Brood,liefde en fantasie Record-export van bloembollen In Zaandam werd de kiel gelegd voor een hospitaalkerkschip V erlo vingsringen Beminnelijke comedie openingsnummer in nieuw Haarlems theater Anderhalf jaar voor „President Robert" Het vergaan van de „Columbus' Storm legde scheepvaart lam ^aarswens „Voetlicht" bracht sfeer Nog een ton tekortmaar varen zal de nieuwe Hoop Kerstprogramma van „Het Voetlicht" Engeland wint de tweede testmatch Onderscheidingen voor Concertgebouw-Orkest Louter gissingen naar de oorzaak „De Strandmeeuwen" telden de punten P. de Groot Papierfabriek-jeugd genoot van een geslaagd feest Kerstwijdingsure in de Gereformeerde kerk Paar vermetelen kozen het ruime sop Jubileumgeschenk voor mr. Theyse: Hartelijke.huldiging in „Treslong" Veel Kfersttulpen aan de markt fé 'f M*J. Fastbowler Tyson nam zes wickets voor 85 runs DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 99 99- Het film.programma, waarmee het nieuwe Studio-theater aian Haarlems Grote Markt van vandaag af zijn bestaansrecht aan de filmliefhebbers komt bewijzen, mag wel een heel gelukkige keuze heten voor een zo feestelijke gebeurtenis als een openingsvoorstelling. „Brood, liefde en fantasie" is de naam van de beminnelijke komedie, welke er wordt gedraaid, een film uit Italië onder regie van Luigi Comen- zini met Vittorio de Sica en Gina Lollobrigida in de hoofdrollen. Het lief en leed van een arm herderinnetje, de avances van een charmant commandant der carabi nieri, de wanhopige verliefdheid, die een zijner corpsleden ten aanzien van het herderinnetje aan de dag legt en het geheimzinnig leven van een knappe vroed vrouw, vormen de dramatische motieven die tegen het aantrekkelijk patroon van het leven in een klein bergdorpje zijn geweven. Het begint al zo aardig met de aan komst van de nieuwe commandant der ca rabinieri op zijn nieuwe standplaats. Hij is een knappe ke rel, die commandant, wel een dagje ouder maar dat belet hem niet nog volop oog te hebben voor het vrouwelijk schoon. Er zijn maar vijf mi nuten film nodig om hem ten voeten uit te tekenen. Hij is vrij gezel tegen wil en dank, maar zal het niet blijven. De eer ste, die zijn hart in beroering brengt is het beeldschone her derinnetje, dat overi gens nog meer man nenharten met een al of niet gewettigde onrust zegent. De jongste der carabi nieri is zo'n slacht offer der liefde. Hij durft evenwel zijn mond niet opendoen. Hij is er te verlegen voor en.zou hij er de moed toe hebben dan wacht hem over plaatsing, want om de een of andere on naspeurlijke reden schijnt het de cara binieri bijzonder moeilijk gemaakt te worden om te bemin nen. Het herderinnetje vindt hem maar wat een knappe jongen. Ze zou wel willen, dat hij haar vroeg. Haar armoede evenwel schijnt een ernstig beletsel. Tot de pastoor ingrijpt. Hij beweegt de commandant, die serieus van plan was het meisje te ver overen, ertoe om zijn jonge en verlegen ondergeschikte naar het bos te sturen, waar het herderinnetje bessen aan het plukken is. Die twee houden van elkaar, zegt de pastoor, en dan moeten zij zorgen, dat ze elkaar krijgen. Wel, ze krijgen el kaar. Ook de commandant wordt gelukkig, want de tegenover hem wonende vroed vrouw is een heel aantrekkelijk wezen, dat hij minder gemakkelijk dan hij dacht doch niettemin met veel overtuiging in de armen kan sluiten, aan welke gebeurtenis zij haar volle medewerking verleent. Het dorp kan rustig verder leven, roddelen en plezier maken: alle helden en heldinnen hebben elkaar gevonden. Er komt nog een nevenintrige voor in de film, die een typering mag heten voor het geloof en de ovedrijving van de vrome volksziel, wanneer namelijk de moeder van het herderinnetje een bankbiljet van vijfduizend lire vindt, dat de commandant der carabinieri, bewogen door medelijden, heimelijk in haar huis heeft achtergelaten. De