Klein voortuintje aan de Binnenstraat: V elsens beste Koplopers moesten deze week zware strijd leveren „Marnix van St. Aldegonde"-school viert zilveren bestaansfeest Stijgende belangstelling voor tuinen- keuring; in1955 de derde VCK verloor onverdiend Schoolfeest van ULO werd daverend succes Castricum VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 11 Medische verzorging tijdens het weekeinde „Pat-Mat" in onderlinge competitie IJMOND-VOLLEYBAL Ouderavond waarop verleden en heden ineenvloeiden Profiteer hiervan Alleen „IJmond"-jeugd speelt SSH houdt onderlinge wedstrijden De elftallen van „Noord" Drukke wedstrijddag voor „Watervliet" thuis Patiënten hoorden opera School in plan Arendsweg-Zuid Technici met Lode van Gent in de Belgische Congo Hervormd Zangkoor opgericht IN VELSENS RAADZAAL is de room der amateurtuiniers bijeen geweest om de uit slag te vernemen van de jaarlijkse „tuinenkeuring", opgezet door de Commissie Voortuinkeuring, een instantie, die ten tweeden male het particulier initiatief en dat van de overheid bundelde, om niet alleen de zorg voor de kleine „eigen" stukjes natuur te stimuleren, maar ook om de gemeente een beter „gezicht" te geven. Ze is nog geen doorslaand succes geworden deze keuring, al waren er meer deel nemers dan de eerste keer. Niettemin achtte de wethouder, die de plantsoenen onder zijn beheer heeft, de heer J. Aschoff, de stijgende lijn bevredigend in zijn toespraakje, dat de prijsuitreiking begeleidde. De eerste prijs in de groep „zeer kleine voortuinen" ging ook dit keer, met een eervolle vermelding, naar de heer L. T. N. Aardenburg, Binnenstraat 9 in Velsen-Noord, die blijkbaar de slag van een verzorgd tuintje te pakken heeft en het hem toevallende compliment plus de prijs dan ook met genoegen incasseerde. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. G. Wermenbol, Gijzenveldplantsoen 51, tel. 6388 en P. C. de Weerdt, Statiopsweg K 5, tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Apoteek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 12 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, tel. 3553. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Versélewel de WittHamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost, zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378: voor Velsen Dorp, Velsen Noord en Driehuis,» zr. Koerse, Leeuweriklaan 21; voor Santpoort: zr. De Jong, Brederoodseweg 43, K 2560 8756. HEEMSKERK Dokters J. F. Dikkenberg. Rijksstraatweg 16, Heemskerk, '.el. 02512 240. De uitslagen van de in de onderlinge com petitie gespeelde partijen vam de Kenne- mer schaakclub „Pat-Mat" zijn als volgt: Afd. I: J. C. de Haas-J. Jansen 10; J. Jansen-J. C. de Haas 01; J. E. Strengers- J. Zoontjes 01; J. Beentjes-A. P. de Bruin afg. Afd. II: M. Soeteman-J. A. Roo- denberg 10: ir. E. F. Peltzer-M. Soete- man 01; E. Rijken-J. A. Roodenburg 10; B. Wulms-S. S. Oppenheimer 1O; A. Slings-S. Paardekoper 01; E. Eekhart- M. Soeteman 01. Afd. Ill: A. J. Boom houwerM. N. Pranger 01; K. Comis-B. de Heer 10; A. de Vries-M. Metselaar 10. Afd. IV: A. C. v. Lamoen-J. Nieu- wenhuisen 01. Afd. V: G. v. d. Berg-J. Sauer 01; A. W. Lubert-H. Heere 01; E. Heere-E. Foffoti 01. „Weenink" 2 verloor van „MSC" 2 Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft een bonds wedstrijd gespeeld tegen MSC 2, die iin een 73 nederlaag voor de Beverwijkers eindigde. De uitslag was: v. Vuuren (W.)