Dr. Adenauer zegt een nieuwe poging tot Saar-overleg toe Weerbericht Het eiland Desnoods met een beroep op Londen en Washington Plannen voor cultureel festival tijdens bollenseizoen Onverzoenlijke tegenstellingen in de Bondsdag Export Combinatie: belastingverlaging Bevestiging statuut voor het Koninkrijk Zjoekov valt Churchill en Montgomery aan Overheid en ANVV nog gereserveerd Kwestie-Cyprus niet in behandeling genomen Het woord is aan Mitterrand en Bidault in ernstig conflict Britse onderzeeboot uit droogdok losgeslagen 69e JAARGANG No 136 DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 290 Paus Pius weer iets beter Afwachten Strijd om buitenlandse markten wordt slopend Basis voor Duitse bewapening werd tien jaar geleden gelegd Holland-Festival mag niet worden geschaad Geen risico nemen Drie gewonden; drie vermisten Weer rapport U ÏB zs 8 Hoog water: 9.09 en 21.38 uur 8 Laag water: 4.29' en 16.56 uur. Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER LIJKT NU WEL meer schot te komen in het streven, om het Noordelijke deel van de provincie Noordholland met het Zuidelijke in vaste verbinding te stel len. Al zijn er nog jarenlange termijnen aan verbonden. Voor de Velser tunnel-in- wording moeten wij aannemen, ons gron dend op vroegere berekeningen, dat die termijn nog 2\'z jaar is. Tot dusver ver keerde de tunnel ten deze in eenzame positie, maar nu heeft de Amsterdamse wethouder van Publieke Werken Van 't Hull in de gemeenteraad medegedeeld, dat het werk aan de brug over het Buiten- IJ bij Schellingwoude binnenkort zal kun nen beginnen. Het departement van Ver keer en Waterstaat heeft onlangs zijn definitieve goedkeuring verleend en over ongeveer 2>/z jaar zal de brug kunnen worden geopend. Als de voorspellingen nauwkeurig uitkomen zouden die feeste lijke ontketeningen van het verkeer met het eiland in Velsen en Schellingwou de dus samenvallen in de zomer van 1957 en het tweede deel van „het seizoen" in dat jaar opluisteren. Al kan men daar niet te vast op rekenen, het is toch mooi dat de mogelijkheden op die termijn nu verdubbeld zijn. Men bouwt een brug in aanzienlijk korter tijd dan een tunnel. Dat zullen de Amsterdammers dan ook ervaren ten aanzien van de historische plannen voor hun IJ-tunnels, die even wel in hun nieuwste phase nu ook tot verwezenlijking schijnen te gaan komen. Hun wethouder heeft daar eveneens mede delingen over gedaan: mededelingen be treffende proefboringen en andere voor bereidende werkzaamheden en over een onderhoud binnen enkele dagen met mi nister Algera. Men hoopt dat dit tot een spoedige beslissing zal leiden. Sinds drie maanden is de minister in het bezit van het rapport van de Adviescommissie-de Vos van Steenwijk, die het gehele vraag stuk der oeververbindingen heeft onder zocht. Volgens de nieuwste plannen zal het Marine-établissement moeten verhui zen naar Schellingwoude en zal de fabriek van Du Croo en Brauns, aan de overkant van het IJ, zich eveneens elders moeten gaan vestigen. Maar naar het daarvoor meest geschikte terrein wordt nog gezocht. Een voorspelling omtrent het jaar, waarin de IJ-tunnels zowaar in gebruik zullen worden gesteld hebben wij nog niet ver nomen misschien maakt 1960 een wel wat al te rooskleurige indruk maar het zal al een hele gebeurtenis zijn als dit werk waarlijk zal aanvangen. Herinnering welt bij ons op aan de April-mop van een Amsterdams dagblad in lang vervlogen tijd, waarbij „de IJ-slinger" als oplossing werd aangekondigd: de brave Amster dammers zouden volgens dit guitige denk beeld in een voertuig, hangend aan een kabel aan een toren, over het IJ worden geslingerd. In die dagen werd dus reeds de spot gedreven met de overjarigheid der plannen. Sindsdien is aan de overkant van het IJ een ware stad verrezen en men kan zich voorstellen dat de mededelingen, gisteren door de Amsterdamse wethouder in