Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem H.D.H. T. V. Service Vijftig jaar geleden Onverwachte tegenslag voor premier Mendès-France Heerlijk en JEUK Conflict tussen CNV en KAB over zetel in KSG-comité ^Hoe is het ontstaan?-^ Vertrouwenskwestie gesteld nadat de Kamer de helft der accoorden afwees Mysterieuze brief9 aan minister oorzaak van de verwarring J Jordanië heet pelgrims in Bethlehem welkom Krachtzender Europa I 1 Januari in de aether VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 3 Beslissende stemming tot Maandag uitgesteld Dit woord: DOUANE Kort nieuws H. I. MAERTENS N.V. Arabieren verlenen medewerking Uit Haarlems Dagblad van 24 December 1904 Van onze correspondent in Parijs) De kogel is tegen iedere redelijke verwachting in in Parijs nog niet door de kerk. Het is premier Mendès-France niet gelukt de accoorden van Parijs over de Duitse herbewapening, zoals zijn opzet was, vóór Kerstmis aanvaard te krijgen. En de kansen dat die accoorden met een zeer kleine meerderheid worden aanvaard zo niet worden afgewezen zijn in bedenkelijke mate gestegen. Het eerste artikel van het accoord, waarbij de oprichting van een West-Ëuropese Unie wordt voorgesteld, het constitutionele fundament van de gehele diploma tieke constructie, is zelfs in eerste lezing met 280 stemmen tegen 259 stemmen verworpen. Om de Nationale Vergadering tot een tweede lezing te dwingen moest Mendès-France de vertrouwenskwestie stellen, waarover de Kamer zich pas een etmaal later mag uitspreken. Met het oog op Kerstmis zal dit pas Maandag kunnen geschieden. Mendès-France heeft gisteren een dag gehad van niets anders dan koude douches, waarbij aiierlei ressentimenten en rancu nes van een Kamer, die noch zijn interna tionale successen, noch zijn binnenlandse populariteit verkroppen kan, over hem werden heengestort. Van het begin van de week af was het al duidelijk dat het parlement weinig of niets van de Duitse herbewapening moest hebben. Maar men kon verwachten dat het parlement zich terwille van Europa en het Franse prestige in de wereld, dat juist een duidelijk herstel had bereikt, gevoelig zou tonen voor de klemmende argumenten van Mendès-France. De R.K. leider De Menfhon, voormalig voorzitter van de Raadgevende Vergade ring van Straatsburg, schoof de West- Europese Unie met een kort gebaar van de tafel. Op de weg van de integratie zou Frankrijk met deze unie zijn teruggekeerd haar een politiek van coalities, en daar mede zou, volgens De Menthon, het Duitse nationalisme nieuwe en gevaarlijke kansen krijgen. Daarom zou de M.R.P. zich niet alleen onthouden, maar zelfs tegenstem men. De reactie op die verklaring was te ADVERTENTIE VRIJDAG 24 DECEMBER Grote Kerk: Kerstnachtdienst, dr. G. Snij ders, Schotens Christ. Gemengd Koor, 11 uur. Cultura: Kerstavond-bijeenkomst van de Ned. Ver. van Spirt. „Harmonia", 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Kerstwij ding van „De grotere Wereld", 8 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Bengaalse brigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Ro binson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hondo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geen voorstelling. ZATERDAG 25 DECEMBER „Bethel", Voorhelmstraat 3: Kerstdienst der Vrije Evangelische Gemeente, ds. A. H. van Gent, 10 uur. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6: Spr. heer Slappendel, 10 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Éd W. Pera, 10 uur. Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederlandse Comedie, 8 uur.'Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatgravers van Doodskop-eiland", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Hondo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zet 'm op George", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Bengaalse brigade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 26 DECEMBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: L. P. Pasman, 10, 5 en 8 uur. (8 uur: jeugdkerstfeest). Stadsschouwburg: „Een theehuis voor To- biki", Haagse Comedie, 8 uur. Concertge bouw: Kerstmatiné m. m.m.v. Rosa Spier, harp en jeugdkoor Inter Nos, 2.30 uur; „Sen satie Kerst-show", m.m.v. o.a. Cees de Lange, Willy Vervoort en Joop de Knegt, 8 uur. Studio: „To-night we sing!", alle leeft., 11 u. „Brood, liefdeen fantasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tau ber", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatgravers van Doodskop-eiland", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Hondo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki". alle leeft.. 