Zie Boven Ringvormige zonsverduistering maar helaas niet hier zichtbaar Behoefte aan Blijdschap Ziekenfondsen gaan hun verstrekkingen uitbreiden Italiaanse Kamer aanvaardde de accoorden van Parijs Voorlopig alleen voor verplicht verzekerden Amerikaan Grote meerderheid voor kabinet Scelba Een uitgezochte maaltijd K ers tm ed i tat ie VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 5 Wellicht reeds per 1 Januari: Ziekenhuisverplegingsrechi wordt 70 dagen; bijdragen voor brillen en gehoorapparaten voor kinderen Cycle-cross bij Kraantje Lek Heringa Wuthrich Vroegere Sovjet-minister terechtgesteld Von Paulus pleit voor neutraal Duitsland Tito en Nehroe verwerpen idee van derde macht Haarlemmer wegens heling veroordeeld KERKELIJK LEVEN Op korte termijn kan de afkondiging worden verwacht van enige beschikkingen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid betreffende uitbreiding van verstrekkingen der verplichte zieken fondsverzekering. De duur der ziekenhuisverpleging wordt van ten hoogste 42 op ten hoogste 70 dagen per geval gebracht. Het ligt in de bedoeling deze bepaling zo mogelijk per 1 Januari 1955 in werking te doen treden. Voor de verzekerden, die op deze datum reeds in een ziekenhuis zijn opgenomen doch nog geen 42 dagen verpleging en be handeling voor rekening van hun fonds hebben genoten, betekent dit, dat hun aan spraken na verloop van 42 dagen nog ge durende vier weken'doorlopen. De verzekerden* die op 1 Januari voor een bepaald geval reeds 42 dagen zieken huisverpleging hebben genoten en op deze datum nog in het ziekenhuis zijn, zullen met ingang van 1 Januari alsnog geduren de ten hoogste vier weken aanspraken jegens hun fonds kunnen doen gelden. Klinisch-specialistische hulp ErkencL wordt een recht van verplicht verzekerden op klinisch-specialistische hulp na het verstrijken van de termijn van 70 da^en, althans voor zover de verzeker de ivog op grond van een medische indica tie ïn het ziekenhuis verblijf houdt. Een uitzondering wordt gemaakt voor psychiatrische patiënten, aangezien de minister zich op het standpunt stelt dat de erkenning van dit recht bij deze patiënten tot niet te overziene conse-, quenties zou leiden. De klinisch-specialistische hulp na de 70ste dag wordt onderworpen aan het toe zicht, en de contróle van de controlerend geneeskundige van het fonds. Sanatoriumverpleging In de beschikking sanatoriumverplegins blijft de vergoeding gehandhaafd op 75 percent van de kosten, doch het is de be doeling, dat het maximum van 6.per dag met ingang van 1 Januari 1955 komt te vervallen. In de beschikking wordt tevens voor verzekerden, die tijdens hun verblijf in het sanatorium een operatie moeten onder gaan, het recht op volledige vergoeding van de kosten daarvan erkend. Het recht op volledige vergoeding van de kosten van longoperaties heeft de Zie kenfondsraad het vorige jaar reeds erkend. Toen is echter geen melding gemaakt van operaties wegens andere tuberculeuze aan doeningen en evenmin van operaties van geheel andere aard, die incidenteel wel eens in een sanatorium worden verricht Om alle twijfel uit te sluiten, wordt in de beschikking thans een bepaling opge nomen, die deze kwestie in een voor ver zekerden gunstige zin beslist. Brilleglazen In de beschikking kunst- en hulpmid delen wordt een recht op een vergoeding voor brilleglazen opgenomen. Het bedrag der vergoeding wordt onafhankelijk ge steld van de aard en de sterkte van het glas. De vergoedingen zijn vastgesteld op een bedrag van 75 percent van de minimum verkoopprijzen voor ronde en z.g. panto- glazen, die in 1952 door de opticiëns-orga- nisaties zijn vastgesteld. Aangenomen, dat de beschikking op 1 Januari in werking treedt kan de vergoe ding worden toegekend voor alle brille glazen, die na deze datum worden aange schaft, ook al is het recept vóór 1 Januari 1955 afgegeven. Vergoeding voor brilmonturen wordt al