Dijkbewaking Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden versterkt Weerbericht Wagenpark Premier Mendès-France luidt de alarmklok in de Kamer Nieuwe noodseinen van schepen - Brits m.s. „Woodcock" op drift IJmuider Courant Hij eist een ruime meerderheid van de terughoudende afgevaardigden Water stijgt, spanning stijgt Evacuatie van 96 gezinnen in Stellendam Aanmeldingsformulier „PETEP" lek en machine stuk Joseph Petersen bekent schuldig te zijn Het woord is aan Oost-Berlijn weigerde West-Duitser asyl II 69e JAARGANG No 142 v e l s e r Haarlems Dagblad editie 298e JAARGANG No 296 „Woodcock" in benarde situatie Quo va dis? Nieuwe noodseinen De betrokkene verklaart echter bijtijds te zijn gevlucht Britse regering poogt de staking af te wenden Weerrapport fc Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N(V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VADERLANDSE REKENAARS heb ben ons doen weten dat er in Augustus 219.000 personen-auto's in Nederland wa ren; in vijf jaar tiidis was dit wagenpark bijna verdubbeld. En het laatste jaar, van Augustus 1953 tot Augustus 1954 dus, had het zien groeien met zeventien procent, telle en schrijve 31803 stuks in twaalf maanden. Wie er plezier in heeft kan nu een waarsehijniijkheids-berekeninig gaan maken over de toeneming sinds deze op gave, maar er zitten wel voetangels en klemmen in, wamt de kooplust zal wel ongelijkmatig over de seizoenen verdeeld zijn. Wel kan aangenomen worden diat er geen dag voorbijgaat zonder dat dit park zich uitbreidt. Als ge daarbij denkt aan zijn soortgenoten: het vrachtauto- en het bussenpark en aan zijn explosieve kleine verwanten, de motor- en de bromfiets, start er wel een zekere onrust iin uw bin nenste. Waar snorren wij heen? Na die cijfers der rekenaars in mij opgenomen te hebben scheen ik overal nieuwe personen wagens op de weg te bespeuren: auto's die er de vorige dag nog niet waren. En mede gevoel met het lot van de minister van Verkeer en Waterstaat beving mij. Dit is voor hem niet bij te houden. Natuurlijk hebben de tellers zich niet tot landelijke totalen bepaald. Dat doen zij nooit. Zij hebben de provincies afzonder lijk berekend en zijn tot de ontdekking ge komen dat de helft van de 219.090 auto's in Noord- en Zuidholland „woont" en meer dan een kwart van de 219.000 in Amster dam, Rotterdam en Den Haag tezamen, waarbij de hoofdstad met zesentwintig- duizend een ontstellend hoogtepunt heeft bereikt. Gij kunt opmerken dat de ken merkende eigenschap van auto's is, zich te verplaatsen en dlat hun domicilie er dus niet zoveel toe doet, maar ge moet daar meteen bij bedenken dat zij er dagelijks in starten en er ate regel dezelfde dag nog in terugkeren. In hun massaas. Niet alleen voetgangers en fietsers hebben daar last van, maar hun eigen bestuurders ook: van elkaar, namelijk. Het is duidelijk dat met de snelle toeneming van het aantal in alle auto-rijke landen Nedlerland is waarlijk het enige niet de gemiddelde snelheid naar rato moet afnemen, zowel dioor opstoppingen in steden als door toe nemend gedrang op de buitenwegen. In gezonden stukken-schrijvers die eenvoudig menen, dat men het aantal ongevallen in vaste verhouding met bereikte snelheden kan stellen, en die dtus heil in deze voort durende vertraging zien, moet men helaas teleurstellen. Een regelmatig zich voort spoedend verkeer met behoorlijke snelheid geeft veel minder kans op ongelukken dan bet hortende, telkens weer vertragende en weer „optrekkende", met zijn voortduren de wisseliinigen-in-posities, dat nu regel is geworden. Er wordt niet hard gereden in de centra der steden, want niemand krijgt er de kans toe. Maar juist in Amsterdam komen de meeste ongevallen voor. Dat wil niet zeggen dat te bard rijden nooit kwade gevolgen zou hebben. Maar het is niet van overwegende invloed en het doet'zich steeds minder voor, terwijl auto-fabrikanten lus tig voortgaan met reclame te maken voor die maximale snelheden die hun producten kunnen bereiken. Zouden kunnen bereiken, als zij niet zo