11 uur. „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zet 'm op George", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Troubadour", 14 jaar, 11 uur. „Bengaalse brigade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 27 DECEMBER Minervatheater: „Potasch en Perlemoer met vacantie". Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schat gravers van Doodskop-eiland", alle leeft., 2.30 uur. „Hondo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zet 'm op George", aue leeft., 2.30 uur. Lido: „Bengaalse brigade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. verpletterender daar de R.K. oud-minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman 's middags nog een rede had afgestoken, die van eerlijk begrip en van veel verant woordelijkheid getuigde. Schuman had wel i bezwaren maar hij achtte het niettemin mogelijk later op grond van de Parijse teksten de Europese politiek te hervatten. Onmiddellijk na de stemming over het eerste artikel beklom Mendès-France, lijk bleek van ontzetting, de tribune. Hij wend de zich in het bijzonder tot de 250 afge vaardigden, die in September de accoorden van Londen in beginsel hadden onder schreven. Ik vraag u uw woord gestand te doen en dat u zich er bewust van bent dat de hele wereld onze houding oplettend gade slaat. Mendès-France betoogde voorts dat een Duits leger onder controle van de zes andere mogendheden, waaronder Groot-Brittannië, zou blijven en dat de bewapeningsgemeenschap, waarvoor zelfs de M.R.P. zich gevoelig had getoond, een geleidelijke ontwapening te zijner tijd zou vergemakkelijken. De moeilijkheden over de Saar, die weer uitvoerig ter sprake zijn gekomen, zouden tenslotte kunnen worden voorgelegd aan het internationaal ge rechtshof. Ook op dit punt had Frankrijk, zo betoogde Mendès-France, meer waar borgen verkregen dan ten aanzien van het Europese leger ooit waren bereikt Om het parlement gelegenheid te geven óver al deze zaken nog eens ernstig en grondig na te denken, stelde de premier tenslotte de vertrouwenskwestie. Vanmor gen komt de commissie van Buitenlandse Zaken bijeen om haar standpunt te be palen. Voor dit dramatische einde, dat vanmor gen om vijf uur werd bereikt, had Mendès- France al de nodige tegenslagen moeten incasseren. Zijn partijgenoot Badie was 's middags eindelijk met zijn motie voor uitstel en practisch afstel voor de dag- gekomen en van verschillende kanten wa ren onaanvaardbare amendementen inge diend. Deze werden evenwel de een na de ander afgewezen en Badie's motie werd zelfs met een grote meerderheid van 430 tegen 181 stemmen verworpen. Maar toen na De Menthon en de intelli gente progressief Pierre Cot, een der beste sprekers van het parlement, ook het ora torisch geschut van de 80-jarige ere-presi- dent Herriot op de accoorden werd gericht, toen had men redenen voor de gevolgen te beven. Herriot herhaalde zijn vroegere waarschuwing: „Doe het niet. De grijsaard, die ik ben, smeekt het u. Wacht u voor Duitsland en geeft aan de „revanchards", die op het uur van de vergelding wachten, niet opnieuw wapenen in handen". Men kan slechts hopen dat de verwoes- Dat er ook in litteris niets nieuws onder de zon is werd mij nooit zo duide lijk bewezen als in Paul Rodenko's poëzie bloemlezing „Nieuwe griffels, schone leien". De griffels mogen telkens vernieuwd wor den en de leien ijverig schoongewist, wat de griffels op de leien griffen is nooit zo nieuw als de griffiers vermoeden. Vlerkende slagvioletten, ge kegeld fate beeld-lichtere, door De Zonne en de Hemels. Groen-geel-klanken-felling óp, En óp in d' schrille mignonette Oppetoon-hoog. Zwillende-tuimel-ijling Beseffing's knal. Da Domb Rusch Domb Da Domb Da Domb Stil. Daar is die vrouw alweer, die scheel en