NAVO besluit atoomwapens de defensie te gebruiken bij Weerbericht Een Schrik IJmuider Courant Mr. Beyen nog niet verzoend met een wapengemeenschap Defensie met atoomwapens pas omstreeks 1960 goed op gang Hammerskjoeld gaat nog dit jaar naar Peking Het woord is aan Pravda" valt de NA aan Grote stichtingen in de V.S. onder vuur Aanmeldingsformulier Ministersconferentie in Parijs geëindigd Moskou beantwoordt vijf Europese bedankjes Streng optreden tegen betogers op Cyprus 69e JAARGANG No 139 MAANDAG 20 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 293 Paus had rustige nacht „Intellectuele kartels die socialisme bevorderen" Koning van Jordanië in Londen voor overleg Sovjet-spionne in Berlijn aangehouden Politie opent het vuur op de geweldplegende oproerkraaiers Weerropport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman IN ENGELAND IS niet geringe op schudding gewekt doordat de BBC een televisie-bewerking van George Orwell's roman „1984" heeft uitgezonden en tussen voor- en tegenstanders van deze uitzending is een dispuut ontstaan, dat zelfs al uiting heeft gevonden in pro-BBC en contra- BBC-moties in het Lagerhuis. Ook heeft het ingezonden stukken geregend bij de dagbladen. En vooral in Wales zijn zo- velen in ontzetting geraakt door Orwell's huiveringwekkende schildering van de totalitaire staat-als-toekomstbeeldf dat de BBC nu overweegt om zulke uitzendingen maar niet meer op Zondag te doen plaats hebben. Want juist op Zondag plegen de gezinnen zich volledig voor het televisie scherm te verzamelen en deze uitzending was zeker niet voor kinderen bestemd. Ook niet voor mensen van nerveuze natuur, zo als op het scherm dan ook bij wijze van waarschuwing werd medegedeeld voor de aanvang. Maar die waarschuwing heeft blijkbaar in vele gevallen geen uitwerking gehad, ook niet wat de kinderen betreft. Men dacht ongetwijfeld, maar eens „ge woon te gaan griezelen". Griezelen heeft voor velen een soort onweerstaanbare aan trekkingskracht. Men denke maar even aan de mensen die zich haastig verdringen om een straatongeval, zonder dat zij hulp verlenen of dat van hen verwacht wordt. Dit is de eenvoudigste, dagelijks waar neembare uiting van de griezel-neiging en scheppers van een niet-verheven gehalte van litteratuur, van een aantal films en van sommige radio-uitzendingen hebben immer getracht, daaraan tegemoet te komen. Dit geldt evenwel niet voor George Or well, die uit een bewogen ziel, bewogen vooral door het lot van misdeelden en ver drukten, een alarmkreet heeft aangeheven in een roman, die ongetwijfeld litteraire waarde heeft. Het boek is zes jaar geleden verschenen; het heeft toen in de kring, der litterair-belangstellenden opgang gemaakt, maar geenszins grote oplagen bereikt, want voor de massa was het te moeilijk te verteren. Nu, jaren na de dood van de schrijver, heeft het door die BBC-uitzen- ding ineens populaire sensatie gewekt; er zal al wel een herdruk ter perse zijn, want de vraag is ineens geweldig en bovendien heeft de Daily Express, een Londens straatverkoop-blad van het rumoerige type, al aangekondigd dat het de roman met de jaartal-titel als feuilleton zal pu bliceren, waarvoor het werk overigens bij zonder ongeschikt lijkt. Ik geloof dat „1984" in boekvorm de grote menigte even min werkelijk zal blijken te boeien als bij zijn verschijning in het jaar 1948. Dat het zovelen in televisie-bewerking wèl aan greep bewijst te dien aanzien niets. Zulke bewerking schakelt niet alleen litteraire factoren uit maar is als regel ook niet ge trouw aan het oorspronkelijke en „aan gezet", zoals dat met verfilmingen van ro mans als regel ook het geval blijkt te zijn. En de uitwerking van lectuur is in het algemeen ook al een andere dan die van film en televisie. Dat zulk een uitzending als waarschu wing, in dit geval tegen de