Moskou dreigt met opzegging van vriendschapsverdrag W eerbericht Toenaderingspogingen van Mendès-France mislukt NAVO-defensie al of niet op atoomwapens instellen IJmuider Courant Anti-Amerikaanse en -Britse betogingen in Griekenland OP DE KANAALVISSERIJ Nieuwe intimidatie-poging tegenover Frankrijk Levenslang geëist tegen saboteurs in Luik Denemarken wil er niet van horen Aanmeldingsformulier UNO-debat over Tunesië is gesloten Metro op rubberbanden over betonnen buizen Aanval op USIS-gebouw in Saloniki Moskou houdt Tokio de olijftak voor Het woord is aan. Churchill bezorgd over de straaljagerbouw 69e JAARGANG No 137 VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 291 Wraak gekoeld op straaljagers Vietnam afgeschreven? Nederland-Frankrijk Eén Franse Kamercommis sie tegen ratificatie Arabisch-Aziatische resolutie kreeg grote meerderheid Gustave Dominici ontkent beschuldiging van vader Molotov is bereid de Russisch- Japanse relaties te verbeteren Italiaanse vissers voeren met een mijn aan boord Grote vertraging in aflevering Weer twee Nederlanders in Djakarta vrijgelaten Weerrnpport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietsttaat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten narne v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Moskou heeft gezorgd voor de eerste verrassing aan het begin van de belang rijke N.A.V.O.-besprekingen in Parijs waarop een ontmoeting tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en een diner op de Nederlandse ambassade, waarop minister Beyen als gastheer optrad voor zijn ambtgenoot Mendès-France gisteren de inleiding vormden. Die verrassing, of juister: die diplomatieke bom, bestond in een nota, die minister Molotov gisteren, kort voor de samenkomst der drie ministers, aan de Franse ambassadeur in Moskou, Louis Joxe, overhandigde. In die nota werd bij voorbaat het Frans—Russische vriendschapsverdrag uit 1945 opgezegd, in dien de Nationale Vergadering volgende week de accoorden van Parijs en Lon den over de Duitse herbewapening zou ratificeren. Ofschoon dat verdrag:, indertijd door De Gaulle en Bidault ondertekend, nooit veel practische waarde heeft gehad, vooral Stalin heeft Frankrijk altijd zo veel moge lijk huiten het belangrijke internationale overleg trachten te houden mag men de strekking van dit dreigement niet on derschatten. De opzegging van een ver drag is in diplomatieke termen na een oorlogsverklaring tenslotte de daad, waar door een mogendheid de grootste mate van afkeuring tot uiting kan brengen. An derzijds is het duidelijk, dat men hier met een intimidatiepoging heeft te maken, welke vooral op Frankrijk is gericht. Over het Brits-Russische vriendschaps verdrag is nooit gesproken, hoewel ook Groot-Brittannië deel zal gaan uitmaken van de West-Europese Unie. Het is een intimidatie van zo'n grof kaliber dat men j hopen mag dat weinig parlementsleden, zelfs onder de Gaullisten en neutralisten, waarop het Russische offensief in het bij zonder is gericht, er van onder de indruk zullen raken. Intussen kan men wel zeggen dat de po gingen van Mendès-France om te toena dering tot Moskou te bewerkstelligen en gelijktijdig aan de Duitse herbewapening mede te werken schipbreuk geleden heb ben. Het is uitgesloten dat een conferentie van de Grote Vier, zoals Mendès-France gehoopt had, in Mei te Parijs zal door gaan. Met het oog op het Russische dreige ment zal Mendès-France met nog meer kracht bij Dulles en Eden hebben aange drongen een gesloten front te blijven vor men. De Saar-kwestie dreigt door de houding van Bonn opnieuw een bres in de Westerse Unie te slaan en daarom heeft Mendès-France met klem steun ver zocht opdat aan het accoord met Aden auer niet zal worden getornd. Dat beroep, zo schijnt het, is niet tevergeefs geweest, want de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië hebben zich in beginsel bereid ge toond het Frans-Duitse Saaraccoord te ga randeren. Een andere uiting van de Amerikaanse solidariteit was gelegen in een brief