geel In 't groen haar hart heeft opgevreten Olijven met safraan Heks of termiet Zij is met mij op zoek naar een vergeefse reden Die mij de zon heeft stil doen staan Of niet Het eerste is van Israël Querido en ge schreven in 1894. Het tweede is van Antony Kok en ge schreven in 1915. Het derde van Gaston Burssens 1896. Hiermede wil niets anders gezegd zijn dan dat „het nieuwste nieuws" zo nieuw niet is. En dat telkens weer hetzelfde wordt vertoond: het allernieuwste, de bij val, het protest, de geestdrift, de veront waardiging en dat altijd nieuwe mensen de verrukking der opwinding beleven om wat dezelfde griffels op dezelfde leien schrijven. Heerlijk en hopeloos. ELI AS ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP tingen, die de oude Herriot heeft aange richt, niet onherstelbaar zullen blijken. Men zal dit Maandag merken. Maar het is moei lijk voor Mendès-France en allen, die zich om Frankrijk en Europa met ernst bekom meren, met enig optimisme het Kerstfeest tegemoet te gaan. (AFP/Reuter) De Nationale Vergade ring heeft zich hedenochtend voor het toe kennen van souvereiniteit aan de West- Duitse bondsrepubliek uitgesproken. Het gehele protocol over de West-Duitse souve reiniteit, waarbij een einde komt aan het bezettingsregiem, werd met 380 tegen 180 stemmen- aanvaard. Er werden 560 stem men uitgebracht. De MRP stemde met de regeringsmeerderheid mee. Met 368 tegen 145 stemmen werd de FransWest-Duitse Saarovereenkomst goedgekeurd. Ratificatie van de Parijse overeenkomsten werd afhan kelijk gesteld van ratificatie van de Saar overeenkomst. Een aantal parlementsleden heeft een dreigbrief ontvangen van tegenstanders van de Parijse accoorden. Er is een conflict ontstaan tussen het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Katholieke Arbeiders Beweging over het feit dat de minister van Economische Zaken een lid van de Prot. Christelijke Mijnwerkersbond heeft voorgedragen als werknemersvertegenwoordiger in het Raad gevend Comité van de K.S.G. Tot nu toe werd deze plaats ingenomen door de heer Fr. Dohmen, voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond. Oorzaak van het con flict is een misverstand over een brief welke de K.A.B. op 20 December aan de minister gezonden zou hebben en waarin zij evenals het C.N.V. zich een voorstander toont van een rouleringssysteem In deze vertegenwoordiging, waardoor C.N.V., K.A.B. en N.V.V. bij toerbeurt een effec tieve zetel in dit comité zouden bezetten. De K.A.B. heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de wijze waarop destijds deze brief verzonden is omdat zij van mening is, dat hetgeen in die brief wordt voorgesteld niet beantwoordt aan de wen sen van het verbondsbestuur der K.A.B. Verklaring van C.N.V.-bestuur De voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer M. Ruppert, heeft Donderdagavond op een persconfe rentie verklaard, dat de Raad van Vakcen trales op 19 December 1952 bijeenkwam om een candidaat aan te wijzen, die de effectieve zetel zou bezetten in het Raad gevend Comité van de Europese Kolen en Staalgemeenschap. Er was toen een effec tieve zetel te verdelen en een plaats voor een observator. Het N.V.V. eiste op deze vergadering een permanente plaats op, op grond van het feit dat het de grootste vakcentrale is, ter wijl de K.A.B. volgens de heer Ruppert samen met het C.N.V. een rouleringssys teem voorstond. Men kon op deze bijeen komst niet tot elkaar komen en er werd be sloten, dat elke vakcentrale zich afzonder lijk met een voorstel tot de minister zou wenden. Volgens de heer Ruppert is een afschrift van het standpunt van het C.N.V. aan de K.A.B. verzonden, welk standpunt door de K.A.B. zou zijn overgenomen. Het resultaat was, dat de minister de heer Fr. Dohmen, voorzitter van de Katholieke - Mijnwerkersbond, aanwees voor de effectieve zetel, en een vertegen woordiger van het N.V.V. als observator. In het voorstel, dat door het C.N.V. bij de minister was ingediend en dat volgens de heer Ruppert ook dat van de K.A.B. was, werd een zesjarenplan voor de bezetting van deze zetels voorgesteld. Volgens het in 1952 gedane voorstel zou thans een vertegenwoordiger van het C.N.V. een effectieve zetel krijgen, terwijl het N.V.V., dat in de afgelopen periode een observatorplaats had gehad, eveneens een effectieve zetel zou bezetten. De Katholieke Mijnwerkersbond eist de effectieve zetel ook voor de volgende periode op. K.A.