Veren igi n gsvaria Vergadering van overwegende betekenis voor verdere ontwikkeling Agenda voor Haarlem Toonkunstkoor voerde Bach's Weihnachtsoratorium" uit Nu de Nederlandse Opera met tweede acte van Coppélia uit de IJmond MAANDAG 20 DECEMBER 1954 Reorganisatie Bloembollencultuur Betaling abonnementsgeld per giro Ook Maastrichts orkest wordt „provinciaal" Derde avond van de Klavierschippers „Toonkunst" studeert op nieuw koorwerk Kerstfeestviering in Hervormde kerk VARA-„Onder Ons" houdt klaverjasdrive SSH-ers behaalden KNGV- vaardigheidsdiploma Wim Bary bij de K.A.B. Hoofdstad geeft ruim drie millioen voor kunst Pensioenen van invalide militairen Ongerustheid over daling van Scheveningse strand De vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die vandaag in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem is gehouden, was van bijzondere betekenis. De agenda vermeldde de voorstellen, om tot reorganisatie over te gaan. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, er aan en hij merkte op, dat de vergadering van overwegende betekenis zal zijn voor de verdere Óntwikkeling van de vereniging. De nagestreefde decentralisatie, die zowel de vaktechnische voorlichting als de zuiverheid der be slissingen op economisch terrein door beraadslaging en besluitvorming in haar arti kelen gespecificeerde groepen der vereniging wil bevorderen, zal aan het oordeel der vergadering worden onderworpen. „Moge uw beslissing wordén ingegeven door waar achtig meeleven met de vereniging en moge ieder wantrouwen en overdreven be houdzucht daaraan vreemd blijven," aldus spreker. De voorzitter had na de overleden leden te hebben herdacht een beschou wing gegeven over de gang van zaken in het bloembollenbedrijf in 1954. Er is onge twijfeld veel reden tot verheugenis, al zijn uiteraard ook teleurstellingen niet uitge bleven. Dat de afzet voor het eerst een aanzien lijke kwantitatieve vermeerdering te zien geeft lijkt spreker wel één van de belang rijkste elementen, waarover het gehele vak zich mag verheugen. Dat de financiële voordelen daarvan wellicht wel wat een zijdig aan de kwekers zijn toegevallen, ter wijl de export met vele moeilijkheden te kampen heeft gehad, doet in principe aan het verheugende van de gebleken moge lijkheid de export op te voeren, niet af. Zodra het evenwicht in vraag en aanbod door meerder aanbod zal zijn hersteld en verdere aanpassing aan de bestaande toe stand zal zijn verkregen, kan kwantita tieve uitbreiding van de export slechts tot voordeel van alle betrokkenen, kwekers en handelaren, strekken. Mits voor beide ca tegorieën een behoorlijke winstmogelijk heid openstaat zal een groter en meer ver scheiden draagvlak voor de export het ge- gehele vak ten goede komen. Gunstige oogst De oogst der drie hoofdartikelen bleek gunstiger dan veelal in het begin van het seizoen werd verwacht, hetgeen niet kan worden gezegd van de gladiolen, langza merhand ons vierde hoofdartikel, en van de irissen, terwijl de slechte weersom standigheden veel uitval veroorzaakten. Dat de tegenvallende oogsten van sommi ge artikelen bepaalde spanningen opriepen moet ernstig worden betreurd en zal de beschikbaar houden van jonge, vakbe kwame werkkrachten in onze bedrijven de aandacht, waaraan binding door goede be drijfswoningen juist in deze tijd door ieder bedrijf dient te worden overwogen. Voorstellen over de reorganisatie Hierna kwam in behandeling de wijzi ging van statuten, die de reorganisatie van de vereniging inhield. Het hoofdbe stuur had in zijn prae-advies meegedeeld, dat de reorganisatie zo noodzakelijk werd geacht dat in November 