arme vrouw verklaart de vondst direct tot een wonder, verricht door de heilige Antonius tot wiens eer zij juist een bede vaart heeft gehouden. Direct is er een aan tal eenvoudige zielen te vinden om dat ge loof te delen en zo krijgen we het tafereel van een gebeden murmelende groep vrou wen, die voor een wonder aanzien wat heel eenvoudig een daad van naastenliefde was. De pastoor doet wat een verstandig man in zo'n geval te doen staat: hij wijst die interpretatie als wel heel gemakkelijk van de hand. De scène doet bijzonder ko misch aan. Ze is het ook, al heeft ze niet dat tikje bespottelijkheid, dat onze nuchter heid er graag aan wil verlenen. Heel de film door wordt men de lichte adem der ironie gewaar. Dat maakt haar juist zo aantrek kelijk, omdat ze het wezenlijke van het bij komstige scheidt en met een lach de mens schildert in de ontvankelijkheid van hart en geest, primitief in zijn uitingen, maar met het temperament en de oprechtheid van een kleine (Italiaanse) gemeenschap hoog in de bergen. Niet zo hard als de be woners van het bergdorp „Manon van de Het gerechtshof in Den Bosch heeft van daag de 31-jarige R. L. uit MaEfttricht, alias „President Robert" wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van het voor arrest en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Bij de behande ling had de advocaat-generaal bevestiging van het Maastrichtse vonnis gevraagd, dat een gevangenisstraf inhield van twee en een half jaar met onvoorwaardelijke ter beschikking stelling. L. bevindt zich thans 16 maanden in voorarrest. Met de dank en de trots van het ge meentebestuur heeft Dinsdagavond de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, in tegenwoordigheid van bijna alle leden van het Concertgebouw-Orkest aan de voorzitter van de orkeststichting, de heer M. A. Reinalda, die gouden médaille van de stad Amsterdam overgedragen ter herinnering aan de succesrijke tournée door de Verenigde Staten. Elk orkestlid ontving bovendien de bron zen penning van de stad met zijn naam erin gegraveerd. Des middags was, verge zeld van bloemen, al een exemplaar ge zonden aan Eduard van Beinum, die nog steeds met griep het bed moet houden. De andere dirigent der tournée, Rafaël Kubê- Mk, had uit Luzern een telegram gestuurd, waarin hij zeide deze avond in gedachten bij zijn vrienden van het orkest te zijn. Voor de echtgenoten der orkestleden, die gedurende de tournée in Amsterdam wa ren achtergebleven, had rpevröuw Van Beinum, die namens haar man verscheen, eveneens souvenirs verzorgd: kleine kan delabers „symbolisch voor de cultuur, die het orkest in die Verenigde Staten ars een licht heeft rondgevoerd". Gina Lollobrigida en Vittorio de Sica als het herderinnetje en de commandant. bronnen", wel zo armoedig en spontaan. Ja, het is een -heel aax-dige film „Brood, liefde en fantasie". Men zal er zich een vol uur lang best mee amuseren. Vloeiend in beeldovergang, mooi in het gebruik van het natuurlijke décor, fijntjes in de teke ning van mensen met een bijna luchtig ge bruik der montage en bekeken camera werk. Een zonnige film uit een zonnig land. Als première voor een theater, dat blijkens de opzet geselecteerd goede films gaat draaien, een verantwoord openings nummer. Wie met „Studio" kennis gaat maken, doet het tegelijk met een char mante film! P. W. FRANSE ADVERTENTIE Op Zaterdagmiddag 7 November 1953 om half vier verdween het 499 brt meten de motorschip „Columbus" met een lading kolen van Boston (Engeland) naar Zwe den onderweg, op ongeveer 50 mijl Noord- West van Texel in de golven. Kort tevoren was de kapitein door de Belgische kotter La Madeion aan boord genomen. Van de tien bemanningsleden waren er acht in een sloep van boord gegaan. Een matroos, Diebke de Haan, die in de davids was blijven hangen kon aan boord van de Britse treiler Mayflower springen en de kok, P. van Staalduinen, die met de kapi tein tot het laatst aan boord was gebleven viel tijdens het overspringen op de Bel gische kotter in het water, doch werd op gepikt. Het in 1952 gebouwde schip was eigendom van de rederij Wagenborg te Delfzijl. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek naar de oorzaak van deze scheepsramp ingesteld en de 30-jarige kapitein M. W. Oldenburger uit Appinge- dam als getuige gehoord. De inspecteur voor de scheepvaart kwam aan het eind der langdurige zitting tot de conclusie dat voor de oorzaak van het vergaan alleen gissingen mogelijk waren. Een er van is, dat tijdens het 's nachts slechter geworden weer de lading is gaan verschuiven. Een andere mogelijke oorzaak is, dat water bij de lading is gekomen. Het zou dan door lekkende leidingen, peilpijpen of luchtkokers in het ruim zijn gekomen. Voorts achtte de inspecteur mogelijk, dat door het schuiven der lading openingen, die normaal boven water liggen onder water zijn komen te staan en dat langs deze weg zeewater bij de lading is ge komen. Tenslotte achtte hij niet uitgeslo ten, dat aan een combinatie van de twee laatste veronderstelde oorzaken de ramp moet worden toegeschreven. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. De voornaamste uitslagen van de in de onderlinge competitie van de Wijk aan Zeese klaverjasclub gespeelde wedstrijden zijn: 1. M. G. Seysener 4598 pnt; 2. mevr. Postma 4255 pnt; 3. mevr. De Boer 4213 pnt; 4. mevr. Seysener 4112 pnt; 5. N. de Boer 3706 pnt; 6. B. Groosjohan 3601 pnt; 7. P. de Boer 3528 pnt; 8. Postma 3475 pnt. ADVERTENTIE GEWELDIGE SORTERING. JUWELIER Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 Wij verstrekken IJmond-zegels. De directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. heeft Woensdagmiddag in haar gebouw „Concordia" met de jaar lijkse kindermatinee aan enige honderden kinderen van personeelsleden, die van Oude Niedorp en Haarlem en tussenlig gende plaatsen af per autobus naar de feestzaal waren vervoerd, een aardig feest gegeven, waarvan met volle teugen is ge noten en waarover de kinderen het nog lang zullen hebben. Wegens het grote aantal kleine gasten van vijf tot tien jaar, dat aan dit festijn kon deelnemen, moesten twee uitvoeringen worden gegeven, die werden verzorgd door een bekend cabaretgezelschap. Al dadelijk bij het binnenkomen van de zaal werd aan de kinderen een zakje lek kers uitgereikt, zodat oom Henk als goochelaar eerst wel even moeite had de aandacht te binden. Maar toen die er een maal was heeft de goochelaar op aantrek kelijke manier zijn kunsten vertoond. Uit zijn accordeon liet Tonny Bakkenes ver volgens bekende melodietjes klinken, maar de grootste aandacht kreeg de muzikale clown Fantasio, die stormen van vrolijk heid teweeg bracht met zijn manipulaties met fietsonderdelen, die stuk voor stuk geluid voortbrachten. In zijn tweede op treden waren het een fietspomp en een op vele manieren bespeelde viool. Tonny Bakkenes begeleidde hem op de piano. Nadat tijdens een korte pauze was ge- tracteerd, hebben de kinderen met aan dacht het door „oom Henk" in de poppen kast voorgedragen nieuwe sprookje „De betoverde prinses" gevolgd. De jeugdige schare uitte haar dankbaar heid jegens de directie van Van Gelder Zonen en de "bedienende damesstaf met een driewerf hoera. Bij het verlaten van de zaal werden be halve taaipoppen, chocolade en sinaas appels fraaie geschenken uitgereikt. De traditie geworden wijdingsstonden voor de hoge feestdagen, die in de Ge reformeerde kerk aan de Koningsweg wor den gehouden, blijken steeds meer belang stelling te trekken, want het aantal be zoekers, dat Woensdagavond voor de Kerstzangdienst naar dit bedehuis was ge komen, was zó groot, dat de ruimte nauwe lijks groot genoeg was om allen te be vatten. Deze wijdingsuren trekken mede