Afschaffing schoolgeld voor leerplichtige jeugd 10 1 korting Wereldnieuws KAN Eerste Kamer over verlenging Toezicht Credietwezen Rijkssubsidie van f 8+ millioen voor vrijwillige ziekenfondsen PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Verbazing in de Tweede Kamer over V. V.D.-amendement Haarlems Matrassenhuis „Definitieve regeling had er al moeten zijn" De radio geeft Zaterdag MEENK'! POEDERS 9. KAN ocli iö Itet zo VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 2\ dekens, ledikanten en matrassen H. DE GRAAFF Dr. F. C. Dominicus wordt weldra zeventig jaar Kerkelijk Nieuws Rome's „man met de zak" heeft niet meer f Tijdelijk bij aankoop van 2 paiken Ca stel/a Actie! Wit1 stuk Castella Huishoudzeep van 23 cent voor 6 cent! Geheel voor reducties wegens kleine draagkracht TOVER TEKEN J (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond een begin gemaakt met het regeringsvoorstel om te rekenen van 1 September 1953 af het schoolgeld af te schaffen voor de leer plichtige jeugd. Volgens dit voorstel zal geen schoolgeld meer worden geheven voor leerlingen van scholen voor gewoon leger onderwijs (GLO) voortgezet gewoon lager onderwijs (VGLO) en buitengewoon lager onderwijs (BLO); voor leerlingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor uitgebreid lager onderwijs (ULO), voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs (VHMO) en lager nijverheidsonder wijs en voor leerlingen van het eerste leer jaar van lagere land- en tuinbouwscholen. Voor de hogere leerjaren van de scho len voor ULO, VHMO en lager nijverheids- oderwijs, alsmede voor de leerlingen van kweekscholen en van scholen voor uitge breid lager- en middelbaar nijverheids onderwijs is een aanzienlijke verlaging van het onderwijs betalen. Het ging hem te ver als de meest draagkrachtigen geen school geld zouden betalen. De heer Peters (KVP) betoogde, dat de grootste verantwoordelijkheid voor het onderwijs, zowel materieel als moreel, op de ouders rust. Verlichting van de mate riële verantwoordelijkheid kan ten goede komen aan de zedelijke verantwoorde lijkheid. Algehele ontheffing van school geld betekent, dat het gehele onderwijs uit belastinggelden wordt betaald. Op het ogenblik geschiedt dit voor 95 pet en door de aanneming van dit ontwerp wordt het 99j/o pet. Tot heden wordt alleen in Neder land en Jordanië nog schoolgeld geheven voor het verplichte onderwijs. Ook deze spreker was ..stom verbaasd", over het door mevrouw Fortanier-De Wit ingediende amendement. Zou dit worden aangenomen, dan zou er eigenh'ik van het wetsontwerp niets meer overblijven. Ook de heer Van S 1 e e n (P. v. d. A.) behoorde tot de verrasten en verbaasden het schoolgeld voorgesteld. Het ligt voorts over j volslagen ommekeer bij mev in de bedoeling de college-gelden voor de universiteiten te verlagen van f 325.tot f 200.—. Nadat mevrouw Fortanier-De Wit (WD) de nog afwezige minister van On derwijs spoedig herstel had toegewenst, verklaarde zij weinig bewondering te heb ben voor het voorstel. Meer voelde zij voor een regeling gegrond op het beginsel: een laag schoolgeld voor verplicht onderwijs en vrijstelling voor alle vormen van' niet verplicht onderwijs. In de gegeven om standigheden kon zij toch met de afschaf fing van het schoolgeld accoord gaan en wel omdat de inningskosten te groot zijn; en omdat de regeling beschouwd moet wor den als een onderdeel van belastingver lagingen, waarop de ouders min of meer gerekend hebben sinds dit plan destijds bekend is gemaakt. Daarentegen was het .naar haar mening onjuist halt te houden bij het onverplichte onderwijs. Zij rekende de Kamer voor. dat al met al de opbrengst van de schoolgelden f 1.6 millioen bedraagt. Deze gelden moeten door de middengroe pen van ons volk worden opgebracht, die zich toch al veel offers getroosten voor de opvoeding van hun kinderen. Zij diende daarm een amendement in om het school geld af te schaffen voor het gehele mid delbaar onderwijs om daardoor de finan ciële druk te verlichten op de midden groepen. Mr. Roosjen (AR) was „zeer verrast" door dit amendement, omdat twee jaar ge leden een woordvoerder