verbouwing zal bovendien 14.800.000 gemoeid zijn. Ir. Posthumus (P. v. d. A.) achtte de aankoop juist, aangezien het hier een abnormaal vervoer betreft, dat niet op de weg van de gewone reders ligt. Mr. VanLeeuwen, sprekende namens de VVD-fractie, was tegen het voorstel. Volgens hem zou een particuliere reder veel economischer voor emigrantenvervoer kunnen zorgen. Deze stelling werd door minister A 1 g e r a tegengesproken. Ook al sluit de overheid een overeenkomst met een reder, toch moet zij, die het beheer over zulk een schip heeft, zelf voor de boekingen zorgen. Een vermakelijk moment deed zich voor, toen de minister, naar aanleiding van critiek op de hoge kosten, die in het geding zijn, een brief van een rederij begon voor te lezen, waaruit de Kamer kon horen, dat die rederij wier naam de bewindsman meende niet te moeten noemen, het besluit van de regering zeer verstandig achtte. Al lezende noemde de minister plotseling de HollandAmerika-lijn. Deze ongewilde onthulling ontketende bij de Kamer een daverend gelach. Vermeld zij nog, dat minister Algera nog mededeelde al het mogelijke te hebben ge daan om de beslissing over de aankoop uit gesteld te krijgen. Vlak voor de vergade ring had hij echter wederom van de adspi- rant-verkoper bericht ontvangen, dat deze niet tot verder uitstel bereid was en de be slissing uiterlijk Donderdag 16 December moest vallen. Aangezien de Eerste Kamer ook nog haar goedkeuring moet geven, eer door de koninklijke ondertekening het wetsontwerp rechtskracht kan krijgen, zou het voor de hand hebben gelegen als de Tweede Kamer het voorstel dat alleen tegenstand bij de ,VVD ontmoette zonder hoofdelijke stemming met aanneming van dat „tegen" zou hebben aangenomen. Dit gebeurde echter niet en voorzitter prof. Gerbrandy bepaalde de stemming op hedenmiddag half vijf. Wegens de plechtige bevestiging van het statuut voor het koninkrijk wordt de vergadering dan pas voortgezet. Aan neming van het regeringsvoorstel staat wel vast. Maar dan ontbreekt nog de goedkeu ring van de Eerste Kamer. ADVERTENTIE Om mij bij de zaak te bepalen: Bij TIP kan ter wereld niets halen 'k Wil verder nog gaan En zeg U spontaan: TIP is met geen goud te betalen! Irrz. Mevr. A. V., Zuilen ontv. 1 fl. Tip en 1 fl Bootz» Apricot Brandy. 20) Het meisje had dezelfde grote leren tas bij zich, die hij eens voor haar uit de mod der gered had. Ze trok de ritssluiting open en haalde een klein pakje te voorschijn, dat ze hem overhandigde. Hij maakte het open en uit het vloeipapier kwam een fijne wit linnen zakdoek te voorschijn, waarop in een hoek zijn initialen geborduurd waren. Hij keek haar vol verbazing aan en er kwam een kleur op zijn wangen. „U hebt uw goede zakdoek toch voor mij bedorvenlegde ze uit. „O, maar dat was een vod in vergelij king met deze! Heb je dat monogram zelf geborduurd?" „Ja, en ik ben blij, dat u het mooi vindt". „Dat drukt mijn bewondering ternau wernood uit. Heel erg hartelijk bedankt. Je had 't niet mogen doen. Stel je voor, al dat werk.maar 't is erg lief. „Ik vc-nct 'c prettig werk", antwoordde ze op de haar eigen rustige wijze, terwijl ze hem vol warmte aankeek. Nogmaals, dank je hartelijk!", zei hij enigszins verlegen. „Ik zal deze zakdoek alleen bij zeer bijzondere gelegenheden ge bruiken. Zullen we nog wat verder wandelen, of ga je liever terug naar het chalet?" Ze namen een pad, dat naar het bos voerde, en passeerden één van de afzon derlijk staande kinder-chalets. Bij het ohaiet stonden twee jongetjes, één van een jaar of tien en één van niet ouder dan zes. De jongste droeg een bundel, waarin waarschijnlijk kleren zaten. Hij had grote koolzwarte ogen. Het was of de jongens ruzie hadden over het een of ander. De stem van de oudste jongen klonk dreigend en het jongere knaapje scheen zich te verweren. Geen van beiden had Anna en haar metgezel opgemerkt. „Laat ze maar", zei Kim, toen Anna stil bleef staan. „Ze moeten het samen maar uitvechten". „Wacht even", antwoordde Anna, „ik wil alleen horenEn ze vernam, dat de jongen met de zwarte ogen juist van daag was aangekomen en in het dorp naar het kindertehuis was verwezen, waar hij thans door de andere jongen werd gewei gerd „We willen joww soort niét hier", zei de oudere jongen fel, „maak dat je weg komt! En laat je gezicht hier niet meer zien!" „Maar waar moet ik heen?" vroeg de kleine jóngen met eén ongelukkig stem metje. „Dat gaat mij niet aan. Verdwijn! Ik wil je hier niet langer zien". De kleine jongen, met het bundeltje in zijn hand, verwijderde zich aarzelend. Hij huilde op een kalme gelaten wijze. Het scheen niet in hem op te komen de auto riteit van de oudere jongen in twijfel te trekken Het was hem al zo vaak in zijn korte leventje overkomen, dat hij ergens ge weigerd werd De oudere jongen scheen het nog niet genoeg te vinden en raapte een steen op, welke hij het kleine donkere ventje ach terna gooide. Het was een klein steentje en het deed de jongen geen pijn, toen