grote belangstelling wegens de medewerking van het Gereformeerd Evangeliesatiezang- koor Velsen-Beverwijk en het Chr. Jeugd koor „De Zangvogels", beiden onder lei ding van de heer H. Slings, die de liederen veelal bewerkt voor zijn koren en daar mede tevens de vrijheid neemt zo moge lijk solistisch te laten zingen. De liturgie werd gelezen door de heer A. Kok en in de heer Th. G. Kohier had deze wijdingsavond opnieuw een uitste kend organist. Hij bewerkte bovendien het oude kerstlied „Maria die zoude naar Bethlehem gaan" voor de beide koren. Als steeds was de zang van de beide koren uitstekend. Er werd met overgave gezongen. De heer Slings beschikt vooral in het grote zangkoor over opvallend mooi materiaal. Treffend was vooral de bewerking van het „Stille nacht, heilige nacht", dat door de beide koren vol nuancering werd ge zongen in het eerste couplet, waarna de aanwezigen de beide volgende coupletten meezongen. Een machtig geheel, zoals trouwens ook de „Engelenzang", het „Ere zij God" door koren en samenzang tot een fijne saamhorigheid uitgroeide. Ds. H. W. Wierda uit Haarlem hield een meditatie over: „Is het Kerstfeest echt. of een verhaaltje?" Hedenavond zullen de beide koren medewerken aan een wijdingsure van ge lijke liturgische inhoud in de Gerefor meerde kerk aan het Moensplein te Bever wijk. Het is gisteren stil geweest in de IJmui- dense haven, wat in- en uitvarende sche pen betreft. De storm heeft de scheepvaart danig in de war gestuurd. Om zeven uur was alleen de Rijnstroom nog maar binnen gevaren. De Niobe was de eerste die van Amsterdam vertrok, maar aangezien de weersverwachting «eer slecht was, maakte dit schip om 20.30 uur in het kanaal vast. Om half tien bleken de Inge Maersk en de Blumenal het aan te durven. Zij voeren uit. Tegen middernacht volgden de Lang- lee Clyde en de American Counselor. De loodsdienst was om 22 uur nog gestaakt en met de verwachting van zeer zware storm, die hedenmorgen werd uitgegeven, bleef de loodsboot ook nu nog binnen. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in deze courant. De prijs bedraagt slechts 10 cent per m.m., minimum 12 m.m. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract wor den gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Vrijdag 31 December (of Maandag 3 Januari). KENNEMERLAAN 186 - IJMUIDEN Evenals andere jaren heeft de afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeiders Beweging het komende Kerstfeest weer ingeleid met een speciaal programma, dat Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw werd verzorgd door het Kleinkunsten- semble ,,'t Voetlicht" onder leiding van Ben Heuer. Uiteraard stond dit op treden geheel in het teken van de her denking van Christus' geboorte, waarbij het Bijbelverhaal zowel bij de declamatie als de éénacters tot uitgangspunt genomen was. Voor de pauze werd „Ontheemden" van Ben Heuer opgevoerd, dat zoals de titel reeds aangeeft een episode uit het leven der beklagenswaardige „displaced per sons" tot onderwerp heeft. In een kamp heeft het toeval drie dezer ontwortelde mensen bijeen gebracht: een jonge man die zich een nieuwe toekomst in Canada droomt, een vrouw die haar kind in de oorlog verliezen moest, welke smartelijke ondervinding zij nog steeds niet als waar heid erkennen kan' en een oudere man, bij wie alle ondervonden leed een filoso fische berusting heeft doen ontstaan. Op de vooravond van Kerstmis dreigen deze drie zozeer uiteenlopende karakters met elkaar in botsing te komen, doch het is tenslotte de invloed van de kleine, uit sobere attributen samengestelde Kerst kribbe, die deze ontheemden enigszins met hun harde lot verzoent. Doordat het stukje geen problemen stelt, kan het evenmin een bepaalde oplossing geven De auteur be perkte zich tot een eenvoudige milieu schildering, als een bezinning op het ko mende