VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEEJ w Generaal Aumeran doet felle aanval op Parijse accoorden Amerikaanse weermacht gaat over op atoombewapening Hannie Haver won met vlag en wimpel de jeugdbeker Nehroe beoogt in India een socialistische maatschappij Gaullisten eisen overleg met Moskou Felle scheepsbrand in Rotterdamse haven Sovjet-russische klacht in Wenen afgewezen Minder personeel nodig in Amerika en Azië, doch niet in West-Europa Schuren en daken door storm weggeslagen Spoorwegstaking dreigt in Engeland Industrialisatie is zijn grote doel Volkswagenspaarders krijgen geen auto Fraai Kerstconcert landhuis met garage „UNIKEN" TAXI 5000" WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 5 Criminaliteit in ons land is iets gedaald Amateur-toneelconcours voor KRO-televisie Amerikaanse verbindingstroepen blijven in Tirol Lantaarnpalen knapten af als lucifershoutjes Onderhandelingen vastgelopen over loonsverhoging Keurbende van Darul Islam geteisterd Onderlinge wedstrijden SSH Honderddertigduizend Duitsers moeten hun koop opgeven N.S. verwachten grote drukte na feestdagen Van Sint voor Sylvia Schade aan strandpaviljoens te ÏJmuiden PARIJS (United Pres/A.N.P.) Gene raal Adolphe Aumeran, de man die eind Augustus de Europese Verdedigings Ge meenschap de doodsteek toebracht in de Nationale Vergadering, heeft gisteren de aanval op de Parijse overeenkomsten geopend. De Assemblée, die door elf rap porteurs op de hoogte was gesteld van de houding der verschillende commissies, luisterde in gespannen aandacht. Aumeran Zei dat de Parijse overeenkomsten zijn ge schapen door John Foster Dulles, de minis ter van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten en op aandrang van Walter Hallstein, de West-Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De Duitsers en de Amerikanen, zei hij, vragen onder het mom van Atlantische solidariteit Frankrijk voorzorgsmaatregelen te treffen tegen het Sovjet-Russische gevaar alvorens voor zorgsmaatregelen te treffen tegen het Duitse gevaar. Hij vroeg zich af wie zou kunnen geloven dat West-Duitsland zich zal houden aan de overeenkomsten na bekrachtiging er van. Hij herinnerde er aan dat bondskanselier Adenauer onlangs had gezegd: „Wanneer wij het Saargebied terugkrijgen, zullen wij de overhand hebben in de Kolen- en Staal gemeenschap." Hij wenste de Duitsers naar de Noordpool: „Indien de Duitsers willen deelnemen aan de verdediging van de vrije wereld zouden zij er goed aan doen hun 500.000 man ter beschikking te stellen van de Canadezen en de Amerikanen voor stationnering in het Noorden van het Ame rikaanse continent omdat de eerstvolgende oorlog zal worden uitgevochten in het Poolgebied dat Rusland en Amerika scheidt." Aumeran zei dat Frankrijk liever zelf de twaalf divisies op de been moest brengen die men West-Duitsland wil laten leveren. De Gaullist Jacques Soustelle nam krachtig stelling tegen bewapening van West-Duitsland omdat volgens hem het ge- Volg er van zou zijn dat de NAVO een offensief in plaats van een defensief karakter zou krijgen. Hij zei dat West- Duitsland territoriale eisen stelt, Frankrijk daarentegen niet. Soustelle herinnerde er aan dat dr. Adenauer indertijd verklaarde dat de grenzen van Duitsland overeen komen met die van 1937. Binnen die gren zen, zei hij, 'liggen niet het Sudetengebied De gerechtelijk geconstateerde criminali teit daalt nog steeds in Nederland. Zo blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het eerste en tweede kwartaal van 1954. Dit geldt echter niet voor de misdrijven tegen de zeden, die naar verhouding tot een groter aantal veroordelingen leidden dan in 1953. Het indexcijfer voor alle delicten teza men was in het eerste kwartaal van 1954 Vrijwel gelijk aan dat van het eerste kwar- taal 1953 (resp. 121 en 120), doch dat van het tweede kwartaal was 6 punten lager dan de overeenkomstige periode van 1953. Zelfs is een teruggang te constateren Vergeleken met de cijfers van de laatste jaren voor de oorlog. De cijfers van het eerste halfjaar van 1954 zijn lager dan die Van kort voor