Veel obstakels voor Afrikaans- Aziatische Conferentie VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEEJ Agenda voor Velsen Kort en bondig J Havenberichten- Visserij-varia J Artistiek „Kwartiermakers", vijf landen van Colombo, vergaderen te Bogor Beverwijk Santpoort Castricum Dubbel feest bij Waterstaat Een half millioen voor kankerbestrijding Dr. A. M. Lorentz de Haas aangezocht Nieuwe prijsvraag van Teylers stichting DINSDAG 28 DECEMBER 1954 Bestuur Provinciale Veiling-Commissie De eerste groenteveiling van de nieuwe week Aanrijdingen veroorzaken letsel en schade Duplicatie bij UTD Ramen in scherven Nieuwjaarsdag-sport op „Watervliet" Wetenschappelijke steun voor Avifauna Scheepvaart Kunsthandel (Van onze correspondent in Djakarta) Slechts anderhalve dag is er uitgetrok ken voor de besprekingen, die de premiers (der vijf zogenaamde Colombo-landen: In dia. Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië, In het presidentiële paleis in Bogor zullen houden, en wel vandaag es morgen (28 en 29 December). Het kan niet anders, gezien de geringe beschikbare tijd er ziin slechts drie zittingen dan dat de punten van gemeenschappelijk belang (en de verschil len in opvatting) dezer vijf landen slechts aan een vluchtige beschouwing zullen wor den onderworpen. Want de hoofdschotel der agenda: het samenstellen van de liist der deelnemers aan de Afrikaans-Aziati sche conferentie, het bepalen van de datum (men denkt aan Februari of Maart) en de agenda dier conferentie, zullen vermoede lijk het grootste deel der besprekingen op eisen. Daaromtrent heerst, gezien uitspra ken in het naaste verleden, zeker geen vol ledige overeenstemming. Het voornemen tot het houden van de Afrikaans-Aziatische conferentie is ont sproten aan het initiatief van de Indone sische premier mr. Ali Sastroamidjojo, die het voorstel daartoe deed op de eerste bijeenkomst der vijf landen, in Colombo, in April van dit jaar. Het voorstel werd aan genomen en Indonesië werd belast met een onderzoek naar de mogelijkheden er van. Premier Ali zal daarvan dós in Bogor aan 'zijn collega's verslag doen, doch inmiddels as wel bekend geworden dat er voor de bedoelde conferentie voldoende belangstel ling is. De vraa.g aan welke landen een invitatie zal worden gestuurd, zal echter in Bogor nog wel een punt van uitvoerige discussie uitmaken. Het ligt voor de hand dat er weinig verschil van opvatting zal bestaan ten aanzien van de 14 Arab'sch-Aziatische landen die in de organen der UNO vaak als een gesloten groen optreden, namelii'k Afghanistan, Birma. Egypte, India, Indo nesië, Iran, Irak, Libanon, Pakistan, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, Syrië, Thai land en Yemen. Ceylon komt er automa tisch bij als een der Colombo-landen. Thai land heeft reeds te kennen gegeven niet aan de conferentie, welke in Bandoeng zal worden gehouden, te zullen deelnemen en de Philippijnen zouden pas op het laatste moment een beslissing nemen. Het doel der initiatiefnemers is een bij eenkomst te organiseren die Afrika en Azië zo wijd mogelijk zal omvatten. Daarom zijm ook Nepal, Liberië en Ethiopië uitgeno digd, terwijl aan niet-zelfbesturende" ge bieden gevraagd werd waarnemers te zen den. Moeilijke gasten Tot zover doen zich geen moeilijkheden voor. Die rijzen echter wèl als de vraag on het tapijt komt of ook China, Jaoan, Israel en Turkije moeten worden uitgenodigd. Ceylon zou er reeds op hebben gewezen zo werd uit Colombo gemeld dat deze landen niet op de voorlopige lijst der in- vité's voorkomen, ofschoon zij toch dee1 uitmaken van het betrokken gebied. In de Ceylonse opmerking ligt de aanwijzing dat premier Kotelawala van Ceylon de deel neming van deze vier landen in Bogor aan de orde zal stellen. Waarom Turkije niet op de voorlopige lijst werd geplaatst is tot dusverre niet in discussie geweest. De veronderstelling, dat de verbinding van Turkije met de West- Europese verdedigingsorganisatie en haar vierkante stelling nemen tegenover Rus land hierbij een rol gespeeld hebben, lijkt voor de hand te liggen. Ook ten aanzien van Israel zal het moei lijk zijn een beslissing te nemen. De Cey lonse verwijzing naar Israel was reeds vol doende om Pakistan, als woordvoerder van de Islamitische landen, in het geweer te brengen. Een uitnodiging aan Israel zou ongetwijfeld hevige reacties verwekken bij de Arabische