van Eisenhower, die Dulles aan Mendès- France heeft overhandigd en waarin de West-Europese Unie dezelfde voorrechten BRUSSEL (ANP) In October 1953 deden zich op de basis voor straaljagers te Florennes talrijke gevallen voor van sabo tage aan reactievliegtuigen. Van twee van deze toestellen, waarvan de waarde per stuk bijna anderhalf millioen gulden be draagt. ontploften de motoren op de grond, twee andere motoren vlogen in brand. Het bleek dat deze ongelukken, waarbij geen mensenlevens te betreuren waren, steeds veroorzaakt moesten zijn doordat een me talen strook in de aanzuigruimte der mo toren was gelegd. De politie arresteerde twee korporaals, die werkzaam waren op de basis en deze legden een bekentenis af. Aanvankelijk geloofde men dat de aansla gen op de straaljagers met een politiek oogmerk waren gepleegd. Het bleek echter dat beide korporaals zich alleen maar had den willen wreken op hun superieuren De auditeur-militair van de Luikse krijgs raad heeft tegen beide militaireii levens lang geëist. Voordat de zaak wordt voort gezet, zal echter eerst een onderzoek naar de geestvermogens van beklaagden worden ingesteld. werden beloofd, die vroeger de Europese Verdedigingsgemeenschap reeds waren toegezegd. Afgezien van deze Europese aangelegen heden is ook de kwestie Indochina op het tapijt gekomen. Ook hier hebben zich enige nieuwe elementen voorgedaan. De Fransen zijn besloten hun expeditieleger zo spoedig mogelijk met een tempo van 10.000 man per maand te repatri ëren om al hun krachten aan de Europe se verdediging te wijden. De Verenigde Staten hebben van hun kant te kennen gegeven dat de aanvankelijke financiële steun aan Zuid-Vietnam van 300 tot 100 millioen dollar zal worden verminderd. De steun zal alleen de economische we deropbouw ten goede komen. De toestand in Zuid-Vietnam, waar in naam de keizer der nachtclubs, Bao Dai, nog het bewind voert, wordt bij de dag zorgwekkender. Frankrijk schijnt zich nu geheel terug te willen trekken. Een ande re keus wordt de regering-Mendès-France niet gelaten en de premier treft geen schuld. Wat niet wegneemt dat de opposi tie de kans vermoedelijk niet voorbij zal laten gaan hem verantwoordelijk te stel len voor de erfenis, die zij hem zelf had overgedragen. Voor vandaag vreesde de regering al manoeuvres uit het vijande lijke kamp in het parlement. De FransNederlandse besprekingen gedurende het diner op de Nederlandse ambassade, waar behalve de beide minis ters en hun dames en de Nederlandse am bassadeur en zijn echtgenote en een en kel lid van de ambassadestaf hebben aan gezeten, stonden eigenlijk in zijdelings verband met de N.A.V.O.-conferentie, die vandaag begint. Het was de bedoeling de Franse en Nederlandse standpunten ten aanzien van de wapengemeenschap dich ter bij elkaar te brengen. Vooral van Franse zijde werd de wenselijkheid daar toe sterk onderstreept. In hoeverre beide ministers in die opzet zijn geslaagd, zal de naaste toekomst moeten leren. Van Ne derlandse zijde was men gisteravond bij zonder zwijgzaam. Intussen mag men hopen dat Mendès- France en Beyen elkanders positie beter hebben leren kennen en dat zo tenminste persoonlijke wrijvingspunten, zo die nog 1 bestonden, uit de weg zullen zijn geruimd. PARIJS (Reuter) De veertig ministers die de tweedaagse vergadering van de At lantische Raad bijwonen, moeten een be sluit nemen over de vraag, of bet Europese opperbevel van de NAVO zijn defensie plannen moet baseren op het gebruik van atoomwapens. De stafchefs van de afzon derlijke landen hebben eenstemmig ver klaard, dat alleen door het gebruik van atoomwapens de numeriek zwakkere NAVO-strijdkrachten West-Europa tegen een communistische aanval kunnen ver dedigen. Uit gezaghebbende bron verluidt dat dc kwestie, die grote politieke meningsver- entegen, zo wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, zijn van mening dat zo spoe dig mogelijk, bij voorkeur op deze NAVO- conferentie, besloten moet worden, tot het instellen van de verdediging op het ge