Wet Beperking Cadeaustelsel voor bedrijfsleven iets verzacht VA LD A Wereldnieuws KLM zoekt ook zélf naarstig verklaring van „Triton"-ramp PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Afzet is óók belangrijk Ook vrijstelling voor reclame artikelen van geringe waarde F. Damiaans&Zn Verhuis- en embaileerbedrijf De radio geeft Woensdag Huiswerk voor reserve officieren niet verplicht Wij hebben niets te verbergen 6.%9«(liïSlu Geroofd en aan Zweden betaald goud wijcu muf ^Loclx ió kei zo DINSDAG 21 DECEMBER 1954 Gaat U verhuizen Militair Ambtenarengerecht zijlstr.5 Accoord tussen apothekers en ziekenfondsen Zweeds schip ging bij Schotland onder BRILLEN voor /lÉÉÈnN KEIP Om het vertrouwen van het publiek Van Beinum heeft griep Percentage slipongevallen en wegdeksoorten Frankrijk, Engeland en V.S. overlegden ook voor Nederland barteljorisstr haarlem tel 13439 eerd. b0lstr. 48 a dam tel. 717162 Steentjes in horloge De minister en de staatssecretaris van Economische Zaken geven in hun Memo rie van Antwoord inzake de wet tot het re gelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschen ken in verband met het uitoefenen van een bedrijf, het cadeaustelsel, aan de Tweede Kamer, toe, dat die regeling het gebruik van een bepaald reclamemiddel ten dele aan banden legt en derhalve een inperking van de mogelijkheid om de afzet van bepaalde goederen met behulp va.n dat reclamemiiddel te stimuleren, inhoudt. Ten einde dit nadeel voor het bedrijfsleven binnen het kader van de doelstelling van het ontwerp zoveel mogelijk te beperken, hebben de minister en de staatssecretaris daarin onder meer een uitzondering op het verbod van het als toegift aanbieden of verstrekken van branche-vreemde goede ren gemaakt voor reclame.artikelen, welke consumptieverwant zijn aan de hoofd prestatie. Zii hebben zich inmiddels mede naar aanleiding van de reacties op de in diening van het ontwerp beraden over de wenselijkheid van verruiming van de hierbedoelde uitzonderingsbepaling, waar door aan 'het bedrijfsleven in dit opzicht meer armslag kan worden verleend. Het wil hun bij nadere overweging voor komen, dat de onderhavige vrijstelling, zonder afbreuk te doen aan de aan het ontwerp ten grondslag liggende overwe gingen, kan worden uitgebreid tot reclame artikelen van geringe waarde Een daartoe strekkende wijziging van de wet is thans bij de Kamer ingediend. Hierbij wordt gedoeld op geringe waar de in absolute zin. Er is niet beoogd een uitzondering in het leven te roepen voor als toegiift gebezigde reclame-artikelen, waarvan de waarde slechts in vergelijking met die van de hoofdprestatie giering kan worden geacht. Als een nadeel van de in het ontwerp vervatte regeling kaïn voorts worden aan gemerkt, dat zij schade kan berokkenen aan degenen, die zich bezig houden met de productie en distributie van als cadeau artikelen gebezigde goederen. De minister en de staatssecretaris meinen dat het be perkte karakter der voorgestelde regeling en in het bijzonder ook de vrijstellingsver- ruimiug deze schade belangrijk beperkt. Verstoring Zij zijn intussen van oordeel, dat de bovengenoemde nadelen van regeling van het cadeaustelsel op da door hen beoogde wijze geenszins opwegen te gen de verstoring van het ordelijk economisch verkeer, welke ongebrei delde toepassing van dit verkoop- ADVERTENT1E Wanneer U door ons verhuisd wordt en U profiteert van onze service, van ons vakmanschap en van ons eerste klas materiaal, dan zult U toegeven dat verg huizen toch niet zo duur is. Vraag ons eens vrijblijvend om een prijsopgave. Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456 - 14155 - 22279 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De laatste herder, hoorspel. 12.C0 Kamerorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, causerie. 13.20 Metropole Orkest en solist. 14.00 Platen. 14.30 "Kerst- feestviering van het Koninklijk Gezin. 16.30 Voor de jeugd. 17.45 Orgel. 18.15 Omroep orkest en soliste. 18.30 Cello en piano. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Huismuziek. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.05 Platen. 21.30 De geestelijke verzorging in ziekenhuizen en inrichtingen, causerie. 