de oorlog, al blijven echter ook hier de misdrijven tegen de zeden on gunstig afsteken. Evenals voor het gehele land zijn voor de gerechtshoven van alle ressorten de indexcijfers van het totaal (exclusief eco nomische misdrijven en die der Wegen verkeerswet) lager dan in het vorig jaar. Het gerechtshof te Leeuwarden is het enige, waarvoor het ciifer in beide kwar talen nog boven de 100 (liet gemiddelde Van 19351938) ligt, hetgeen is toe te schrijven aan het naar verhouding nog hoge aantal der vermagensmisdrij ven114 in beide kwartalen. Gering ten opzichte van het totaal waren de indexcijfers voor misdrijven tegen de openbare orde en ge zag en tegen de zeden (tweede kwartaal) voor Arnhem, tegen leven en persoon voor 's-Gravenhage en Amsterdam, voor ver mogen- en ruwheidsmisdrijven te 's-Gra- Venhage. Opvallend hoog was het cijfer der ruw heidsmisdrijven in het 2e kwartaal voor 's-Hertogenbosch namelijk 173. Het totale aantal veroordelingen wegens misdrijven (behalve eenvoudige stroperij, bedelarij, landloperij en overtreding van het souteneursverbod) bedroeg in het eer ste halfjaar van 1953: 17336 (vorig jaar 18387). Verdeeld over de ressorten der gerechts hoven waren de cijfers: 's-Hertogenbosch 4459 (vorig jaar 4538), Arnhem 2472 (2829), 's-Gravenhage 4126 (4291), Am sterdam 4246 (4730) en Leeuwarden 1933 (1979). De KRO-televisie houdt in Februari en Maart 1955 een amateurtoneelconcours, waaraan zes door het Werkverband Katho liek Amateurtoneel aangewezen verenigin gen zullen deelnemen. Er zal gestreden worden om een drietal prijzen, die volgens de beslissing van een uit de heren Frits Bloemkolk, Ton Lhtz en Gabriël Smit be staande jury zullen worden toegekend. De deelnemende verenigingen zijn het „Zeeuws Vlaams Reizend Toneel" uit Hulst, „Magna Pete" uit Rotterdam, „Patmos" uit Merkelbeek, „De Fontein" uit Nijmegen, „Elckerlyc" uit Amsterdam en de „Ghe- sellen van den Spele" uit Oisterwijk, die alle uitkomen met een éénacter. De tele visieregie van Wim Bary zal zich beper ken tot een zo objectief mogelijke weer- geving van het gepresteerde. De Rotterdamse brandweer heeft gister middag middelalarm gegeven voor het Duitse schip „Kandelfels", dat in de Merwehaven brand kreeg in een deel van de lading. Deze bestond uit sesamkoeken, een oliehoudend veevoederproduct, en ka toen. De gehele avond heeft de brandweer een verbeten strijd gevoerd tegen de brand. Met ruim twintig stralen heeft men gewerkt en per minuut werden twintig duizend liter water in het schip gespoten. Omstreeks middernacht heeft men het blussen stopgezet om een nader onderzoek in te stellen. Men hoopte toen, de zaak te hebben geklaard, maar in de ruimen Smeult het nog steeds. en Elzas-Lotharingen, maar wel het Saar gebied en de gebieden ten Oosten van de OderNeisse-linie. Soustelle zei dat be krachtiging van de verdragen zal beteke nen dat Frankrijk zich zal verbinden een ondenkbare en gevaarlijke aanspraak op gebiedsuitbreiding te steunen. Hij zei dat het geen verbazing kan wekken dat de Sovjet-Unie en de andere Slavische landen zich bezorgd maken. Soustelle zei dat be wapening van West-Duitsland wellicht de factor zou zijn die kon leiden tot een „al gemeen conflict." Hij stelde drie voorwaarden, waaraan zou moeten voldaan alvorens men West- Duitsland mag toe staan te gaan be wapenen: Oprichting van het bewape ningsbureau; Regeling van de Saarkwestie; Onderhandelingen met het communistische blok. Want, aldus Soustelle, het Frans-Russi sche bondgenootschap blijft een geografi sche en historische noodzakelijkheid voor Frankrijk. Onverschillig welke regerings vormen de beide landen hebben. Uit verschillende opmerkingen van de rapporteurs is gebleken dat de wijze waar op het Saaraccoord in Duitsland, en vooral in het parlement van Bonn is ontvangen, een irriterende indruk in Franse parlemen taire kringen heeft gemaakt. De avondzitting werd besloten met een zeer lange rede van de communistische leider Duclos, die, zoals te verwachten was, elk onderdeel van de Parijse accoorden radicaal verwierp. WENEN (United Press) Op een bui