Regering hoopt nog op betere betrekkingen met Indonesië Senaat keurt aankoop emigrantenscliip goed Koninklijke familie en paleis personeel vierden Kerstfeest In maréchaussée-garage Prins in toespraak: „Het licht blijft bij ons" Wij willen niet toegeven aan ge voelens van onlust die ons bekruipen Vele bezwaren betroffen koopprijs; CH, VVD en CPN stemden tegen De zes percent in de soc. voorzieningen Toen en ami Voor de vluchtelingen: 2.521.000 gulden DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 Bankbediende tot drie jaar veroordeeld Record recette in Sydney? Berging van Witte de With's vlaggeschip Met minieme meerderheid: N.S. besteedt jaarlijks 150 millioen aan onder houd en vernieuwing De kinderen rond de kribbe. Papiersnippers in plaats van geld Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag de 34-jarige bankbediende M. P. B. uit Goes, wegens verduistering in dienstbetrekking conform de eis tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek ver oordeeld. Bewezen werd verklaard, dat B. op 3 April j.l. in zijn functie van bediende op het bijkantoor van de Amsterdamse Bank te Goes een geldzending van 50.000 gulden heeft verduisterd, die van het bijkantoor werd verstuurd naar het hoofdkantoor te Amsterdam. In Amsterdam ontving men de volgende dag een enveloppe, waarvan de lakzegels geheel ongeschonden waren, doch die in plaats van stapeltjes bankbiljetten slechts papierknipsels bleek te bevatten. B., die de geldzending gereed heeft gemaakt en, het pakje ter post heeft bezorgd, blijft hardnekkig ontkennen zich aan de ver duistering te hebben schuldig gemaakt, doch zowel de Middelburgse rechtbank als het Haagse gerechtshof blijkt van me ning te zijn, dat niemand anders dan B. de verduistering heeft kunnen plegen. Maer dan 25.000 toeschouwers zullen dage lijks aanwezig zijn als Australië op 27, 28 en 29 December in de Challenge Round de Davis beker tegen de Verenigde Staten zal verde digen op de baan van White City in Sydney. De Australische Lawntennisbond heeft mee- i gedeeld dat op een recordrecette van 136.000 pd.st, (1.428.000 gulden) gerekend kan wor den. De loting is vastgesteld op eerste Kerst dag. waarbij o.m. de eerste minister van Australië Robert Menzies en de Amerikaan se ambassadeur Amos Peaslee aanwezig zullen zijn. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft gisteren na de minister van Buitenlandse Zaken diens ambtgenoot zonder portefeuille, mr. Luns, onder meer gesproken over de verhouding tussen Oost en West, ,,het grootste pro bleem van de wereldpolitiek". „De Sovjet-Unie werkt met mooi schij nende leuzen over vreedzaam naast elkaar verkeren van Oost en West", zei hij, „maar het Sovjet-volk krijgt nog steeds een ver draaid beeld over het Westen, hetgeen ook blijkt uit publicaties van het Russische ministerie voor Cultuur". Voor het Westen is het dringend noodzakelijk zijn positie zowel militair als anderszins te verster ken. Daden die tot een werkelijke ont spanning en tot werkelijk vreedzaam naast elkaar bestaan leiden, heeft de Sov jet-Unie nog niet laten zien. Overstappende naar de UNO zei minis ter Luns dat het het jongste debat over ontwapening reden gaf tot zekere gereser veerde voldoening. Het besluit inzake vreedzame toepassing van atoomenergie wijst op een dagen van een toekomst van gigantische mogelijkheden. Vervolgens sprekende over Nieuw Gui nea zei de minister, dat onzerzijds aan stonds was duidelijk gemaakt, dat wij elke resolutie van de aard als die van India naSst ons zouden moeten neerleggen. De beslissing om wèl aan het debat deel te In de garage van de Maréchausséeka- zerne, naast de tuinen van het Paleis vier de de Koninklijke familie Woensdagmid dag het Kerstfeest tezamen met het perso neel uit Soestdijk, Den Ilaag en van 't Loo. Prinses Irene was door een