mmt- mkhraciet Kroon geeft gemeente Velsen geen gelijk mnsAim Westerse Unie is geen basis voor Europese gemeenschap Samenwerking „in gemeen schap" ontbreekt „Vurige" soldaat voor de krijgsraad Begraafplaats in Driehuis niet ten koste van particuliere terreinen Paus roept gelovigen in China op tot verzet Niet te hard en niet te zacht DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 MINISTER BEYEN IN TWEEDE KAMER N. VAN BREEMEN.& Co. TEL. 10070 Agenda voor Haarlem Vaandrig en sergeant met losse flodders verwond Nu ook Berlijns orkest naar Amerika Betaling abonnementsgeld per giro Vliegtuig in luchtzak Belgische vissers in Argentinië Een tunnel naar Kerstmis Communisten willen nationale Chinese RK kerk stichten ELKE DAME weet het: verrrao/t Uw teint (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de minister van Buitenlandse Zaken, m r. B e y e n, in een van veel werkelijkheidszin getuigend betoog het zijne gezegd over het vraagstuk van Europese samenwerking. Het was duidelijk, dat hier een man sprak, die een buitenlands beleid tracht te voeren, waar aan zekere idealen ten grondslag liggen en dat hij geenszins behoort tot diegenen, die, wanneer hetgeen zij voorstaan voorshands nog niet te verwezenlijken blijkt, tot onge loof in de gekoesterde idealen vervallen. ,,Er zijn mensen, die liever met feiten dan met gedachten te doen hebben. Som migen zelfs in die mate, dat zij zich meer op hun gemak gevoelen met een onaange naam feit, dan met een hoopvolle ge dachte," zei de minister, die het een goede eigenschap vindt voor wie zich met de vraagstukken der politiek bezig houdt, oog te hebben voor onaangename feiten. „Maar," zo voegde hij er aan toe, „dat is als uitrusting voor de politieke strijd niet voldoende. De politiek is immers een worsteling met gedachten en zij getuigt niet van werkelijkheidsbesef als zij die worsteling ontwijkt." De goede gedachte is die van het tot stand brengen ener bovennationale Europese Gemeenschap. De werkelijkheid heeft ons echter geleerd, dat, ofschoon het denkbeeld inzake een Europese Verdedigings Gemeenschap, met bovennationaal karakter aan een Franse brein ontsproten is, het Franse gemoed het verworpen had. Een reden om nu bij de pakken te gaan neerzitten vond hij dit niet, want ook in zijn ogen kunnen wij mensen slechts leven indien wij geloven dat goede gedachten gp den duur toch zegevieren. Een werkelijkheid van feitelijke aard noemde hij het, dat tegenwoordig geen enkele Europese staat in isolement de strijd om het bestaan kan blijven voeren. Amerika en in mindere mate Engeland kunnen zich misschien nog de „weelde" veroorloven, zich in een beschermings- politiek af te zonderen. Voor de landen van het Europese vasteland betekent volgens minister Beyen afsluiting stilstand en ten slotte achteruitgang. Bij samenwerking op bovennationale grondslag heeft men te maken met de schepping van een gemeen schapsorgaan, verantwoordelijk aan een gemeenschappelijk parlement. Dat was ook het geval met de voorgestelde Europese Verdedigings Gmeeneschap, die op het Franse verzet schipbreuk heeft geleden. Die gang van zaken had zorgen veroor zaakt. Tenslotte waren de protocollen van Parijs uit de bus gekomen. Tegenover het verlies van de bovennationale gedachte stond als mogelijke winst een vernauwing van de band tussen de Europese vasteland- se statén en Engealnd, dat zich nu verpacht heeft vier divisies op het vasteland 'te houden. Voorts is er het zich onderwerpen aan een meerderheidsbesluit van de Raad van Ministers van de West-Europese Unie, ingeval Groot-Brittannië troepen van het vasteland wenst terug te trekken. Maar dat was juist alleen denkbaar bij een organisatie van niet-bovennationaal karakter waarvan Engeland lid is. Het Franse nationalistisch gevoel was door de plaats die Engeland in de West-Europese Unie gaat innemen, namelijk op voet van gelijkheid met Frankrijk, meer bevredigd dan door een onderwerping van de Franse Republiek aan een bovennationaal ver dedigingsgemeenschap zonder Engeland, dus zonder dat Engeland in