tengewone zitting van de geallieerde vier- mogendhedenraad, die was uitgeschreven door de Russen, heeft de Russische Hoge Commissaris Iljitsjev, die als voorzitter op trad, de Amerikanen beschuldigd van schending van de geallieerde controle- overeenkomst voor Oostenrijk, door troe pen in de, in de Franse zóne gelegen, pro vincie Tirol te legeren om contact te hand haven tussen Amerikaanse strijdkrachten in Oostenrijk en hun aanvoerbases in Italië. De Rus verklaarde dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in de Franse zone deel uitmaakt van de activiteiten van het aggressieve Noord-Atlantische blok. Hij diende een resolutie in waarin de Ver enigde Staten beticht worden van schen ding van de geallieerde overeenkomst welke, in Augustus 1945 is opgesteld tot regeling van de bezetting van Oostenrijk. De Franse Hoge Commissaris Jean Chau- vel verklaarde dat het Amerikaanse leger reeds acht jaar verbindingslijnen heeft door de Franse zone. Thompson merkte op dat de Russen zelf installaties buiten hun zóne hebben. Al enige tijd zitten zij in gerequireerde gebouwen in de Ameri kaanse sector van Wenen. Bovendien heb ben zij sinds jaren kanonneerboten in de Amerikaanse sector van Wenen liggen. Zij hebben ook een kazerne in de Britse sec tor. De Amerikanen hebben zelfs verbin dingen in de Russische zóne en de Russen hebben daar geen bezwaar tegen gemaakt. De raad ging uiteen zonder dat men tot overeenstemming was gekomen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat de Amerikaanse weermacht geleidelijk aan atoomwapens als de gebruikelijke bewapening voor het na streven van tactische doeleinden zal ge bruiken. Hij voegde hieraan toe dat er, zo wel wat betreft atoomwapens als de tot nu toe algemeen in gebruik zijnde wapentypen, een groot verschil bestaat tussen het ge bruik voor tactische en strategische doel einden. Dulles verdedigde de inkrimping met 400.000 man van het personeel der Ameri kaanse strijdkrachten in de komende acht tien maanden, die de minister voor de landsverdediging Wilson heeft aangekon digd. Hij verklaarde dat zij niet werd uit gevoerd, omdat het Sovjet-Russische ge vaar was afgenomen, doch omdat daaraan thans op andere wijze het hoofd kon wor den geboden. Hij herhaalde Wilsons verze kering, dat de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in Europa niet zal worden verminderd. „Het zou echter onfortuinlijk zijn, indien de Europese staten het Amerikaanse voor beeld zouden volgen door hun mankracht eveneens te beperken. West-Europa zou een prijs van uiterst grote waarde voor een aanvaller zijn, en dit is de reden, waarom het Europese vasteland zowel door het in opbouw zijnde leger, als door snel ver plaatsbare zee- en luchtstrijdkrachten moet worden beschermd. In het Verre Oosten worden enkele legereenheden teruggetrok ken. Het zijn in dit gebied vooral onze zee- en luchtstrijdkrachten, die door hun slag kracht mogelijke aanvallers moeten terug schrikken". Dulles trok een vergelijking tussen de Joegoslavische breuk met de Cominform en de bedreiging der Sovjet-Unie om de met Frankrijk en Groot-Brittannië gesloten vriendschapsverdragen op te zeggen, indien deze landen de overeenkomsten van Londen en Parijs zouden bekrachtigen .Hij wees er op dat de Sovjet-Unie alles in het werk stelt om weer goede betrekkingen met Joe goslavië aan te knopen. De minister werd ook gevraagd, of hij dacht dat de Sovjet- Unie haar campagne voor een „vreedzaam naast elkander bestaan van staten met ver schillende maatschappelijke instelling" had opgegeven. Hij antwoordde: „De Russische communistische leiders leggen een zeer grote mate van zenuwachtigheid, gepaard gaande met een neiging tot geweld, aan de dag, en dit niet slechts in hun betrekkingen met Europa, doch ook in de relaties met Azië. Het is zeer goed mogelijk, dat het ac- Tijdens de storm is gisteravond in Bor- ger-Compagnie de grote schuur van een boederij, bewoond door het gezin R. Veg- ter, vrijwel geheel weggeslagen. Het woon gedeelte is blijven staan, hoewel de muren gescheurd zijn. Het gezin kwam er goed af en ook het