griepje niet aanwezig. Als gasten van het Koninklijk 1'aar woonden onder meer Prinses Arm gard en Prins Aschwin met zijn echtge note de viering bij. De Prins opende de middag met een kort welkomstwoord, waarna kinderen de Advent- en Kerstliturgie zeiden en een voor een de vier Adventskaarsen en de drie Kerstkaarsen werden aangestoken. Op het podium stond in het midden een grote kerstboom, rechts daarvan stond een kinderkoertje van het personeel en links het koor van de zangvereniging „Paleis Soestdijk" onder leiding van de heer Oud- hof. Terwijl de kaarsen van de kerstboom aangestoken werden, trad de Koningin naar voren en las met zachte stem het Kerstevangelie. Het koor zong hierna een deelrilit het Weihnachtsoratorium van Jo- hanfi"Sebastian Bach. In zijn Kersttoespraak, die met grote aandacht werd gevolgd, wees Prins Bern- hard op „de verschrikkelijke en voor ons veelal onbegrijpelijke paradox: dat God niet in zijn overweldigende majesteit en almacht "tot de wereld is gekomen, maar in de weerloosheid van een kwetsbaar mens, die door die wereld verworpen wordt. De machten der duisternis woedden reeds in het Evangelie en zij woeden nog steeds. Maar over en hoog boven deze machten uit schijnt het licht ook nu. Want hoewel wij ons moeten realiseren, dat de duisternis bestaat, moeten wij toch zeker nooit vergeten, dat het licht er is". „Voor ons hier vanmiddag is het sym bool van het Kerstlicht de stralende lich ten van de kerstboom", aldus de Prins, „en als-het goed is, zal, wanneer de Kerst- Viering voorbij is en wij allen weer ons weegs gaan, iets van dit kerstlicht blijven stralen in ons hart en bij ons blijven gedu rende het verdere jaar". Prinses Beatrix houdt een inleiding over het Kerstspel. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden voor de berging van het ten Zuiden van Helsingoer op de bodem van de Sont lig gend, vlaggeschip van Witte de With, de „Brederode", binnenkort zullen worden hervat. Döor het maritiem museum .„Prins Hen drik" .te Rotterdam is, met toestemming van B'. en W. van Rotterdam, aan een Deense bergingsonderneming opdracht tot de berging verstrekt. Daarvoor is een be drag van 5000 Deense kronen beschikbaar gesteld. Dit zal worden gebruikt voor het wegspuiten van het zand rondom het wrak, teneinde na te kunnen gaan wat er op de bodem ligt. Alles wat er bij het aanvullend onderzoek zal worden gevonden, komt uit sluitend aan het maritiem museum. Na dit aanvullend onderzoek zal kunnen worden vastgesteld of en op welke wijze feet de borging verder zal worden gegaan. Dit moet in het leven tot uiting komen en daarom vroeg de spreker: „Hebben wijl ons opengezet voor de problemen en ge voelens van anderen en getracht hen wer kelijk te helpen, zonder hierbij ons eigen belang in geding te brengen? Hebben wij ons licht laten uitstralen door vriendelijke woorden tot anderen te richten, onze ge voelens van dank, medeleven, vriendschap en werkelijke naastenliefde te uiten? Heb ben wij het van onszelf weten te verkrij gen ons eigen ongelijk en het gelijk van anderen eerlijk te erkennen? Hoe moeilijk is dit alles niet, hoe vaak zijn wij niet óf te verlegen, óf te hoogmoedig, óf te ge haast, óf te onverschillig, óf vergeten wij het eenvoudig om anderen onze gevoelens te laten blijken, terwijl wij toch zo goed weten hoezeer wij het zelf op prijs stellen, wanneer een ander dit tegenover ons wel doet?" Vervolgens zeide Prins Bernhard „Het heerlijke is, dat Kerstmis ons eraan herinnert, dat, wat wij ook gedurende het afgelopen jaar hebben gedaan, wij telkens weer opnieuw kunnen beginnen. Bij God is plaats voor onze duisternis, God houdt in Jêzus Christus altijd zijn armen voor ons geopend. Wij behoeven met ónze zor gen, onze schulden, ons telkens weer fa len. maar tot hem te gaan, die het licht der wereld was en