LOOSJES Stouienbeek Tandartsen wijzen hun verantwoordelijkheid af In Hoofddorp is negen ton aan de klei toevertrouwd PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws J r In 1957 zal het eerste water uit de rivieren naar het duin vloeien Oostelijke sporen naar A'dam C.S. versperd KERSTBOEKEN De radio geeft Dinsdag Betere treinaansluitmg naar Gooi en Utrecht De verhoging der loongrens Zij achten overleg onvoldoende en voorzien grote moeilijkheden Conflict tandartsen en ziekenfondsen voorbij <€ocU ió l\et zo J MAANDAG 20 DECEMBER 1*54 Begin van 80 kilometer buis Trein ontspoorde KERST- en NIEUWJAARSWENSEN Voor reizigers uit Haarlem meer overstaptijd op C.S. Kerkelijk Nieuws Het Nederlands Ballet voor de Eurovisie Gedurende de Kerstweek zal onze zaak vanaf Maandag 20 tot en met Donderdag 23 December de gehele dag geopend zijn tot 9.00 uur des avonds HOUTPLEIN 1 0 HAARLEM Tan tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Kennies op zak— Doorgesneden worm 1 l V A V - a ft !#«+*<:-■ iSrtWS*»"- 2 Met wat sober ceremonieel is vanmorgen om tien uur de eerste 9000 kilo van de 80 kilometer lange „Lek-waterleiding" in de vette klei van de Haarlemmermeer gelegd: als commissaris van die „watertransportmaatschappij RijnKennemerland" heeft de heer A. B. J. Prakken het betonnen gevaarte in zijn grijze bedding laten zakken. Het zal Januari-Februari 1957 zijn, voor de hele leiding, die de waterhuishouding van de Amsterdamse waterleidingduinen en het wlngebied van ht P.W.N. onder Castricum op orde moet houden, dwars door West-Nederland ligt, maar dan kan ook, ten koste van 30 millioen aanlegkosten, een halt worden toegeroepen aan de beang stigende verzilting en uitdroging der Kennemer duinen. Terwijl de IJmuidense Hoogovens en de papierfabriek in Velsen „en passant" mee zullen profiteren van de waterleiding, die tegen die tijd langs hun deur loopt. Infiltratie na roofbouw Men is vanmorgen bij de Geniedijk on der Hoofddorp met Ifet minst-moeilijke deel varn dit enorme tracé begonnen; over „gemakkelijk" durven de mensen van de Watertransportmaatschaopii, de Amster damse gemeentewaterleid'ingen en het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord'holland niet eens te praten. Vijf ja ren van voorbereidingen gingen aan dit moment vooraf en de heer Prakken is daar in een toespraak nog even op ingegaan, om voorts de problemen der waterwinning in de Hollanden na vele jaren van roof bouw in beschouwing te nemen: provincie en hoofdstad vonden elkaar tenslotte bii de oplossing in de vorm va.n infiltratie met rivierwater, dat bij Jutphaas uit de Lek wordt gepompt, via een betonnen buis van 1.75 meter in doorsnee naar Leiduin onder Vogelenzang wordt gepomot om daar te worden geïnfiltreerd in het duin en door een iets dunnere buis n»aar Velsen te wor den gestuwd op de kracht, die een opiaag- station er opnieuw aan geeft. Nadat de in dustrie „gedronken" heeft, vervolgt dé leiding haar weg naar Casfrieom: 82 kFo- meter van de plaats, waar de rivier het water afstond. Diverse zinkers en kruisingen liagen al in de grond; de verre van gemakkelijke kruising van de Amstel moet echter nog worden gemaakt, waarna ook de moeiza me doorgraving van het TJithoornse veen gebied een feit zal worden moeizaam, omdat de zware piip hier gefundeerd zal moeten worden. Twee aanneminrsmaat- schappijen - Visser Smit en v. Hattum Blankevoort - werken er aan en de buis, die op elke 6 meter met 2 kilometer staal draad is omwoeld en dus over het hele tracé liefst 31.000 kilometer draad vraagt, komt op 2meter dien+e door het land van zo'n 200 verschillende eigenaren, met wie nog wel eens van gedachten gewis seld moest worden, voor