Marokko wacht met spanning op de daden van Mendès-France GOLDEN FICTION ZWITS AL Onhoudbare toestand in een innerlijk verscheurd land Agenda voor Haarlem i (-L effelaar Vijftig jaar geleden maat. r Franse Kamer staat opnieuw voor Duitse herbewapening Aantal buitenlandse toeristen 30 pet hoger dan in 1953 Gezonde Babies Franse locomotief trok de koppeling stiïk Flitsen in kleuren! VAN VLIET i Vele schakeringen tussen ja en neen denkbaar bij de bekrachtiging Hoe is het ontstaan? Brief Hemingway 3 Duizend-en-één-nachl Belangrijke Prijsverlagi ng Fabuleuze prestaties Uit de balans v.w,-e- ###<--- r o j w Echte patroon in speelgoed pistooltje, jongen gewond gulle dozen Duitsers op de eerste plaats Dit woord: BOUD .J Joris Diels treedt in Antwerpen op Uit Haarlems Dagblad van 21 December 1904 DINSDAG 21 DECEMBER 1954 Van onze reisredacteur) RABAT, 15 December Er staat een harde blauwe lucht boven twee witte steden aan de Atlantische kust van het Franse protectoraat Marokko: Casablan ca en Rabat. Casablanca, een in ijltempo gegroeide monsterstad vol torenende wolkenkrabbers boven een overvolle Medina en enorme bidonvilles waar uit de „bied", het land, toegestroomde massa's Marokkanen in ellendige conglome raten van blikken hutjes hun niet vervulde illusies koesteren. Rabat, residentie van zijne keizerlijke majesteit de Sultan en van het Franse bestuur, vol witte villa's met veel rode, oranje en violette bloemen, bougainvilles, palmen en sinaasappelbomen. Casablanca, beangstigende Afrikaanse metropool vol koorts achtige onrust, die iedere dag een paar kruisjes aantekent op een al zeer lange lijst, nieuwe aanslagen van nationalistische terreur en Franse contra-terreur, nieuwe slachtoffers van bommen en pistoolschoten. Men raakt er aan gewend: de plaatse lijke pers zet een éénkoloms kop boven de berichten hierover. Rabat, daarentegen, vol van de rust van de koloniale ambtelijk heid. Probleem nummer één schijnt hier het op bridge- en thee-partij handhaven van ambtelijke rang en stand. Schijnt, want gelukkig zijn er mannen in het Fran se bestuur voor wie de problemen van dit uit zijn evenwicht gestoten land een alles overheersende occupatie vormen. Resident- generaal Lacoste is één van hen. Rabat en Casablanca zijn slechts twee steden, nauwelijks representatief voor dit vreemde land. Er is Fez, met zijn Gara- wyine-universiteit, burcht van Moham medaanse rechtsgeleerden. Er is Oujda, uit zijn voegen groeiende industriestad vol ontworteld proletariaat waar het terroris me zijn agenten recruteert. Hier poogde onlangs een massa Franse „colons" twee Franse advocaten te molesteren, die negen van terrorisme beschuldigde Marokkanen verdedigde, zoals hun ambt dat gebood. Men schold hen voor verraders en moorde naars en hief tenslotte bittere ironie de Marseillaise aan. Er is Marrakesj, raak vlak tussen de twee partijen die Marokko splijten. Aan de ene kant de partij van de Tstiqlal (onafhankelijkheid), aan de andere kant de Pasja van deze stad, d,e fameuze 81-jarige Glaoui, feodaal patriarch, die slechts laconiek een pink hoeft te heffen om enige tienduizenden van zijn horige Berber-ruiters uit de bergen op te com manderen en zo iedere constructieve poli tiek met de bedreiging van burgeroorlog te chanteren. Deze Glaoui deed het vorige jaar Au gustus zijn macht gelden over Pasja's en Caids en tezamen met enige fanatieke Mo hammedaanse rechtsgeleerden, zoals de Kitani uit Fez, spande hij samen om sul tan Mohammed Ben Joussoef van de