Gelijkwaardige partner in het IJmond-geheel aan het woord Noorse maatjes tegen Nederlandse import in Nauw-verholen critiekop samenwerking Nutsdepartement Velsen-IJmuiden vierde zijn 45-jarig bestaan VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE RAAD HEEMSKERK Heemskerk's bevolking in tien jaar Export van 30.000 vaten bedreigd VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 13 Burgerlijke stand Beverwijk Geschil tussen navorsers en kunstverzamelaar Scheepvaart Na wüdlopage algemene beschouwingen is de gemeentebegroting voor 1955 voor Heemskerk Donderdagavond door de raad goedgekeurd. Vele vraagstukken zijn hier besproken, waarvan het IJmond-pIan en de hiermee samenhangende onteigening van tuinbouwgronden de vroede vaderen wel het meest beroerden. De leden van de raad verheugden zich er unaniem over dat de begroting sluitend is met een bedrag van 27.122,74 op de post onvoorzien en voor burgemeester H. Nielen betekende de behandeling van deze begroting een jubileum: het was de tiende maal, dat dit onder zijn voorzitterschap geschiedde. Ter gelegenheid van dit feit kreeg de heer Nielen vele goede wensen aan te horen. In de algemene beschouwingen die aan de behandeling van de begroting vooraf gingen, voerden dus vele sprekers het woord en er zijn naast de uitingen van lof aan de samenstellers, vele wensen op tafel gekomen. De heer Roozen (Kath.) constateerde dat het college van B. en W. nog voor een zware taak komt te staan als pleitbezorger van Heemskerk als gelijkwaardig partner in de IJmond; hij vertrouwde er evenwei op dat alles in goede banen zal worden ge leid. Hoe is de verhouding? De heer Vessies (Kath.) vroeg hoe de verstandhouding was tussen de IJmond- partners onderling efi uitte zijn teleurstel ling over het feit dat het probleem van de rioolwaterzuivering nog altijd niet gere geld is. Hij betoogde dat de toestand voor de veeboeren zeer slecht is en dat een te droge zomer een ware ramp voor hen zal betekenen. De heer B e e n t j es (Kath.) toonde zich verheugd over het feit dat thans voor zoveel dingen geld is gevonden: de sub sidies zijn belangrijk verhoogd en in het afgelopen jaar zijn twee nieuwe scholen gebouwd. Zwembad-verlangens Het stichten van een zwembad was de liefste wens van de heer Muyen (Arb.). Hij drong er bij B. en W. op aan contact op te nemen met de gemeente Beverwijk om te trachten de door deze gemeente te bouwen zweminirchting aan de kant van Heemskerk te krijgen. Bij deze woorden sloot de heer De Graaf (Arb.) zich aan en bepleitte het grote nut van een zwembad. Naast de lichamelijke opvoeding speelt ook de vermindering van het verdrinkingsge vaar een grote rol. Het IJmond-plan In zijn antwoord aan de sprekers behan delde de heer Nielen eerst het plan IJmond. Als partner stellen wij ons op het stand punt dat Heemskerk een zelfstandige ge meente is, waarvan de raadsleden zelf de verantwoordelijkheid van hun besluiten willen dragen. Wij willen echter nauw sa menwerken met Beverwijk en Velsen. Iedere gemeente kan niet op eigen houtje gaan werken en er ligt voor de gemeenten de gelegenheid om de vraagstukken die met de verwezenlijking van het plan ver band houden gezamenlijk te bestuderen. Op hoog niveau zullen hierover besprekin gen worden gehouden aldus de heer Nielen, die betoogd dat het niet aangaat dat maar woonwijken worden geplaatst met het doel de bevolking hierin te huisvesten, maar dat er mensen moeten wonen en leven. Hiermede moet terdege rekening worden gehouden. Voor het sociologisch onderzoek heeft Heemskerk een bedrag op de begroting staan en door deze deskundige adviezen zullen wij in staat gesteld worden om de problemen uiteindelijk op te lossen. Indien het plan IJmond zich te snel zou ontwikkelen is dit fataal voor de agra riërs zei de heer Nielen, die vervolgens het vraagstuk van de vervangende grond aansneed. Het gaat er niet om langs de weg van onteigening grond voor de wo ningbouw te krijgen: deze mensen die van hun land verdreven worden, moeten ook geholpen worden. Het