talrijk waren en elkaar niet zozeer in de weg zaten. Daar zit wel een aardige ironie in. Goed, er bestaan enkele -grote wegen waarop hard gereden kan worden. Maar ze zijn schaars en zelfs daar op wisselen de snelheden al veelvuldig door de concurrentie van de tragere leden uit het vrachtwagenpark. Met de stijging van hun aantal hebben de personenauto's hun voornaamheid steeds meer verspeeld. Zij vormen allang geen élite meer. Zij zijn een menigte, gelijk andere menigten. Ook hun persoonlijkheid is daarin teloor gegaan, ondanks hun naamsaandiuidiing, dde het verouderde be grip „luxe-auto" is gaan verdringen sinds minister Lieftimck voor het laatst poogde met fiscale bedoelingen dat aan nemelijk te maken. Hun relatie met hun rijders is ook veel minder persoonlijk ge worden, orodlat zij meestal niet aan hem maar aan een bedrijf of andere instelling toebehoren. Het' is ermee gegaan zoals, in sierlijker tijden met sierlijker vervoermid del, met de rijpaarden. Het paard in par ticulier bezit werd steeds schaarser, het manègepaard regel. De aifto's die nog in particulier bezit zijn dienen ook weinig meer voor toerisme; zij vervoeren de dok ter, de architect, de ingenieur, de aanne mer in dienst van zijn beroep. Hun bazen zijn ze ook als werktuigen gaan zien, als gereedschap dat hem vaak knorrig stemt, omdat het zo duur is. In de oorlogsjaren waren de personen auto's bijna alle verdwenen. Denkt u daar nog wel eens aan? Ik herinner mij een man, die vóór 1940 ook paard gereden had, voor zijn genoegen natuurlijk, en zo omtrent 1942 zei hij: Vreemd, d'ie auto mis ik hele maal niet; ik denk er eigenlijk nooit meer aan, maar naar dat paardrijden verlang ik nog vaak. Dat gaf heel goed de veranderde positie van de auto aan. En nu blijft hij maar in aantal toenemen; alleen een crisis zou zijn vermenigvuldiging kunnen rem men. Dan maar liever toenemen. Zelf remt hij steeds meer. Waar gaat het heen? Zelfs "eboorte-beperking is hier niet toepasse- liik. R. P. In de garage van de Koninklijke Maréchaussée naast paleis Soestdijk heeft de Koninklijke Familie Woensdagmiddag met het personeel van het paleis Kerstfeest gevierd. Men vindt er op pagina 5 een verslag van. Deze foto toont een moment, uit het spel „Van overal naar Bethlehems stal", waarin Prinses Marijke een rol vertolkte. (Van onze correspondent in Parijs) Mendès-France, Frankrijks premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de derde dag van de debatten over de accoorden van Prijs, die vermoedelijk niet voor morgen besloten zullen kunnen wor den de alarmklok geluid. Niet dat de ac coorden in onmiddellijk levensgevaar ver keren, maar wel heeft het algemene ge brek aan geestdrift het gevaar doen toe nemen dat Mendès-France met die ac coorden met de hakken over de sloot zou komen. Mendès-France heeft de wind pogen te keren, maar tot dusverre niet met groot succes. Daarom onderbrak de premier een kwartier lang de overigens indrukwekkende uiteenzetting van de socialistische oud-minister van Oorlog, Jules Moch, die betoogde dat een herbe wapening van Duitsland de spanningen in Europa slechts zou verhogen, de bewa peningswedloop zou versnellen en dat daarom van ratificatie moest worden af gezien. Mendès-France antwoordde terstond dat Frankrijk geen andere keuze had. Hij zeide niet onder de indruk van Moch's uiteen zettingen te zijn gekomen en met een stem, waarin de emotie doorklonk bezwoer hij de Kamer niet ten tweede male voor haar verantwoordelijkheid terug te deinzen. Stemonthouding staat gelijk met lafheid, zo was de strekking van zijn betoog. Hij aarzelde niet" te verklaren dat een aan vaarding met slechts enkele stemmen meerderheid even gevaarlijk zou zijn als een ruiterlijke verwerping. Ge kunt mij vertrouwen, zo riep hij uit, inoien ik u zeg dat ik geen kans voort.' i zal laten gaan om met het Oosten tot overeenstemming te geraken. Die opmerkingen van de premier kon den niet alleen de conservatieven en Rooms Katholieken ter harte nemen, maar ook tal van Gaullisten en radicalen, de