bruik van atoomwapens. Washington vindt de vraag wat kunstmatig, aangezien de aanwezigheid van atoomwapens nu reeds het grootste afschrikwekkende middel voor een aanvaller is. Als er besprekingen op het gebruik daarvan zouden worden ge steld, zou het effect verminderen. Aan de Europese landen zou gevraagd worden enige rekening met atoomwapens te houden. Een besluit over het al of niet schillen onder de NAVO-leaen heeft j gebruiken er van zou dan, zo mogelijk, ge- teweeggebracht, niet zozeer a wie moet be- ,10men worden ais de tijd daar is. De slissen of er m geval van oorlog atoom- j Deense regering, zo verluidt van betrouw- wapens moeten worden gebruikt, maar of bare zijde> heeft zich bij haar bezwaren men er bij de militaire voorbereidingen van j ,aten leiden door de wees dat Denemarken, moet uitgaan, dat het gebruik van kern- I als het kwetsbaarste land van de NAVO, wapens in een groot conflict onvermijdelijk zal zijn. Slechts één land Denemarken is er naar verluidt in principe sterk tegen, dat aan de NAVO-opperbevelhebber, generaal Gruenther, wordt toegestaan zijn plannen op een atomische verdediging in te stellen. Nog niet alle NAVO-landen hebben hun standpunt in deze kenbaar gemaakt. Uit gewoonlijk welingelichte kring ver luidt, dat Frankrijk en Joegoslavië wel de onvermijdelijkheid van atomische oorlog voering aanvaarden, maar generaal Gruen ther nog geen machtiging willen geven daar rekening mee te houden, zulks om de sfeer voor een verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West niet ongunstig te beïnvloeden. De Verenigde Staten daar- PARIJS (Reuter) De commissie voor Economische Zaken van de Franse Natio nale Vergadering heeft met tien tegen zeven stemmen (de communistische leden), bij tien onthoudingen, ratificatie van de Parijse overeenkomsten aanbevolen. De commissie voor Buitenlandse Zaken heeft de vorige week ratificatie aanbevolen. De Defensiecommissie heeft zich echter met 21 tegen 11 stemmen tegen bekrachtiging uitgesproken. Men acht dit besluit geen aanwijziging voor een verwerping van de accoorden door de voltallige Nationale Vergadering. De vergadering van de Franse Unie heeft zich in Versailles met 98 tegen 15 stemmen voor bekrachtiging uitgesproken. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zjj, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen van représaille met atoomwapens te lijden zal krijgen. Als de NAVO alleen op de conventionele wapens zou mogen rekenen, zal generaal Gruenther waarschijnlijk een grotere bij drage van de leden vragen, ondanks het standpunt van de politici, dat deze niet meer kunnen opbrengen. Gruenther wil in het begin van het volgende jaar een be zoek aan Kopenhagen brengen om het probleem met de Deense regering te be spreken, zo wordt vernomen. NEW YORK Reuter/AFP) De poli tieke commissie van de UNO heeft beslo ten „voor het ogenblik" de Tunesische kwestie niet verder te bespreken, gezien de onderhandelingen die gaande zijn over het verlenen van binnenlandse autonomie aan Tunesië. Het besluit werd. op voorstel van de veertien Arabisohe en Aziatische lan den die de Tunesische kwestie in Juli op de agenda lieten plaatsen, zonder tegen stemmen genomen. Maandag had de poli tieke commissie reeds besloten voor het ogenblik geen verdere bespreking te wij den aan de Marokkaanse kwestie. Een grote meerderheid voor de Ara bisch-Aziatische resolutie over Tunesië werd bereikt, nadat zij op vcoorstel van Mexico en San Salvador war- gematigd. De Verenigde Staten, die zich tegen de oorspronkelijke resolutie hadden verzet, verklaarden voor de gematigde lezing te kunnen stemmen. Groot-Brittannië ont hield zich van stemming, omdat het een resolutie niet nodig achtte. Frankrijk was afwezig. Door de wijziging werd uit de oorspron kelijke resolutie het gedeelte geschrapt, waarin Frankrijk en Tunesië werden ver zocht „het vraagstuk in een geest van we derzijds begrip" te behandelen. Ook de wens, dat een bevredigende oplossing „in overeenstemming met de beginselen van