is, om verlossing en nieuwe kracht te ontvangen. De lichten van de kerstboom worden straks gedoofd, maar het echte licht van het Kerstfeest, het eeuwige licht, dat Jezus Christus is, zal nooit uitgaan", zo zeide de Prins. Hef kinderkerstspel van ds. H. J. W. Modderman vormde een der hoogtepun ten van deze middag;. Prinses Beatrix leid de het in en vertelde dat het gespeeld zou worden door 35 jongens en meisjes en een kinderkoortje van 24. Het gezamenlijk gezongen „Ere zij God" besloot de middag in de garage. Na afloop schonken de Koningin en de Prinsessen in Overzicht van de spelers in het Kerstspel. In het midden achter de kribbe Prinses Marijke. de maréchausséekazerne de traditionele chocolade en werd ieder personeelslid met een verrassing verblijd. De Eerste Kamer heeft Woensdag avond met 19 tegen 17 stemmen aan genomen het wetsontwerp tot wijzi ging der begroting 1954 van het Scheepvaartfonds, waarbij f 6.500.000 wordt aangevraagd voor de aankoop van een emigrantenschip het s.s. „American". Tegen stemden CH, WD, CPN en enige KVP-ers. De heer De Vos van Steenwijk (WD) vroeg zich af of dit schip nodig is. Er wordt in de industrie nu al gebrek aan arbeiders gevoeld. Zal de regering emi gratie blijven steunen en is het aantal be staande schepen niet voldoende? Het aan te kopen schip zal 21 millioen kosten en als de regering er later mee in haar maag zal zitten, zal niemand er veel meer voor geven. Hij vroeg of een particuliere maat schappij niet beter wegen kan vinden om zulk een schip te exploiteren? De vraag is bij spreker opgekomen of de regering vol doende moeite gedaan heeft daartoe te komen. Sprekers fractie had dan ook zeer ernstige bezwaren tegen het ontwerp. Motief der AR-fractie De heer T j a 1 m a (AR) leek de koop som niet te hoog. Wel is er het vraagstuk van de al of niet wenselijkheid van ver dere emigratie van vaklieden, aan wie hier te lande dringend behoefte is. Aan koop van het schip zal de regering echter in staat stellen de Indische Nederlanders spoediger te vervoeren dan anders, waar om de AR-fractie het ontwerp aanvaardt. „Goed schip voor 1/3 van deze prijs" De heer Kraayvanger (K.V.P.) aan vaardde het emigratiebeleid zoals het thans gevoerd wordt. Er zijn echter factoren, die hem huiverig maken. Hij vertrouwde de minister ten volle, maar vreesde toch, dat hier op de duur een rijksrederij zal on- staan. De heer Kolff (C.H.) had „bijna onover komelijke bezwaren". Hij sprak namens zijn fractie en betwijfelde of wij met het huidige emigratiebeleid wel op het goede spoor zijn. Het voorstel was daarom niet acceptabel. Bovendien zijn herhaaldelijk schepen aangeboden door makelaars. Het directoraat-generaal voor de scheepvaart heeft echter of niet geantwoord, of geant woord, dat het niet in de bedoeling lag, een schip aan te kopen. Men had voor een derde van de thans gevraagde prijs een goed schip kunnen hebben. De heer Kramer (Arb.) wees erop dat in de Tweede Kamer het ontwerp er met vlag en wimpel is doorgegaan. Vooralsnog dienen we rekening te houden met het huidige emigratiebeleid. Het blijkt ook dat dit schip nodig is. Van een staats- scheepvaartmaatschappij is geen sprake. Makelaars-offertes betroffen oude schepen Minister A 1 g e r a antwoordde dat hij het ontwerp niet vroeger had kunnen in dienen. In het begin stond hij zelf vreemd tegenover deze aankoop, maar bij dieper indringen in de zaak is hij er voorstan der van geworden. De minister was tegen een staatsrederij, maar dat zegt niets ten aanzien van dit wetsontwerp. De kamer heeft wel het scheepvaartfonds voor 1954 goedgekeurd. En dit brengt ook mede,' dat de overheid schepen exploiteert. Het vaar- programma is overspannen en daarom is dit vierde schip nodig. Voordat het contract gesloten werd is geschreven aan enige rederijen, waarna een onderhoud