troon te stoten. Deze Sultan immers spande sa men met de Istiqlal, die vooral zijn aan hang vindt in de steden bij de moderne bourgeoisie, bij de jeugd en bij het nieuwe proletariaat. De Istiqlal die niet alleen on afhankelijkheid wil, maar in een nieuw Marokko ook een einde wil maken aan de feodale voorrechten van de Glaoui en zijns gelijken, heersers uit duizend-en-een- nacht-verhalen, die beschikken over leven en dood van hun horigen. Deze machten van het verleden wonnen het pleit. Zij vonden steun, althans een oogluikend tolereren, bij de Franse admi nistratie onder de resident-generaal Guil- laume. En in Parijs zetelde de onmacht van de regering-Laniel. De naam Bidault duikt hier weer op, exponent van het eeuwige uitstel, omkleed met briljante elliptische redeneringen. Dit kabinet aan vaardde, zij het dan met enig plichtmatig gejammer, wat het gemakshalve een vol dongen feit geliefde te noemen. De Sultan werd afgezet, vervangen door de oude ge- ADVERTENTIE V v Yv Vv Vv Vv V v Vv Vv V v V v Yv Vv Vv Yv Yv Vv V Gevacolor Neg. 6x9 van ƒ4.95 nu 3.80 AFDRUKKEN en VERGROTINGEN -é 20 °/o KORTING. Met de PF 25 (helder glas) is het Z flitsgetal 20. Neem dus met een gewone J box een afstand lampje tot onderwerp van ca. 2 meter. Prachtige natuurlijke A kleuren J i Wagenweg 86 Haarlem VvVvVvVvYvVvVvVvYvYvVvVvVvVvVvVvV DINSDAG 21 DECEMBER Remonstrantse kerk, Wilhelminastraat 22: Adventsavond, Kerstcantate „Het blijde uur", 8 uur. Concertgebouw: Kerstspel „De Ster van Bethlehem", 8 uur. Minervatheater: Kerstspel, Bijzonder kerkewerk Herv. Gem. Heemstede, 8.13 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen begeren", 18 jaar, 8 uur. Palace: „The command", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bwana duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: „Potasch en Perlemoer met vacantie", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Minervatheater: Heemsteedse Chris telijke Oratoriumvereniging, Weihnachts- oratorium, 8 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen begeren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „The com mand", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het leven is geen lolletje", alle leeft., 2.30 uur. „Bwana duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. duldige Mohammed Ben Arafa, en verban nen eerst naar Corsica, vervolgens naar Madagascar. Met hem gingen zijn zoons, Moulay Hassan en Moulay Abdellah, zijn dochter Lalla Aisja, twee wettige echtge noten en een dertigtal blanke vrouwen, die de Fransen concubines en de Istiqlal dienstboden noemden. Was dit werkelijk een aanslag op een modern verlicht vorst? Laat men niet in de wolken galopperen. Zowel de Sultan door zijn vader verstoten en door de Fran sen uit een hoek van het paleis opgediept vorstenkind als erfprins Moulay Hassan, door veel rijkdom bedorven, als prinses Lalla Aisja, sportieve en ontsluierde jonge Mohammedaanse, vertegenwoordigen de verscheurdheid van dit land. Nog steeds levend in de sfeer van een oud Oosters hof, compleet met slaven en menagerie, werden zij nochtans hevig aangetrokken door nieuwe gedachten uit het Westen. Verscheurd land inderdaad. Pas in deze eeuw werd het door het Westen ontsloten. Tot in de dertiger jaren ging de pacificatie voort in de Berber-republiekjes, die in con- stand oproer waren tegen het centrale be stuur van de Sultan en die toen pas voor het eerst blanken zagen. Nu nog is er geen eenheid. Er zwerven wilde Berber-stam men door de ketens van