Intercommunaal Lichaam Vervangende Tuinbouwgronden is hiertoe gesticht en als men eendrachtig samenwerkt zullen hierbij zeker resulta ten worden behaald, aldus de heer Niel sen. Spoedige stichting van een tuinbouwschool De burgemeester deelde mede dat waar schijnlijk binnen afzienbare tijd in Heems kerk een tuinbouwschool zal worden ge sticht. De lust voor dit onderwijs groeit met het jaar en dit vormt weer een pro bleem op zich. Door de zich wijzigende structuur is het aantal landarbeiders prac- tisch nihil geworden, zodat de zoons op het bedrijf van de vader worden vastgehou den. Dit werkt als een boemerang, want voor deze mensen is dan ook weer grond nodig. Nog geen rioolwaterzuiverings installatie De kwestie van de rioolwaterzuivering hangt nauw samen met het plan IJmond, deelde de heer Nielen mede. Deze zaak is thans in studie en het gaat hier om de vraag of dit water moet worden gepompt naar de Bever wij kse installatie of dat GEBOORTEN: Anna C. M„ d. van N. M. Koning en C. J. Buijs; Maria C., d. van M. P. Bijwaard en W. H. J. Kloosterman: Geer- truida J., d. van J. A. J. van der Horst en J. J. Klinkhamer; Cornelis W., z. van C. W. van Doesburg en N. Kerkhof; Loesje M. S., d. van W. Smit en S. Cuperus; Jan F. N„ z. van J. C. Docter en F. W. Klok; Frederika C. E., d. van F. Bol en M. C. Snijders; Maria J., d. van A. B. M. Blankwater en I. M. M. Dekkers; Afra H„ d. van J. van Wijck en H. W. Bruin; Marjan, d. van H. J. van Blan ken en D. G. Koop; Lammert, z. van A. Kingma en E. M. A. Vastenburg; Jeroen P., z. van j. Wijts en M. van der Linden. ONDERTROUWD: G. J. M. Waardijk en M. M. Kochx: J. J. C. Geluk en J. D. van Fucht; J. N. Rijke en D. H. Vuijk; L. I. Sprangers en M. M. de Ruiter; J. Welp en W. Bakkum. GETROUWD; P. N. Valk en C. J. Zwart; C. Meijer en A. M. T. Kors; C. L. Groenland en A. H. Schotvanger; A. J. Winder en J. E. van der Does; P. W. A. M. Derks en A. Baas; J. Ledder en M. W. Bol. OVERLEDEN: J. H. M. Hugtenburg, 54 j., echtg. van N. Komen; P. W. Ligthart, 18 d.; A. Jongerling, 71 j., wedn. van N. Reik; J. de Vries, 73 j., wedn. van B. Langenberg; F. C. Molema, 75 j„ geh. met J. Schims- heimer; C. Verlinde, 65 j., wed. van W. J. den Otter; H. Duin, 76 j„ echtg. van A. Schel- levis; E. C. Schrama, 71 j„ echtg. van N. J. Groen. Heemskerk zelf een zuiveraar zal mo gen bouwen. De stichting van een zwembad in Heems kerk zou een grote financiële last voor de gemeente betekenen, zodat in deze rich ting geen plannen worden gemaakt, aldus de burgemeester, die, naar hij zei: „Aan Beverwijk graag de eer gunde". Bouwkas bloeit in Heemskerk Voorafgaande aan de behandeling der begroting passeerden nog een tiental agenda-punten de revue. Bij de ingekomen stukken was de goed keuring van Gedeputeerde Staten op de vrijstelling an vermakelijkheidsbelasting voor de Harddraverijvereniging en de ver eniging „Koninginnedag" op de gehouden volksfeesten. De heer De Graaf (Arb.) vroeg in dit verband of ook andere vereni gingen hiervan kunnen profiteren, hetgeen de burgemeester bevestigend beantwoord de, hierbij de wens uitsprekende dat deze verenigingen dit niet nodig zouden hebben. Ten aanzien va,n de verlening van ga rantie ten behoeve van de geldlenin gen welke door de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten aan veertien bouwspaarders zullen worden verstrekt, merkte de heer Muyen (Arb.) op dat de gemeente Heemskerk wat particuliere bouw betreft wel een uitzonderlijk goed figuur slaat. De burgemeester beaamde dit en deelde mede dat van alle gemeenten in Noord holland Heemskerk aan de spits staat. De heer Wen tink (Chr.) vroeg of hierdoor niet wat kwistig met het bouw volume werd rondgesprongen, dit moet immers over drie jaar verdeeld worden. De burgemeester zag hier geen gevaar in omdat hiermede het woningprobleem wordt opgelost, daar er nu voor Heemskerk geen gevaar bestaat om achter te blijven bij het bouwprogramma, hetgeen in andere ge meenten door de hoge inschrijf sommen soms wel het geval is. Huurreductie voor bejaarden