de gemeenteraad gedaan, daar nog ^iet direct opwinding hebben doen ontstaan. Geduld blijft geboden. Hier in de Westelijke hoek van het eiland-probleem, als ik het zo mag aan duiden, kunnen wij ons tenminste ver heugen in verbetering in de toestand op korte termijn: er wordt gewerkt aan de overbrugging van de sluizen in IJmuiden, die het ponten-vervoer in Velsen van de gedurende een groot deel van het jaar gebruikelijke overbelasting zal kunnen bevrijden. Want de personen-auto's zullen dan, met een eindje omrijden, die weg kunnen nemen. De voltooiing van dit werk, dat aanzienlijke verlichting moet brengen in de 2 y2 jaar die ons nog schei den van de voltooiing van de Velser-tun- nel, zal slechts een kwestie van maanden behoeven te zijn. Wij volgen het met aan dacht; moge het gereed zijn voor de drukke tijd in 1955 begirtt. Als de brug in Schellingwoude waarlijk gelijktijdig met de Velser-tunnel gereed mocht komen belooft dat enige verlich ting in de zorgen van de gemeente Haar lem betreffende de aanleg van de aan- voerwegen voor de Velser-tunnel. Want een deel van het verkeer uit het Zuiden zal de koers Schellingwoude inslaan. R. P. VATICAANSTAD (United Press) In de toestand van de Paus is weer een lichte verbetering geconstateerd na een station- naire periode. Zijn lijfarts, professor Lisi, heeft medegedeeld, dat de „geleidelijke verbetering in de toestand" weer ingetre den is. Het motto in de ziekenvertrekken luidde thans „meer rust en meer voedsel". BONN (ANP) Dr. Adenauers aankondiging van een poging tot nieuwe Saarbe- sprekingen met Frankrijk is de enige verrassing geweest, die de eerste dag van het Bondsdag-debat over de ratificatie van de Parijse verdragen, heeft gebracht. Geheel en al onverwacht kwam de aankondiging niet, omdat reeds enkele dagen geleden was uitgelekt, dat dr. Adenauer zijn onderhandelingsplan aan de weerbarstige liberale fractie had voorgelegd. Dit wordt in parlementaire kringen dan ook als een ver klaring beschouwd van de houding der liberale fractie, die zich met dr. Adenauer solidair verklaarde tegen een socialistisch voorstel om de behandeling van het Saar- vraagstuk van de agenda te schrappen. Eerst nadat dit besluit genomen was, kwam dr. Adenauer met zijn verklaring, dat de jongste officiële interpretaties van het Saarverdrag in strijd met inhoud en geest van het accoord zouden ziin en dat hij daarom nieuwe onderhandelingen zou trachten aan te knopen. Dr. Adenauer kondigde aan, dat hij, zo de Franse regering op het standpunt blijft staan, dat interpretaties overbodig zijn, aan premier Mendès-France wil voorstellen de be middeling van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in te roepen, teneinde te komen tot een uitleg van het verdrag, die latere moeilijkheden zou uitsluiten. De leider der socialistische fractie, Ol lenhauer, vond in deze plotselinge ver zwakking van het Saarstatuut slechts re den voor scherpe verwijten aan het adres der regering. Men stond, zó constateerde hij, nu voor het feit, dat een verdrag aan het parlement was voorgelegd, waarvan de regering zelf de draagwijdte niet eens kende. Oorzaak van alle misverstanden was volgens hem, dat Adenauer voor een ultimatum van de Franse premier was ge zwicht en een „overijld en lichtvaardig geformuleerd statuut" had getekend. Dr. Adenauer had tevoren het verdrag bestempeld als een compromis, dat nodig was geweest omdat zonder Frans-Duitse overeenstemming geen gesloten front van de Westelijke landen gevormd had kun nen worden. Hij bfestreed de aantijging der oppositie als zou het verdrag lijnrecht tegen de vroeger geformuleerde Duitse Saarbeginselen ingaan. Met name noemde hij het verdrag niet in strijd met de op vatting, dat het Saargebied tot aan het sluiten van een vredesverdrag deel blijft uitmaken van „Duitsland binnen de gren zen van 1937". De liberalen bleven erbij, dat