21.50 Platen. 22.00 Int. Evangelisch Commen taar. 22.15 Platen. 22.25 Kerstliederen. 22.45 Avondoverdenkirtg. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. 23.30 Man en Vrouw, causerie. 23.45 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Platen. 14.30 Kerstviering van het Koninklijk Gezin. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Handel en Bedrijf in Su riname. 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Kinderliedjes. 19.15 Reisver haal over Israël. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerd programma voor de soldaten. 20.50 Platen. 21.15 Vierhonderd kilometers omhoog, causerie. 21.30 Omroep-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Lichte muziek. 23.4024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30, 14.00, 15.05 en 15.20 Platen. 15.45 Kamerorkest en solist. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Gevarieerde muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorspel. 21.10 Om roep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engeland en de wereld, door Sir Oliver Franks. Vrijbuiters radiodagboek. (Op 224 m.). systeem teweegbrengt. Plet is uiter aard onvermijdelijk, dat ondernemers, die van het systeem gebruik plegen te. maken, bij het van kracht worden der voorgestelde regeling gedwongen zul len zijn hun afzetbevordering aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. De minister en de staatssecre taris zijn van mening, dat voor een te vèr gaand ingrijpen in de bedrijfsvoe ring der zich van het cadeaustelsel be dienende ondernemers geen ongerust heid behoeft te bestaan. De minister en de staatssecretaris kun nen niet inzien, waarom de voorgestelde regeling de geïntegreerde bedrijfsvormen, dus bij voorbeeld de grootwinkelbedrijven op levensmicldelengebied, zou bevoordelen boven de zelfstandige middenstand. Voor beide geldt immers, dat het assortiment van de bedrijfstak bepalend is voor het ge oorloofd blijven van geschenken. Voor wat betreft de toepassing van het cadeaustelsel als verweermiddel tegen kortinigs- en ze- gelsysternen, zii opgemerkt, dat het de met het cadeaustelsel werkende onderne mers vrijstaat zich, afgezien nog van de niet door het ontwerp bestreken vormen v|n dat stelsel, eveneens op genoemde systemen toe te leggen. Naar aanleiding van de door vele leden gestelde vraag, in hoeverre rekening moet worden gehouden met de repercussies voor ondernemingen, die zich op het vervaar digen van als geschenken gebezigde goe deren toeleggen, delen de minister en de staatssecretaris mede, dat hun geen ge vallen bekend zijn van industrieën, die ge heel of voornamelijk op de productie van cadeau-artikelen zijn aangewezen. Wel zijn er uiteraard fabrikanten van goede ren, welke vlók als cadeau-artikel worden verstrekt. Op de afzet dezer fabrikanten zal de voorgestelde regeling uiteraard niet zonder invloed blijven. Intussen moet men bedenken, dat goederen, welke na het van kracht worden van de voorgestelde rege ling niet meer in zo ruiipe mate als ca deau-artikel verstrekt mogen worden, in veel gevallen, voor zover daaraan behoefte bestaat, toch weer langs normale weg de consument zullen bereiken. Het is de bedoeling van de minister en de staatssecretaris, dat de ontworpen rege ling, indien zij tot wet wordt verheven, in werking zal treden met ingang van de ze vende kalendermaand na haar afkondiging waardoor huns inziens ruimschoots gele genheid zal worden geboden tot het afwik kelen van lopende cadeau-acties. Reserve-officieren behoeven géén huis werk te maken Dit is de uitspraak van het militaire ambtenarengerecht over een klacht van de reserve-majoor der lucht doelartillerie mr. J. Waller te Arnhem, die schriftelijke militaire lessen thuisge stuurd kreeg. Mr. Waller en vele andere reserve-officieren vonden het volgen van deze cursussen uiterst bezwaarlijk in ver band met hun dagelijkse arbeid. Daarom werd een' uitspraak van het militaire amb tenarengerecht gevraagd. Aangevoerd was, dat men weliswaar meer dagen voor herhalingsoefeningen in de laatste jaren moest opkomen, maar dit zou niet inhouden, dat in de plaats daar van schriftelijke