Oruismje Fven stoppe" v erder Uitgaan in Haarlem Schilders gaan dessins voor de textielindustrie ontwerpen r Meeste branches hadden hoger omzetten dan in October 1953 Agenda voor Haarlem r c-Leffelaar Vijftig jaar geleden Hoe is het ontstaan? VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 3 MAAT- ANTHRACIET Amerikaanse toeristen nemen hotels mee Franse herbergen beneden peil aM Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Belgische werkgevers tegen korte werkweek Nadelen wegen niet tegen de voordelen op Omzetcijfers over October Vooral invloeden van het prijsverloop Dit woor d: MARKETENTSTER Uit Haarlems Dagblad van 17 December 1904 De textieldrukkers, die zich gesteld zien voor het vraagstuk: Wat moeten wij bren gen om het kopend publiek tevreden te stellen? hebben een origineel plan uit gewerkt om een oplossing te verkrijgen. Zij weten, dat de populaire smaak gericht is op bloemdessins en die smaak kunnen zij onmogelijk voorbijzien, maar aan de andere kant wilden zij enige vernieuwing bereiken, zoals dat in Frankrijk ook met enig succes is beproefd. Daar hebben Ma tisse en Picasso enkele malen ontwerpen voor imprimé's gemaakt, die zeer ver koopbaar bleken te zijn. De Nederlandse schilder Karei Appel, in Parijs woonach tig, kreeg eveneens een dergelijke opdracht en naar wat wij er dezer dagen in En schede bij De Nijverheid van zagen, is ook hij geslaagd. Deze overwegingen hebben ertoe geleid, dat een twintigtal Nederlandse schilders, tekenaars en grafici onlangs in Amster dam met enige journalisten een autobus Schilder Stellaart met een patroon naar zijn ontwerp. vulden, die richting Twente vertrok. Zij gingen zich op uitnodiging van de Neder landse textieldrukkers in de fabrieken zelf op de hoogte stellen van de tech nische mogelijkheden en moeilijkheden. Aan dit bezoek was tevens een opdracht van minstens één dessin per ontwerper verbonden. De schilders kregen er te zien wat er met een ontwerp gebeurt, voordat het een lap stof is. Zij hadden grote belangstelling voor de technische kant van de zaak: de filmdruk in al zijn ingewikkelde bewer kingen, waarbij voor zeven kleuren even zovele schabionen worden gebruikt en de stof zevenmaal wordt bedrukt stelt weer heel andere eisen dan de veel eenvoudiger rotatiedruk, waarbij het patroon in een cylinder wordt gegraveerd. Zij hoorden de eisen waaraan „het rapport", dus het frag ment dat steeds herhaald wordt, moet vol doen. Zeer verhelderend was de demonstratie van de Appel-ontwerpen, die als tekening, en als textiel op mannequins werden ge toond. Er bleek, dat hierbij aan de oor spronkelijke tekening slechts enkele wijzi gingen waren aangebracht. Een dessin van uitvloeiende kleuren in goudgeel en groen als achtergond met enkele onregelmatig verspreide witte, zwarte en lila noppeh werd zeer bewonderd. Het was in zeven verschillende kleurstellingen op fijne glan zende katoen gedrukt. Ook het bontere ontwerp van kleinere en grotere felgetinte ovalen, die in elkaar grijpen, was zeer aannemelijk. De schilders, die aanvankelijk enigszins sceptisch stonden tegenover de artistieke waarde van hun ontwerpen zij meen den, dat er zoveel veranderingen zouden worden aangebracht, dat er van de oor- ADVERTENTIE N. VAN BREEMEN Co. •%V. - TEL. TEL. 10070 spronkelijke tekening weinig zou over blijven beschouwden deze demonstratie kennelijk als moedgevend. Ook de zeer populaire en meest lelijke dessins, die vóór de collectie van Appel werden ge toond, hadden hen wat aan het schrikken gebracht. Dat er wel degelijk een moge lijkheid bestaat het artistieke te paren aan het zakelijke, was meer dan zij hierna nog verwachtten. De groep, die uit vertegen woordigers van de zeer moderne richting bestond (o.a. H. van Kruiningen, Hendrik van Bottenburg, Frieda Hunziker, Wim Kersten) noteerde belangstellend, dat er in woningtextiel meer kansen liggen voor abstract