Linkse motie tot gesprek met Rusland verworpen De tijd van het „vliegen-op- gevoel" is sinds lang voorbij Voorlopig geen evacuatie van Nederlanders uit Indonesië Zie Boven Planetoïde Vesta in zicht KLM-opleidingschef te Dublin Herscholing voor piloten met foute aanwendselen M'U'imimif BRYLCREEM Regering blijft waakzaam Kotter UK. 64 bij Camperduin gestrand Defensie-verdragen groeien uit Eeti stukje Amsterdam dat verdwijnt VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 15 Hevige overstromingen in Oost Sumatra Ruim 2,3 millioen voor ontheemden Tsjoe wil Hammarskjoeld wel ontvangen TWEEDE KAMER Zandvoort wenst deel te nemen aan „E-55" Mist vergt weer geduld en voorzichtigheid Bii mist: groot licht STIER ORlON Adenauer's overwinning staat vast Kiellegging voor nieuwe „De Hoop" Kardinaal Mindszenty zou in vrijheid zijn gesteld DUBLIN (Reuter) Bij de voortzetting op Donderdag, van het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het K.L.M-vIiegtuig „Triton" heeft gezag voerder G. T. ten Duis, onderhoofd van de afdeling „opleiding bemanningen" der K. L. M. verklaard, dat „de dagen voorbij zijn, waarin een vlieger, tijdens de vlucht, op een soort van gevoel kon afgaan". De heer Ten Duis zeide dit in antwoord op een vraag, of zijns inziens het „vliegen op gevoel" soms een van de verschillen in techniek tussen de oudere en de jongere .generatie vliegers was. Hij voegde hieraan toe, dat dit acht of negen jaar geleden mogelijk zou zijn geweest, toen vliegers, die geruime tijd niet met een bepaald type toestel gevlo gen hadden „ik heb het hier niet spe ciaal over de K.L.M." na de oorlog weer de lucht in gingen. „Doch deze periode is sinds lang voor bij. Met een vliegtuig als het veronge lukte een „Super Constellation" zou het trouwens een onmogelijkheid zijn ge weest", aldus de heer Ten Duis. De heer Ten Duis verklaarde voorts, dat een mogelijke reden voor het feit, dat de „Triton" neergekomen is uit een stijgende positie dat wil zeggen met de neus naar boven gericht zou kunnen zijn een te vroeg intrekken van de vleugelklappen. Ook deelde hij mee, dat veelvuldig en regelmatig aïle piloten van de K.L.M. ge controleerd worden om na te gaan of zij zich fouten hebben aangewend bij het vliegen. Als dit bleek, moesten zij een her halingscursus volgen. Carl Schmidt, technisch vertegenwoor diger van de Lockheedvliegtuigfabriek in Californië, waar de „Super Constellation" wordt gebouwd, werd gevraagd of de vlieger geheel afhangt van een lampje om te weten of het landingsgestel is inge trokken. Hij antwoordde dat er geen andere zichtbare aanwijzingen zijn, doch dat dit ook bleek uit de andere instrumenten en de gedragingen van het vliegtuig. Bo vendien geeft het intrekken van het neus- wiel onder de stuurhut een klap, die bin nen in het toestel gehoord kan worden, zo zeide hij ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLtH TEL 13439' EERD. BOISTR 48 A DAM TÉl,. 71/162 GEBREIDE SHAWLS - MUTSEN DJAKARTA (P.I.A.) Als gevolg van zware regens wordt Oost-Sumatra geteis terd door ongekend hevige overstromingen. Op talryke plaatsen zijn dijken doorgebro ken onder het geweld van bandjirs en hier en daar steeg het water zó hoog, dat het over de dijken heenstroomde. Vele verbin dingen zijn verbroken, waarvan die tussen Mêdan en Tebing Tinggi wel de voornaam ste is. Duizenden kampongs worden of zijn geëvacueerd De treinverbinding tussen Me- dan en Lubuk Pakam is eveneens verbro ken. Ten Noorden van Medan rijden de treinen nog slechts tot Hindjef. Het zie kenhuis in Tebing Tinggi moest Dinsdag gedeeltelijk worden ontruimd. ZWARE OVERSTROMINGEN IN OOST-SUMATRA Deskundigen wijten de fatale gevolgen van de zware regens aan de steeds voort schrijdende ontbossing, de wilde occupaties en de ongecontroleerde aanleg van sawahs, waardoor de waterhuishouding ter Oost kust in het honderd is gelopen. Aan verscheidene ondernemingen is gro te schade aangericht. Enkele zijn dóór het water volkomen geïsoleerd. De rubberon derneming Paggar Marbay moest geheel worden ontruimd. De onderneming Tan djong Garbus staat grotendeels onder wa ter, evenals de onderneming Melatti. Op de rubberonderneming Adolina Ulu en de olie- palmonderneming Adolina Ilir staan ver scheidene delen blank. Alleen al 133.000 van PTT Donderdag is bij het Comité Vluchte lingenhulp (Giro 5100, Den Haag) f 48.000 binnengekomen. De stand van de actie is daardoor geworden: f 2.300.000. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft bericht ontvangen dat de actie voor de vluchtelingen in het staatsbedrijf der PTT een bedrag van 133.000 gulden heeft op geleverd. Dit bedrag is voor de helft af komstig van de 53.000 employées der PTT en voor de andere helft van de directie Deze heel* namelijk de bijdrage van het personeel verdubbeld. Voorts werd de heer Schmidt gevraagd, wat het gevolg voor het vliegtuig zou zijn, als op het ogenblik dat het klimvermogen bereikt was, het landingsgestel niet was ingetrokken en de vlieger zich hiervan niet bewust zou zijn. Hij antwoordde hierop, dat de tegenstrevende kracht op het vlieg tuig groter zou zijn en het beschikbare stügvermogen en de snelheid minder zou den worden. Op de vraag of dat „op zicn- zelf" het ongeluk zou veroorzaken, zei hij „neen". Het onderzoek wordt voortgezet. LONDEN (Reuter). De premier en minister van Buitenlandse Zaken van China, Tsjoe En Lai, heeft de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld geantwoord op diens aanbod om na Kerst mis in Peking te komen onderhandelen over de veroordeelde elf Amerikaanse vlie gers. De vliegers zijn onlangs „wegens spionnage" tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Tsjoe is bereid Hammarskjoeld te ont vangen om over deze zaak te spreken maar hij beschouwt de veroordeling der Ameri kanen als een binnenlandse aangelegen heid. De vorige week noemde de UNO China's handelwijze een schending van de Ko reaanse wapenstilstandsovereenkomst en zij eiste de onmiddellijke vrijlating der veroordeelden. ADVERTENTIE mannen die „gezien" zijn, preiereren Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Btanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) De minister va;n Maatschappelijk Werk, mr. Van Thiel, heeft gisteren in de Twee de Kamer de vraagstukken besproken, die samenhangen met toestanden eh verwik kelingen in Indonesië. Hulpverlening voor terugkeer Van Ne derlanders wordt van geval tot geval be oordeeld, waarbij dan hun individueel werkelijk belang voorop staat. Voor vele Nederlanders ginds zijn de moeilijkheden zeer toegenomen. Een overigens begrijpe lijke angstpsychose heeft zich van hen meester gemaakt. Door deze psychose mag de overheid zich echter niet laten leiden. Onhoudbaar is voor hen de situatie in In donesië niet. Wel neemt het aantal ver zoeken toe om met overheidshulp naar Nederland te kunnen vertrekken. Toch maakt het totaal van die verzoeken slechts een zeer klein percentage uit van het aan tal in Indonesië wonende Nederlanders. De toestand geeft vooralsnog geen aanlei ding tot het charteren van extra schépen. In 1955 zullen er wel enige extra-schepen worden gecharterd voor de normale af voer. Over wat de regering zal doen en, bij wijze van voorbereiding reeds doet, voor het geval een algehele evacuatie uit Indo nesië geboden zou zijn, was het beter niet verder in het openbaar te spreken, zei de minister Als hij zou verklaren, dat alles voor een massale evacuatie is voorbereid, zou dat bij de Nederlanders in Indonesië bègrijDelijkerwijze een paniek veroorza ken. Zou hij daarentegen zeggen, dat er niets is voorbereid, dan zouden de betrok kenen bet gevoel krijgen geheel in de steek gelaten te worden. De minister gaf de verzekering dat hij, als er onder de Ambonezen in Nederland een algemeen verlangen mocht bestaan „naar huis" terug te keren, daarvan niet zal willen profiteren. Hij wil zich veeleèr voor hun veiligheid garant stellen en hen dus niet naar Indonesië laten terugkeren als hij niet de zekerheid heeft dat zij dit veilig kunnen doen. Verruiling De minister beantwoordde voorts de B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden vóór, deel te nemen aan dé tentoon stelling „Nationale Energie Manifestatie 1955" (E.