vee bekwam geen letsel. Van een ander huis in Borger-Compag- nie, bewoond door de familie J. Kruit, werd ook een gedeelte van het dak en voorts een stuk van de achtergevel afge rukt. Verscheidene eikenbomen knapten af. Een groot aantal lantaarnpalen sneu velde, waardoor een deel van de streek in het donker kwam te zitten. Woningen afgebrand Twee woningen in Poortugaal zijn gis teren tot de grond toe afgebrand. Zeven personen werden hierdoor dakloos. De brandweercorpsen van Poortugaal en Rhoon waren niet opgewassen tegen het hoog oplaaiende vuur, dat, aangewakkerd door de krachtige wind, gretig voedsel vond in het rieten dak, waarmee de aan elkaar gebouwde huizen waren bedekt. Ook de assistentie van de Rotterdamse brandweer werd ingeroepen, doch toen deze arriveerde viel er weinig meer te redden. De brand ontstond omstreeks 20.45 uur. Een enorme vonkenregen daalde op de in de omgeving staande woningen neer. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De gehele inboedel van beide woningen is verloren gegaan. cent der Sovjet-Russische buitenlandse po litiek naar bedreiging is of wordt verlegd". Dulles wees er op dat de zestien landen, die deel hadden genomen aan de strijd in Korea tegen de communistische aanvallers, bij het van kracht worden van de wapen stilstand een verklaring hadden onderte kend, waarin werd gezegd dat, indien de aanval zou .worden hernieuwd, het waar schijnlijk niet mogelijk zou zijn de reactie der strijdkrachten van de verbondenen tot Korea zelf te beperken. „Dit was de eerste verklaring, waarin is vastgelegd dat de Westerse staten als voornaamste afschrik wekkend middel voor een eventuele aanval ler vertrouwen op de slagkracht, welke zij kunnen uitoefenen op vijandelijke gebieden buiten het toneel van de onmiddellijke strijd". (Van onze correspondent in Londen) De nationale unie van spoorwegperso neel heeft besloten op Zondag, 9 Januari, te middernacht een staking te procla meren. Indien het loonconflict niet voor die tijd wordt opgelost zullen 400.000 spoormannen de arbeid neerleggen. Oor spronkelijk was het de bedoeling met Kerstmis te staken, doch van dit plan heeft men tenslotte afgezien. Dit zal de eerste grote officiële staking zijn sinds de oorlog. Groot Brittannië is de laatste jaren door vele stakingen geteisterd, maar dat waren voornamelijk wilde stakingen tegen het advies van de eigen vakbonden in. Indien de staking door gaat, zal er auto matisch geen werk kunnen worden ver richt door de machinisten, stokers en het administratief personeel. De spoorweg unie is van mening dat alle onderhandelings mogelijkheden zijn uitgeput. Men had zijn hoop gesteld op de regering. Deze voelde echter niets voor de verlangde over heidssubsidie als grondslag voor een nieuwe loonsverhoging. De regering deel de de vertegenwoordigers van de vak organisatie mede dat zij in dit stadium niet kon ingrijpen en dat de onderhande lingen hun normale beloop moesten heb ben. Mogelijk is de staking thans gepro clameerd om de regering tot handelen te dwingen. Hoewel de spoorwegen een ge nationaliseerd bedrijf zijn, berust de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de transportcom missie, die de spoorwegen beheert. Volgens de leiding van het bedrijf is een loons verhoging alleen mogelijk door een nieuwe verhoging van de spoorwegtarieven. Indien de staking doorgaat, zal het de eerste maal zijn sinds de algemene werk staking van 1926 dat de spoorwegen wor den stopgezet. De economische schade, welke een dergelijke actie zal aanrich ten, is niet te overzien. Vandaar dat er achter de schermen misschien nog aan een oplossing zal worden gewerkt. Op het ogenblik ziet men echter alleen een uit weg op lange termijn, namelijk door ver betering van het materiaal, opvoering der doelmatigheid en uitbreiding van de elec- trifieatie. Deze maatregelen leidden op sommige lijnen reeds tot verdubbeling van het verkeer. DJAKARTA (PIA). Bij een treffen tussen het leger en het Keurbataljon van de Darul Islam, „Kalipaksi", zijn 15 leden van de Darul Islam gedood en 20 gewond. Het leger leed geen