dat opzicht een stukje souvereiniteit offerde. Nadat minis ter Beyen duidelijk had gemaakt, dat, ge geven de Franse gevoelens en gevoelig heden, Engeland de Europese Verdedigings Gemeenschap niet had kunnen redden, zwaaide hij minister Eden lof toe voor diens initiatief, dat tenminste het tot stand komen van de West-Europese Unie had bevorderd. De West-Europese Unie is een uiterst belangrijke organisatie, vooral door de samenwerking met Engeland. Doch men moet niet binnen het kader dier Unie toch weer trachten er iets bovennationaals van te maken, omdat dit Engeland in een uit zonderingstoestand zou brengen. De minis- ADVERTENT1E DONDERDAG 23 DECEMBER Aula Christelijk Lyceum, Van Merlen- straat: Kerstconcert, Die Haerlemsche Mu- syckcamer, 8 uur. Minervatheater: Heem- steedse Christelijke Oratoriumvereniging, Weihnachtsoratorium, 8 uur. Lido: „Onder wereld van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen be geren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The command", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bwana duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Carnival Story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 24 DECEMBER Cultura: Kerstavond-bijeenkomst van de Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Kerstwij ding van „De grotere Wereld", 8 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Bengaalse brigade", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Ro binson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De levens roman van Richard Tauber", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schatgravers van Doodskopeiland", alle leeft., 2.30 uur. „Hon do". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Geen voorstelling. ter noemde het daarom geen goede ge dachte hetzij binnen de West-Europese Unie gemeenschappen met bovennationaal karakter te vormen, hetzij die van de Kolen- en Staalgemeenschap in de West- Europese Unie te brengen. Een voor de Unie weggelegde zeer belangrijke taak is de regeling van het Saarvraagstuk. Als type van organisatie is de West-Europese Unie voor deze taak wellicht niet ideaal, zei de minister, die het beeld voor zich zag van een celibatair die een weeskind moet adopteren. Tegen de te Londen van Franse zijde ontwikkelde denkbeelden omtrent de in stelling van een wapenpool ontwikkelde minister Beyen een aantal bezwaren. Hij merkte op, dat de West-Europese Raad van Ministers niet als zodanig verantwoordelijk is voor het leger en de bewapening daar van. Zodoende zou er, hetgeen tot verwar ring zou leiden, geen coördinatie van ver antwoordelijkheden en bevoegdheden zijn. Bovendien zou men in het licht van de hele opzet der Unie, öf voortdurend be- moeiënissen van de Raad van Ministers met de beslissingen van het uitvoerend orgaan krijgen, waarbij de leden van die Raad voor hun nationale belangen opkomen, öf, als dat college slechts achteraf, enige malen per jaar werd ingelicht, zou het uitvoerend orgaan op economisch gebied een zeer grote macht krijgen zonder enige werkelijke verant woordelijkheid. De minister wees er nog eens op, dat zoals mejuffrouw Klompé al had betoogd meerderheidsbesluiten in een niet boven-nationaal lichaam ook de verantwoordelijkheid tegenover het eigen parlement lelijk in het gedrang brengen. In de West-Europese Unie ontbreekt het element van de samenwerking „in gemeen schap." Daarom verdiende naar de mening van de minister de vraag of de West-Euro pese Unie de kern kan worden van Euro pese economische samenwerking in niet- supranationaal verband, voorshands ont kennend beantwoord te worden. In de West-Europese Unie, zoals die in de NAVO geëncadreerd is, hebben we, wat de militaire samenwerking betreft, de op het ogenblik best bereikbare regeling. Er komt nu echter wel een Duits nationaal leger, maar de nationale legers zijn onder geschikt aan een gemeenschappelijk com mando, dat, voor de politieke beslissingen, aan de NAVO-Raad onderworpen is. Een niet te licht te schetsen verlies, geleden door mislukking van de