leen verleend ten behoeve van kinderen: voor kinderen tot en met 11 jaar ten hoog ste 6.voor kinderen van 12 tot 16 jaar ten hoogste 9.De vergoeding kan wor den verleend voor alle monturen, die na 1 Januari 1955 worden aangeschaft, onver schillig of het recept vóór die datum is afgegeven. Hoortoestellen Tenslotte wordt een vergoeding Ingevoerd De New York Times bevatte het verhaal van een zeventigjarige Michael Colikas, exploitant van een schoonheidssalon in Pittsburg, die na 47 jaar in Amerika te hebben gewoond, terugkeerde naar zijn geboorteplaatsje Pyrgi in Griekenland en daar door de primitiviteit geprikkeld werd om met Amerikaanse voortvarendheid al lerlei verbeteringen in te voeren. Hij besteedde een groot deel van zijn fortuin aan de bouw van een school, de aanleg van een fraai dorpsplein en van een royale toegangsweg tot het dorpje. Bovendien voorzag hij het oude kerkje van een passende toren. De blijde dorpelingen raadden hem aan zich candidaat te stellen voor de komende burgemeestersverkiezing, maar de oude heer Colikas aarzelde. Bij de verkiezingen zonderde hij zich beschei den af, hetgeen niet verhinderde, dat hij met 2.145 van de 2.147 stemmen gekozen werd. De twee ontbrekende stemmen be hoorden toe aan twee analfabeten, die hun onmacht bij de bekendmaking van de uit slag eerlijk opbiechtten. Toen liet de gevierde Amerikaan van Griekse komaf maar eens bij zijn consulaat in Athene informeren of hij wellicht zon der moeilijkheden te veroorzaken een paar maanden het burgemeesterschap van Pyrgi zou kunnen bekleden. Neen, was het ant woord, want het zou niet verenigbaar zijn met 's mans Amerikaanse staatsburger schap. Hij zou het onherroepelijk kwijt raken. Toen heeft de bejaarde Michael Colikas de keus gedaan: weldra zullen vele „Pyr- giezen", die hem gaarne als hun burger vader hadden zien optreden, hem nawui ven, wanneer hij naar Pittsburg vertrekt. voor de kosten van een hoortoestel. Deze verstrekking geldt echter, evenals bij bril monturen alleen voor kinderen tot 16 jaar. De vergoeding bedraagt 75 percent van de aanschaffingskosten met een maximum van 250. Het recht op een vergoeding wordt voor kinderen tot en met 11 jaar afhankelijk gesteld van een audiometrisch onderzoek, te verrichten door een z.g. audiologisch centrum. Voor kinderen van 12 jaar en ouder kan met een voorschrift van een keel-, neus- en oorarts worden volstaan. Voor een tweede of verdere verstrekking moet een termijn van vier jaar in acht worden genomen,gezien de normale levens duur van deze toestellen. In de kosten van vernieuwing van electrische batterijen en van het snoer wordt geen bijdrage ver leend. Het is van belang, dat de fondsen zich beraden over de vraag, welke maatregelen met betrekking tot de vrijwillige en de aanvullende verzekering moeten worden genomen. De voorzitter van de Ziekenfondsraad zegt in een'aan de algemene ziekenfondsen gericht rondschrijven, dat het uitermate wenselijk zou zijn, als de vrijwillige ver zekering zich voor de omvang der ver strekkingen geheel zou aansluiten bij die van de verplichte. De Haarlemse wielervereniging H.S.V. ,.De Kampioen" houdt op Zondag 23 Januari 1955 weer haar traditionele cycle-cross bij Kraan tje Lek. Voor deze fiets-, loop- en klimwed- strijd zijn reeds een groot aantal inschrij vingen binnengekomen. De start van dit eve nement is om twee uur en de af te leggen afstand bedraagt circa dertig kilometer. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS LONDEN (Reuter/A.N.P.Het Sov jet-persbureau „Tass" heeft verklaard, dat V. S. Abakoemov, een vroegere minister voor de Nationale Veiligheid, en Leonov, Konarov en Lotsjatsjev, gewezen beambten van dit ministerie, „als medeplichtigen van de inmiddels doodgeschoten Beria," door het militaire collegium van het Opperge- rechtshof ter dood veroordeeld zijn. De vonnissen zijn voltrokken. Een aantal andere beschuldigden zijn tot uiteenlopen de gevangenisstraffen veroordeeld. Tsjer- nov en Broverman, twee voormalige amb tenaren van het bureau voor de Staats veiligheid, zijn tot vijftien en 25 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De veroordeel den werden er van beschuldigd opdrachten van Beria uitgevoerd te hebben, welke tegen de regering en de Sovjet-Russische communistische partij waren gericht. Viktor Abakoemov werd in 1946 be noemd tot minister voor de Nationale Vei ligheid, als opvolger van Beria. Hij werd later opgevolgd door Igntjev. Na de dood van Stalin werd zijn ministerie opgenomen in het ministerie van Binnenlandse Zaken onder Beria. In October 1952 deden reeds geruchten de ronde, dat Abakoemov ge arresteerd en doodgeschoten was. Volgens radio-Moskou had Abakoemov dezelfde weg gevolgd als Beria, namelijk die van een avonturier en een politieke provoca teur. Abakoemov had onware beschuldi gingen samengesteld tegen bepaalde partij leden, leden van de regeringsapparatuur en vertegenwoordigers van de Sovjet-Rus sische intelligentia. Thans waren de per sonen, die valselijk door Abakoemov in staat van beschuldiging waren gesteld, ge rehabiliteerd. Abakoemov was een van de bekende figuren, die niet in de door Malenkov samengestelde regering opgenomen werd. In het voorjaar van 1953 gingen geruchten, dat Abakoemov terechtgesteld was, omdat men een „zwart schaap" nodig had voor de „valse beschulidiging" van de inmiddels op vrije voeten gestelde vijftien artsen, aldus Reuter. BERLIJN (United Press) De vroegere veldmaarschalk Friedrich von Paulus heeft gisteren voor de Oost-Berlijnse radio een oproep gedaan voor een geneutraliseerd Duitsland, met eigen nationale strijdkrach ten in plaats van een souverein West- Duitsland dat in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie wordt opgenomen. Von Paulus, die in October van het vorige jaar uit Russische krijgssgevangen- schap in Oost-Duitsland terugkeerde, her haalde het Russische standpunt. Het is een van de zeldzame verklaringen, welke Von Paulus na zijn terugkeer in Duitsland heeft afgelegd. Maarschalk gaat niet op tijgerjacht NIEUW DELHI (Reuter/AFP) De Joegoslavische president, Tito, en de In diase eerste minister, Nehroe, hebben een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin het denkbeeld van een derde blok van landen, die niet verbonden zijn aan het Westelijke of communistische blok, wordt verworpen. Na de besprekingen die gevoerd zijn tijdens Tito's bezoek aan India, verklaarden beide staatslieden te geloven in ,„een positieve, actieve en con structieve politiek, die streeft naar een collectieve vrede" om aan het verschrik kelijke alternatief van een atoomoorlog te ontkomen. Maarschalk Tito is uit Nieuw Delhi ver trokken voor een bezoek aan verschillende streken in India. Nehroe wordt vandaag in Djakarta verwacht en zal bij zijn terug keer op 2 Januari een nieuw kort onder houd met het Joegoslavische staatshoofd te Calcutta hebben, die dan op weg is naar Rangoon (Birma). Tito heeft besloten niet op de tijgerjacht te gaan. Gedurende zijn verblijf wil hij zoveel mogelijk bespre kingen voeren en ontwikkelingsprojecten bezoeken. Zijn bezoek is er op gericht het aantal landen, dat de vrede wenst te handhaven, door actieve onderlinge samenwerking te vergroten. De verbetering van de verhou ding tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie vormt volgens Tito een bijdrage tot de ver sterking van de wereldvrede en Joego- slavië's pogingen om tot een betere ver houding met andere Oost-Europese landen te komen is volgens hem een bewijs dat Joegoslavië vrede en internationale samen werking wenst. Het Comité Vluchtelingenhulp heeft Donderdag 23.000 gulden ontvangen. De stand is nu f 2.544.000. Voor een aantal aard bewoners valt Eerste Kerstdag dit jaar samen met een zeer bijzonder natuurverschijnsel,waar bij gedurende enkele mi nuten