van de WD zich zeer principieel had uitaesnroken tegen afschaffing van het schoolgeld. Deze afgevaardigde was eigenlijk legen de in het volgens hem ongemotiveerd aan geboden wetsontwerp voorgestelde af schaffing van het schoolgeld. De ouders moeten naar mate van hun draagkracht een bescheiden retributie voor ADVERTENTIE Nog slechts t/m Zaterdag op al onze 'n Unieke aanbieding Alléén bjj Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Haarlem Fortanier-De Wil". „Van hulptroepen zijn thans de leden van de V.V.D. plots in de strijd voor afschaffing van het schoolgeld keurgarde geworden, aan w;er amende ment de fractie van de P. v. d. A. nederig steun zal verlenen", aldus de heer Van Sleen, die verwachtte dat men ook nog wel eenis zal komen tot toekenning van studie- loon. De heer Til anus (C.H.) had een ju ridische merkwaardigheid in het wets ontwerp ontdekt, namelijk dat artikel 43 een wijziging beoogt van een ander wets voorstel, dat nog geen rechtskracht heeft. Hij vond het onjuist dat de voorgestelde regeling van de schoolbesturen van bij zondere scholen een deel van de inkom sten wegneemt door afschaffing van de schoolgelden. De compensatie in de vorm van wijziging der subsidieregeling zal pas worden verkregen na het tot stand komen van twee andere wel ingediende, maar nu nog niet aan de orde zijnde wetsvoorstel ten. Ondergrond van dit ontwerp is de idee, dat al de kinderen van ons volk kostbaar onderwijs moeten genieten, zei de heer Tilanus. Hierin zag hij de verwezenlijking van een socialistisch dogma. Naar zijn mening ging mevrouw Fortanier-De Wit met haar amendement nog verder dan het socialistisch programma. Voorts merkte hij op dat ouders, die kinderen naar kleuter scholen sturen, schoolgeld moeten betalen, dan acht jaar niets en daarna weer wel. Dit stelsel kon de heer Tilanus niet erg bekoren. De f 30 millioen, die men nu prijs geeft, zou de heer Tilanus voor het JUeu- teronderwijs gebruikt willen zien. Vandaag wordt het debat voortgezet. Op 29 December hoopt de Neerlandicus dr. F. C. Dominicus 70 jaar te worden. F. C. Dominicus werd te Wemeldinige geboren en volgde de rijksnormaal school te Goes. Hij legde in 1903 zijn on derwijzersexamen af, behaalde voorts de hoofdacte en de acten lager onderwijs Frans, Duits en Engels. Na een studie in Zuid-Afrika behaalde hij de acten middel baar Frans en Engels. In het jaar 1928 pro moveerde hij aan de rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de Nederlandse taal en letterkunde. Dr. Dominicus heeft aan verschillende instellingen van lager- en middelbaar onderwijs gedoceerd. Van zijn hand verschenen: „Het huiselijk en maat schappelijk leven van de Zuid-Afrikaner in de eerste helft van de 18de eeuw (be kroond door de Zuid-Afrikaanse Acade mie), „Het ontslag van Willem Adriaen van der Stel" (zijn dissertatie), „De on derbouw, practische Nederlandse spraak kunst", „Door weten tot kunnen", „stijl oefeningen", „fadts en fantaisies", „from far and near" en vele andere leerboeken voor het Middelbaar Onderwijs, benevens talrijke artikelen in dagbladen en tijd schriften. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lexmond P. Westland te Waarder. Beroepen te Veen J. R. Cuperus te Doornspijk; te Oudemirdum E. C. Poepjes, cand. te St. Johannesga. Bedankt voor Katwijk aan Zee (toe.) (vac. J. J. v. d. Krift) L. Lagerweij te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Aangenomne naar Westeremden P. Noomen, cand. te Delft, die bedankte voor Baambrugge en voor Londen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wolphaartsdijk J. B. Bel te Krabbendijke. ROME (Reuter) Dertien jaar lang heeft Mario Tirabassi, oorspronkelijk een rijke landeigenaar in Zuid-Italië, de stra ten van Rome van het invallen der duis ternis tot het aanbreken van de dag door kruist, een zak met zich meevoerend, waarin zich geld, levensmiddelen en kleren bevonden, die hij uitdeelde aan de „arm- sten der armen", die een schuilplaats vin den in de oude bouwvallen van Rome. De „man met de zak", aldus was de bij naam van Tirabassi, kreeg in de afgelopen oorlog, toen hij als hospitaalsoldaat