KINDEREN TEKENEN KERSTKAARTEN EVEREST Schoonheids- overwegingen KLEUTEfO IN DE Fa. B. ENGELENBERG Recepten voor appels en peren Afwijkend standpunt van de V.P.R.O. inzake het televisiebestel Proteststaking van uur bij Nederlandse Opera DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 Kerkelijk Nieuws Militairen knoeiden met teller van gehuurde auto OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS «LAKKEN Kerstpakketten voor politieke gevangenen Duitse dank voor het Rode Kruis Zeldzaam zacht ever best! <U oer de^V rouw Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Appelen en peren zijn de vreugde van dit seizoen. Het zullen de laatste verse vruchten van vader landse bodem zijn voor het eerste lentefruit zijn intrede doet. Daarom zullen wij er eens extra van genieten. Konijntjes van peren <4 liter melk, zout, 40 g (4 eetlepels) custardpoeder, 30 g (2 eetlepels) sui ker, 5 eetlepels koffie-extract; 2 handperen, 2 dl (1 y, kopje) water, 30 g (2 eetlepels) suiker, 12 aman delen of grote pinda's, 8 krenten. Het custardpoeder aanmengen met een deel van de koude melk. De rest van de melk met het zout aan de kook brengen en binden met het aangemengd custardpoeder. Het koffie-extract en de suiker door de puddingmassa roeren en deze uitgieten op 4 natgemaakte scho teltjes. De pudding koud laten worden. De peren schillen, in tweeën snijden en iedere helft van het klokhuis ont doen. In een klein pannetje 2 dl water met 30 g suiker koken. Hierin de peren ge durende 10 minuten tegen de kook aan houden. De peren uit het vocht nemen en laten uitlekken en afkoelen. De pud dinkjes keren op bordjes. Op ieder puddinkje een halve peer leggen en in de peer 2 amandelen steken bij wijze van oren en staart, benevens 2 krenten als ogen van het konijn. Schulmkoppannekoek 1 groot ei, 33 g (3 eetlepel) bloem, 1 dl kopje) melk, zout, 250 g moesappelen, suiker, boter of marga rine. Het ei scheiden in dooier en wit. De dooier met' de bloem en het zout door eenmengen, bij scheutjes tegelijk de melk toevoegen en alles samen tot een glad beslag roeren. Het eiwit zeer stijf slaan en ver mengen met een eetlepel suiker. In een koekenpan een stukje boter of marga rine laten smelten. Het beslag er bij doen en de pannekoek aan twee kanten goudbruin bakken. Terwijl de panne- koek in de pan ligt het appelmoes er over uitspreiden en hierop het eiwit leggen. Een deksel heetmaken en op de koekenpan leggen, zodat het eiwit gaar kan worden. Het geheel opdoen op een warme schotel en warm opdienen. Corduroy van fijne ribbel is de stof, waarvan dit charmante pantalonnetje is gemaakt. Een I innen blouse en flu welen slippers completeren deze „ravot- uitrusting" voor jonge meisjes, die in Mexico ontworpen werd. zich een dergelijke lelijke nonchalante looptechniek hebben aangemeten. Doch evenmin elegant zijn de kleine dribbelpasjes. Zij doen kinderachtig en belachelijk aan. Loop rustig en zelfver zekerd, zet uw voeten zachtjes neer overal en altijd, en.... haal diep adem. Het zal u blijken dat als u deze raadgevingen opvolgt uw voeten- min der snel vermoeid zullen zijn. Mag ik u nog wat vragen? Hoe draagt u uw schoenen? Het is namelijk aan te bevelen de schoenen tenminste eenmaal per dag te verwis selen en nooit dezelfde schoenen twee dagen achter elkaar te dragen. Behal ve voor de voeten is het ook voor de schoenen beter. Het klinkt gek, maar ook leer heeft rust nodig. Als u nieuwe schoenen koopt, wees dan niet zo on verstandig om een te kleine maat te kiezen en let er op dat de tenen ruim zitten. Wees verder niet te zuinig: als de zolen zo dun zijn geworden dat ge de straatstenen voelt wordt het hoog tijd de schoenmaker op te zoeken. Hebt u na een stevige wandeling vermoeide en opgezette voeten, neem dan even een voetbad. Een beetje keu kenzout in het water heeft dezelfde sti mulerende uitwerking als badzout. Ziet u tegen de rompslomp van een voetbad op, ga dan tien minuten op bed