het UNO-handvest" gevonden zou worden, werd weggelaten. De Russische afgevaardigde, Zaroebin, zei dat hij er voldoening in vond, dat de Franse regering het advies en de aanbeve lingen van de Algemene Vergadering had opgevolgd. Verscheidene afgevaardigden prezen tijdens het debat premier Mendès- France wegens het beginnen van onder handelingen met Tunesië. Zij juichten dit toe als een begin van een „nieuw tijdperk" in de betrekkingen tussen Frankrijk en de Arabische wereld. Na de stemming verklaarde de Neder landse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, dat Nederland er de voorkeur aan zou hebben gegeven, als er „hele maal geen resolutie" was geweest, aange zien het beter zou zijn geweest de onder handelingen „voor zichzelf te laten zorgen". (Van onze correspondent in Wenen) Een Oostenrijkse ingenieur heeft een ontwerp voor een nieuwsoortige métro laten patenteren. Volgens dit project lopen dé'ondergrondse treinen niet meer op rails, maar op rubberbanden die tegen de wan den van betonnen buizen aan liggen. De rijtuigen zijn aan onder- en bovenkant van gummibanden voorzien zodat zij zich ook bij de hoogste snelheid vrijwel geluidloos voortbewegen. Voor deze constructie ver dienen betonnen buizen de voorkeur omdat het aanleggen daarvan onder de grond met de minste kosten gepaard gaat. Volgens de uitvinder zouden de kosten voor dit project ongeveer een derde bedragen van de ge bruikelijke onkosten voor een gewone métro. Daar het rijtuig bijna geheel tegen de buizen aan ligt, heeft het de vorm van een cylinder en vertoont dus veel overeen komst met de romp van een vliegtuig. Voor de constructie denkt men dan ook aan licht metaal. Aan de onderkant bevindt zich slechts één wiel waardoor het rijtuig wordt aangedreven, terwijl aan de boven kant twee verende rubberbanden voor de stabiliteit zorgen. De banden worden met lucht gevuld. Bijwagens worden rupsvor- mig aan elkaar gekoppeld. De uitvinder heeft zijn ontwerp aan de Oostenrijkse minister voor Verkeerswezen, ir. Waldbrunner, voorgelegd. SALONIKI (Reuter) De Griekse re-voorlichtingsdienst der Verenigde Staten gering heeft alle demonstraties in verband met de kwestie-Cyprus in het gehele land verboden, nadat zich in Saloniki (Noord- Griekenland), wanordelijkheden hadden voorgedaan bij demonstraties van onge veer vijf duizend Griekse studenten waar- bi) tenminste veertig personen voor het merendeel leden van politie en brandweer werden gewond. De politie had het teyein rondom het gebouw van het consulaat-generaal en de DIGNE (Reuter) Gustave Dominici, de zoon van Gaston Dominici, die wegens moord op het Britse gezin Drummond ter dood is veroordeeld, heeft opnieuw ontkend, dat hij de elfjarige Elizabeth Drummond dood geslagen zou hebben. „Mijn vader liegt", schreeuwde hij, toen verslaggevers hem een bericht in een Marseillaans dag blad toonden, dat zijn vader hem had be schuldigd. Volgens het bericht had de oude man in zijn cel gezegd, dat Gustave het meisje in de keuken van de boerderij had gedood en haar naar de oever van de in de nabijheid stromende rivier de Durance had gebracht, op een plaats, slechts enkele me ters verwijderd van de plek, waar haar ouders doodgeschoten lagen. De 22-jarige echtgenote van Gustave, Yvette, die vol gens het bericht door Gaston van mede plichtigheid was beschuldigd, zei: „Kunt u zich voorstellen, dat een moeder van twee kinderen in koelen bloede zou besluiten een klein meisje te vermoorden?" Men verwacht, dat het echtpaar, dat vo rige maand tijdens het proces de onschuld van de oude man volhield, ondervraagd zal worden door de detectives, die het politie onderzoek hebben heropend op bevel van de minister van justitie. (USIS) te Saloniki afgezet. De betogende studenten verbraken het politiecordon en drongen het gebouw binnen, waar zij rui ten insloegen en een vrijheidsbeeld ver nietigden. Een studenten-afvaardiging kreeg toegang tol hei gebouw van het Britse consulaat-generaal en beklaagde zich bij de consul-generaal er over dat