de zon de vorm aanneemt van een ring. Jammer dat wij niet tot hen behoren, want een ringvormige zonsver duistering is een uiterst boeiend en zelfs wat angstaanjagend schouw spel. Het zien daarvan is ditmaal alleen wegge legd voor de bewoners van een smalle strook aardoppervlak, die loopt van een punt ten Westen van Zuid-Afrika via de Indische Oceaan tot een punt in de Indonesische archipel, dicht bij Timor. De zon-eclips op zich zelf is een verre van zeldzaam verschijnsel. De zon wordt ongeveer elk half jaar door de maan verduisterd. Een half jaar geleden streek de schaduwkegel van de maan onder andere over het Zuiden van Scandi navië, nu beleven Zuid- Afrika en Timor een eclips en volgend jaar Juni zullen o.a. Ceylon en de Philippijnen de zon verduisterd zien. U weet dat de maan niet altijd even groot lijkt. Met het blote oog zien wij dat zo niet, maar met een nauwkeurig re gistrerend meetapparaat is te constateren dat zij in de loop van een maand inkrimpt en uit zet. Dat is natuurlijk maar schijnhet ver schijnsel wordt in wer kelijkheid veroorzaakt doordat de maan nu eens dichter bij ons staat en dan weer verder weg. Haar baan om de aarde is elliptisch van vorm; dat veroorzaakt die steeds wisselende afstand aardemaan. Met onze aarde zelf is er net zo iets aan de hand ten opzichte van de zon. Ook de aardbaan om de zon is elliptisch en bijgevolg de afstand zonaarde veranderlijk. Omstreeks het midden van het jaar staan wij ver van de zon af en zien dus de zon klein, ten tijde van de jaarwis seling lijkt de zon groter, doordat wij er dan dich ter bij staan. Bij de zonsverduiste ring die het Zuidelijk halfrond nu op 25 De cember te zien krijgt, werken deze omstandig heden zo samen, dat de maan ongeveer op haar kleinst is en de zon on geveer op haar grootst. Het verschil is niet aan zienlijk nog steeds geldt dat zon en maan aan de hemel vrijwel ge lijke schijfjes vertonen maar toch groot ge noeg om aanleiding te geven tot deze aparte eclips-vorm. Wilt u een paar eenvoudige hulp middelen om dit soort verduistering aanschou welijk voor te stellen, neem dan een cent en een kwartje (van beide de moderne uitgaven) en leg de eerste midden op het laatste. De cent stelt dan de maan voor, het kwartje de zon. U ziet, hoe er tijdens het midden van de verduis tering nog juist een zil veren pardon; nikke len ring van het kwartje zichtbaar blijft. Zo komt een ringvormige ver duistering tot stand. G. v. W. „De liefde is een bloem diie opbloeit in de schaduw van potten en pannen". „Er is nog nooit iets goeds klaargemaakt zonder het hart in de pan en de liefde in de handen." Dat lezen wij in de kook boeken die wij in grote getale om ons hebben verspreid. Wij zijn op zoek naar enige bijzondere gerechten waarmee gij, lezeres, uw gasten op Oudejaarsavond kunt verbazen. De Franse staatsman en gastronoom Brillat-Savarin in 1955 is hij 200 jaar geleden geboren heeft eens gezegd: „Het lot der volkeren wordt besilist door de wijze waarop zij zich voeden". Of deze uitspraak hele maal waar is wagen wij te betwijfelen, maar wel is het waar dat de wijze waar op men zich op Oudejaarsavond pleegt te voeden, beslissend kan zijn voor het goede humeur op 1 Januari. Daarom zoeken en zoeken wij, wij willen voor u iets anders, iets beters, iets mooiers dan ooit is gegeven en gegeten. Laat ons koel beginnen. Een hors d'oeuvre froids, ronduit vertaald: een koud voorgerecht. Wij kiezen een Wal dorf salade, aldus genoemd naar het bekende hotel in New York. Het recept 9taat in „De Kunst van het Koken" van J. A. Weerheijm. Deze salade bestaat uit aan kleine blokjes gesneden, gaar- gemaakte knolselderij, kleine blokjes zure appelen, vermengd met goed schoongemaakte walnoten. Het geheel wordt aangemaakt met wat mayonnaise- saus, verdund met room. De salade wordt koud geserveerd in een glazen schaal. Nu kunt u, als u dat wenst, een spe cifiek Engelse