Europese Verdedi gings Gemeenschap, is en blijft het ont breken van een „gemeenschap" in de Unie. Na enige waarschuwende woorden ten opzichte van Franse-Duitse blokvorming gaf minister Beyen nog eens duidelijk blijk van zijn voorliefde voor de mislukte Europese Verdedigings Gemeenschap. Deze was niet praktisch uitvoerbaar gebleken doordat men in de plannen niet geloofde met name in Frankrijk maar niet ten gevolge van het omgekeerde. Het allereerst nodig is, dat de gedachte der supranatio nale gemeenschap in de betrokken landen begrepen wordt. Aldus de minister, die, stilstaande bij de rol der parlementen in de ontwikkeling van de Europese eenheid, uiteenzette waarom het Comité van Minis ters van de Raad van Europa nooit een ge zamenlijke verantwoording aan de Straats- burgse Assemblée kan hebben. In de West- Europese Unie zal, door de daar nauwkeu rig omschreven taken, de verhouding tus sen de Raad van Ministers en het parle ment een andere zijn. De minister herhaalde, dat de ministers verantwoordelijk zijn tegenpver hun eigen parlement voor de door hen in de Raad van Ministers der Unie uitgebrachte stem en voorts, dat er geen gezamenlijke ver antwoordelijkheid tegenover wie ook be staat. „Er is geer; overdracht van nationale verantwoordelijkheid, geen supranationaal uitvoerend orgaan en daarom, staatsrech telijk, geen plaats voor controle op de actie van de Raad als zodanig. De minister zag geen heil in een thans weer gaan bestuderen van nieuwe plan nen. Bij de huidige, utieenlopende, prin cipiële standpunten zou dat toch geen resultaten opleveren. De krijgsraad te velde-West heeft de 21- jarige dienstplichtige soldaat J. M. G. S., Ambonees van geboorte, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij werd er van beschuldigd op 20 Juli te Rijs- sen tijdens een nachtoefening een vaandrig en een sergeant met een losse patroon ern stig te hebben verwond. De auditeur-militair, die vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf had ge- requireerd, zeide dat deze soldaat een zeer goede gevechtssoldaat was, maar in vre destijd toch wel gevaarlijk omdat hij zich teveel in het spel inleeft. Tijdens patrouille Iepen bij deze nachtoefeningen ontmoette een peloton waartoe deze Ambonese sol daat behoorde, een vaandrig, die tot de „vijandelijke troepen" behoorde. De vaan drig werd gevangen genomen en tijdens ondervragingen schoot S. met zijn geweer op een afstand van ongeveer 15 cm. de vaandrig met een losse patroon in het been. Hij werd flink gewond. Even later ont moette S. een sergeant, die eveneens tot de „vijand" behoorde. Hij kreeg van de „vurige soldaat" een schot in de borst op een afstand van 10 cm. Dit schot bleek ernstig aangekomen te. zijn, want een ge deelte van de long van de sergeant moest worden weggenomen. De drie raadslieden, die de dienstplich tige soldaat terzijde stonden, betoogden dat de houding van S. het resultaat was van zijn verleden, waarin hij geruime tijd ge vangen had gezeten in Japanse kampen. Er was zeker geen opzet aanwezig, zo meenden zij. BERLIJN (United Press) De beroem de Oostenrijkse dirigent Herbert von Kara- jan zal in Februari met het Berlijns Phil- harmonisch Orkest naar de V.S. vertrek ken voor een concertreis door Amerika en Canada. Von Karajan, nu vijfenveertig jaar oud, werd in Salzburg geboren en is een der beste dirigenten, waarover Europa be schikt. Hij zal de plaats innemen van Wil helm Furtwangler, die onlangs is overleden. De honderdvijf musici van het Berlijnse orkest zullen met hun dirigent op 23 Fe bruari per vliegtuig de oceaan oversteken. Het eerste concert zal op 27 Februari in Washington plaats hebben. De concertreis zal vijf weken duren, tijdens welke men vijfentwintig keer optreedt. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE Waarnemen, schatten, vooruitzien, dat alles is geboden, maar op het ogenblik moeten wij wachten. En dat is vaak moei lijker dan handelen. „Soms wordt men tijdens een bergtocht teleurgesteld wat het uitzicht aangaat. Die teleurstelling ondervinden nu allen, wie de eenwording van Europa ter harte gaat. Maar wij weten, dat het landschap, dat we hoopten te aanschouwen, er is. Wij staan niet voor het niets en daarom behoeven wij niet ontmoedigd te zijn." Aldus het slot van de rede van minister Beyen,de realistische idealist. ADVERTENTIE 20 stuks 80 Luxe dozen van 50 stuks I. 2.» 