cursussen zouden kunnen worden opgelegd. Volgens de voorschrif ten, zo voerde mr. Waller aan, zouden uit sluitend die reserve-officieren herhalings- dagen door schiftelijke cursussen kunnen vervangen, die daartoe uitdrukkelijk de wens te kennen geven. Na uitvoerige overwegingen heeft het militaire ambtenarengerecht de heer Wal ler in zoverre in het geliik gesteld, dat in derdaad een reserve-officier uitsluitend op diens verzoek een schriftelijke mili taire cursus kan worden thuis gestuurd. Met andere woorden: reserve-officieren behoeven geen huiswerk te maken als zij dat niet willen. ADVERTENTIE Haarlem - Telefoon 11828 RADIO en TELEVISIE Keuze als nooit tevoren De voorzitter van de onderhandeliinigs- comimissie vain apothekers en algemene ziekenfondsen deelt namens de commissie mede, dat er overeenstemming is bereikt over eren gezamenlijk voorstel ter oplos sing van de bestaande moeilijkheden, dat ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan de algemene vergadering v?jn de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Pharmacie, die vandaag bijeenkomt. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLE S ONTSMETTEND - VERZACHTEND Kapitein bleef op de brug LOCHBUIE (Schotland). In de nacht van Zaterdag op Zondag is voor de Schotse kust het Zweedse schip „Hispania" (1.337 ton) op een klip gelopen en snel daarna gezonken. De kapitein is om het leven gekomen. Hij wilde de brug niet verlaten toen de bemanning reeds in de boten was. Waarschijnlijk zag hij de ernst van het gevaar niet in. Het schip was namelijk op eigen kracht vrij gekomen doch klaarblijkelijk had het een groot lek gekregen. De bemanning bereikte spoedig de kust. Het zicht was uitermate slecht. ADVERTENTIE VERAF EN ADVERTENTIE GR. HOUTSTR. NAASTLUXOR yy DUBLIN (Reuter) De advocaat van de K.L.M. te Dublin heeft Maandag ver kaard, dat zijn cliënt meer had gedaan, dan iedere andere belanghebbende om de oor zaak van het ongeluk van de Super-Con- stellaton „Triton" op te sporen. De maat schappij deed dit, aldus de advocaat, Mc- Gonical, om het vertrouwen van het pu bliek volkomen te behouden. Zij heeft lie ver dat er een verklaring is, hoe die ook moge zijn, dan dat er in het geheel geen is. Ook zal een verklaring de maatschappij in staat stellen stappen te nemen ter voorko ming van een soortgelijk ongeluk in de toe komst, zo zeide McGonical, die uiteenzette, waarom de K.L.M. elke indruk wil wegne men, als zou zij iets te verbergen hebben. Hij gaf een overzicht van de maatrege len, die de K.L.M. had genomen, waaronder het maken van proefvluchten en het op stellen van grafieken en andere stukken. Eerder had de president verzocht om ge gevens over de apparatuur voor de lucht verversing ten tijde van het ongeluk, waar over tot dusver zeer weinig was gezegd. Een tot deze apparatuur behorende klep stond geheel open, aldus de bevindingen van technici van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. Dit zou hebben kunnen bij dragen tot verhoging van de weerstand en ADVERTENTIE Voor een GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Het eerste openbare concert van het Con certgebouw-Orkest in eigen huis na zijn tour- née door de Verenigde Staten is voorafgegaan door een teleurstellende mededeling aan het publiek, dat Zondagmiddag in zeer groot aan tal was opgekomen. Eduard van Beinum was door een met koorts gepaard gaande acute griep verhinderd het orkest te leiden en had de dirigeerstok in handen van de tweede di rigent, Henri Ahrends moeten geven. Bij het begin van de pauze betrad staats raad mr. W. F. Schokking het podium, om als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Concertgebouwvrienden het orkest hulde te brengen voor de succesrijke Amerikaanse reis. Tevens bood hij bij deze gelegenheid een tot het stoten. Ook toonde het hof belang stelling voor de electriciteitsvoorziening van de motoren tijdens het opstijgen. De voorzitter verzocht om een deskun dig oordeel over deze kwesties. Het hof, zo zeide hij, stelt belang in de mogelijkheid, dat de generatoren stoppen als gevolg van de algemeen door de K.L.M. aangenomen gewoonte om elke genërator in te schake len als de