Veren igings Swan Zakdoeken Swan Shawls Swan flanellen Lakens K. TUSSEN Perée „Nordsee" werd Duitse trawler; „Coldewey" bleef boeienlegger Agenda voor Velsen Havenberichten Kennemer Lantaarn Visserij-varia 7 TOG overtuigend verslagen „Alleen maar een moeder" in Thalia Scheveningse haven ter sprake in Haagse raad De heer J. Melchers afgetreden als bestuurslid Old Clothes New WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 LANGS SLUIZEN EN HAVENS V oor lichtingsavond voor de visserij DWT 3VZV 2: 6-1 Het „Leger des Heils" tijdens de Kerstdagen Klaverjassen in „De Zon" I IJm0nd Velser tafeltennisclub „Us Memmetael" speelde „Beits" Bridgeclub „De Oranjeboom" IJMUIDEN Rode Kruis Beverwijk Voordelig saldo van 2\ ton op begroting DRY CLEANING ONLY De mier Oud-Katholiek fruit HET ZAL VOOR DE REDERIJ N. Ebeling in Bremerhaven ongetwijfeld een hele gewaarwording zijn geweest, toen na de tweede wereldoorlog bleek, dat van de dertien trawlers, waarover men in 1939 beschikte, er nog Slechts drie over waren. Er ging enige tijd mee heen voordat dit drietal weer ter visserij kon gaan. Het waren de „Claus Ebeling", de „N. Ebeling" en de „Johs Klatte", die behoorden tot een serie van negen trawlers, die N. Ebeling gedurende de jaren 1932-1938 heeft laten bouwen. Schepen van de Hochseefischerei N. Ebeling varen al van 1905 af ter visserij. Oude schepen werden geleidelijk vervangen en het was vooral in de der tiger jaren dat de rederij orders plaatste voor de bouw van nieuy/e trawlers. Er zijn insserij- en scheepvaartmaatschappijen die vanouds schepen laten bouwen bij één bepaalde werf en daartoe behoort ook de rederij N. Ebeling, die in nauwe relatie stond met de Howaldtswerke, zowel in Hamburg als in Kiel. De Duitse „Teutonia". Asdic-echolood ter sprake Ook dit jaar houdt de Inspectie der Vis serijen te IJmuiden een visserij-voorlich tingsavond. De avond wordt gehouden op Donderdag 30 December in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Dr. J. Reuter van het Nederlandse Vis serij pa-oefstation en Laboratorium voor Ma terialenonderzoek te Utrecht houdt een lezing over „Verschillende soorten touw werk" en de iheër P. A. de Boer spreekt over „Het asdic echolood voor de visserij is gereed gekomen". Voorts worden de vol gende films vertoond: „Het scheepsbouw kundig proefstation te Wageninigen", „De Portugese kabeljauw visserij", „The Fishing Grounds of the Worlds" en „Het merken van walvissen". Ondanks de grote overwinning van DWT is de wedstrijd DWT 3VZV 2 zeer spannend en de moeite van het aanzien ze ker waard geweest. Voor de rust ging de strijd vrijwel gelijk op. Nadat de stand via 11, door toedoen van Tom Bleeker en Tom Thijssen, opliep tot 31 door Bob Mors en Piet Arms bleek de snelheid van DWT te groot te zijn voor VZV. Na de rust kwam dit al spoedig tot uiting door een prachtig doelpunt van Bob Mors, Luc Mossel miste doel met een fraaie boogbal en even later werd het door een minder goede plaatsing van de VZV-keeper 51. VZV werd echter niet ontmoedigd en zette verbeten de strijd voort. Toch kon den de VZV-ers niet verhinderen dat de snelle Bob Mors scoorde door de achter hoede te omspelen. Door Joop 'van Baar werd nog een zeker doelpunt voorkomen, nadat de keeper uit het doel was gezwom men. Zo kwam het einde van deze aantrek kelijke wedstrijd, die dus door DWT met 61 werd gewonnen. Van de negen