te Rome werkzaam was, een visioen, waarin hem Maria verscheen, die hem opdroeg dit werk te verrichten. Tirabassi begon in 1941. Hij heeft nu 150 medewerkers, die hem bij dit barmhartigheidswerk helpen, doch steeds trok hij er elke nacht zelf op uit. Paus Pius XII heeft Tirabassi een vrachtautootje geschonken, om zijn werk te vergemakkelijken. Thans heeft de „man met de zak" ech ter medegedeeld dat „de zak" bijna leeg is. Hij was te verlegen om meer aan zijn mededeling toe te voegen. HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en kathohek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Hammondorgel. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelnigen. 12.33 Platen. 12.55 Sla uw slag. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen 15.00 Kroniek voor Letteren en Kunsten 15.40 Koorzang. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Blin- denmuziekvereniging. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair over-1 zicht. 18.40 Radio Philharmon. Koperkwar tet. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Gevarieerd programma. 21.00 Actuali teiten. 21.15 Sla uw slag. 21.20 Platen. 22.00 Muz. quiz. 22.30 Adventsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkr.Kken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Klarinet en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sport- praatje. 14.35 Lichte muziex. 15.00 Volksdan sen. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.45 Kerstmuziek. 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Ac tualiteiten. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.10 De sterren zijn doof geworden, stemmenspel. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 De mo len aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 erbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 '"udio-Almanak. 14.30 Orgel. 15.00 Platen. 15.15 Idem. Accor deonduo. 16.00 Platen. 16.15 Accordeónduo. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor soldaten. 19.oo Nieuws. 19.40 Verzoekprogramma. 20.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroep- Ommeganck. 23.4524.00 Platen. In het Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het wetsontwerp voor verlen ging van de duur der wet Toezicht Cre- dietwezen betreuren ettelijke leden, dat dit wetsontwerp de Eerste Kamer zo laat heeft bereikt. Deze is in een impasse ge raakt, welke bij een haar meer tijd laten de behandeling van het wetsontwerp had kunnen zijn vermeden. Voorts waren deze leden van oordeel, dat de feiten gelijk hebben gegeven aan degenen, die indertijd hun stem hadden onthouden aan het eer ste ontwerp-wet Toezicht Credietwezen. Deze leden handhaafden de bezwaren, toen door hen geopperd, dan ook ten volle, met name wat het sociaal-economische toezicht betreft. Dit achten zij volkomen overbodig. Verscheidene leden verklaarden over wegend bezwaar te hebben tegen het blijk baar steeds meer in zwang rakende sy steem om de werkingsduur van wetten van temporaire aard telkens te verlengen. Deze leden waren dan ook van mening, dat aan zodanige practijken een einde dient te komen. Tegen toezicht op het credietwezen, op zich zelf beschouwd, hadden deze leden geen bedenkingen, mits dat toezicht nor maliter buitengewone omstandigheden daar gelaten een technisch karakter zou dragen en niet daarnevens nog economisch van aard en doel zou wezen. De verlen ging, waarop dit wetsontwerp is gericht, dreigt huns inziens een toestand in het leven te roepen dan wel te laten voort bestaan, welke principieel verder gaat dan oirbaar moet worden geacht. Deze leden waren er voorshands niet van overtuigd, dat een definitieve regeling, als waarnaar de minister verklaart te streven, niet tijdig had kunnen zijn voorbereid, dat wil zeg gen tijdens de werkingsduur van de wet Toezicht Credietwezen. Vele leden verklaarden, dat zij hun stem aan dit wetsontwerp zouden geven. Dit viel hun te gemakkelijker, nu de direct belanghebbenden geen bezwaar maken tegen verlenging van de werkingsduur der wet Toezich Credietwezen. Wat de onderwerpelijke wet zelf betreft, bepaal den zij zich tot de opmerking, dat