verliezen. Het vuur gevecht, dat ten Zuid-Oosten van Garoet werd gevoerd, duurde 3 uur. Het bataljon „Kalipaksi" escorteert gewoonlijk de lei der van de Darul Islam, Karto-Suwirjo, wanneer deze op reis gaat. De onderlinge wedstrijden van de leden van de gymnastiekvereniging „SSH", die Dinsdagavond onder zeer grote belangstelling van de zijde der ouders in het gym nastieklokaal van de Watervlietschool zijn voortgezet voor de jeugdafdelingen, heb ben felle strijd aan de verschillende toestellen te zien gegeven, waarbij de jury leden wel een moeilijke taak hebben gehad om op verzoek van de leider, de heer H. van Wijnen, streng in haar beoordeling te zijn en te letten op technische be kwaamheid. Er moest wegens het grote aantal deel nemers op deze avond in twee groepen wor den gewerkt, zodat in totaal ongeveer vier uren met deze wedstrijden waren gemoeid. Van de eerste groep meisjes 8—9 jaar en jongens 811 jaar, derde en vierde gelid kwam het meisje Henny v. Eerden met 34 punten vèr boven de anderen uit, doch in de tweede groep meisjes 10—11 jaar en jon gens 811 jaar, eerste en tweede gelid waren het Rie Castricum en Henk Wouters, de bekerwinnaar van 1953, die eveneens 34 punten haalden. Dit aantal was niet voldoende om in een nieuwe onderlinge strijd de winnaar op te leveren, want in de tweede groep, eerste ge lid meisjes bevond zich Hannie Haver, die op elk onderdeel uitstekende prestaties boekte en fraaie cijfers haalde: ringen 9%, brug 814, vrije oefening 814, evenwichtsbalk 8. Met de 4 voor de laatste oefening, paardsprong, ook al tot de hoogsten behorend, stak zij glansrijk boven de anderen uit om met totaal 3814 punt de SSH-jeugdleider voor zich op te eisen, hetgeen Henk Wouters overigens bij de prijsuitreiking en overhandiging van zijn trofée (sportief) betreurde. Ir W. Singer, voorzitter van SSH dankte NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in de Kamer ver klaard dat hij streeft naar een socialisti sche maatschappij waarin hoe langer hoe meer industrieën genationaliseerd zouden moeten worden. Er was veel goeds in een door particulieren geleide industrie, maar deze moest werken „onder een zeker breed strategisch toezicht". Nehroe zei dat hij de „klassenstrijd" kwijt wilde. De industriële productie was sinds 1950 met meer dan een derde toegenomen en de industriële ontwikkeling zou een gro tere rol spelen in het tweede dan in het eerste vijfjarenplan. India wilde zijn staal- productie in de komende jaren vervier voudigen. Een staatsbank zal opgericht worden „om de energie van de boeren vrij te maken". De regering kreeg voor haar voorstel tot vestiging van een welvaartsstaat, geba seerd op het socialisme, de steun van de overgrote meerderheid van de Kamer. Nehroe zeide verder, dat terwijl wer kelijke vooruitgang uiteindelijk moet af hangen van industrialisatie, te veel nadruk op zware industrie tot werkloosheid zou kunnen leiden. Er is volgens Nehroe „ont stellend veel werkloosheid" in communis tisch China. Ontwikkeling van de in dustrie wordt gezien als een manier voor de oplossing van het werkloosheidspro bleem. Men hoop, dat in de komende tien jaar jaarlijks ruim twee millioen pladtsen in de industrie vacant komen, totdat 24 millioen mensen tewerk zijn gesteld. De regering wenst, zo zei Nehroe, in staat te zijn de leiding van elke maat schappij of fabriek tijdelijk in handen te nemen in 's lands belang of om een betere leiding te verzekeren. Ook wil de rege ring de bevoegdheid hebben in 's lands be lang maatschappijen samen te voegen. Op het terrein van de landbouw wordt voor gesteld een maximum vast te stellen voor particulier landbezit. De regering wenst invoer van buiten lands kapitaal in India, maar staat op re- geringscontröle op handels- en industriële concerns. BONN (A.N.P.) Honderddertigdui zend Duitse aspirant automobilisten moe ten hun hoop opgeven nog eens voor een slordige duizend mark in het bezit van een Volkswagen te komen. Het sedert meer dan vijf jaren lopende geding van de zoge naamde Volkswagenspaarders tegen de grootste Duitse automobielfabriek is ge ëindigd