100 stuks f. 4.» (Luxe dozen mei extra teestverpakking) KINGS CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERSI Naar wij vernemen heeft de Kroon het Velsense raadsbesluit nietig verklaard, dat voorziet in de aanleg van een gemeentelij ke begraafplaats te Driehuis, naast de be graafplaats Westerveld. Daarbij werden aanspraken gemaakt op gronden van de families Cremer en Van Hoorn en tegen deze aanspraken gingen de eigenaren in beroep. Inmiddels hadden de ministeries van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappep zowel als van Wederopbouw en Volkshuis vesting een afwijzend advies gehecht aan de Velsense plannen, voorzover deze be trekking hadden op stukken terrein van de beide genoemde families. Daar de begraaf plaats Westerveld, van wie eveneens grond nodig geacht werd, indertijd niet in beroep is gegaan, is het nog niet bekend hoe de houding ten opzichte van dit perceel zal zijn. Een verkeersvliegtuig van de „Trans Canada Air Lines" is kort voor de-landing op Prestwick (Schotland) in een lucht zak terechtgekomen, waardoor het toestel 300 meter naar beneden viel. Drie beman ningsleden en twaalf passagiers werden gewond. Veertig andere passagiers bleven ongedeerd. Zoals men zich zal herinneren is reeds verscheidene jaren om deze gronden een strijd gaande tussen de gemeente Vel sen en de eigenaren, waarbij argumenten aangaande de natuurbescherming, het landschapsschoon, de wildstand en de re creatiemogelijkheden in West-Nederland werden aangevoerd tegenover die van de uitbreiding der gemeente en de daaruit voortvloeiende toenemende behoefte aan begraaf ruimte. Uit brieven die te Oostende van de in 1049 naar Argentinië geëmigreerde vissers ziin ontvangen, blijkt dat de Vlaamse vis sers zich daar thans geheel hebben aange past en goede zaken doen. Zij hebben zeer rijke visgronden gevonden, waar de zgn. bacalao. een soort fijne kabeljauw wordt gevangen, die onder de Argentijnse bevol king zeer gewild is en waarvoor hoge prij zen worden betaald. De Flandria met ka pitein Neuville, die in Augustus 1949 Bel gië verliet, vangt in drie dagen soms 1800 kisten van deze vis en het is geen uitzon dering wanneer in een week een besom ming van een millioen pesos wordt ge maakt, zo heet het in deze brieven. Het is een ingewortelde traditie geworden, dat tegen eind December het openbare en persoonlijke leven als het ware zich vrijwillig laat van gen in een naar het devote en ingetogene zwemende bezin- ningssfeer, die zich, naar ge lang van het milieu, op tradi- tioneel-verschillende wijzen uit: het zakenleven vervangt zijn schreeuwende reclame symbolen door bedaagde Kerstmannen en engelen van nylongaas, de tijdschriften vergaren Kerstverhalen en artikelen over oude Kerstge bruiken in Scandinavië of elders, de fotobureaux komen met afbeeldingen van zingen de koorknapen, onder flat terend kaarslicht opgenomen en in de wereldpolitiek wor den redevoeringen en bood schappen geredigeerd, waarin vrome wensen tot durende wereldvrede en verdraag zaamheid kunstig zijn ver weven met het oude patroon der politieke oogmerken. Voor zover het persoonlijke leven nog de kans krijgt tot eigen initiatief bij dit alles, volgt het in grote lijnen de voorgeschreven koers via kersttakken, rode papieren klokken, hulst en de compo sitie van het kerstmenu. Dit alles geschiedt met de tradi tie-getrouwe gelaatstrek van het heilige welbehagen en de goede wil. Men bereidt zich terdege voor op het feest van de vrede, dat volgens gebruik op 25 December zal worden gevierd en op welke dag men de roerende glimlach der wel willendheid en naastenliefde op het gezicht bevroren zal dragen tot de doodgewone dag weer aanbreekt. Wanneer dit alles wat iro nisch klinkt, wat gans niet