totalitaire staat, indringend en dus blijvend effect zou heb ben valt te betwijfelen. De oorlogsfilms die dezelfde strekking hadden hebben niet aan zulke verwachting beantwoord. De verklaring moet wel zijn, dat de wisseling van beelden en indrukken door het publiek zo snel verwerkt moet worden dat tijd tot nadenken en bezinning ontbreekt en de indruk aan het slot te chaotisch en te zeer overladen is ombij de grote meer derheid tot betere overdenking te lei den. Die eindindruk vervliegt als regel snel. Het spektakel der duizenden protes terenden in Engeland kenmerkt dan ook geen bezinning op een onaangename waar schuwing, maar alleen maar boosheid over een ondervonden schok. Men had hoog stens prettig willen griezelen; dit was naar. In de vooroorlogse jaren verscheen in Amerka Sinclair Lewis' roman „ït can't happen here" - Hier kan het niet ge beuren waarin de auteur de toekomst fantasie van een totalitaire staat in Amerika gaf, in minder extréme vorm en in minder schrille kleuren dan Orwell het heeft gedaan. Er was toen ook minder gruwelijk-modern „materiaal", dan sinds dien totalitaire régimes hebben verschaft. En Sinclair Lewis, die betere boeken had geschreven, werd niet door Orwell's hevige bewogenheid gedreven. Sensaties door radio-uitzendingen, die hevige schrik hebben gewekt, hebben zich eerder voorgedaan. En een fantastische publicatie, betreffende een derde wereld oorlog, door het Amerikaanse tijdschrift Collier's Weekly heeft enige jaren geleden hevige opschudding gewekt. Noch het Amerikaanse, noch het Engelse volk heb ben ooit een vijandelijke bezetting van hun land ervaren zelfs niet door een niet-totalitair bewind. Dat moet men bij dit soort gevallen wel in aanmerking ne men. Engeland heeft in de laatste oorlog gruwelijke luchtaanvallen op zijn steden beleefd. Amerika ook dat niet. En dan is het moeilijk zich dit alles voor te stellen. Dat is wel heel duidelijk gebleken. R. P. Van de werf Oost van de N.D.S.M. te Amsterdam is Zaterdag te water gelaten het 18.500 tons enkelschroef motortankschip „Dorestad". Na het aflopen van de „Doreslad" werd op dezelfde, nu vrijgekomen helling, de kiel gelegd voor een tankschip van eveneens 18.500 ton, dat zal worden gebouwd in opdracht van de N.V. Verenigde Nederlandse Tankvaartmaatschappij te Amsterdam. Foto: De „Dorestad" is juist te water, de kiel voor de nieuwe tanker is reeds geplaatst. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, zal omstreeks 30 December uit New York vertrekken voor zijn reis naar Peking, waar hij met de Chinese regering zal spreken over vrijlating van de elf wegens spionnage veroordeelde Amerikaanse vlie gers. Onderweg zal hij te Londen een onderhoud hebben met minister Eden en misschien ook met premier Churchill. Te Nieuw-Delhi zal hij een bespreking heb ben met premier Nehroe. Hij zal waar schijnlijk ongeveer 5 Januari te peking aankomen. In een verklaring van het communis- tisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, die radio-Peking heeft omgeroe pen, wordt opnieuw aangedrongen op een conferentie van alle landen die bij de Koreaanse kwestie betrokken zijn. De re solutie van zestien landen, die de Alge mene Vergadering van de UNO heeft aan genomen en waarin over vrije verkiezin gen onder internationaal toezicht wordt gesproken, wordt „een belemmering voor een vreedzame regeling van de kwestie genoemd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S John Freeman Clarke: Een politicus denkt aan de vol gende verkiezing, een staatsman aan de volgende generatie. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII heeft een* vrij rustige nacht ge had. Zondagavond had hij wederom enigs zins last van hikken, doch dit ging nader hand over. Naar vernomen wordt, krijgt hij meer voedsel. Zondagmiddag heeft de Paus weer een korte autorit gemaakt door de tuinen van het vaticaan. Men verwacht niet, dat hij op Kerstdag een rede voor de radio zal uitspreken. Men neemt aan, dat de artsen er in geslaagd zijn de Paus over te halen te grote vermoeienissen te vermijden. ff PARIJS (Reuter) Het overschakelen van de strijdkrachten der NAVO in Euro pa van gewone op atoomwapens, zal zeer geleidelijk verlopen en pas omstreeks 1960 goed op gang komen, aldus is in militaire kringen in Parijs verklaard. Men ver wacht, dat de heruitrusting van de strijd krachten pas in 1957 een belangrijk on derdeel zal uitmaken van het jaarlijks NAVO-program. Bij het opstellen van de WASHINGTON (Reuter) Een ver slag dat is ondertekend door drie republi keinse leden van een commissie van vijf uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft grote Amerikaanse stichtin gen, zoals de Ford- en de Rockefellerstich- ting en het Carnegie-instituut, vergeleken met „intellectuele kartels" die het socia lisme bevorderen. De beide, andere leden van de commissie democraten ken schetsen dit rapport in een minderheids verklaring als het standjfunt van mensen „die dwaas zijn" en besmet zijn door een „angstziekte". De Ford- en de Rockefellerstichting en het Carnegie-instituut die zich aan net be vorderen van internationale welvaart en begrip wijden, geven volgens de republi keinse commissieleden doordat zij belas tingvrijdom genieten, in feite het geld van belastingbetalers uit. Deze commissieleden menen, dat de stichtingen een „enorme macht" uitoefenen op het vormen van het denken in de Verenigde Staten. Zij ver klaren dat waakzaamheid van sommige beheerders der stichtingen wellicht de overwinning van het communisme in China en de Koreaanse oorlog had kunnen voor komen. Het meerderheidsrapport beveelt aan, dat de stichtingen „schoon schip" maken en een tijdslimiet stellen voor haar bestaan. De voorzitter van de Fordstichting, Ro wan Gaither, noemde het onderzoek van de commissie oneerlijk en bevooroordeeld. De commissie stond ons niet toe te getui gen, aldus Gaither, en zij heeft zelfs niet de geschreven verklaringen, die wij indien den, gepubliceerd. LONDEN Reuter/AFP) De negen tienjarige koning Hoessein van Jordanië is in gezelschap van zijn premier Tewfik en zijn minister van Landsverdediging Moesei- beh, te Londen aangekomen om besprekin gen te voeren over het in 1948 voor twintig jaar gesloten Brits-Jordaanse verdrag tot wederzijdse hulpverlening, dat Groot-Brit- tannië het recht geeft troepen in Jordanië te legeren en er luchtbases te hebben. De Turkse premier Menderes en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Koprulu zul len Irak in het begin van Januari bezoeken om te spreken over de verdediging van het Midden-Oosten. Admiraal Arthur Radford, voorzitter van de Amerikaanse-commissie van stafchefs', is in Karatsji (Pakistan) aangekomen „ten einde nuttige besprekingen over gemeen schappelijke vraagstukken te voeren". Rad ford bevindt zich op een reis door Zuid- Oost-Azië. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 5 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z\j, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De Noord-Atlantische Verdragsorganisatie heeft Zaterdagmorgen haar dertiende ministerszitting in Parijs besloten met het uitgeven van een communiqué, dat ecu tamelijk optimistisch geluid laat horen. De ministers zullen voortgaan alle nationale krachten in te zetten voor een verdere uithouw der VVest-Europese verdediging en daarvoor zijn tot en met 1957 plannen en voorlopige richtlijnen opgesteld, waarbij met het gebruik van atoomwapens wordt gerekend. Uit gegevens, die het, secretariaat heeft gepubliceerd, blijkt evenwel dat het programma voor het afgelopen jaar nog niet geheel uitgevoerd kon worden en dat de beste resultaten nog op het gebied van de luchtmacht zijn bereikt. Ook