de draglines aan de sleuf kunnen beginnen. Op de kaart gezien liet de leiding zoveel mogelijk rechttoe-rechtaan, omdat niet al leen elke meter ..om" een vierhonderd gulden extra kost. maar het energieverlies ook nog eens in de duizenden zou lopen ADVERTENTIE wanneer deze watertransporteur te veel kolen en geiten zou snaren. Steun aan het duin De heer Prakken heeft de in zijn takels hangende buis, die aan een uit de kluiten gewassen riool doet denken, met zijn bes te wensen voor een veilige, rustige en langdurige ligplaats in de Nederlandse bo dem met behulp van een lier laten zak ken; de pioniersploeg kan naar Noord en Zuid uitzwermen en pas als in het voor jaar van 1957 de laatste schep aarde terug is gestort door de „afwerkploeg" zal het Westen des lands kunnen profiteren van de nieuwe zoetwatertoevoeging aan zijn waterwingebied, die de rivieren laat hel pen waar de duinen het niet meer konden bolwerken. Doordat vanochtend omstreeks kwart voor negen een electrisch treinstel op het Oostelijk eiland tussen het Centraal en het Muiderpoortstation te Amsterdam ont spoorde, daarbij een aantal sporen ver sperde, een lichtmast ramde en aldus de bovenleiding beschadigde, is het treinver keer in de hoofdstad vanmorgen ernstig gestremd. De wagenbestuurder van de ontspoorde trein, waarin geen passagiers aanwezig waeen, bleef ongedeerd.' Als gevolg van de ontsporing viel een deel van de stroom door de bovenleiding uit en werden zoveel sporen versperd, dat de treinen uit het Oosten van het land het Centraal Station niet meer kondén berei ken, bèhfclve' een enkele, die via een paar goederensporen wérd geleid. Evenmin kon den de treinen, die hedenochtend uit het C.S. naar Oostelijke richting zouden ver trekken, het station verlaten. Er werden ijlings bussen van de N.S. ingeschakeld, waarin de wachtende passagiers door de stad naar het'Station Mui'derpoort en het Amstelstation werden gebracht. De eerste maatregelen, die de Spoorwe gen troffen voor het vervoer, waren: De sneltreinen uit het Noorden van het land reden niet verder dan Amersfoort. Daar moesten de passagiers overstappen in de stoptreinen, die via Hilversum naar Amsterdam reden. Het eindpunt in de hoofdstad werd dan het Muiderpoortsta tion, waar de treinen weer nieuwe passa giers oonamen om terug te rijden naar Amersfoort. Alle treinen uit de richting Utrecht kre gen als eindpunt in Amsterdam het Am- stelstation. ADVERTENTIE Dinsdag, Woensdag en Donderdag geopend tot 9 uur des avonds. Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Tel. 17472 Tel. 23991 Als een volleerde bui zenlegger heeft de heer A. B. J. Prakken in zijn kwaliteit van commissaris der „N.V. Watertransportmaat schappij Rijn-Kenne- merland" vanmorgen bij Hoofddorp de eer ste paar meter buis aan de klei van de Haarlemmermeer toe vertrouwd, van de Lek-waterleiding naar de Kennemer duinen. Er moeten nog duizenden aan weerskanten bijko men, voor in begin 1957 de 82 kilometer betonnen leiding voor een regelmatig water transport naar Lei duin en Castricum kan zorgen. Vele ge nodigden hebben dit korte moment bijge woond, voornamelijk afgevaardigden van de gemeente Amster dam en het PWN. Foto: De buis is ge legd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht e:i Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. j2.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Musette- orkest en solist. 13.40 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Technische en economische hulp aan de achtergebleven gebieden, waarom en hoe. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Drs. D. G. Ruarus: De boom als symbool. 19.0c Nieuws. 19.10 Instrumentaal trio en soliste. 