met een uitspraak van het federale gerecht in Karlsruhe, dat de aanspraken der spaarders niet heeft erkend. Daarmee is een vroegere uitspraak van de recht bank in Celle, die voor de spaarders gun stige vooruitzichten bood, vervallen. Zij was volgens het hoogste gerecht onvol doende gemotiveerd. De Volkswagenspaarders roeren zich reeds sedert kort na de oorlog. Zodra de door Hitiers Arbeidsfront gestichte Volks wagenfabriek onder de Britse bezetting weer op gang was gebracht, hebben zij zich herinnerd dat de fabriek tenslotte mede van hun spaarcenten gebouwd was. Het Arbeidsfront had het bedrijfskapitaal bijeen gebracht door bij wijze van spreken Volkswagens op termijn te verkopen. Wie een kleine duizend rijksmarken bij een spaarde, kreeg recht op een automo biel. Honderdduizenden kleine lieden zijn voor deze nationaal-socialistische lokstem gezwicht. In goed vertrouwen op de sta biliteit van het duizendjarige rijk. Het Arbeidsfront heeft zijn schone beloften nooit ingelost, want niet zodra was de fa briek in Wolfsburg bij Brunswijk gebouwd of zij werd voor militaire productie ge bruikt. Zolang het nazi-bewind duurde, hebben de spaarders niet de moed gehad zich over deze gang van zaken te beklagen. Des te roeriger zijn zij nadien geworden. In de periode van het Britse beheer over de fa briek, toen in hoofdzaak wagens voor de bezettingstroepen werden vervaardigd, hadden hun klachten geen uitwerking. Zij zagen hun kansen weer stijgen toen de Britten het als nazi-eigendom in beslag genomen bedrijf aan het land Neder- Saksen overdroegen. Rudolf Meichsner en Karl Stolz stichtten toen een vereniging van Volkswagenspaarders en begonnen te procederen. In 1950 werd hun eerste klacht door de rechtbank van Hildesheim afge wezen en wel omdat volgens het recht van het bedrijf niet kon worden verlangd, dat het Hitiers belofte zou inlossen. De spoorwegen verwachten dat Maan dagochtend 27 December en Maandag ochtend 3 Januari in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat, dat niet in alle trei nen voldoende plaats zal zijn. In die uren moet namelijk een groot aantal militai ren per trein naar de garnizoenen wor den teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is veel spoorwegmaterieel nodig. Zodat het aantal extra treinen voor bur- gervervoer op deze ochtenden slechts be perkt kan zijn. Op Vrijdag 24, Zondag 26 en in de mid dag van Maandag 27 December rijden, vele extra treinen. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is reeds in het spoor boekje opgenomen: De overigen rijden kort voor en na tienen van de gewone dienstregeling als voor- en volgtreinen. De achtjarige Sylvia Griffiths te Bath in Eangeland zal met Kerstmis een pakket krijgen van Sint Nicolaas uit Neder land. Het meisje dat de televisie uitzending had gezien van de aankomst van de goede sint in Nederland, had een brief geschreven geadresseerd aan „St. Nicolaas p/a Nederland". Zij schreef hier in: „Beste sint, wilt u mij een grote speel goedaap zenden? Mijn pappie hielp uw land te bevrijden in 1944. Hij is nu ongeneeslijk invalide. Van Sylvia". De brief kwam in handen van postbe ambten te Rotterdam, die de hoofden bij elkaar staken om Sylvia behalve haar speelgoedaap, een boek, een tasje en wat snoep te zenden. Bij het pakje deden zij een brief, ondertekend met ,,St. Nicolaas". Daarin scheven zij: „Als je dit pakje krijgt, zul je begrijpen dat je brief aan St. Nico laas in Nederland het goede adres bereikte. Ik hoop dat de inhoud naar je zin is". Wat er was Vanmorgen waren twee trawlers aan de afslag: de „Thotrina" (van Zaterdag 11 Dec.) met 1100 kisten haring en de „Me dian" (van Zaterdag 11 Dec.) met 1200 kisten haring en 40 kisten diversen. Voorts waren er zeven loggers en een paar kotters met 6000 kg tongen en 100 kisten schol. Om nog even op de markt van gasteren terug te komen: bij die besomming van de „Mary" was een nul weggelaten. Het juiste bedrag was 16.610. Verse vis Twee Winxn-boten zorgden vandaag voor de verse vis: de Wiron 3 voerde aan 230 kisten schelvis, 20 gul, 15 wijting en 35 diversen en van de