zij hun definitieve houding tegenover het Saar verdrag eerst zullen bepalen, wanneer het resultaat der door Adenauer verlangde be sprekingen bekend is. Welke invloed het initiatief van de bondsregering op de ver dere behandeling van het statuut in de Bondsdag zal zijn, dient te worden afge wacht en vele waarnemers waren van mening, dat dr. Adenauers moeilijkheden met zijn coalitiepartijen nog groter zouden kunnen worden, wanneer de Franse rege ring niet op zijn verzoek zou willen ingaan. Wat de militaire verdragen van Parijs aangaat, heeft het Bondsdag-debat gener lei verrassing gebracht. De eerste rede voering der partij-genoten waren in feite niet meer dan een nieuwe weergave van de reeds bekende standpunten. Wat de erkenning van de noodzaak van het mili taire verbond met het Westen aangaat, trokken alle regeringspartijen eenzelfde lijn. Zij allen sloten zich aan bij het door Adenauef in een rede van twee uren ge motiveerde standpunt, dat slechts door middel van deze binding de bondsrepu bliek voldoende gewicht zou krijgen om het Duitse eenheidsverlangen te verwezen lijken. Dr. Adenauer proclameerde de na tionale eenheid tot voornaamste doel der Duitse politiek. Hij heeft daarnaast ook nu weer zijn onverminderde toewijding aan de voortzetting van het werk der Europese integratie onder woorden ge bracht. Een uur lang heeft de socialist Ollen- hauer daartegenover de socialistische these verdedigd, dat de verdragen mogelijker wijs de laatste kans op Duitse eenheid -zouden doen verloren gaan. Daarom ble ven de socialisten bij hun onverbiddelijke neen. De socialisten meenden de noodklok te moeten luiden. Het was Volgens Ollen hauer het uur van „het hoogste gevaar". Ollenhauer zei: „Nog nooit heeft het er met onze hereniging zo slecht voor ge staan als thans". Hij schreef dat mede toe aan „de duidelijke onenigheid der Weste lijke regeringen over het Duitse probleem". Dr. Adenauer heeft in zijn uitvoerige rede als politiek doel gesteld de Sovjet- Unie ertoe te bewegen uit haar Oostelijke militaire systeem een defensief verbond te maken. Ook daaroD viel Ollenhauer hem scherp aan: met de insluiting in een defensief Oostelijk militair pact waren de Oost-Duitsers volgens hem allerminst ge diend. Het bestuur van de Stichting Nederland se Export Combinatie heeft een brief ge richt tot de minister van Economische Za ken. „Uit een enquête bij de fabrikanten, waaronder de grootsten in den lande, die deel uitmaken van de stichting „Neder landse Export Combinatie", is ons geble ken, dat er bij veie exporteurs een grote ongerustheid heerst ten aanzien van het behoud hunner exportmarkten als het loonpeil steeds verder wordt verhoogd", aldus deze brief. „Terwijl er bij 64 leden van de N.E.C. reeds nu sprake is van het verliezen van bepaalde exportmarkten, vrezen 59 een ernstige belemmering in hun exportstre- ven als de lonen nog eens weer zouden worden verhoogd. Enkele leden hebben een eventueel volgende loonronde- „des astreus" en „vernietigend" genoemd. Vele leden van de N.E.C. zijn van me ning, dat de hedendaagse welvaart van Nedeyland ten nauwste samenhangt met de huidige mogelijkheden op de export markt en zij achten het van het grootste belang, dat de regering de mogelijkheden voor de exporteurs zo gunstig mogelijk maakt. Een concrete mogelijkheid achten zij aanwezig in een zo snel mogelijke be lastingverlaging". Overzicht van de Ridderzaal op het moment, dat Koningin Juliana de actes onder tekent, behorend bij de bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk, Links en rechts in de loges de film- en de televisie-operateurs;, in het midden Koningin Juliana, links van voor naar achter de Surinaamse, Nederlandse en Antilliaanse delegaties. Breed meende de leider van de oppositie de afkeer van de Duitse jeugd tegen de bewapening te moeten uitschilderen en waarnemers meenden in deze