Kerstmis fotoartikelen Foto Lux SIMONS 20 korting Het loopt storm Een van de laatste klippers in Greenwich opgelegd Apart Bruidswerk PRINCESSE reeds nu.... In betonnen droogdok geplaatst als herinnering aan romantische tijden Trawler voor de Katwijkse vloot Chemische industrie komt op de E 55 Psychologische tests op verdachten? Politieman schoot op militair in hooiberg Fabriek van „De Va!k geheel in as gelegd Minister Zijlstra stak Bolswards aardgas aan Tewerkstelling Italianen in de metaalnijverheid? Hotelaccommodatie moet uitgebreid worden Luidsprekers loMU [ETS? VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 10 N.V. Modehuizen PRINCESSE, Haarlem Thee naar Australië en wol naar Engeland Als koop door gaat „Nieuwe middelen" bepleit Opzienbarend betoog van mevr. prof. Hazewinkel Zes studenten gaan V.S. wat folklore brengen Onbewust van oefening En militair schoot terug Grote brand in Vlaardingen Huismoeders zeer tevreden groter rendement Woningbouw zal hun te zeer vreemd zijn Dr. W. L. Groeneveld Meijer Limburgse Culturele Raad tegen Zondagswet Minister Mansholt op logger naar visgronden Toonaangevend ADVERTENTIE Grote Houtstraat 112 - Tel. 15889 GREENWICH (United Press) De „Cutty Sark", de laatste „China-clipper", die nog in de vaart was, zal de zilte wateren niet meer doorklieven. Het trotse en snelle schip, dat bijna 3.000 vierkante meter zeil voer, is door drie sleepboten een speciaal voor dit doel geconstrueerd betonnen droogdok binnengesleept, van waaruit het als een levende herinnering aan de romantische tijden der zeilscheepvaart zal uitzien over de van bedrijvigheid gonzende Theems. Vier uur nadat de „Cutty Sark" (Schots woord voor een soort kort hemd) het dok was binnengemanoeuvreerd, sloot een zware me- taien deur haar voor altijd van de zee af, Suezkanaal geopend werd, wat meteen de ondergang van het monopolie voor het thee- vervoer door zeilschepen inluidde. De zeil schepen voeren rond de Kaap, terwijl de stoomboten, die door het voor de zeilscheep vaart ongeschikte Suezkanaal konden varen, vele duizenden mijlen van de route af sneden, die de klippers moesten volgen. Hoewel de „Cutty Sark" nimmer de „Tea Race" heeft gewonnen, daar zij reeds op haar 'èerste reis door pech achtervolgd werd, voer zij in haar beste tijd met een snelheid van 17knopen, waardoor zij met ere kon wedijveren met de snelste vracht schepen uit die tijd, Volgens kenners en welke zij met zoveel succes bevaren heeft, dat zijn er heel wat in Engeland is de TTfsf CnVlin (Tof xrorKm 1 TT r/4 t»i1 iitAv/Jom +/-.+• Pnltir Coelz" nv> 1 oni» Innr* r+ /s 1 «-» t-i Het schip, dat verbouwd zal worden tot een scheepvaartmuseum, liep in 1869 van stapel en was bestemd voor de jaarlijkse Tea Race, waarbij de Engelse zeilschepen in de vorige eeuw trachtten de eerste pakken thee van de nieuwe oogst als eerste naar Engeland te brengen, daar de nieuwe zendingen van het jaar de hoogste prijzen noteerden. Liefhebbers van zeilschepen over de ge hele wereld hebben een bedrag van bijna 250.000 pond sterling bijeen gebracht om het opleggen en verbouwen van het schip moge lijk te maken. Een maritiem expert, de heer Frank G. Carr, beweerde dat het schip de laatste China-klipper ter wereld was. Daar om is het behoud'van dit schip te verge lijken met het behoud van de „Victory", het vlaggeschip van admiraal Nelson, of met het opleggen van de „Charles B. Morgan", de laatste walvisvaarder, die zeilen voer. Ook dit schip bleef voor de sloop gespaard en ligt nu in een droogdok te Mustic in Connecticut. Carr, die directeur is van het „National Maritime Museum", verklaarde „het is een volbloed schip". De klippers waren er net als renpaarden voor bestemd om kleine, kostbare vrachten met de grootst mogelijke