Ten behoeve van de huurreductie voor bejaarden-woningen stelde de raad een crediet beschikbaar van f 1000. Hierdoor zal de huur met f 100 per jaar per woning kunnen worden verlaagd. De heer Muyen (Arb.) vroeg of dit voor elke bewoner geldt, ook voor hen die dit niet, nodig hebben. Alleen voor mensen die dit niet financieel kunnen dragen, ant woordde de heer Nielen. Voor de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening in Heemskerk zal een commissie van advies worden ingesteld, die onder meer zal moeten beslissen waar de sportvelden moeten komen. De heer Mulder (Kath.) betoogde, dat de velden aan de Oosterstreng beslist niet aan. hun doel zullen beantwoorden, deze zijn veel te nat. De burgemeester gaf toe dat deze ter reinen inderdaad niet het gehele jaar door bespeelbaar zullen zijn. Binnenkort is over de stand «van zaken een rapport te ver wachten. Voorstellen tot het verlenen van sub sidies aan de stichtingen Gezinszorg en Gezinshulp en aan het Wit Gele Kruis en aan het Witte Kruis werden goedgekeurd. Het voorbereidend lager onderwijs zal eveneens geldelijk worden gesteund. Het middernachtelijk uur was zeer nabij gekomen toen de burgemeester deze laatste openbare vergadering in 1954 sloot. COOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOGOOOOOOCOOOOOOOOOOOOO Ter gelegenheid van het feit dat de burgemeester van Heemskerk, de heer i H. Nielen, voor de tiende maal de voor zittershamer hanteerde bij de behan- deling van een begroting, heeft hij en- kele grepen gedaan uit de begroting voor 1946 en daarbij enkele vergelijken de cijfers laten horen. Hieruit blijkt dat er in de afgelopen tien jaar heel wat kapitaal is geïnvesteerd en dat hier door de bedragen tot een veelvoud zijn gestegen. Sloot de begroting in 1946 met een be drag van f232.000, thans bedraagt dit\ bijna een millioen gulden. De kapitaals- dienst vprtoonde toen een bedrag van j f314.000 thans f3.500.000. Het woningbedrijf vertoonde een gewel dige groei, waren er tien jaar geleden 44 woningen eigendom van de gemeen- te, thans zijn het er 200. De begroting van 1946 sloot met een j bedrag voor onvoorzien van f4500,! thans is deze post ongeveer f27.000. De bevolking steeg in deze jaren met 1200 en bedroeg op 1 Januari 1954 6154. OCXDOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCOOOOOCXDOOOOOCOOOOOOCOOOCOOOOOOOOO Morgen zal van helling 2 van de werf Oost der Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam te water worden gelaten het 18.500 tons enkelschroef motortankschip „Dorestad", dat bij de N.D.S.M. in aanbouw is voor rekening van de N.V. Amsterdamse Olietransport Maatschappij. (Speciale berichtgeving) De Noren zullen een ernstige poging ondernemen om de Nederlandse expor teurs van gezouten haring van de Noorse binnenlandse markt te verdrijven of al thans de omvang van de import van ge zouten haring uit Nederland te beperken. Een papegaaienpaar, dat in het circus Medrano te Parijs, te zien is. Het treedt op in een fietsen-balanceer-„act", waarmee het de toeschouwers danig in spanning brengt. Hoewel het 16 November honderd ze ventig jaar geleden was, dat de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen te Edam door de predikant Jan Nieuwenhuyzen werd gesticht, heeft het hoofdbestuur hier in toch geen enkele aanleiding kunnen vin den dit ongetwijfeld heuglijke feit op de een of andere wijze te herdenken. Hetgeen bij deze instelling een traditie schijnt te zijn, want in haar lange historie werd nog nimmer een jubileum gevierd, zelfs het eeuwfeest niet. Het departement Velsen, IJmuiden, dat deze maand vijf en veertig jaar bestaat, wenste kennelijk eens van de ze regel af te wijken en had dan ook ter gelegenheid daarvan een feestavond geor ganiseerd, welke Donderdag in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan gehouden werd. Hierbij waren verscheidene autoriteiten aanwezig waaronder de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en verder vertegenwoordigers van enke le verenigingen en instellingen. Zij werden