passage van zijn rede een duidelijke stap terug, in de richting van het vroegere „Ohne Mich" der antimilitaristen te zien. Ollenhauer noemde het noodzakelijk, dat de bondsregering eens zou bekend ma ken „wat er gespeeld werd" door som mige militaire leiders van de bestaande grenspolitie, die volgens hem ook reeds droomden van de vorming van hun eigen legertje. Hij richtte zich kennelijk tot de radio-luisteraars, toen hij Voorspelde, dat ook de kleine man de bewapening „met duizenden" per jaar zal moeten bekostigen. De socialisten hebben het voorstel inge diend om de behandeling der verdragen op te schorten. Zij hebben daarvoor generlei steun gevonden en in het verdere verloop van het debat zal dit voorstel zeker wor den afgewezen. (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Groot-Brittannië be reid is aan besprekingen over de Saar- overeenkomst deel te nemen, indien Frankrijk en West-Duitsland dat wensen. In antwoord op vragen zeide de woord voerder dat de Britse en de Amerikaanse regering van gedachten hebben gewisseld over het Saar-vraagstuk. LONDEN (Reuter) De plaatsvervan gende Sovjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd van de Rus sische strijdkrachten stond, heeft premier Sir Winston Churchill en lord Montgomery beticht van trouweloosheid en verraad jegens hun bondgenoten. Deze beschuldi ging was vervat in een door radio-Mos kou aangehaald artikel in „Pravda" naar aanleiding van het omstreden telegram, dat de Britse minister-president in 1945 aan veldmaarschalk Montgomery zou hebben gezonden. Zjoekov beschuldigde het Britse opper bevel onder Montgomery ervan, dat het geruime tijd na de Duitse capitulatie ge organiseerde eenheden van het Duitse le ger heeft laten bestaan, in antwoord op een memorandum van Zjoekov, die toen de Sovjet-Unie in de geallieerde contröle- raad vertegenwoordigde. Over deze kwes tie had Montgomery zich toen volgens het artikel in „Pravda" beroepen op techni sche moeilijkheden bij de demobilisatie der Duitse troepen, „Hoewel het duide lijk was, dat dit argument vals was." Samenvattend komt de Russische maar schalk tot de slotsom, dat reeds tien jaar geleden de basis werd gelegd voor de hui dige Westelijke politiek om West-Dihts- land te bewapenen, zulks in strijd met de te Potsdam gemaakte afspraken. Reeds geruime tijd leeft in de bollenstreek de gedachte de vreemdelingen tijdens het bollenseizoen wat meer artistieke evenementen te bieden dan thans het geval is. Meer en meer wordt het als een bezwaar gevoeld, dat de duizenden buitenlandse toeristen, die in het voorjaar ons land bezoeken om van de kleurenweelde der bollen velden te genieten, 's avonds eigenlijk min of meer aan hun lot worden overgelaten en aangewezen zijn op de verstrooiïngsmogelijkhedcn die toevallig in de plaats waar zij logeren worden geboden. De gedachten van enige vooraanstaande figuren uit de bollenstreek gaan nu uit naar de oprichting van een stichting, welke op het gebied van kunst en cultuur gedurende de bollenweken werkzaam zou moeten zijn, ongeveer naar analogie van het Holland- Festival. Reeds zouden een aantal vertegenwoordigers van grote ondernemingen en instellingen benaderd zijn om het bestuur van een dergelijke stichting, welke „Culture in Bulbtime" of „Nederlands Cultureel Centrum" zou komen te heten, te vormen. Amsterdam, Den Haag en Delft, maar vooral Haarlem en Leiden zouden de centra dienen te vormen, waarin een reeks cul turele manifestaties van hoog niveau plaats zouden vinden. Met name wordt gedacht aan opera- en balletvoorstellingen en aan concerten, omdat de waardering voor deze kunstuitingen niet door taal barrières wordt belemmerd. Men zou daar toe ook een groot aantal buitenlandse podiumprominenten willen engageren. Daarnaast zijn suggesties gedaan voor een verlevendiging van het stadsbeeld. Zo zou de Grote Markt te Haarlem, naar