1953 een com missie werd benoemd, die de opdracht aanvaardde om voorstellen te ontwikke len tot reorganisatie en daarmee tot ver sterking van de vereniging. Die voorstellen zijn bij het hoofdbe stuur ingediend en hebben daar bij een grote meerderheid van de leden een gun stig onthaal gevonden. De voorgestelde statutenwijziging en wijzigingen van het huishoudelijk regiemens zijn daarvan het gevolg. Aanleiding tot het geven van de opdracht is geweest een actie van een aantal vooraanstaande vakmensen uit de diverse bloembollencentra, die het er over eens waren, dat het de hoogste tijd is, dat in de organisatievorm van de ver eniging verandering zou worden gebracht. De huidige stemtabel voor de algemene vergaderingen en de mogelijkheid dat ver tegenwoordigers van de afdelingen met gebonden mandaat naar de vergaderingen worden afgevaardigd, zijn twee hoogst be langrijke punten, die voor een herstel van de organisatie noodzakelijke verandering behoeven, aldus het hoofdbestuur. De stemtabel vormt een bron van critiek, terwijl de algemene vergadering tenge volge van de mogelijkheid van gebonden U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post ab onnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE O0Ó0000000000000CXXXX)0000C5000000CXXOCKXXXX)CXX>Ö(X)0Ö00000C Het Maastrichts Stedelijk Orkest zal, blijkens een Vrijdag bekend gemaakt voor stel van Gedeputeerde Staten van Lim burg, worden omgezet in een Limburgs Symphonie Orkest. De eerste stap hiertoe werd gezet, toen de Commissaris der Ko ningin in de zornerzitting van Provinciale Staten vorig jaar mededeling deed over de voorgenomen reorganisatie: de exploita tiekosten van het orkest waren zo ge stegen, dat de instandhouding ervan ver groeide boven het budget van Maastricht, zodat de hele provincie zou moeten worden ingesenaikeld voor de instandhouding en noodzakelijke artistieke uitbouw. Bij de thans gemaakte opzet resteert na aftrek van rijkssubsidie én andere baten een bedrag van f 180.000, dat uit de prO' vincie dient te worden verkregen. Garan ties worden verwacht van de gemeenten Maastricht, Heerlen, Venlo en Kerkrade. export daarvan over het algemeen niet mandaat menigmaal onhanteerbaar is ge- ten goede komen. PBO Een zeer belangrijke ontwikkeling voor het bedrijf is ongetwijfeld ook de aanvang van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie door het in werking treden van het Landbouwschap en de spoedig te verwach ten oprichting van het Productschap voor Sierteeltproducten. Het is moeilijk te voorspellen, welke gevolgen deze gang van zaken, met name voor het organisatie leven in het bollenbedrijf, met zich zal brengen. Wij hopen in de naaste toekomst te mogen vaststellen, dat de gedachte van de volledige solidariteit van alle bij het bedrijf betrokkenen, welke gedachte de grondslag vormt van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ook in practijk zal worden gebracht, aldus spreker. Voor discriminatie Van enige organisatie dient geen plaats te zijn wil men de verheven gedachten der P.B.O. ook werkelijk be leven en alle vakgenoten het vertrouwen mogelijk maken, hetwelk een absolute voorwaarde voor het welslagen dezer on derneming moet worden genoemd. Het hoofdbestuur heeft zich tot loyale en soe pele medewerking ten volle bereid ver klaard, al is het zijn mening, dat de nieu we organen met wijsheid en zelfbeperking voorzichtig op gang zullen moeten wor den gebracht. Niet zoveel mogelijk regelen, maar zo weinig mogelijk „goed" regelen, moet het doel zijn dezer organen. Industrialisatie Dat de voortschrijdende industrialisatie en de uitbreiding der bebouwde