allen door de heer Y. Reitsma, de voorzitter van het departement, harte lijk begroet. Deze vergeleek in zijn ope ningswoord de Maatschappij met een kloe ke moeder, welke in haar lange bestaan aan niet minder dan drie honderd drie en- dertig kinderen het leven schonk. Van de ze departementen is Velsen-IJmuiden zeker niet het minst welvarend, hetgeen spreker onder meer meende te mogen afleiden uit de bloeiende bibliotheek en spaarbank, wel ke in deze gemeente gevestigd zijn. De heer Reitsma was er dan ook van overtuigd dat men de initiatiefnemers grote dank ver schuldigd is, omdat zij door de stichting van dit departement niet weinig tot de uit bouw van het culturele leven hebben bijge dragen. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, wilde niet nalaten een korte geluk wens uit te spreken. De naam van de Maat schappij heeft immers overal in ons land een bijzonder vertrouwde klank, welke uit stekende reputatie zij te danken heeft aan het feit, dat haar veelzijdige werkzaamhe den zich uitstrekken over brede lagen van onze gehele samenleving. Voor dit alles be tuigde de burgemeester zjjn oprechte dank en diep respect. Na deze spreker werd het podium betreden door de gemeente-secre taris, de heer J. Veenstra, die namens de Nutsspaarbank een geschenk in enveloppe kwam aanbieden en de heer G. Boersma, die de hartelijke gelukwensen van de Vel- ser Gemeenschap onder woorden bracht. De eigenlijke herdenkingsrede werd uit gesproken door dr, P. H. Schröder uit Haarlem, algemeen secretaris van het hoofdbestuur. Spreker begon met er aan te herinneren, dat de Maatschappij in 1784 werd gesticht, de periode dat Holland een republiek, Frankrijk een koninkrijk en Amerika een kolonie was. In die dagen werd Kaat Mossel gestraft voor haar Oran jegezinde uitlatingen en was Napoleon nog een kind. Uiteraard vormde de democratie toen een onbekend begrip en vooral daarom moet Jan Nieuwenhuyzen een man met een geniale blik zijn geweest. Want de door hem gestichte Maatschappij tot Nut van het Algemeen was gebaseerd op een soort federatie van geheel autonome departe menten. De stichter gaf hierdoor blijk van een groot vertrouwen in het begrip mens heid, hetgeen in de loop der tijden aller minst werd beschaamd. Want de Maat schappij bestaat thans uit ruim drie hon derd welvarende departementen met ruim veertig duizend leden, welke getallen zich nog voortdurend uitbreiden. Dr. Schröder wees er verder op, dat de Maatschappij zich reeds vijftig jaar geleden als eerste heeft bezig gehouden met het probleem der kinderspeelterreinen en het kleuteronderwijs, voordien nam zij het ini tiatief tot een rapport over het schriftelijk onderwijs. Verder werd in Haarlem de eer ste Nutsbibliotheek gesticht en wel op een moment, dat een dergelijke instelling nog nergens ter wereld bestond. Thans beschikt zij over twee honderd voortreffelijk beheer de bibliotheken, die de bevolking een goede en verantwoorde lectuurvoorziening garan deren. Ten slotte bepaalde spreker zich tot het jubilerende departement Velsen-IJmui den, dat zich mag verheugen in een voor beeldige samenwerking met het gemeente bestuur. En gezien de activiteit van be stuur en leden verkeerde dr. Schröder dan ook geen moment in twjjfel over de toe komstige herdenking van het gouden jubi leum, dat niet anders dan onder de meest gunstige omstandigheden zal kunnen plaats hebben. Muziek en klein toneel Nu ik mijn taak als verslaggever beëin digd heb rest mij nog een oordeel over het programma van klein toneel, dat door Eva Janssen, Kommer Kleijn en Willem van Ca- pellen voor het voetlicht werd gebracht. Na alle vriendelijke en hooggestemde woor den van de voorgaande sprekers over de culturele doelstelling van de Maatschappij, betekende dit strikt genomen slechts een povere representatie. Want het programma bestond uit een vijftal toneelschetsjes, die men gewoonlijk in iedere revue als „black out" tegenkomt. Het was volkomen preten tieloos amusement, zonder meer, dat waar schijnlijk elke amateurvereniging ten dien