snelheid te vervoeren". Carr vertelde hoe precies een week voor de tewaterlating van de „Cutty Sark" in Schotland in 1869 het Naar wij vernemen zou de rederij „Meer burg" te Katwijk aan Zee belangstelling koesteren voor de aankoop van de thans nog in Amsterdam liggende Amerikaanse trawler „Swell", die nu nog eigendom is van de scheepvaartmaatschappij „Walche ren" te Amsterdam. Deze maatschappij kocht de „Swell", de „Tem" en de „Pantra des Andnos" in Duitsland. De „Swell" meet 319 ton bruto en 107 ton netto en werd in 1936 gebouwd bij Bath Iron Works in Bath. Van 1949 af voer de „Swell" van Bremerhaven uit in charter voor de „Geheimwirtsehaftliche Hochseefischerei". Het schip is 130 voet lang, 25 breed. 11.9 hol en heeft een mo tor van 650 pk. Onder het motto „Het rijk van moleculen en atomen" zal de Nederlandse chemische industrie uitkomen op de nationale energie tentoonstelling, die in 1955 te Rotterdam een beeld wil geven van wat Nederland in tien na-oorlogse jaren heeft tot stand gebracht. Evenals de gehele expositie wil ook het deel, dat die chemische industrie in een der paviljoens voor haar rekening neemt, zich los maken uit het statische element, dat vele tentoonstellingen kenmerkt. Het geheel zal een massale en gecombineerde fabriek in werking zijn. Zowel diep uit de aarde als uit de atmos feer krijgt de chemische industrie haar grondstoffen. Daarom wórdt de chemiehal voorafgegaan door de afdeling delfstoffen. Van deze sectie uit worden de grondstoffen binnengevoerd in de entreehall van de chemische industrie. De tastbare voort brengselen van de aarde: zout, steenkool, aardolie en water zullen er worden voort gestuwd langs banden of door buizen. Men zal er ook gewaar kunnen worden hoe de lucht uit de atmosfeer bouwstoffen levért, zoals zuurstof en stikstof. Ook het spel der atomen zal ten tonele worden gevoerd. Van het land der chemie wil men de be zoeker dan met één stap terugvoeren naar het dagelijkse leven. De sfeer der moleculen maakt plaats voor de veelheid en gevari eerdheid van algemeen bekende gebruiks artikelen. Om tot de fabricage daarvan te komen is heel wat vernuft en verbeeldingskracht nodig geweest en nog altijd wordt naarstig gezocht naar nieuwe producten. In de afdeling research zal in verband daarmee een volledig uitgerust modern laboratorium in actie worden getoond. Voorts zullen vele bedrijven de door hen meest karakteristiek geachte delen van hun fabriek laten zien. Zo komt de aardolieindustrie met eén „ja-knikker", zoals te Schonebêek wordt gebruikt. Daarnaast zal de betekenis van de chemische producten, uit aardolie gewonnen, aanschouwelijk worden voorgesteld. De zoutindustrie is voornemens het publiek te laten vertoeven in een omgeving van stromend zout. Het zal er als een sneeuwlandschap uitzien. Voorts komen de synthetische wasmid delen aan de beurt. Een grote koeltoren van dg staatsmijnen, bekend uit het Limburgse landschap, zal men ergens zien opdoemen. De zuurstof en waterstofindustrie wil de gloeiende en vloeibare carbidmassa'S tonen. Hoe waterglas wordt vervaardigd ên toege past zal men eveneens kunnen aanschouwen, alsmede de wijze waarop beenderen langs mechanische en chemische weg worden om gezet in lijm en gelatine, de vervaardiging van kaarsen, de zwavelzuurfabricage, en voorts de ontkleuring, ontharding en demi- neralisering van vloeistoffen door middel van kunstharsen. Ten slotte wil men dan een beeld geven van de betekenis van de chemisch industrie voor de Nederlandse volkshuishouding. „Cutty Sark" er tien jaar lang in geslaagd de stoomboten voorbij te streven, terwijl geen ander zeilschip er in slaagde haar de loef af te steken. In 1877 bracht deze klipper de eerste zending Indische thee naar Australië, waar