zij niet wensten te worden geacht, de bezwaren, oudtijds door hen geopperd, prijs te geven. Zij spraken de hoop uit, dat de herziene definitieve regeling binnen redelijke ter mijn zou tot stand komen. Andere leden achtten het minder juist, zich te beroepen op het standpunt van de direct belang hebbenden. De Staten-generaal hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Vele andere leden waren van mening, dat men aan het departement van Finan ciën de gelegenheid moest geven om de studie voor een definitieve wettelijke re geling van de onderwerpelijke materie te voltooien. Niettemin betreurden zij de voorgestelde verlenging, omdat de onder nomen studie huns inziens eerder had kunnen zijn beëindigd. Ernstig bezwaar hadden verschillende leden tegen de regelen reeds thans gesteld met betrekking tot het toezicht op de Spaarbanken, uit kracht van een met in gang van 1 Januari 1955 aflopende wet. Zij achten het niet aanvaardbaar, dat het wettelijk toezicht op het credietwezen werd gebezigd als een middel om het cre diet van de staat en de lagere publiek rechtelijke lichamen te vergemakkelij ken, zelfs bij een ruimere geldmarkt, of als een middel om de goedkoop-geldpoli tiek over de gehele lijn door te zetten in andere dan buitengewone omstandigheden en zonder dat de situatie op de geldmarkt daartoe schijnt te nopen. Deze leden verklaarden dat zij bezwaar lijk hun stem aan dit wetsontwerp zouden kunnen geven. ADVERTENTIE 3 In het ontwerp der begroting van het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor 1955 is een bedrag van 8V2 millioen gulden uitgetrokken voor subsidie van de vrijwillige ziekenfondsver zekering. Dit bedrag zal naar wij ver nemen in zijn geheel worden gebruikt voor verlening van reducties op de premie voor verzekerden met geringe draagkracht. De reductieregeling bestaat uit twee delen. In de eerste plaats zullen de alge mene ziekenfondsen uitkeringen krijgen wegens reducties, verleend aan verzeker den, behorende tot de groepen, die in 1954 aanspraak op reductie hadden, alsmede toeslagen op de premie van „onvolledige" gezinnen, dit zijn gezinnen, bestaande uit één der ouders met een of meer kinderen beneden 16 jaar, onverschillig of de an dere ouder op andere wijze verzekerd is of ontbreekt. Tot deze groepen behoren personen, die op 1 December 1954 verzekerd waren en de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of in 1955 zullen bereiken. In het laatste ge val gaat de reductie in na de 65ste ver jaardag. Voorts krijgen reductie gezinshoofden met kinderbijslag krachtens de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen, alsmede hun echtgenoten. Tenslotte krijgen reductie bepaalde ADVERTENTIE speciaal legen koorts. knnldoiin, en periodieke p.jnen- 23. „Ga zitten, goede vriend", zei Joris, „dan kunt gé het contract op uw gemak bestuderen". „Ik ben uw goede vriend niet, meneereh Goedbloed", antwoordde Jolliepop koel, „dus gelieve niet zo'n fami liaire toon tegen mij aan te slaan". Hij nam waardig plaats in de stoel, die Joris had aangewezen en keek het contract bedacht zaam door. „Precies wat ik dacht", zei hij na enkele ogenblikken, „hiermede zoudt u absolute zeggenschap over Huize Hob beldonk verkrijgenIk moet meneer Panda ten stelligste afraden, om dit een zijdige, listige en onverkwikkelijke con tract te tekenen". Maar Panda luisterde nauwelijks. Hij had plotseling een vreem de onbestemde angst gekregen, dat Jollie pop in gevaar verkeerde. Hij voelde zich als in een benauwde droom, waarin hij vaag wist, dat er iets vreselijks ging ge beuren. „Ik heb het vreemde gevoel, dat ik dit al eèrder heb meegemaakt", dacht hij, maar WAAR? En opééns wist hij het. De belastinginspecteur had in dezelf de stoel gezeten. Ook hij had papieren doorgekeken en met Joris geredetwist en toen was hij plotseling zomaar in het niet verdwenen! Zou nu met Jolliepop het zelfde „Jolliepop!!", gilde Panda, „Jol liepop! Ga uit die stoel!!" groepen kinderen, onverschillig of zij tot een verzekerd gezin behoren. Tot die groe pen behoren kinderen van 16 jaar tot en met 26 jaar, wier tijd door studie of door opleiding voor