- Lengers (M.) 01; Nijman-Adriaanse A At\ De Koter-Krauth 10; Jiimmink-v. Amersfoort 01; v. Versseveld-Gijswijt 01; Molenaar-Stolk 01; Nijkamp-Kei- der De Boer-Blind 10; Limrnen- Wulfelli 0—1; G. Dudsenberg-Coppens 0—1. Onder veel spanning hebben enige zes tallen, die aan de top gaan in de tweede en eerste klasse heren, zware gevechten moeten leveren om met winst huiswaarts te kunnen keren. Alleen VGV 2 won on bedreigd met groot score-verschil. VCK 3 en VGV I ondervonden echter verwoede tegenstand van VCK 4 en Kennemers I. Beide teams konden evenwel de overwin ning aan zich houden en daardoor hun po sitie handhaven. Hoewel verwacht mocht worden, dat Sportbond 2 zich niet zonder meer gewon nen zou geven, heeft het tweede team van VGV niet de minste weerstand ondervon den. In een constant tempo en met goed team-verband speelden de VGV-ers zich naar een overwinning. Sportbond kreeg zelfs niet een enkele maal de gelegenheid om door de verdediging heen te breken. Het scoreverloop was 15-1, 15-8, uitslag 3-0. VCK 3—VCK 4 3—1 Het heeft niet veel gescheeld, of VCK 3 had met een gelijkspel genoegen moeten nemen. Het verband' was soms volkomen zoek, mede doordat de achterhoede niet zuiver reageerde. Het senioren-team, ver sterkt met enkele jeugdspelers, bad vaak het beste deel van het spel. Dit was vooral te danken aan de rust, die van de vete ranen uitging. Het doorzettingsvermogen was bewonderenswaardig, iets wat bij de jongeren uit het derde team nogal eens ontbrak. Score: 15-10, 15-12, 14-16, 15-12. SVIJ 1—VCK 5 0—3 SVIJ heeft het ook tegen VCK 5 niet kunnen bolwerken. Door soepeler fluiten kon het eerste team nog enig deel van het spel krijgen, hoewel het score-verloop daardoor geflatteerd is. (4-15, 9-15, 8-15j. VCK 2Kennemers 2 30 Door het vrijmaken van speeltijd voor de selectie-teams in de afgelopen weken werden Woensdagavond enkele belangrij ke inhaal-wedstrijden gespeeld. De VCK 2-dames moesten in de wedstrijd tegen Kennemers 2 winnen om Kennemers I niet uit het oog te verliezen. Zij zijn hier in volkomen geslaagd en staan nu slechts twee punten op de leidsters ia de eerste klasse dames achter. De score-uitslagen waren: 15-4, 15-13, 15-0. VGV 1—Kennemers 1 3—1 Deze ontmoeting, die met veel belang stelling werd tegemoetgezien, is een hevig gevecht om de punten geworden. Na enige opslagwisselingen in de eerste set wisten de Kennemers een kleine voorsprong te nemen. De strijd ging daarna gelijk op, tot VGV enig voordeel wist te behalen. Coach Schriemer kon met een tweede time-out de stand niet doen keren, zodat Kennemers met gering verschil verloor. In de daarop volgende set kwam VGV met volle kracht terug en wist het het roodzwarte team na een aantal fraaie aan vallen tot een grote achterstand te dwingen. Het laatste kon hier niet veel tegenover stellen en verloor met dikke cijfers. In de derde set steeg het tempo hoger en hoger, zo zelfs dat Jansen met een formidabele smash voor Kennemers scoorde, maar bovendien het net uit de wartels sloeg. De gedwongen rust voor reparatie deed de spelers geen goed en het verdere verloop van de set gaf een rom- Het is een aardige avond geworden, de ouderavond in de Marnix van Sint Aldegon- deschool in IJmuiden. Een avond, die geheel afweek van de traditionele ouder bijeenkomsten. Maar dit was te danken aan het feit dat ditmaal het zilveren jubi leum van de school het middelpunt vormde. De tentoonstelling die er werd ge houden, liet de ouders nu eens geen blik werpen op het werk van hun kinderen, zij was hoofdzakelijk samengesteld uit historische stukken uit en rond de geschiede nis van de school. Op verschillende plaatsen wordt Engeland op het ogenblik geteisterd door overstromingen, welke ook het bekende week eind centrum Maidenhead aan de Theems niet onberoerd hebben gelaten. Het vloedwater van de Theems in de buurt van het vlak bij Maidenhead gelegen Boulters Lock, klotst tegen de muren en kolkt in de tuinen van het aantrekkelijke plaatsje in de Theems-vallei. Op de achtergrond ziet men een dam met stroomversnellingen. Als voorzitter van de commissie voerde dus de heer Aschoff het woord. Hij prees de burgerzin der deelnemers, die hun tuin tjes niet alleen voor het eigen plezier in deze „prijzenswaardige" staat hielden, maar er de gemeenschap ook nog een niet te onderschatten dienst mee bewezen. Op het gebied van het natuurschoon, zo zei de wethouder, wil Velsen een goede, scho ne gemeente zijn, maar het Plantsoentoe- drijf kan dat niet alleen. Als derde winst punt m deze wedstrijd onderkende de heer Aschoff de nuttige vrije-tijdsbesteding, die erin schuilt. In 1955 ten derden male Het ligt in de bedoeling deze aardige wedstrijd ook volgend jaar weer te orga niseren begin 1955 zullen de plannen daartoe worden opgesteld. De jury is bij de beoordeling van de tuinen er is drie keer gekeurd tot de conclusie gekomen, dat de deelnemers zoveel mogelijk hun best hebben gedaan en zij heeft dan ook hoofdzakelijk daarnaar gekeken, niet naar de behaalde resultaten in de eerste plaats, Een programma met twintig nummers voor een feestavond van een ULO-school zou doen vermoeden, dat het enigszins overladen is. Gisteravond bleek echter, dat het schoolfeest van de gemeentelijke U.L.O.-school, de Willem de Zwijgerschool, wel uitgebreid en gevarieerd, maar beslist niet te vol was. De heer J. de Geus, leraar aan deze school, opende met enkele welkomstwoor den de avond en verontschuldigde de aan gekondigde spreker, wethouder H. de Boer, die om zeer plausibele redenen ver stek moest laten gaan. Hij stelde het op prijs te kunnen vaststellen, dat de animo bij de leerlingen groeiende was en dat er dit jaar voor het eerst een initiatief van de oudercommissie naar voren was ge bracht, dat resulteerde in enkele ballet dansjes. Hij dankte de IJmuider Harmo nie voor de bereidwilligheid, waarmee zij, middels de Boerenkapel, haar medewerking verleende. Om elke klas van de school in de gele genheid te stellen iets te presteren, was men genoodzaakt, sommige punten van het programma kort te houden, hetgeen echter aan het gehalte niets afdeed. De grootste waardering mochten de organisatoren in ontvangst nemen voor de dans van de meisjes van 1B op muziek van Strauss, die door mevrouw ZwartStol was ingestudeerd en die op veler verzoek nog eens werd herhaald. Charmant en guitig zweefden de kleine meisjes over het toneel in hun witte ruisende costuumpjes, die in het gekleurde licht een feeëriek schouwspel boden. De mimiek was uiterst verzorgd en de dans goed' uitgevoerd. Me vrouw Zwart kreeg voor dit resultaat een extra ovatie. Oefeningen op de evenwichtsbalk door meisjes van klas 2A, vrije oefeningen door jongens van 3A en brugoefeningen door meisjes van 3A, toonden, dat ook op dit gebied serieus is geoefend. Afgewisseld door groepjes meisjes, die als cowboys optraden of enige moderne songs brachten, traden verschillende jonge lui voor het voetlicht, die hun toneelken nis in een sketch spuiden, of wel op ver dienstelijke wijze een of ander muziek instrument bespeelden. Prijzenswaard was de pianovoordracht door Rie Forttuin met „Wiener Madeln". Tussen de bedrijven door zorgden de „Music Boys" voor een zacht muziekje, dat even hoog werd gewaardeerd als het optreden van de Boerenkapel, die met boerenkleding en zeer originele muziek standaards was uitgerust. Na de pauze werd „De leeuwentemmer" ten tonele gevoerd, een humoreske in twee bedrijven, waarin soms zelfs enige toneel routine viel te bespeuren. Het was een geestig stuk, waar daverend om is ge lachen en waarin bewezen werd, dat men, zelfs al behoort men tot de minder-actie- ven, het ver in de wereld kan brengen, als men maar iemand achter zich heeft, die uitlegt hoe te handelen. Dat daarbij een leeuw in de keuken verzeild raakt, die geen mensenvlees meer lust en daarom als „baby-sitter" dienst doet, nam het publiek graag op de koop toe. Hedenavond zal de her-opvoering van deze school-feestavond in het Patronaats gebouw plaats hebben. Met een IN DEZE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en clientèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 3 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm. 1.20. Elke mm. meer 0.10. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract worden gebracht. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan ons kantoor: KENNEMERLAAN 186 IJMUIDEN die uiteraard sterk kunnen afhangen van de beschikbare financiën en de plek, waar het tuintje ligt. Dat er soms met simpele middelen ver rassende resultaten behaald zijn, bleek bij de groep zeer kleine voortuinen: de meeste punten werden in deze categorie toege kend aan de winnaar van de eerste prijs en dat terwijl er ook grote villatuinen en kleinere tuinen ingeschreven waren. Het tuinieren in bepaalde delen van Vel sen Is met het oog op wind en zand niet altijd een succes: de grond vraagt niter- mate veel zorg en meer voorlichting zou m'sschien geen kwaad kunnen. Dat de commissie dit ook begrepen heeft blijkt uit het feit, dat men gaat zoeken naar midde len om tot één of andere vorm van onper soonlijke reclame te komen. Als gevolg van de droge lente van 1954 viel de voorjaarskeuring lichtelijk tegen, zo meldde de jury, maar in dp natte zomer haalden vele gazons het weer op. De gelukkigen De waardebonnen, die dit jaar als prij zen werden uitgeloofd, vielen buiten de al genoemde ten deel aan: In de middengroep de heren A. van den Kieboom en P. Vlot, buren in de Frans Halsstraat in IJmuiden- Oost. In de categorie villatuinen kreeg de heer C. J. van Beek te Santpoort de eer ste prijs met eervolle vermelding. De overige winnaars van prijzen en of di ploma's waren: A. D. Dijkstra te Velsen, J. Th. Hey, Santpoort, mevr. de wed. H. H. Botter-Graber, Santpoort, J. G. A. Bom, IJmuiden-O., A. W. Koks, IJmuiden, F. G. Nieman, IJmuiden, G. Boer, Driehuis, .T. Bergwerf, Driehuis, H. J. van Kleef, Sant poort. mevr. C. M. Dobber-Ochquèe, Vel sen, G. Bakker, Velsen, J. M. W. van La moen, IJmuiden W. H. K. J. ten Hove, Velsen, J. W. Verhoeve, Velsen-Noord en L. C. Westbroek, Velsen-Noord. Het wedstrijdprogramma voor de hand balvereniging „IJmond" is voor de komen de Zondag slechts beperkt tot twee jeugd wedstrijden. Wegens de zaalhandbalcompetitie, die 'pas is begonnen, zullen er voorlopig voor de eerste IJmond-dames- en herenteams tot Februari geen veldwedstrijden zijn. Voor de tweede dames- en herenelftal len zijn evenmin wedstijden vastgesteld. De te spelen jeugdwedstrijden zijn: Meisjesjunioren: IJmond—Concordia; Jongensjunioren: BlinkertIJmond. De jaarlijkse onderlinge wedstrijden van de gymnastiekvereniging „SSH", leider de heer H. van Wijnen, die wegens omstan digheden wat later zijn vastgesteld, dan gewoonlijk, zullen nog vóór Kerstmis wor den afgewerkt. Wegens het grote aantal jeugdleden is nu voor de jeugdgroepen een splitsing toe gepast, waardoor de wedstijd voor deze groepen overzichtelijker wordt en er vlot ter kan worden gewerkt. De strijd om de Van Wijnen-wissel beker, de inzet van deze wedstrijden voor de dames- en herenafdelingen, die thans in het bezit is van mej. D. Davidson, zal reeds hedenavond in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool ontbranden. Dan zal er direct al onder de dames- en herengymnasten voldoende spanning zijn, aangezien behalve de bekerhoudster nog enkele prominente SSH-ers zullen pro beren de wisselbeker in hun bezit te krij gen. Dinsdagavond zijn de meisjes van 8 en 9 jaar en de gelederen drie en vier van de jongens van 8 tot 11 jaar bij de eerste groep ingedeeld. De tweede groep op deze zelfde avond bestaat uit meisjes van 10 en 11 jaar en het le en 2e gelid van de jon gens van 8 tot 11 jaar. De jeugdtitel en de SSH-jeugdbeker zijn thans bezit van Henk Wouters, die zijn beker misschien met enig succes kan ver dedigen. Om Hoogovenstaten-beker De wedstrijden worden voortgezet en besloten volgende week Donderdag