de defensie-uitgaven der veertien landen zijn dit jaar over het algemeen verlaagd, en wel van bijna 62.5 milliard dollar over 1953 tot ongeveer 56 milliard dollar over 1954. Nederland behoort in tegenstelling tot Frankrijk en de Verenigde Staten tot de landen, die in 1954 méér voor de bewape ning hebben uitgegeven dan in het jaar daarvoor. Zaterdagmiddag hebben de ministers Beyen en Staf en de permanente vertegen woordiger bij de NA.V.O., ambassadeur jhr. Van Starkenborgh Stachouwer, voor de Nederlandse correspondenten in Parijs een persconferentie gehouden en daarbij heeft onze minister van Oorlog gewezen op een verblijdend teken van erkenning van de Nederlandse verdiensten op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de luchtverdediging en andere oorlogstaken. Aan het wetenschappelijk N.A.V.O.--centrum te Den Haag zal een staf van circa honderd physici uit verschillen de landen verbonden worden. Prof. dr. G. J. Sizoo, de voorzitter van de rijksverde digingsorganisatie, zal ook het presidium bekleden van dit nieuwe instituut, terwijl een andere Nederlandse geleerde wiens naam nog niet bekend kon worden ge maakt, tot directeur wordt benoemd. Deze onderzoekingen, die in het bijzon der betrekking zullen hebben ot> de per- fectionnering van een waarschuwings systeem in geval van een vijandelijke luchtaanval, zal worden uitgevoerd door bet officiële Nederlandse research instituut T.N.O.. een orgaan dat uit militair oog punt voldoende waterdicht moet ziin ge bleken en zo de nodige garantie schijnt te bieden tegen spionnagepogingen. Voor dit centrum zullen aan de rand van Den Haag nieuwe gebouwen moeten verrijzen. Ofschoon minister Beyen waarschuwde dat bet wel gewenst was onze nationale trots door wat nationale bescheidenheid te laten temperen, mocht hier toch wel aan worden toegevoegd, dat ook het overzicht over de resultaten, die de N.A.V.O. ge durende de eerste vijf jaar van haar be staan heeft bereikt, gedrukt zal worden door een Nederlandse drukkerij (de firma Bosch en Zonen te Utrecht) die als laagste BERLIJN (DPA) In West-Berlijn is de aantrekkelijke 25-jarige Sovjet-agente Irmgard Schmidt, die in exclusieve gelegen heden betrekkingen met officieren van de Amerikaanse luchtmacht had aangeknoopt en in nauw contact met een hoge Ameri kaanse officier was gekomen, aangehouden. In officiële Amerikaanse kringen legt men. grote terughoudendheid aan de dag in deze zaak, maar het is uitgelekt, dat de spionne zich reeds Dinsdag voor een recht bank van de Amerikaanse Hoge Commissie moet verantwoorden. Zij zou de Sovjets ge- détailleerde gegevens over de taak en het personeel van een Amerikaanse eenheid in handen gespeeld hebben. inschrijfster is belast met het vervaardi gen van dit boekwerk, dat ongeveer drie honderd bladzijden telt en in veertig duizend exemplaren zal verschijnen. Minister Beyen verklaarde nog dat hij in zijn gesprek met premier Mendès- France, in tegenstelling tot optimistische berichten in de Franse pers, zijn vele prin cipiële bezwaren tegen een wapengemeen schap in de W.-Europese Unie nog niet had kunnen opgeven. Hij keek met belangstel ling uit naar de uitgewerkte Franse plan nen. die op 16 Januari in de brede zullen worden bestudeerd. Zondag heeft minister Beyen deelge nomen aan een ministerzitting van de Europese Raad, waarbij verschillende voorstellen, vooral van culturele aard, van de Raadgevende-Vergadering van Straats-. burg werden aanvaard. In het voorjaar zullen de vijftien ministers opnieuw ver gaderen om de rol -van de Raad van Euro pa in het geheel der Europese, organen na der te bepalen. Gisteravond is minister MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft bijzonderheden bekend gemaakt van nota's aan Finland, Zweden, Joegoslavië, Zwitserland en Oostenrijk, naar aanlei ding van de afwijzing