19.30 Avondgebed en liturgi sche kalender. 19.45 Gevarieerde muziek. 20.45 Luisterwedst'-ijd. Kinderpostzegels. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Kamerorkest en solist. (214522.00 Uit het Boek der Boeken). 22.20 Kan 'n haan een ei leggen? 22.35 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. .,7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Amusementsmuziek. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingne. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Kookpraatje. 14.15 Pla ten. 14.40 Jeugdboekenschouw. 15.00 Piano recital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Platen. 17.40 Jazz muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profiit, cau serie. 18.40 Amusementsmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Pla ten. 19.15 Harmonie-orkest. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Lichte muziek. 21.30 Mede delingen en reportage. 21.40 Lichte muziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Kerstliederen. 22.55 Ik geloof dat23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Film programma. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerpraatje. 20.40 —22.10 The Browning Version, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 en 14.00 Idem. 15.45 Orgel. 16.15 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boek- bsepreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Vnr-mcknrogramma. TM 5 Voor de vrouw. 21.00 Zang en hoorn. 27.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). Op 10 Januari 1955 zullen enige wijzi gingen in de treinenloop tussen Zand- voortHaarlem en Amsterdam gebracht worden met het doel de aansluittijden te Amsterdam op en van de treinen in de richtingen Hilversum en Utrecht te verbe teren. Hiermee zal tegemoetgekomen wor den aan een klacht, die door reizigers op deze trajecten veelvuldig werd geuit, na melijk dat de tijd welke zij in Amster dam C.S. hadden om over te stappen, te kort en in vele gevallen onvoldoende was. Dit wordt nu veranderd door een groot aantal treinen van Amsterdam naar Zand- voort 16 minuten later te doen rijden en een groot aantal treinen ZandvoortAm sterdam 12 minuten later. Op de spitsuren volgen de treinen elkaar in beide richtin gen zo frequent op, dat een prompte aan sluiting op C.S. mogelijk is; de genoemde wijzigingen in de treinenloop gelden dan ook speciaal voor de uren daarbuiten. Er doet zich daarbij één inconvenient voor: de aansluiting in Haarlem van de rei zigers uit Zandvoort voor Leiden wordt ruimer, zodat zij wat langer zullen moeten wachten. Op 47-jarige leeftijd is te Hengelo (O.) overleden de heer G. H. Bulters, wethouder van Openbare Werken aldaar. De overledene was onder meer lid van c.e provinciale sta ten van Overijsel, van het gewestelijk be stuur van de Partij van de Arbeid en van de woningraad Overijsel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezep R. W. Steur te Oud dorp (Z.-H.L Aangenomen naar Brummen S. Penne- kamp, pred. in algem. dienst te Arnhèrtï; naar Nieuw-Weerdingen N. P. Faas cand. te Amsterdam. Geref. Kerken ond. art. 31 K. O. Beroepen te Den Helder L. J. Goris te Wezêp; te Ro'terdam-Delfshaven (vac. Joh. Francke) J. Kamphuis te Bunschoten-Spa kenburg. Evang. Luth. Kerk Ds. A. K. v. d. Mey te 's Gravenhage is geslaagd voor het doctoraal examen theo logie. De heer A. Nierop te 's Gravenhage is geslaagd voor het cand. examen theologie aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Moerkaoelle en Ottersville (Canada) F. J. Dieleman te Yerseke. Bept. Gemeenten Aangenomen naar Harlingen C. Mos- tert, cand. te 's Gravenhage, die bedankte voor Genk (België). Op Maandag 27 December