de Atlas, die Ma rokko eeuwenlang afsloten, zelfs van de Islam, die er later doordrong ,dan in de rest van Noord-Afrika, maar nu zijn in vloed des te heviger doet gelden. En naast deze kleurige middeleeuwshedd, zijn er de fabuleuze technische prestaties van het Franse bewind, dat met ongehoorde snel heid het Westen van dit land' heeft gemo derniseerd. Te snel zelfs. De Franse locomotief heeft zo hard getrokken dat de koppeling met de Marokkaanse trein gebroken is. Het tempo van de twintigste eeuw heeft een gestadige ontwikkeling willen for ceren en men denkt niet zonder spijt terug aan de methode van Lyautey, de geniale resident-generaal, die. zij het dan oo va derlijke wijze, lange tiid het stempel van zijn begrip en ziin liefde op dit land heeft gedrukt en het in een beschutte afzonde ring wilde doen rijpen. Die afzondering is verbroken. Politieke, economische en strategische factoren zijn hier de oorzaak van. Door de straten van Rabat en Casablanca lopen nu Ameri kaanse militairen in het blauw, de lucht- macht.pet diep over de ogen. Zij doen dienst op reusachtige bases, waar hun atoom bommenwerpers gereed staan voor een kwade eventualiteit. Vreemde ironie: in 1943 wakkerde Roosevelt het vuur van het Marokkaanse nationalisme aan. Nu zwij gen de Amerikanen. Zij rekenen niet meer in de ideologische termen van de Ameri kaanse democratie, maar in de begripper van de militaire strategie, die haar moet beschermen. Maar de communistische ra dio zwijgt niet, zij voegt haar stem bij radio-Caïro. In dit uit zijn balans geworpen land, ter grootte van viervijfde van Frankrijk, leven naast acht millioen Marokkanen, een paar honderdduizend Fransen, ambtenaren, co lons en industriëlen, hard werkend, on dernemend, vrijwel naast de inheemse be volking, haar nood en haar wensen ho rend, zich vastklampend aan het moei zaam opgebouwde, maar nu welvarend bestaan, voor het merendeel politiek bij ziend voor wat er in en buiten Marokko gebeurt. Zij willen zo graag onder deze druk uit. Kerstmis nadert. Er is geld, er zijn auto's, men gaat naar Marrakesj om daar in het paradijselijk décor van sinaas appelbomen en besneeuwde Atlas-toppen voor een paar dagen de bezorgdheid om de toekomst te vergeten. Maar het is zelfbedrog. Men vreest de Istiqlal en haar voortdurende stakingen, haar winkelsluitingen, die het economisch leven beginnen te verlammen. Men weet dat de Istiqlal niet toe zal geven eer de Sultanskwestie geregeld is. Men heeft tot zijn schrik gezien dat de afzetting van de Sultan en de deportaties van de Istiqlal- leiders de ongeduldige massa eerder van haar remmen heeft beroofd dan haar heeft geïmponeerd. En toch verlangt men naar een vertrouwde sterke hand. Men wantrouwt de verzekering van de Istiq lal. dat deze vooralsnog met Frankrijk wil ootrekken. Men vreest bovenal dat Mendès- France na het succesvolle begin van het Tunesische experiment ook hier een nieuwe aanpak voorbereidt. Men vergeve mij deze haastige en ruwe schets van dit land. Ik had lie ver rustig de gecompliceerde proble men van Marokko uiteengerafeld en uiteengezet. Maar het meedogenloze tempo van Mendès-France dwingt mij tot spoed. Na Indochina, Tunesië en de Europese verdediging geregeld te heb'ben, ondanks de aanvallen onder de gordel door de belangengroepen en zijn persoonlijke vijanden uit gekwet ste ambitie in het parlement, maakt „le patron" zich thans vrij om de Marok kaanse kwestie aan te snijden. Hij heeft de steun van de Amerikanen gekregen, de Arabische