kippensoep nemen, Chi cken-broth geheten, die blijkens het zelfde kookboek als volgt bereid wordt: De kip wordt met koud water opgezet, waaraan een bouquet wordt toegevoegd van grofgesneden wortelen en prei. Dit laat men langzaam trekken tot de kip gaar is. Deze wordt van vel en been ontdaan, klein gesneden en weer terug gelegd in de bouillon. In de soep wordt nog rijst gaar gemaakt en het geheel op smaak gebracht met wat zout. Er wor den a-part croötons bij geserveerd. Maar wellicht lijkt het u aardiger bij de brandende kaarsen en de versierde tafel uw gerechten in kleurigheid hier mee in overeenstemming te brengen. In dat geval zorgt u voor een rode bie tensoep. Het recept komt nota bene uit Rusland en mevrouw J. Bless-Thuring heeft het opgenomen in haar boekje „Eet eens wat anders". Trek een krach tige bouillon, liefst van kalfsvlees, kruid ze naar smaak, zeef ze door een doekje, daar ze volkomen helder moet zijn. en voeg er het sap van een citroen bij. Pers uit enige gekookte bieten het donker rode sap en giet dat op het moment voordat de soep ges-serveerd wordt door de kokende bouillon. Zet de bouillon vooral niet weer op het vu-u-r, daar u dan het risico zoudt lopen dat de soep bruinig van kleur wordt, inplaats van het prachtige rood dat er zo typisch voor is. Aan tafel bedekken de disgenoten de bodem van hun bord of soepkom met een fikse lepel dikke zure room, en be dienen zich daarna van de bouillon. Zo wel de smaak als de kleur zijn verras send en verrukkelijk! Voor de palingliefhebbers is het dat begrijpen wij zonder moeite nood zakelijk een palingrecept te geven. Het staat in „De Kunst van het Koken": Paling in gelei: Men snijdt de paling in moten en maakt deze gaar in een eourt- bouillon met azijn. De paling laat men in het vocht koud worden. De court- bouillon wordt door een doek gepas seerd en aan de kook gebracht.Mcn roert er dan 15 gram poedergelati-ne per liter vocht doorheen. De poedergel-atine kan men er met een gard doorroeren en be hoeft niet eerst aangemaakt of geweekt te worden. De nu verkregen gelei mag niet meer koken. Men legt de koude moten paling in een vorm of schaal en giet er de inmiddels koud geworden, dik vloeibare gelei over. Hoe het ook zij, een eiergerecht mag in geen geval ontbreken. Wat dunkt u van Eieren in wijnsaus? Dit recept ont dekten wij in „Het Fornuis van Venus", een kookboek (met liefdesrecepten) van Norman Douglas. Giet een fles rode wijn in de pan, en zet ze op goed vuur, voeg daarbij twee takjes peterselie, een takje thijm, een teentje knoflook, een middel matige ui, en kruidnagel, een laurier blad, zout en peper. Laat vijftien minu ten trekken, neem er dan alle kruiden uit, en laat de wijn nog wat sudderen. Breek een ei en laat het er zachtjes in glijden, want het dient heel te blijven, en neem het er spoedig weer uit op een schuimspaan; doe dat vervolgens .met acht eieren en houdt ze warm, maar niet te heet. Hierna voegt men bij de wijn de nodige dooreengehakte boter en bloem om het goed te binden. Wie ondanks het late uur nog graag een vleesje en een keur van groenten op tafel ziet, leze wat P. A. Donker zijn voortreffelijke kok Aert Angebramt in het „Blijmoedig keukenbrevier" Iaat klaar maken. Chateaubriand a la Jar- dinière. Helaas, Aert heeft geen runder- stal en zijn stadstuin is arm aan goede vruchten. Edoch, hij onderhoudt de aan genaamste betrekkingen met een goede dat is een vakbekwame slager, die zijn voorkeur kent voor het béste wat een rund levenslang verborgen houdt: de malse runderhaas, die evenals het springend haas, een kop, een staart. èn een hart bezit. Uit dit hart nu snijdt de vakbekwame slager u een chateau briand van de juiste dikte, die het sma kelijkst wordt toebereid volgens het re cept van Montmireil. Aert kiest voor deze dis bij voorkeur jonge groenten, een doperwtje, een snijboontje, wat spi nazie, een worteltje en desgewenst