trawlers, die deze werven te bouwen kregen, was de „Schleswig" in 1931 de eerste. De „Claus Ebeling" kwam in 1933 gereed en zo ging het ieder jaar door. In 1937 verschenen er drie tegelijk: de „Alemania", „Teutonia" en de ,,N. Ebe ling." De „Holstein" sloot de rij in 1938. Zoals gezegd ging deze vloot grotendeels verloren en in de laatste jaren is men er in geslaagd de verliezen voor een klein ge deelte aan te vullen. Pas in 1950 kwam het eerste nieuw gebouwde na-oorlogse schip gereed en het was weer de Howaldtswerke die met de bouwopdracht werd vereerd. Deze 586 ton metende stoomtrawler werd vernoemd naar het eerste en het laatste schip van de serie van negen trawlers, die in de dertiger jaren voor de rederij waren gebouwd, namelijk „Schleswig-Holstein", gemerkt BX. 583. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat dit ene schip de gehele serie zou vervangen, maar dat is niet zo, want daarna zijn er weer enige nieuwe schepen aan de rederij toegevoegd. Ook de „Nordsee" Tevens is er één bijgekomen, die een tijdje in ons land is geweest. Het was in 1949 toen ons land de beschikking kreeg over twee boeienleggers, de „Nordsee" en de „Colde.wey", twee schepen van de zo genaamde „Holland" Klasse en zuster schepen van de „Tzonne," „Herman", „Abraham" en j,Vips I" alsmede van de als loodsboot afgebouwde „Arcturus" en „Markab". Na enige tijd dis boeienlegger dienst te hebben gedaan werden de „Nord see" en de „Coldewey" opgelegd in af wachting van een bestemming. Laatstge noemd vaartuig is gekomen bij de Ko ninklijke Marine, bleef boeienlegger /en heeft in Den Helder een verbouwing ondergaan om onder de naam „Zierikzee" in dienst te worden gesteld. De „Nordsee" heeft enige tijd in Amster dam gelegen om in de zomer van 1952 ein delijk te worden verkocht. Nieuwe eige naar werd de Rederij N. Ebeling in Bre- mershaven. De „Nordsee" was bestemd om de verongelukte „Teutonia" te vervangen. De Duitse sleepboot „Vorwarts" kwam er speciaal voor naar IJmuiden om het inmid dels naar de haringhaven overgebrachte schip naar Duitsland te slepen. Op 4 Augustus 1952 vertrok de „Nordsee" uit IJmuiden om met de meeste spoed visklaar gemaakt te worden. De „Teutonia" is hier bij afgebeeld. Het is alweer enige jaren geleden, dat deze 518 register ton bruto, metende trawler als B.X. 615 in de vaart werd gebracht. De trawler is identiek aan de IJmuidense „Tzonne" en ruim 30 ton groter en één meter langer dan zijn voor ganger. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Ook het Leger der Heils te IJmuiden heeft voor de Kerstdagen het programma vastgesteld: Donderdag Kerstfeest voor de bejaarden; Eerste Kersdag 's morgens om 6 uur de Kerstwijdingsdienst. Vervolgens worden de zieken bezocht en 's middags wordt een jeugddeimonstratie gehouden onder het motto: „Door de jeugd voor de jeugd", 's Avonds wordt het lekenspel „Martin" opgevoerd. De Tweede Kerstdag hebben de bijeenkomsten om 10 en 5 uur plaats onder leiding van de divisie offi cier majoor A. L. Gladpootjes. WOENSDAG 32 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Wat 'n nacht vannacht". Rex, 20 uur: „Hartenvrouw". Coöp. Ver. v. Uitvaartverzorging, IJmui- den-Velsen, 20 uur: Cultureel Gebouw, vergadering. „Pieter Vermeulen-Museum", Cultureel Gebouw, geopend van 1417 uur „Felison", 1417 uur: Heidestraat, ex positie van werken van jonge kunste naars aangesoten bij „Start". SANTPOORT: Jeuggroepen „Het Bosvolk" en „Vrije Vogels, 20 uur: Ned. Herv. Kerk, opvoe ring lekenspel. DONDERDAG 23 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Alleen maar een moe der". Rex, 20 uur: „Hartenvrouw". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. „Felison", 1921 uur: als Woensdag. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. L.. J». Vroeger „Coldewey", thans „Zierikzee". Dé "Heemskerkse klaverjasclub heeft in café „De Zon" een drive gehouden waaraan door een groot aantal personen werd deel genomen. De uitslag was: 1. R. Burger 5504 pnt; 2. C. van Baar 5149 pnt; 3. A. Blanken- daal 5071 pnt; 4. J. Bruin 4940 pnt; 5. T. Bijsterbosch 4882 fint. ADVERTENTIE Nederlands beste producten Ruime keuze voorradig Snelliusstraat 23 De laatste competitieweek van de eerste speelhelft van het seizoen besloot V.T.C. 1 met een 91 overwinning op het zwakke T.O.G. 5. Voogt viel enigszins uit de toon door zijn wedstrijd tegen Piek te verliezen. Voor V.T.C. 2 stond tegen H.B.C. 6 veel op het spel, daar H.B.C. 6 tot nu toe geen wedstrijd had verloren en V.T.C. 2 slechts één wedstrijd. Hoewel de teams aardig tegen elkaar op wogen trok H.B.C. 6 toch aan het langste eind, hoofdzakelijk doordat Van Hal, die tot nu toe slechts twee partijen had verlo ren, thans driemaal het onderspit moest delven. Keemel won van v. Steijn en v. d. Horst, doch verloor van Booms. Snelders begon uitstekend, door de tot nu toe onge slagen Booms met 26—24, 2725 te ver slaan, doch had hiermee ook zijn kruit ver schoten. V.T.C. 4 verloor zijn laatste wedstrijd tegen Rapidity 5 op het nippertje met 64. Van Schadewijk kwam tweemaal tot winst en Van Hoven éénmaal. Samen wonnen zij ook de dubbel. Van Voorbergen bleef zon der winst. V.T.C. 5 herstelde zich van een serie achtereenvolgende nederlagen; Dijkhuizen, Porck en Simons stuurder Bozu met een 100 nederlaag naar huis. In de bovenzaal van de veiling „Het Cen trum" te Beverwijk, werd door eigen krachten van de Friese vereniging „Us Memmetael het bekende toneelstuk opge voerd van O. Veenstra: „Beits" (Bets). De rijke rentenierende boer, Wobbe Fen- nema (gespeeld door A. de Vries) is fel tegen het huwelijk van zijn zoon met de dochter van een gepensionneerd school hoofd en ook met dat van zijn doohter met de zoon van dit schoolhoofd. Hij wil zijn boerderij verkopen, doch de huishoudster Beits (Bets) een zeer goed gespeelde rol van mevrouw L. Schelvis-Karnstra weet het een en ander va.n deze toekomstige transactie af. Door haar bemiddeling komt dan ook alles weer op zijn pootjes terecht en de respectievelijke gelieven krijgen elkaar. De hoofdrollen werden door A. de Vries, als boer, en C. Roek als schoolhoofd goed vertolkt, maar vooral het spel van mevr. L. Scnelvis-Kamstra dwong bewondering af. De entre-acte muziek werd verzorgd door „The Moonliners", terwijl tijdens de pauze nog enkele fraaie prijzen werden verloot. Thalia brengt Donderdag in een speciale voorstelling een filmproduct op het doek, dat op de Biennale in Venetië hekroond werd met de prijs voor de beste fotografie. En de hoofdrolvertolkster, Eva Dahlbeck, ontving hiervoor de gouden eremédaille van de stad Stockholm. Het verhaal in deze film is ontleend aan een roman van Ivar Lo-Johansson en speelt zich af rond een stel armoedige huisjes, waarin landarbei ders hun leven slijten. De