'Thalia* Vlaardingen, de stad van de „haringfietsen Agenda voor Velsen Beverwijk wil meer variatie brengen in de tarieven Twee Duitse dorpen ijverden 34 jaar voor electrisch licht Kennemer Lantaarn Visserij -varia Havenberichten In 1925 werd de laatste gebouwd aarswees Draden in natuurreservaat verboden Old Clothes New 5 99 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Vrijdagavond „Open Deur"- Kerstfeestviering Trouwen tegen concurrerende prijzen Model-vuilnisemmers met dito wagen DRY CLEANÏNG ONLY V aardigheidsproeven Chr. Gym. Ver. „IJmuiden" Gemeentelijke kook- en bakdemonstratie Smakelijk kijkenJ Baarden op de pont Nieuwe vier-étagewoningen voor „Arendsweg-Zuid" Rioolwater-monsters Keetwagens m» S WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 NEVENSTAANDE FOTO is genomen op 22 Juli 1925 en het is één van de vier laatste stoomloggers die in Nederland zijn gebouwd. Het schip, Joannes Georgius VL. 39 genaamd, kwam gereed in Arnhem bij de Arnhemse Stoomsleephelling Maatschappij en de bouw geschiedde in opdracht van de N.V. Vlaardingse Stoomvisserij. De overige drie schepen, die in hetzelfde jaar gereed kwamen zijn geweest de Koningin Wilhel- mina VL. 190 gebouwd bij Gebr. Van der Windt voor de N.V. De Doggermaatschappij en de Visserij Maatschappij Callenburg kreeg er twee tegelijk, de Hennie VL. 216 en de Maria Adriana VL. 217, beide gebouwd bij Rijkse Co te Rotterdam. Na zeven jaren waren er weer nieuwe stoomloggers aan de vloot toegevoegd in een tijd toen de motor voor de zeilloggers haar intrede deed. Het verbouwen van deze schepen op grote schaal geschiedde aan het einde rvan de twintiger jaren. In het jaar 1925 /was de stoomlogger nog in de meer derheid ten aanzien van de motorloggers. Hejt is namelijk zo dat de Nederlandse vis- sririjvloot in dat jaar 60 stoomloggers telde em 40 motorloggers, benevens 406 zeilsche pen. Van die 60 stoomloggers behoorden er 49 thuis in Vlaardingen. IJmuiden had er 4, Katwjjk 2, Scheveningen 1 en Maassluis 4. De eerste stoomlogger werd in ons land in 1897 van Vlaardingen uit in de vaart ge bracht in dezelfde tijd toen IJmuiden aan de eerste stoomtrawler begon. De stoom trawler heeft zich daarna, vooral in het buitenland enorm ontwikkeld, terwyl de stoomlogger dat niet heeft mogen beleven. Toen bij het haringvisserijbedrijf hoe lan ger hoe meer de motor in gebruik kwam begonnen de papieren voor de stoomlogger te dalen. Wel hadden de stoomloggers een specialiteit en dat was het beoefenen van de beugvisserij, maar toen deze visserij niet meer lonend was moesten de stoomloggers gedurende de wintermaanden opgelegd worden. Voor de trawlvisserij waren ze minder geschikt en ze moesten dit overlaten aan de motorloggers, die in ieder geval nog wat bereikten in de tijd toen de drijfnetvisserij niet werd uitgeoefend. Na verloop van tijd werden de motorloggers beter voor de trawlviserij geschikt gemaakt door het plaatsen van sterkere motoren, terwijl de stoomlogger trouw is gebleven aan de ma chine, die hij bij de bouw had meegekregen. De „Joannes Georgius" was 209 reg.ton bruto groot, de lengte bedroeg 36,63 m., de breedte 6,63 m. en de holte 3,33 m. De trip- Ie expansie-machine ontwikkelde 200 pk. De „Koningin Wilhelmina", de „Hennie" en de „Maria Adriana" waren identiek aan de „Joannes Georgius". De bouw en inrichting weken weinig af van de eerder gebouwde stoomloggers. Niettemin vonden ze gretig aftrek bij de bezetter in 1940. Al spoedig