er bij behorende motor wordt gestart. Het plaatsvervangende hoofd van de op leiding voor vliegtuigbemanningen van de K.L.M., de heer C. J. ten Duis, werd ge vraagd of de K.L.M. nieuwe proefvluchten zal maken, indien het hof zou wensen, dat zij voor de hervatting van het onderzoek in het nieuwe jaar, zulks zou doen. Hij ant woordde: „Ik ben niet de directeur van de K.L.M., maar ik ben er zeker van, dat het gedaan zou worden". Vinnigheidje In de namiddag had er een heftige woor denwisseling plaats tussen MacBride en William Fitzgerald een van de pleitvoer- ders der K.L.M., en wel naar aanleiding van het voorlezen van een gedeelte van een rapport over de gedragingen van een vlieg tuig bij het verhogen der snelheid na de start door MacBride. Het rapport is afkom stig van het Amerikaanse „Garbell Re search Institute". MacBride las het gedeelte voor aan ka pitein Ten Duis. Hij stond op het punt ka pitein Ten Duis een vraag te stellen toen Fitzgerald opstond en protesteerde met de woorden „Dit is volkomen tegen de wet. Dit stuk is niet bij de bewijsstukken ge voegd." MacBride zei de houding van Fitzgerald niet te begrijpen. Enerzijds had McGonigal de andere raadsman van de K.L.M. op de ochtendzitting verklaard het hof in alle opzichten behulpzaam te willen zijn doch anderzijds liet Fitzgerald in de namiddag voortdurend bezwaren op technische pun ten horen. Fitzgerald zeide bezwaar er tegen te hebben, dat MacBride het document las, alsof hij bewijzen had om het te schragen, zonder deze overigens te hebben. MacBride antwoordde hierop, dat hij van kapitein Ten Duis slechts wenste te ver nemen of deze het „Garbell Institute" als autoriteit beschouwde. Hij behoefde het daarom in het geheel niet eens te zijn met de bevindingen van het instituut. Kapitein Ten Duis uitte zijn waardering voor het Instituut en zeide het eens te zijn g,e.lc_hfnkn a nl_dJ!.re.nigin£ a_anuL-„br met de bevinding, dat, als de snelheid na start te snel opgevoerd werd, dit een hoogteverlies ten gevolge had. Hij zeide echter de mening te zijn toegedaan dat de „Triton" de snelheid niet te snel opgevoerd had. staande uit de toezegging van een gebrand schilderd raam, vervaardigd door het glaze niersechtpaar SchiltGeesink te Overveen, dat te zijner tijd in het Concertgebouw als herinnering aan de reis zal worden aange bracht. 26. „Ik wil niet, dat je Jolliepops geest verkoopt!", schreeuwde Panda, „en ik wil ook niet, dat hij een geest is. Ik xuil hem terug, versta je? De ouwg Jolliepop wil ik terug!!" „Maar makkertje", zei Joris, „nu vraagt ge toch het onmogelijke van mij. Ik kan hem zijn grof stoffelijk omhulsel niet teruggeven. Dit zijn nu eenmaal de risico's, die men loopt als men een spook slot exploiteertMaar stil nu", ver volgde hij, „daar nadert een auto met toe risten. Zaken gaan voor, al breekt ons hart". „Nee, ik zal niet stil zijn!", riep Panda, „ik ga ze vertellen, dat jouw slot niet pluis is!" En hij rende de naderende auto tegemoet. De wagen hield stil en de inzittenden keken nieuwsgierig naar het kasteel. „Dit is dus het beroemde spook slot Usher", zei een van hen, een lijstje met namen raadplegend en één ervan door strepend. „Laten we even naar binnen gaan, paps", zei een jongedame, „het ziet zo enig eng uit". „Hm", bromde haar va der, nog eens naar het lijstje kijkend, „veel tijd hebben we niet daarvoor. We moeten vandaag nog een hoop bezienswaardighe den afwerken". Op dat ogenblik kwam Panda toerennen. „Ga niet naar binnen!" riep hij, „het is gevaarlijk!" „Hoor je dat?", zei het meisje, „wat heerlijk griezelig!" „Show, Dolly, allemaal show", bromde haar vader, „toeristentrekkerij!" Tijdens het in Utrecht gehouden wegen- congres op Vrijdag zijn mededelingen ge daan over het aantal slipongevallen. Als percentages werden genoemd: 46 percent slipongevallen op klinkerwegen, 26(4 Per cent op keiwegen, 21(4 percent op asfalt wegen en 6 percent op betonwegen. Van de zijde van de Vereniging van Bi tumineuze Werken wordt ons met het oog hierop medegedeeld, dat deze cijfers een onvolledig beeld geven zonder dat de ver houding van de onderscheidene wegsoor- ten op het totaal wordt bijgevoegd. Van alle wegen