leden van regeringspartijen. De Rooms Katholiek Teitgen en de onafhanke lijke Reynaud hebben verklaard dat hun partijen zich zullen onthouden. Die stro ming wint eveneens bedenkelijk veld on- de Gaullisten, wier leider, Palewski, even als Soustelle verschillende voorwaarden heeft gesteld. Palewski wilde het begin van de Duitse herbewapening tot het ein de van 1955 verschuiven. Voordien zouden dan nogmaals pogingen moeten worden aangewend om met Moskou tot een ac- coord te geraken De radicaal Badie, een partijgenoot van de premier, loopt van het begin der debatten af al met een motie in zijn zak waarin uitstel van de ratifi catie wordt gevraagd. Mocht hij er mee voor de dag komen, dan moet Mendès- France de vertrouwenskwestie stellen en worden de debatten automatisch afge broken. Dan kan de beslissing vermoede lijk eerst na Kerstmis vallen. Ook de oud premier Edouard Daladier heeft zich tegen de accoorden uitgesproken. Tegenover deze standpunten heeft Men dès-France stelling genomen. Hij zeide: Wanneer gij mij slechts aarzelend volgen zoudt, dan zal ik de noodzakelijke kracht missen de stem van Frankrijk met de no dige overtuiging te laten klinken wanneer ik aandring op een conferentie der grote vier in Mei. Mendès-France heeft aangetoond dat hij zichzelf trouw blijft en een rechte lijn volgt in het butenlands beleid. Op nieuw speelt hij hoog spel door zich bij voorbaat niet met een geringe overwin ning tevreden te verklaren. Hij wenst de volle maat en trotseert daarmede voor de zoveelste maal de aangeboren vrees voor iedere verantwoordelijkheid van een grote meerderheid van het Franse parlement. Wanneer die meerderheid vermoedelijk wel berusten wil in een herstel van de Duitse souvereiniteit, dan aarzelt ze tege lijkertijd in een herbewapening van West- Duitsland toe te stemmen. En in afwachting van zijn grote rede, die vermoedelijk vandaag gehouden wordt, heeft Mendès-France tegen die neiging stelling genomen met een moed en over tuiging, waarvoor zelfs zijn felste vijan den moeilijk ongevoelig konden blijven. Het door de zware stormen hoog opgezweepte water' van de Noordzee stelt de zeeweringen van Engeland, België Nederland en Noord-Duitsland nog steeds zwaar op de proef en brengt nog steeds schepen van diverse nationaliteiten, die de strijd tegen de elementen niet langer kunnen uit houden, in nood. De spanning, waarin deze scheepsbemanningen verkeren, wordt thans wel gedeeld door de bewoners van de kuststreken. Het water stijgt. Hedenmorgen is de beperkte bewaking, die tot nu toe bestond voor de dijken, in district Zuid vervangen door een uitgebreide bewaking. Een dergelijke uitgebreide bewaking treedt in werking wanneer de waterstand hoger komt dan eens per tien jaar voorkomt. Dat is voor Vlissingen 3.50 meter en voor Hoek van Holland 2.80 meter. Hedenmiddag om 13 uur werd deze stand verwacht. Het district Zuid omvat de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden. De zeeweringen in het Zuiden hebben zich tot nu toe goed gehouden op een bij Stellendam na, die gistermiddag op verscheidene plaatsen begon door te sijpelen en met man en macht moest worden ver sterkt De duinen op Ameland en Vlieland en de Wadden-zeewering op Texel hadden ernstig te lijden. Te Stellendam zijn vrijwilligers opge roepen voor het verzwaren en ophogen van de dijk langs de polder Molengors. Gevreesd wordt dat deze dijk het bij het hoge water van hedenmiddag zal begeven. De 96 gezinnen die in deze polder wonen, respectievelijk op de Molenkade en het Spuigat, hebben van gemeentewege de aan zegging gekregen, dat zij naar een veiliger plaats in het dorp moeten evacueren. Op Terschelling vreest men dat de toe stand vanavond kritiek zal worden. Om acht uur wordt daar de hoogste waterstand verwacht. Het gemeentebestuur heeft voorbereidingen getroffen, om, zodra dit nodig wordt, het gehele Oostelijke deel van het eiland te evacueren. Hieronder vallen Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op ƒ6.50 per kwartaal/ 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe k vartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen de dorpen Midsland, Hoorn en Oosterend. In Zeeland en de Zuid-Hollandse eilan den is het c-telegram voor de B.B. uitge geven. Dit houdt in, dat de provinciale posten en de kringposten van de B.B. worden betrokken. Hier en daar zijn mo- bilofoonposten ingericht, die in geregeld contact staan met de provinciale posten. In het district van Harlingen geldt nog steeds de toestand van beperkte bewa king. Men beraadt zich echter over de maatregelen, die eventueel moeten worden genomen tegen de middag. Tegen zes uur wordt daar namelijk een verhoogde wa terstand verwacht. Omstreeks kwart voor twaalf heden morgen heeft de gehele Koninklijke Marine j bevel gekregen paraat te zijn voor even tueel optreden bij mogelijke watersnood. Vijftig mijl Noord-West van Den Fritter is vannacht opnieuw een schip in nood ko men te verkeren. De Britse „Woodcock" een schip van 995 ton en een zusterschip van de „Bullfinch" gaf om 4 55 uur aan Scheveningen Radio in een SOS-bericht door dat het onmiddellijk assistentie wens te, daar de machine was uitgevallen. Het schip dreef met een snelheid van drie mijl per uur naar de Nederlandse kust en dreigde te stranden op een van do Wad deneilanden. Om tien minuten ove»- tien gaf het schip a's positie door: 53.27 Noor derbreedte en 4.15 Oosterlengte. Het Zweedse schip „Tankland" meldde om kwart over zes dat het op 53.16 Noor derbreedte en 3.27 Oosterlengte was en de „Woodcock" te hulp zou snellen. Het schip liep tegen een zeer hoge zee in on geveer acht mijl. Om tien uur vanmorgen moest de „Tank- land" de pogingen staken. Het schip was op 53.17 Noorderbreedte en 04.13 Ooster lengte en naderde een oud mijnenveld en ondiep water, waardoor het niet dichterbij de „Woodcock" kon komen om assistentie te verlenen; later seinde de marconist, dat de Zweed toch doorvoer. Scheveningen Radio meldde vervolgens aan de „Woodcock" dat de reddingboot „Brandaris" op Terschelling werd gereed gehouden om de bemanning er af te halen. De kapitein van de „Woodcock", die ook sleepboothulp vroeg aan Doeksen op Ter schelling, kreeg ten antwoord, dat de „Hol land" met een ander in nood verkerend schip bezig was en niet naderbij kon ko men. De andere sleepboten van Doeksen in West-Terschelling konden vanmorgen de haven niet verlaten door de hooglopen de zeeën in het zeegat tussen Vlieland en Terschelling. De marconisten van de „Woodcock" en de sleepboot „Zuidzee" in de haven van Terschelling stonden met el kaar in verbinding. Gevaar geweken? Om half twaalf meldde de kleine Brit dat de machine weer langzaam draaide; de Tankiand was nog niet in zicht maar wel in de buurt. De bemanning van de bij Bergen ge strande Panamees „Katingo" weigerde tot nu toe het schip te verlaten. Contact tus sen de rederij te Londen en bureau Wijs- müller heeft ten gevolge, dat zal worden getracht het schip op „no cure, no pay"- basis van het strand te verwijderen. Des kundigen schatten deze pogingen op een half jaar. Geconstateerd is, dat het schip water heeft gemaakt in ruim vier en vijf. Sloep van „Deweert" gezien De trawler „Mathias Foecher" heeft ge seind, dat een nieuwe grote sloep van de „Henri Deweert" is waargenomen. Dit Belgische schip zond in de nacht van Dinsdag op Woensdag een s.o.s.-sein uit. Het was zinkende. Sindsdien heeft men niets meer vernomen. De trawler deed de waarneming in positie 54.23 Noorder breedte 0.6.00 Oosterlengte, NNO van Texel. In deze omgeving bevinden zich vele Duitse trawlers. De hoop op over levenden van dit schip is reeds opgegeven. De Kanaalboot Cóte d'Azur die bijna 48 uur lang in de felle storm in het Kanaal heeft gedobberd, is vandaag veilig de ha ven van Calais binnengesleept door twee sleepboten. De 31 passagiers 23 Ameri kanen 8 Engelsen die op weg waren naar een wintersportvacantie in Grindel- wald, hingen verheugd wuivend over de verschansing toen de Cóte d'Azur meerde. De Petra", het Zweedse vrachtschip van 1.371 ton, dat een lek kreeg en zijn