kwamen ze in Duitse dienst. De Koningin Wilhelmina VL 190 en de Hennie VL 216 zijn weer in het land teruggekeerd, de beide andere zijn in Duitse dienst verloren gegaan. Dezer dagen hebben drie Vlaardingse re derijen elk een nieuw motorvisserijschip be steld. Vlaardingen gaat dus een nieuwe tijd tegemoet, want het zullen moderne schepen worden. Na de vier stoomloggers in 1925 heeft men reeds twee moderne motorsche pen gebouwd, namelijk de Janny VL. 30 in 1940 en de Tonny VL. 74 in 1942. Ook deze schepen zijn in Duitse dienst geweest en daarna hebben ze nog enige jar^n gevaren voor de N.V. Sgheepvaart en Visserij Mij. Irene, welke rederij de schepen indertijd heeft laten bouwen bij Gebr. van der Windt. De Janny en de Tonny maken echter geen deel meer uit van de Vlaardingse vloot al hebben ze dan hun namen behouden. Res pectievelijk als SCH. 61 en SCH. 72 varen deze schepen voor de N.V. Rederij v.h. Frank Vrolijk te Scheveningen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) In het kader van de ,,Open-Deur"-Kerst- feestviering 1954, zoals die in ons gehele land wordt gehouden, zal Vrijdagavond in het Hervormde wijkhuis aan de Dijck- mansstraat door de voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken uit Amsterdam de op voering geschieden van „Ismaël de her der", Kerstspel in drie bedrijven. In dit spel, dat op aangrijpende wijze laat zien hoe de jonge heder Ismaël, zoe kende naar steun en vriendschap in zijn leven, wordt aangetrokken door de bood schap uit Bethlehem, beeld Van Hoboken afwisselend de negen personen uit, die in' dit stuk voorkomen. Medewerking bij deze uitvoering, die voor iedereen vrij toegankelijk is, verle nen het Hervormd wijkkerkkoor en de heren Bert Beijlevelt, orgel en F. van Coe- zand, hobo. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in deze courant. De prijs bedraagt slechts 10 cent per m.m., minimum 12 m.m. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract wor den gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Vrijdag 31 December (of Maandag 3 Januari). KENNEMERLAAN 186 - IJMUIDEN WOENSDAG 15 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Opgejaagd". IJmuider Harmonie, 20 uur: Rex, con cert. Toneelver. WIJ, 20 uur: Patronaatsge bouw, toneeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 14—,17 uur. DONDERDAG 16 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Russisch ballet". Rex, 20 uur: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur: Het Nerv. Jeugdgebouw, feest avond. «Kersttentoonstelling Bloemsierkunst, Cultureel Gebouw, geopend van 1518 uur en 1923 uur. Willem de Zwijgerschool, 19.30 uur, Pa- tronaatsgebouw, schoolfeestavond. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur; speekuur wet houder van Openbare Werken. Ned. Bond van Technici, afdeling Vel- sen-3everwijk, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, cultu rele avond. (Van onze correspondent in Bonn) Ten Zuiden van Hamburg, op de Lüne- burgerheide, liggen de dorpjes Nieder- en Oberhaverbeck, die nu eindelijk electrisch licht gekregen hebben. Tot voor enkele da gen heersten hier nog toestanden zoals on ze voorouders die in de vorige eeuw moe ten hebben gekend. In Niederhaverbeck staat een modern schoolgebouw met brede ramen, dat twee jaar geleden klaar gekomen is. Verleden week was een petroleumlamp de enige bron van licht. In de herfst en in de win ter zette Meester Krauss een grote petro leumlamp op zijn lessenaar en een