des avonds van 19 tot 19.45 uur zal als Nederlandse bijdrage aan het Europese programma van de Eurovisie gedurende de Kerstweek het Nederlands ballet onder leiding van Sonja Gaskell een nieuw ballet uitvoeren geti teld „Time and Tide". Scenario en choreo grafie zijn van Aart Verstegen op muziek van Moussorgsky. De costuums zijn ver vaardigd door Nonie Lichtveld, de décors (foor Peter Zwart. De Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde heeft besloten, indien het Wetsontwerp Verhoging Loon grenzen door de Staten-Generaal mocht worden aangenomen, voorlopig voort te gaan met het verlenen van de tandheelkun dige hulp aan ziekenfondsverzekerden, maar bij voorbaat de verantwoordelijkheid voor de daarbij optredende, steeds groter wordende moeilijkheden van de hand te wijzen. Dit besluit werd neergelegd in een motie, die met honderd tegen vijftien stem men en drie onthoudingen is aangenomen op de te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering der maatschappij. Aan de vergadering, die Vrijdag en Zaterdag te Utrecht is gehouden, is deel genomen door 600 tandartsen uit het gehele land. De genoemde motie vermeldde ver scheidene overwegingen, die tot dit besluit hebben geleid. De verhoging van de loon grens voor de verplichte verzekering zal er toe bijdragen, dat de tandheelkundige ver zorging in het ziekenfondswezen zijn uit voering tot schier onoverkomelijke moei lijkheden leidt, omdat in de loop van de laatste jaren toch al steeds duidelijker is gebleken, dat het systeem, waarop de tand heelkundige verzorging in het zieken fondswezen is gebaseerd, wijziging behoeft. Bovendien moet worden verwacht, dat de reeds bestaande moeilijkheden op het ge bied van de financiering dezer verzorging nog zullen toenemen. De vergadering bleek van oordeel, dat het niet juist moet worden geacht een steeds groter wordend deel van de bevolking door middel van een ver plichte verzekering, althans een verplichte premiebetaling te dwingen zich op een be paalde (beperkte) wijze tandheelkundig te laten behandelen. Van een diepgaand en daardoor voldoende overleg tussen de rege ring en de bij het ziekenfondswezen be trokken groepen is in deze volgens de motie geen sprake geweest. Bezwaren In een onderhoud met journalisten heeft de vicé-voorzitter, de heer Stork, een toe lichting gegeven op de motie. Hij zeide dat de bezwaren van de maatschappij tegen de loongrensverhoging tweeërlei zijil. Behalve de principiële zijn er nog zuiver tandheel kundige bezwaren, omdat de tandheelkunde geheel afwijkt van de medische sector. Bovendien wordt als een groot bezwaar gevoeld dat de maatschappij niet om advies is gevraagd, laat staan dat er naar haar geluisterd is. Reeds in 1952 heeft de maat schappij in een motie uitgesproken dat zij de consequenties van een loongrensver hoging onuitvoerbaar en dus onaanvaard baar acht. Er zijn volgens de tandartsen nog zoveel vragen rondom dit probleem op te lossen, dat een studie op brede grondslag aan te bevelen is. In April heeft de maat schappij een plan bij de minister inge diend, waarop de eerste reactie in Septem ber kwam door de medededing, dat er geen reden was de verhoging nog uit te stellen. Wat betreft de tandheelkundige verzor ging werd opgemerkt dat er sinds het Zie- kenfondsbesluit in 1941, waarbij aan alle verzekerden een beperkte tandheelkundige hulp werd gegeven, een gestadige ontwik keling was in de tandheelkundige hulp en er na het besluit de patiënten te saneren een kolossale toeneming van de tandheel kundige hulp ontstond. (Het aantal gesa- neerden is intussen twintig procent van de ziekenfondsverzekerden. Met het vastleggen van de rechten en de steeds toenemende