werk. De grote vraag naar het bloemdessin behoeft nog niet te leiden tot het ont werpen van kitschproducten, zoals toch ook werd aangetoond met de bijzonder fraaie Boussac-collectie en de zomercol lectie van het vorig jaar van De Givenchy. Midden Januari zullen wij gelegenheid krijgen de pogingen van deze schilders op een tentoonstelling te bekijken. Inmiddels is de collectie 1955 reeds geheel klaar en het zal nog slechts mogelijk zijn de aller beste ontwerpen extra voor het komende seizoen te drukken. Voor de rest moeten wij dan wachten tot 1956. In ieder geval staat vast, dat de schil ders een beter inzicht hebben verkregen van wat wordt verwacht en wat de tech niek toestaat. Dat is al heel wat en als uit deze excursie dan een aantal bruikbare ontwerpen voortkomen, mag worden ge constateerd, dat er een stap in de goede richting is gedaan. Uit de onderlinge ge sprekken van de deelnemers bleek, dat zij dit initiatief van de textieldrukkers op prijs stelden en dat zij hun taak serieus opvatten. Tot nu toe werd een groot ge deelte van de dessins uit het buitenland (Frankrijk, Italië) aangekocht. In het be lang van de Nederlandse textielindustrie en zeker ook in dat van onze kunstenaars mogen wij hopen, dat wij met deze excur sie een nieuwe weg hebben ingeslagen. T. R. (Van onze correspondent in Parijs) Het bureau van het Franse toerisme heeft gegevens bekend gemaakt over het bezoek aan de Cöte d'Azur gedurende het tijdvak van Januari tot October van dit jaar. Daaruit blijkt, dat de Rivièra nog altijd een uitgezocht doelwit voor toeristen is wat niemand overigens zal verwon deren en dat de Fransen zélf nog steeds in de meerderheid zijn tegenover de bui tenlanders. Niettemin is ook hün aantal de laatste jaren aanzienlijk gestegen en onder die buitenlanders nemen de Ameri kanen een positie van groeiende betekenis in, niet in de laatste plaats vanwege de sommen, die zij uitgeven. Die omstandigheid heeft een der mach tigste Amerikaanse hótelconcerns Inter continental Hotels, waarin de Pan Ameri can Airways belangrijke kapitalen hebben geïnvesteerd op de gedachte gebracht een eigen keten van hotels in Europa, en in het bijzonder in Frankrijk, te vestigen. Die hotels zullen volgens de modernste regels worden ingericht. Alle kamers zul len warme en koude lucht- en watervoor ziening krijgen, alsmede van radio- en televisietoestellen worden voorzien. Ook de maaltijden zullen op Amerikaanse wijze worden toebereid en opgediend. De accommodatie van de Europese, en speciaal Franse, hotels is reeds lang een kwestie, welke in internationale krin gen een voorwerp van zekere zorg heeft gevormd. Zowel de O.E.E.S. als de F.O.A. beide organisaties voor internationale economische samenwerking hebben er jaren geleden al rapporten over opgesteld. En daarin werd bij de Europese hötel- on dernemingen aangedrongen op meer comfort en moderner accommodatie. Het feit dat de Amerikanen nu van plan schijnen te zijn de organisatie van de hotels in Europa voor hun eigen cliëntèle zélf ter hand te nemen, kan er op wijzen dat in hun ogen die aanbevelingen niet met de gewenste voortvarendheid ter harte zijn genomen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel) De heer Leon Bekaert, voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid, heeft zich een principieel tegenstander verklaard van de instelling van de vijfdaagse werk week in België..Hij erkende dat in sommige bedrijven de verkorting van de werkduur zou kunnen bijdragen tot een betere orga nisatie van het werk en dat misschien zelfs een lagere kostprijs er het gevolg van zal kunnen zijn. In het algemeen echter zal een verkorte werktijd de werkloosheid, die in België voornamelijk het Vlaamse land teistert, nog groter doen worden. De vijfdaagse week zal voor de meeste bedrijven een ondragelijke financiële last vormen, nu de concurrentievoorwaarden van de Belgische