twaalf jarige jongen stak haar aan. Het school lokaal, waar alle veertig leerlingen bij el kaar zitten, werd daardoor echter slechts zwakjes verlicht. Daarom werden aan het begin van de dag alleen geschiedenis en taal behandeld. Pas later, wanneer het bul ten licht was geworden, kon de onderwij zer met lezen en schrijven beginnen. Toen hjj voor de eerste keer het knopje van het electrisch licht omdraaide floepten zes gla zen bollen aan. In de boerenhuizen behielp men zich tot voor kort met petroleumlicht en talkpitjes. Daardoor was het de laatste tijd haast on mogelijk personeel te krijgen omdat al het werk met de hand moest worden gedaan en het personeel 's avonds al heel yfoeg onder de wol moest. Dat die twee dorpen, die toch niet verder van Hamburg verwijderd liggen dan Utrecht van Amsterdam, pas zo laat elec- triciteit gekregen hebben, is een gevolg van het feit dat de Lüneburgerheide een goede 45 jaar geleden tot natuur-reservaat werd verklaard. Men wilde het uitgestrek te landschap in dezelfde toestand houden, en nergens mocht iets veranderd worden. In 1920 hebben de inwoners van de twee dorpen al gepoogd aansluiting op het elec trisch stroomnet te krijgen, maar in do loop van de afgelopen 34 jaar hebben zij tot hun grote teleurstelling tot vier maal toe nul op het request gekregen en wel omdat de electrische draden volgens de op vatting van de natuurbescherming afbreuk zouden doen aan het landschappelijk schoon. Voor het aanleggen van kabels onder de grond was niet voldoende geld, maar uit eindelijk zijn de bewoners van de twee dor pen er nu in geslaagd de benodigde 104.000 mark bijeen te brengen. Behoudens enkele voorgestelde wijzigin gen in de gemeentewet, betrekking heb bende op de „Verordening op de heffing van leges, enz." komt het college van B. en W. met een voorstel tot wijziging van de prijzen bij voltrekking van een huwe lijk. Tot heden zijn er twee maatstaven, na melijk de zogenaamde „kosteloze" voltrek king, die 25 kost en bij gebruik van de grote zaal is men 100 verschuldigd. Ten einde het aantal kosteloze huwelijken te verminderen zal getracht worden meer variaties in de tarieven te brengen en wordt het volgende voorstel gedaan: Voor het voltrekken van een huwelijk op een andere tijd of wijze dan ingevolge artikel 4 der Wet van 23 April 1879, voor kosteloze huwelijksvoltrekking is bepaald, wordt een recht geheven, indien het huwe lijk wordt voltrokken in de trouwzaal of een bijzonder huis op: Maandag: des voormiddags tussen 9.30 en 12 uur 15, des namiddags tussen 2 en 5 uur 15; Dinsdag: des voormiddags tussen 9 en 12 uur 25, des namiddags tussen 2 en 5 uur ƒ40; Woensdag: des voormiddags tussen 9 en 12 uur ƒ15, des namiddags tus sen 2 en 5 uur ƒ25; Donderdag: des voor middags tussen 9.30 en 12 uur 25, des namiddags tussen 2 en 5 uur ƒ25; Vrijdag: des voormiddags tussen 9 en 12 uur 25, des namiddags tussen 2 en 5 uur ƒ15; Za terdag: des voormiddags tussen 9 en 12 uur 40, des namiddags tussen 2 en 3 uur 50; op ieder ander tijdstip: 50. Indien het huwelijk wordt voltrokken in de grote zaal, op werkdagen tussen 9 en 12 en 2 en 5 uur 100; op werkdagen, op iéder ander tijdstip 150; op Zondagen en daarmede gelijkgestelde dagen 200. Deze verordening treedt in werking op Kerstwijding in Gereformeerde kerk In de Gereformeerde kerk aan de Ko ningsweg zal Woensdag 22 December weer de jaarlijkse Kerstwijdin>gsdiienst worden gehouden. Aan deze wijdmgsstonde verle nen ook nu weeir