hoofdfiguur Rya- Rya zondigt tegen de heersende conventie en dit heeft een breuk met haar verloofde Nils tot gevolg. Dan ziet Henrik zijn kans schoon en geleidt haar na een danspartij huiswaarts. Ze laat dit toe omdat ze zich eenzaam voelt. Deze avond heeft echter gevolgen en zij trouwen. Zij verhuizen naar een beter deel en daar wordt hun kind ge boren. Maar over Rya-Rya trekt soms een vreemde onrust en dit wordt er niet beter op als ze verneémt dat Nils gaat trouwen. Zij verlangt hem te spreken, maar hij komt niet. In de loop der jaren krijgt Rya-Rya nog drie kinderen en als een der kinderen sterft, moet zij gaan werken voor het gezin. Als zij de avances van de opzichter niet beantwoordt, moeten zij uit hun huis ver trekken. Ook van andere zijde wordt zij lastig gevallen. Maar zij leeft slechts voor haar kinderen. Tot zij ineenzakt en in het ziekenhuis wordt opgenomen en sterft. En juist op dat ogenblik is er voor het eerst tussen haar en haar man een gevoel van begrijpen en van verbondenheid. De regis seur Alf Sjöberg heeft van dit eenvoudige familieverhaal een aangrijpend drama ge maakt, waarin hij tot uitdrukking brengt dat een moeder ten slotte de spil is, waar alles in het gezin om draait en zonder wie alles uiteenvalt. Deze film is een. waar meesterwerk. Bij de behandeling der begroting im de gemeenteraad van Den Haag heeft de heer De Mos (C.H.) er nog eens op gewezen, dat Scheveningen dringend behoefte heeft aan een nieuwe buitenhaven. Ook de heer Van Praag (C.P.N.l nam dat standpunt in. „Er is een bloeiend bedrijf, welks expansie wordt belemmerd", zei hij, wijzend od de toeneming van de export. Hij vond de tegenwerking van de regering onbegrijpe lijk. Aan de buitenhaven kleven grote ge breken. „Er moet meer met de vuist oo tafel worden geslagen", me°nde hij en ook naar buiten dient het coflleve van meer kracht blijk te géven. De heer Damme (P. v.d.A.) deelde mede, dat het bedrijfsleven voorbereidingen treft, om in deze een krachtig geluid te doen horen en dat alles in het werk wordt reste'd, om de afzet te vergroten. Zo zal binnenkort in Amerika gedurende twee maanden over de radio op grootscheepse wiize reclame worden Ge maakt voor de Hollandse haring. Dit at'es dient volgens de heer Da-mme ter kennis van de regering te worden gebracht. Ook de heer B-a-stet (V.V.D.) achtte de toestand van de buitenhaven onvoldoende, een na deel, dia-t millioenen schade onlevert. De wethou-der v-an economische zaken, mr. Van Aartsen, stelde daa-ron in he-t licht, dat minister Algera in die Memode van Antwoord op de begroting voor Vetikee"- en Waterstaat wel een afwijzend geluid heeft doen boren, maar dat hii bij de mon delinge behandeling van die begroting na- dirn-kkeliik heeft verklaard, zijn oordeel te willen opschort°n tot hii kennis zou hebber "etiomen van de stukken va-n Den Haag Ook heeft h'j gezinspeeld oo e»n onderhoud met het gemeentebestuur van Den Haag. dat de wethouder die An niet m»t zür vuist op tafel zou slaan, maar met kracht van argumenten zou werken zeer on oriis zou stellen. Aan de hand van het tweede rapport van de Commissie-Thierrv is inmiddels aan de minister een b»-;ef ge richt, waarin met klem oo verbetering van de buitenhaven werd aangedrongen. Afgezien van de buitenhaven zuü°n verbeteringen aan het binnenhavpivorn- Dlex. waarvöbr thans de voorbereidingen worden getroffen, doorgang