é. wilde N.V.V. „uitrangeren" Volgens de heer Ruppert zou de K.A.B. thans het C.N.V. benaderd hebben met een voorstel om samen de twee zetels in het Raadgevende Comité te bezetten, waardoor het N.V.V. er buiten zou vallen. Men baseerde dit voorstel van K.A.B.-zijde op het feit, dat de samenwerking in de Raad van Vakcentrales toch verbroken is. Het C.N.V. heeft hieraan, aldus de heer Ruppert, geen gevolg willen geven, omdat destijds geen afspraak gemaakt is in het kader van de Raad van Vakcentrales, waar men het niet eens kon worden over de zetelverdeling. De heer Ruppert achtte het onjuist een tegenstelling te maken tussen het aantal leden van de mijnwerkersbonden. De Katholieken hebben 80 procent van de mijnwerkers in hun bond georganiseerd, het C.N.V. slechts 3,4 procent, maar het gaat hier om een representant van de betrokken vakcentrale, zo meende de heer Ruppert, niet om een mijnwerkers- of staalbewerkerszetel. Prestigekwestie Het C.N.V. is bereid, zo deelde de heer Ruppert mede, om voor de toekomst de roulering eventueel te veranderen, maar er valt niet met ons te praten, wanneer anderen trachten een permanente zetel te bezetten. Op een vraag of het C.N.V. bereid was om, gezien de controverse in Limburg, de candidatuur van de heer K. Feenstra in te trekken en daarvoor in de plaats een C.N.V.-representant uit de metaalsector of uit de centrale aan te wijzen, deelde de heer Ruppert mede, dat dit voor veertien dagen geleden nog wel mogelijk zou zijn geweest, doch dat het nu een prestige kwestie is geworden, waardoor het C.N.V. ten alle tijde zijn candidaat blijft hand haven. De gewraakte brief In een onderhoud met het A.N.P. hebben K.A.B.-vertegenwoordigers medegedeeld, dat een mysterieus waas hangt rond de brief die op 20 December door de K.A.B. aan de minister zou zijn gezonden en waarin de K.A.B. het standpunt van het ADVERTENTIE natuurlijk in cellofaan De douane is de dienst, die belast is met het toezicht op in- en uitvoer. Het is ook: de beambte bij die dienst werk zaam. In het Nederlands is het een uit het Frans overgenomen woord. Het Frans ontleende het aan het oud-Ita liaans en in deze taal is het door de handel in de Middellandse Zee overge nomen uit het Arabisch. Dit is allemaal doodgewoon. Nu echter komt het merk waardige. In het Arabisch luidde het woord: diwan. Dit betekende: register. Maar het is precies hetzelfde woord als ons divan. De oorspronkelijke betekenis van dit woord is: raadzaal. Daaruit vloeit voort: zaal met gemakkelijke banken. Dan gaat diwan ook: rustbank betekenen.Een geheel andere betekenis ontwikkeling is echter de volgende: raadzaal ministerraad raad van ambtenaren schrijvers schrijvers bij een speciale dienst ambtenaren ^bij de in- en uitvoer. De Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) deelt mede, dat het collectief paspoort voor meerdaagse toeristische reizen is vervallen. Alleen voor dagtochten naar het buitenland blijft het collectief paspoort gehandhaafd. Men dient dan echter in het bezit te zijn van een geldig Bewijs van Nederlanderschap of een paspoort, dat niet meer dan 5 jaar ge leden verliep. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 BETHLEHEM (United Press) Ara bisch Jordanië bereidt een hartelijk wel kom aan de pelgrims die zoals ieder jaar bet geval is het Kerstfeest willen vieren in de naaste omgeving van de plaats van Christus' geboorte. Dit is nog nooit het geval geweest in de zes jaren van soms gewapend conflict tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. Met vliegtuigen en auto's en te voet waren de gelovigen naar de bedevaartplaatsen in Bethlehem ge stroomd. Werden ze in vorige jaren nau welijks geduld, nu kregen ze een vrien delijke ontvangst. Gidsen wachtten hen op aan de grens en de informatiebureaux voor vreemde lingen bleven achttien uur per dag open voor het beantwoorden van vragen en het verlenen van hulp. In de kranten werden de Arabieren opgewekt tegenover de be zoekende