liggen met een paar kussens onder de voeten, zodat de benen schuin om hoog liggen. Dit zal de vermoeienis doen wijken. Een tenslotte geve men zichzelf een voetmassage met olijfolie. Strijkbewe- gingen maken van de tenen naar de enkel en van hiel naar scheenbeen. Hierna gaat u weer veerkrachtig en uitgerust het vermoeiende leven in. GERDA Nu de behandeling van de Televisienota na de verwachte spoedige terugkeer van minister Cals binnenkort in de Tweede Ka mer mag worden tegemoetgezien, heeft het bestuur van de V.P.R.O. de tijd rijp ge acht zijn standpunt in deze zaak bekend te maken. Dit standpunt wijkt op enkele punten principieel af zowel van de Televi- sienota als van de mening der vier grote omroepverenigingen, hoewel ook deze niet een zelfde mening zijn toegedaan. Het project dat de V.P.R.O. nu heeft uit gewerkt en dat aan de minister en de leden der Staten-Generaal is toegezonden, wil geen poging zijn tot een compromis, maar het uiten van een eigen mening. In het bijzonder op twee punten wijkt het standpunt van de V.P.R.O. principieel af van dat der anderen; allereerst in de kwes tie van de verantwoordelijkheid voor het nationaal TV-bestel waarin de participan ten van alle richtingen zich niet persoonlijk verantwoordelijk behoeven te achten voor elke uitzending, maar wel de verantwoor delijkheid moeten durven aanvaarden dat zulk een prog'ramma er is. Voorts acht de V.P.R.O. het onjuist dat alleen de omroep verenigingen zouden meewerken aan het algemeen programma door het inbrengen van programma's waaruit een keuze wordt gedaan. De V.P.R.O. wil een centrale pro gramma-instantie waarin alle geestelijke en maatschappelijke stromingen aandeel nemen en waarin ook de omroepverenigin gen vertegenwoordigd zijn. Deze instantie zal ook creatief dienen mee te werken aan het algemeen programma, dat door deze samenwerking nationaal kan zijn. Daar naast dienen de omroepverenigingen haar eigen stof in te leveren. De V.P.R.O., die bovendien een ernstige tegenstandster is van een in te voeren vetorecht in het alge meen programma, ziet op deze wijze een mogelijkheid om ook in de uitzendingen voor het buitenland „het totaal gezicht van Nederland: eenheid in verscheidenheid" tot uiting te brengen. Tijdens de repetitie op Donderdag 23 De cember zullen koor- en orkestleden van de Nederlandse Opera het werk een uur lang neerleggen en wel van 11 tot 12 uur. Dit is besloten in een vergadering, waarin zij uiting gaven aan hun verontwaardiging over het falen van hun pogingen een ver betering van hun financiële positie te be reiken door overleg onder leiding van de Nederlandse Federatie van beroepsvereni gingen van Kunstenaars. Weliswaar is met de directie van de Opera overeenstemming over salarisverhoging tot stand gekomen maar sinds bijna twee maanden wacht het personeel op de uitvoering daarvan, die af hankelijk is van goedkeuring door de mi nister van O. K. en W. Het dagelijks bestuur van de Nederland se Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft besloten de verantwoor delijkheid voor de proteststaking te aan vaarden. Het heeft de directie van de Ne derlandse Opera op de hoogte gebracht en haar nogmaals verzocht niets achterwege te laten om een nog ernstiger ontwikkeling bij de opera te voorkomen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ede (wijkgem. 1) J. W. de Bruijn te Harderwijk; te Urk A. v. d. Beek, cand. te Rotterdam-Hillegersberg. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Willemsoord C. A. Snoep, predikant te Nieuwolda. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (als studenten- pred.) (vac. S. J. Popma) H. M. Kuitert te Scharendijke. Tweetal te Overschie (2e pred.pl.): W. v. d. Kolk te Beilen en J. Wolven te Grootegast. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Enschedé H. Holtrop te Leeuwarden. Evans:. Luth. Kerk Beroepen te Schiedam W. F. Jense, legerpred. met verlof. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Gouda J. J. de Vries te Zuid- horn. Voor het Hoog Militair Gerechtshof stonden d:ie wachtmeesters van de lucht doelartillerie in Gelderland terecht wegens het knoeien aan een kilometerteller van een gehuurde personenauto. De krijgsraad had de hoofddader S. tot twee maanden en de beide medeplichtigen ieder tot één maand hechtenis met verlaging tot de rang van soldaat veroordeeld. S. had gehoord dat zijn collega F. wist hoe men een kilometerteller af kon zetten. Aangezien het huren van een auto een vrij kostbare zaak is, besloot S. bij zo'n ge legenheid even naar F. te rijden om naar dat kunstje te informeren. S. werd toen begeleid door wachtmeester L. F. voldeed met tegenzin aan het ver zoek. van S. Het geknoei met de teller kwam uit, omdat S. met de auto een ongeluk kreeg op aanzienlijk groter afstand van de garage dan de teller aanwees. Tegen S. werd bevestiging van het vonnis gevraagd door de advocaat-fiscaal. Deze wenste de straf van L. als voornaamste medeplichtige eveneens op 2 maanden ge steld te zien. Voor F. achtte hij een maand voldoende. Alle drie dienen zij naar oor deel van de advocaat-fiscaal in rang ver laagd te worden. Het Hoog Militair Gerechtshof doet op 28 December uitspraak. ADVERTENTIE 1)0 rist Fa ;it 39 - Hti.irlV'm - ''Tol IsJ"?#!.- POETSKATOEN extra zacht Het Nationaal Comité ter Bestrijding van het Concentratiekamp-systeem heeft in samenwerking met de Nederlandse Vere niging van Ex-Politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd), duizend Kerstpakketten verzonden aan bevriende organisaties. De inhoud van deze pakketten is gedeeltelijk bestemd voor de Duitsers, die tijdens de Juni-stakipg 1953 gearresteerd en veroor deeld zijn, en gedeeltelijk voor hun fami lies, die in zorgvolle omstandigheden zijn achtergebleven. Vast staat dat, met medewerking van de autoriteiten, de pakketten de gevangenen ook bereiken. De Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen (uit de Bezettings tijd) heeft zich tevens het lot aangetrokken van leen groep jonge Poolse en Litause stu denten, die op twaalfjarige leeftijd in de geannexeerde Sovjet-staten werden gear resteerd en na acht tot tien jaren gevan genschap zijn vrijgelaten. In Januari komen deze jonge mensen voor enige weken naar Nederland om met de vrije wereld nader kennis te maken. De meisjes en jongens worden in Leiden ondergebracht. Een aantal prominente fi guren uit het maatschappelijk verkeer, zal excursies met de groep ondernemen en bovendien voor een serie voordrachtsavon den zorgen. De ambassadeur van de Duitse Bonds republiek heeft de voorzitter van het Rode Kruis, namens de Bondspresident Heuss zijn dank betuigd voor de hulp die het Ne derlandse Rode Kruis in de jaren na de oorlog aan het Duitse volk geboden heeft. De ambassadeur bood als blijk van de grote waardering voor de ondervonden hulp een schilderij aan van Richard Gessner, dat een brug over de Rijn in Duisburg voorstelt. Vermoedelijk door het openstoten van een gaskraan is de 79-jarige mevrouw J. M. H. in de N.icolaas Beetsstraat te Tilburg door gasverstlkking om het leven gekomen Zij werd door haar dochter levenloos in de keuken aangetroffen. Vier maar leuk Kerstmis van Annelie", staat op een Kerstkaart, getekend en van deze toarmgevoelde spreuk voorzien door een zevenjarig leerlingetje van de Haarlemse Montessorischool. Wekenlang hebben kinderen zoals Annie, afkomstig van honderden scholen in het gehele land, volgens hun eigen idee ijverig Kerstkaarten getekend en gekleurd. Zij zijn verstuurd naar zieken in sanatoria en verpleeghuizen, naar ouden van dagen in rusthuizen en naar ziekeninrichtingen. Deze actie gaat uit van het Jeugd Roode Kruis. Speciaal ouden van dagen, die niemand meer op de wereld hebben en nooit post krijgen, moeten toch wel bijzonder verrast en getroffen zijn met Kerstmis zo'n kaart, waarop met liefde en animo is gezwoegd, te ontvangen. De praktijk van vorige jaren heeft