vinden. De'° zijn dringend nodig. In dit seizoen is de aanvoer zo groot geweest, dat bet afela°- gebouw te klein is gebleken en hef gebrek aan kaderuimte zich meer dan ooit heeft doen gelden. I In café Df Oraniebnom" heeft de Heemskerkse bridgeclub van die naam een drive gehouden die als volgt eindigde: Groep I: 1. Muyen Jr.v. d. Wel Jr. 53'4 pnt; 2. de heer en mevrouw v. d. Lee 46V2 pnt; 3. KoopmanDe Jong 45 pnt; 4. da mes Modoov. d. Wel 42 pnt.; 5. dames SpiikerFlentge 37 pnt. Groep II: 1. Koopman—de Vn'es 55 pnt: 2. mevrouw Muyende heer Wentink 50 pnt; 3. en 4. de heer en mevrouw Koop man en de heer en mevrouw Henneman 47% pnt; 5. de heer en mevrouw v. d. Jagt 40 pnt. ADVERTENTIE KERSTBOOM VERLICHTING Philips 14.75-22.50 Splendor 9.75-18.50 Pope 22. KENNEMERLAAN 9 TELEFOON 5271 Nadat de voorzitter van het Beverwijkse Rode Kruis, de heer G. W. Stoutenbeek, de vergadering' van gisteravond had geopend, gaf hij het woord aan de secretaris om de r.otulen van de vorige voor te lezen; ze werden zonder verdere opmerkingen goed gekeurd. Bij de begroting voor het jaar 1955 kon de voorzitter mededelen, dat, in tegenstel ling met dit jaar, een voordelig saldo van f 250 verwacht kan worden. Hierna kwam het punt bestuursverkie zing ter sprake. Mevr. v. d. Laan en de heren G. W. Stou tenbeek en J. Melchers waren aan de beurt om af te treden; de heer Melchers had te kennen gegeven zich niet meer herkiesbaar te zullen stellen, gezien zijn leeftijd. Daar geen andere candidaten naar voren kwa men werden mevr. v. d. Laan en de heer G. W. Stoutenbeek herkozen. In zijn afscheidswoord tot de heer J. Mel chers moest de voorzitter tot zijn spijt con stateren, dat dit geschiedde in verband met de leeftijd van de scheidende. „Het is u nog lang niet aan te zien, dat u reeds 70 jaar bent. U bent een der eerste initiatiefnemers en oprichters van de afd. Beverwijk geweest. Wat u voor het Rode Kruis hebt gedaan is wel gebleken tijdens de bezetting, waarvoor 't hoofdbestuur u dan ook heeft onderschei den. Namens het bestuur bied ik u een boekwerk aan over schilderkunst" zei de heer Stoutenbeek. OoM. de heer Ramaker, lid van de transportcolonne, bood de heer Mel chers namens de leden van deze groep een herinneringsbordje van Delfts blauw aan. Hij memoreerde o.a. het vele werk tijdens de bezetting en de legio vervalsingen die zij beiden in die periode hebben verricht om de evacuatie voor de Beverwijkers zo draaglijk mogelijk te maken. De heer Mel chers dankte beide sprekers hartelijk voor de tot hem gerchte woorden en voor de stoffelijke blijken van waardering. De voorzitter deelde hierna mede, dat in de vacature van de heer Melchers voorzien zou worden bij de jaarvergadering in het volgende voorjaar. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2,902,70; gr tong 3,40—3,20; grm. tong 2,62—2,52; kim. tong 2,54—2,34; kl. tong I 2,46—2,42; kl. tong II 2,38—2,26; tarbot I 3.40—3,00, per kg. Gr. schol 41—39; grm. schol 44—36; kim. schol 6649; kl. schol I 5545; kl. schol II 5036; schar 43; v. haring 14,50—9; gr. schelvis 4540; grm. schelvis 4641; kim. schelvis 43—38; kl. schelvis I 42—40; kl. schelvis II 42—38; wijting 31—18; gr. gul 40—36; midd. gul 38—34; kl. gul 32—27: kl.'haai 30—27; ham 114—98; poontjes 25—22; kl. koolvis zw 26—21; kl. koolvis wit 39, per 50 kg. Gr. kabeljauw 204—80; gr. koolvis zw. 80—70; gr. koolvis wit 