-55) welke van Mei tot Septem ber volgend jaar in Rotterdam zal worden gehóuden 0n hiervoor een crediet van f 2000 beschikbaar te stellen. B. en W. Stellen zich voor, in overleg met de architect Arthur Staal, die de su pervisie heeft, wat de provincie Noord- hollaind betreft, op deze tentoonstelling een reproductie van het circuit te brengen met rijdende auto.'s De kosten voor deel neming voor Zandvoort werden door het tentoonstellingsbestuur op f 1000 begroot, gerekend naar het inwonertal en de plaats, welke wordt ingenomen, doch bovendien bestaat van gemeentewege nog gelegenheid iets extra's aan hét tentoongestelde toe te voegen, waarbij het college denkt aan de mogelijkheid, om het belang én de beteke nis van Zandvoort als badplaats te accen tueren. Óm daarvoor énige vrijheid van handelen te hebben, wordt nogmaals f 1000 dus in totaal f 2000 credietverlening aan de raadsleden voorgesteld. Tenslotte wijzen B. en W. erop, dat het uit een oogpunt van propaganda voor de badplaats, ten zeerste aanbeveling ver dient aan deze belangrijke tentoonstelling deel te nemen. punten die nog naar aanleiding van de begroting van Zijn departement ter spra ke waren gekomen. Wat de zogenaamde „verruiling" betreft, dat wil zeggen ver richting van maatschappelijk werk dat op uiteenlopende levensbeschouwelijke „zui len" rust, zei de bewindsman dat de stand punten niet zover uiteenlopen als wel eens gemeend is. Het overheidsbeleid in deze dient .bepaal;? te worden* door begrip voor geestelijke vrijheid. Door „opdeling" moet de samenwerking niet belemmerd worden. Primaire taak van de overheid is mede werken aan de maatschappelijke ont plooiing van de mens. Inzake de ontwik kelingsgebieden, waarmee vele departe menten bemoeiing hebben, toonde de be windsman de volstrekte noodzaak van co ördinatie aan. Pas na enkele jaren kan een sociaal overzicht van de jaarplannen worden gemaakt. Ten aanzien van de so ciale ontwikkelingsgebieden mag men met. gelijk dat wèl op economisch terrein het geval is, van achterlijke gebieden spre ken. Tot de verder aangeroerde onderwer pen behoorde dat van de woonwagens. Een staatscommissie beziet het probleem van lager onderwijs voor woonwagenkinderen. Tegenover humanistische verzorging staat deze minister, wat ziin departement be treft, geenszins vijandig. Hij werkt met verschillende humanistische verenigingen voor gezinsverzorging goed samen en sub sidieert ze ook wel. De Urker kotter UK 64 „Marijtje" is van nacht omstreeks half een door de dichte mist tussen Petten en Camperduin op de kop van een van de strekdammen van de Hondsbossche Zeewering gevaren. De slag komt hard aan voor schipper eigenaar Wil lem de Vries, want zijn splinternieuwe UK 64 is nog maar een paar weken gele den in de vaart gekomen als opvolger van de oude 50 ton metende „Marijtje". Het scheepje werd dit jaar gebouwd en is uit gerust met een 150 pk MWM-motor. De sleepboot „Hector" van N.V. Bu reau Wijsmuller te IJmuiden heeft van nacht om vier uur IJmuiden verlaten om assistentie aan de gestrande kotter te ver lenen. Bij laag water is de „Marijtje" scheef komen te liggen en de kotter zou water in het ruim hebben gekregen. De bemanning van de kotter heeft de nacht in het café „Wapen van Petten" te Petten doorgebracht, maar is vanmorgen naar het schip teruggekeerd. Vanmorgen omstreeks negen uur zijn kapitein M. de Koe en de heer Jonkman van het bureau „Wijsmuller" aan boord van de „Marijtje" gegaan, om de bergingskan sen te bekijken. De 'bemanning zal probe ren het schip te lossen en dan zal men moe ten wachten tot het hoge tij van vanavond omstreeks