landen. Egypte heeft reeds te kennen gegeven dat het niet naar Bandoeng zal komen als Israel aan de Aziatisch- Afrikaanse conferentie zal deelnemen. Met China wordt het wellicht een even moeilijk probleem, nu Peking, via de Bir mese premier U Nu, die bij Tsjoe en Lai op bezoek is geweest, te kennen heeft ge geven dat het gaame de conferentie zal bijwonen. De vijf premiers, die in deze laatste Decemberdagen werken aan de in- vitatielijst, zijn daardoor min. of meer in een dwangpositie gekomen. Nu Peking zo duidelijk te kennen, heeft gegeven, dat het belangstelling koestert voor de bijeenkomt te Bandoeng, en zichzelf als het ware heeft ADVERTENTIE DINSDAG 28 DECEMBER IJMUIDEN Rex, 20 uur: „Ontvoerd uit de harem". Bond van Zeevarenden O.V.B., 20 uur, Thalia, cabaret. „Felison", expositiezaal Heidestraat, 19- 21 uur, expositie van werken van jonge kunstenaars aangesloten bij „Start". VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. WOENSDAG 29 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Houdini, de boeien- koning". Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14-17 uur, zaal Cultureel Gebouw. Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, 20 uur, Rex, familie- feestavond. „Felison", 14-17 uur, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethou der van Sociale Zaken. uitgenodigd, wordt het moeilijk de Chinese communisten voor het hoofd te stoten. Maar: China inviterend, kan men Japan niet voorbij gaan. En ook dat zal voor een aantal deelnemende landen een moeilijk iets zijn. Voor Indonesië wellicht in de eerste plaats omdat de verhouding tussen dit land en Japan, door de nog immer trainerende onderhandelingen over de Japanse herstelbetalingen en de moeilijk heden op handelsgebied, vrij gespannen zijin. Misschien zullen de vijf premiers een op lossing vinden door èn China èn Japan uit te nodigen waarnemers te zendien, hetgeen uiteraard ook de komende besprekingen in Bandoeng minder gecompliceerd zal maken dan met China als een der aan de discus sies deelnemende landen. Tegenstellingen Want naast de samensfeiling der deel nemerslijst zal vermoedelijk ook het op stellen van de agenda aan de Bogor-bijeen- komst al veel hoofdbrekens kosten. Het meest karakteristiek is dit wel van Paki staanse zijde tot uitdrukking gebracht in de woorden dat het (voor Pakistan) de grootste zorg is een basis voor samenwer king in de Afriaans-Aziatische conferentie te vinden. Het kan moeilijk duidelijker worden gezegd, dat, bij vele zaken van gemeenschappelijk belang, de politieke tegenstellingen tussen de uit te nodigen landen groot zijn. Men denke daarbij slechts aan Pakistan zelf, dat lid is van de dit jaar tot stand gekomen Zuid-Oost- Aziatische verdedigingsorganisatie, en zich zonder twijfel verzetten zal tegen elk af glijden naar de door Tsjoe en Lai gepropa geerde leuze der co-existentie, welke bij India, Birma en Indonesië een goede bodem lijkt te hebben gevonden. De vraag of deze drie mentors van „het vredesgebied in Azië", met Ceylon en Pa kistan, in staat zullen zijn te Bogor de grondslagen te leggen voor een vergroting van dit gebied „tot een brug tussen de twee machtsblokken" zal in de komende dagen worden beantwoord. United Press bericht over het overleg in Bogor onder meer: Amerika en communis tisch China zijn niet te Bogor vertegen woordigd, doch hun verschillende stand punten zullen te Bogor door de verschei dene premiers kunnen worden naar voren gebracht. Kotelawala en Mohammed Ali hebben beiden kortgeleden een bezoek aan Washington gebracht, terwijl Nehroe en U' Nu naar Peking reisden. Pakistan en Cey lon zijn twee Colombo-landen, die de laat ste tijd een meer pro-Amerikaanse neiging vertonen. Vier trawlers Drie trawlers met haring en één met vis waren vanmorgen aan de afslag. De „Haarlem" (van Woensdag 15 Dec.) voer de aan 750 kisten haring; de „Sumatra" (van Zaterdag 18 Dec.) 50 kisten haring; de „Abraham" (van Zaterdag 18 Dec.) 30 kisten haring en de „Vikingbank" (van Donderdag 16 Dec.) 350 kisten vis, waar van 180 braad, 135 radio, 10 gul, 10 wijting en 15 stokkebit. De „Wiron 5" voerde aan 60 kisten vis en 800 kg tongen. Besommingen Nog enige besommingen van gisteren: de „Allanwater" van tien dagen f 3160; de „Postboy" van tien dagen f8580; de „Dirk je" van acht dagen f 800 en de „Toronto" van tien dagen f 10.900. Prijzen