industrie beter worden door de opleving van het zakenleven in de wereld en de stijging van de lonen bij de meeste Europese concurrenten. Spreker hoopte dat spoedig overleg met de vakbonden zou kunnen worden gepleegd en wees er op dat een actie voor een kor ter werktijd begonnen was in de vorm van een petitionnement aan het internationaal arbeidsbureau te Genève. Alleen wanneer de overige Europese re geringen eveneens zouden besluiten de vijf daagse werkweek in te stellen, zou deze in België worden ingevoerd. Van de propaganda rond het petitionne ment hebben sommige vakbondsleiders echter gebruik gemaakt om met stakingen te dreigen. Voornamelijk tegen deze ge vaarlijke ontwikkeling heeft de heer Be kaert uit naam van de Belgische werkge vers gereageerd. VRIJDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: „Delila", De Verenigde Spelers, 8 uur. Concertgebouw: Noord'hol- lands Philharmonisch Orkest met Aafje Heynis, alt, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofi sche vereniging, 8 uur. Cultura: Filmavond over wintersport, 8 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen bege ren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The command", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zeven zondaars", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Carnival Story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hans Christian Andersen, alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: „Elektra", Nederlandse Comedie, 8 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Angst voor het huwelijk", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen be geren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „The command", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het leven is geen lolletje", alle leeft., 2.30 uur. „De zeven zondaars", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hans Christian Andersen, alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd over het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende October 1954, kan worden geconcludeerd, dat de geldomzetten in vrijwel alle bran ches in deze maand groter waren dan in de corresponderende maand van 1953. In verschillende branches deed het prijsver loop sedert vorig jaar mede zijn invloed op de omzet gelden. Evenals in de voorafgaande maand ver toonden de geldomzetten in October wat de voedingsmiddelenbranches betreft, de grootste stijging in de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit, te weten 10 procent. Dit houdt vooral verband met het in deze branche relatief hoge prijspeil, hetwelk het gevolg is van de minder gun stige weersomstandigheden in dit jaar. Ook in het slagersbedrijf werd een niet onbelangrijke omzet vermeerdering geno teerd (8 procent). In de andere branches was de vooruitgang kleiner. In het kruide- niersbedrijf, de melk- en zuivelhandel en de bakkerij bedroeg de omzetstijging na melijk respectievelijk 6, 5 en 4 procent. Bij de duurzame consumptiegoederen liep de omzetontwikkeling in de onder scheiden branches nogal uiteen. De groot ste omzetstijging werd behaald in de détailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen. Het minst gunstig was de omzetbeweging daarente gen in de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen, waar de October- omzetten in 1954 op het niveau lagen van 1953. In de kantoorboekhandel kon een stijging met 13 procent worden genoteerd. De omzet in schoeisel en die in textielwa- ren namen toe met respectievelijk 10 en 12 procent, terwijl in de boekhandel 2 pro cent meer dan in October 1953 werd om gezet. In de genotmiddelensector was de toe neming van de geldomzetten in de détail handel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken v.»n betekenis, namelijk 7 procent. Het banketbakkersbedrijf en de détailhan del in tabaksfabrikaten zagen hun geld omzetten met 4 respectievelijk 