stads- en dorpskernen Steeds méér offers vragen van volwaardige cultuurgrond is bekend, en gaarne wilde spreker alle leden, die in gemeenteraad of andere colleges hun stem kunnen doen horen, opwekken tot grote waakzaamheid. Uiteraard is niet ieder offer te vermijden, doch men dient grote aandacht te schenken aan de al dan niet onvermijdelijkheid en noodzaak daarvan. Dat daartegenover onvermoeid naar vervangende cultuurgrond voor onze bedrijven dient te worden gestreefd be hoeft wel geen betoog, terwijl grote be langstelling voor de vraagstukken der wa teronttrekking eveneens is geboden. Dat de industrialisatie ook op andere wijze het bedrijfsleven in moeilijkheden kan brengen is genoegzaam bekend en het grote nut van de vereniging, van een krachtige en verantwoordelijkheid niet schuwende organisatie is onmiskenbaar opnieuw en waarlijk ten overvloede, nog maals met bewijzen bekrachtigd kunnen worden. In dit verband vraagt ook de arbeids voorziening, met name de opleiding en het MAANDAG 20 DECEMBER Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, met koor, 8 uur. Wijkgebouw Bethel, Voorhelmstraat 3: Kerstfeest Herv. gem. Haarlem-Zuid, 8 uur. Concertgebouw: Kerst-oratorium, Haarlems gemengd koor, „Polyhymnia", Noordh. Philharm. Orkest en solisten, 8 uur. Minervatheater: Kerstspel, Bijzonder kerkewerk Herv. Gem. Heem stede, 8.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen begeren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The command", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bawana duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 DECEMBER Remonstrantse kerk Wilhelminastraat 22: Adventsavond, Kerstcantate „Het blijde uur, 8 uur. Concertgebouw: „Kerstspel „De Ster van Bethlehem", 8 uur. Minervatheater: Kerstspel, Bijzonder kerkewerk Herv. Gem. Heemstede, 8.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar,, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen begeren". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „The com mand", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Roxy „Het leven is geen lolletje", alle leeft., 2.30 uur. „Bwana duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. bleken. Ook het feit, dat in sommige afde lingen het enkelvoudig stemrecht en in andere het meervoudig stemrecht geldt, is volgens het hoofdbestuur niet langer aanvaardbaar. Een punt van groot belang achtte het hoofdbestuur Verder de plaats van de groepen in het kader van de vereniging, in feite dus de verhouding tussen hoofd bestuur en de groepen. Het is in het ver leden voorgekomen dat de groêpen geheel onafhankelijk van de „moedervereniging" optraden, hetgeen principieel onjuist ge acht moet worden. Een andere wijziging heeft betrekking op de samenstelling van het hoofdbestuur. Ook hierin behoort aldus het hoofdbe stuur wijziging te worden gebracht, teneinde het als overkoepelend orgaan van de gehele organisatie, dus met inbegrip van de groepen, te versterken. Voorts bevatten de voorstellen een wij ziging in het lidmaatschap. In de practijk is gebleken, dat personen lid van de ver eniging zijn, die niet of niet meer met het bloembollenvak, direct of indirect hebben te maken. Ook dit mag in de toekomst niet méér mogelijk zijn. (De vergadering duurt voort) Dat het Beverwijkse accordeonensemble „Dé Klavierschippers" zich in een grote populariteit mag verheugen bleek, nu ook hun derde uitvoering een uitverkochte zaal in het Kennemer Theater opleverde. Uiteraard was het programma het zelfde als de twee vorige uitvoeringen, doch het solistisch element was iets ruimer verte genwoordigd'. Als