van heden Haring deed vanmorgen van f 18 tot f 14. Grote schelvis ging weg voor f 69, grootmiddel voor f 44, kleinmiddel voor f 42, pennen voor f 34 en braad voor f 23 tot f 25. Wijting deed f 24, zwarte koolvis f 104, kabeljauw f 170 tot f 174, grote gul f 63, middel f 55 en torren f 33 tot f 34. Een paar kisten schol stonden in de hal. Grote schol deed f 38, middel f 42 tot f 43, zetschol f 55, schol 1 f 53, schol 2 f 60 en schol 3 f 44. Grote tong deed f 4.05, groot middel f 3.60, kleinmiddel f 3.40, tong 1 f 2.70 en tong 2 f 2.36. Wie er komen De „Vios 1" is van de Ierse Zuidkust thuisstomende. De mannen van deze VEM- trawler hebben nog 1220 kisten vis weten scheep te halen. Woensdag zullen 1170 kisten haring en 50 kisten diversen in de hal staan. De „Vios" is van Vrijdag 17 De cember. Voorts komt de „Bergen" (van Vrijdag 17 Dec.) met 710 kisten, waarvan 470 schelvis en piepers, 200 gestripte schelvis en piepers, 20 gul en koolvis, 20 stokke bit en 15 stuks stijve kabeljauwen. Ook de „Maria van Hattum" (van Maandag De heer A. N. Aardenburg te Beverwijk is gekozen als bestuurslid der Provinciale Veiling-Commissie in Noordholland als op volger van de heer Jac. P. Njjssen uit Sant poort. MARKTBERICHT 27 December Andijvie 3884: bospeen 3644; waspeen 2541; spruiten 3279; boerenkool 3943; groene kool 1524; gele kool 26; prei 2237; knollen 1423; peen 917. RADIO-UITZENDING In de Ned. Herv. Kerk te Santpoort wordt Zondag 2 Januari een speciale zang- dienst gehouden. Deze dienst, die geleid wordt door dis. D. ter Steege, begint om 18 uur en zal worden uitgezonden over Hilversum II. BEGROETING GEMEENTELEDEN De Nieuwjaarsdienst te Santpoort die 's morgens om 10.30 uur wordt geleid door ds. C. J. W. M. de Kluis, zal een korte dienst zijn, daar na deze dienst een speciale begroeting van de gemeenteleden zal wor den gehouden in het gymnastieklokaal van de School met de Bijbel. BINNENLAND De termijn tot het doen aanbrengen van een rijkskeur op de koplampen van autos' is tot 1 April 1955 verlengd. In Nijmegen is de 32-jarige gehuwde gemeente-arbeider J. Verbiesen bij het vellen van bomen van een hoogte van twaalf meter uit een boom op straat gevallen. Hij was op slag dood. De oudste inwoner van Noord-Brabant, de heer A. Wijnen te Heeze, die op 3 De cember 101 jaar was geworden, is overleden. In Uddel zijn de weduwe Stegeman en haar dochter door kolendamp bedwelmd geraakt. Zij werden naar een ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar de moeder is overleden. De dochter is buiten levens gevaar. Zate-dagavond 1 Januari geeft het „Toneelgezelschap Johan Kaart" in de Kleine Komedie te Amsterdam de duizendste op voering van het blijpesl „Potasch en Perle- moer". Dinsdag 4 Januari vertrekt met de „Waterman" (om 15.30 uur van de Lloyd- kade) uit Rotterdam een groep van 22 emigranten naar Australië die allen aan daarvoor bestemde centra een scholingscur sus in de landarbeid hebben gevolgd. Deze emigranten waren oorspronkelijk afkomstig uit beroepsklassen, die weinig mogelijk heden tot emigratie naar Australië bieden. Juist vóór Kerstmis heeft de gemeente lijke kolengasfabriek te Dokkum haar pro ductie gestaakt. Het aardgas heeft zijn intrede gedaan. Van de bijna vijftig jaar oude gemeentelijke kolengasfabriek van Dokkum is een regionaal aardgasbedrijf in de plaats gekomen, dat weliswaar zijn zetel in Dokkum heeft, maar vrijwel geheel N.O.- Friesland van aardgas zal voorzien. Evenals in voorgaande jaren zal ook in 1955 wederom een rallye voor autobussen, de N.V.T.O.-Toerwagenrallye 1955, worden ge organiseerd. Met de voorbereidingen hiertoe werd onlangs een aanvang gemaakt. De rallye zal haar eindpunt hebben in 's Her togenbosch. Het evenment zal plaats vinden op Dinsdag 17 Mei .955. Het 2H-jarig jongetje H. E., dat Maan dagmiddag met een driewielig fietsje in de Piet Heinlaan te Bussum reeJ, is door een achteruitrijdende auto van de gemeentelijke reinigingsdienst, waarv n de chauffeur het kind niet had opgemerkt, overreden. Het kind was op slag dood. HAARLEM EN OMGEVING Aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg zijn geslaagd voor het propaedeu- tisch examen economische wetenschappen de heren Th. Letsch„rt uit Velsen en C. van der Aart uit Bennebroek. De heer J. F. Slendebroek te Haarlem is benoemd tot consul der Dominicaanse Republiek te Amsterdam. Mejuffrouw A. A. ten Have is met in gang van 1 Aprii 1955 benoemd lot hoofd van de Christelijke kleuterschool te Den Haag-Loosduinen in de wijk Morgenstond. Mejuffrouw Ten Have is thans hoofd van de kleuterschool van de Hervormde gemeente aan de Lange Lakenstraat in Haarlem. Wethouder W. F. Happé te Haarlem is Woensdag verhinderd spreekuur te houden. 