Een „oogwenk" is voor iedere straaljagerpiloot een hele tijd Snellerhoger en verder vliegen geeft steeds nieuwe zorgen Agenda voor Haarlem Verlichting zo nodig óók bij dag r Hoe is het ontstaan? Ondernemingsraden in België over het algemeen een succes Arbeiders krijgen inzicht in bedrijf Vijftig jaar geleden Heringa Wathrich Politieman door slip pende auto meegesleurd 85 „Ene gat wordt met het andere gestopt" Gecompliceerd verkeersongeluk bij Laag-Keppel Dit woord: LAATDUNKEND Het onderwijzerstekort Uit Haarlems Dagblad van 31 December 1904 VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 Kamerlid stelt vragen over stormschade Kerkelijk Nieuws MOLENDIJK'S KAPSALONS Radio-actieve atmosfeer in België na atoomexplosies I ever best Stichting zal blad „De Nieuwe Eeuw" overnemen Autobus kantelde na botsing met melkwagen en boom N.S. bestellen weer tien eleetrisehe locomotieven In het onderhoud van het ANP met een aantal medici in dienst van de Koninklijke Luchtmacht op Soesterberg, waarinzoals reeds eerder is bericht, allerlei door het op grote hoogte en met grote snelheden vlie gen opgeworpen problemen zijn belichtis verder de aandacht gevestigd op de waar nemingen van de vlieger. Ook die vormen een' probleem, waar de luchtvaart-medici zich in toenemende mate mee bezighouden. Op grote hoogte vliegende met grote snel heid krijgt de mens geen tijd om te zien. Een vliegtuig dat met een snelheid groter dan die van het geluid vliegt, doet de lucht voor het vliegtuig samenpersen voor de voorruit. Die verdichte lucht geeft een an dere straalbrekingwaardoor prismatische verschijnselen optredendie tengevolge hebben dat de lichtstralen worden afgezo gen: men ziet de voorwerpen dan op een plaats waar ze in werkelijkheid niet zijn. Maar er is nog een probleem en wel dat van de waarnemingstijd. De tijd, die ver loopt tussen het waarnemen van een voor werp, het fixeren, het herkennen en de reactie daarop. Voor de gemiddelde vlieger bedraagt die tijd 1,8 seconde. Dat moge zeer gering schijnen, maar de wetenschap dat twee vliegtuigen, die elkaar met een snelheid van die van het geluid naderen, in die luttele tijdsperiode een afstand van dui zend meter afleggen en elkaar zullen heb ben geraakt, voordat de vlieger iets heeft kunnen doen, heeft geleerd, dat het kleine hier wel zeer moet worden geëerd. Oogknipperen Daarom ook heeft men zich afgevraagd of het knipperen met de ogen al niet van belang is. Langs fotografische weg is bere kend dat dit knipperen onder normale om standigheden 0,39 seconden vergt. Eenmaal in de drie seconden knippert de mens.'Voor het sluiten der oogleden is nodig 0,04 secon de, voor het gesloten blijven der oogleden 0,15 seconde en voor het openen 0,20 secon de; in deze 0,39 seconde ziet de vlieger dus niets en hij legt in die tijd, wanneer zijn vliegtuig een snelheid heeft, die gelijk is aan de geluidssnelheid, ongeveer honderd twintig meter af. De snelheid van het knip peren kan belangrijk meer worden dan een maal in de drie seconden, als de vlieger in gespannen toestand verkeert, als hij hinder heeft van de warmte, of van scherp licht, of vermoeid is. Het ,,in een oogwenk" is dus ook maar betrekkelijk. Daar komt nog bij, dat bij het sluiten der ogen de oogbol iedere keer tien a vijftien graden naar bo ven draait, zodat er na het openen weer enige tijd nodig is om iets wat is waar genomen en herkend opnieuw te fixeren. Electronische instrumenen stellen de mens thans in staat deze bezwaren te niet te doen. Gasexpansie Meer geheimen heeft voor de luchtvaart geneeskundigen een reeks verschijnselen die het gevolg zijn van lage atmosferische druk, waardoor de gassen, die de mens in zijn bloed heeft, vrij komen. Deze verschijnselen zijn waar te nemen als lichte tintelingen in de huid, plotseling optredende hevige pij nen in de omgeving van de grote gewrich ten en een gevoel van benauwenis op de ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS VRIJDAG 31 DECEMBER Grote kerk: Oudejaarsdienst, ds. J. Brons geest, 8 uur. Lion d' Or: Bezinningsbijeen komst Humanistisch Verbond, spreker W. F. Happé, 6.45 uur. Minerva: Geen voorstelling. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft,. 7 uur. Luxor: Geen voorstelling. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", all leeft., 7 uur. Palace: „De heerser van Ceylon", 14 jaar, 7 uur Roxy: „Tarzan en de wonderbron, 14 j., 7 u. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 7 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 7 uur. ZATERDAG 1 JANUARI Stadsschouwburg: „Wel te rusten", Rotter dams Toneel, 8 uur. Concertgebouw: Kees Manders, de Wama's en anderen, 8 uur. Zui derkapel: Jeugdsamenkomsten, 3.30 en 7.30 uur. Minerva: „Rainbow' round my shoul der", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De heerser van Ceylon", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de wonderbron", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Demetrius en de gladiato ren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.'„Verbo den verhaal", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoe", alle leeft., 2 en 4 15 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: „Wel te rusten", Rot terdams Tonueel, 8 uur. Cultura: Wijdings morgen Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Minerva: „Rainbow 'round my shoulder", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „To-night we sing!" alle leeft., 11 uur; „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoe", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De heer ser van Ceylon", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „tarzan en de wonderbron", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon- Tiki", alle leeft., 11 uur; „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Am ber", 18 jaar, 11 uur; „Demetrius en de gla diatoren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 3 JANUARI Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeen komst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Minerva: „Douane Boem", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoe", alle leeft., 2 uur; „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De heer ser van Ceylon", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de wonderbron", 14 jaar, 2.30 uur;.„De vrouw die hij begeerde", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De Zigeuner baron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. borst. Op grote hoogte kunnen de pijnen rondom de gewrichten ontstaan, omdat de stikstof in .het lichaam dan vrij komt in de vorm van gasbellen. De gassen worden ge stuwd naar lichaamsholten en veroorzaken door hun uitgezette volumen pijnen. Om de vliegers met deze verschijnselen vertrouwd te maken en ze te leren herken nen, bootst men in ketels, waarin de druk sterk kan worden verminderd, de toestan den op grote hoogten na. De vliegers kun nen daarin ervaren hoe een zuurstofarme atmosfeer is, op welke pijn in de gewrich ten ze moeten letten en wat die zeggen wil enzovoort. Aan de hand van instrumenten en apparatuur kunnen ze dan de vereiste maatregelen nemen, voordat ze in een ne telige positie komen. Door onbekendheid met de betekenis der verschijnselen zouden ze daaraan geen aandacht schenken. Schietstoelproblemen Wanneer een vlieger genoodzaakt is zijn vliegtuig op grote hoogte met de schietstoel te verlaten, dan moet hij over tegenwoor digheid van geest en moed beschikken: hij moet, als hij op bijvoorbeeld 50.000 voet hoogte het toestel verlaat, zich vrij laten vallen tot een hoogte van ongeveer twintig duizend voet of minder. Door de ijle lucht is de snelheid van een vrij vallend lichaam op grote hoogte zodanig, dat het openen der parachute daar rampzalige gevolgen zou hebben. Door de opengaande parachute treedt een zeer sterke remmende werking op. Zou de parachute die openingsschok al zonder scheuren doorstaan, dan zou de man door de weerstand een schok krijgen, die