medewerking het Gere formeerd Evangelisatiezangkoor Velsen- Beverwijk en het Chr. jeugdkoor „De Zangvogels", beiden onder leiding van de heer H. Slings. Ds. H. W. Wierda uit Haarlem zal een meditatie houden. Het liturgische gedeelte wordt gelezen door de heer A. Kok. de eerste dag van de tweede maand na die, waarin Burgemeester en Wethouders de Koninklijke goedkeuring zullen hebben ontvangen. Vier gulden per jaar, retributie voorgesteld Voor de aanschaftingskosten van 7000 vuilnisemmers voor Beverwijk vragen B. en W. een crediet van 47.250,en voor het veranderen van drie roltrommelwagens een bedrag van 7500, Reeds lang stond de aanschaf van deze attributen op het gemeentelijke verlang lijstje, maar door afleveringsmoeilijkheden bleef dit een vrome wens. Thans meent het College echter de tijd gunstig om tot be stelling van de model-vuilnisemmers over te gaan. Het College verzoekt de gemeente raad toestemming te geven voor deze credieten en in beginsel te besluiten tot de heffing van een retributie voor het op halen van huisvuil a 4,per jaar per in gebruik gegeven emmer. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vragen wij Uw bijzondere aandacht vqor de vertoning in één speciale voor stelling van het VERMAARDE INDRUKWEKKENDE RUSSISCH BALLET in schitterende kleuren met medewerking van de beroemdste ballerina's en dansers van de Moskouse en Leningradse theaters Uitgevoerd worden o.a. scènes uit „Vlammen van Parijs" en „Het Zwa- nenmeer" van Tsjaikowski. Een film die men om vele redenen moet gaan zien schreef de Haagse Post. Een festijn van klank en kleur Voorverkoop morgenochtend van 11 tot 12 uur aan het theater. Telefonisch dagelijks. I ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Zaterdag 18 December 's middags om half drie worden in de gymnastiekzaal van de Marnixschool, Stephensonstraat IJmuiden, van de adspirant-leden van 10 16 jaar van de Chr. gymnastiekvereniging IJmuiden" vaardigheidsproeven voor turnen en behendigheid afgenomen. Deze vinden plaats onder supervisie van het Ned. Christ Gymnastiek Verbond. Wanneer de leden voor de zes onderdelen een vol doend cijfer halen, wordt vanwege dit Ver bond een lintje verstrekt dat op de linker mouw gedragen mag worden. Elk jaar worden deze proeven gewijzigd, zodat ook, wanneer men dat wil, deze Vaardigheids- proeven opnieuw kunnen worden afge legd. Is men reeds in het bezit van zo'n mouwlintje (vele leden hebben dit al), dan wordt er een 2 op aangebracht en zo ver volgens. Uitgaande van de gemeentelijke gas- en waterbedrijven van Velsen zijn de inwoon sters van Velsen-Noord uitgenodigd tot een bezoek aan een kook- en bakdemon stratie, die Vrijdagavond, aanvangende om acht uur in het gemeentelijke ont- spanningslokaal aan de Van Diepenstraat zal worden gegeven. Tuinbouwstudieclub-leden komen bijeen De Tuinbouwstudieclub „Beverwijk" houdt op Vrijdag 17 December in ,,'t Centrum" een ledenvergadering. De heer Slootweg uit Lisse zal hier spreken over het onderwerp „De bestrijding vari het wortelrot in lelies en narcissen". Te weinig, helaas Wat er gisteren in de krant stond over die aftandse vracht auto, die met 25 ton gewicht over de weg denderde en niet kon aangeven welke kant het ding uitwilde, daargelaten of hjj op het stuur reageerde en remmen zou als er geremd moest worden, was een van die enorme schandalen van de weg. Als zo'n ding 60 kilometer per uur rijdt is hij te vergelij ken met een kanonskogel van 25 ton, die