het in zicht van sommige voorstanders van de hier geschetste plannen, tijdelijk her schapen moeten worden in een Oud hollands Marktplein, met kraampjes en verkoopsters in costuum. Het spreekt wel vanzelf, dat voorde verwezenlijking van een dergelijk plan veel geld nodig is. Het zou dan ook de bedoeling van de initiatiefnemers zijn de overheid garanties te vragen. Dit aspect heeft er vooral toe bijgedragen, dat de initiatiefnemers nog niet in de openbaar heid zijn getreden met hun plannen. Zij hebben hun gedachten ontvouwd op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om van die zijde te ver nemen op. welke steun men zou kunnen rekenen. Over het standpunt van het Departement verneemt onze parlementaire redacteur het volgende: „Naar aanleiding van de geruch ten over plannen voor een festival in nauwe samenwerking met bedrijven en instellingen uit de bollenstreek is mij gebleken, dat op dit ogenblik de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim nog geen beslissing heeft genomen, noch willen nemen, over de vraag of hij en het Departement het verantwoord achten op enigerlei wijze medewerking aan de verwezenlijking van deze plannen te verlenen. Op de voorgrond staat de overweging, dat er in geen enkel opzicht iets zou moeten geschieden, dat schadelijk zou kunnen zijn voor het Holland-Festival, met inbegrip van het bezoek daaraan. Indien ik het goed heb begrepen, heeft men van de zijde van de initiatiefnemers nog geen duidelijk uit gewerkt plan aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voorge legd, al is er wel met het Departement overleg gaande geweest. Het wachten is nu op een definitief uitgewerkt plan, waarop ten Departemente een beslissing zal kunnen worden genomen. Ik heb de indruk, dat men het niet onwaarschijnlijk acht, dat binnen korte tijd een week zulk een plan het ministerie zal kunnen bereiken." Over het algemeen schijnt nog ge.en officieel contact opgenomen te zijn met de gemeentebesturen der genoemde steden, welke toch ook hun aandeel in de garanties zullen dienen te leveren en met de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer A.N.V.V. Dit wil niet zeggen, dat men daarom ook niet van deze plannen gehoord zou hebben. Zo verklaarde de directeur van de A.N.V.V., jhr. W. Boreel, ons dat hij de ontwikkeling van dit initiatief met belang stelling volgt. Een zekere voorzichtigheid leek hem evenwel niet misplaatst: het gaat hier om zulke geweldige bedragen, dat een grondige voorbereiding en een betrekke lijk lange aanlooptijd voor de organisatie onontbeerlijk zijn. Daarom leek het jhr. Boreel onwaarschijnlijk, dat reeds voor het volgend bollenseizoen alles in kannen en kruiken zou zijn. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO heeft met 44 tegen nul stemmen bij zestien onthoudingen be sloten dat het niet het geschikte ogenblik is om een resolutie over de kwestie-Cyprus aan te nemen. Voorts besloot de commis sie, met 49 tegen nul stemmen bij elf ont houdingen, de kwestie „niet verder te be spreken". Groot-Brittannië had zich ver zet tegen de Griekse eis, dat het beginsel van zelfbeschikking van toepassing wordt op de Griekssprekende bevolking van Cy prus, thans een Britse kroonkolonie. Deze twee besluiten vormden de kern van een Nieuw-Zeelandse resolutie, die daarna in haar geheel werd goedgekeurd met 49 tegen nul stemmen bij elf onthou dingen. Ook Griekenland stemde voor de resolutie, die naar de Algemene Vergade ring gezonden is. Waarnemers geloven, dat ook de Algemene Vergadering zich in grote meerderheid voor deze resolutie zal uit spreken. DIT NUMMER BESTAAT UIT. TIEN PAGINA'S D s. L. D a v i e s Behandel uw predikant niet als een loodgieter, en laat hem niet alleen komen als er iets gebar sten is. Van onze correspondent in Parijs) In een brief, gericht aan de oud-premier Georges Bidault, die alle Franse kranten