20 Dec.) met 560 kisten vis, waarvan 220 schelvis en piepers, 220 gestripte schelvis en piepers, 90 radio, 20 gul en 10 stokke bit en de „Eveline" (van Maandag 20 Dec.) met 625 kisten vis, waarvan 320 dichte schelvis en piepers, 280 gestripte schelvis, 10 dichte wijting, 10 gestripte wijting en 5 varia zijn thuisstomend. De mogelijkheid bestaat, dat de „Eveline" blijft liggen .voor de Donderdagmarkt. De „Eveline" en „Vios" kunnen vanavond om tien uur bin nen zijn. Oudste boten zijn de Sch. 117 (van Zaterdag 18 Dec.) en de „Herman" en „Polderman" (van Maandag 20 Dec.). Water in olie De „Wiron 3", die gisteren naar zee ging, is vanmorgen in de Vissershaven teruggekeerd. De schipper meldde, dat er water bij de olie was gekomen. Haring Iaden Een Duitse kustvaarder lag vanmorgen in de Vissershaven 250 ton bevroren ha ring voor Polen te laden. Binnengekomen IJm. 221 Wiron III. Vertrokken IJm. 21 Gelria, 209 Wiron IV, 221 Wiron III, 45 Hoop, 210 Wiron I, 57 Medan 7; KW. 159 Java (naar Vlaardingen), 76 Ex celsior III, 23 Volharding, 25 Wilhelmina I, 85 Huiberdina Giisbertha; Sch. 27 Onder neming II; HD. 87 Pietertje; WR. 33 (naar Den Helder). IJselmeervisserij. Wegens het ruwe weer kon de visserij vorige week weinig worden uitgeoefend. Per span varieerden de vangsten tot 100 pond snoekbaars, 43 pond rode baars en 130 pond voorn en blei. De prijs van de snoekbaars was f 0.71 tot f0.78. rode baars f 0,60 tot f 0,67 en voorn en blei f 0,09 tot f 0,12 per pond. De weekbesommingen varieerden van f 120 tot f 200 per span. De staandnetvisserij was van zeer weinig beteke nis. De vangsten aan snoekbaars liepen tot 20 pond. rode baars tot 17 pond en voorn tot 50 pond per visser. Van deze vissers waren de besommingen tot f 40 per vaartuig. De vorige week (20 tot en met 25 Dec.l werd op Urk aangevoerd: 802 pond snoekbaars. 216 pond rode baars, 610 pond blei en 197 pond voorn. De totale omzet bedroeg f 826,42. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Abraham 590, Vikingbank 9.500, Haarlem 10.000, Sumatra 750, IJM 208 4590. De Kennemer tuinders kregen Maandag in Castricum voor hun groente de volgen de prijzen: spruiten a 44-67, spruiten b 25- 32, spruitkoppen 19-28, prei 24-29, boeren kool 17-26, andijvie 25-72. Maandag 27 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Flevo van Kopenha gen. Ragni van Helsingfors, Mentor van Gallo. Ponto van Djomsö. Grebbestroom v. Liverpool. Jelö van Halden. Argos van Lis sabon. Vertrokken zijn: Anna Sitas naar Cux- haven Meuse naar Parijs. Rijnstroom naar Londen. Spaarnestroom naar Hull. Missouri naar Londen. Hollandia naar Gothenburg. Schippersgracht naar Antwerpen. Tide naar Antwerpen. Wilja naar Rheinborg. Methan naar Gothenburg. Margriet L. naar Londen. Beta naar Antwerpen. Alcetas naar Rotter dam Midas naar Gothenburg. Ruhr naar Hull. Vandaag is het feest bij Waterstaat in IJmuiden. Niet alleen onderhavenmeester P. T. Boom viert zijn zilveren jubileum, ook de sluiswachter P. Gorter is 25 jaar bij de dienst. Laatstgenoemde jubilaris werd op 12 Fe bruari 1902 in Velsen geboren en toen hij „tot de jaren des onderscheids' was geko men, is hij in dienst gegaan bij de A.B.M., waar hij enige jaren voor het zandvervoer zorgde. Op 28 December 1929 kwam hij in dienst bij Waterstaat in IJmuiden als hulp- sluisknecht. De eerste Mei van 1934 kwam hij als sluisknecht in vaste dienst. Op 1 Januari 1952 promoveerde hij tot sluis wachter D., welke functie hij heden nog getrouwelijk vervult. Vanmorgen om tien uur zijn beide heren officieel met de naaste familie in het kan toor aan de De Wetstraat ontvangen. Zij werden onder meer toegesproken door de havenmeester de heer G. A. Man en door verscheidene collega's. De gebruikelijke cadeaux ontbraken hierbij niet. Verder is het feest in huiselijke kring voortgezet, waarbij het hen niet aan belangstelling heeft ontbroken. Maar dat is te begrijpen, want IJmuiden weet dat een goede service aan de haven van het grootste belang is en beide heren vervullen