2 procent omhoog gaan. In het kappersbedrijf werd een omzetstijging met 8 procent behaald en in het drogisten- en het opticiensbedrijf stijgingen van respectievelijk 6 en 3 pro cent. Bij de meeste branches, waarvoor het Economisch Instituut voor de middenstand maandindexcijfers van het omzetverloop publiceert, is in October ook ten opzichte van September omzetstijging opgetreden. Voor verscheidene bedrijfstakken is het bij de beoordeling van de resultaten van be lang er rekening mede te houden, dat October een Zaterdag méér telde dan Sep tember. Voorts speelden in enkele bran ches de najaarsverkopen een grote rol. Dit was het geval in de textiel- en schoen- handel, die een respectievelijk 38 en 30 procent hogere geldomzet dan in Septem ber behaalden. Geringer was de omzet- toeneming bij de détailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken, de bak kerijen en de slagerijen, die met respec tievelijk 11, 10 en 9 procent vooruitgingen. Hierbij bleven de kruideniersbedrijven, de bakkerijen en de drogisterijen, met 8 pro cent toenemen, slechts weinig ten achter. In de boekhandel moest evenwel tenge volge van een verminderde verkoop van schoolboeken een achteruitgang met 24 procent worden genoteerd. In de kantoor boekhandel en de détailhandel in aard appelen, groenten en fruit bleef de daling tot 4 procent beperkt. TONEEL EN DANS Vrijdag 17 December, Stadhuis, 19.45 uur: Feestelijke bijeenkomst onder auspiciën van Haarlems Interscholair Comité waar aan de kanskunstenaar Indra Kamadjojo meewerkt. Sprekers zijn wethouder D. J. A. Geluk en dr. Ph. J. Idenburg als voor zitter van het UNESCO-centrum Neder land. rZaterdag 18 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Elek tra" van Sofocles in de vertaling van dr. P. C. Boutens en geregisseerd door de zelf medespelende Tqn Lutz. In de voornaam ste rollen: Ank van der Moer, Lous Hensen, Ellen Vogel, Guus Hermus en K. van Dijk, met Vera Bondam als gast. Zondag 19 December, Stadsschouwburg, 19.30 uur: „De drie zusters" van Anton P. Tsje- chof door de Nederlandse Comedie onder regie van Peter Scharoff, met Ank van der Moer. Mimi Boesnach en Ellen Vogel in de titelrollen. Verder: Guus Hermus, Koen van Dijk, Louis van Gasteren, Ton Lutz en Fons Rademakers. Maandag 20 December, Minerva Theater. 20.15 uur: Onder aupspiciën van het Bij zonder Kerkewerk van de Nederlands Hervormde gemeente Heemstede wordt „Een Kerstspel" van Dorothy Sayers onder regie va» Wim Paauw vertoond. Herha ling op Dinsdagavond 21 December, zelfde tijd. Dinsdag 21 December, Concertgebouw, 20 uur: De lekenspelgroep van de Hervormde Jeugdraad speelt onder leiding van Wika W. Veenstra „De Ster van Bethlehem" van Martinus Nijhoff. Samenzang van Kerst liederen onder leiding van de organist Klaas Bolt. Woensdag 22 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een vertoning van de klucht „Potasch en Perlemoer met vacantie". De medewerkenden zijn onder anderen: Tilly PérinBouwmeester. Ingeborg Winkler, Johan Kaart, Johan Boskamp en Matthieu van Eysden. Donderdag 23 December, Stadsschouwburg, 14 uur: De toneelgroep Puck speelt onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeen schap het romantische kinderblijspel „Jacht op een ponnie" van Mies Bouhuys, geregisseerd door Egbert van Paridon, met décors en costuums van Noni Lichtveld. Donderdag 23 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor leden van de Algemene Ne derlandse Grafische Bond vertoont de to neelgroep „Puck" het satirische blijspel „De wijze kater" van Herman Heijermans onder regie van Egbert van Paridon en met Cas Baas in de titelrol. MTJZIEK Vrijdag 17 December, Concertgebouw, 20 uur: Vierde V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Toon Verhey met Aafje Heynis (alt) als soliste. Programma: Londense Symphonie van Haydn, aria uit „Ariadne op Naxor" van Haydn, de Kerstliederen cyclus