bestaat 33 percent uit klinker wegen, 2(4 percent uit keiwegen; 42 per cent uit asfaltwegen en 22 percent uit be tonwegen. In een nota als antwoord op het Verslag der Tweede Kamer over de begroting 1955 van Buitenlandse Zaken hebben de minis ters Luns en Beyen ook vragen betreffende door de Duitsers geroofd goud beantwoord. In haar uiteenzetting betreffende terug betaling van tijdens de bezetting wegge voerd goud, had de regering medegedeeld, dat Zweden zich verplicht heeft ongeveer 75 percent van het in dat land terechtgeko men goud te restitueren aan de „goud- pool". „Is het juist", zo was in de Kamer gevraagd, „dat bijvoorbeeld België 100 per cent heeft teruggekregen? Zo ja, hoe is dit verschil dan te verklaren?" Het antwoord op de vraag, of het juist is, dat de Zweedse regering gedurende de oorlog uit België- geroofd en vervolgens in Zweden beland goud voor 100 percent heeft gerestitueerd, moeten de bewinds lieden voorlopig schuldig blijven. De on derhandelingen betreffende gedurende de oorlog uit de voormalige bezette landen weggevoerd goud zijn namelijk ten behoe ve van de belanghebbende landen door de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen gevoerd. De bewindslieden wijzen er even wel op, dat al het gerestitueerde goud ge stort wordt in de internationale „Goud- pool", waarvan reeds in de Memorie van Antwoord melding werd gemaakt. De Amerikaanse, Britse en Franse regeringen, welke belast zijn met het beheer over deze goudpool, zullen pas nadat het gerestitu eerde goud onder de belanghebbende lan den is verdeeld verantwoording van het door haar gevoerde beleid afleggen, waar na haar opdracht als vervuld kan worden beschouwd. D: Staatsburgers. De West-Duitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat bepaalt, dat drie mil- lioen „Volksduitsers", die na de oorlog uit aan het voormalige Duitse rijk grenzende gebieden, die tussen 1938 en 1945 door de nazi's werden ingelijfd, naar West-Duitsland zijn gevlucht, Duitse staatsburgers worden. Zij zijn afkomstig uit het Westelijke gedeelte van Tsjechoslowakije en uit Poolse, Oekraïense, Hongaarse en Joegosla vische gebieden. Ook aan andere uit geweken „volksduitsers" is het recht op naturalisatie toegekend, mits hier uit geen gevaar voor de West-Duitse staat kan voortvloeien. Dronken. Niet ver van de stad Mexico is een autobus in een ravijn gestort waar door veertig personen om het leven zijn gekomen en tien passagiers zeer zwaar gewond zijn. Achttien van de omgekomenen overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De bus, die bestuurd werd door een dronken chauffeur, vervoerde arbeiders. De slechts licht gewonde bestuurder is ge arresteerd. Volgens de politie zijn ten minste honderd kinderen door dit on geluk wezen geworden. Haast. Veertig Chinezen uit de Verenigde Staten, die naar hun geboorteland wil den terugkeren, zijn in Hongkong aan gekomen en onmiddellijk doorgereisd naar de grens van Hongkong met com munistisch China. Gevaarlijk. Het zeewater en het plankton in de buurt van het eiland Bikini zijn nog zo radio-actief als gevolg van de Amerikaanse waterstofbomproeven in het begin van dit jaar, dat er nog niet gevist kan worden, aldus een bekend making van het japanse instituut voor visserij. Onverstoorbaar. Professor Mario Ponzio, de stichter van het radiologisch insti tuut van de universiteit van Turijn, heeft zijn werk hervat na zijn achtste operatie voor brandwonden door radio activiteit te hebben ondergaan. Vorige week werden drie vingers geampu teerd. Daarvoor had hij reeds vier vin gers verloren. Aanspraak. De medicijnmannen van de enige Indianenstam, die nooit door de „bleekgezichten" is onderworpen, de Miccosukees, hebben op een bijeen komst met Amerikaanse regerings ambtenaren geprotesteerd tegen het feit, dat verkenners van oliemaat schappijen en veeboeren doordringen in hun gebied, de moerassteppen van Florida. Hun advocaten zeggen, dat de stam wettelijke aanspraak kan maken op een groot deel van Florida. Bedden. Van de 1.750.000 inwoners van Wenen zijn 140.000 tot 170.000 alco holici, van wie meer dan de helft chro nische gevallen. Dit is bekend gemaakt tijdens een