voormast verspeelde, wordt volgens de laatste berichten bijgestaan door het Britse schip „Ardglen", welke inmiddels 't. contact verloren heeft. Het Deense schip „Cimbria" kreeg hulp van de sleepboot „Holland", die in de storm zelf een mast verspeelde. Over het Deense schip „Jura", waarvan Duitse kuststations gisteren nood seinen opvingen, is niets naders medege deeld. Verder raakten er twee Neder landse schepen in moeilijkheden. De „Coeta" uit Groningen kreeg motorstoring voor de Deense kust en zijn anker woog niet op tegen de kracht van de golven. Op zijn verzoek werd de kustvaarder door de sleepboot „F.V. Mortensen" naar Esbjerg gesleept. Het s.s. „Laurenskerk" (7.241 toni kreeg nabij Fischerhutte een aanva ring met een .tankboot, waar het een ern stig beschadigde railing aan stuurboord van overhield. Ook spanning in Engeland Onze correspondent te Londen schrijft: Ook langs de Engelse Oostkust en de dooooc vocoooocooooog'kxkxxdooooocococ/Cj -g g oo-joooooocooooc De tjalk „Quo Vadis", die Woensdag ochtend in de haven van Oudeschild van j haar touwen is losgeslagen, is onbe- j mand de gehele Waddenree overgedre ven en op de afsluitdijk terecht geko- j men. Aan hoord bevond zich slechts de j scheepshond. De eigenaar, de heer J. Bul uit Wildervank en zijn echtgenote wa ren te Den Helder. 5o000000000cx3000000c00000000000000c0000c00c)0000''\>'"0a^coc oevers van de Thames en andere grote rivieren is men op zijn hoede. Een gedieelte van East Anglia is overstroomd, voorna melijk in Norfolk, een landschap dat veel overeenkomst vertoont met ons land. Rondom de monding van de Thames pa trouilleren voortdurend polrtie-auto's. In Essex en Kent zijn brandweer en politie op de uitkijk. De nationale waarschuwings dienst voor overstromingen is in werking gesteld. Dit werd na de ramp van vorig jaar ingevoerd, In vele plaatsen versterken de bewoners hum huizen met zahdizaikken en brengen zij hun meubels naar boven. In Lowestoft, waar een buitengewoon hoge vloed staat, overstroomde een aantal stra ten. Dit was ook- het Beval in Great Yar- mouth.De rivier Yare stroomde op verschil lende plaatsen over. Bij zoeklichten was men in de afgelopen nacht bezig een diijk- eat van 30 meter breedte te dichten, maar de rivier steeg gestadig en de nooddijk werd bedreigd. Overal ziin ploegen arbei ders en leden van de burgerbescherming bezig de rivierdijken te versterken. Het water staat vaak tot aam de kruin. Het hose water bereikte gisteren lanes de Oostkust het hoogste peil sindis de stormramp vain 1953. De televisie-zender van Landen werd beschadigd en uitgescha keld. De uitzendingen konden echter, zij het zwak. via een reservezender worden voortgezet. Uit de meeste West-Europese landen kwamen berichten over stormschade en ongevallen binnen. Er waren echter wei nig slachtoffers. Overal in de laaggelegen kustgebieden bleken de dijken het te heb ben gehouden ondanks de aanzienlijke op stuwing van water. Nauwelijks was tegen de middag de si tuatie rond het Britse scheepje „Wood cock" enigermate verbeterd, of Schevenin gen Radio ving nieuwe noodseinen op: de „Peter" (onder welke naam ook een Ne derlandse coaster vaart) had hulp ge vraagd wegens een machinedefect en lek kage. Het Engelse „Arddrife" ving om 11.50 uur noodseinen op en verwittigde Scheve ningen Radio. ALEXANDRIA (Reuter) Joseph Pe tersen, een 40-jarige voormalige employé van het Amerikaanse bureau voor natio nale veiligheid, heeft bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan het gebruiken van regeringsgeheimen „op een wijze, welke nadelig was voor de veiligheid en de be langen va.n de Verenigde Staten". Petersen herriep hiermee een vorige verklaring, dat hij onschuldig was aan genoemd feit, dat deel uitmaakt van een uit drie punten be staande tenlastelegging. Hij Het na zijn advocaat te doen weten, dat hij zijn oor spronkelijke verklaring had ingetrokken in het belang van het land. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S James Barrie: Toen de eerste baby voor het eerst lachte brak zijn lach in een millioen stukjes, die allemaal rondsprongen. Dat was het begin 'jan de elfjes. Het Oost-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat een verzoek om asyl in Oost-Duitsland van de voormalige contraspionnagechef van het West-Duitse defensiebureau Blank, Friedrich Heinz, is afgewezen, doch dat wel asyl is verleend aan Jacob Kolb, voor malig chef van de Berlijnse afdeling van deze dienst. Kolb en Heinz hebben de vorige week in Oost-Berlijn een aantal documenten over de werkzaamheden van de „geheime diensten" van het bureau Blank en de onder Amerikaanse leiding staande „spionnage organisatie Gehlen" uitgeleverd, aldus de bekendmaking. Zij vroegen asyl, omdat zij door hun verzet tegen Adenauers politiek in West- Duitsland aan vervolgingen bloot stonden. Heinz werd echter asyl geweigerd, omdat hij indertijd had deelgenomen aan de voorbereiding van de aanslagen op de voormalige Duitse minister van Finan ciën Erzberger, die in 1921, en de voor malige minister van Buitenlandse Zaken van de republiek van Weimar, Walther Rathenau, die in 1922 werd vermoord, zo werd hieraan toegevoegd. Heinz heeft tegenover de West-Berlijnse politie verklaard, dat hij door Kolb en twee Sovjet-agenten naar Oost-Berlijn was gelokt, doch dat hij kans had gezien te ontsnappen. Heinz nam eind 1953 ont slag uit zijn functie bij het bureau Blank, wegens onenigheid met zijn chef, dr. Otto John, die dit jaar naar Oost-Beriijn is uit geweken. In November van het vorige jaar werd Heinz tot een half jaar gevangenis straf veroordeeld wegens meineed, doch hij moet zijn straf nog uitzitten. Kolb wordt verdacht van verduistering. Heinz zeide te zijn gedreigd als hij geen asyl zou vragen te worden gearresteerd „wegens de moord op de Nederlandse agent Jean Ehland". De verklaring, dat hij betrokken zou zijn geweest bij de aan slag op Rathenau en Erzberger noemde Heinz „impertinente leugens". Heinz zeide van mening te zijn, dat John niet vrij willig naar het Oosten van de stad uit geweken was. Een Sovjet-generaal had hem namelijk gezegd, dat „John meer tijd nodig heeft gehad om het Oostelijk aan bod aan te nemen". (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering stelt alles in het werk om de voor 9 Januari aangekondigde spoorwegstaking te voorkomen. De Britse transportcomtnissie, welke aan het hoofd staat van het genationaliseerde transport bedrijf, heeft het ultimatum van de natio nale unie van spoorwegpersoneel in krachtige termen veroordeeld en ontkend dat de onderhandelingsmogelijkheden zouden zijn uitgeput. Een spoorwegsta king, zo waarschuwde de commissie, zou het land onnoemelijke schade bezorgen. De deur was nog altijd open om de looneisen op de gewone manier in te dienen. (van hedenmorgen 7 uur; weers- toestand no t 5 T3 L> «■g C a <D dg C p 5 2 n ao 2 g t/7 5 Helsinki sneeuw OZO 3 1 7 Stockholm sneeuw NO 3 1 6 Oslo onbewolkt N 2 -6 - Kopenhagen sneeuw Z 11 2 3 Londen zwaar bew. W 12 11 1 Amsterdam regenbui WNW 18 10 7 Brussel geheel bew. WZW 12 10 11 Parijs geheel bew. W 12 10 0 Bordeaux zwaar bew. NW 8 12 2 Grenoble regen ZZW 2 3 62 Nice onbewolkt NW 5 7 0 Warschau sneeuwbui WZW 4 2 3 Berlijn sneeuw Z 6 1 4 Frankfort regen WZW 10 8 15 München regen W 12 0 6 Zürich regen WZW 13 5 15 Genève regen ZZW 9 6 26 Locarno regen O 2 2 13 Wenen regen ZZW 4 4 8 Innsbruck sneeuw windstil 31 Rome onbewolkt O 4 5 0 Neerslag laatste 24 uur. GUUR EN BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog Noord-Westerstorm, later langzaam afnemende Noord-Wes telijke wind. Regen-, sneeuw- of hagel buien. Guur. 24 December Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 8.14 uur. onder 15.44 uur. Maanstanden 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 December 8 Hoog water: 2.31 en 14.45 uur. Laag water: 10.27 en 22.37 uur. 8 Vrijdag 24 December Hoog water: 3.11 en 15.22 uur. 8 Laag water: 11.06 en 23.21 uur. tXXXMOOOaOOOOÜGUCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXjOcA^

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1