het wol innam om zo snel mogelijk naar Engeland te varen om op tijd de lading voor de late wolverkopen in Londen binnen te brengen. In 1896 ging de „Cutty Sark" in Portugese handen over en werd omgedoopt in „Ferreira" aangezien men geen Portugese vertaling voor „Cutty Sark" kende. Een Britse liefhebber van oude zeilschepen kocht haar in 1927 terug, waarna zij diende als opleidingsschip voor matrozen. En ten slotte vond het trotse, ranke schip zijn weg naar het droogdok, waar zij nog vele jaren zal slijten, uitkijkend op het woelige water, dat niet langer haar element is. In de kring van Amsterdamse juristen en leden van de rechterlijke macht is een schok gegaan door een pleidooi, dat me vrouw prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa, hoogleraar in het strafrecht aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, hield voor het toepassen van nieuwe me thoden van verhoor van verdachten, waar bij gebruik zou kunnen worden gemaakt van vindingen op psychologisch en psy chiatrisch gebied. Hieronder valt onder meer het afdwingen van de waarheid door middel van scopolamine-narcose. In haar betoog zeide de hoogleraar dat in verband met d'e onrust, die in de ge meenschap komt bij onopgeloste strafza ken, er gelegenheid moet zijn naast de be staande. middelen, waarover de rechter lijke macht reeds beschikt, ook een nor male psychologische test te kunnen ne men. Zij begon haar speech met op te mer ken dat bij dronkenschap achter het stuur dé bloedproef verplicht gesteld moet worden, maar zij zeide ook dat er nog an dere middelen gebruikt zouden kunnen worden om verdachten tot de waarheid tê dwingen. Volgens de hoogleraar zouden in vele gevallen eenvoudige tests reeds kun nen aantonen wat de waarheid is. Zo is bekend, dat bij èen schok een verhoogde polsslag valt waar te nemen, terwijl een plotselinge nervositeit ontstaat tengevolge van het gebruik van zogenaamde tref woorden. Tenslotte releveerde de spreekster dat bij het ontwaken uit een narcose men in een toestand van waken en dromen ver keert, waarbij alle remmen wegvallen en maatschappelijke maskers afgeworpen worden. „De betrokkene spreekt dan al leen maar de waarheid", aldus mevrouw Hazewinkel. „Dit is de reden", aldus spreekster, „waarom met name reeds in Amerika de misdadigers zich niet bij tand artsen laten verdoven". Deze rede hééft bij verschillende juris ten grötè weerstand opgeroepen. Na af loop van dé rede wérd de aandacht ge vestigd op de ethische bezwaren, die hier aan verbonden zijn. Het was opmerkelijk, dat een rechter-commissaris uit Amster dam, mr. W. S. da Cös>ta, verklaarde dat hij het wel in grote lijnen eens kon zijn mét het betoog van de vrouwelijke hoog leraar, doch dat hij deze methode van on dervraging uitsluitend wilde zien gebon den aan een speciaal rechterlijk vonnis, waarbij hiertoe opdracht zou moeten wor den gegeven. Op Zondagmiddag 26 December ver trekken van Schiphol naar Los Angeles zes Nederlandse studenten, die zijn uit genodigd door de Amerikaanse liefdadig heidsorganisatie „March of Dimes", opge richt door Franklin D. Roosevelt ter be strijding van de kinderverlamming. De studenten zijn: Paulien van Bel, Ank van Rossum, Madzy Adama van Schelte- ma, Hansje Iburg en Annelies Meurs. Als enige mannelijke student gaat mee Hans Molijn. Op verzoek van „March of Dimes" zijn zij uitgezocht door het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen (N.B.B.S.) om op 1 Januari 1955 in Pasa dena, Californië, mee te rijden op de we gen van „March of Dimes" in het „Tour nament of Roses", het bloemencorso, dat aldaar ieder jaar wordt gehouden. Het meerijden van deze wagen in het bloe mencorso luidt de actie tot inzameling in voor de „March of Dimes", die de hele maand