óók niet remmen kan en wee degene, die in het schootsveld treedt. De Velsense politie heeft een eind gemaakt aan de ris kante omzwervingen van het projectiel, maar dat was nog maar puur toeval, want als er niet net een slimme agent had gedacht: „Kom, laatikereiskij- ken", dan was die Rotterdam mer nu ergens in het hoge Noorden op moord uit en had den we misschien morgen of overmorgen een berichtje kun nen lezen over drie doden bij Appelsga. De ponten van Velsen heb ben, dunkt mij op dit punt één enorm voordeel: ze zijn de fuik, waarin heel wat onge rechtigheden van 's Heren we gen binnenzwemmen Beschonken feestvierders, die de hele breedte van de weg nodig hebben, rijden hier nog al eens tegen de lamp en ook andere booswichten hebben de Velsense veren in het verleden al menigmaal ruimschoots in hun vervloekingen bedacht. Er zouden eigenlijk en feite lijk twee fikse politiemannen doorlopend aan die pont moe ten loeren op auto's, die niet deugen en bestuurders van het zelfde kaliber. Maar helaas: er zijn geen mensen genoeg te vinden in het agentarium van Velsen, want een knellende zuinigheid weerhoudt de over heid hier blijkbaar van de hoognodige uitbreiding van het corps. Wij merken dat zo niet di rect, maar indirect kan het doden kosten. In Appelsga. Het is allemaal in het klein begonnen met die mensen van de bloemenwinkel „Beatrix", waar aan de Kennemerlaan de bloe metjes binnen worden vertroeteld, om ze anderen zoveel moge lijk buiten te laten zetten. De Beatrixers hebben om en de bij Moederdag, als alle vaders en alle kinders met bouquetten en hortensia's draven om de rest van het jaar weer met vuile voeten en te laat uit school binnen te kunnen vallen, een smaak vol tentoonstellinkje in eigen beheer ineen getimmerd. Maar nu gaat het groter worden in deze donkere dagen voor Kerst mis als de eerste hyacinten al weer moeizaam hun kleurtjes verdedigen en optimistische bloemenmannen met hun blauwe neus en freesia's venten. Het wordt zelfs een hele expositie in het Cultureel Gebouw, dat van morgen af voor een deel aan Flora's spruiten gewijd zal zijn. De Van Rijswijckzaal en het trappenhuis zullen mét de hal geuren naar alles, wat de aarde in dit somber jaargetij aan kleur en goede sier kan opleveren een driedaags feest voor de zintuigen dus. Anonieme brieven worden onder geen beding in deze rubriek behandeld. Op mijn discretie kunt ge evenwel in de daartoe strekkende gevallen rekenen. Gaat niet, wandelaar.... Een sportief man, die elke Zondag vast de Duin en Kruid- bergerweg omwandelt en dan geniet van het vele schoons, dat hij als oud-IJmuidenaar tijdens de dagelijkse doening moet missen, vraagt mijn be middeling voor zijn getergd be staan als wandelaar. Meermalen, zo krijt hij ang stig, moet ik mij tegen de hek ken langs deze overigens voor treffelijke weg opvouwen om aan de dood te ontsnappen en met mij mijne kinderen en kleinkinderen. Zou daar niet een net voet pad gelegd kunnen worden? „Helaas, waarde de aan palende gronden zjjn alle par ticulier bezit en van de toch al smalle weg, waar twee flinke auto's elkander slechts met veel moed, beleid en trouw kunnen passeren, mag geen centimeter meer afgehaald worden, wil er geen één-rich- tingverkeer uit groeien (wat op zichzelf op deze voor het verkeer niet zo daverend be langrijke weg misschien zo gek nog niet zou zijn...), zodat de enige, inderdaad vergezochte oplossing zou zijn de bezitters der opgemelde gronden eens over de haren te