een beroep in beslag wordt genomen, en invalide kinderen van 16 jaar tot en met 20 jaar. De reductie geldt ook voor kinderen beneden 16 jaar, die niet tot een verzekerd gezin behoren en dus niet premievrij verzekerd kunnen zijn, bijvoorbeeld wezen of kinderen van ouders, die in het buitenland vertoeven. Een vrijwillig verzekerd echtpaar be taalt tweemaal het premiebedrag (kinde ren beneden 16 jaar zijn kosteloos ver zekerd, indien hun ouders vrijwillig ver zekerd zijn). Echter wordt slechts één keer premie geheven van „onvolledige" gezinnen. De premiereductie en de toeslag voor onvolledige gezinnen bedroegen in 1954 f 0.50 ner week. Wegens de te verwachten vrij algemene stijging van de premiebe dragen wordt over 1955 het bedrag van f 0.50 verhoogd tot f 0.65 per week. In de tweede plaats mag elk algemeen ziekenfonds ten laste van het rijkssub sidie over 1955 premiereducties van f 0.65 verlenen aan niet onder de algemene re- luctieregeling vallende personen of groe pen van personen die naar het oordeel van het fondsbestuur daaraan behoefte hebben. Het totale voor deze reducties te declareren subsidiebedrag mag echter voor geen fonds meer bedragen dan f 0.75 per ziel. Wordt aan een gezinshoofd reductie verleend, dan kan het fonds aan zijn echt genote een gelijke reductie toestaan. Op deze wijze kan de reductieregeling worden aangepast aan de verschillen in be hoeften en inzichten bij de onderscheide ne fondsen. Bovendien kan men thans tegemoetkomen aan de moeilijkheden van die verzekerden, die door persoonlijke oor zaken in ongunstige financiële omstandig heden verkeren, maar niet onder een be paald omschreven groep van minder- draagkrachtigen vallen. Alle reducties worden verleend met dién verstande, dat betrokkenen tenminste een bedrag van f 0.50 per week moeten be talen. Sterk. In de Verenigde Staten is een. brandstoftank van nylon-rubber voor- vliegtuigen ontwikkeld, die in de vlieg tuigvleugels aangebracht kan worden en die volgens de berekeningen sterk genoeg is om bij vliegtuigrampen heel te blijven, zodat het brandgevaar na ongelukken sterk verminderd zou zijn. Verrast. Indiase militairen hebben aan de rand van Calcutta, ruim 1.000 politie mannen, die in hongerstaking zijn, in. hechtenis genomen. De hongerstakers werden in hun slaap door de soldaten overvallen. Opvoeding. Te Jeruzalem hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan tussen Israëlische-politie en orthodoxe Joden, die een ontspanningslokaal voor jongens en meisjes beneden 15 jaar wilden bestormen. De schermutseling duurde twee uur en er vielen meer dan 60 gewonden. De orthodoxe Joden wil den hun afkeer van een gemengde op voeding tot uiting brengen, die zij im moreel noemen. Zij waren met stokkeen en stenen gewapend en in gezelschaip van hun rabbijnen. De politie moest een ware veldslag tegen de fanatieke betogers leveren. Opleiding. De Verenigde Staten, die de vorige maand besloten Zuid-Kofea 75 Sabre-straalvliegtuigen te leveren, heb ben er thans mee ingestemd tegen het einde van het volgende jaar vierhon derd Zuid-Koreaanse vliegers op te leiden voor het vliegen met straal vliegtuigen. Voorts zullen 560 Zuid- Koreanen worden opgeleid voor onder houdsdiensten, radar en andere werk zaamheden, die voor gebruik van straalvliegtuigen nodig zijn. Uitstapje. Een autobus, waarmee oncfer- wijzeressen uit het gebied van Touv- coing (Noord-Frankrijk) een uitstapje maakten, is tijdens dichte mist bij Lens in botsing met een vrachtauto ge komen en vervolgens op een tien meter lager gelegen spoorbaan gestort. Tien van de 45 vrouwen werden gedood en achttien zwaar gewond. Voordelig. De Amerikaanse regering over weegt rechtstreekse handel in bepaal de agrarische producten met de landen van het Sovjetblok. Minister Benson (Landbouw) verklaarde, dat de Ver enigde Staten naar zijn mening bereid dienen te zijn handel te drijven met de communistische landen, zolang deze handel voordelig is. Het komt er dan niet op aan, of er handel wordt ge dreven in boter of in iets anders. Neigingen. In Perzië is officieel een fonds in het leven geroepen voor de opvoe ding van de