Januari zal duren. Deze actie heeft vorig jaar 6 millioen dollar voor het goede doel opgebracht. De wagen zal, naar Amerikaanse voor stelling, een beeld van Nederland geven en de studenten zullen dan ook in Neder landse klederdrachten zijn gestoken. Ongeveer 14 Januari zal de groep per vliegtuig in Nederland terugkeren. In een der afgelopen nachten in deze week had, naar thans bekend is geworden, de landbouwer B. onder Rhenen een aan tal militairen die een nachtelijke oefening hielden toestemming gegeven hun bivak op te slaan in de nabij de boerderij staande hooiberg. De landbouwer had echter ver zuimd zijn naaste familieleden hiervan in kennis te stellen en dit zou op zichzelf niet zo erg geweest zijn, als die avond laat de schoondochter van de landbouwer niet was thuisgekomen en onraad had bespeurd. De schoondochter waarschuwde een po- litie-agent en deze ging op onderzoek uit. Bij de hooiberg ontdekte hij een man, die het gezicht had zwart gemaakt. Op de waarschuwing van de politieman, te blij ven staan, werd niet gereageerd, waarna de agent zijn bevel herhaalde. Hierop zou de gesignaleerde man hebben getracht zich uit de voeten te maken, waarna de agent een waarschuwingsschot heeft gelost. Tot zijn grote verbazing zag deze, dat de man vervolgens een geweer uit de hooiberg nam en een schot op hem afvuurde. De agent vuurde terug, waarop de onbekende ver dween. Even later was de hele politie in actie. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij de militairen aan een verhoor werden on derworpen. Zij verklaarden evenwel geen schot te hebben gehood, noch een schot te hebben afgevuurd. De volgende dag meldde een der mili tairen zich bij zijn commandant en klaagde over een wond aan ziin arm. Het dokters- onderzoek wees uit, dat de wond veroor zaakt was door een schot. De militair werd in een hospitaal opgenomen. Hoewel het vaststaat, dat de politie agent heeft geschoten, onderzoekt de po litie thans de ware toedracht van het ge beurde en de wijze waarop de militair aan de schotwond is gekomen. Omstreeks middernacht is in de ban ket-, chocolade-, biscuit- en suikerwerk- fabriek „De Valk" in Vlaardingen brand uitgebroken. Tegen kwart over één stond een groot deel van het bedrijf in lichter laaie. De brandweer van Vlaardingen heeft vergeefse pogingen gedaan om het gebouw te behouden. De brand werd ontdekt in het ketelhuis van de fabriek, gelegen aan de Eerste van Leyden Gaelstraat. Daar de brand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, werd middelalarm gegeven. Eer echter de brandweer ter plaatse verscheen, hadden de vlammen zich reeds uitgebreid tot de fabriek zelf, zodat groot alarm werd gege ven. In een ogenblik tijd stond de gehele fabriek, die een breedte heelt van onge veer 50 meter, een diepte van 20 en een hoogte van 12 meter, in lichter laaie. Het was een gelukkige omstandigheid dat ér geen wind stond, want de fabriek wordt aan de achterzijde begrensd door de Ver enigde Töuwfabrieken, waarin zich veel brandbaar materiaal bevindt. De brandweer bestreed het vuur met ruim 20 stralen, doch slaagde er niet in het gebouw te behouden. Per minuut werden ruim 16.000 liter water in de vuurzee ge spoten, zodat men deze wel langzaam maar zéker zag verminderen. De gehele fabriek met veel kostbare machines er, grote hoe veelheden materiaal, waaronder grote voorraden emballage, is tot de grond toe afgebrand. De schade, die doqr verzekering wordt gedekt, kan op vele tonnen worden geschat. Om half drie vannacht was het gevaar geweken, maar de brandweer was nog vol op aan het nablussen. De Engelse duikboot „Talent" welke te Chatham in droogdok langs de rivier de Medway lag, is uit het dok de rivier in gedreven en aan de grond gelopen, toen de deuren die