gaan strijken en hen vriendelijk doch drin gend te verzoeken voetstoots een voetpad af te staan. Of het lukken zal? Dat de naderende Kerst een aantal mooie „stukjes" zal veroorzaken, hoef ik ulieden niet te vertellen en dat ik vast ga k:jken evenmin, maar dat er niet alleen bloemen maar ook een tropisch aquarium en een volière vol vogeltjes te pronk zullen staan, mag u toch wèl weten. En wat fruit. Een mandje van één bij twee meter, vrinden, om u al len het water tussen de kie zen te doen stromen. Alsmede éen Kersttafel, gedekt naar de eis en met de knusse sier van een intiem diner-bij-kaars- licht-met-zilver-en-kristal en kleine bloemversieringen om het glanzend aarde- en glas werk. Als u wilt gaan zitten, kan de keuken van het Cultu reel Gebouw helaas niet meer dan koffie met een sprits op leveren, zodat u maar staande moet bewonderen, lijkt me, want ik prefereer haas of eendebout in die dagen. Er hangt mistletoe oók. Niet dat ik daar wat mee wil aan duiden, maar misschien laat een blode jongeling zich ver lokken te komen kijken om zijn hartsvriendin onder dit vrijmoedige bloempje door te leiden en haar dan plots blo zend een klein kusje op de donzige wang te planten. Hij doet maar. In elk geval: het kan een vriendelijke plezierige aange legenheid worden, daar in het Cultureel Centrum van IJmui den. Er is al maanden aan deze show gedokterd en de ontwerper van de Kerststukjes heeft al zijn fantasie samen gebald op siermais en rotan kandelaars, boomschors en sparregroen. De kleine werk stukjes van de „bind-les" ko men er ook, u weet wel, van de cursus bloemschikken. Om het helemaal mooi te houden zal ergens op de achtergrond een stemmig muziekje ruisen en af en toe klepelt er een klok of wat. Ik vind het maar een mooi stukje initiatief en dat niet alleen, want deze tentoon stelling is tevens een blijk van samenwerking tussen een paar middenstanders, zoals de fir ma Loendersloot, die de ta felaankleding voor haar re kening neemt en Engelhart, die het fluitend en zwemmend gedierte uit de Trompstraat importeert. Smakelijk kijken, morgen en overmorgen en Zaterdag! Wanneer het lot u de komende tijden gunstig zij en ge verovert u op de Velser pont een bescheiden plaats, dan zal deze koste lijke overtocht in de sfeer van een middeleeuwse kapervaart gedompeld zijn. Want de stoere mannen, die de pont besturen némen het niet langer. Zij menen en blijkens uitvoerige verhalen in dees' krant zaten zij er niet zo érg ver naast dat hun wekelijkse of maan delijkse ondersteuninkjes, bedoeld tot het in standhouden van vrouw en kinders mitsgaders één pakje toeback, beneden de middelmaat blijft, dat zij dus zogezegd onder het welstands minimum vertoeven waar geen hoop is voor de toekomst, noch uitzicht op een kerstboom. D Nu mogen deze nijvere vere- vaarders en overzetters uit hoofde van hun rijksfunctie niet staken, daargelaten of zij er de behoefte toe zouden ge voelen met machtige knuisten op tafels in rokerige zalen te slaan en monkelend eisen in te dienen. Hun blijft over het kleine verweer vande baard. Zij zullen, zegden zij mij, de baard en de snor laten stSAn om te tonen, dat het hun grim mige ernst is met die vraag om wat beter deel van leven op de pont. Zij zullen ons dus straks overzetten met de pien tere oogjes pinkelend uit de vrijelijk wassende haargroei op kin en wangen, desgevraagd meedelend dat deze overigens sierlijke haartooi hun manier van protesteren is. En zij zul len een traan in