nieuwe solist trad P. van Vuuren voor het voetlicht, die een zeer verzorgde potpourri vertolkte. Piet Schellevis vertelde van een droomreis naar Hawaii, waarbij hij de illustratieve geluiden van motoren, vogels enz. aardig imiteerde. Het viel wel op, dat dé verzorging van de nummers veel beter was dan de vorige kéren, zodat dit voor de toekomst een be lofte inhoudt voor nog zuiverder uitvoe ringen. Vermelden wij nog even Afra Lo- dewijks, die met de „Rosenwals" daverend succes oogstte, hetgeen wellicht ook toe te schrijven is aan haar optreden voor de KRO-microfoon in het amateur-program ma van deze omroep. - Zoals gebruikelijk volgde na de uitvoe ring een verloting voor het instrumenten- fonds en werd' de avond (en een deel van dé nacht)) met een bal besloten. Na de uitvoering van het Weibnachts- oratorium van Joh. Seb. Bach, die Zater dagavond in de Ned. Hervormde Kerk voor een groot aantal belangstellenden is gehouden, worden door het Toonkunst koor alweer voorbereidingen getroffen voor de volgende uitvoering van een nieuw groot koorwerk met solistische me dewerking. Het bestuur heeft namelijk medege deeld, dat op de eerste repetitie van 6 Ja nuari in studie zal worden genomen de grote Orgelmis van W. A. Mozart. De leiding is in handen van de dirigent, de heer Jac. Kort. De leden van alle Christelijke jeugdver enigingen te Heemskerk komen vanavond in de Ned. Herv. Kerk bijeen voor de ge zamenlijke viering van het Kerstfeest. Het eerste win terconcert, dat het Toon kunstkoor - ditmaal onder leiding van zijn nieuwe dirigent Jac. Kort - in de Neder lands Hervormde kerk gaf, was aan de vertolking van Bach's „Weihnachtsorato rium" gewijd. In „Erbij" van jongstleden Zaterdag schreef onze muziekmedewerker Jos. de Klerk reeds een beschouwing over dit in de Adventstijd veelvuldig uitgevoer de werk, dat uit zes cantates bestaat. Om dat de compositie muziek bevat, die om vangrijker is dan gebruikelijk, kreeg ze de naam oratorium, hoewel ze dit in feite niet is. De serie cantates is gebaseerd op de teksten van Lucas II en Mattheus II, die Bach getoonzet heeft in een stemming, die overvloeit van blijde verwachtingen van het wonder van de Kerstnacht. Het werk bevat tal van prachtige vier stemmige koren en daarom reeds is het dankbaar materiaal voor een goed toege rust ensemble. Toonkunst heeft kans ge zien, mede dank zij intens repeteren, deze koren binnen enkele maanden tijds in te studeren. De zangen zijn alle zeer ver schillend van opzet en ieder on zijn wijze boeiend geschreven. Dit geldt eveneens voor de twee kleine tuirbae-koren. De leden van Toonkunst hebben ze zeer knap verklankt; hun zang was helder, vol toewijding en fraai evenwichtig. De rhyth- mische passages hield de dirigent al te vaak te strak, maar dit had het voordeel, dat de partijen onderling goed sloten. Te noren en bassen zorgdèn voor een uitne mend fond; zodat het meesterlijk geschre ven wiegelied en het „Ehre sei Gott" uit de cantate voor de tweede Kerstdag hoog tepunten van deze avond werden. Hoe stralend en zuiver klonk „Brich ain, o schönes Morgenlicht", waarin men door inspirerend zingen zichzelf overtrof. Een zeer voorname factor voor het wel slagen van een uitvoering van het „Weih nachtsoratorium" is een goed orkest. Vooral de beroemde pastorale sinfonia in de tweede cantate eist een met kwaliteiten toegerust ensemble; de bespelers van de hobo, hobo d'amore, fluit en solo-viool moeten het qua muzikaliteit en techniek tegen de zangsolisten, die zij bijstaaan, kunnen opnemen. Het Rotterdams Kamer-orkest, een groep gevorderde amateur-musici, heeft ge tracht deze functies