een tak of wat selderij de bleke wel te ROME (United Press/Reuter) De Ita liaanse Kamer van Afgevaardigden heeft de Parijse accoorden aanvaard met een bij zonder grote meerderheid, namelijk 120 stemmen (335 tegen 215), Het wetsvoor stel ter bekrachtiging van de accoorden werd gesteund door de Christen-democra ten, liberalen, republikeinen, sociaal-demo craten, monarchisten en neo-fascisten. Tegen stemden de communisten en hun verstaan. Prijs uw vrouw zo zij uw zor gen wil delen: laat haar de bereiding van al wat des groenboers is. Laat haar betijen en keer in tot haar keuken tegen de tijd dat zij klaar en al de groente gaar is. Zo wint ge ruimschoots tijd om te bedenken dat de ware chateaubriand veeleer geschroeid dan gebakken wil zijn en dat de olijfolie een hogere tem peratuur verdraagt dan de gesmolten boter. Bedenk voorts dat zout vocht uittrekt en dat vocht-het schroeiproces slechts kan vertragen. En wat zal Aert u dan meer vertellen? Een in stuitende onnadenkendheid doorbakken en der halve verpieterd stuk vlees houdt op chateaubriand te heten en zulks levert u zóveel, schade en schande op dat ge er wijzer van zult worden dan vijftig regels druks van een burgerlijk kook boek u vermogen te maken. Leg uw snel-geschroeide, snel-gebluste chateau briand op een verwarmd plateau, gar neer hem met een keur van groenten die „au bain Marie" op temperatuur zijn gehouden en geef er uw gasten gebak ken aardappelen bij, waarvan élk goud blond schijfje uw bijzondere aandacht had. Laat deze vorstelijke schaal ver gezeld gaan van een Colbert-saus waar aan de scheut Madeira niet is verspild, ófwel: verdiep u biitijds i;n de geheimen van een „beurre a la maitre d'hötel", die een sauskom overbodig maakt. Hebt u nog trek in een Franse kaas- pudding?Hak dan een half pond Gruyère of oude Hollandse kaas aan stukjes. Rooster vier sneetjes brood en besmeer ze met boter. Leg twee van deze sneetjes in een vuurvast schoteltje, strooi er de helft van de kaas overheen en wat peper en zout, leg er de andere twee sneetjes bovenop en dan de rest van de kaas. Giet hier een halve liter melk over en laat gedurende vijf minuten staan. Leg er hier en daar een klontje boter op en laat het in de oven mooi bruin bakken. Evenwel, men behoort kastanjes te eten op Oudejaarsavond. Daarom bieden wij u een recept vo<* Kastanjes met room, dat te vinden is in ,Eet eens wat anders". Ontdoe kastanjes van de bui tenste schil, leg ze in kokend water, laat ze hier even in liggen en neem, ter wijl zg nog warm zijn, de tweede schil er af. Laat ze met weinig water en een vanillestokje koken tot ze gaar zijn. Roer ze dan door een pureezeef en voeg er suiker naar smaak bij. Serveer koud met geslagen room. Een vruchtensalade tenslotte zal de gevulde maag niet dérangéren: De vruchten moet men in geliike stukjes snijden en zorgen dat ze blank van kleur blijven. Dit kan men bereiken door aan de gesneden vruchten die spoedig ver kleuren (appelen, bananen, peren) wat cirtoensap toe te voegen en het sap er goed door te mengen. Gebruikt men sinaasappelen in de salade, dan verwij dert men naast de schil ook het wit en de pitten. Men zorgt voor een goede kleurencombinatie, doch verwerkt geen rode kleur afgevende vruchten door de sla. Deze doet men er bij on het moment van serveren. Vruchtensalade serveer' men in een glazen schaal of in een zil veren compotière, al dan niet op fiin- geklopt ijs. Men besorenkelt de vruch tensalade wel met likeur of serveert er apart slagroom bij. Wij wensen u smakelijk eten en daar na een gezond en gelukkig nieuwjaar A. G. P. S. linkse socialistische bondgenoten, alsmede twee christen-democratische „rebellen". Zij zijn uit de christen-democratische partij gestoten. Voor de slotstemming had de minister van Buitenlandse Zaken, prof. Gaetano Martino,meegedeeld, dat de regering na de bekrachtiging van de verdragen alles in het werk zal stellen