kwart voor negen, om een po ging tot vlottrekken te wagen. Er was vanmorgen nog geen contact tus sen de sleper „Nestor" en de „Marijtje". De vochtige vacht van mist houdt nu al een dag en een nacht Amsterdam en om streken in haar greep. Geen enkel vlieg tuig landde Donderdag op Schiphol. Alleen zijn er enkele opgestegen. Ook het verkeer te water ondervond ernstige vertraging van de mist. Twee grote schepen bleven voor anker bij IJmuiden liggen, omdat zij niet binnen konden komen. Talloze andere schepen, die zich de avond tevoren reeds eenoont zagen langs de Kanaaldijk tussen Velserbrug en Hembrug stil te gaan lig gen, hebben hun weg nog steeds niet kun nen vervolgen. Zo heerst dus op Schiphol en in de Amsterdamse haven een ongebrui kelijke rust. De Haarlemse verkeerspolitie heeft Don derdag tegen veertig automobilisten pro ces-verbaal opgemaakt omdat zij tijdens de mist niet met de vereiste verlichting reden. De wettelijk voorgeschreven verlichting bij mist bestaat voor alle motorvoertui gen uit gedimd of ongedimd groot licht. GEEN VTS MEER IN VERKEER TTTSSEN NEDERUAND EN PORTUGAL LISSABON (Reuter) Dinsdag zijn te Lissabon akkoorden tussen Portugal en vederla.nd en tussen Portugal en Oosten rijk getekend, waarbij de tot draver ver eiste visa worden afgeschaft, aldius werd Donderdag officieel te Lissabon bekend gemaakt. Het Portugees-Nederlandse akkoord treedt in werking dertig daeert nadat dé Nederlandse regering de Portugese zal hebben medegedeeld, dat de door de Ne derlandse grondwet vereiste goedkeuring is •verkregen. De Portugees-Oostenrijkse Overeenkomst gaat met ingang van 1 Ja nuari 1955 in. En dan krijgen we nu Vesta te zien. Iets zeld zaams! Op school leerden we negen planeten. Mercu- rius, Venus, aarde, Mars. Jupiter, Saturnus, Ura nus, Neptunes en Pluto, zo loopt het rijtje van de zon af. Er zijn al eeuwen lang pogingen gedaan om het bouw plan van ons planeten stelsel te doorgronden; niemand heeft nog de formule kunnen vinden die verklaartwaaróm hier Mercurius moet staan, daar Vehus, enz. Maar wel heeft het al eeuwen de aandacht ge trokken dater tussen Mars en Jupiter een on evenredig grote ruimte gaapt in vergelijking tot de afstanden tussen de overige planetenbanen. „Het lijkt net of daar iets mankeert", zo rede neerde Kepler al in 1596. Het mankerende werd in de Nieuwjaarsnacht van 1800 op 1801 gevonden door de Italiaan Piazzi. 1 consciëntieus werker die de nacht aan de kijker doorbracht terwijl ande ren feest vierden. Fn daar, in een tot sterren wacht verbouwde toren van het paleis van de Siciliaanse onderkoning te Palermo, deed Piazzi zijn grote ontdekking: een planeet tussen Mars en Jupiter, die hij Ceres noemde. Het bleek maar een klein planeetje te zijn en Ce res bleek allerminst de enige te zijn die zich daar in een baan ergens tussen die van Mars en Jupiter bewoog. Reeds in de eerste jaren van de negentiende eeuw zijn er meer ontdekt en thans kennen wij er al ette lijke honderden. Men noemt ze planetoïden. Echte planeten zijn het niet. daar zijn ze veel te klein voor. Sommige meten maar enkele tien tallen kilometers mid dellijn en er zijn eronder die niet eens een bol vorm hebben: de plane toïde Eros bijv. is een zeer onregelmatig ge vormde rotssplinter. Tot deze planetoïden nu behoort Vesta, ook een van de eerst ontdekten, (voor het éérst waarge nomen in 1807; de ont dekking van Piazzi had een ware jacht gaande gemaakt). En deze Vesta is van 16 December af zichtbaar aan de Zuid- Zuidoostelijke avondhe mel, in het sterrenbeeld Stier (zie tekening). Zij is die dag in oppositie met de zon, staat dan dus tegenover de zon aan de hemel. Vesta is even helder als paar weken volgt, zal merken dat zij zich tus sen de sterren naar rechts verplaatst de beroepsastronomen heb ben daar tegenwoordig een betere methode voor. Zij richten een teles coopcamera op de he melstreek waar de pla netoïden zich ophouden en zetten dan de lens •PLCIADÊN