het water uit het dok hielden bezweken en een ware vloedgolf met groot geweld naar binnen kwam. Voor de boot lossloeg bevonden zich een dertigtal arbeiders aan boord, die zich echter vrijwel allen tijdig in veiligheid konden brengen. Bij het appèl na de ramp bleken echter drie arbeiders vermist te zijn, welke later als verloren moesten worden beschouwd. Foto: De duikboot op de modderbank naast de gestrande sleepboot. Donderdag heeft Bolsward zUn stadsgas- voorzienlng omgeschakeld In aardgasvoor ziening. zowel wat alle huisaansluitingen als de industrie betreft. Des avonds heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra een symbolische handeling verricht door voor het stadhuis te Bols ward een daar opgestelde toorts, met aard gas voorzien, aan te steken. De minister deed dit nadat hij in het raadhuis voor een aantal genodigden het woord had gevoerd. Het verheugde hem, dat vele moeilijkhe den, welke een paar iaar geleden dreigden, zo goed als geheel zijn opgelost. Over het algemeen heerst er grote tevredenheid over het gebruik van het aardigas. Huis moeders merken bijvoorbeeld dat het aard gas een groter rendement heeft. Zij zeg den ook dat zelfs de planten, die bij stads gas vaak doodgaan, bij-het gebruik van aardigas juist volop gaan groeien. Maar tevredenheid blijkt vooral ook bij de industrie. Er mag worden aangenomen, dat de budgetverhoging door gebruik van aardgas gemiddeld ongeveer 10 percent be draagt. Er zijn zelfs bedrijven aan te wij zen, waar deze productieverhoging 100 a 200 'bedraagt in bepaalde détails, nog afgezien van de prijs van het aardgas, die lager is, en van het product, dat beter is. Met de komst van het aardgas, aldus spre ker, heeft het Noord-Oosten van ons land een zeer groot voordeel, vooral wat de industriële ontwikkeling betreft. In Bolsward heeft men nu niet alleen aardgas, maar daar is men bovendien di rect overgegaan op het gebruik van de 300 millimeter waterkolomdruk, een experi ment. Tevens wordt in Bolsward voor het eerst direct droog gas gebruikt. De grotere lekverliezen, die hierbij vermoedelijk zul len optreden en in een normaal geval een groot geldelijk risico voor ae gemeente zouden betekenen, zijn opgevangen, door dat het riik in dit geval een risico-partici patie met de gemeente heeft aangegaan. De regeringen van Nederland en Italië bestuderen thans de mogelijkheid tot te werkstelling van Italiaanse arbeiders in Nederland teneinde de, in ons land be staande algemene tekorten op de arbeids markt ongedaan te maken. Het Rijksbureau voert inmiddels besprekingen met het be drijfsleven over de vraag in hoeverre door de aantrekking van Italiaanse arbeiders in de bestaande behoefte kan worden voor zien. De tewerkstelling van Italiaanse ar beiders zou hoofdzakelijk kunnen geschie den in de bouwnijverheid en de metaalnij verheid. Omtrent het resultaat van de be sprekingen is nog niets bekend. Naar wij bij informatie vernamen schijnt de plaatsing van Italiaanse arbeiders in de metaalnijverheid de meeste kans van sla gen te hebben. Tewerkstelling van Itali anen in de woningbouw acht men voor lopig minder geschikt, omdat de werkme thoden in ons lang teveel verschillen met die in Italië. De werkmethoden in de me taalnijverheid vertonen evenwel veel over eenstemming. Nadrukkelijk gaf men ons te verstaan, dat, wanneer de plannen doorgang vinden, het slechts een voor lopige maatregel betreft. Zodra de ver hoogde spanningen op de arbeidsmarkt tot het verleden behoren, zullen de Italianen naar hun land terugkeren. Italië heeft thans te kampen met het probleem van een massale werkloosheid Ongeveer twee millioen arbeidskrachten zijn zonder emplooi. Reeds in vele landen zijn werkloze Italiaanse arbeiders tewerk gesteld, zoals in