Christenen vriendelijk en be hulpzaam te zijn. Er werden meer dan 6000 bezoekers ver wacht uit vele landen. Sommige reizigers hadden weken moeten doorbrengen op schepen die hen naar het Heilige land voerden Onder de pelgrims bevonden zich de supervisor van de wapenstilstand die onder auspiciën staat van de UNO, de Canadees E. L. M. Burns en de Italiaanse filmactrice Sylvana Pampanlni. Ook Arabieren zelf trekken naar de bedevaartsteden waar feestelijkheden ge organiseerd zijn. Ongeveer 2000 die In Israël wonen voegden zich bij de Chris tenen die door de poort van de Amandel boom gingen. Bethlehem bood weer de aanblik van een Bijbels toneel. C.N.V. ten aanzien van de zetelverdeling in het Raadgevend Adviescomité van de K.S.G. zou hebben overgenomen. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. zal binnenkort bijeenkomen, omdat alles er op wijst, dat het met deze brief niet gegaan is zoals het normaliter gaat, aldus deelde men ons mede. Het is namelijk komen vast te staan, dat, nadat op 19 December de Raad van Vak centrales bijeen was geweest en niet tot elkaar kon komen, het C.N.V. reeds op 20 December een brief aan de minister gereed had, waarvan, volgens de voorzitter van het C.N.V. een afschrift was gezonden naar de K.A.B. Dit afschrift is evenwel nimmer ontvangen, noch door het K.A.B.-verbonds bestuur, noch door een der verbondsbe- stuurders persoonlijk. Toch schijnt dit afschrift ter K.A.B. ont vangen en op papier met eigen briefhoofd gecopiëerd te zijn waarna het afschrift ondertekend door een verbondsbestuurder,1 die zich zulks echter niet kan herinneren, nog dezelfde dag aan de minister doorge zonden is. Het K.A.B.-bestuur spreekt er haar verbazing over uit, dat deze copiëring en expediëring zo snel heeft plaats ge vonden, zonder dat het bestuur hierover is geraadpleegd. Hiernaar zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld. TONEEL EN DANS Zaterdag 25 December. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „Muiterij op de Caine" door Herman Wouk naar diens gelijknamige roman, door Henk Rigters geregisseerd, met Joan Remmelts, Han Bentz van den Berg, Paul Huf en Guus Oster in de voornaamste rollen. Zondag 26 December, Stadsschouwburg, 20 uur: „Een theehuis voor Tobiki" van John Patrick door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur. met Theo Frenkel, Jan Retèl, Paul Deen, Pim Dikkers. Adel- heid van der Most en vele anderen. Muziek van Dai Keong Lee, décors van Guus Korrubel. Zondag 26 December, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond van het Nederlands Theaterbureau, met medewerking van de conférenciers Cees de Lange en Willy Ver voort. Verder treden op de Chico's en de Drie Jackson's. Maandag 27 December, Vleeshal, 14.30 uur: Het marionettentheater van Bert Brugman speelt voor de jeugd. Er wordt een keuze gedaan uit: Paulus de boskabouter, De Toverviool en Buffalo Bill. Eveneens op Dinsdagmiddag 28 en Woensdagmiddag 29 December. Maandag 27 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Algemene Nederlandse Gra fische Bond geeft de Amsterdamse toneel groep „Puck" een door Georges Vitaly ge regisseerde voorstelling van het Franse blijspel „Kapers op de kust". Maandag 27 December. Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een reprise van de klucht „Potasch cn Perlemoer met vacantie". De medewerkenden zijn: Johan Kaart en Johan Boskamp in de titelrollen, verder Tilly Périn Bouwmeester, Ingeborg Wink ler, Matthieu van Eysden, Jef de Groot en anderen. Maandag 27 December, Vleeshal, 20.30 uur: Het marionettentheater van Bert Brug- mans geeft een uitvoering van de opera „Paljas" van Leoncavallo, voorafgegaan door het zangspel „Bastien en Bastiënne" van Mozart. Het programma wordt Dins dag en Woensdag op dezelfde tijd her haald. Woensdag 29 December, Stadsschouwburg, 20 uur. De Haagse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van het blijspel „Hippo danst" door Robert Morley naar een gegeven van André Roussin, vertaald en geregisseerd door Cees Laseur, die ook de hoofdrol speelt. Voor verdere mede werkenden: zie hieronder. Donderdag 30 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „Hippo danst" dooi de