naar behoren te ver vullen. Hoewel Bach slechts een klein en semble voorgeschreven heeft, was het R. K. O. uitzonderlijk mager bezet. De schril le jazz-trompet en de fluit hebben van de oneningsmaten af niet gestemd. De twee hoboïsten verstonden, evenals de overige houtblazers, de kunst van het begeleiden en wisten de juiste sfeer te scheppen, daar in gesecundeerd door de concertmeester. Cornelis Kalkman vertolkte onder meer de partij van de Evangelist; zijn week, hoog en typisch getimbreerd tenorgeluid voldeed voortreffelijk. Ik denk bijvoor beeld aan het „Frohe Hirten, eilt" dat Kalkman jubelend en zeer beweeglijk van stem zong. Aan de altsoliste vertrouwde Bach de belangrijkste zangpartij toe. Maartje Klif fen, die voor muziekminnend Beverwijk reeds lang geen onbekende meer is, heeft ook nu weer met haar stralende stem- van volle omvang weten te ontroeren, in het bijzonder in de supérieur gezongen aria uit de eerste cantate: „Bereite dich, Zion". Rom Kalma zong de partij, die Bach be doelde te zijn de stem, welke de luister van Gods Zoon verkondigt. Kairna was met zijn welluidend, beheerst baritongeluid een waardige derde in het solistenkwartet, dat slechts in de.sopraan een partner had, die vocaal dikwijls bij de anderen ten ach ter bleef. Cor Kee bespeelde ter begeleiding der secco-reeitatieven ditmaal slechts een een voudig harmonium. De klaverjasclub „Onder Ons" van de VARA afdeling Velsen-Noord' zal Woens dagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan dé Van Diepenstjraat een grote klaverjas-drive houden om prijzen, die voor de komende feestdagen zeker ge wild zij-n. Voor de dames van de leden, die hieraan niet deelnemen, wordt een sjoelwedstrijd gehouden en voorts is er voor allen nog een kiénwedstrijd. Bij de Zaterdag in Haarlem onder aus piciën van de Kennemer Turnkring ge houden examens voor het Vaardigheidsdi ploma van het Kon. Ned. Gymnastiek Ver bond met het daaraan verbonden draag- insigne slaagden voor eerste graad dames: mevr. M. Michel-Verkerk; voor tweede graad' dames C. de Gooyer en D. de Gooyer en voor tweede graad heren T. Veldhuis, allen leden van de gymnastiekvereniging „SSH", leider de heer H. v. Wijnen. Voor de leden van de K.A.B. te Bever wijk' zal het kleinkunstensemble van Wim Bary Donderdag 22 December in het K.S.A.-gebouw een Kerstavond' verzorgen. Tijdens de debatten over de ontwerp- gemeentebegroting 1955 in Amsterdams gemeenteraad is Donderdag de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, aan het woord geweest ter beantwoording van talrijke vragen der raadsleden. Amsterdam is bij de subsidiering vam de kunst zeker niet ten achter gebleven bij andere grote gemeenten, zo zei de wethou der tot die leden, die zulks hadden veron dersteld. In 1939 is een totaal bedrag aan subsidies voor culturele aangelegenheden gevoteerd van f429.000, in 1946 van ruim f 785.000 en de begroting voor 1955 ver meldt ruim f 3.364.000. De wethouder sloot zich aan bij die le den, dlie lof hadden toegezwaaid aan het Concertgebouw Orkest voor de „unieke" prestaties, geleverd tijdens de toumée door de Verenigde Staten, alsmede aan de Nederlandse Comedie, voor de prestaties geleverd als vaste bespeelster van de Stadsschouwburg. Ook de Nederlandse Opera heeft „op merkelijke prestaties" geleverd en een plaats veroverd „die zeer bevredigend is". Dat het verwerpenvan- het Nederlands Ballet door de Amsterdamse raad een po litieke achtergrond zou hebben, zoals in het binnenland en zelfs in de buitenlandse pers- is gesuggereerd, verwierp de wethou der ten stelligste, naar hij zei. Hij zag goe de mogelijkheden voor