hun taak ambitieus en met grote plichtbetrachting. Vijf aanrijdingen voor en tijdens de Kerstdagen in Velsen werden van politie- wege gerapporteerd. In de Watervlietstraat in Velsen-Noord verleende de bestuurder van een personeauto geen voorrang aan een op de Wijkerstraatweg passerende vrachtauto. Deze moest hierdoor uitwijken en botste tegen een andere vrachtauto op. Beide voertuigen werden danig bescha digd. Op dezelfde weg kwamen een personen auto en een met bloemen beladen bakfiets in onzachte aanraking met elkaar. De be stuurder van de auto moest afremmen voor tegenliggers, maar de auto glëed door en richtte veel schade aan aan de inventaris van de tegen het trottoir geparkeerde bak fiets. Een botsing die minder goed afliep en waaruit lichamelijk letsel voortkwam, ge beurde in de Willemsbeekweg waar de 36-jarige mevrouw A. de J.Van E. werd aangereden door een eveneens per fiets i zijnd echtpaar, dat de Bonifaciusstraat uit kwam. Mevrouw De J. viel en brak het linkerbeen. Zij werd in het Antonius- ziekenhuis opgenomen. En tweede geval deed zich voor op de Zeeweg bij de Ek sterlaan, waar twee auto's op elkaar reden. Oorzaak hiervan was het gedwongen uit wijken van een personenauto, die daardoor op het linker weggedeelte kwam te rijden. Juist op dat ogenblik wilde de heer J. van de Eksterlaan uit naar rechts de Zeeweg op gaan met zijn auto. Een botsing was onvermijdelijk. Door de harde klap braken de ruiten en de achterin zittende A. W. werd door glasscherven in het gelaat ge wond. Hij is in het Antoniusziekenhuis verbonden. Tenslotte reed op de Rijksweg een motor rijder tegen een langs de weg staande bloe men bakfiets aan. Naar hij zei had hij geen rood achterlicht op de fiets gezien. De bakfiets sloeg om en de bloemen gingen verloren. De politie merkte op dat ge noemd achterlicht in orde was, maar dat de vereiste reflector links op de bak, ont brak. De IJmuidense bridgeclub U.T.D. hield duplicate-wedstrijden. De uitslagen luiden: PieterseKuipers en Rob en echtg. tegen Berkhout—Westerop en Klinkenberg- Groen 3437; JansenKorver en Muller Van Olst tegen Prins en echtg. en Schoen—Koelemey 38—55; GrootJonker en dames VerhorstSchoen tegen mevr. SlaatsBöhm en Van Burk—Visser 53— 35: Snel en echtg. en dames KorverKlin kenberg tegen MeyerRoelofs en Warger en echtg. 2631. Borrels „vielen" verkeerd Het spreekwoord over de sterke benen en de weelde was Zondagavond van toe passing op de 23-jarige Uitgeester W. Deze jongeman had namelijk in een Castricums café enige borrels gedronken die hem slecht bekomen waren. Inplaats vam naar huis te gaan, begaf de man zich naar hotel De Rustende Jager en sloeg daar een dien blad uit de handen van een kellner; resul taat: vier glazen bier over de grond en enkele gebroken glazen. De Uitgeester gaf aan de sommaties van de hotelhouder om de zaak te verlaten aan vankelijk geen gehoor, doch torn hij hoor de dat hulp van de politie werd gevraagd, nam hij de benen. Buiten gekomen nam hij een tegen de danszaal staande fiets en smeet die door een groot raam, dat tegen deze aanval natuurlijk niet bestand bleek. Na zijn daad koos W. ten tweede male het hazenpad, doch hij werd op de Dorpsetraat door een wachtmeester achterhaald en ver volgens naar het politiebureau gebracht, waar W. verzocht werd zijn naam en adres op te geven. Inplaats daarvan greep W. een asbak en gooide die ook maar door een groot raam, zodat het in korte tijd in het politiebureau net zo warm was als buiten Het kostte de politie nogal wat moeite de recalcitrante jongeman naar de politiecel in Bakkum over te brengen, maar toen dat toch was gebeurd kon W. zijn roes uitsla pen. Maandagmorgen betaalde W. ten burele de schade van het stukgegooide raam; de hotelhouder kon slechts voor het halve bedrag der onkosten schadeloos ge steld worden: W. had geen geld genoeg bij zich. Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Op de middag van Nieuwjaarsdag zal er op het sportpark „Watervliet", ijs en weder dienende, een aantrekkelijk sportprogram ma worden afgewerkt, waarvoor de hand balvereniging „IJmond", de athletiekver- eniging „Suomi" en de voetbalvereniging V.V.B., alle aangesloten bij „Kennemersta- ten", zullen samenwerken De meisjes en jongens van „IJmond" zul len met de meisjes en jongens junioren van ..Suomi" een handbalwedstrijd spelen. Voor de heren van „IJmOnd" en V.V.B. zijn zo wel een handbal- als een voetbalwedstrijd vastgesteld en als bijzonderheid spelen IJmond-handbaldames een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de V.V.B.