België en Duitsland. Ook in ons land werkt een gering aantal Itali anen in de mijnen. Het plan tot tewerk stelling van Italiaanse arbeiders in de Nederlandse bouw- en metaalnijverheid is door gemeenschappelijk overleg op diplo matiek niveau ontstaan. Er zijn diverse nroUemen, die nog overwonnen dienen te worden, zoals de huisvesting, de voeding en "e vraag of men gehuwden of onge- huwden moet aantrekken. „Nederland heeft op het ogenblik de reputatie van een goedkoopte-eiland te zijn en in sommige opzichten is dat ook inderdaad het geval. Het is echter van groot belang, dat wij deze reputatie zoveel mogelijk trachten te handhaven -door hótel-restaurantprijzen zo laag mogelijk te houden". Dit verklaarde Donderdag dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme, in een toespraak voor de radio over het on derwerp „buitenlands toerisme in Neder land". De heer Groeneveld Meijer gaf als zijn mening te kennen, dat wanneer de leuze „wij zijn toch goedkoper" niet meer zou opgaan, onze propaganda alle zeilen zal moeten bijzetten om te houden wat we hebben, en zo mogelijk de vreemdelingen stroom nog op te voeren. De propaganda voor ons land in het buitenland noemde spreker zeer belangrijk. De staat doet in dit Opzicht veel, „maar", zo vervolgde hij, „men kan niet verwachten dat hij alles doet". Zoals ook commerciële bedrijven bij propaganda in hét buitenland meer en meer de weg opgaan van gecombineerde acties, is ook op het gebied van de vreem- delingenverkeerspropaganda volgens de heer Groeneveld Meijer een samengaan van belangen en activiteiten uiterst ge wenst. Ook op een ander terrein bepleitte dr. Groeneveld Meijer samenwerking en wel betreffende de hotelaccommodatie. Wanneer de attractie van onze grote steden steeds blijft toenemen, zou het volgens de spre ker zijn toe te juichen, waneer de hótelle- rie er zelf toe zou kunnen en willen over gaan om door combinatie van krachten de overnachtingsmogelijkheden in onze grote steden te vergroten. Hij achtte het voorts belangrijk dat door uitbreiding van de hótelaccommodatie in de Noordelijke en Oostelijke provincies de toeristenstroom kan worden afgebogen van de traditionele paden: Breda-Amsterdam en Arnhem-Den Haag. Een autobus waarmee een aantal Franse onderwijzeressen een uitstapje maakten is Donderdag tijdens dichte mist in botsing gekomen met een vrachtauto en op een tien meter lager gelegen spoorbaan terecht gekomen. Het ongeval gebeurde bij Lens; acht van de inzittende vrouwen werden gedood, twintig werden zwaar gewond. Onze telefoto geeft een beeld van de plaats des onheils: redders bezig met het in veiligheid brengen van de slachtoffers uit de smeulende resten van de bus. De Culturele Raad Limburg heeft een enquête gehouden over de Zondagswet. Zijn conclusie is, dat de Limburgse Zon dagsviering ernstig wordt belemmerd door de nieuwe Zondagswet. Op grond van deze enquête komt een commissie uit de werk gemeenschap Limburg tot de conclusie dat deze Zondagswet haars inziens niet te handhaven is. Bovendien acht de commis sie de voorgestelde wijziging van de Zon dagswet onvoldoende. Het opstellen van een lijst van bestaande tradities en ge bruiken (zoals de minister dat voorstelt) biedt geen waarborg van volledigheid, zo meent de commissie. Bovendien zouden bij deze wijziging alleen bestaande tradities en gebruiken gehandhaafd kunnen blij ven. Dit betekent een bevriezing van de volkscultuur. De commissie heeft door de talrijke klachten uit alle lagen van de Limburgse bevolking de overtuiging gekregen, dat de beste oplosing zou zijn: „een terugkeer van de toestand van vóór 15 October 1953, de dag waarop de Zondagswet werd afge kondigd." Bij bezoek aan Dieppe DIEPPE (AsF.P.) De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is