94; gr. leng 9290, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 103 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 80 kisten schol, 2 kisten schar, 1430 kisten haring, 270 kisten schelvis, 165 kisten wijting, 180 kisten kabel jauw en gul, 8 kisten leng, 5 kisten haai, 2 ksiten ham, 26 kisten poon, 70 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 2370 kisten. IJselmeervisserij. Door twaalf span vis sers werd vc 'ge week de sleepnetvisserij op snoekbaars op het IJselmeer uitgeoefend. De resultaten waren wisselvallig. De vangsten aan snoekbaars variee e per span van 100 tot 260 pond per dag. De noteringen voor snoekbaars waren tamelijk vast; per pond van f 0,77 tot f 0,81. De aanvoer van rode baars was deze week goed: noteringen per pond van f0,62 tot f 0,68. De aanvoer van voorn en blei vrij normaal; noteringen per pond van f 0.09 tot f 0.12. Door enkele vaar tuigen werd de snoekbaarsvisserij met staande netten uitgeoefend. De resultaten waren ovcer het algemeen goed. Voor een groot deel bestond de vangst hier uit voorn, die tot f 0,12 per pond noteerde. De weekbesommingen van de sleepnet vissers varieerden deze week per span van f300 tot f900. Bij de staandnetvissers was dit per vaartuig van f 50 tot f 270. Aange voerd werd: 4858 pond snoekbaars; 1071 pond rode baars: 2973 pond blei; 2412 pond voorn en 13 pond karper. De totale omzet aan de afslag bedroeg f 5005,67. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Dinsdag 21 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Amazones van Rot terdam. Teun van Swansea. American Coun- seler van Bremen. Alcetas van Pakras. Bo reas van Kopenhagen. Dya van Parijs. Ber- kelstroom van Londen. H. K. S. De Hoop van Noordzee. Hermes van Londen. Arcturus van Helsingfors. Bofrost van Munksund. Wiros van Stockholm. Vertrokken zijn: Flevo naar Kopenhagen. Luna naar Hamburg. Lucas Bols naar Rot terdam. Boschfontein naar Southampton. Veertig jaar in de lappenmand Vlak voor Oudjaar komt de pantalon van meneer C. W. J. Mekenkamp extra in de vouw, want dan heeft hij op de kop i af veertig jaren achter de nog rechte rug, in dienst van de IJmuidense firma Bischoff, ge weet wel, de mensen van de heren-confectie. Het moet dus in 1914 geweest zijn, het jaar waarin deze jubilaris voor het eerst de wereld van stoffen, kamgarens en ruiten betrad, maar eerlijk gezegd verdenk ik hem ervan, dat hij daarvoor ook al het een en ander met deze stiel van doen heeft gehad. Hij kwam tenslotte uit De- venier en daar kunnen ze er wat mee. ging meneer Mekenkamp bij ging meneer Meeknkamp bij meneer H. van Keulen-de-oude werken en hij was nog maar net in IJmuiden, of hem bleek bereids in welke klimatolo gische omstandigheden hij verzeild was. Het woei die eerste nacht namelijk fiks en meneer Me kenkamp, die in het Deven- terse alleen maar aan hoge- drukge'oieden gewend was, werd zowat de Neptunusstraat uitgeblazen. Of het hier altijd zo stórmde, vroeg hij de vol gende ochtend benauwd, waar op meneer Van Keuion hem geruststelde: dit was een briesje, maar het kon ook wel eens écht gaan stormen Hij heeft IJmuiden op alle manieren uit de kleren zien groeien, deze Mekenkamp. Het begon met een hek om de Oud-Katholieke kerk en daar achter het eindeloze duin en nu staat daar een stad van comme-ci comme-ga, pink op de naad van de broek en op gevulde schouders. In al die