de bedoeling is, moge men be denken dat er inderdaad een zee van nutteloze tierlantijnen is gegraven tussen 23 en 27 December een zee die ieder jaar opnieuw meer afbijt van haar zwakke oevers en steeds wijder wordt, zodat op zekere dag de ganse mensheid gevaar loopt in de woelige golven van het vredesfeest te ver drinken. Wat toch nimmer de bedoeling van het vredesfeest kan zijn geweest. Het leidt tot vreemde ge dachten, wanneer men, door de warwinkel van de moderne kerstpraktijk heen, zich een tunnel graaft naar de oor sprong en de aanvankelijke betekenis van een dag als kerstmis, van een nacht als de kerstnacht. Want hoe langer men de eenvoudige gedachte aan deze oorsprong wijdt en hoe meer men de sier en de snufjes van het openbare feest in de mist der onwezen lijkheid kan wegdenken, des te sterker gaat het verbazing wekkende feit spreken, dat er van feest in de practische zin eigenlijk geen sprake zou mogen zijn. Feest, het open bare en gezamenlijke gezel ligheids- en vrolijkheidsver- toon, is een absolute tegen stelling van de gedachte, die door de allereerste kerst op de wereld werd geïntrodu ceerd. Sterker nog, de kerst- gedachte is in werkelijkheid en wezen een gedachte, een eigendom van de enkele geest dus, een beleving in de diepste diepte van de ziel, die slechts gestoord en vertroe beld kan worden door alles, wat wij in de wereld om ons heen als „kerstfeest" krijgen opgediend. Is dat niet een conclusie, die verbijstert? Men kan met een goedmoedige glimlach deze overweging wegstoppen in het archief van de „interes sante doch nutteloze over peinzingen" en zich opge ruimd weer zetten tot datgene, wat de wereld van de kerst- vierder wenst doch men kan ook het wereldbeeld van heden en dan speciaal het beeldvan onze „chris telijke wereld", die tegen woordig volgens deskundigen door dikke zwarte lijnen op de atlas begrensd is toet sen aan de ontdekking, die men zo-even gedaan heeft. Dan komt men tot de huiveringwekkende volgende stap: een stap die leidt in een duizelingwekkende dis-orde, een onharmonische werveling van botsende feitelijkheden, die als een ziedende oceaan rondom de enkele mens brult en dreigt en aanvalt. Want de enkele mens met zijn zuivere kerstgedachte in de diepte zijner ziel de christenmens met de onsplijt bare atoom der christelijke overtuiging in zijn binnenste is een vreemdeling in deze wereld geworden, een een zame in een woestijn van on waarachtigheden. Noch de kerstmannen met hun watten baarden, noch de nylon-engelen, noch de kerst klokken van crêpe-papier, noch de kerstboodschappen der staatslieden vormen een accoord met zijn innerlijke kerstmis. Hij staat verloren en verblind temidden van wat de ganse mensheid als kerst mis schijnt te accepteren en waarmee zelfs de groten der wereld volkomen tevreden lijken te zijn. Hij zou luide willen protes teren tegen de machtswellust der feestelingen, die zich op slimme wijze van de jaardag der kerstgebeurtenis hebben meestergemaakt om hun eigen oppervlakkige en materialis tische glorie te dienen. Doch dat is even nutteloos als het feestgedruis zelf en on nodig. Want hij is niet zo alleen als hij denkt Hij weet het niet en merkt het niet, doch om hem heen in het ge woel zweven de enkelingen die zijn zoals hij. De mensen, die in een natuurlijke afkeer van het „kerstfeest met de feestneus" zich des te dieper nog keren tot hun eigen ik, om de innerlijke vrede te koesteren die zij daar en nergens anders vonden. Zij blijven enkelingen, al zijn zij met millioenen. Zij haken niet de armen in elkaar om van hun vreugde al hossend en zingend blijk te geven. Zij lopen niet in rijen naast en achter elkander achter vlag gen en spandoeken. Zij zijn geen massa, geen vereniging, geen macht, geen partij. Zij zijn niets dan de desem in het brood. Wanneer een staatsman u in een kerstboodschap spreekt van wereldvrede, en van ver dediging der christelijke be schaving, en van bedreiging van het materialisme wel, toets zijn woorden aan de praktijk der dingen. Neem zijn boodschap verstandelijk in u op, en zie