Liga gunt hem respijt. Met ingehouden adem wacht Rabat af, wat de komende weken brengen zullen. ADVERTENTIE V.V.V Whr4C/et .V.V.V.ViV-"--- r# •V ,V,I mmm De 12-jarige Freddie van der Lee, die in de graszoden in de walimuur van de marine-kazerne aan het Kattenburger- plein (het „Kogeleiland") te Amsterdam inderdia'ad een kogel vond, nam deze mee naar zijin ouderlijk huis aan de Grote Kat tenburgerstraat, stopte de 9 mm. pistool patroon in de monding van zijn eigen speelgoed-pistool, ging voor het open raam .taan, hield zijn linkerhand voor de loop, omdat hii de kostbare kogel niet kwijt wil de raken en trok vervolgens aan de trek ker. Hij kreeg een vleeswond aan de mid delvinger en moest door een ziekenverple ger in de Marine-kazerne worden verbon den. De politie heeft het pistooltje eens beke ken en kwam tot de slotsom, dat een meta len pen vain een zuiverveer in de loop van het speelgoedpistooltje het slaghoedje van de echte patroon had geraakt, waarna de patroon en de monding van de loop uit elkaar waren gesprongen. ADVERTENTIE V vm IIU'. GESCHENKDOZEN VAN 50 STUKS f 2 25 (Van onze correspondent in Parijs) Gisteravond zijn in het Palais Bourbon te Parijs de ratificatie-debatten begonnen over de accoorden van Londen en Parijs, accoorden die voor West-Duitsland de souvereiniteit, een eigen leger en het lid maatschap van de Atlantische gemeenschap in het vooruitzicht stellen. Deze debatten zullen zeker een oratische stortvloed ont ketenen welke voor het einde van de week vermoedelijk wel zal zijn gestuit, want de heren afgevaardigden gaan met Kerstmis liever rustig naar huis. Wanneer men een probleem dat met zo veel nationale, om niet te zeggen nationa listische of zelfs chauvinistische, emoties, ressentimenten en angsten is belast, in re delijke termen kon omschrijven dan zou men met bijna wiskundige zekerheid de verwerping dezer accoorden durven voor spellen. Van de zomer heeft de Nationale Vergadering het niet eens nodig geoor deeld het plan voor een Europese verdedi gingsgemeenschap in behandeling te ne men. Dat plan werd toen zonder nader on derzoek in de Franse Kamer eenvoudig afgewezen. Waar West-Duitsland zijn militaire po tentie niet eens met de andere Europese landen zal oehoeven te integreren maar een eigen leger krijgt zij het, voorlopig, van beperkte omvang en bovendien als volwaardig lid in de NAVO zal worden opgenomen, zou dit plan in Franse ogen nog veel onaantrekkelijker moeten zijn, al vormt Groot-Brittannië dan ook een ze ker tegenwicht voor het gevaar van een toekomstige Duitse overheersing. Maar aldus wordt de zaak dan ook niet zuiver gesteld omdat men zo de psycholo gische samenhang verwaarloost. Het zijn vooral emotionele factoren, overwegingen van internationale en tenslotte van bin nenlandse politieke aard die het vraagstuk bepalen. Een nieuw Duits leger is voor vrijwel alle Fransen nog steeds een schrikbeeld dat hun slapeloze nachten kan bezorgen. Maar liet parlement ziet in meerderheid wel in dat Frankrijk zich niet ten tweede male een botte afwijzing kan veroorloven. En voorts was de EVG de politieke uit drukking geworden van een coalitie die op ADVERTENTIE Op 1 Januari 1955 zal het honderd jaar geleden zijn, dat in Noorwegen de eerste postzegel werd uitgegeven. Ter gelegen heid hiervan zal de Noorse P.T.T. een nieuwe serie van drie postzegels uitgeven. Van boven naar beneden: 20 öre, groen, met een verkleinde afbeelding van de eerste Noorse postzegel. 