voor de meisjes en jongens van 12 tot 15 jaar. De „Hoogovenstaten"-wisselbeker voor deze groep berust nu nog bij Elly Kluft. Wegens haar promotie naar de dames afdeling zal zij de beker dus niet kunnen verdedigen. De groep dames-senioren zal ook van avond in haar afdeling aan de wedstrijden deelnemen. GVOKinheim (te Krommenie, 14.30 uur): Kinheim: E. de Boer; A. Paap en W. Mol; C. de Boer, W. Groeneveld en Th. v. Vuuren; N. Sluiter, H. Haan, J. H. v. d. Wateren, H. Prinssen en H. de Vries. IEV 1Stormvogels 4 (op „Schoonen- berg" 12 uur): IEV: H. Alkemade; H. Zon neveld en J. Metter; A. Leering, G. v. Berneveld en J. Meurs; H. Boot, W. Buur, J. Fijen, D. de Reus en A. C. Leering. Traditionele KMC-kaartavond Op Zaterdag 18 December houdt de Ken- nemer Motorclub haar jaarlijkse Kerst- kaartavond, waar behalve de klaverj as- sport ook verschillende behendigheids spelen zullen worden gehouden. Een grote collectie prijzen is beschikbaar gesteld en het vermoeden is gewettigd dat „Parkzicht" Zaterdagavond een behoor lijke hoeveelheid rolladen, wild en Kerst broden zal bevatten. melig aanzien. Kennemers kreeg de winst en won met twee punten verschil. In de vierde en beslissende set trachtte VGV het tempo te bevriezen en kon daarmede de nodige rust vergaren. Hoewel een 7-2 voorsprong door Kennemers nog kon wor den ingelopen, liet VGV het team in de eindrush nog de hielen zien. Beide teams zullen in hun volgende wedstrijden echter nog meer rust moeten kweken. Setcijfers: 16-14, 15-5, 15-17, 15-10. Sportbond 1-VCK 2 3—1 VCK 2, hoewel technisch de meerdere van het Sportbond-team, moest genoegen nemen met een nederlaag, die gevoegelijk kan worden toegeschreven aan de leiding. Naast een maximum aan sensatie, die een kolfje naar de hand va-n het talrijke pu bliek was, mocht bovendien het toelaten van een maximum aan technische onvol komenheden worden genoteerd. Dit ver oorzaakte enerzijd-s een psychisch over wicht, anderzijds een in een desolate toe stand verkerend team. VCK 2 dolf het on derspit met 15-9. 10-15, 15-0, 15-8. Na afloop van de competitie-avond speelde het herenselectie-team va-n IJmond een oefenwedstrijd tege-n de VC „Smash" uit Castricum, welke in een 3-2 overwin ning voor de eerste eindigde. Zaterdag zal het dames-selectie-team, waarvoor geen oefenwedstrijd kon worden vastgesteld, twee wed-strijden tegen Enk- huizen en Alkmaar spelen, terwijl een vriendschappelijke wedstrijd tegen Enk huizen B wordt gespeeld. Voor het heren team is ditzelfde het geval. Op deze dag worden tevens de selectie-wedstrijden voor District VII verwerkt. Een materie het hoofd der school, de heer D. Visser, volkomen toevertrouwd. Deze man is een historie-vorser en an- tiekverzainelaar bij uitnemendheid. Vele antieke pullen, doeken en vazen uit den huize Visser hebben deze tentoonstelling een bij uitstek gezellig aanzien verleend. Smaakvol lagen er de knipsels uit IJmuider Couranten uit de jaren rond de oprichting van de school gearrangeerd, naast de vele foto's van het gebouw als eenling in de toen nog maagdelijke duinen, van het eerste personeel, het eerste be stuur, overlijdensadvertenties van be stuursleden, enz. En temidden van dit ai- les het grote portret van Marnix, de man met de vérziende blik in de toekomst, die in zijn tijd en daarenboven met een inslag van pur-sang Calvinist het belang inzag van de zelf-werkzaamheid van het kind, van de lichamelijke opvoeding, van de splitsing der moeilijkheden, de oefening van geest en wil, kortom de voorloper van de onderwijsvernieuwing. Wat St. Alde gonde als opvoeder heeft betekend, is de heer Visser onlangs temeer opgevallen uit een werkje uit 1883, dat hij, snuffe lend op de boekenmarkt is tegengekomen en dat hij naarstig, ter verdere bestude ring in de zak heeft gestopt. Dank zij de lezing, die de heer Visser op deze ouderavond hield, hebben ook de ouders van de leerlingen en vele oud-leer lingen zelf, die er in hun kwaliteit van ouder aanwezig waren, een dieper blik kunnen slaan in het leven van de man naar wie deze onderwijsinstelling is genoemd. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter de heer A. de Jong, die naar hij zei wees op de zegen van christe lijk onderwijs en opmerkte dat deze rich ting in ons land grote vrijheid geniet. De school groeit gestadig, zei spreker en het personeel van zes man zal straks worden uitgebreid tot zeven plus twee vakonder wijzers. In de afgelopen kwart eeuw heb ben bestuur en personeel, op alie terrein de school betreffende, zich mogen verheu gen in het medeleven der ouders. De oude generatie ging heen. het komende «reslacht moge dezelfde toewijding en liefde op brengen, aldus spreker. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" zal het Zondag een drukke wedstrijddag worden met de vier thuis te spelen compe titiewedstrijden voor even zoveel senioren twaalftallen. Het eerste twaalftal, dat vorige week wegens de nederlaag van ZKC en de eigen volle winst op KVH thans de eerste plaats op de ranglijst inneemt zal het tegen Nieuw Flora naar verwachting niet moei lijk hebben. De Haarlemse club, die nog maar twee punten .uit zes wedstrijden heeft en de voorlaatste plaats op de rang lijst bezet, zal weinig kans hebben een punt van „Watervliet" mee te nemen, aan gezien de groen-gelen hun mooie positie zeker door extra inspanning zullen ver dedigen. Watervliet 2, dat met 31 van Roda 3 won, krijgt nu bezoek van Haarlem 2 en zal zich moeten inspannen om zo goed mogelijk partij te geven tegen de Haarlem mers, die mooie kansen hebben. Het vierde Watervliet-team krijgt Oos terkwartier 5 uit Haarlem op bezoek en Watervliet 5 zal Nieuw Flora 4 ontvangen. Zaterdagmiddag spelen de Watervliet- adspiranten hun laatste competitiewed strijden in 1954 met de ontmoetingen Haarlem AWatervliet A en Haarlem C Watervliet B. De opstellingen zijn: Waterviet 1: Dames: T. Waagmeester, J. Kluft, R. Leyenaar, G. Kluft, S. Meyer, T. Gieze; Heren: W. Berghuis, J. de Boer, S. Hartman, A. Wedemeyer, F. Vos, M. Veer beek. Watervliet 2: Dames: L. Leyenaar, L. Kloosterman, A. de Niet, A. Redeker, C. Zandbergen, I. Waagmeester; Heren: J. v. d. Berg, A. Verkerk, A. Redeker, Ar. Ver kerk, A. de Vries, D. van Ladesteijn. Een groot aantal patiënten van het pro vinciaal ziekenhuis Duin en Bosch te Cas tricum heeft Donderdag in de toneelzaal van de inrichting genoten van vele opera fragmenten, die hier door het Amsterdams Opera Ensemble ten beste zijn gegeven. De sopraan Ciska van Engelenburg, zong een fragment uit Cavaleria Rusticana, Pe ter van Zon, tenor, bracht een gedeelte uit De Troubadour en de bas John Starren- burg had Don Giovanni op zijn repertoire genomen. Het was aan de patiënten te merken dat de zang hen bekoorde en hun enthousiasme nam na de pauze nog gro tere vorm aan toen de vocalisten, evenals in het eerste gedeelte van de avond aan de piano door Marcèl La Fosse begeleid, verscheidene duetten zongen, ondere an dere uit Verdi's Aïda, De Zigeunerbaron en Amico Fritz. De explicatie die mejuffrouw Ans van Zon voor ieder te zingen solo of duet gaf was uitstekend en droeg veel tot een beter begrip van de opera bij. Het op 2 December 1952 in de Bever wijkse raad genomen besluit het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs met één te vermeerderen, begint thans vormen aan te nemen. Het college heeft bij de ge meenteraad een verzoek tot inwilliging van een crediet van f 252.733.ingediend, bij goedkeuring waarvan het gebouw een plaats zal krijgen in het uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid. Voor de inrichting van het gebouw zal te zijner tijd een afzon derlijk crediet worden aangevraagd. 