plaats had. Alleen de Rot terdamse Lloyd deed een offerte, die ech ter veel te duur kwam. Van makelaars zijn er ook offertes geweest, maar deze be troffen voor het grootste deel vóóroorlog se, oneconomische schepen. Minister Suurhoff zei, dat de vraag of de actieve emigratiepolitiek zal moeten worden voortgezet, hier geen rol mag spe len. Het kabinet is van mening, dat deze politiek thans dient te worden voortge zet. Met zekerheid kan men niets zeggen omtrent de toekomst, maar ook in de ko mende jaren dient wel met een omvang rijke emigrantenstroom rekening te wor den gehouden. De Tweede Kamer heeft zonder discussie een aantal wetsontwerpen aangenomen tot aanpassing van de sociale voorzieningen aan de loons verhoging van 6 percent die per 1 October is verleend. De loongrens voor de Ziektewet en de Invaliditeitswet is gebracht van f 5300. op f 6000. De loongrens Voor de Invaliditeitswet, die geldt bij de aanmelding voor de ver zekering (sedert November 1948 f 3000. wordt verhoogd tot f 3600. Het maximum dagloon waarnaar de premie en uitkering worden berekend voor alle sociale verzekeringswetten, wordt gebracht op f 16. De uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsverzekering worden met 6 perecent verhoogd. Om in de thans be staande onderlinge verschillen tussen de gemeenteklassen geen wijziging te brengen, wordt de verhoging voor de echtparen voor alle gemeenteklassen bepaald op f 72. en voor de ongehuwden op f 42. De uitkeringen aan degenen, die in het genot zijn van een invaliditeits- of een weduwenrente krachtens de Invaliditeits wet, en van een rente krachtens de Onge vallenwet, worden met 6 percent verhoogd. De gezinstoeslag wordt gebracht van f 42.50 op f 45.De renten krachtens de Ongevallenwetten worden dienovereen komstig verhoogd. De kinderbijslagen worden met 6 per cent verhoogd en gebracht op 51 cent per dag voor het eerste kind, 57 cent voor het tweede en derde kind, 80 cent voor het vierde en vijfde kind en 90 cent voor zesde en volgende kinderen. De kinderbijslagen voor rentetrekkers worden ook met 6 percent verhoogd en gebracht op respectievelijk f 13.25, f 14.90, f 20.80 en f 23.40 per maand. De uitkeringsbedragen voor kleine zelf standigen worden gebracht op 32 cent per dag voor het eerste kind waarvoor recht op kinderbijslag bestaat en 45 cent voor de volgende kinderen. In een radiorede heeft de president- directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. dien Hollander, vanmiddag onder meer gezegd dat onze Spoorwegen thans jaar lijks aan vernieuwing een 62 millioen gul den besteden moeten. Voegt men daaraan nog toe de kosten van het onderhoud,waar voor de N. S. 88 millioen gulden per jaar uitgeven, dan moeten zij reedis 150 millioen gulden in een jaar voor dit alles uitleggen' of ruim 37 pet van hun ontvangsten, die thans rond 400 millioen gulden 's jaars be dragen. Met deze bedragen zijn de spoorwegen in onze volkshuishouding een opdrachtgever van betekenis. Zonder rancune en met een diep sociaal verantwoordelijkheidsgevoel dat mij er van doordringt dat deze geheel-nieuwe wereldorde nu eenmaal geheel andere eisen stelt, ook en zeker aan de schat-en- schatrijken dezer aarde, denk ik juist'in deze dagen toch wel eens met heimwee aan de tijd dat de fiscus mij nog in het ongehinderd bezit liet van mijn sneeuw witte jacht Violette de Parme (thans het eigendom van de Maharadjah van Scha- poer)van mijn rose landhuis te Waissich- ville-sur-mer; van mijn suite in het hötel Villamar aan de Golf van Mexico; van mijn étage in Parijs; mijn optrekje in de Dor chester te Londen; mijn zes zwarte Hum- per super Snipe Saloons en al die andere plezierige gemakken die mij (in die dagen) zo gemakkelijk heenhielpen over het jaar lijkse probleem: „Waar ga ik met de Kerst dagen heen?" Vooral de Violette de