ste staat. Zo meende ik „Gevaarlijk spel" te herkennen als „Baas boven baas", dat reeds vele jaren geleden door A. Defresne geschreven werd. En de clou van „De wed denschap" was kennelijk ontleend aan de antieke bruiloftsvoordracht over de soldaat, die met een kaptein heeft gewed dat de generaal voor hem zijn laten wij maar zeggen rug ontbloten zal. Van dit klei ne ensemble bepaalden slechts Eva Janssen en Kommer Kleijn zich tot enig acteren, waarin zij een genoeglijke virtuositeit de monstreerden. Willem van Capellen bleef daarentegen nergens zoals dit heet en vond zijn limiet in een nuchter lanceren van de tekst. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door Tiny Amse en Dick Duinker (piano) en Jaap Keppel (klarinet), die een sonate van Mozart, een hallade van Chopin en een concertino van Von Weber ten gehore brachten. Niet bevoegd hun prestaties cri- tisch te beoordelen, mag ik slechts de aan dacht en de bijval van het publiek vermel den, waarmee dit optreden ontvangen werd. JAN VAN DAM Een van de kanten die verband houden met de schilderijerf affaire-Van Meegeren betreft een onderzoek of Van Meegeren inderdaad „De Emmaüsgangers" en „Het Laatste Avondmaal" heeft geschilderd. Het laatste schilderij is eigendom van de be kende kunstverzamelaar D. G. van Beu- ningen te Vierhouten. Deze heeft ten min ste honderdduizend gulden ten koste ge legd aan naspeuringswerk wie de genoem de doeken heeft geschilderd. Hij betrok hier ook de gebroeders Krijnen, kunsthan delaren te Utrecht in. Deze besteedden drie jaar voor het onderzoek, dat zij in België, Frankrijk, Italië en Canada verrichten. Zij zeggen het bewijs te hebben gevonden dat de doeken niet door Van Meegeren zijn geschilderd en dat het oude doeken zijn. Nu is er verschil van mening ontstaan tussen de twee partijen over het honora rium voor de verrichte diensten. De heren Krijnen eisen drie ton. De heer Van Beu- ningen wil echter niet verder gaan dan een ton, die hij reeds als voorschot heeft verstrekt en nog eens 31.000. Hierover is thans een civiele procedure aan de gang voor de arrondissementsrechtbank te Zwolle. Men wil trachten dit doel te bereiken door op de binnenlandse markt de con currentie met de Nederlandse exporteurs aan te binden door het op de markt bren gen van een Noors product, dat overeen zal komen met de Nederlandse maatjes haring, welke in grote hoeveelheden naar Noorwegen wordt geëxporteerd. Noorwe gen dat zelf tot de belangrijkste haring- producerende landen ter wereld behoort, importeert jaarlijks bijna 30 millioen kg (30.000 vaten) maatjesharing uit Neder land, omdat de vangst en de verwerking van deze haringsoort een Nederlandse spe cialiteit is, welke door geen enkel ander land kan worden geëvenaard. Het Noorse blad „Aftenposten" besteed de dezer dagen ruime aandacht aan dit vraagstuk en wist te melden, dat men in Noorse visserijkringen het plan heeft op gevat om enkele expedities uit te rusten, speciaal voor de vangst van kleine haring, die men wil conserveren (zouten) „volgens alle regelen van de kunst", zodat men een product zal verkrijgen, dat evengoed, zo niet beter, is dan het Nederlandse. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat het Noorse product duurder zal zijn dan het Nederlandse, omdat de pro ductie-kosten in Noorwegen hoger zouden zijn. De Noren zijn van mening, dat speciale aandacht zal moeten worden besteed aan de verpakking. De Nederlandse verpak king maakt een aantrekkelijke indruk en dit punt telt eveneens mee. De Noren rea liseren zich dat zij nog veel moeten leren op het gebied van het conserveren van de haring, maar het is een aansporing te we ten, aldus redeneren de Noren, dat de Noorse haring (rauw product) volkomen gelijkwaardig is aan andere haring, die terecht of ten onrechte een goede naam heeft. „Aftenposten" is tot de ontdekking ge komen, dat juist het vraagstuk van de concurrentie met Nederland op het gebied van gezouten haring in deze dagen in Noorse visserij kringen de grootste aan dacht heeft en zeer