gemeentelijk begrotings debat, waarin om meer bedden voor het sanatorium voor' alcoholici werd gevraagd. TV-doos. Een Amerikaanse maatschappij heeft een televisiezender ter grootte van een sigarendoos ontworpen, welke, via een kabel, even duidelijke beelden zou geven als een zender van normale grootte. Men zal binnenkort met de massaproductie beginnen. Ongeluk. Nabij Landshut in West-Duits- iand zijn twee goederentreinen met grote snelheid op elkaar ingereden. Zes spoorwegmannen kwamen om het le ven en een werd zwaar gewond. Zeldzaam. De stad Keneh, het voornaam ste bevloeiïngscentrum in Opper-Egyp- te, is als gevolg van hevige regenval overstroomd. Driehonderd personen liepen verwondingen op en ongeveer 4.000 werden dakloos; 1.500 huizen en hutten werden weggespoeld. Vele boe ren meenden, dat het einde der wereld was gekomen en vielen op hun knieën om Allah om hulp te smeken. In Op- per-Egypte valt zelden regen. Boemelaars. Een nuchtere jachtopziener in Oeganda heeft een kudde dronken oli fanten gezien. De olifanten hadden zich te goed gedaan aan overrijpe vruchten van de Borassus palm, die in overrijpe toestand veel alcohol bevatten. De dik huiden waggelden tegen elkaar aan, liepen tegen bomen op en een dier rukte de koorden van de tent van de jachtopziener mee. ADVERTENTIE DUFFEL MONTY COATS TOEN IK EEN JAAR OF ZES was kreeg ik van de een of andere zonderling een zakhorloge dat ik aanvankelijk parmantig met me rond droeg, maar dat me op den duur toch stierlijk ging vervelen. Want het ding dééd niets. Dat wil zeggen, het liep wel en tikte vrij hard, maar er zat geen leven in zoals in de machinerieën die in locomotiefjes en auto'tjes waren ver borgen. Ik besloot daarom kort en goed het uurwerk te slopen en er een bootje van te vervaardi- f gen dat met grote snelheid door het water zou kunnen stomen. Het werd een fiasco, tenminste wat het tweede deel van het programma betreft. Want hóe de talloze verwrongen asjes en radertjes na de demontage tot een ordelijk stoombootje moesfen worden gegroepeerd was me niet duidelijk. Dank. zij deze ervaring heb ik me altijd verre gehouden van het binnenwerk van horloges. Tot in de oorlogsjaren een sluik handelaar mijn aandacht vestigde op een horloge dat op diamanten liep. Dat leek wel wat ongelofelijk, maar veel ruimte voor tegenspraak was er niet, want ergens in het uurwerk stond duidelijk vermeld dat het 15 „jewels", dus even zovele kost bare stenen bevatte. En die kostbare ste nen waren volgens de adspirant verkoper klinklare diamanten. Het klonk overtui gend, maar het was desondanks niet erg aannemelijk, zodat de sluikhandelaar zijn horloge en ondergetekende zijn wantrou wen behield. Op horloges staat ook vaak aangegeven dat zij 15 tot 17 „rubis" bevatten, die door de leek vaak voor robijnen worden ver- sleten. Maar de doorsnee horlogehandelaar doet wat minder overdreven en spreekt heel nuchter van stenen. Hij heeft het over een „zoveel steens ankertje" en probeert dan zeer terecht onze aandacht te vesti gen op het systeem van het uurwerk, in- plaats van op de daarin verborgen schat ten aan diamanten of ander kostbaar ge steente. Edelstenen zult u in een horloge dan ook werkelijk niet aantreffen, want de „stenen" zijn syn thetisch vervaardigd uit be paalde chemicalieën die op hoge temperatuur worden ge bracht en bij afkoeling uit kristalliseren tot peervor mige kristalletjes die, wat sa menstelling, moleculaire struc tuur en hardheid betreft, met robijntjes overeenkomen Maar veel waarde moet u, om deze reden althans, aan die steentjes niet toekennen, want de productiekosten bedragen slechts enkele centen. In goede horloges hebben de kleinste steentjes een doorsnede van 0,9 mm. en het gat voor het asje meet 0,065 mm., met een tolerantie van 1/1000 mm. Deze precisie maakt het horloge waardevol, maar niet de steentjes zelf, waarvan er ruim 2.000.000 in een pond gaan. Wat de nauwkeurigheid van horloges betreft, moeten we ons altijd blijven reali seren dat een uurwerk met een nauwkeu righeid van 100 procent toch nooit de juiste tijd kan aanwijzen. Omdat de aarde verkeerd loopt! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2