Parme met haar voor honderd procent vrouwelijke beman ning, haar zes-en-twintig bars, haar zeven orkesten, haar feeërieke dans- en speel zalen en haar gasten die grotendeels ge- recruteerd waren uit de hoogste kringen van Montevideo, Sittard en de buitenwij ken van Rome, maakte het probleem ge makkelijk oplosbaar Meestal maakten wij geen vaste plannen. Wij voeren maar wat over de Middellandse of Caraïbische Zee, dronken champagne uit de schoentjes van de meisjes, hielden verguldpartijtjes, speelden halma of klok- en-hamer en baaiden pootje aan de stran den van Cannes, Tobago, de Bahama's of waar de wind ons heen voerde. Het was een mooie tijd. Het familie kapitaal gegrondvest door mijn overgroot vader de Sheik van Maldoror, leek onuit puttelijk; ik behoefde nog niet te broods schrijven en mijn chèques werden noncha- i lant doch onmiddellijk gehonoreerd in alle banken ter wereld. Nu is alles anders geworden. Ik betreur het niet. Ik heb alles naar waarde genoten. Alleen1 omtrent de Kerstdagen, wanneer ik een keuze moet maken tussen thuis blijven, twee daagjes naar Oom Arnold en Tante Janne in Didam, of een feestelijk week-end in Hötel De Koevoet te Aarle- Rixtel (ses diners de Noël, ses dans-avond- jes) bevangt mij een vaag heimwee naar vroeger. Aarle-Rixtel is wel énig maar op zo'n jacht had je toch meer armslag. Da's nou maar onzin. ELIAS De commissie van overleg der midden- standsvakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, heeft tot de bij deze drie organisaties aan gesloten bedrijven het verzoek gericht, in dien dit geen al te grote bezwaren ontmoet, geen gebru'k te maaen van de mogelijkheid om op 24 December de winkels langer dat tot 18 uur open tc houden. Dit verzoek is ge daan om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het uersoneel te vergemakkelijken. nemen was door doelmatigheidsoverwe gingen ingegeven. Ons verzet tegen de In donesische verlangens berustte op zeer sterke argumenten. Het was nuttig die in. de Algemene Vergadering uiteen te zetten, hetgeen inderdaad succes heeft gehad. Over de Amerikaanse stemonthouding zei de minister: „Wij beschouwen een bondge nootschap niet als een éénrichting ver keersweg; hierbij kan ik het wel laten". Deelneming van Nederland, in verband met Nieuw-Guinea, in het Zuid-Oost- Aziatische garantieverdrag behoort nog niet tot de politieke mogelijkheden. Na het economisch, humanitair en politiek be lang van technische bijstand aan de min der ontwikkelde gebieden te hebben ge schetst sprak de minister over de parle mentaire Beneluxraad. Tussen samenstel ling en bevoegdheden van het orgaan zal een nieuwe band moeten bestaan. Neder land zal daarin tegenover België en Luxemburg samen in de minderheid zijn, maar dat kan juist een bezwaar zijn voor de uitgebreide bevoegdheden. Breidt men die uit, dan is het zaak de samenstelling te bezien, hetgeen vermoedelijk wel op herzien zal neerkomen. Mr. Van der Goes van Naters (PvdA), die juist van dat her zien niet wilde weten, bleek niet tevreden. Naarstig en snel zal de minister naar een oplossing zoeken: Trouwens, de standpun ten van hem en van de Kamer leken hem niet meer ver uiteen te lopen. Toen mr. Burger (PvdA) interrum peerde, kreeg hij te horen: „Nu weet ik, mijnheer Burger, dat u niet tot de poli tieke vrienden van mej. Klompé behoort". De door haar geopperde denkbeelden zou de minister namelijk ernstig overwegen. Over het waterwegenvraagstuk kon hij verzekeren, dat de regering beseft dat Bel gische belangen, bij de afsluiting der zee gaten, betrokken kunnen zijn. Indonesië De minister besprak vervolgens een tweetal ingrijpende gebeurtenissen ten aanzien van de Nederlands-Indonesische betrekkingen; allereerst het verzoek van Indonesische zijde te onderhandelen over opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en