30 öre, rood en 55 öre, blauw, beide met een afbeelding van de meest voorgekomen motieven op de Noorse postzegels over de afgelopen honderd jaar. Het slechte weer gedurende het afge lopen seizoen heeft niet verhinderd, dat het bezoek van buitenlandse toeristen aan ons land in 1954 opnieuw aanzienlijk is toegenomen. Het aantal overnachtingen van buiten landse toeristen in Nederlandse hotels en pensions tussen Januari en October was bijna 30 percent hoger dan in de overeen komstige periode van 1953. Dit aantal be droeg in de eerste negen maanden van dit jaar 1.841.020 tegen 1.422.366 gedurende de eerste drie kwartalen van 1953. Daarbij zijn niet meegerekend de millioenen dag- bezoeken van Duitsers en Belgen. Kwantitatief was de stijging het hoogst in Augustus, namelijk 32 pet., relatief echter in April, te weten 49 pet. De toeneming van het aantal buiten landse overnachtingen is in de eerste plaats toe te schrijven aan het grotere bezoek van Duitsers. Het aantal logeernachten van bezoekers uit de bondsrepubliek ver meerderde met 70 pet. Groot was ook de stijging van de En gelse, Amerikaanse en Franse overnach tingen. Deze bedroeg respectievelijk 34, 24 en 32 pet. Opmerkelijk was everder de toe neming van de logeernachten van Span jaarden en Portugezen 60 pet., van Ita lianen 40 pet. en van Ieren 35 pet., hoewel het totaal betrekkelijk gering bleef. De Duitsers namen van het totaal-aan tal overnachtingen met 21 pet. het leeuwen deel voor hun rekening. Daarna kwamen, elk met 14 pet., de Engelsen en Amerika nen en vervolgens de Belgen met 9 pet. en de Fransen met 8 pet. De grootste vier steden namen weer het merendeel van de logeernachten voor haar rekening, namelijk 1.132.890. Ook het aantal overnachtingen van Ne derlanders in hotels en pensions in ons land steeg, zij het slechts met ruim 3 pet. Dit aantal was in totaal tussen Januari en October 1954 2.697.370 en in de zelfde periode van 1953 2.615.856. ieder gebied haar welhaast schaamteloos onvermogen bewezen had. Nu komt Men dès-France met een nieuw plan. Een man ook in wien de meerderheid zo niet van de Kamer dan toch van het volk on miskenbaar eindelijk haar vertrouwen en zelfs haar hoop belegd heeft. Ziin persoon lijk gezag zal bij deze debatten een gewicht van belang in de balans kunnen werpen. Zullen de accoorden dus met vlag en wimpel deze parlementaire beproeving doorstaan? Dat zou, bij voorbaat, zeker te veel zijn gezegd. Men zal vermoedelijk wel ja antwoorden, doch tevens trachten daar de nodige maars en indiens aan te ver binden. Er zijn vele schakeringen en voor waarden denkbaar. Men kan, om te begin nen, de ratificatie uitstellen tot na een „laatste poging" om met Moskou een ac- coord te bereiken. Verscheidene Gaullisten- - en de communisten zouden zo'n uit stel met hartelijke geestdrift begroeten. Na het jongste dreigement van het Krem lin om het Frans-Russische vriendschaps verdrag op te zeggen, zou dit echter vrij wel een capitulatie voor Moskou beteke nen en daartoe zal Mendès-France zich zeker niet willen lenen. Waardiger zou de oplossing zijn waarbij het verdrag wel wordt geratificeerd, doch voorlopig nog lang niet zal worden uitgevoerd. Dat heeft De Gaulle zelf voorgesteld. De grote drie hebben echter besloten of althans aan bevolen eerst tenminste een begin met de Duitse herbewapening te maken alvo rens een conferentie met Rusland te beleg gen. Tot deze zelfde schoorvoetende be aming behoort ook een geamendeerde ra tificatie. Daardoor zouden vermoedelijk zoals indertijd met de