Donderdag met ir. G. L. Lienesch, direc teur der Visserijen, de gast geweest van de Rotary Club van Dieppe, die voor deze gelegenheid ook de Franse minister van Landbouw, Róger Houdet, had uitgeno digd. In gezelschap onder meer van de heer Thurmer, vertegenwoordiger van de Ne derlandse reders te Dieppe, heeft de Ne derlandse minister aan boord van een log ger de visgronden bezocht. Op een Frans-Nederlandse bijeenkomst in hotel Windsor heeft ministe'r Mansholt aan de vice-consul van Nederland te Dieppe, de heer Roger Thoumyre, de ver sierselen van ridder in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Gisteren waren de Nederlanders de gas ten van de burgemeester van Dieppe. Reeds jarenlang vissen des winters van Dieppe uit een groot aantal Nederlandse schepen in het Kanaal op haring. HULP IN DE HUISH. gevr. voor de morgenuren of werkster. Mevr. Maters, Min. Lelylaan 7, Velsen. VERLOREN: Dinsdagav. H. polshorloge, gaande Wijk a. Zeeërweg, Trompstraat. Te gen bel. ter. te bez. Wijk a. Zeeërweg 144. ONG. KAMER met kook- en stookgel. gez. door juffr. Brieven L 3442. ROOKSTOELKUSSENS dubb. verend, en gar., per stel f 26.95. Zaanenstr. 63, Haarlem-N. Voor LEDEREN- en RE GENKLEDING naar G. Ol denburg, Lagersstraat 14, IJm.-O. Tel. 5753 GEKWEEKTE KERSTBO MEN, alle maten, alleen bij Twisk. Lange Nieuwstraat 3 en Willemsplein TE KOOP AGB.: ovale sa lontafel, 2 electr. straal kacheltjes, radiokast, bob slee, kunstschaatsen maat 42, diverse emaille kookpan nen enz. Alles gaat spot goedkoop weg. Lange Nieuw straat 298 IJmuiden-Oost. Te koop aangeb. WINKLER- PRINS ENCYCLOPAEDIE nieuw 18 delen van f 495 voor f 320, Hoover stofzuiger prima, 2 huiskam. lampen, 3 wandlampjes, 3 arms Mechelskroontje met zijden kapjes, groot schilderstuk. Bevr. Lange Nieuwstr. 298, IJmuiden-Oost. LEEST DIT GOED! 2 pond harde spruiten, 3 p. goud- reinetten, 3 p. sterappelen, 2 p. Jonathans, samen 100 ct. Alleen Kalis, Trompstr. 71. HEEFT U ONZE AARDAP PELEN AL GEGETEN? Pri ma zijn ze, 10 kilo f 1.35, */2 mud f 4.60. Kalis, Trompstr. no. 71. Alleen bij E. KORT-KOS- TER verkrijgbaar f 1 pèr y2 p. shag import. Casembroot- straat 29, IJm.-O. Plaats een Luidspreker TE KOOP: prima visserij octant en zw. damesmantel m. 48. Napierstr. 9. AUSTIN 8 te koop. Jacob Catslaan 26, Driehuis. Telef. K 2550-4403. TE KOOP: uittrektafel, 2 clubs, 4 stoelen, dressoir. Na 5 uur. Spotprijs. Zandersstr. 11, IJmuiden-Ö. TE KOOP tegen elk aanne melijk bod een partij ge bruikte snoekbaarsnetten, een aalzegen, viszegen en een partij grote zijden aal fuiken. A. Hoorn, Vredeweg 1, Zaandam. Pracht KONIJNENHOK te koop (modelbouw) voor spotprijs. Zwenne, Trompstr. 20, IJmuidên-Oost. BROMFIETS te koop, Vic toria f 130. Rijnstr. 23 boven IJmuiden. 2 pers. ENG. LEDIKANT te koop, kinderstoel en kinder- ledikantje. Leeuweriklaan 3 IJmuiden-O. SPOED! KORTE LEREN JAS te k. agb. f 40. Marnix- laan 21, Driehuis. Pr. modern GASFORNUIS f 125, commode f 25, 2 haard- stoeltjes f 45. Br. L 3184. SLACHTKONIJNEN te koop Tussenbeeksweg 13, IJm.-O. KONIJNEN met hokken te koop. Fr. Naereboutstr. 27, IJmuiden-O. Projector 8 m.m. f 307. Opnamen toestel 8 m.m. f 186.— Parelscherm f 115. Kleinbeeldcamera's met objectief 2,8 v.a. f 99. Camera's vanaf f 25.50 Boxen vanaf f 14.50 Vergrotingsapparaten Tassen Statieven Albums en verder alle KENNEMERLAAN 25 Tel. 4519 IJmuiden, MEER DAN 50 JAAR een begrip voor DEGELIJKHEID en SERVICE een Wringer ks een kostelyk. beiuteri een (ÜmJJkuiAgeeohenk, VEL0 WASCHMACH1NE MIJ. N.V. TROMPSTRAAT 68 IJmuiden-Oost. Tel. 5198 óók voor de komende FEESTDAGEN Speciaalzaak Dames- en Meisjeshoeden Ged. Oude Gracht 99—101 - Haarlem - Tel. 10232

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10