om een Europese con ferentie, waaraan ook de communistische landen zouden moeten deelnemen, te be leggen voor het uitwerken van een stelsel voor collectieve veiligheid en controle op de bewapening, met inbegrip van atoom- en waterstofwapens. Scelba's overwinning was bijna vier maal zo groot als die welke hij totnogtoe be haald had tijdens zijn bewind van 10 maan den. Het was een der grootste triomfen van een na-oorlogse regering. Het Atlantisch Pact was wel aanvaard met 172 stemmen maar toen beschikten de regeringspartijen over een grotere meerderheid. Even voor de eindstemming voegden 29 christen-democraten zich bij de oppositie toen een motie in het geding was waarin om een uitstel van drie maanden werd ver zocht voor het in werking doen treden van de overeenkomsten als ze eenmaal zijn ge ratificeerd. Als een gevolg bedroeg de meerderheid voor de regering bij die motie slechts 67 stemmen hoewel dat op zich zelf meer dan het dubbele bedroeg dan welke meerderheid dan ooit door Scelba be haald. De 29 christen-democraten die me rendeels tot de linkervleugel behoorden, stemden echter toen het er op aankwam met de regering mee. 'Na het historische debat bleef de Kamer even kalm als tijdens de beraadslagingen. Ook de communisten demonstreerden niet. Na het Kerstreces zal de Senaat de ver dragen in behandeling nemen. Door de uitspraak van de Kamer is de wens der regering vervuld, dat het Itali aanse parlement de accoorden vóór de Franse Nationale Vergadering zou bekrach tigen. Toen het E.V.G.-verdrag indertijd door het Franse parlement werd afgewezen, had de Italiaanse regering van E.V.G.-ge- zinden het verwijt te horen gekregen, dat, indien Italië sneller had gehandeld, de Franse Assemblee mogelijk anders zou heb ben besloten. De ratificatie zal waarschijn lijk tegen midden-Februari voltooid zijn, wanneer *Scelba een officieel bezoek zal brengen aan Londen. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se functionarissen hebben de ratificatie der Parijse verdragen door de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden toegejuicht. De Italiaanse bekrachtiging heeft ten ge volge, dat de Amerikaanse hulp aan de Ita liaanse regering voor wederzijdse beveili ging, die anders op 1 Januari zou zijn be eindigd, voortgezet zal worden. Het Ame rikaanse Congres had onder een amende ment op de wet voor wederzijdse beveili ging bepaald, dat de hulp niet meer ver leend zou worden aan landen, die niet de voorgestelde EVG of een dergelijk eollee tief beveiligingsstelsel hadden bekrachtigd. Ook in Britse diplomatieke kringen liet men zich verheugd uit over de bekrachti ging door Italië en merkte men op dat deze veel sneller verlopen was dan in het geval van de EVG. Men hoopte dat de Italiaanse steun van de Parijse verdragen van invloed zou zijn op de Franse en West-Duitse par lementaire opinie. Te Bonn werd het Italiaanse besluit een „werkelijke bijdrage tot blijvende wereld vrede" genoemd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haarlemse verhuurder van auto's M. G., wie ten laste was gelegd heling van een groot aantal goederen. Het vonnis luid de een gevangenisstraf van één jaar: de Haarlemse rechtbank had hem destijds een gevangenisstraf van twee jaar opgelegd. De goederen, o.a. twee lasapparaten en vier manometers, diverse gereedschappen, een wasmachine en een aantal banden zouden afkomstig zijn geweest van dief stallen in de omgeving van Schiphol en Nieuwer Amstel. Tijdens de behandeling van de zaak had M. G. meegedeeld, dat hij de lasapparaten en manometers in pand had ontvangen van een Amsterdammer, die in gezelschap van enkele stadgenoten de goederen gestolen had. Deze had een auto gehuurd, maar niets betaald. Van de andere goederen zeide G. niets te weten. EEN MENS heeft behoefte aan blijd schap. Deze Jpehoefte zal ongetwijfeld een van de Belangrijkste oorzaken zijn van het feit, dat vrijwel