EVG het over leg met de andere deelgenoten moeten worden hervat, en tijdens dat uitstel zou de regering dan weer kunnen pogen Mos kou te benaderen. Eventueel zou de re gering ook rog kunnen beloven voor de ondertekening van de teksten door de pre sident der republiek die ze pas van kracht zou maken, alles op haren en snaren te zet ten om nogmaals Rusland ertoe te bewe gen een punt achter de bewapeningswed loop te zetten. Zoals men ziet ligt er een heel gamma van tinten en mogelijkheden tussen wit en zwart en tussen ja en neen. Van een meerderheid van stemmen kan Mendès-France zich, zo blijkt het, intussen wel verzekerd achten. Een van zijn voor naamste argumenten tegen de EVG was evenwel dat een probleem van deze draag wijdte niet met enkele stemmen meerder heid dcor het parlement mocht worden ge sleept. Er moest, zei hij toen, voor de Duit se herbewapening een oplossing worden gevonden die voor het overgrote deel aanvaardbaar zou blijken, en die overgrote meerderheid zal hij zelf vermoedelijk toch niet krijgen. Schuld De schuld ligt hier echter niet bij hem, doch voornamelijk bij de Rooms katho lieken. Verschillende leiders van de M. R. P., en Robert Schuman voorop, hebben de laatste weken meermalen laten doorsche meren dat Frankrijk verplicht is deze ac coorden te tekenen. Zoals de stukken nu liggen, zullen de rooms-kabholieken niet temin tegen of hoogstens blanco stemmen. De oorzaak van deze weinig principiële houding is vooral wel te zoeken in per soonlijke en psychologische factoren. Bi dault, de leider van de M. R. P., heeft bij herhaling duidelijk laten voelen dat hij het nog steeds niet verkroppen kan dat zijn partij, na tien jaar, uit de regerings burcht is verwijderd, al heeft Mendès- France de rooms-katholieken dan ook meer dan eens tot medewerking uitgenodigd. Voor het ogenblik is hun spel echter uit gespeeld. Ze zijn in de oppositie, samen met de rechtse onafhankelijken en ze me nen blijkbaar aan deze positie verplicht te zijn stelselmatig neen te zeggen, zelfs als Mendès-France een beleid verdedigt, gelijk in Noord-Afrika, dat zij zelf altijd hebben aangeprezen. Maar met of zonder M. R. P.: de jongste debatten over de politiek in Noord Afrika hebben aangetoond, dat Mèndes-France nog altijd over een smalle meerderheid be schikken kan. En daarom mag men aan nemen dat behoudens onvoorziene om standigheden of incidenten, aan het einde van deze week de verdragen van Londen en Parijs wel het fiat van de Franse na tionale vergadering zullen krijgen. De wisseling AL - OU komt in de Germaanse talen zeer veelvuldig voor. Naast Wald staat woud, naast kalt staat koud, naast falten staat vouwen enzo voorts. Naast boud is dus een woord „bald" te verwachten en het Duits kent dit inderdaad in de betekenis: weldra, spoedig, ontstaan uit: snel. Men brengt bald in verband met de Germaanse go dennaam Balder. Een bijvorm daarvan is Baldewin, waarvan het tweede deel: vriend betekent. De Nederlandse vorm is Boudewijn. Uit de betekenis: snel kan zich die van: flink, kloek, dapper ge makkelijk ontwikkelen. In die zin werd boud vroeger veel gebruikt. Men sprak van een boud jager, een boud besluit. Thans komt het alleen nog als bijwoord voor in de zegswijze: boud spreken, waarin het meestal gelijkstaat met: te boud. Wie zegt: nu, dat is boud gespro ken, bedoelt: dat is al te kras, al te vermetel. Een mooie brief van Ernest Hemingway, die hij naar Stockholm gezonden heeft in- stede van persoonlijk zijn Nobelprijs af te halen. Een