-damesclub. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft opnieuw belangrijke bedragen ter beschik king gesteld van enige kankercentra ten behoeve van voortgezet kankeronderzoek en uitbreiding van genezingsmogelijkhe den. Het pas opgerichte sub-centrum voor de kankerbestrijding te Eindhoven ont vangt voor diverse doeleinden 16.000; het Radio-therapeutisch Instituut te Rot terdam krijgt voor aanschaffing van ap paratuur en voor research 140.000; het Universitair Kankercentrum Amsterdam voor inrichting van een isotopenlaborato- rium 5.000; het Nederlands Kankerinsti tuut te Amsterdam voor uitbreiding der laboratoriumruimte 331.000; het Univer sitair Kankercentrum Utrecht voor de aanschaffing van apparatuur 20.000, en het Universitanr Kankercentrum Gronin gen voor de aanschaffing van apparatuur 11.400. De heer G. F. Mees, biologisch candi- daat te Leiden, is benoemd tot vogeldes- kundige van „Avifauna" te Alphen aan de Rijn. Deze benoeming geschiedde op aan beveling van het Zoölogisch Laboratorium en de desbetreffende professoren te Lei den, zo deelt men ons van de zijde van de directie van Avifauna mede. In de toe komst zullen Avifauna en het Zoölogisch Laboratorium nauw samenwerken: het la boratorium zal adviezen geven ten aan zien van de huisvesting, de voeding en het gedrag der vogels, terwijl Avifauna mede werking verleent aan een door het labo ratorium voorbereide gedragstudie en aan een anatomisch en physiologisch on derzoek te Leiden. Directeurschap „Meer en Bosch Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Christelijke Vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte dr. A. M. Lorentz de Haas uit Amsterdam aan gezocht om directeur te worden van „Meer en Bosch" te Heemstede. Dr. Lorentz de Haas, een kleinzoon van de grote natuurkundige prof. A. H. Lorentz, is thans 43 jaar. Hij is geneesheer-direc teur van het gasthuis van de Nederlandse Vereniging tegen vallende ziekte, de Alexander van der Leeuw-kliniek te Am sterdam. Van de Amsterdamse afdeling van die vereniging is hij secretaris-pen ningmeester. Ook is dr. Lorentz de Haas verbonden aan het Burgerziekenhuis en aan de Boerhaavekliniek te Amsterdam. Voorts is hij consulent van verscheidene ziekenhuizen. Dr. Lorentz de Haas heeft het verzoek van de ChristeHike Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte in beraad genomen. Zoals men weet is de d'irecteurspost van „Meer en Bosch" van 1 Januari 1955 af vacant wegens het vertrek van dr. B. Ch. Ledeboer, die wel als consulent-adviseur san de inrichting verbonden blijft, maar die meer en meer wordt opgeëist door het toenemende werk voor de nationale en internationale epileps'ebestrijding. Directeuren van Teylers stichting en de leden van Teylers tweedq genootschap hebben besloten voor het jaar 1955 de vol gende prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt een opgave met be schrijving van de hier te lande vervaar digde familiepenningen, van de oudst be kende af, tot het jaar 1813. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat onder familiepen ningen worden verstaan: penningen ver vaardigd bij geboorte, verloving, huwe lijk, tinnen-, koperen-, zilveren- en gou den bruiloft, overlijden, begrafenis, enz. Zij komen voor: gegraveerd, gegoten of geslagen. Zij kunnen ook worden onder scheiden in: algemene en bijzondere. „Al gemene" zijn dan penningen van een be paald type, welke bij zilversmeden voor handen waren en waarop naam, datum en aard der gebeurtenis konden worden ver meld, terwijl „bijzondere" die zijn welke speciaal voor een bepaalde gebeurtenis werden gemaakt. De opgave wordt verlangd in chronolo gische volgorde der penningen. De voor stellingen moeten duidelijk zijn omschre ven met vermelding van de toegepaste techniek, het metaal, de doorsnede in mil limeters, de naam van de vervaardiger voor zover bekend, de verzameling(en) waarin de penning voorkomt en de littera tuur, terwijl als het algemene penningen betreft, dit dient te worden vermeld. Om voor beoordeling in aanmerking te kunnen komen, moeten de antwoorden worden ingezonden vóór 1 Januari 1957. Programma's voor het jaar 1954, die nadere omschrijving van