van de Sovjet-uit nodiging tot de conferentie van Moskou, die 29 November begon en waaraan slechts acht Oost- en centraal-Europese landen alsmede een waarnemer van China deel namen. In de nota aan Finland wordt onder meer gezegd, dat de Sovjet-Unie „gezien de positieve toon van het Finse antwoprd" hoopt, dat Finland zijn bijdrage zal leve ren aan de zaak van een Europees collec tief beveiligingsstelsel. In het antwoord aan Zweden wordt gezegd, dat de Sovjet regering mogelijke Zweedse voorstellen voor een Europees beveiligingsstelsel zal bestuderen. Het antwoord aan Oostenrijk zegt, dat de bewapening van West-Duits- land het gevaar voor Oostenrijk zou ver groten en dat daardoor nieuwe obstakels zouden ontstaan op de weg naar een de finitieve regeling van het Oostenrijkse vraagstuk. Joegoslavië, aldus de nota aan dit land, had erkend, dat een conferentie in de geest van de door de Sovjet-Unie voorgestelde aanzienlijk tot vermindering der internationale spanning zou bijdragen. Joegoslavië diende zich bewust te zijn van het gevaar voor de Europese volken, dat een „herleving van de Duitse Wehr- macht inhoudt". Beyen na vier zwaar bezette dagen in Parijs naar Den Haag teruggekeerd, waar hij deze week zijn begroting in het parle ment zal verdedigen. Te laat (AFP) Mendès-France, die mi nister Dulles uitgeleide wilde doen kwam te laat op het vliegveld aan, daar het toestel 20 minuten eerder dan aanvankelijk het plan was, vertrok. Een en ander wegens het dichter wor den van de mist. NICOSIA (Reuter AFP) De Cyprioti sche autoriteiten hebben een reeks strenge maatregelen afgekondigd om nieuwe be togingen op het eiland te voorkomen. Zij hebben samenscholingen van meer dan vijf personen verboden en maakten be kend, dat er op oproerkraaiers zal wor den geschoten. In Nicosia zijn Zondag betogingen ge houden, waarbij met stenen werd gegooid naar de politiewacht bij het Britse insti tuut. De politie maakte gebruik van traan gas om de betogers te verdrijven. Leiders van zowel rechtse als linkse vakverenigin gen drongen er via luidsprekers van de po litie, bij de demonstranten op aan de rust en orde te bewaren. Zaterdag en Zondag zijn 92 personen gearresteerd. Britse troepen hebben Zaterdag te Li massol op Cyprus het vuur op demon stranten geopend. Drie personen werden gewond.De gehele dag waren er relletjes op Cyprus tegen de Engelsen uit protest tegen het feit, dat de UNO heeft besloten de kwestie van een vereniging van Cyprus met Griekenland van de agenda af te Voe ren. Zaterdag begon op het eiland een pro teststaking van 24 uur. Hier en daar zijn ruiten ingegooid. Auto's van Engelsen werden aangevallen. De politie werd ont haald op een regen van stenen en flessen. Het Amerikaanse consultaat te Nicosia werd met stenen bekogeld. Ook in Athene zijn demonstraties tegen Engelsen en Amerikanen gehouden. Zes studenten wer den gewond en enige tientallen aange houden. De Griekse universiteiten werden op last van de overheid gedurende drie dagen gesloten wegens de opwinding, die in stu dentenkringen bestaat over de kwestie- Cyprus. De studenten hebben aangekon digd, dat zij lange tijd in staking zullen gaan. Maarschalk Papagos, de Griekse pre mier, verklaarde Zondag in Athene, dat Griekenland de strijd voor zelfbeschik kingsrecht ten behoeve van de bevolking van Cyprus zal voortzetten. Wij zullen de kwestie te berde brengen op de volgende Algemene Vergadering van de UNO en dan heeft men meer kans van welslagen, zo zei hij. De autoriteiten van Cyprus hebben de noodmaatregelen vandaag ingetrokken. Maandagochtend was het in Nicosia rustig, alle winkels waren geopend en er werd niet gestaakt. strategische plannen kan men wel reeds rekening houden met de atoomartillerié van in Wcst-Duitsland gelegerde Ameri kaanse eenheden en de Britse en Ameri kaanse tactische luchtmachten, die over atoomhommen beschikken. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, verklaarde na de vergadering van de NAVO-minister- raad, dat in geval van een atoomaanval van het Oosten op het Westen de kwestie van een regeringsveto op tegenaanvallen met atoomwapens niet zal rijzen, omdat de regeringen dan eenstemmig voor der gelijke tegenaanvallen zullen zijn. De mi litaire autoriteiten geloven, dat zij, in ge val van een gewone aanval over land, vroeg genoeg gewaarschuwd zullen wor den om NAVO-overleg mogelijk te ma ken en gebruik zonder onderscheid van atoomwapens door plaatselijke bevelheb bers wat atoomaanvallen van de vijand zou kunnen uitlokken te verhinderen. Een correspondent van de „New York Times" te Washington meldt, dat de Ver enigde Staten hun bondgenoten-NAVO- leden binnenkort zullen laten delen in de Amerikaanse kennis van het gebruik en de uitwerking van atoomwapens. De vrees van Nederland, België en De nemarken voor het gebruik van atoomwa pens door de NAVÓ-bevelhebbers is be grijpelijk, zo schrijft het Amerikaanse blad „Baltimore Sun". „Hun steden zou den een gemakkelijk doelwit zijn en hun lot zou afhangen van een besluit van mi- mitairen", aldus het blad in een hoofd artikel. Het burgerlijk gezag over het ge bruik van deze verschrikkelijke wapens zou evenwel niet verloren gaan bij een nauwomschreven delegatie van bevoegd heden aan verantwoordelijke militaire autoriteiten. Het blad van de Russische communisti sche partij „Pravda", heeft Zondag de besluiten van de raad van ministers van de NAVO te Parijs over het gebruik van atoomwapens aangevallen. Volgens het blad hebben „Amerikaanse monopolisten, gesteund door Britse en Franse imperia listen", oneerlijke middelen toegepast om „het straffeloos gebruik van atoom- en waterstofwapens" te verzekeren. „De we reld heeft nooit een cynischer en schok kender schouwspel gezien dan dat te Pa rijs, waar organen van het Atlantisch blok openlijk het gebruik van atoomwapens be spraken", aldus de „Pravda". (van hedenmorgen 7 uur) weers- toesrand 00 S o n o-g Sfi S c 0) X o- O. ai p 00 "E a; c E ty - f- V ZS Helsinki geheel bew. ZZW 2 2 0 Stockholm geheel bew. WZW 6 6 0 Oslo licht bew. ZZW 5 1 0 Kopenhagen regen ZW 12 7 0,5 Londen geheel bew. W 4 9 0 Amsterdam geheel bew. WZW 9 9 0,3 Brussel regen WZW 5 6 0 Parijs geheel bew. Z S 2 3 0 Bordeaux onbewolkt windstil 1 0 Grenoble onbewolkt windstil -3 0 Nice onbewolkt NW 5 5 0 Warschau motregen W 7 4 2 Berlijn regen ZW 7 5 2 Frankfort nevel ZZW 2 2 0,3 München nevel windstil -1 0 Zürich nevel ZW 2 -1 0 Genève nevel windstil 0 0 Locarno onbewolkt O 1 -4 0 Wenen nevel windstil 1 0 Innsbruck onbewolkt windstil -3 0 Rome onbewolkt NNO 3 2 0 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOOOOt 8 "V'YYYYY CYvmrmiYif) ■YVYVYKDOD In strijd met andere jaren, waarin in de eerste helft van December veel uien voor export gereed worden gemaakt is het nu uiterst stil in de uien-exportmarkt. Het is voor velen teleurstellend, dat thans nog niet de helft van 1952 is geëxporteerd. Eind 1952 waren ruim 47 millioen kg. verzonden, tegen slechts ruim 23 millioen kg. eind November 1954. Vorig jaar was dit cijfer bijna 38 mil lioen kg. KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Flinke opklaringen, maar ook enkele buien, vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige en aan de Waddenkust tijdelijk hard» wind tus sen West en Noord-West. Kouder. 21 December Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur. Maan op 5.14 uur, onder 13.41 uur. Maanstanden 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in I.Tmuiden Maandag 20 December Hoog water: 12 15 en uur Laag water' 7 35 en '0 o? uur Dinsdag 21 December Hoog water: 0.51 en 13.19 uur. Laag water: 8.42 en 21.02 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1