Kerstfeest bedoeld. Vandaar dat de handeling zich geheel op de kribbe con centreert en de dialogen in een bood schap eindigen, waarvan het publiek met stille aandacht kennis nam. De drie leden van dit kleine ensemble werden in het programma niet bij name genoemd. Zij kwamen tot een verantwoord geheel, waarin de uiteenlopende karakters met kennelijke bezieling gestalte werd ver leend. De vrouwelijke medewerkster gaf daar op een korte, maar zuivere declamatie van Anton van Duinkerkens gedicht „Nu zal het wel gaan sneeuwen", gevolgd door de voordracht van een Romeinse Kerstlegen de, waarbij ons de naam van de schrijver eveneens onthouden werd. Dit verhinderde de in Romeins costuum geklede voordrager niet de in deze legende voorkomende per sonen duidelijk onderscheiden te typeren. Hij wist hierbij een sobere trant te hand haven, welke de natuurlijke voordracht niet weinig ten goede kwam, hetgeen hem een half uur lang een geboeid toeluiste rend publiek opleverde. Na de pauze volgde de opvoering van „De Ster" door Arnoud Ramon, dat de voorgeschiedenis van koning Balthazars tocht naar Bethlehem behandelt, ten min ste zoals de schrijver zich deze heeft ge dacht. Ook dit boeiende stukje was in een Kerstprogramma volkomen op zijn plaats. De korte pauzes werden aangevuld met langs mechanische weg ten gehore ge brachte koormuziek. In totaal een toneel avond, die ongetwijfeld op een grotere pu blieke belangstelling aanspraak mocht maken. JAN VAN DAM „Ergens vijfentwintig jaar voor werken is al een voorrecht. Dat je het zo goed mogelijk tracht te doen is je dure plicht, maar als je aan het eind van die periode zo'n geheel restaurant gevuld ziet met- mensen, die je zijn komen gelukwensen dan voel je je bijzonder prettig. Er zijn veel vrienden bij, maar ook mensen waar mede ik in die vijfentwintig jaar dikwijls de degens heb gekruist. Maar wat geeft dat, als het op een faire manier gaat? Bij zonder trots ben ik op de zinsnede in het artikel over mij in het Weekblad voor Bloembollencultuur, waarin staat, dat ik dikwijls en met vele mensen zal hebben gebotst, een voorrecht, dat niet voor slap pelingen is weggelegd". Aldus antwoordde mr. F. J. D. Theyse sr. op onze vraag hoe hij zich voelde als jubilerende secreta ris van de Bond van Bloembollenhande laren. Wij wisten ech'fr dat wij een ant woord zouden krijgen dat hem tekende. Temidden van de oud-voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, de heer Th. R. de V r o o m e n, en de die middag juist gekozen nieuwe voorzitter, de heer M. C. Driehuizen, stond de jubilaris in „Treslong" te Hillegom de gelukwensen van vele exporteurs, vertegenwoordigers van vakorganisaties, collegae, vrienden en kennissen in ontvangst te nemen. De ach tergrond werd gevormd door een autola ding bloemstukken, waaronder zeer kost bare en verfijnde, een symbool voor de man, die een kwart eeuw heeft getracht de wereld op juiste en administratief goed geleide wijze van bloembollen te laten voor zien. Deze receptie werd gehouden na een vergadering van de Bond van Bloembol lenhandelaren, waar de scheidende voor zitter, de heer De Vroomen, de heer Theyse namens de gehele Bond en de vergadering dank bracht voor zijn vele werk in deze 25 jaar. Het was voor hem persoonlijk een ge noegen geweest met de jubilaris in de af gelopen drie jaar als administrateur te mogen werken. Ook de nieuwe voorzitter, de heer Drie huizen, en de heer D o u w e s spraken de heer Theyse toe op hartelijke wijze. Het geschenk van de Bond was de avond tevoren op een intiem bestuursdiner aan- Geheel buiten de verwachting was er Woensdag op de bloemenveiling een grote aanvoer van Kersttulpen. Dit zijn de be kende kleine tulpjes met bol, de z.g. Bril- liant-Star, de Due de Berlin en Rode en Witte Due. Er waren ruim tienduizend van deze Kersttulpen aan de markt. Door het