Wiron 4 stonden er 300 kisten gestripte schelvis, 50 dichte schelvis, 75 radio, 20 gul en kabeljauw, 10 wijting, 15 stakkebit en lagen er 170 stulks stijve kabeljauwen. De prijzen De haring deed vandaag van 13 tot 15. De rijen kabeljauw gingen naar Bel gië voor 92 tot 86 en die kisten voor 110 tot 108. België kocht ook grote tar bot; voor 3.50 tot 4. Binnenland kocht grote gul voor 60, middel gul voor 45, torren voor 25, grote schelvis voor 55, grootmiddel voor 52, kleiünimididel voor 50 tot 52, pennen voor 50 tot 52 en braad voor 32 tot 35. Wijting deed van daag 25 tot 28, schol 3/35 tot 45, schol 2/47 tot 50 en grote schol 45. Engeland kocht de middel schol voor 35 tot 40, zetsehol voor 45 tot 50 en schol I voor 45 tot 50. De grote tong haalde 3.50 tot 3.20, die grootrnidldel tong 2.70 tot 2.60, de halve pondjes 2.45 tot 2.55, tong I 2.45 tot 2.50 en tong 2 2.25 tot 2.35. Nog niets Voor de Donderdiagmarkt was vanmor gen alleen de „Antje" (van Zaterdag 11 Dec.) bekend met 240 kisten schelvis, 20 diversen en 20 poon. Oudiste boten zijn de „Elie" (van Zaterdag 11 Dec.), die „Fla mingo" (van Maandag 13 Dec.) en de „Haarlem", „Tzonne" en de „Postboy" (alle van. Woensdag 15 Dec.). Weerbericht voor de vloot Ook het grootste dleel vain de vissersvloot heeft vannacht met een zware storm te kampen gehad. Het beste af waren de SCH 177 en „Vios I", die aan de Zuidkust van Ierland lagen te schuilen. 'In het Kanaal en in die noord lagen vele trawlers te steken; vanmorgen was alles wel op de schepen. Voor de Vikingbank werd de storm waar schuwing vanmorgen ingetrokken; voor de Fladidenigronden was nog een waarschu wing voor harde Noordwesten wind van kracht; voor de Vissersbank een waar schuwing voor harde wind tussen Noord en Noordoost en voor de Duitse Bocht, Dog.gersba.nk, Humber, Theems en Dover een waarschuwing voor Noordwesterstorm. Binnengekomen IJM 57 Medan, 33 Thorina, 210 Wiron I, 209 Wiron IV, 221 Wiron III, 45 Hoop, KW 59 Floris, 155 Arie, 69 Saturnus, 52 Vrouw Anna, 91 Alida, 51 Prinses Margriet, 17 Arie Nico, 26 Concordia, 104 De Vrouw Dirkje, SCH 135 Cornelia Maria, HD 87 Pietertje. Vertrokken VL 115 Vooraan, UK 64. Besommingen van hedenmorgen Torina f 16.600, Medan f 17.700, SCH 135 f 11.600, IJM 109 f 18.600, IJM 221 f 13.000, IJM 43 f 5970, KW 59 f 4300, KW 155 f 5580, KW 69 f 5160, KW 52 f 1800, IJM 31 f 190, TX 33 f 2640. oprecht de juryleden voor hun moeilijke taak. De uitslagen waren: Meisjes 1011 jaar, le gelid: 1. en kam pioene H. Haver 38% (1); 2. R. Castricum 34 (1); 3. H. Knipper 3314 (2); 4. A. v. Muns ter 31 (3). 2e gelid: 1. M. Rem 3214 (2); 2. R. Broeks- ma 32 (2); 3. A. M. Ent, N. v. Dalsum 3014 (3); 4. E. Snuverink, G. Godschalk, R. Dal- meyer 30 (3), 5. B. Warbout 2914 (3); 6. L. Pel 28 pnt.; 3e gelid: 1. A. Voorzanger 32 (2); 2. A. de Wit 3114 (3); 3. T. v. d. Est 27 pnt. 4e gelid: 1. G. Amelsbeek 31 (3); 2, J. Wassenaar 3014 (3); 3. E. Stammis 2914 (3); 4. T. Hof 29; 5. L. Molenaar, M. v. Veelen 26 pnt. Meisjes 89 jaar; le gelid: 1. H. v. Eerden 34 (1); 2. Fr. v. Wielink 31 (2); 3. H. Wou ters 30 (3); 4. C. Becker, M. Rol 2714 pnt. 2e gelid: 1. A. v. d. Weerd, T. Warbout 3114 (3); 2. J. v. d. Meulen 31 13); 3. A. Eek- hardt 29; 4. A. Buitenwerf 2714; 5. T. Douma 271-4; 6. O. Bonekamp 26 pnt. 3e gelid. 1. R. Pieters 33 (2); 2. L. v. Don gen, C. Slinger 31 (3); 3. D. v. Dijk, L. v. d. Bijl 2914 (3); 4. T. Wagenaar, I. Gieze 29 pnt. 4e gelid: 1. C. Ytsma, O. Souljé 30 (3); 2. J. v. d. Weerd 27%; 3. E. Pranger 26%; 4. C. Kaan 2514; 5. T. Weda 25 pnt. Jongens 811 jaar: le gelid: 1. H. Wou ters 34 (1); 2. B. Harmeyer 3314 (2); 3. D. v. d. Outenaar 33 (2); 4. Fr. Tiemeyer, K. Marks 3114 (3); 5. J. Tiems 31% (3); 6. A. Shipper, P. Castricum 3014 (3); 7. H. v. Eerden 30 (3); 8. L. Schipper 29% (3); 9. J. v. Dongen 27% pnt. 2e gelid: 1. A. Smit 32% (2)2. H. Hoeben 31% (3); 3. M. J. R. Visser 29% (3): 4. K. Frenay. H. Steensma 27%; 5. J. J. Bus, T. Verhoef 26; 6. D. Bais 25%; 7. G. Kluft, P. In- denbosch 25; 8. T. Stuur 24 pnt. 3e gelid: 1. P. Noordhuis 30 (3); 2. E. v. d. Outenaar 28%; 3. K. v. Bodegraven. R. de Groot, I. v. d. sluis 27; 4. J. Heemskerk 21 pnt. 4e gelid: 1. F. Hilbers, M. Voorzanger, R. Veer 30% (3); 2. W. Harms 39; 3. J. v. Veld huizen 28%; 4. B. Eckhardt 28: 5. H. Zijlstra 26%; 6. T. Dijkstra 24%; 7. B. v. d. Est 23% pnt. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het behaalde eerste, tweede of derde prijs diploma aan. De storm in de afgelopen nacht heeft ook de strandpaviljoens bij de IJmuidense Zuidpier weer geduchte materiële schade toegebracht. Een gedeelte va.n die zaak van de heer J. Ramjermam werd weggespoeld1 en het pa viljoen van H. P. Verswijveren kreeg flinke stormschade. Het water stand tot ver in de paviljoens. We hebben het nog nooit zo meegemaakt, zei mevrouw Meniger. De vrees bestaat dat vanmiddag bij hioog wa ter, indien die storm niet afneemt die schade aanmerkelijk zal toenemen. Van morgen om 9 uur was de windkracht nog tien tot elf. Het is na de oorlog traditie geworden, dat de Hoogoven Harmonie en het gemengd koor „Zang en Vriendschap" in de Neder lands Hervormde kerk een kerstconcert ge ven. Dinsdagavond was geen plaats in het grote gebouw onbezet toen het orkest on der leiding van dirigent W. Steyn na een inleidend koraal Boedijns ouverture „Cae sar en Cleopatra" inzette. Boedijn, met zijn grote kennis van dergelijke corpsen, weet hoe hij op vakkundige en voor amateurs aantrekkelijke wijze muziek voor blaasin strumenten moet schrijven. Twee van zijn werken prijkten ditmaal op het program ma: de reeds genoemde ouverture en de boeiende „Partita Piccola". Directeur Steyn heeft het corps binnen korte tijd aanzienlijk vooruit gebracht. Men las de partijen vlot en het geheel kenmerk te zich door een grote zuiverheid, een goede harmonieklank, welke kwaliteiten het ge volg waren van een gedegen studie. De bla zers hadden hun diverse soli „in de vingers" en de voordracht was muzikaal. De uitvoe ring van de vier delen uit de eerste Arlé- sienne-suite van Bizet klonk nergens gefor ceerd, ondanks de grote contrasten, die Steyn aan de vertolking gaf. De solo-flui tist verdiende een extra vermelding voor zijn gaaf spel. De geestige doorwerking geeft aan Boe dijns werk een eigen cachet. Het pleitte voor de artistieke opvatting van de leider van het orkest, dat hij deze voor harmonie b\i uitstek geschikte composities de juiste waarde gaf. Het jeugdkoor van „Zang en Vriend schap" maakte met een achttal passende smaakvol gezongen liedjes furore. De frisse kinderstemmen, geschoold onder de kundi ge leiding van Stephen Jansen, deden het in de sfeer van dit adventsconcert voor treffelijk. Vooral de niet eenvoudige liedjes van de hand van G. J. Moed kwamen mooi tot hun recht, evenals het driestemmige ,Dona nobis pacem". „Zang en Vriend schap" legde na de vier Bachliederen het accent op „In dulce jubilo" van de grote Buxtehude, dat men met begeleiding van harmonie-orkest ten gehore bracht. Ovèr het koor heb ik reeds dikwijls waarderend mogen schrijven. Ook dit optreden beant woordde geheel aan de gestelde verwach tingen. Met gespannen aandacht voor hun dirigent en met muzikaal begrip voor deze prachtige, oude kerkmuziek klonken de harmonieën van Buxtehude en Bach door de stille ruimte, vertolkt door het homoge ne stemmenmateriaal van het ongeveer honderd zangers en zangeressen tellende koor, dat zijn aandeel tot het welslagen van dit fraaie Kerstconcert in ruime mate heeft bijgedragen. A. J. VAN DER WEIJDEN TE KOOP leeg te aanvaar den en c. v. Wyn. Daniëlslaan. Landhuis met garage en c. v. Harddraverslaan. Landhuis met garage Velserbeek. Woonhuis Velserduinweg id. met vrije vestiging. Woon huizen Paramaribostraat m. en zonder garage. Perceel Bouwgrond te Haarlem. Inl. Mak. CORN. JANUS en Zn. Stationsweg 81, Velsen. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. KERST- GRAMOFOONPLATEN Bing Crosby, Wiener Sangerknaben, enz. KERSTBLADMUZIEK WIJK a. ZEEëRWEG 45 Umuiden voor luxe verhuur en trouwrijden RENNEMEKLAAN 136 ÏJmuiden Tel 5000 Verhuur zonder chauffeur. De nieuwe Ford Anglia

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7