hebben gepubliceerd, is de minister van Binnenlandse Zaken Frangois Mitterrand, teruggekomen op de verkapte beschuldi ging, die de R.K. leider op 3 December in de Nationale Vergadering tegen hem had geuit. Bidault had bij de behandeling van het lekken-schandaal na lange aarzeling be vestigd dat Mitterrand in de zomer van het vorige jaar het toenmalige kabinet Laniel had verlaten wegens een ernstig politiek verschil van mening. Hij had ech ter geweigerd in het parlement de verkla ringen te herhalen, die hij over Mitter- rands betrouwbaarheid tegenover de rech ter. van instructie had afgelegd. Verkla ringen, waarbij de minister in een bij zonder ongunstig daglicht moet zijn ge plaatst en die Bidault ook in privé- gesprekken en in de wandelgangen van de kamer meermalen zou hebben her haald. Omdat Mitterrand van oordeel is dat na Bidaults zwijgen voor de volksvertegen woordiging een smaad op hem bleef rus ten, heeft hij Bidault voorgesteld dit ge schil aan een ere-rechtbank van hoge juri dische magistraten voor te leggen. Bidault heeft dit voorstel onmiddellijk afgewezen omdat hij, zoals hij schrijft, de rol van getuigê niet met die van beschul digde wenst te verwisselen. Op zijn weige ring in de kamer komt Bidault in zijn tamelijk uitvoerige brief niet terug, en daar ligt juist de kern van de zaak. De houding van de oud-premier wordt over het algemeen niet als zeer moedig of zelfs maar elegant beschouwd, want eigenlijk tracht hij zich met een uitvlucht af te maken van een openlijke beschuldiging van laster van een politieke tegenstander. CHATHAM (Reuter) Op de rivier de Medway heeft zich een ongeluk voorge daan met de Britse onderzeeboot „Talent", waardoor drie werfarbeiders werden ge wond, van wie twee zwaar. Voor drie mannen die nog worden vermist, is de hoop vrijwel opgegeven. De „Talent" lag in een droogdok, waar van Woensdagmiddag plotseling de sluis deuren bezweken. Door het met geweld naar binnen stromende water werd de boot uit het dok de rivier in gedreven, waar zij aan de grond liep en half onder water kwam te liggen. Voor de onderzee boot lossloeg bevonden zich meer dan 30 burgerarbeiders aan boord, die zich bijna allemaal, toen het water als een vloed golf het dok binnenstroomde, tijdig in veiligheid konden brengen. Na een appèl bleek echter, dat nog drie mannen vermist worden. Men vreest, dat zij in de halfgezonken „Talent", die 1321 ton meet, opgesloten zitten. Reddingsploe gen zijn met man en macht bezig de onder zeeboot te bergen. Men hoopt de „Talent" heden bij hoog water vlot te brengen. van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind richting Wind kracht c O- p C u3 OjD hu 01 Helsinki motregen WZW 4 4 6 Stockholm onbewolkt NW 6 2 4 Oslo onbewolkt N 1 2 0,3 Kopenhagen onbewolkt W 6 3 6 Londen mist windstil 4 0 Amsterdam mist ZZO 2 0 0 Brussel mist ZZO 4 0 0,5 Parijs mist windstil 1 1 Bordeaux v mist O 3 12 0 Grenoble onbewolkt windstil 1 0 Nice onbewolkt NW 6 7 0 Warschau motregen WNW 4 2 - Berlijn motregen NW 6 4 4 Frankfort mist windstil 0 2 München geheel bew. NO 1 5 5 Zürich nevel NNO 2 6 7 Genève nevel windstil 4 0,4 Locarno licht bew. ONO 1 -2 0 Wenen regen NW 7 6 4 Innsbruck motregen WZW 2 1 5 Rome onbewolkt ONO 6 4 0 Neerslag laatste 24 uur. Ywrr nnocir 5 MISTIG EN KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond, opge- P maakt om 10 uur: 8 Aanhoudende mist, maar morgenmid- 8 dag verspreide opklaringen. Meest 3 zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. 1 Weinig verandering in temperatuur. 17 December o Zon op 8.43 uur. onder 16.29 uur. Maan op 0.39 uur. onder 12.23 uur. Maanstanden 8 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 December Hoog water: 8.16 en 20.40 uur. Laag water: 3.40 en 16.05 uur Vrijdag 17 December 3 XXXXXXXXXXXXJÖOtXXXXX)OCX.XAX.XAJOO<.k*

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1