vraag naar tandheelkundige hulp zijn de moeilijkheden gekomen, die liggen op het gebied van de financiering. Door de grote toeloop van patiënten dreigt een tandarts praktijk te ontwaarden tot een „vulling- fabriek". Dit komt ook niet overeen met de uitgebreide opleiding van de tandarts, die slechts een klein deel van het geleerde in de practijk kan brengen. Bij de verhoging van de loongrens gaat een nog groter deel van de bevolking een meer beperkte tand heelkundige hulp ontvangen, dan het tot dusverre geweest was en wordt de onuit voerbaarheid van de tandheelkundige ver zorging nog groter. De maatschappij ziet alleen een oplossing door de voorgestelde wijziging in het systeem van de verzorging. Er ligt geen tegenstelling in, dat niet tegenstaande het complex van bezwaren tegen de verhoging van de loongrens de tandartsen toch voorlopig zullen doorgaan met de verzorging van de ziekenfondsver zekerden. Zij doen dat alleen op grond van de verantwoordelijkheid van de tandarts ten opzichte van zijn patiënten. Een tegenstelling is er alleen maar ogen schijnlijk, zo werd van de zijde van de maatschappij medegedeeld. Over de door de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde noodzakelijk geachte honorerings correctie en de door haar voorgestane com pensatie voor de gestegen onkosten is thans door haar en de ziekenfondsorganisaties in principe overeenstemming bereikt. Het door de deskundigen van de tandartsen bereken de percentage van een onkostenpercentage over 1954 is door de deskundigen van de ziekenfondsen als redelijk aangenomen. Dit percentage zal worden gekoppeld aan een ook als noodzakelijk erkende honorerings correctie.. De verhoging der honorering en de com pensatie voor gestegen onkosten zullen geen verhoging betekenen van de bijbe taling, die de tandartspatiënt voor bepaalde verrichtingen in rekening wordt gebracht. Ofschoon men de juiste hoogte van het „gekoppelde" percentage nog niet geheel heeft vastgesteld, hebben de tandartsen be sloten ook na 1 Januari voor de zieken fondsen te blijven werken. De ziekenfond sen zullen zo mogelijk nog voor 1 Januari een voorstel doen met betrekking tot het gekoppeld percentage. De tandartsen zullen dit voorstel tot 1 Februari afwachten. De Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde had onlangs, na moeilijke en langdurige onderhandelingen het contract met de Ziekenfondsorganisa ties per 1 Januari a.s. opgezegd. Na deze opzegging was een conflictsituatie ontstaan waaraan nu, door bovengenoemd resultaat, voorlopig een einde is gekomen. Het inkomen van de tandarts die voor de ziekenfondsen werkzaam is bestaat uit de honorering van het ziekenfonds en uit de bijbetaling voor bepaalde verrichtingen door de patiënt. Bij e^n nieuwe overeen komst tussen de tandartsen en de zieken fondsen wordt er rekening meegehouden dat de bijbetaling door de patiënten niet hoger zal zijn dan thans. Spionnage. Het militaire tribunaal te Boe karest heeft zes Roemenen, onder wie twee vrouwen, veroordeeld op beschul diging van spionnage voor de Britse inlichtingendienst. Een der beklaagden is ter dood veroordeeld en reeds te rechtgesteld. De vijf anderen kregen tien jaar tot levenslang. De ter dood. gebrachte werd ten laste gelegd, dat hij clandestien Roemenië was binnen gekomen, na in Engeland een spion- nage-opleiding te hebben ontvangen. Sigaar. De in Oostenrijk geboren graaf Helmut von Zboroski, een van Hitiers vooraanstaande vliegtuigontwerpers, be weert een sigaarvormig straalvliegtuig te hebben ontworpen, dat kan opstij gen van en landen in een cylinder met een middellijn van tien meter. Co-existentie. President Tito van Joego slavië heeft premier