achter de ramen staande consulaats-eni- ployé's hen „uitdaagden". Tenslotte werd voor het Turkse consulaat geprotesteerd tegen de „onvriendschappelijke en uitda gende houding van Turkije" bij de behan deling van het vraagstuk-Cyprus in de UNO. De Amerikaanse ambassadeur te Athene Cavendish Cannon heeft de consul-generaal der Verenigde Staten te Saloniki opgedra gen een krachtig protest bij de gouver neur van Noord-Griekenland in te dienen en vergoeding te eisen van de schade, aan gericht in het kantoor van de Amerikaan se voorlichtingsdienst. Premier Papagos heeft aan de ambassadeur zijn spijt be tuigd. In de Cypriotische haven Famagusta hebben ruim duizend Griekse studenten betoogd onder het roepen van leuzen als „Weg met de Verenigde Staten", „Groot- Brittannië er uit" en „Wy wensen vrijheid en vereniging met Griekenland". Griekse schoolkinderen liepen onder het roepen van „weg met Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten" de klasselokalen uit. De onderwijzers beletten hen het schoolterrein te verlaten. Alle Grieken op Cyprus heb ben besloten morgen voor 24 uur in sta king te gaan. Vrouwentekort in Nieuw-Zeeland Dr. O. C. Mazengarb heeft blijkens een verslag in „Wereldpost" verklaard, dat jenge mannen in Nieuw-Zeeland slechts 50% kans op een huwelijkspartner hebben. Volgens hem heeft Nieuw-Zeeland binnen vijf jaar behoefte aan 30.000 tot 40.000 vrouwen beneden de dertig jaar. MOSKOU (AFP/Reuter) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft verklaard dat een normalisering van de Russisch-Japanse betrekkingen in over eenstemming is met de belangen van de gehele wereld. In een verklaring, die Mo lotov aan de verslaggevers voorlas, wordt de bereidheid geuit om de kwestie van practische stappen daartoe te bespreken. De Russische regering juichte de verkla ringen van de nieuwe Japanse minister van Buitenlandse Zaken Sjigemitsoe in dit opzicht toe. De Sovjet-Unie zou ook gaarne een uitbreiding van de handel en cultureel contact zien. Molotov zei letterlijk: „Er moet op ge wezen worden dat de Sovjet-Unie altijd verlangend is betrekkingen aan te knopen en te ontwikkelen met alle landen die dat wensen. Dit geldt ook voor Japan. Het standpunt van de Sovjetregering inzake de normalisering van de betrekkingen met Japan is tot uitdrukking gekomen in de gemeenschappelijke verklaring van de Sovjet-regering en de regering van de Chinese volksrepubliek, die op 12 Octo ber van dit jaar is gepubliceerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Hebreeuws spreekwoord: Moest God op deze wereld wonen, de mensen zouden al Zijn ruiten ingooien. CESENATICO (Reuter) Een Italiaans vissersboot is na een angstige reis met een onontplofte magnetische mijn aan boord de kleine haven van Cesenatico im Italië binnengelopen. De mijn werd in de netten opgevist en kwam met de vis in het ruim terecht. Niemand van de uit zeven koppen bestaande bemanning durfde het gevaarlijke voorwerp aanraken. Door de zware zee werd de mijn echter van de ene 'kant van het ruim naar de andere kant gerold. In de haven werd de rniin door twee legerdeskundigen gedemonteerd. Deze bleek 660 pond zeer ontplofbare stoffen te bevatten genoeg om een gat in een slagschip te slaan. IN DIE WEEK VOL STORMEN, waarin de „Carpo", de „Gramsbergen", het vuurschip „South Goodwin", de „Westward Ho" en tal van andere schenen waaronder zes Franse trawlers ten onder gingen, was een onzer verslaggevers aan boord van de IJmuidense stoomtrawler „VIOS F', de IJM 24 om een reis mee te maken naar de haringvisserij in het Engelse Kanaal een visserij, waar zo'n 170 tot 200 trawlers op een oppervlakte van enige vierkante mijlen naar de haring jagen. Zes van de zeven reisdagen van de „Vios I" werden overheerst door stormweer, het vissen was bijna onmogelijk, de weerberichten met stor men en zware stormen volgden elkaar op. Over het leven aan boord van de „Vios I" in deze ene week, over matroos Willem Visser, over schipper Piet Kor- bee, over stoker Vergers en over al die