slechte weer liepen de prijzen iets terug en waren de bloemen makkelijker te koop dan tijdens de voorbande martkdagen. GISTERMORGEN IS DAN de eerste kielsectie van het nieuwe hospitaalschip „De Hoop" gelegd op de winderige werf van de N.V. Zaanlandse scheepsbouwmaat schappij in Zaandam. Het was roezemoezig in de lucht en al de dames en heren, die de plechtigheid met hun tegenwoordigheid vereerden, waren blij wintermantel en winterjassen te dragen. Toch was de gure nasleep van de Westerstorm wej de juiste sfeer voor de kiellegging van een schip, dat uit harde noodzaak wordt gebouwd, opdat de op zee verkerende visserman, die daaraan behoefte heeft, geestelijke en medische bijstand verleend worde. Het was geen ontroerende plechtigheid, deze kiellegging. En veel woorden zijn er niet gesproken. Mr M. C. van Hall, de voorzitter van de Nederlandse vereniging ten behoeve van zeelieden van elke natio naliteit, stond vergenoegd te kijken, toen de torenkraan de enkele bodemsectie met een pas gewassen driekleur er boven op, langzaam op de helling liet zakken. En het geluid van het vastslaan van de keggen moet Willem Rog, wiens oude „De Hoop" helaas de tocht van Amsterdam naar de Zaan niet had kunnen maken, als muziek in de oren hebben geklonken. Even is er ook nog gelachen. Een paar heren van het Scheveningse actiecomité, dat werkt in het belang van de vereniging hospitaalkerk schip, kwam met de opbrengst van de actie 1954 aandragen, 1866,24 in een robuste enveloppe. De penningmeester van het co mité, mijnheer C. de Bruin, was de pers fotografen zeer ter wille. Hij gaf de enve loppe op fotogenieke wijze over aan mr. Van Hall, maar vroeg hem onmiddellijk weer terug. Hij wilde het geld liever offi cieel overhandigen, met een passend toe spraakje. Meer op komst Dat gebeurde even later in het overvolle kantoortje van de Zaanlandse. Mijnheer De Bruin gaf de enveloppe weer over, nu definitief en met de stellige verzekering, dat de actie van het comité krachtig zal worden voortgezet. Eigenlijk had de .heer H. F. de Booij, de, administrateur van de Noord zuid holla ndse reddingmaatschappij ook geld in ontvangst moeten nemen van ditzelfde comité, 1260,Maar mijnheer De Booij zat bij de Panamees, die voor Bergen ophet -strand was gesmakt in de ruige storm van gisternacht. Geen nood, mr. Van-Hall wilde het geld wel meene- De nieuwe „Hoop", zoals de tekenaar haar in zijn fantasie op volle zee zag. men. Hij bedankte de tienduizenden Ne derlanders, die het mogelijk hebben ge maakt, dat aan de bouw van het nieuwe schip kon worden begonnen. „Dat er nog een tekort van een ton is, kan ons niet deren", zei de heer Van Hall, „wij vertrouwen er op, dat we die 100.000 op tijd bijeen krijgen". Dit schip, zo prachtig ontworpen door de heer H. W. de Voogt, moet varen. En het moet varen in stormen als die van vannacht. „Daarom moet het een goed schip zijn en daarom moet het geld er komen." Mr. Van Hall deed tenslotte de mededeling, dat de administrateur van de Vereniging hospitaalkerkschip „De Hoop", de heer H. W. Suermondt, de kiellegging wegens ongesteldheid niet kon bijwonen en dat hij binnenkort deels om particuliere redenen, deels omdat de actie voor het nieuwe schip nu vrijwel is voltooid, zijn functie wil neerleggen. „De naam van de heer Suermondt," aldus mr. Van Hall, „zal altijd aan het nieuwe hospitaalkerkschip verbonden blijven." De directeur van de Zaanlandse, de heer Vis, had het laatste woord. „Wij hebben nooit zoveel belang stelling gehad bij de kiellegging van een schip als vandaag," zei hij. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moetan afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Mr. F. J. D. Theyse had heel wat handen te drukken. geboden, een volgens de heer De Vroomen allernieuwste snufje op radiogebied met toebehoren. Wellicht zal het voor mr. Theyse, die toch veel voor de export van bloembollen als onderhandelaar doet, het grootste cadeau zijn geweest, dat op deze vergade ring kon worden medegedeeld, dat de ex port van bloembollen in het jaar 1954 tot December was gestegen tot 54 millioen. kilogram ter waarde van 152 millioen gul den. Gezien de cijfers van de eerste weken van December die weliswaar niet vast staan neemt men aan, dat tot 1 Januari 1955 wel voor 60 millioen kilogram een waarde van 160 millioen vertegenwoordi gende, zal zijn geëxporteerd. Dit is niet alleen een record maar wel licht een tien tot twintig miilioen gulden boven de verwachtingen in vakkringen. Voor een klein maar select publiek uit de Beverwijkse KAB, voerden de spelers van het kleinkunst-ensemble „Voetlicht" gisteravond enige stukken op, die zich rond de Kerstdagen bewegen. „Displaced Persons" (Ontheemden), een Kerstspel van Ben Heuer, speelt zich af in een vluchtelingenkamp ergens in het oos ten van Europa. Een vrouw, wier kincl gestorven moet zijn, doch hierin niet kan j berusten, komt in dit kamp terecht in de hoop haar kind daar aan te treffen; een^ oude man, in de nabijheid van het kamp wonend, wil met de cipier een door trapte nihilist Kerstmis vieren. Zijn kinderlijk geloof en het volle vertrouwen, dat hij stelt in de geboorte van het Kerst kind, vertedert op den duur zelfs het hart van deze bewaker. Joke van den Berg, Herman van Eelen en Ben Heuer, brachten dit stuk op zulk een beklemmende wijze, dat men in da zaal een speld kon horen vallen. Hierna droeg Joke van den Berg eer» declamtie voor van Anton van Duinker ken, „Nu zal het wel gauw gaan sneeuwen". Haar voordracht was fijn en gevoelvol, hetgeen met een dankbaar applaus werd beloond. De Romeinse Kerstlegende werd door Ben Heuer voorgedragen; hierin wordt verhaald hoe de schoonheid, de rijkdom en de wijsheid, op zoek naar groter glorie, door de zotheid geleid, tenslotte toch ook bij het Kerstkind terechtkomen en het betrekkelijke van het aardse leven leren kennen. Ben Heuer wist de verschillende personen tot leven te brengen in een boeiende voordracht met fijn verzorgd gebarenspel. Vooral zijn uitbeelding van de nar was kostelijk. Na de pauze ging het spel van Arnaud Ramon „De Ster". Dit speelt zich af in het paleis van koning Balthasar, die de genade van het geloof heeft ontvangen bij het zien van de wonderlijke ster, die hem naar Bethlehem zal leiden, ondanks spot en tegenwerking van zoon en aanstaande schoondochter, waarvan de - laatste zelfs haar a.s. man tracht over te halen zijn va der te vergiftigen. Het is te hopen, dat dit gezelschap spoe dig weer in Beverwijk terug zal komen, want de wegblijvers hebben ditmaal wel erg ongelijk gehad en ze moesten eigenlijk nog een kans hebben. Na een spannende finish heeft Engeland de tweede testmatch tegen Australië met 38 runs gewonnen. De eindscore was: Engeland Ie innings 154, 2e innings 296; Australië le innings 228, 2e innings 184. Het fastbowlen van Frank Tyson,, baande de weg voor de Engelse zege. Hij nam zes wickets voor 85 runs. De enige Australische batsman die de felle Engelse aanval weer stond was Harvey, die zich 4 uur en 19 minu ten handhaafd en 9 vieren sloeg. Bij het slui ten van de innings had hij 92 n. o. Score Australië tweede innings (vorige dag 72 voor 2): Burka b Tyson 14 Harvey n. o92 Hole b Tyson 0 Benaud c. Tyson b. Appleyard 12 Archer b. Tyson 6 Davidson c. Evans b. Statham 5 Lindwall b. Tyson 8 Langley b. Statham 0 Johnston c. Evans b. Tyson 11 Extra's (legbyes 7, no balls 3) 10 Het totaal werd 184. Val der wickets: 77, 77, 106, 122, 127, 136. 145. Bowlingcijfers: Statham 19, 6, 453: Tyson 18,4, 1, 856; Bailey 6, 0, 210; Appleyard 6, 1, 12—1; Wardle 4, 2, 11—0. Australië had de eerste testmatch gewon nen met een innings en 154 runs.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8