of hij weet wat christelijke beschaving in werkelijkheid is, en wat vrede, en wat materialisme. Zie of hij niet, met de rech terhand de papieren zijner kerstboodschap houdend, met zijn linkerhand het materia lisme in zijn meest funeste vorm decreteert en bevordert; zie of hij met vrede niet de massale gelijkschakeling be doelt, het dwaze en onophou delijke feest van hossende mensen, die nutteloze dingen doen om te laten zien dat zij vrolijk gestemd zijn volgens de datum. En vraag uzelf of het nut heeft, deze kerstboodschap pen door de radio de wereld rond te bazuinen, zolang de eerste en enige Kerst-Bood schap niet wortel heeft kun nen schieten in de zielen van millioenen enkelingen. Dat alles kunt ge, als enke ling, doen zonder woorden te verspillen. Omdat ge als en keling alleenheerser zijt over een oppermachtig koninkrijk, een rijk van eeuwige veilig heid, een rijk van volmaakte vrede en vreugde: Het rijk van uw binnenste, gelegen in de diepste diepten van uw eigen ik. J. L. VATICAAN (Reuter)^— Paus Pius XII heeft een dringend beroep gedaan op de Rooms-Katholieken van China zich te ver zetten tegen communistische pogingen om een „Chinese nationale R.K. kerk" te stichten. Het beroep was vervat in een encycliek, gedateerd 7 October en gericht aan de R.K. bisschoppen, geestelijkheid en gelovigen in China. De Paus verklaart dat het onmogelijk is twee heren te dienen als deze met elkaar in conflict zijn. „Het is soms onmogelijk zowel Jezus Christus als de mensen te behagen." ,„Wie trouw wil blijven aan de Goddelijke verlosser, zelfs tot in de dood, moet soms ernstig lijden. Laat hij dat dragen met een krachtige en rustige geest." De Paus deed een beroep op de gelovigen die uit lafheid of opportu nisme in hun Christelijk geloof waren tekort geschoten, naar de kerk terug te keren. En hij wenste anderen, die „krach tig en onverschrokken voortgaan op hun weg" hartelijk geluk. Radio-Vaticaan heeft na de uitzending van de tekst van de encycliek de,lijst van vervolgingen, waaraan leden van de R.K. kerk in dit land slachtoffer zijn geworden, bekend gemaakt. De apostolische internun tius Riveri werd verbannen, evenals 49 aartsbisschoppen, bisschoppen en apostoli sche prefecten. Zeventien bisschoppen en apostolische prefecten zitten gevangen. Zes aartsbisschoppen en bisschoppen zijn in de gevangenis gestorven; 2.645 priesters en missionarissen werden verbannen en negentig andere buitenlandse priesters ge vangen genomen. Tenslotte zijn ruim twee honderd priesters en gelovige Chinezen door vervolging om het leven gekomen. De drie R.K. univeristeiten in communis tisch China waren verbeurd verklaard en de R.K. pers was verboden, aldus radio- Vaticaan. ADVERTENTIE Niet te hard en niet te langzaam, dat is de beste stelregel voor de deelnemers aan het snelverkeer. Slechts voor zware mo torrijtuigen gelden, bij het gebruik van aanhangwagens, maximum snelheden; de rest van het motorverkeer regelt zijn eigen tempo Betoon u het vertrouwen van de wetgever waardig en regel uw snelheid naar die van het overige ver keer. Blijf steeds meester vaar uw voer tuig, ergo: rijdt niet sneller dan uw rijkunst u veroorlooft. Zcrg uw auto of motorfiets tij dig tot stilstand te kun nen brengen binnen de afstand, waarop de weg vóór u kan worden overzien en waarover deze vrij is. Matig dus uw snelheid bij beperkt uitzicht, kruispunten, onover zichtelijke bochten, bij mist, rook op de weg en dergelijke. Houdt bovendien op buitemvegen zoveel afstand tot uw voor ligger, dat een inhaler zich kan invoegen. Wie daarbij een afstand in meters aan houdt, gelijk aan de snelheid in kilometers per uur, is altijd goed. Er zijn enkele beperkingen op de „vrije snelheidskeuze": binnen bebouwde kom men kan een maximum van 15 km/u, voor bruggen en viaducten van 6 km/u, en bij onafgesloten overwegen van 20 km/u wor den vastgesteld. Aan de andere kant geldt: bij snelver keer geen slakkengang! Rijdt dus op autowegen niet langzamer dan 50 a 60 kilometer per uur!

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5