tussenliggende jaren heeft Mekenkamp zijn tijd waarach tig niet verdaan met de staart- pennen der meeuwen of de golfjes in het kanaal te tellen, want als er iemand geploeterd heeft, was het de jubilaris van ditkeer wel. Winkelslui ting was er in die dagen nog niet bij en hij toog dus rustig, als dat zo uitkwam, te midder nacht naar een winkelier met jassen op zicht, omdat de Win kelier voor twaalven óók geen tijd had gehad om te passen. Hij werd een erkend expert op stoffengebied. Oud-IJmui- den telt haast geen huis of Mekenkamp kent het van binnen en het plezierige was, dat deze man ziin klanten on veranderd als zijn beste vrin den beschouwde. Zodat deze minnelijke mens maar heel weinig vijanden op aarde telt en in IJmuiden misschien wel helemaal geeneen. Hij werd trouwens op en top een IJmui- denaar-naar maat zou ik wil len zeggen en bepaald geen confectie. In de eerste oorlog kreeg i hij veel contacten met de zee, omdat Bischoff toen nogal wat uniformen leverde aan kust wacht en loodswezen en hon derden pakken fourneerde voor de vele druipend-berooi de schipbreukelingen, die in die tijd aan de IJmuidense wal werden gezet. En Mekenkamp maar lahgs al die met de zee verbonden gebouwen zwerven van semafore naar Rode Kruisgebouw en Koning Wil lemshuis. Als Stormvogel-aanhanger zou hij ook heel wat kunnen verhalen uit de tijd van Witte Jan, Jelle Blinkhof en Kokkie van Hemert, maar wie denkt, dat dit leven dus maar mild vol rozengeur en maneschijn is gegoten door de liefheb- bendste der schikgodinnen is er naast, want ook voor onze jubilaris kwam ér een tijd van evacuatie en bijkomende gróte zorg. Mee naar Purmerend, waar Bischoff heen-week. Terug echter zo gauw het kon, naar de President Krugerstraat, be helpen in de noodwinkels aan de Oosterduinweg en eindelijk juichen bij het mooie pand aan de Kennemerlaan. En nu liggen er veertig ja ren in een volgestopte herin nering van een man, die bij hoog en laag een groot ver trouwen geniet Meken kamp. die nog beslist niet voor twee jonge pantalonnetjes uit de weg gaat. Dinsdagmorgen 28 December wordt het jubi leum gevierd in de zaak aan de Kennemerlaan met een re ceptie tussen 10 en 11 in de ochtend en een huiselijk feest gedurende de middag. Mag ik uit de doeken doen, dat ik hoop, dat hij nog vele jaren van hetzelfde laken een pak zal snijden voor de velen, die hem zijn gaan waarderen? Proficiat! Gij moogt mij na lezing dezes niet gaan aanzien voor degeen, die de spaarzame mier veracht en zweert bij de krekel, als ge u dat schone vertelsel van die twee gedierten tenminste nog herinnert. Want ook ik heb grote eerbied voor de nijvere en zeer iverkzame mier, die reeds in de zomer vergaarde hetgeen de winter hem niet zou schenken, terwijl de krekel nog lustig musicerend en speels van blad tot blad hippend het één en ander over de balk gooide. Maar af en toe moet de mens toch eens een beetje durven goede sier te maken, vooral als het een mens is van rechtschapen inborst en onbesproken levenswandel. Van ons eigen „Scheveningen Radio" kunnen wij na vijftig lange jaren slechts het allerbeste getuigen en menigmaal heb ben wij allen, in spannende nachten luisterend aan radio of telefoon gedacht „wat een werkers". Wie eind vorige week bescheiden om een hoekje gluurde in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw, had kunnen denken, dat de kleine vrouwen en manoen