Nehroe van India uitgenodigd voor een bezoek aan Joe goslavië. Nehroe heeft de uitnodiging aanvaard. De datum voor het bezoek is echter nog niet vastgesteld. Tito heeft in een boodschap aan het volk van India onder meer gezegd, dat In dia en Joegoslavië vriendschappelijke banden met zoveel mogelijk landen wensten aan te knopen, daarbij uit gaande van het beginsel der co-exis tentie. Visum. Jacobo Arbenz, die in Juni wegens linkse sympathieën als president van Guatemala werd afgezet, is uit Mexico- stad via Montreal en Parijs naar Zwit serland vertrokken. De ^ud-president, die sinds zijn afzetting' in Mexico woont, heeft met zijn vrouw en twee dochters voor drie maanden een visum voor Zwitserland gekregen. Aangeklaagd. Dr. Cort, de 27-jarige Ame rikaanse professor wie politiek asyl in Tsje.choslowakije werd verleend, is door Amerikaanse autoriteiten aangeklaagd, omdat hij zich niet heeft gemeld om\ zijn dienstplicht te vervullen. Cort zal worden gearresteerd, indien hij naar de Verenigde Staten terugkeert. Cort had in Juni getracht toestemming te krijgen om in Groot-Brittannië te blij ven, waar hij verbonden was aan de universiteit van Birmingham. De Britse minister van Binnenlandse Zaken ge lastte hem echter het land te verlaten. Geruststellend. De Amerikaanse lucht macht heeft vastgesteld, dat in tachtig percent der gevallen luchtballonnen, vliegtuigen, vogels, astronomische li chamen en atmosferische verschijnse len voor „vliegende schotels" werden aangezien. Bij de overige meldingen, waren niet genoeg gegevens vermeld, om tot een conclusie betreffende de aard der verschijnselen te kunnen komen. Ingetrokken. De Finse regering heeft haar ontslagaanvrage op verzoek van presi dent Paasikivi ingetrokken, nadat een onafhankelijke econoom geweigerd had zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. Het kabinet was afgetreden, nadat het in het parlement niet de vereiste meerderheid had ver kregen voor zijn wetsontwerp ter ver lenging van de uit de oorlog stammen de bevoegdheden op het gebied van handel en industrie. De agrarische pre mier, Kekkonen, heeft beloofd een nieuwe wet op te stellen. Zonne-oven. De zonne-oven van de Bou- zarea, dichtbij Algiers, is klaargeko men. Het bouwen van de oven, die veertig ton weegt, heeft ongeveer twee jaar geduurd. Een uurwerkbeweging zorgt er voor dat de spiegel constant naar de zon gericht blijft. Samenge steld uit 144 aluminium-elementen, electronisch gepolijst, waarvan de to tale bruikbare oppervlakte 50 vierkan te meter bedraagt, produceert de spie gel door de co/'ergentie van de zonnestralen in het brandpunt van het toestel een vlek zo groot als een bord waarvan de temperatuur onge veer 4.000 graden bedraagt. Deze hitte doet in luttele seconden een stalen plaat van een dikte van 25 mm smelten. Massaal. Volgend jaar zullen in Zuid- Afrika alle blanke kinderen tot 15 jaar en alle niet-blanke kinderen tot 5 jaar worden behandeld met vaccine tegen kinderverlamming. Na de Verenigde Staten is Zuid-Afrika het tweede land waar deze massale vaccinatie wordt toegepast. ADVERTENTIE Altijd en overal ontmoet U lijders aan bran dend maagzuur en U herkent ze aan.... de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U 1 25. „Komaan, droef makkertje"zei Joris, „laat het u een troost zijn te bedenken, dat vriend Jolliepop thans in geestrijk gezelschap vertoeft". Maar nu wendde Panda zich woedend tot hem. „Jij hebt hier op aangestuurd!", riep hij huilend en stampvoetend, „jij liet hem in die stoel zitten, waar jouw lelijke spoken hem kon den pakken!" „Maar ventje, je doet mij onrecht", antwoordde Joris. „Die stoel heeft er niets mee te maken. Wanneer mijn