verdere ontwikke ling van het Ballet der Nederlandse Opera en zei het noodzakelijk te achten, dat deze balletgroep aan deze instelling verbon den blijft. Ten aanzien van de stichting van een balletopleiding in Amsterdam waar over het overleg lussen rijk en gemeente nog gaande is zei de wethouder voor stander te zijn van - een onafhankelijke school. Hij verklaarde het niet eens te zijn met de raadsleden, die deze school zouden willen koppelen aan een bestaande balletgroep. De wethouder voor Monumentenzorg, mr. R. van den Bergh, zei het toe te juichen, indien een bundeling der oudheid kundige verenigingen tot stand zou komen, bij voorbeeld in een monumentenraad. De ministers van Buitenlandse Zaken uit veertien N.A.V.O.-landen hebben besloten dat de plannen voor de verdediging van het Europese continent en Groot-Brittannië moeten worden gebaseerd op het gebruik van atoomwapens in de meest ruime zin De ministers van de Grote Drie bijeen. V.l.n.r.: John Foster Dulles, Pierre Mendès- France en Anthony Eden. Een viermotorig D.C. 6 vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij L.A.L is op het vliegveld Idlewild van New York- verongelukt en in brand gevlogen toen het in een hevige regenbui trachtte te landen: Foto: te hulp gesnelde redders dragen een overlevende naar de wachtende ambulance-wagen. Wie met werkelijkheidszin de zich thans betrekkelijk snel voltrekkende ontwikke ling naar volwaardigheid van de Neder landse danskunst gadeslaat, zal moeten erkennen dat geen van onze drie grote balletgroepen, sinds het betreurenswaar dige vertrek van Marianne Hilarides, vrouwelijke solisten in, de ware zin van het woord rijk zijn. Van de jongere gene ratie draagt misschien alleen Willy de la Bye de reeds zichtbare mogelijkheid in zich, maar men moet bedenken (en zij zelf in de eerste plaats dient dit te doen) dat het meer uit de omstandigheden dan uit haar artistieke verworvenheden voort vloeit, dat zij reeds thans zo'n belangrijke plaats op het eerste plan inneemt. Het aan trekken van buitenlandse gastballerina's betekent een gelukkige oplossing van dit probleem, dat ook Frangoise Adret „di rectrice de la danse" van de Nederlandse Opera zich duidelijk bewust is. Zij volgt echter bovendien een tweede, niet van ge vaar ontblote methode: het incidenteel promoveren van toevallig voor bepaalde rollen geschikte krachten uit het corps de ballet, die daarna in de eigen gelederen terugvallen. Zo zag men op de uitvoeringen, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag door het Bal let van de Nederlandse Opera in het bij alle gelegenheden, mede door inschakeling van diverse verenigingen en instanties, uit verkochte Amsterdamse Concertgebouw eerst Ymkje Bloema (tezamen met Roland Casenave) het duet „De blauwe vogel" van Tsjaikowsky/Petipa vertolken. En daarna vervulde de vroeger onder een een voudiger naam bekend staande Yvonne Jocelyn de rol van Swanilda in de tweede acte van „Coppélia" op muziek van Deli- bes, welke men nog geen week geleden eveneens in première bij het Ballet der Lage Landen kon zien. Over enkele dagen vertrekt het gezelschap (met fanfares op het station uitgeleide gedaan) voor een paar weken naar Monte Carlo, waar Alexandra van Rhijn en Hans van Manen solistisch in „Terrain vague" zullen optre den. Waarom bijna alle noviteiten eerst in het buitenland worden vertoond mag een raadsel heten, tenzij het de bedoeling is straks in eigen omgeving de burger door vreemde luister te épateren. In enkele andere nummers van het ré pertoire krijgen de aangewezen solisten: Hanny Bouman, Maria Sylvaine, César Horn en Martin Scheepers