van Cornelis en de Derde Sympho nie van Schubert. Zaterdag 18 December, Treslong, Hillegom, 20 uur: Onder auspiciën van de Kunstkring Bloembollenstreek geeft de Nederlandse Reis-Opera (voorheen de Utrechtse Opera) een uitvoering van „Don Pasquale" van Donizetti onder leiding van Chris Burgers. Zaterdag 18 December, Waalse Kerk, 20 uur: Kerstconcert door Hendrik Lasschuit (or gel) en Arie Butter (hobo). Werken van Paehelbel, Handel, J. S. Bach, Telemann, Paul Chr. van Westerling, Haydn, Karg Elert. Zaterdag 18 December, Evangelische Broe dergemeente, 20 uur: Kerstconcert door Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz met medewerking van de orga- niste Bets Nederkoorn en Bert Esser, hobo. Onder meer wordt uitgevoerd een Kerstcantate van J. R. Cosquino de Bussy, samengesteld uit oud-Nederlandse liederen. Zondag 19 December, Concertgebouw, 20.15 uur: Onder leiding van Fred Luijken wordt de Kerstcantate „Het Blijde Uur" van Sas Bunge uitgevoerd door een inter scholair orkest, het koor van de Rijks kweekschool, de blokfluitgroep van de muziekschool van „Toonkunst" en Noor tje de Vries, declamatie. Onder, auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap (Tuinzaal). Maandag 20 December, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt bespeeld door Arie Peters, stadsbeiaardier. die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Maandag 20 December, Concertgebouw, 16.30 uur: Concert voor de lagere scholen onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Uitgevoerd wordt de cantate „Het Blijde Uur" van Sas Bunge (zie Zondag) onder leiding van Fred Luijken. Maandag 20 December, gebouw Cultura, 20 uur: Kerstbije'nkomst van de N.V.V.- Vrouwenbond Haarlem met medewerking van de sopraan Nelly Groenevelt en de pianiste Berta Bonset. Verder kan men luisteren naar voordracht door Riek Bon setHorst. Maandag 20 December, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van hét Kerstoratorium van Hubert Cuypers door Haarlems Ge mengd Koor, versterkt door „Polyhymnia" en met begeleiding door het N. Ph. O. en Gosse Kroese, orgel. Vocale solisten: de sopraan Greet Koeman en de bas Herman Hülsmann, het. geheel onder leiding van Jan Booda. Woensdag 22 December, gebouw Protestan tenbond, 14.15 uur: Kerstmiddag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen met medewerking van het koor onder lei ding van Cor Igesz. Het Kerstevangelie wordt voorgelezen door mej. dr. J. W. Herfst. Oud-leerlingen van de heer L. J. van Mechelen voeren een Kerstspel op. Woensdag 22 December, Minerva Theater, 20 uur: De Heemsteedse Christelijke Ora toriumvereniging geeft een uitvoering van het Weihnachts-Oratorium van Bach (cantates 1, 2, 5 en 6) onder leiding van George Robert, begeleid door het N. Ph. O. Voor de solisten: zie hieronder. Donderdag 23 December, Minerva-Theater. 20 uur: Weihnachts-Oratorium van Bach door de Heemsteedse C.O.V. onder leiding van George Robert. Solisten: Mea Boon Naberman. Aafie Heynis, Han le Fèvre en Peter de Vos. Begeleiding: N. Ph. O. en mevr. N. Barnard de Graaf, clavecimbel. DIVERSEN Vrijdag 17 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „De Verenigde Spe lers" vertoont het blijspel „Delila" van Ferenc Molnar, geregisseerd door Jan Grefe. Vrijdag 17 December, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond van de Algemene Bond van Ouden van Dagen door het Oké- cabaret met het jubileumprogramma „Vijf jaar humor". Muzikale leiding Eddy Sweerus en algehele leiding Johnny James. Vrijdag 17 December, De Leeuwerik, 20 uur: Opvoering van de thriller „Het spook van Canterville" door mr. H. M. Planten door de PEN-spelers. Herhaling op Zaterdag avond. Vrijdag 17 December, gebouw Cultura, 20 uur: Vertoning van films over de winter sport in diverse Europese landen. Zaterdag 18 December, Kloppersingelkerk, 10 uur: Avondvergadering van de bonden van jongelingsverenigingen