het oerwoud laten sippen. Het is nog niet bekend of de pontmannen zich binnenkort ook gaan hullen in maliënkol der en harrenas en of zjj op de boeg hunner zeer geliefde vaartuigjes borstbeelden zul len plaatsen, om bij aankomst ln de ponthavens kartetsen af te vuren en des avonds flam bouwen te ontsteken. Maar ik zié wat in deze wij ze van ageren. Dit is een volmaakt nieuwe figuur in de strijd, vrinden. De automobilisten van Ne derland zouden thans als ver wijt aan de minister, die nog niet hard genoeg met de tun nels opschiet naar hun zin, zich kunnen kaalscheren, al zal de minister daar weinig pijn aan hebben. Zij zouden per diligence naar Den Haag kunnen tijgen of een openbare wedstrijd tussen een fietser en een automan kunnen uitschrij ven wie het eerst in Alkmaar is, bij gelijke start uit Haar lem. De baarden verschijnen dus op de pont. Onderkruipers val len zonder enige twijfel direct met hun blozende wangen door de mand en de overzetklanten zullen in hun vuisten grinni ken om deze uiting van humor op een wereld, welke van gro te woorden en frisse, vrolijke strijd aan elkaar hangt. Je moet trouwens als pontman zijnde maar geen scheerzeep of -kwast betalen kunnen, dan moet die baard wel vrijelijk op komen. want met groene zeep en het aardappelmesje gaat het beslist niet. LAMPENIER Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 4,70; grm. tong 3,75—3,70; kim. tong 3,45; kl. tong I 2,72; kl. tong II 2,40 per kg. Gr. schol 62; grm. schol 73; kim. schol 73; kl. schol I 75; kl. schol II 6756; v. haring 1610; wijting 49; kl. haai 35; horsmakreel 108,19, per 50 kilogram. Aanvoer van Dinsdag. 20 kisten tong en tarbot, 18 kisten schol, 4335 kisten haring, 2 kisten wijting, 64 kisten horsmakreel,. Totaal 4440 kisten. Besommingen van Dinsdag. Tzonne f21.310; Haarlem f24.000. Verse haring: KW 85 f520: KW 110 f 1010; KW 44 f2500; KW 48 f6700; KW 86 f4690; KW 38 f440; KW 127 f156. IJselmeervisserij. In het begin van de vorige week kon de visserij op het IJsel- meer wegens ruw weer bijna niet worden uitgeoefend. De vangsten aan snoekbaars varieerden per span van 70 tot 150 pond per etmaal. .Rode baars werd zeer weinig aan gevoerd en de vangsten waren ten hoogste 40 pond per span. De vangsten aan blei en voorn varieerden van 100 tot 300 pond. Van de snoekbaars was de gemiddelde prijs f 0,77, rode baars f 0,62, blei f 0,09 en voorn f 0,10 per pond. De weekbesommingen per span varieerden van f 200 tot f 700. De net- visserij op Snoekbaars en witvis was van weinig betekenis. De vangsten aan snoek baars waren ten hoogste tot 20 pond per vaartuig. De vangsten l'epen voor rode baars tot 12 pond en voor voorn tot 50 pond per vaartuig. Van deze vissers waren de week besommingen ten hoogste tot f 70 per vaar tuig. De vorige week werd geen Noordzeevis aangevoerd. De besommingen van de kust- vissers voor IJmuiden waren matig. Enkele haringvissers bij Breskens vaa de Urker Noordzeevloot maakten goede weekbesom mingen. De haringvangsten waren aanmer kelijk beter te noemen. De vorige week (6 tot en met 11 December) werd op Urk aan gevoerd: 2323 pond snoekbaars; 653 pond rode baars; 2909 pond blei; 3843 pond voorn; 18 pond karper; 19 pond snoek; 18 pond bot en een schotje voor f2,00. De totale omzet was f 2887,18. De Beverwijkse gemeenteraad is een plan aangeboden tot het bouwen van 48 étage woningen in vier woonlagen, uit te voeren in twee blokken van 24 woningen aan de Platanenstraat en de Pieter Verhagenlaan