van de jeugdgroep ,,De Fakkel dragers" de veilingen van het Westland de das om wilden doen, zoveel fruit stond daar opgetast tegen kerstgroen en ander stem mig moois. Maar nee, dat was niet de opzet van deze Fakkel draagsters- en -dragers, allerminst mag ik wel zeggen. Het ging hier om één van die stille, goede werken, waaraan in de donkere dagen van rtu zulk een gvotp behoefte is: het rond strooien van een in menselijke gedachten en goede zorgen gedrenkt pakket. Het is al zeven jaar op gang, deze actie voor alle ouden van dagen en zieken uit de Oud- Katholieke parochie, maar het wordt tijd, dat hier eens even een lampje bij ontstoken wordt. De kinders kregen enkele weken geleden een papieren bakje mee naar huis, waar zij zelf hun goede gaven van Ca- lifornisch, Spaans en Betuws fruit in mochten schikken, om het Zaterdag en Zondag thuis te laten bezorgen bij allen, voor wie Kerstmis niet hele maal de onbezorgde vrede des harten meebrengt, die Kerst mis moet brengen. Het werden 83 bakjes en een automan, die nog erg bedankt wordt tussen haakjes, stelde ziin voituur beschikbaar om de vruchten van zoveel liefde uit te zaaien over het hele gewest van Bakkum tot Santpoort, Haarlem en Beverwijk. De spontaneïteit, waarmee 't hele geval verlopen is, heeft goed gedaan, de vreugde, waarmee de kleine gaven overal werden ontvan"en nog meer. Uit naam van alle oudjes en alle zieken: bravo! Zelfs al heeft niemand het déarom gedaan, toch van harte bedankt. Toen echter deze Maandag het feest gekomen was van PCH, welke roepletters een halve eeuw in de aether borg stonden voor directe hulp en snel contact, moest ik even denken aan die mier krom gebogen en zonder glimlach werkend voor het dagelijks brood, geen oog hebbend voor de kleine verzetjes van dit leven en met een gezicht „wat zuilen de buren ervan zeggen" een heel klein, vlug feestje vierend omdat de mier er niet helemaal onderuit kon. Vijftig jaar Scheveningen Radio is een gebeurtenis en ik weet wel, dat bij het eeuw feest van de draadloze tele graaf de scheepsradio dienst ook al in de belangstelling is betrokken, maar zo'n vlug- gerd.ie als men er Maandag van maakte op het sluiseiland was toch werkelijk wel wat al te bescheiden en ondermaats. Nogmaals: de krekel heeft ook niet altons geliik, en het gaat van onze belastingpenningen, maar wie op die benauwde voet moet feestvieren kan het haast beter maar helemaal vergeten. De middensluis had beslist niet vol port hoeven te staan en het Sluiseiland had men niet hoeven plaveien met bo terletters; een beetje goede, hartelijke sier had er echter best afgekund. Nu was het toespraak-handje geven-weg wezen. De meisjes van PCH, die straks met Kerstmis en Oud en nieuw hun lieve oortjes rauw luisteren en hun lieve keeltjes schor praten, mochten toch wel een klein verzetje hebben'' Ze keken nu tenmin ste al droef naar de MEKOG, die het hele personeel, dat óók continu „loopt" een serie knetterende feestavpnden in Kras offreerde. Zo mooi hoef de het overigens ook weer niet. want inderdaad zou dan de belastingbetaler kunnen zeggen dat hij er niet is om enfin. Terwijl ik wéét, dat er mooie plannetjes genoeg wa ren voor een aardig festijn bij de halve eeuw Scheveningen Radio. We zullen moeten wachten oo het eeuwfeest, al ben ik dan op z'n best opval lend grijs en gebogen. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9