Haagse Comedie. met de volgende medewerkenden: Cees Laseur, Ida Was serman, Theo Frenkel, Marie Meunier, Pieter Lutz en Annet Nieuwenhuyzen. Regie en vertaling: Cees Laseur. MUZIEK. Zondag 26 December, Concertgebouw, 14.30 uur: Kerstmatinée door het Jeugdkoor Inter Nos onder leiding van Jan Booda, met medewerking van de harpiste Rosa Spier, de sopraan Phine van Vlierden en de alt Ans Booda. Uitgevoerd wordt onder meer: „A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten. Maandag 27 December, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Donderdag 30 December, Concertgebouw, 20 uur: Extra concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van De resten van zomerse terrasjes en een patat-frites-kraam zijn door de orkaan in de „gleuf" bij de IJmuidense pier geranseld: een beeld als uit de Februari-nacht. Toon Verhey. Er wordt een Beethoven- programma uitgevoerd: de ouverture Leonore III, het Vierde Pianoconcert en de Zesde (of Pastorale) Symphonie. Solist is de Poolse pianist Stefan Askenase. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrick Goltzius (15881617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 113 uur en de eerste Zondag van elke maand van 1—3 uur. Huis Van Looy: Tot en met 1 Januari groeps tentoonstelling van werken van tien leden, van het genootschap „Kunst zij ons doel" te Haarlem. Geonend op werkdagen van 10-17 uur. Tweede Kerstdag van 1-5 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Op beide Kerstdagen gesloten. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 uur. Beide Kerstdagen geopend van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinboltcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden cn overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling „Aspects de Paris" van Frans Funke. Tevens expositie van appliqué's, weefwerk en ceramiek van Josje Smit. Geopend tot 3 Januari op werkdagen van 1017 uur. Huis met de Kogel: Expositie van schilde rijen cn tekeningen van de Zandvoortse kunstschilder Henk van der Vliet, tot 8 Januari. Gerzon, Grote Houtstraat: „Kindertekenin gen uit vele landen". Geopend tot en met 4 Januari op werkdagen (behalve Maan dagmorgen) van 9—12 en 25.30 uur. Op 1 Januari komt een nieuwe commer ciële zender in de lucht, die de krachtigste particuliere zender ter wereld wordt ge noemd. Het station, dat gevestigd is bij Felsburg in Saarland en over een antenne vermogen van 400 kilowatt zal beschikken, zal uitzendingen in het Frans verzorgen. Er naast wordt een zender voor commer ciële televisie gebouwd, die Oost-Frankrijk zal bestrijken. In „Erbij" van 16 October van dit jaar deelden wij in de rubriek „Voor de micro foon" reeds mee, dat deze Saarlandse om roep- en televisiemaatschappij met Frans en Saarlands kapitaal werkt en werd op gericht door enige bekende figuren uit de Franse commerciële omroep, zoals Radio- Luxemburg. Tussen de Saarlandse com merciële omroep (welke men niet moet ver warren met Radio-Saarbrücken, het station van de Saarlandse regering op 211 meter) en Radio-Monte Carlo schijnen sterke financiële banden te bestaan. Het nieuwe Saarlandse zendstation, dat zich, blijkens advertenties in „Le Monde", zal aandienen als „Europa I", zal op de lange golf zen den, doch tot vanmorgen kon men ons de lengte niet meedelen. DEN HAAG. In de Tweede Kamer is ter sprake gekomen een kwestie die zich in Amsterdam heeft voorgedaan met de postbestellers. Een aantal hunner is geschorst, wijl zij geweigerd hebben brie ven te bezorgen op boven''-s, indien daar niets voor gegeven i ''e mi nister van Waterstaat zetti jat er reeds sedert 1879 een fooien "1 voor de bestellers bestaat. Dit houd - dat het eischen van fooien verboden is, het aan nemen echter niet. De eischen van de Amsterdamse bestellers waren echter te beschouwen als afpersing. Di! kan, zoo zeide de minister, niet word'; geduld. Een der bestellers, die zich 'even zijn schorsing door den i, postdirecteur, is naar Ven' >a!,st. Financieel is de man daa: .1 j: ,et ach teruit gegaan, want in Venio i, alles veel goedkooper dan in Amsterdam. De Waterstaats^begrooting is hierna goedgekeurd.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5