de prijsvraag- Buytewech bevatten, alsook exemplaren van het programma 1955 zijn op aanvrage bij directeuren van Teylers stichting (Dam straat 21, Haarlem) kosteloos verkrijgbaar. Alphard, 26 v. Rio Grande n. Port Alegre. Alpherat, 27 te Paranagua. Amerskerk, 27 te Penang. Amor, 26 v. Amsterdam n. Middellandse Zee Altair, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Ampenan, 27 Hoek v. Holland verw. n. R'dam Andijk, 29 te Le Havre verwacht. Arnedijk, 29 te Liverpool verwacht. Algenib, 27 te Las Palmas. Alphacca, 27 te Buenos Aires Aludra, 27 v. Colombo n. Rangoon. Arendskerk, 28 te Genua. Armilla, 28 te Balikpapan. Baarn, 26 v. Aruba n. Curagao. Banka, 27 te Portland. farendrecht, pass 24 Aden n. Port Said, onaire, 26 750 m. N.NO. Paramaribo. Breda, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Bali, 25 te Amsterdam. Blijdendijk, 24 te Baltimore. Baarn, 27 v. Curagao n. Le Havre. Bacchus, 26 v. Grenada n. Rotterdam. Barumun, 27 te Steenkool. Beninkust, 25 te Lobito. Boschfontein, 27 170 m. ZW. Majorca. Caltex Nederland, 27 te Rotterdam. Corilla. 26 te Curagao. Cradle of Liberty 26 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Celebes, 24 te Genua Duivendijk, 24 te Rotterdam. Daphnis, pass. 27 Mona Passage n. Curagao. Drente, 27 dwars Kreta n. Port Said. Etrema, 26 v. Coryton n. Huil En-ggano. pass 26 Perim n. Bahrein. Felipes, 28 te Port Dickson. Eemland, 25 te Recife. Friesland (SSM). pass. 26 Dover n. Huelva Groote Beer 26 630 m. O.NO. St. Helena Graveland, 27 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Kerk, 27 te Genua. Hector, 24 te Amsterdam. Hermes, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. fui n. Fremantle. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 200 m. O.ZO. Guarda- Kleldreoht, 27 v. Port Said n. Genua. Prijzen van Maandag. Heilbot 2,602,50; gr. tong 4,904,50; grm. tong 3,903,60; kim.. tong 3,703,30; kl. tong I 3,10—2,70; kl. tong II 2,52—2.40; tarbot I 3,60—2,90 per kg. Gr. schol 51—41; grm. schol 54—41; kim. schol 68—51; kl. schol I 6449; kl. schol II 6641; v. haring 16—9; makreel 35; gr. schelvis 62—56; grm. schelvis 56—54; kim. schelvis 76—42; kl. schelvis I 55—42; kl. schelvis II 40—31; wijting 38—26: gr. gul 66; kl. gul 45—28; poontjes 36—16; horsmakreel 8; kl. koolvis wit 46, per 50 kg. Gr. kabeljauw 154148; gr. koolvis wit 100, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 47 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 52 kisten schol, 5525 kisten haring, 1 kist makreel, 770 kisten schelvis, 115 kisten wijting, 22 kisten kabel jauw en gul, 25 kisten poon, 6 kisten koolvis, 75 kisten diversen. Totaal 6640 kisten. Nieuwe motor voor de „Avontuur". De motortrawllogger Avontuur KW 114 van de Gebr. Haasnoot zal voorlopig niet aan de vissreij deelnemen. De 230 paards motor is uit het schip verwijderd en deze zal vervan gen worden door een nieuwe Bolnes motor van 250 pk. IJmuidense motorkotter naar Scheve- ningen. De motorkotter Haarlem I IJM 276, die enige tijd in de Haringhaven opgelegd is geweest, maakt geen deel meer uit van de IJmuidense kottervloot. Het vaartuig, dat inmiddels van een 150 pk. Deutz motor is voorzien, is verkocht aan de c.v. Visserij Maatschappij „De Toekomst" te Schevenin- gen. Onder de naam Miesje SCH 16 is de kotter inmiddels naar de nieuwe thuishaven vertrokken. ADVERTENTIE Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Koratia, pass. 27 Cocos eil n. Mena el Ahmadi. Krebsia, 27 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Limburg, 26 v. Aden n Suez. Laertes, 25 v. Amsterdam n. Indonesië. Loppersum, pass. 24 Vlissingen n. Ceuta. Luna, 26 v. Amsterdam te Hamburg. Maasland, 24 te Amsterdam. Manoeran, 25 te Amsterdam. Maasdam, 27 te Sanblas. Mentor, 27 tc Amsterdam. Molenkerk, 28 te Yokohama. Noordam. 26 240 m. W. Lands End. Oranje, 24 te Amsterdam. Overijsel, vertr. 