ieder op de een of andere manier aan Kerstfeest „doet". DE NUCHTERHEID gebiedt ons om te zeggen dat het er in de wereld niet zo rooskleurig uitziet. Men luistere slechts naar de nieuwsberichten voor de radio of men leze de krant, óók de krant van van daag, de Kerst-editie. En wanneer straks op de Oudejaarsdag de balans van het jaar wordt opgemaakt, dan zal weer blijken wat we reeds weten: de schaduw overheerst het licht. Zo is het in het groot, zo is het ook in het klein, in het leven van de afzonderlijke mens. Natuurlijk moeten we hier niet ge neraliseren. Er zijn, de hemel zij dank, al tijd nog de kinderen die dansen van plezier en met stralende ogen door hun dagen trek ken. En er zijn jonge mensen, die hun ge luk niet óp kunnen in de eerste liefde. En er zijn mannen en vrouwen voor wie het leven niet karig is geweest, de Zondags kinderen, die wat vreemd en wezenloos kij ken wanneer ze plotseling in aanraking worden gebracht met een vlaag misère. Men hoeft er echter waarlijk nog geen pessimist voor te zijn om openlijk te consta teren dat déze mensenkinderen de minder heid vormen. Daarnaast staan de duizen den voor wie het leven zijn franje heeft ver loren en de tienduizenden die het leven sleurig en slordig doorbrengen, zonder ups en downs en dus zonder blijdschap. Maar een mens heeft behoefte aan blijd schap. Daarom beginnen wij ieder jaar weer dapper aan ons Kerstfeest, want er gens hebben wij het vermoeden, dat dit feest ons vreugde kan schenken. Aan uiter lijke mogelijkheden en kleine middelen is er geen gebrek. Met wat dennengroen, kaar- sen en rood papier komen we al een heel eind. De radio zendt Kerstliederen uit, van 's morgens tot 's avonds, in alle talen. En weet u het nieuwtje van dit jaar? Een ban ketbakker heeft een taart gemaakt, waar in een klein apparaat is verborgen. Als u de taart aansnijdt, stijgt er een muziekje uit de slagroom op: „Stille nacht, heilige nacht", 't Is niet om te geloven, maar ik las het ergens in een krant. Met of zonder deze Kersttaart, wij vie ren het Kerstfeest, want wij hebben be hoefte aan blijdschap. Overigens moeten wij ons tegelijk voorbereiden op de kater na het feest. Ik bedoel daarmee de ont nuchtering, die over ons «Valt, wanneer de kaarsen zijn gedoofd en de vaat gewassen en de kerstboom onttakeld is. Dan valt het donker weer des te sterker op, zoals wan neer wij op een eenzame weg een moment gestaan hebben in de lichtbundels van een paar autolampen. TOCH IS EN BLIJFT het nog niet zo'n vreemde gedachte om het Kerstfeest te verbinden met blijdschap. Want in de Kerstnacht hebben de engelen gezegd: „zie wij verkondigen u gróte blijdschap". Daarom, wanneer óók in 195^ het Kerst feest wóarlijk, naar zijn wezenlijke beteke nis, naar zijn waarachtige bedoeling, wordt gevierd als Christusfeest, dan gaat er de vreugde mee gepaard. Dan is het Kerst feest niet maar een verzetje, dan gaat het niet maar om een paar snipperdagen of een handvol romantiek of een bundeltje sentiment. Als een mens werkelijk komt tot de kern van de zaak en die kern is een persoonlijke Vreugdebrenger in de gestalte van een Kind in de kribbe, dan wordt met de geboorte van Christus de vreugde ge boren in uw hart. Aan iemand, die dit leest en Christus in zijn leven kent, behoef ik verder niets meer te vertellen. En mocht er iemand zijn, die deze regels leest, zonder te be grijpen waar ik plotseling die blijdschap vandaan haal, dan mag ik de lezer ver wijzen naar de bijbelse berichtgeving zelf, het tweede hoofdstuk van het Evangelie naar Lucas. En let behalve op de ogen van de kinderen ook eens op de inhoud van de liederen die ze zingen. Of onderga woord en gezang in de kerstdiensten der kerken. Wie zoekt, zal vinden. Ook hij, die de ware vreugde zoekt. Zoals de herders von den, zo kunnen alle mensen vinden. Want het Kind ladt zich vinden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7