het hem raakte, maar hij schrok er heftig van en liet zijn bundeltje vallen. Anna, die het tafereel met stijgende verontwaardiging had gadegeslagen, kon zich niet langer inhouden. „Jij, lelijke jongen....!" riep ze heftig uit en rende op de oudere jongen toe. Ze pakte hem beet en schudde hem door elkaar, waarna ze hem een stevige draai om zijn oren gaf. Toen ze haar kleine hand ophief om nog een klap toe te dienen, greep echter een sterke bruine hand de hare. „Dat was voldoende, Anna!" Kim keek haar lachend aan. Even stribbelde ze te gen, doch 't duurde niet lang, of ook om haar mond kwam een lach. Haar woede was opeens uitgedoofd. De jeugdige tyran maakte zich luid huilend uit de voeten. De kleine donkere jongen was stil blijven staan en keek vragend van de een naar de ander. Hij was kennelijk benieuwd, wat er nu verdér zou gebeuren. Kim was diep in zijn hart verwonderd over Anna's onbeheerste drift. Hij had dit niet achter haar gezocht. Ze was altijd zo vriendelijk en gelijkmatig.... „Juffrouw Glendenning. Jean Fraser kwam met een gezicht, dat rood zag van verontwaardiging, in hun richting aanhollen. „Dit gaat werkelijk té ver!" hijgde ze. „We kunnen dit soort dingen niet tolereren en ik zal hierover met sir Charles moeten spreken. We wen sen niet, dat onze kinderen door wie ook geslagen worden „Dan moet u er voor zorgen, dat uw kin deren andere kinderen niet bedreigen", zei Anna rustig, zichzelf weer geheel meester: „Als u gezien had, wat'hier zó juist voorviel...." „Ik heb het gezien en ik stond op het punt om tussenbeide te komen. Ik wilde uitleggen, dat iedereen hier gelijke rech ten heeft...." Anna glimlaohte. „Ik denk, dat de uit leg, die iik hem gaf, meer effect zal heb ben!" Het gezicht van Jean Fraser werd zo mogelijk nog roder. „Dat zijn niet onze methoden, juffrouw Glendenning! Een kleine, weerloze jon gen te slaanHem pijn te doen „Maar dat was juist de bedoeling", werp Anna tegen. „Nu zal hij zich mis schien wel tweemaal bedenken, voordat hij een andere kleinere jongen aanvalt.. „Als u het zó ziet", antwoordde Jean Fraser, „dan hoort u niet in ons midden thuis. Dan kunt u 't best teruggaan naar Wenen.-Ik zou het erg vervelend vinden als er onrust onder de kinderen kwam. En u veroorzaakt die door het ene kind te liefkozen en vervolgens een ander kind te slaan „Gelooft u niet, mevrouw Fraser", kwam kim tussenbeide, „dat u deze zaak te veel opblaast? Ik ben er van overtuigd, dat juffrouw Glendenning het met u eens is, dat het niet op haar weg ligt om de aan uw zorgen toevertrouwde kinderen een pak slaag te geven. Maar wat we hier za gen, was zo intens gemeen en 't speelde zich allemaal zo snel af, dat ze toegaf aan een plotselinge verontwaardiging. Ik ben van mening, dat die- jongen 't verdiend had. En 't zal hem heus geen kwaad doen". „Daarvoor heeft iedereen natuurlijk zijn eigen opvatting", antwoordde mevrouw Fraser stug. „Maar in ieder geval is het niet de onze. „Goed", zei Kim, sussend. „Het zal heus niet weer gebeuren". „Het mag ook niet weer voorkomen. En als juffrouw Glendenning van plan is hier te blijven, dan verzoek ik haar zich niet meer met de kinderen te bemoeien". Kim zuchtte even. Wat een onmogelijk mens zonder enig gevoel voor humor was deze mevrouw Fraser! Anna merkte op: „De kinderen zullen teleurgesteld zijn, als ik mijn belofte om weer bij hen te komen, breek. Maar u schijnt me nu eenmaal als een bedreiging te beschouwen voor hun welzijn ze lachte even en de guitige kuiltjes in haar wangen werden zichtbaar „en ik zal me aan uw orders houden...." Vervolgens op het kleine donkere jongetje wijzend, dat nog steeds stond te wachten, voegde ze er aan toe: ,,'t Lijkt me goed, dat u zich even met dat ventje bemoeit. Het weet nog steeds niet, of 't kan blijven of weer af moet druipen. Hij staat hier al lang genoeg te wachten". Kim, die Anna's manier van doen, thans wel kende, wist, dat het niet haar bedoe ling was hautain te zijn en dat ze niets anders bedoelde dan wat ze zei. Maar Jean Fraser moesten haar woorden als een bèvel in de oren klinken en het was dan ook bijna vanzelfsprekend, dat er een blik van verontwaardiging in haar ogen kwam. „Ik heb het helemaal verbruid", zuchtte Anna, toen Kim en zij hun wandeling langs het smalle pad in de vallende sche mering voortzetten. „Bent u ook boos op me, kapitein Forrest?" „Helmaal niet. Die jongen verdiende een afstraffing volkomen!" „Maar u kwam toch tussenbeide....?" „Ik was bang, dat je in je drift tè ver zoudt gaan. Die jongen had genoeg ge had. Allemensen, ik zou nooit hebben kunnen denken, dat je zo'n kleine drift kop kon zijn, Anna!" Hii was inderdaad verwonderd geweest over haar felheid, maar aan de andere kant had deze uiting van temperament hem een zeer mense lijke zijde van haar getoond en was hij er blij om, dat ze zo temperamentvol kon zijn. „Ja, ik ben helaas soms héél erg op vliegend", bekende ze (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6