dit trouwens bewezen; er zijn weieens drukke correspondenties uit ontstaan en in de regel wordt er althans op gereageerd. De kinderen krijgen een blanco kaart, waaraan een antwoordformulier is be vestigd. Wanneer ze hun tekeningen hebben gemaakt en hun goede wensen, vergezeld van hun naam en die van de school vermeld hebben, gaat deze kaart naar het Roode Kruis, die voor verdere verzending zorgt. Dat is nog een hele uitzoekerij. Wat van één school afkomstig is, wordt zo veel mogelijk door het land verspreid. Zijn er uitgesproken Protestantse of Katholieke inzendingen bij dan wordt er nauwkeurig op toegezien, dat zij bij de instellingen van hetzelfde geloof te rechtkomen. Het is dus voor de kinderen min of meer een verrassing wie hun kaart krijgt en ze wachten in een zekere spanning af of ze antwoord zullen ont vangen. Er wordt hun echter terdege duidelijk gemaakt, dat zij niet teleur gesteld mogen zijn als een reactie uit blijft. Het gaat in de eerste plaats om het geven, om het verspreiden van een klein beetje blijheid. .De eventuele antwoorden gaan ook weer via het Roode Kruis naar de kin deren, zodat op deze wijze een duidelijk overzicht wordt verkregen. soms zagen we zelfs spatwerk. Aan sommige inzendingen is verscheidene uren werk besteed en wij troffen heel wat kaarten aan, die aan beide zijden zijn betekend. Toepasselijke Kersttafe relen, versierde bomen met, een familie en honden en poesen er omheen, Kerst klokken in allerlei variaties de geest van het seizoen weerspiegelt zich in menige tekening. Maar ook waren er veel landschappen in leuke felle kleu ren. Bijzonder geestig was de inzendinj van de zevenjarige Mariëtta de Jong, die een kamer had getekend met een tafel vol bloemen slingers langs het pla- Tekening Raja Oldervelt, 11 jaar. DEZER DAGEN ZIJN WIJ een kijkje gaan nemen bij de sectie Jeugd Roode Kruis op het hoofdbureau in Den Haag. Ongeveer dertigduizend ingezonden te keningen lagen klaar om te worden ver zonden een geweldige collectie, rijp en groen, maar alle met dezelfde goede bedoelingen gemaakt. Het is opvallend hoe de tekeningen van verschillende scholen uiteenlopen; je kunt er als het ware aan zien hoe het onderwerp er is behandeld. Sommige collecties zijn duidelijk ontstaan onder invloed van „de juffrouw of de meneer". Deze vertonen een sterke gelijkenis en hebben bijvoorbeeld bijna allemaal de zelfde spreuk en hetzelfde bloemboeket. Elders heeft men de kinderen zich vrij laten ontplooien en daardoor ontstonden de spontane uitingen. Wij willen er ech ter nogmaals de nadruk op leggen, dat alle inzendingen evenzeer worden ge waardeerd. Soms kom je opeens zo'n hartelijke, persoonlijke wens tegen: „Wordt maar gauw beter hoor" of een zelf gemaakt rijmpje. Teksten uit het Evangelie of zomaar Kerst- en Nieuwjaarswensen, met daaraan toegevoegd „van harte be terschap" domineren. Een jongen met zin voor originaliteit had een jockey te paard getekend met de bemoedigende wens: „In galop naar de beterschap". Een elfjarig meisje maakte in kleurpotlood een kunstzinnige Kerstengel met de spreuk: „Deze Engel brengt geluk, dus Vrolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar" van Kaja. ER IS MET ALLERLEI SOORTEN materiaal gewerkt: plakkaatverf, kleur krijt, Oostindische inkt, waterverf en Tekening Annelie Metrakos, 7 jaar. landen, zoals Canada; of het verzame len van zilverpapier, postzegels, kran ten of capsules om van de opbrengst de kosten te bestrijden van het vacan- tieverblijf voor invalide jonge mensen in het Henri Dunant huis in Zeist. En dan mogen we natuurlijk niet vergeten het maken van geschenken voor gebrek kige kinderen of kindertehuizen. Dit alles is een prachtige stimulans voor de ontwikkeling van gemeen schapsgevoel bij de jeugd. Dergelijke acties van het Jeugd Roode Kruis ver dienen dan ook ieders steun. TINEKE RAAT Hoe loopt u eigenlijk? Ik bedoel niet of u met de tenen naar binnen of naar buiten loopt of de voe