28 v. Duinkerken 29 Londen 2 Jan. Rotterdam verwacht. Oranjefontein, 26 210 m. W. Monrovia. Oberon, 27 te Philadelphia. Oostkerk, 27 te Casablanca. Ootmarsum, pass. 27 Ouessant n. Houston. Orion, 26 te Hamburg Peperkust, pass. 27 Ouessant n. Le Havre. Poelau Laut, 27 te Antwerpen. Prins Maurits, pass. 27 Malta n. Collo. Polydorus, pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam. Polyphemus, 27 te Colombo. Prins Alexander, pass. 27 Kp. Bon n. Antwerpen Prins Joh. W. Friso, 27 te Leixoes. Rotula, 26 v. Trinidad n. Thameshaven. Raki, 26 v. Makassar n Tegel. Rempang, 24 te Bombay. Rita, 26 v. Pladju n Penang Soestdijk, 27 Penang. Stad Dordrecht, pass. 24 Vlissingen n. Civita Vecchia. Saiawati, 25 te Amsterdam. Sehie, 2 te Amsterdam. Saparoea, pass. 26 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Sheratan, 27 te Port Said. Sibajak, 27 730 m. ZO. Ceylon. Slamat, pass. 26 Ouessant n. Hoek v. Holland. Stad Arnhem, 26 te Amsterdam. Stad Haarlem, 25 te IJmuiden. Straat Soenda, 27 te Buenos Aires. Slamat, pass 27 Dover n. Rotterdam. Stad Schiedam, 27 v. Casablanca n. Rotterdam. Sumatra, pass. 27 Str. Messina n. Genua. Tabian, 26 te Port Swettenham Tara, pass. 24 Fernando No.ronha n. Antw. Tegelberg, 26 te Singapore. Tero, 26 te Montevideo Titus, 26 v. Malta n. Tripolis. Waterland, 27 te Santo. Westland. 25 v Amsterdam v. Rio de Janeiro. Wonogiri, vertr. 28 v. Colombo n. Aden. Weltevreden, 27 v. New York n Charleston Willem Ruys. 27 v. Belawan n. Singapore. Willemstad, pass. 27 Finisterre n. Madeira. Zeeland KRL)25 v. Djibouti n. Suez. Zonnewijk, 25 v. Tocopilla n. Willemstad. KLEINE VAART Advent, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Amasus Fluvius, 26 v. Kalmar te Amsterdam. An-na b, vertr. 27 v. Westonpoint n. Swansea. Anna Sylvia, 26 v. Kramfors te Amsterdam. Atlantis, 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Astra, pass. 27 Vlissingen n. Londen. Aeneas. 26 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Albion. 27 v. Vlissingen n. Southampton. Boreas. 25 te Rotterdam n. Lissabon. Bestevaer, 26 v. Rotterdam n. Grimsby. Barracuda, 26 v. Rotterdam n. Wisbeck. Bab T, 24 v Hargshamn n. Zaandam. Batavier I, 27 dwars Oporto n. Bordeaux. Batavier III, pass. 26 Finisterre n. Casablanca. Beekbergen, 26 te Cardiff verw. Birmingham, 26 v. Harlingen te Goole. Blue Boy, 27 v. Rotterdam n. Duisburg. Draco, 25 v. Tanger n. Valencia. Depa, 26 v. Hamina te Rotterdam. Duiveland, 26 v. Rotterdam n. Newcastle. Deo Duce, 26 v. Brunshüttel n. Rouaan. Domburgh, 27 v. Casablanca te Duinkerken. Eljo, 24 te IJmuiden. Eibergen, 28 v. Manchester te Lissabon verw. Elisa, 28 v. Ceuta te Garston verw. Elsenburgh, 26 v. Casablanca n. Rotterdam. Erasmus, 27 v. Leguildo n. Aalborg. F.vertsen, 26 v Norresundby te Amsterdam. Express. 26 v. Rouaan n. Rotterdam. Frans, 26 v. Kopenhagen te Rotterdam. Flevo, 27 v. Kopenhagen te Amsterdam. Frans, vertr. 27 v. Rotterdam n. Londen. Gaasteiiand, 27 v. Harlingen n. Goole. Gerrie S, 26 v. Swansea te RtXterdam. Haaksbergen. 28 v. La Pallice te Birkenhead verwacht. Haskerland. 27 te Harlingen. Horizon, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Ilias, 25 v. Catania te Rotterdam. Joost, 2 te Brunsbüttel. Kemphaan, pass. 27 Terschelling n. Hamburg. Keyser, 27 v. Huil te Aalborg. Kortenaer. 27 v. Antwerpen n. Newcastle. Lucas Bols II, 26 v. Gothenburg te Rotterdam Larix, 21 te IJmuiden. Leendert b, 26 v. Gothenburg te Stettin. Muphrid N, 26 v. Barry te Rotterdam. Maartie, 28 te Rotterdam verw. Marietje Bohmer, 26 v. Dakar n. Randers. Markab, 26 v. Huil te Delfzijl. Mvfem, 26 v. Rouaan te Vlaard^n-gen. Midslar.d, 26 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nero. 24 v. Malga te Rotterdam. Nottingham. 26 v. Rotterdam n. Dublin. Nieuwland. 26 v. Leith te Rotterdam. Neeltie b. 27 te Glasgow verwacht. Nnenburgh. nass. 26 Kiel n. Stockholm. Pavo. 23 te Wemeldimge. Ponto, 21 v Domsio n Zaandam. Ponza, 24 te Sandarne. Pokin. 26 v. Skoehall te Amsterdam. Rigel. 27 v. Vlissingen n. Alloa. Rünstroom. 26 v. Amsterdam n. Londen. Schippersgracht. 26 v. Amsterdam n Antw. Spaarnestroom. 26 v. Amsterdam n. Huil. Soes. 28 v. Halden te Gent verwacht. Silvretta, 26 v. Ganida te Rotterdam. Soemba, 27 v. Kalmar te Rotterdam. T'yro. 26 v. Rotterdam n. Dublin. Trompburgh. 26 v. Rotterdam n. Kineslynn. Twpe Gezusters, 27 v. Tarhu= te Amsterdam. Vindicat Atciut Polit. 26 v. Hamburg te R'dam Vriiburgh. 26 v. Rotterdam n. Ca «Hanca. v Rotterdam 1. T,1 vcrriQOl Werflrnct. 27 V. Newnort tc Rotterdam. Wolenbiircfh 26 v. Brest n. Rn+tTd^m. Westerdok. 25 v. Londen te Amsterdam. Wcstercehelde. 26 te Liverpool Wota. 26 v. Amal t.e Amsterdam, Wilhelmire. 27 v Vlissingen n. Walknm. Zeehaan. 26 v. Portsmouth te Fo^necs. Zaanstroom, 26 v. Amsterdam n. Londen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3