op gerefor meerde grondslag, met medewerking van de organist J. Klinkhamer en de trompet tist J. Verhoef. Zaterdag 18 December, Sportparkrestaurant, 20 uur: Ten bate van de Stille Armen speelt Heemsteeds fanfarecorps „Excel sior" onder leiding van L. ter Braake. Ver der opvoering van schetsjes door „Nut en Genoegen" onder regie van L. Beek. Zaterdag 18 December, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „De angst voor het huwelijk". Zondagmorgen ril uur: we- dervertoning van de muziekfilm „De Troubadour" naar de gelijknamige opera van Verdi. Zondag 19 December, Rembrandt Theater, 11 uur: Herhaling van de bijzondere voor stelling van de film „Kon Tiki" door Thor Heyerdahl over diens expeditie per hout vlot naar de Stille Oceaan. Maandag 20 December. Brinkmann. 14 uur: Kerstmiddag van de Nederlandse Vrouwen- Electriciteitsvereniging met medewerking van Dinja de Wolff, declamatrice, me vrouw R KramerHulshoff, zang en mevrouw J. J. BrinkFeenstra, piano. Dinsdag 21 December, Brinkmann, 20 uur: De heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodem onderzoek, spreekt over „Vrouwe Archaeo- iogica in de rechterstoel" voor de groep Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrick Goltzius (15381617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 113 uur en de eerste Zondag van elke maand van 13 uur. Huis Van Looy: Tot en met 1 Januari groeps tentoonstelling van werken van tien leden van het genootschap „Kunst zij ons doel" te Haarlem. Geopend op werkdagen van 1017 uur; 's Zondags van 1317 uur. "h Het is begrijpelijk dat men het woord marketentster in verband heeft ge bracht met mark en met tent. Een ethymoloog van de koude grond om schrijft het woord als: „vrouw die op het veld, op de grenzen (mark grens), een tent of winkeltje opslaat". Van deze verklaring deugt niets. Noch met mark noch met tent heeft ons woord iets te maken. Wij hebben het in de zestiende of het begin van de zeven tiende eeuw overgenomen van de Duit se huursoldaten, die xn het leger der Republiek dienden. En zij hadden het op hun beurt weer uit het Italiaans, waar het mercatante luidde. Merca- tante nu betekent niets anders dan: handelaar, Frans marchant. Behalve marketentster kende men ook het woord zoetelaarster, dat niets heeft uit te staan met zoet, maar verwant is met zieden: koken Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 en Zondags van 13—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling „Aspects de Paris" van Frans Funke. Tevens expositie van appliqué's, weefwerk en ceramiek van Josje Smit. Geopend tot 3 Januari op werkdagen van 10—17 uur. Huis met de Kogel: Expositie van schilde rijen en tekeningen van de Zandvoortse kunstschilder Henk van der Vliet. Van 18 December (15 uur) tot 8 Januari. Brinkmann, Grote Markt: Schilderijen en gouaches van Jan Makkes Jr. Geopend op Zaterdag 18 en Zondag 19 December van 1022 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: „Kindertekenin gen uit vele landen". Geopend van 18 De cember tot cn met 4 Januari op werkdagen (behalve Maandagmorgen) van 912 en 25.30 uur. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL ^DEL HAARLEM WAGENWEG 102 REPRODUCTIES naar oude en moderne meesters Te Pretoria is gisteren het stoffelijk overschot van President Kruger aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan het graf werd het woord gevoerd door Schalk Burger, De Wet en Botha. De beide eersten brachten hulde aan den persoon van Kruger, Botha zeide, dat Kruger in de geschiedenis van het Afrikaander volk de plaats innam die Mozes vervulde in de geschiedenis der Israëlieten. Botha las den laatsten brief voor, dien Kruger hem had geschreven en waarin hij het volk den raad gaf, steeds te zoeken wat goed en schoon was in het verleden en steeds eenheid en eenigheid te doen heerschen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5