ten netjes recht op het plaveisel plant, maar ik bedoel: hoe lóópt u eigenlijk? Hebt u een verrukkelijk zwevende gang, zo, dat uw schoentjes slechts even het aardoppervlak schijnen te raken en de hoge hakjes vrolijk klik-klakken op de straatstenen? Of wandelt u met dreunende tred het leven door? In dat geval loopt ge „heel gewoon" door de kamer, maar de kopjes op de theetafel rinkelen mee; ge gaat de trap op en kreunend accepteren de traptreden uw te stevige voetstappen. Zijt ge in de kamer boven bezig, dan wiegt de hang lamp in de kamer beneden protesterend heen en weer bij iedere stap die ge maakt; ge holt de trap af en zelfs de buren horen uw haastige voeten. En op straat kunt u zich gelukkig prijzen dat er gummi hakken en rubber zolen on der uw schoenen zitten, want anders zou het lijken of een militair op zijn zware laarzen voorbij marcheerde. Nu voelt ge alleen zelf iedere stap in uw arme hoofdje nadreunen, stap-boem, stap-boem. U hoeft u niet te generen en te den ken dat u de enige bent, want helaas lopen honderden vrouwen zo. Maar het is wel jammer, want het is onelegant, onaesthetisch en bovendien niet goed voor de voeten. Hoe komt dat nu eigen lijk? U loopt verkeerd, dat is zeker. U stort uw volle gewicht op de voet die u zo juist neerzet en dat doet u bij iedere stap. Denk eens in wat die voe ten hebben te doorstaan. Uw lichaam helt al iets naar voren vóór de voet neerkomt en dan, als de voet de grond raakt, valt het lichaam er in zijn volle zwaarte bovenop. Gelukkig is zo'n verkeerde loop heel wel te verbeteren. Gebruik bij het lo pen niet alleen het onderbeen, het bo venbeen wil ook graag meedoen. Laat de loopbeweging van de heup uit be ginnen. Al moet dit zeer bepaald niet veroorzaken dat u in den vervolge heupwiegend langs 's Heren wegen wandelt. Integendeel, houd schouders en de gehele rug tijdens het lopen stil. Gebruik dus het hele been can de voet daarna van hiel tot teen bijna voorzich tig neer te. laten komen. Inderdaad voorzichtig, u moet als het ware de voet even inhouden op het ogenblik dat u van plan was hem neer te zet ten. Dit voorkomt dat straks uw lichaamsgewicht in zijn volle zwaarte op uw voet terecht zal komen. Loop vooral rechtop. Neem in geen geval van die afschuwelijk grote passen. Of daarmee een zekere mate van sporti viteit moet worden aangetoond, weet ik niet Wel is het waar dat veel vrou wen en meisjes die aan sport doen fond, een moeder en kind, flink wat poesen en een radio, waaruit als sum mum van feestelijkheid een in een bel geschreven „tetteretet" door de ruimte schalde. Een jongen uit een der laagste klas sen van een lyceum toonde over een grote dosis levenswijsheid te beschik ken door achter op zijn tekening een spreuk aan te halen van Cicero: Laten wij hopen wat wij willen Maar dragen wat wij krijgen. HET STREVEN van het Jeugd Roode Kruis kinderen te laten leren anderen te helpen, dus het activeren van de geest van hulpvaardigheid in groepsver band, is in deze Kerstkaartenactie alles zins geslaagd. Dit is nog maar één van vele activiteiten, die via deze sectie in klassikaal of verenigingsverband kun nen worden beoefend. Andere zijn het uitwisselen van plakboeken met teke ningen, plaatjes en tekst over specifiek Nederlandse onderwerpen met derge lijke boeken van scholen uit andere Een vrolijk wandelingetje met de hond in de regen, zonder vrees voor het regenwater: De kleine wande laarster is veilig beschermd door haar licht-gewicht rubber regenjasje, haar capuchon en haar plastic regen schoentjes, alles van Amerikaans fabrikaat en te leveren in diverse vrolijke kleuren. De schoenen zijn voorzien van extra eenvoudige slui tingen, die de kinderen zelf kunnen bedienen. ADVERTENTIE Van het begin tot het einde geniet U van het volle aroma van Everest. Deze lange Amerikaan is een uitstekende sigaret: vers, geurig, zeldzaam zacht. IN CELL O PHAAN VERPAKT

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11