actueel is geworden. De Vereniging van Haringvissers en de exporteurs hebben de handen ineengesla gen en besloten de vangst en de conser vering te bevorderen van kleine haring, zoals die in de Noordzee wordt gevangen. Annenkerk, 15 v. Casablanca n. Antwerpen. Aagtekerk, 16 te Manilla. Alderamin, 16 te Marseille. Artenis, 16 te New York. Ariadne, 15 v Haifa te Famagusta. Arkeldijk, 15 te Le Havre. Aalsdijk, 17 te Houston. Abbekerk, 16 v. Suez n. Djibouti. Amerskerk, 16 v. Hongkong n. Singapore. Armilla, 16 v. Soerabaja n. Pladju. Arnedijk, 16 v. Cristobal n. Liverpool. Banka, 16 te Los Angeles. Baarn, 16 te Callao. Bacchus, nacht 15-16 te Paramaribo. Bantam, 16 te Colombo. Blitar, 17 te Mombasa. Blommersdijk, 17 te Calcutta. Celebes, 15 Perim geuass. n. Suez. Caltex Pernis, pass. 16 Malta n. Rotterdam. Caltex The Hague, 17 Rotterdam verwacht. Caltex Utrecht, pass. 16 Kp. Bon n. Sidon. Ceronia, 16 v. Singapore n. Balikpapan. Congostroom, 20 Antwerpen verwacht. Delft, 16 100 m. O. Teroeira. Delfland, 17 te Ilheos. Eendracht, 15 v. Haifa n. Bourgas. Esso Rotterdam, 15 v. Baytown n. Napels. Eos, pass. 16 Ouessant n. Lissabon. Elizabeth b, pass. 16 Ouessant n. Corpus Christi Farmsum, l v5. Carthagena n. Curasao. Felipes, 17 te Sibolga. Friesland KRL17 te Singapore. Groote Beer, 15 410 m. O.NO. St. Helena. Gadilla, 17 te Singapore. Graveland, 16 Madeira n. Bahia. Heemskerk, 15 v. Genua n. Port Said. Hoogkerk, 15 v. East London n. Port Elizabeth Viertal vandaag Vier trawlers, waarvan slechts een met verse vis, lagen vannacht om twee uur voor de lossing klaar. De „Sumatra" (van Donderdag 9 Dec.) voerde aan 1350 kisten haring; de „Dirkje" (van Dinsdag 7 Dec.) 1400 kisten haring; de SCH 117 „Onderne ming 3" (van Maandag 6 Dec.) 900 kisten verse haring. De „Maria van Hattum" (van Dinsdag 7 Dec.) bracht aan 310 kis ten schelvis, 40 gul en kabeljauw, 45 kool- vis, 75 gestripte wijting, 25 dichte wijting, 20 radio en 40 stokkebit. Er was weinig kleine vaart. Ongeval Bij de lossing van de trawler „Dirkje" is de havenarbeider M. V. vannacht van de loopplank gevallen. Hij moest met een kaakfractuur en een hoofdwond naar het Antonius ziekenhuis worden overge bracht. De prijzen De haring deed vanmorgen van 9.60 tot 13.een daling van de prijs met het oog op de naderende feestdagen. De kisten kabeljauw deden 110 tot 120, grote gul 37, middel 33 en torren 30. Zwarte koolvis deed 68 tot 78, grote, groot middel en kleinmiddel schelvis 40 tot 44, pennen 36 tot 41 en braad 29 tot 33. Wijting haalde 25 tot f 27. Tong en schol Lappen maakten 3.80, grootmiddel 3.25 tot 3.05, kleinmiddel 2.70 tot 2.65, tong I 2.60 tot 2.70, tong 2 2.65. Grove schol haalde 45 tot 50, schol I 53, schol 2 63 en schol 3/50 tot 60. Wat er komt Voor de Zaterdagmarkt komt de trawler „Eveline" (van Dinsdag 7 Dec.) met 1200 kisten haring uit het Kanaal en de SCH 27 „Onderneming 2" (van 2 Dec.) met 660 kisten haring. Oudste boten zijn daarna de „Gelria" (van Dinsdag 7 Dec.), de SCH 153 (van Dinsdag 7 Dec.), de „Polderman" (van Woensdag 8 Dec.) en de ,.Mary" (van Donderdag 9 Dec.). Binnengekomen IJM 10 Maria van Hattem, 62 Sumatra, 202, 249, 206, 241, 213, 218; KW 65 Willy Alida 92, 53. 21, 30, 189. 128; RO 53. Dirk je; SCH 117 Onderneming III; U.K. 94. 80, 99, 15. Vertrokken IJM 43 Allan Water, 183 Martenshoek, 78, 206, 249, 241, 213; KW 162 De vier Ge zusters, 37 Nederland VI, 70 Nellie Marie, 53, 92, 30; UK 99, 80, 115, 70, 94, 37, 194; TX 33, 8. Besommingen van hedenmorgen Dirkje f 16.600, 'v. Hattum f 19.300, Su matra f 17.400, SCH 117 f 12.800, KW 21 t 390, KW 189 f 390, KW 128 f 470. Hathor, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Tanger. Hauler wijk, 15 Norfolk n. Ceuta. Hermes, 16 te Londen. Japara (KRL), 16 te Koewait. Jagersfontein, 16 390 m. ZW. Lissabon. Krebsia, 1 terug v. proeftocht te Rotterdam. Kertosono, 16 v. Philadelphia n. Colon. Kieldrecht, 16 v. Bombay n. Aden. Kota Baroe, 16 v. Southampton n. Marseille. Lawak, 11 v. Vancouver n. San Francisco. Lemsterkerk, pas. 16 Kp. St. Vincent n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 16 v. Madras n. Chittagong Laertes, 16 te Bremen. Langkoeas, nacht 15-16 v. Adèh n. Port Soedan Lekkerkenk, 16 te Cochin. Lutterkerk,, 16 v. Basrah n. Bahrein. Meliskerk, 1 v. Aden n. Mombasa. Nigerstroom, 16 te Dakar. Maashaven, 16 dwars Lizard Head n. Antw. Merwede, 17 Amsterdam verwacht. Maas, 15 te Piraeus. Maasland, 16 v. Las Palmas n. Amsterdam. Mapia, 15 v. Makassar n. Semarang. Muiderkerk, 16 te Newcastle. Notos, 15 v. Genua n. Livorno. Noordwijk. 