't Karpertje gaat prijzen uitreiken De Beverwiikse hengelsportvereniging ,,'t Karpertie" organiseert Zaterdag 18 De cember voor haar leden de jaarlijkse con- tactavond in haar clubhuis „Café Lange- dijk". Op deze avond worden de prijzen uitgereikt van het afgelopen seizoen. Enige leerlingen musiceerden, onder lei ding van de heer M. Koning, op de blok fluit en ten slotte werden enige films ver toond van het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau. Het was „een goede avond in een gezellig milieu", zoals een der ouders opmerkte. De Nederlandse Bond van Technici, af deling Velsen en Beverwijk, die ieder sei zoen enkele culturele avonden belegt, zag Donderdagavond in het Jeugdgebouw als spreker de ontdekkingsreiziger Lode van Gent voor zich verschijnen. De heer Van Gent, Vlaming van geboorte, voert reeds geruime tijd in opdracht van de Belgische regering wetenschappelijke onderzoekin gen uit in de Belgische Congo, waarvan hij deze avond ervaringen van land en be volking in een boeiende causerie voor de leden van de Bond uiteenzette. De Congo beslaat een oppervlakte van ruim 23 mil- lioen vierkante kilometer, met een inwo nertal van 12 millioen inheemsen en 73.000 blanken. Het land bestaat voor 80 percent uit wildernis en levert talrijke mineralen, waaronder koper, tin, ijzererts, cobalt, dia mant en uranium op. De heer Van Gent verplaatst zich bij zijn reizen uitsluitend met safari (dragers) en per prauw. Dat dit overigens niet ongevaarlijk is blijkt wel uit het feit dat krokodillen, nijlpaar den, slangen en wilde dieren elke onvoor zichtigheid uitbuiten om de mens aan te kunnen vallen. Verder zijn er de slaap ziekte en moeraskoortsen, die het leven in de wildernis bepaald niet vergemakke lijken. De hoofdstad is Leopoldstad, waar een weg vandaan loopt, die over een afstand van 400 km geen enkele bocht vertoont. Het zwarte ras, aldus de heer Van Gent, kan men in 4 hoofdrassen zien. dwergen, Bantoes, Soedanezen en Hamitische ne gers. De dwergen pygmeeën hebben een gemiddelde lengte van nauwelijks 1 meter. De kleine gestalte schrijft men vol gens spreker toe aan gemis aan zon. Bo vendien is het ras tot uitsterven gedoemd, daar de kindersterfte 75 percent bedraagt der geboorten. De heer Van Gent, die zijn uiteenzetting verlevendigde met talrijke lichtbeelden, waaronder fraaie kleuren opnamen, schetste uitvoering het verschil van de verschillende rassen en stammen en de zeden en gebruiken in dit grootse natuurland. In een Donderdagavond gehouden bij eenkomst in het Verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk is een nieuw Ned. Herv. Zangkoor opgericht. De heer J. Sixma die namens de com missie van voorbereiding sprak was ver heugd dat zich deze avond reeds 35 leden opgaven. Tot voorzitter werd de heer R. Wagter gekozen, tot overige bestuursleden werden benoemd de dames Van Dijk, Zwart en Bakker en de heer J. Sixma, deze zullen de functies onderling verdelen. Er werden nog enige besprekingen ge voerd betreffende de benoeming van een dirigent. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Heidie Saskia, d. van J. L Westerman n en J. M. le Noble: Cornelia Maria Wilhelmina, Adriana, d. van W. Wulp en C. M. Vendel; Annelies, d. van J. C. Schootemeijer en C. J. Dop; Johannes Nico- laas, z. van F. Wulp en C. de Wit. ONDERTROUWD: J. Zijlstra en C. Dijk man, beiden wonende te Castricum; A. J.' Levering, wonende t~ Egmondbinnen en A. M. Kuiis, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Trijntje Bakker, 84 j„ wed. van C. v. d. Berg, wonende te Wieringer- meer; Henriea Janett, 85 i., wonende te Apeldoorn; Elisabeth Margaretha Cafharina de Winter. 4 j., d. van L. de Winter en A. A. Liefting. overleden te Alkmaar; Thendorus Schermer. 57 j„ geh. met M. E. Steeman, wonende te Castricum.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 13