gelegenheid zich te. „onderscheiden" had ik willen schrijven, maar te doen gelden is een betere term, want de gevolgde politiek lijkt juist gericht te zijn op een verdoeze ling van onderscheidingen. Het is een systeem van nivellering, dat op de triomf der middelmatigheid neerkomt. Tenslotte is dit een beleidskwestie, waar wij ons niet mee te bemoeien hebben. De voor het pu bliek waarneembare resultaten dwingen echter tot een waarschuwing. Was ..De blauwe vogel" van het Neder lands Ballet net niet voldoende, bij de Ne derlandse Opera moet dezelfde pas-de- deux als volstrekt onvoldoende worden be oordeeld. Ymkje Bloema heeft de eer hier in als „ster" te mogen uitkomen klaarblij kelijk te danken aan haar afmetingen, die haar tot een geschikte partner voor de kleine balletmeester t Roland Casenave maken. Technisch heeft zij bij lange na niet het formaat voor een dergelijke demon stratie van virtuositeit, waarvan zij im mers alleen het ontbreken kon aantonen. Bovendien is zij allerminst het type van de klassieke ballerina, draait zij traag en mist zij het noodzakelijke temperament, zodat haar verschijning onzeker en wat wezenloos bleef. Dit alles klinkt erg hard, maar het is in de eerste plaats bedoeld als verwijt aan Frangoise Adret, die haar zo niet had mogen uitbrengen. Casenave mag dan nog zo'n kwieke springer wezen, zijn bewegingen zijn te kort om het letterlijk zwevende karakter van deze dans zelfs maar te kunnen suggereren. Het is ook allemaal erg druk wat hij doet. Het fragment uit „Coppélia" was rond weg dilettanterig. Dit is een krasse uit spraak en ik zal die dan ook motiveren. Alles wat van dit Overwegend pantomimi sche ballet een nog meer dan tachtig jaar na het ontstaan tot amuseren in staat zijn de comedie maakt, ontbrak hier geheel en al. Bij de entrée van Swanilda en haar vriendinnen in het atelier van dokter Cop- pélius was zomin angst ajs nieuwsgierig heid te ontdekken. En zo kreeg men ook geen spoor van moed vatten te zien bij de ontdekking, dat het voorwerp, dat de be wondering van haar geliefde heeft opge wekt, slechts een levensgrote pop is. Het dronken voeren van deze Franz en het overdragen met magisch ritueel van diens vermogens op het gewaande namaakwezen geschiedde met een minimum aan expres sie, hetgeen temeer bevreemdde omdat men Johan Verdoner, die de rol van Coppélius voor zijn rekening nam, als een veel betere „mime" kent, dan uit deze onzin nige typering bleek. Het was natuurlijk de bedoeling van de in het programma niet genoemde librettist Charles Nuitter, dat Swanilda opgetogen raakt door het succes van haar simuleren van mechanische bewegingen, hetgeen men verwaarloosde. Steeds menselijker wordt zij (volgens het oorspronkelijke ge geven) ook steeds capricieuzer, want zij is tenslotte een echte vrouw. Daarom laat Coppélius haar ter afleiding een Spaanse en een Schotse variatie dansen, zulks mede teneinde zijn eigen kunnen te bewijzen. Thans echter nam Swanilda daartoe het initiatief, vragend om de benodigde attri buten waarbij de meester van de werk plaats voor haar verrichtingen, die hem met overmoedige trots hadden moeten be zielen, geen schijn van belangstelling aan de dag legde. Integendeel: hij keerde haar de rug toe en ging stof afnemen. Misschien was dit een symbolische han deling. Misschien heeft men op deze wijze de toch al schaarse dansen willen bekor ten. Maar hoe dan ook: alle karakteristieke elementen werden opgeofferd. Overigens kweet Yvonne Jocelyn zich niet onaardig van haar taak. Op deze wijze heeft de Ne derlandse Opera allerminst hulde ge bracht aan de nagedachtenis van Arthur Saint-Léon, de