andere mannen, die hun werk veelal in vliegend stormweer moesten verrichten en die toch met 1600 kisten haring in IJinuiden binnenkwamen, wordt in een serie van drie reportages verteld. LONDEN (Reuter) Sir Winston Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard dat hij de rapporten over de aflevering van nieuwe straaljagers „niet zonder be zorgdheid" heeft gelezen. De premier zei dit enkele uren nadat zijn kabinet had ge sproken over de vertraging in de afleve ring van moderne vliegtuigen aan de luchtmacht. RAF-piloten zouden teleur gesteld zijn over het feit, dat zij verouder de jagers krijgen, die tegen de modernste hoogvliegende bommenwerpers niet veel waard zijn. Een Labour-afgevaardigde vroeg: „is het geen schandaal dat jachtvliegtuigen, die drie jaar geleden besteld zijn, nog niet klaar zijn en dat de regering geweigerd heeft de „Gnat" te kopen omdat zij vast zit aan de „Hunter" en de „Swift", die niet aan de verwachtingen voldoen?" Sir Winston verwierp een voorstel om een koninklijke commissie te benoemen ten einde een onderzoek in te stellen naar de vertraging in de aflevering van straal jagers. (ANP) De „Gnat", die half zo groot is als de „Hunter" en de „Swift" kan voor ongeveer een derde van de kostprijs van de beide laatstgenoemde typen gemaakt worden. De „Gnat" is nog niet in produc tie. Men neemt op het ogenblik proeven met een kleinere uitgave, de „Midge". In hetzelfde aantal man-uren kan men vijf Gnats" tegen één „Hunter" bouwen. Fokker zal ten behoeve van de Neder landse koninklijke luchtmacht en de Bel gische luchtmacht circa 300 „Hunter"-toe- stellen in licentie bouwen. Zij zaten sinds 22 Januari (Van onze correspondent in Djakarta) Wederom zijn twee Nederlanders op vrije voeten gesteld, namelijk de heren A. N. van der Wel en J. M. P. Willeboordse, die beiden gearresteerd zijn op 22 Januari van dit jaar. De eerste was leraar bij de Indo nesische luchtmacht, de tweede makelaar. Aangenomen wordt dat beiden zullen re patriëren. Met Prins, Luning en Dado zijn thans vijf der aangehoudene Nederlanders in vrijheid gesteld. Voorts de Duitser Len gen en mr. Van der Tas (van Indonesische nationaliteit). Op uitnodiging van de Australische regering zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff in het begin van het volgend jaar een bezoek brengen aan Australië. Het ligt in de bedoe ling van minister Suurhoff op 9 Januari te vertrekken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand Wj I c Xi fer •c-z Ci (U - s s r" i-, qj Sü f. M 00 Sc vi <D C ZS Helsinki mist W 3 -2 - Stockholm geheel bew. ZZW 4 1 0 Oslo ij zei Z 1 -1 0,1 Kopenhagen geheel bew. zw 7 3 0 Londen zwaar bew. ZZW 4 9 0,1 Amsterdam motregen zw 7 1 0,3 Brussel mist ZZW 6 1 0,5 Parijs geheel bew. windstil 4 0,2 Bordeaux mist windstil 6 0 Grenoble geheel bew. Z 1 3 0 Nice onbewolkt NW 5 7 0 Warschau geheel bew. NNW 3 1 0 Berlijn nevel wzw 4 3 0,2 München mist windstil -3 0 Zürich nevel windstil 3 0 Genève geheel bew. ozo 1 4 0,1 Locarno onbewolkt windstil -3 0 Wenen half bew. WNW 1 3 0 Innsbruck geheel bew. W 2 -1 0 Rome onbewolkt NO 5 5 0 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOOOCX>DOoryDorYriO(YYVYVY>rrx>xxhOGoo- - ororyvvvYYYYYrxDO^ OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog hier en daar mist, overigens zwaar bewolkt met plaatse lijk wat lichte regen of motregen, maar later van het Noord-Westen uit opkla* ringen. Overwegend matige Zuid-Wes telijke wind. Iets hogere temperaturen vooral in het Noorden en Westen van het land. 18 December Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 1.49 uur, onder 12.39 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwar'^r 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 December Hoog water: 9.09 en 21.38 uur. Laag water: 4.29 en 16.56 uur. Zaterdag 18 December Hoog water: 10.06 en 22.37 uur. Laag water: 5.24 en 17.47 uur. XXXXCCCOCCCOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCGCOu.-

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1