W O 2 O een ster van de zevende grootte; dat wil zeggen dat het blote oog haar net niet kan zien, want ons blote oog onder- scheldt maar sterren van de zesde grootteklasse en helderder. Wij hebben dus weer een kijker no dig (een toneelkijker is al voldoende) om Vesta te ontdekken. Nederland zou op diezelfde afstand even groot lijken als dat zwakke lichtpunt je,want Vesta heeft een middel lijn van nog geen 400 km. Wij amateurs moeten tu ren om zo'n ding te ont dekken wie Vesta een maar een paar uur open. Doordat de kijker, aan gedreven door een uur werk, de beweging van de sterren meemaakt, verschijnen de sterren als puntjes op de gevoe lige plaat. Maar de pla netoïden, die er andere bewegingen op na hou den, trekken streepjes op de plaat en verraden zich aldus. Veel roman tiek zit er in deze ma nier van waarnemen niet meer; vernuftig is ze wel. G. v. W. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Met 236 tegen 153 stemmen en 3 onthou dingen heeft de West-Duitse Bondsdag de motie van de socialisten verworpen, waar in gevraagd werd om onmiddellijke be sprekingen met de Sovjet-Unie. De ver- gadering besloot tenslotte de Parijse ver dragen naar de parlementscommissies te IT - verwijzen en daarmede staat in feite wel Hasso von Manteuffel, die thans 57 jaren de begroting uitmaken. Daar komt echter bij, dat dit bedrag niet in zijn geheel be stemd is voor de Duitse troepen, doch dat er nog drie milliard af moet voor onder houd der geallieerde troepen in West- Duitsland. In een der officiële organen van het in formatiebureau der regering wordt zelfs opgemerkt, dat daar nog tien milliard voor de luchtbescherming boven op zullen ko men. Tijdens het debat maakte de afgevaar digde van de vrije democratische partij, vast dat Adenauer van een meerderheid van tweederde verzekerd is ten aanzien van de herbewapening en van het lid maatschap van de NAVO. Twijfel blijft intussen nog heersen met betrekking tot de kwestie van het Saaraccoord. Veel zal daarbij waarschijnlijk afhangen van het feit of Adenauer zijn belofte inzake nieuwe besprekingen met Parijs zal kunnen inlos sen en of zulks dan tot voor Duitsland gun stige resultaten zal leiden. Twintig uur lang hebben tot dusver de debatten ö^de Bondsdag geduqrd. Tal van sprekers kwamen herhaaldelijk met de zelfde opvattingen en dezelfde argumenten, ja vaak zelfs met haast dezelfde zinsneden voor de dag, die men al zo dikwijls in het grote witte gebouw aan de Rijn van hen gehoord heeft. Adenauer hééft het tijdens de debatten dikwijls hard te verduren gehad. Herhaal delijk werd hij Op de heftigste wijzê aan gevallen en ten zeerste in het nauw ge dreven. Terwijl hij aan het wóórd was, werd hij telkens weer door de socialisten, die voor de in de zaal opgestelde micro foons gingen staan, met vragen onderbro ken. De tot Adenauer gerichte vragen gingen hoofdzakelijk over de Saar en over het Saar accoord. Men trachtte hem er toe te bewe gen openlijk toe te geven dat Mendès- France hem in Parijs op 23 October tot het ondertekenen van het Saaraccoord min of meer gedwongen heeft, maar Ade nauer bleef dat voortdurend ontkennen. Intussen heeft men hier nu toch wel de overtuiging gekregen dat als de kanselier zijn naam niet onder het Saaraccoord had gezet, er Ook niets van de overige Europese verdragen tergcht gekomen zou zijn. Defensie-milliarden Tijdens het debat over de verdragen van Parijs in de West-Duitse Bondsdag heeft de socialistische oppositie van de Bondsregering verlangd, dat zij „klare wijn" schenkt over de kosten van de op stelling van twaalf divisies in een tijds bestek van drie jaar, aldus A.N.P. Reeds enkele weken geleden waren de bewapeningskosten in de Bondsdag hevig omstreden. Toen werd de begroting voor het komende jaar behandeld, waarop „slechts" negen milliard voor de verdedi ging was uitgetrokken. De regering heeft toen staande gehouden, dat zij niet m~or Op het stukje Amsterdam, dat wordt begrensd