kinderen van de 21 on langs wegens verraad terechtgestelde officieren. De minister van Oorlog stortte 100.000 gulden in het fonds, na dat de Sjah eerder reeds 250.000 gul den had bijgedragen. De kinderen van de gefusilleerde officieren zullen naar het buitenland, in het bijzonder de Verenigde Staten, Frankrijk en West- Duitsland, worden gezonden om hun studie voort te zetten „op voorwaarde evenwel, dat zij niet dezelfde oproerige neigingen als hun vaders aan de dag leggen". Bod. Mevrouw Eleonora Roosevelt heeft toestemming verleend tot het ontwer pen van een film over haar overleden echtgenoot, president Franklin Roose velt. Het ontwerp wordt verkocht aan de filmmaatschappij die de hoogste prijs biedt. Droom. De Britse nationale vrouwenraad zal in het komende voorjaar bij Ox- shott in Zuid-Engeland een luxueus huis laten bouwen, dat zal worden aan geboden aan een vrouw, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het land. De uitgekozen vrouw zal het „droomhuis" tot haar dood mogen be wonen, waarna een nieuwe gerechtigde zal worden aangewezen. ADVERTENTIE GELUK EERST DAN MET EEN RING VAN Trouw- en Verlovingsringen vanaf 35.per paar JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstr. 2 - Haarlem - Tel. 13004 HET CONGRES VAN DE FEI. Op het conogres van de FLI in Brussel is besloten om het derde wereldkampioenschap voor springruiters te organiseren in het kader van het internationaal concours hippique dat van 110 Juli in Aken zal worden gehouden. Een Duits voorstel om in Aken ook voor de eerste maal een wereldkampioenschap voor dressuurruiters te organiseren, werd niet aanvaard. WE SPRAKEN de vorige maal over koning Salomo wie door de Arabieren grote tovermacht werd toegeschreven en wiens naam nog voortleeft in vele sprook jes en legenden. Door de Arabieren wordt ook hun cijferschrift toegeschreven aan deze grote Joodse koning, omdat hun cij fers afgeleid zouden zijn van het zegel dat zich in de ring van koning Salomo bevond. Dit zegel be vatte een ster, en een van onze lezers die het grootste deel van zijn leven in Arabië heeft door gebracht, zond ons de betrek king toe, welke naar de me ning der Arabieren bestaat tussen hun cijfers en de ring van Salomo, welke in het Arabisch „El gatum Soliman" heet. De afleiding der cijfers is als in bij gaande tekening staat aangegeven, maar omdat slechts weinigen van ons lang ge noeg in Dzjedda hebben gewoond om de Arabische cijfers te kennen, hebben we deze gemakshalve onder de verschillende figuurtjes geplaatst. Het zal een ieder van ons duidelijk zijn, dat het weinig moeite kost ook onze eigen cijfers op een dergelijke manier uit het Salomonszegel af te leiden, welk verschijn sel de Arabieren waarschijnlijk nog zal sterken in hun mening dat dit zegel inder daad als grondslag heeft gediend voor bei der cijferstelsel. Maar dit is toch ■werkelijk niet het geval, hoe aardig het Arabische grapje overigens ook moge zijn. Zoals we vroeger eens verteld hebben, is de afleiding van onze cijfers niet gehéél zeker, maar verscheidene factoren pleiten toch voor de steling dat hieraan oorspron kelijk de Dawanagari-cijfers ten grond slag hebben gelegen, welk. schrift in India is ontstaan. Dank zij de uitvinding van de cijfers, de invoering van de positionele schrijfwijze en vooral dank zij de uitvinding van de nul, kon de rekenkunde in India een ongekend hoge bloei bereiken, te vergelijken ongeveer met de geweldige hoogte waartoe de meetkunde in het oude Griekenland is geklommen. Het Indische systeem is door de Ara bieren, die de Indische geschriften ver taalden, overgenomen en naar Europa ge bracht. Het fundament van verschillende Arabische cijfers is in het Dawanagari- schrift dan ook wel te herkennen, zij het dan dat de cijfers niet zonder vervorming in andere handen zijn overgegaan. Maar datzelfde kan gezegd worden van onze eigen cijfers die wij op onze beurt van de Arabieren hebben overgenomen. Want vindt u het eigenlijk niet zonderling dat wij de cijfers der Arabieren niet kun nen lezen, terwijl onze cijfers toch van hen zijn overgenomen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2