spookseltjes iemand willen meene men, dan doen ze dat, waar hij zich ook bevindt". „Maar het zijn JOUW eh spoken", hield Panda vol, dus jij bent verantwoordelijk. Je moet iets doen, om die arme Jolliepop uit hun macht te ha len! Nu meteen!" „Goed Panda", zei Joris, terwijl hij zich naar buiten begaf, „dan zullen we dat meteen even doen". Hij liep naar het bord met het opschrift: SPOOK TE KOOP en wijzigde dit in: SPOKEN TE KOOP. Panda staarde verbluft naar het gewijzigde opschrift, tot opeens de betekenis hiervan tot hem doordrong. „Wil je Jolliepops eh spook ook verkopen?!", riep hij uit, „nee! NEE! Dat nooit!!" WE HEBBEN de vorige maal laten zien dat zich bij ons allerlei reflexen voltrek ken, waardoor we voor de in standhouding van het leven van een groot aantal zorgen zijn bevrijd. Iets dergelijks vindt uiter aard, en in versterkte mate, ook in de dierenwereld plaats. Van een vlieg die over 6 poten beschikt, kunnen we bijvoorbeeld onmogelijk verwachten dat hij zijn aan dacht richt op de bewegingen van al deze onderdanen. Een insect be schikt voor de loopbeweging dan ook over reflexen die de samenwerking van de drie paar poten regelen. Lopen de voorste poten, dan ont staat een gecoördineerde be weging tussen alle poten. Dit kan duidelijk worden aange toond door een segment van een insect van de rest van het lichaam te isoleren, dit met een pincet beet te pakken en de poten over een oppervlak te slèpen. Zij gaan dan rhythmisch stappen uitvoeren, want wrijving wekt in de geïsoleerde po ten reflectorisch gangbeweging op, een gangbeweging die echter gecoördineerd is met de bewegingen der 4 andere poten, althans indien het geïsoleerde paar aan het lichaam is verbonden. Dergelijke coördinerende reflexen zijn ook bij de regenworm bekend. Friedla.nd.er heeft een regenworm in het midden door gesneden en beide lichaamshelften door een draadlus verbonden. Toen dit prepa raat op vochtig filtreerpapier werd ge bracht, bleek het zich te gedragen als een gaaf en normaal dier, want de losgesneden achterhelft maakte tijdens het kruipen normale kruipbewegingen die volkomen waren afgestemd op de bewegingen die de voorste lichaamshelft had gemaakt. Nu zijn de kruipbewegingen van een worm vrij ingewikkeld, want in de eerste plaats plant een kringspier-beweging zich van segment tot segment voort (het dier maakt zich dus dunner en daardoor lan ger) en in de tweede plaats volgt een sa mentrekking in de lengte-richting. Door deze laatste samentrekking zou de vooruit geschoven kop dus weer terug moeten trekken, maar kleine weerhaakjes beletten .dit. Het gevolg hiervan is, dat de volgende segmenten naar voren worden getrokken. Bij de in tweeën gesneden worm ging het niet anders. Het voorstuk voerde, door combinatie van samentrek king der kringspieren en samentrekking in de lengte richting, de normale kruipbeweging uit en toen de laatste phase, dus verkorting der lengtespieren, tot aan de wond was gena derd, werd aan de draadlus en daardoor aan de voorste segmenten van het losge sneden deel getrokken. Dit was een re- flectorische prikkel die verkorting der kringspieren tengevolge Had, het achter stuk werd dus langer en ging naar voren. Tengevolge van de wrijving op het natte filtreerpapier werd de verkortingsreflex in werking gesteld, en aldus liep de beweging die de worm bij de kop had ingezet nor maal door in het geamputeerde achterlijf! En dan nu het antwoord aan een lezer die wilde weten of de „steentjes" in een horloge werkelijk zo kostbaar zijn. Het hangt er naturlijk van af. wat men kost baar noemt, maar m.eer dan een paar cent kosten ze in ieder geval niet. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2