1 100 m. O. Jacksonville. Omala, 16 te Thameshaven. Oranje, 15 v. Port Said n. Napels. Oostkerk, 16 Suez verwacht. Oranjestad, 15 v. Curagao n. Aruba. Orestes, 16 v. Pto Plata n. Le Havre. Polydorus, 16 v. Aden n. Suez. Pendrecht, pas. 16 Malta n. Port Said. Polyphemus, 16 v. Port Swettenham n. Penang. Prins Philips Willem, 16 ten anker Le Havre n. Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 16 500 m. W. Scilly's. Rijndam, pass. 15 Sable ell. n. Cobh. Rijnkerk, 16 te Zanzibar. Rondo, 16 Algiers verwacht. Rotti, 15 v. Amsterdam -n. Bremen. Roggeveen, 16 v. Singapore n. Soerabaja. Straat Soenda, 19 te Rio de Janeiro verwacht. Slamat, 16 v. Port Said n. Genua. Stad Dordrecht. 16 te Terneuzen n. Sluiskil. Singkep, 16 v. Dubai n. Ummsaid. Straat Banka, 17 te Brisbane verwacht. Stad Haarlem, vertr. 17 v. Narvik n. IJmuiden Saroena. 16 v. Saigon n. Pladju. Schiedijk, 16 v. Bremen n. Newport Mon. Schouten, nacht 15-16 v. Beira n. Mozambique. Sibajak, 16 Oostpunt Timor n. Soerabaja. Sirrah, 17 te Sydney. Sloterdij'k, 16 te New York. Stad Maastricht, pass. 16 Ouessant n. Rotterdam Straat Malakka, 17 te Belawan. Thelidomus, 16 te Curagao. Tamo, vertr. 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Taria, 16 v. Miri n. Sydney. Tero, 14 rede Santos. Tankhaven II, 16 v. Singapore n. Tj. Uban. Telamon, 16 v. La Guaira n. Pto Cabello. Tjibantjet, 16 te Brisbane Tjiluwah, 16 v Hongkong n. Singapore. Tabinta, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Tibia, pass. 16 Sabang n. Pladju. Waal, 16 te Amsterdam. Westerdam, 15 820 m. W. Scilly's. Westerdam, 16 800 m. O. Kp. Race. Willem Ba rend sz, 16 v. Kaapstad n. vangstgebied Willem Ruys, 16 te Port Said. Wonogiri, 16 v. Port Swettenham n. Penang. KLEINE VAART Aeneas, 15 v. Malaga n.'Amsterdam. Argo, 15 v. Londen te Amsterdam. Admiralengracht. 15 v. -Rotterdam n. Antw. Angeja, 15 v. Leith te Rotterdam. Atlas, 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Appingedam. vertr. 16 v. Rotterdam n. Lissabon. Arnoudspolder, vertr. 17 v. R'dam n. Londen. Audacia, 16 v. Dundalk n. Barry. Aco, 15 v. Brunsbüttel n. Londen. Admiralengracht, pass 16 Vlissingen n. Antw. Ambiorix, 15 v. Barcelona n. Savona. Ardeas, 15 v. Triëst te Rijeka. Atlantis, 16 v. Rotterdam te Great Yarmouth. Att S, vertr. 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Amstelstroom, 15 v. Swansea te Amsterdam. Anna b, vertr. 16 v. Arendal n. Westonpoint. Auriga, pass 16 Ouessant n. Nantes. Badzo 15 v. Londen te Rotterdam. Bestevaer, 15 v. Rotterdam n. Wisbeck. Ba-b T, 15 te Skutskaer. Bety Anne S, vertr. 16 v. Leixoes n. Guernsey- Bill S, vertr. 16 v. Cardiff n. Rotterdam. Batavier I, 15 v. Bordeaux n. C isabla-nca. Beekbergen, vertr. 16 Bilbao n. Birkenhead. Binnenhaven, 15 v. Liverpool te St. Malo. Blue Boy, 15 v. Duinkerken n. Le Havre. Crescendo, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Citadel, 15 v. Kopenhage-n te Rotterdam. Casana, 16 v. Kopenhagen -n. Gothenburg. Coolhaven, 15 v. Mazagan n. Antwerpen. Corrie b, 16 60 m. NO. Ouessant. Crittura, 16 v. Delfzijl te Rotterdam. Cornelia b II. 16 Belfast n. Newport Mon. Domburgh, 15 v. Londen te Rotterdam. Draco. 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Daie Bohmer, 15 v. Sevilla n. Rotterdam. Deo Favente. 15 v. Kopenhagen n. Aarhus. Deo Duce, pass 16 Vlissingen. Dollard. pass. 17 Aarhus verwacht. Diligentia, vertr. 16 v. Karlshamn p. Casablanca Doklaan, 15 v. Norrkoping n. Amsterdam. Drittura, 16 v. Delfzijl te Rotterdam. Eminent, vertr. 