mooie brief, die een eer lijke, warme toon heeft. Hij herhaalt wat velen voor hem gezegd en gedicht hebben: dat het kunstenaar schap altijd identiek is aan eenzaamheid. Hij zei dit alleen van het schrijverschap, doch uiteraard geldt het voor ieder kun stenaarschap. Hij zei het zeer eenvoudig, in een enkele regel en daarom was het indrukwekkend. Het is logisch dat kunstenaars als zodanig eenzaam zijn. Zij moeten het zijn omdat kunstenaarschap als het op recht is (en anders is het geen kunste naarschap) de mens boven het grote merendeel der mensen plaatst. Daarom is het niet waar dat de kunstenaar zo maar deel van de massa kan zijn. In Rusland behoort de kunstenaar tot een nieuwe „élite", die overigens zo oud als de mens heid is. Voor de massa is de eenzaamheid van de gek of van het genie op haar mooist zonderling, op haar slechtst lach wekkend, op haar huichelachtigst mee lijwekkend. Maar de kunstenaar is noch zonderling noch lachwekkend noch het meelij der goegemeente waard. Hij is alleen maar be nijdenswaardig, zelfs in zijn worsteling met-de-stof, zelfs in de tragiek van zijn niet-begrepen-worden. Ik geloof dat hij in zijn tragiek in zijn element is en dat hij in een zelfgenoegzame of „tevreden" atmos feer niet zou kunnen ademen. De kunstenaar is fout wanneer hij meent, dat de eenzaamheid zijn privilege is. Ieder die boven de maat is is eenzaam. Niet al leen de kunstenaar. Ook de grote geleerde. Ook de grote industrieel. Ook de grote politicus, en de krijgsman en (zelfs) de ambtenaar. Dit is bijziende verwatenheid van de kunstenaar: te menen dat hij alleen het. voorrecht der eenzaamheid bezit. De eenzaamheid is voor allen die be gaafder dan de hen omringenden zijn. Hemingwav heeft het op een mooie ma nier eezegd. Maar hij had het niet behoe ven te zeggen. Wij wisten het allang. ELIAS ADVERTENTIE P0E0ER ZALF-ZEEP OLIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten BRUSSEL (A.N.P.) De Gazet van Antwerpen bericht, dat de vroegere direc teur van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen Joris Diels, die indertijd van collaboratie werd beschul digd doch uiteindelijk werd vrijgesproken, ter gelegenheid van de opvoering van een Kerstspel opnieuw in genoemde schouw burg geïntroduceerd zal worden als gast regisseur. Het blad schrijft dat deze beslissing door de schouwburgbezoekers met genoegen is begroet en het verwacht dat de verzetsbe wegingen zich ter gelegenheid van Kerst mis zullen ontdoen van de wrokgevoelens, die tot uiting komen in een schrijven aan de burgemeester van Antwerpen, waarin wordt geprotesteerd tegen het optreden van Joris Diels. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL JDEL/O HAARLEM WAGENWEG 102 KERSTGESCHENKEN KERSTKAARTEN HAARLEM. Bij de behandeling van de begrooting voor de schutterij in den gemeenteraad stelden B. en W. voor, de toelage voor drie elève-tamboers af te voeren wegens het denkbeeld de schut terij op te heffen. De heer Thijssen wenste het salaris van den luitenant- adjudant met f 100 tot het minimum van f 400 teruggebracht te zien, daar geen nieuwe schutters meer worden gevormd. De voorzitter deelde evenwel mede, dat de administratieve werkzaamheden de zelfde blijven of zelfs nog vermeerderen. De raad besloot daarop het salaris niet te verminderen, doch wel, op voorstel van de heer Van de Kamp, de f 100 voor schietoefeningen, die de laatste jaren toch niet meer werden gehouden, te laten vervallen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5