door Amstel, Waterlöoplein, en Zwanenburgwal, nu nog bebouwd met de meest schildereer:-*^e verzameling huizen en huisjes welke zich in het oude Amsterdam denken laat, gaat straks het nieuwe 1 dan dit bedrag zou kunnen opbrengen, hoe- Amsterdamse stadhuis verrijzen. Deze tekening, gemaakt door Anton Witsel, geeft I wei deskundigen de kosten in werkelijk duidelijk weer, hoe het tot afbraak gedoemde gedeelte er uitziet, gezien van het hêid aanzienlijk hoger schatten Waterlooplein. Van de voorgrond naar de achtergrond ziet men respectievelijk de1 Lange Houtstraat, de Zwanenburgerstraat en de Amstel. Geheel op de achtergrond de Amsterdamse Bank. De tekening werd door de gemeente Amsterdam aangekocht voor de topografische Atlas van Amsterdam. In de afgebeelde huizenrijen ontstonden door afbraak in de loop van de tijd reeds een veertig lege plaatsen, welke later niet op negen, doch en zéstien milliard per gedeeltelijk werden gevuld met.... oud ijzer... Een aardige bijzonderheid is het iaar voor d"f "nsie-uitaaven rek"- Joodse „sjoeltje" (d.i. oud kerkje) rechts op de voorgrond, dat natuurgetrouw door nen. Welk een gat daardoor in de Duitse Witsel werd weergegeven en in deze tekening voor het eerst werd ontdekt door de gemeente Amsterdam. Voordien was het bestaan in officiële Amsterdamse kringen onbekend. Vlak voor de opening van het debat in de Bondsdag zyn de Duitsers opgeschrikt door de mededeling, dat zij volgens geal lieerde berekeningen in de eerste drie jaar begroting geslagen zou worden, wordt duidelijk, wanneer men nagaat, dat de ne gen milliard toch reeds een derde deel van telt, en die in de tweede wereldoorlog de jongste pantser-generaal van het Duitse leger is geweest, op handige wijze gebruik van de gelegenheid dat de ogen van heel West-Duitsland en van een groot deel van de buitenwereld weer eens op het Bundes- haus gevestigd waren, om met nogal veel nadruk openlijk te ontkennen dat het in zijn bedoeling ligt naast de officiële West- Duitse strijdkrachten nog een tweede leger onder het mom van burgerwachten op te richten. „Ongepast" Een groep vooraanstaande vertegen woordigers der Evangelische kerk heeft een beroep tot de Bondsdag gericht om nog geen beslissing over de herbewapening te nemen. Het beroep was ondertekend door de presidenten der kerken in Rijnland- Westfalen, ds. Held en ds. Wilm, door de theoloog prof. Follwitzer in Bonn en kerk- president ds. Niemöller. Volgens de kerk leiders zijn de politieke, rechtelijke en ze delijke voorwaarden voor invoering van een dienstplicht nog niet vervuld. In de huidige omstandigheden moet deze het Duitse staatswezen ontwrichten en de kans op Duitse eenheid in gevaar brengen. De socialist Erler heeft tijdens het debat naar het beroep verwezen, doch hij stuitte daarbij op het protest van talrijke christe lijke afgevaardigden die het appèl een „on gepast ingrijpen" in de moeilijke zaken vonden. Op Woensdagmorgen 22 December zal op de werf van de Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij te Zaandam dè kiel worden gelegd voor het nieuwe hospitaal kerkschip „De Hoop". WENEN (Reuter/AFP) Volgens het bulletin van de aartsbisschop van Wenen, dat gewoonlijk welingelichte kringen te Boedapest aanhaalt, zou kardinaal Mind szenty, die sedert 1949 in de gevangenis zat, ongeveer een weck re'eden in vrijheid zijn gez+eM Vnl-ens bot bu'Jptin wilde men in het üaie's van de aartsbisschop te Esztersom in Foneariie het bericht be vestigen noch tegenspreken, maar men zei, dat de kardinaal niet in zijn diocees is. Het Vaticaan weet nog niets. De 62-jarige Hongaarse primaat werd in 194.9 tot, levenslange Gevangenisstraf ver oordeeld on bes"'""tdicinc van verraad, r'o hi x-o 1jg f"' - ol -»»■» «-1 c - 1 tc 4 •-> Q '"'P vangenis bevo«/' en dat hu onder bewa king in een particuliere villa woonde. Of ficieel is zijn verblijfplaats niet bekend ge maakt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11