in het uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid. De woningen bevatten naast een woon kamer, keuken, douche-chel en bergruimte, allen 3 slaapkamers, welke ruimte bieden voor 6 personen in totaal. De woningen zijn ontworpen door de architect J. H. J. van Rossum te Delft. Bij onderhandse besteding is voor de bouw van deze woningen ingeschreven door M. L. Evelein, alhier, voor een bedrag van ƒ560.150,welk bedrag juist be neden de zogenaamde stopprijs ligt. Aan gezien het niet te verwachten is dat bij een openbare aanbesteding een lagere prijs verkregen zal worden, achten B. en W. onderhandse aanbesteding in het belang der gemeente. De grondkosten voor het plan bedragen 80.560,terwijl de bouwkosten, inclu sief architectenhonorarium, kosten van toezicht en bijkomende kosten geraamd worden op 593.450, De gemiddelde huurprijs van de wonin gen zal, exclusief waterverbruik en bij komende kosten 9,65 per week bedragen. Het College stelt voor te besluiten tot het stichten van bovengenoemde 48 woningen, haar daarvoor de nodige credieten voor grond- en bouwkosten te verlenen, haar te machtigen uit 's Rijks kas een zo hoog mogelijke bijdrage in het nadelig exploi tatiesaldo voor deze woningen, overeen komstig de bepalingen van de Beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950 aan te vragen en te aanvaarden en het College te machtigen de bouw van deze woningen op te dragen aan M. L. Evelein, alhier voor 560.150,—. Teneinde op ieder willekeurig moment monsters te kunnen nemen van het Bever wijkse industrieën afgevoerde rioolwater, is het wenselijk op sommige punten in de openbare weg putten te maken. Volstaan kan worden met het maken van een tiental van dergelijke putten. De kosten hiervan worden geraamd op 2.000,— en het College stelt de gemeente raad voor tot dit bedrag een crediet te verstrekken. Het Beverwijkse College van B. en W. verzoekt om een crediet van 6.900,voor de aanschaffing en inrichting van 3 keet wagens ten behoeve van het personeel van de dienst Openbare Werken, dat toezicht houdt op de uitvoering van straatwerken e.a. en dat belast is met landmeetkundig werk. De thans bij de werken in gebruik zijnde keetwagens worden veelal gehuurd, hetgeen een efficiënte werkwijze be lemmert. ADVERTENTIE Telefoon 'K2510 Fotocopieën Lichtdrukken Klein offset druk Stencil- en Typewerk Technische Reproducties -4189 Os g 5" £>3 3 K: 2-'' aSs'E B 1 B s s.5 gas w x Dinsdag 14 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Theano van Dublin, Eemstroom van Grangemouth. Oranjefontein van Antwerp eh. Wilhelmina van Kotka. Bor neo van Fowey. Thor van Oxelosund. Roze Fred van Rundkoldvick. Suomen Nyto van Mantyluoto. Draco van Cardiff. Andrea Parodie van Norfolk. Attian van Kemi. Ham let van Leningrad. Twee Gezusters van Aar- hus. Jelö van Oslo. American Lawyer van Antwerpen. Belgian Coast van Londen. Spurt van Hull. Grebbestroom van Liver pool. Vinga van Oxelosund. Elena Parodie van Norfolk. Lucas Bols I van Ala, Daniël van Gdynia. Reliable van Londen. Mordkap van Antwerpen. Vertrokken zijn: Netherland Coast naar Rotterdam. Sandettie naar Bolnes. Amor naar Hamburg. Missouri naar Londen. Boreas naar Kopenhagen. Douaisien naar Duinker ken Bardaland naar Hamburg. Alberto Do- dero naar Hamburg. Ridderkerk naar Las Palmas. Pitza H naar Hampton Roads. Marva naar Slikkerveer. Amstelstroom naar New York. Ponza naar Vilvorde.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7