choreograaf van dit di vertissement. Men zou kunnen opmerken, dat men dit ook niet van plan was, aange zien het werk in het programma aan Mé- rante werd toegeschreven, de maker van „Sylvia" op muziek van dezelfde compo nist? Frangoise Adret zou toch beter móe ten weten. Evenals men bij het corrigeren der drukproeven de zetfout Petitpas in Pe- tipa had moeten veranderen, want zo heet te deze grootmeester van de romantiek nu eenmaal. Een slechte beurt, alles bijeen genomen. En dat is bijzonder jammer, voor al nu er zo'n groot publiek van nieuwelin gen. was. Bij vergelijking verdient de „Coppélia" van 'het Ballet der Lage Landen, afgezien van wat Engelse komiekerighedén, ruim* schoots de voorkeur. Dé krachtproef om zonder orkest, maar met begeleiding van twee vleugels op te treden, slaagde met „De droom va-n Véronique" aanmerkelijk beter dan met „Les Sylphiaes" van Fokine, welke suite behalve geaffecteerd nu ook vrij onmuzikaal uitviel DAVID KONING Tijdens een in Almelo gehouden bijeen komst' van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers heeft het hoofd bestuurslid Van den Heuvel enkele medede lingen gedaan over dè pensionnering van de invalide militairen. Hij sprak in dit opzicht van verwachtingen, maar zo zei hij gezien zijn aandeel in de voorbereidende werkzaamheden voor het wetsontwerp mo gen deze verwachtingen wel positief wor den geïnterpreteerd. Volgens verwachting van de heer Van den Heuvel zal in het wetsontwerp de minimum-pensioengrond slag van f 1500 tot f 2500 worden verhoogd, vermoedelijk met terugwerkende kracht van Januari 1953 af. Ook de pensioenen van de weduwen en wezen zullen worden verhoogd. Tot nu toe werd aan de weduwen 65 per cent van de eerste f 2000 en 55 percent van de volgende f 3000 uitgekeerd. Nu zal waar schijnlijk 65 percent van de eerste f 5000 worden gegeven. Voor de volle wezen zal dit percentage dan naar verwachting 30 bedragen. Ook de weduwen van de na dienstontslag gehuwde invalide oud-militai ren zullen waarschijnlijk een pensioen krij gen, evenals de nabestaanden van een over leden oorlogsinvalide, wiens overlijden geen verband hield met zijn invaliditeit, althans wanneer hij voor 80 of meer percent inva lide was. Ook wordt gewerkt aan een variabele pensioengrondslag, zodat de invalide oud militairen dan een pensioen krijgen, gere kend naar de maximum lonen welke in nun oude beroep worden uitbetaald. De Haagse wethouder van Openbare Werken heeft in de gemeenteraad mede gedeeld, dat B. en W. zich voortdurend op de hoogte doen houden ten aanzien van de daling van het Scheveningse strand. Het opbrengen vam zand uit de buitenhavens heeft gunstig gewerkt, maar rekening moet worden gehouden met de mededeling van de Delta-commissie, dat zich in de toe komst nog hogere waterstanden kunnen voordoen dan in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953. Met het oog daarop zal, volgens de dienst van gemeentewerken verbreding van de voetglooidng van de boulevard noodzakelijk zijn. Eventuele verdere maatregelen zul len in overweging worden genomen. Een WD-lid van de raad betoogde, dat het niveau van het strand in 30 jaar onge veer PA meter gezakt is en dat deze da ling steeds voortgaat. De spreker meende dan ook, dat een ad vies van het waterloopkundig laborato rium dringend gewenst is. „Voorlopig zullen wij nog wel zon, lucht en gezondheid op het Scheveningse strand kunnen vinden, maar elk jaar dat gewacht wordt met het vinden van eèn blijvende oplossing, zal een verslechtering van de toestand betekenen en een duurdere re medie eisen"

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3