vestiging van een nieuwe basis voor de onderlinge betrekkingen. Het kwam de regering tenslotte voor, ondanks allerlei daden en uitlatingen van Djakarta, welke de regering deden aarzelen of men wel op het verzoek zou ingaan, toch in het Nederlands belang op het verzoek in te gaan. Het resultaat der onderhande lingen heeft de juistheid van dit inzicht der regering aangetoond. De tweede gebeurtenis was het door In donesië opwerpen van de kwestie Nieuw- Guinea en het aanhangig maken van deze aangelegenheid bij de UNO. Dat optreden meende de bewindsman te moeten criti- seren. Scherp liet minister Luns zich over al lerlei in Indonesië verbreide „volstrekt leugenachtige verzinsels" over pogingen of plannen van Nederlanders tot ondergrond se actie tegen de Indonesische regering. Indien het gif: opzetten tegen het wes ten, lang blijft doorgaan kunnen er grote gevaren ontstaan. Maar er blijft nog altijd hoop op betere betrekkingen met Indo nesië. Die hoop moet men thans niet op geven. „Ontstellende en ergerlijke feiten zijn ginds ten aanzien van Nederlandse arres tanten geschied. De regering wil echter toch niet toegeven aan de daardoor ge wekte gevoelens van onlust. Niettegen staande alles moeten wij blijven proberen een betere verstandhouding te bevorderen. Het zou onjuist zijn de thans hier ver toevende Nederlandse Hoge Commissaris niet naar Djakarta te laten terugkeren. De minister noemde het onverstandig te me nen dat andere landen zich zouden interes seren voor Indonesië's houding inzake de gearresteerden en de infiltraties in Nieuw Guinea. Definitief afzien van stappen op het internationale vlak deed de minister echter niet, maar het zal dan een vol strekte voorwaarde zijn de belangen nauw keurig af te wegen. Tenslotte keerde minister Luns zich nog even tegen de heer Weiter, wiens uitlatin gen hij „te defaitistisch" vond. Bij de replieken eiste de heer Welter in eén zeer fel betoog, dat de minister die qualificatie zonder voorbehoud zou terug nemen. Er deed zich ook iets vermakelijks voor, toen de heer De Groot (CPN) ophaalde, hoe in 1952 de heer De Kadt in het tijd schrift „Libertinage" minister Beyen als „intelligent, doch met maling aan demo cratie" had geschetst en minister Luns „dom en aartsconservatief" had genoemd. Mr. Vande Goes van Naters (P. v. d. A.) kwam met een door vooraan staande leden van allerlei groepen voorge stelde motie, waarin de commissie van Buitenlandse Zaken werd uitgeenodigd „de middelen te overwegen waarmee de te scheppen parlementaire Beneluxraad oi> derwerpen van gemeenschappelijk belang op zijn agenda zou kunnen plaatsen en daarover aanbevelingen kunnen doen." Voorts hield de motie de suggestie in, dat de commissie hieromtrent met haar zuster-commissies in de andere Benelux- londen overleg zou plegen, alsmede met de regering, om daarover dan verslag aan de Kamer uit te brengen. De heer Korthals (WD) wees er in zijn repliek op, dat het gebruik van ato- mische wapens een aangelegenheid van historische betekenis kan blijken te zijn, dat het een kwestie is, die diep bij de be volking leeft en dat hij dus gaarne wat meer had vernomen over wat er in dat op zicht te Parijs is besloten. In zijn dupliek zei minister Luns over hetgeen de heer De Kadt in 1952 had ge schreven, dat onbekend onbemind maakt. De heer Weiter kreeg te horen dat de minister jegens hem niets grie'vends had bedoeld. Tenslotte nam de Kamer de iets ge wijzigde-motie inzake de Benelux-motie inzake de Beneluxraad aan en keurde zij de begroting van Buitenlandse Zaken eveneens zonder hoofdelijke stemming goed met aantekening van het tegen der CPN- fractie. Het Comité Vluchtelingenhulp heeft de- derom 21.000 gulden ontvangen. De stand, is nu; 2.521.000 gulden. Giro 5100 Den Haag/ f

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3