16 v. Liverpool n. Garston. F.ljo, pass. 16 Texel n. Great Yarmouth. E. en A. Scheer. 15 v. Londen te Antwerpen. Erasmus. 15 v. Plvmouth te Leguildo. Flio, 16 Texel n. Great Yarmouth. Elisa, pas. 16 Zuidkust Sardinië n. Pto Romano. Erkalin, 15 v. Ipswich te Zaandam. Frans, 18 te Kjoge verwacht. Flevo, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Frean, 15 v. Amsterdam te Antwerpen. Ferocia, 15 v. Calais te Le Treport. Fiducia, 15 v. Maassluis -n. Boston. Gaasterland, 15 v. d. Tyne n. Delfzijl. Harold, 16 v. Zwijndrecht te Barry. Haskerland, 15 v. Grangemouth n. Rotterdam. Helvetia, pass. 16 Great Yarmouth n. Rotterdam Henrica, vertr. 17 v. Manchester n. Lissabon. Holland, pass. 15 Vlissingen n. Londen. Hart el, 16 te Portsmouth verwacht. Hink, 16 v. Londen te Rotterdam. Hast V, 15 v. Rotterdam te Kingslynn. Has V, vertr. 15 v. Guernsey n. Dover. Hoflaan, pass. 15 Brunsbüttel n. Rotterdam. Ida Pieter, 15 v. Buitenhuizen n. Milfordhaven- Ida Jacoba, 15 v. Drogheda te Manchester. Ingeborg, 15 v. Barry te Zwiindrecht. Jan Kreumer pass 16 Texel 17 Londen verw. Jo, 15 v. Londen te Maassluis. Kattegat, 15 v. Amsterdam n. Zaandam. Kategat, 15 v. Amsterdam n. Zaandam. Kemphaan, verm. 15 te Newcastle. Keizersgracht 15 v. Hamir.a te Rotterdam. Kenitra, 15 v. Rouaan te Casablanca. Lucas Bols II, 17 v. Gdynia te Oslo verw. Lydia. 15 v. Lissabon n. Dover. Escaut, 15 v. Rouaan te Rotterdam. Larix, 16 te Amsterdam. Express, 15 v. Rotterdam n. Parijs. Larix, 16 te Amsterdam. Leendert b, 16 v. Stockholm te Stettin verw. Lijnbaansgracht, 15 v. Hamina te Amsterdam. Markab, 15 v. Antwerpen te Hamburg. May, 16 v. Amsterdam n. Portsmouth. Merwehaven. 15 ten anker bij Malta n. Valencia Midsland, 16 bij Hoek v. Holland. en Rotterdam. Mirzam N, 16 v. Rotterdam te Bremen. Myfem. 16 v. Rouaan te Parijs. Mypuck, vertr. 16 v. Kopenhagen n. Rouaan. Manto, 15 v. Valencia n- Alicante. Mariscal Lopez, 15 v. Montevideo n. Antwerpen Maasym N, 15 v. Curacao n. Asuncion. Mercurius, 16 te Cuxhaven. Meres N, 15 v. Leixoes te Antwerpen. Muphrid N, 15 te Avonmouth. Minorca, 16 v. Londen te Rotterdam. Nassauhaven, vertr. 16 v. Malmö n. Gothenburg. Neeltje b, vertr. 16 v. Landskrona n. Glasgow Netta, 16 te Fredericia. Nanny, 15 v. Esbjerg te Rotterdam. Nieuwehaven, vertr. 16 v. Malmö n. Kopenhagen Nomadish, 15 v. Kotka te Amsterdam. Noord, 15 v. Billingham n. Rotterdam. Nijenburgh, 15 v. Stockholm n. Paskalavik. Oranjepolder, 16 dwars Lissabon n. Londen. Orion, 16 v. Venlo te Rotterdam verw. Plato. 15 v. Bordeaux n. La Pallice. Paramount. 15 v. Rotterdam n. Londen. Pavonis, 15 v. Rotterdam n. Shoreham. Phidias, 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Ponto, 15 te Dnmsjo. Ponza, 15 te Vilvoorde. Result, 15 v. Londonderry te Londen. Realta, 15 v. Gefle n. Parijs. Rose Marie, verm. 16 v. Rotterdam n. Antw Rcma. 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rijnhaven, vertr 16 v. Londen n. Rotterdam. Stientje Mensinga 16 v. Poole te Dublin verw. Sehippersgracht, 15 v. Pernoviken te A'dam. Servus, 15 v. Rotterdam te Liverpool. Silvaplana. 16 bij Hoek v. Holland. Spes, 16 te Vlaardingen. Stella Maris, 17 v. Drammen te Kopenhagen. Swift, 15 v. Rouaan te Parijs. Tyro, pass. 15 Lizard n. Dublin. Teun, 15 v. Liverpool n. Swansea. Tilly. 15 v. Norrkoping n. Zaandam. T'heano, 16 te Rotterdam. Timo. 15 v. Lorden t? Rotterdam. Trio I, 15 v. Hull te Rotterdam. Tubo, 15 v. Rotterdam n. Londen. Viking, 16 v. Waterford te Avonmouth verw. Vindicat Atque Polit, vertr. 16 v. Rotterdam n. Dordrecht. Veenenburgh, 15 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vlieland, 15 v. Gothenburg te Parijs. Westkust. 15 v. IJstad n. Avonmouth. Westpolder, vertr. 16 v Rotterdam n. Lissabon. Walenburgh. 15 v. Rotterdam n. Gothenburg. Westerdok 15 v. Londen. Zeehaan, 16 te Foyness. SLEEPVAAFT Gele Zee, 15 110 m. ZW. Kp. Race. Hudson, 16 te Brunsbüttel. Noordzee, 15 te Matadi. Oostzee, 15 te Suez.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15