geen mens overleeft. Daarom moet de vlie ger zich vrij laten vallen tot een hoogte waar de luchtdichtheid groter is. Maar bovendien moet de vlieger zich vrij laten vallen, om zo snel mogelijk die zóne van buitengewone koude te passeren 67 graden F boven 35.000 voet) en zo vlug als het kan in zuurstofrijker gebied aan te komen. Zulk een vrije val van vijftigduizend voet naar twintigduizend duurt ongeveer anderhalve minuut. Er wordt dus heel wat gevergd van een vlieger die onder zulke omstandigheden naar moeder aarde moet terugkeren. Maar niet steeds zal een vlie ger gezond en wel zijn toestel kunnen ver laten en dan wordt de serie handelingen die hij moet verrichten om de parachute te openen en de stoel kwijt te raken voor hem onuitvoerbaar. Er is thans een volautoma tische schietstoel gefabriceerd, die alle han delingen voor de vlieger verricht. Een baro- staat zorgt er voor dat de parachute zich op voor vlieger en parachute veilige hoogte opent, de stoel los komt en niet op de vlie ger valt. De jachtvliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht zullen binnenkort de ze vol-automatische schietstoelen bezitten. Het Tweede Kamerlid de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) heeft aan de minis ter-president en aan de ministers van Fi nanciën en van Verkeer en Waterstaat gevraagd of de ministers reeds een over zicht kunnen geven van de schadelijke ge volgen, welke de jongste stormvloed aan waterkeringen, levende have, gronden en gewassen en aan ander roerend en onroe rend goed heeft veroorzaakt. De heer Van den Heuvel merkt op dat met name het Brabantse Biesboschgebied met inbegrip van de Langstraat dooi de jongste stormvloedramp zeer ernstig is getroffen. Hij vraagt of de ministers een stormvloedkerende dam rondom de Bies- bosch niet noodzakelijk achten. Verder vraagt hij welke regelen betreffende nood voorzieningen dijkherstel en hulpverlening aan de thans getroffen slachtoffers van toepassing zijn en welke eventuele andere maatregelen ter vergoeding van de thans ontstane schade genomen zullen worden Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groede (toez.) M. de Jong te Ter Aa. Bedankt voor Wierden (toez.) J. W. de Bruijn te Harderwijk. Geref. Kerken Beroepen te Deventer dr. O. C. Broek Roelofs te Zuidlaren. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam H. van Gilst te Dirksland. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Rotterdam-Zuid D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Rotterdam-C., A. Hilbers te Enschedé-W. Oud-Geref. gemeenten Tweetal te St. Philiosland: J. v. d. Poel te Giessendam en L. Gebraad, oefenaar te Capelle a. d. IJsel, van wie laatstgenoemde is beroepen. ADVERTENTIE Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem p. f. Bus. 3-4 BRUSSEL (A.N.P.) Het weerkundig instituut te Ukkel (bij Brussel) heeft waar nemingen verricht met het oog op de aan wezigheid van radio-activiteit. Het insti tuut meet dagelijks het „electrisch grond- potentieel" op, dat gewoonlijk 100 volt per meter hoogteverschil bedraagt. Na de atoomontploffingen in de Verenigde Staten werd een tiental dagen later een scherpe daling van 10 of 15 volt van dit spannings verschil- geregistreerd. Dit wijst op een plotselinge stijging van de radioactiviteit, hetgeen tevens wordt bevestigd doordat het filmmateriaal van een fabriek van fotogra fische producten ongunstig wordt beïnvloed op dergelijke momenten. Aangenomen wordt dat de luchtlagen, die op de plaats der ontploffing radio-actief worden, door de overheersende Westenwinden naar Europa worden gedreven. Na tien tot vijf tien dagen komen deze luchtlagen zeer verzwakt boven België. De waargenomen radio-activiteit was tot nu toe niet sterk genoeg om schadelijk te zijn voor de ge zondheid, zo wordt opgemerkt. Tevens wordt er op gewezen dat de atoomontplof fingen in Rusland en in Australië te Brus sel werden waargenomen. De postcommandant van de rijkspolitie te Laag-Keppel, de heer J. Bruggeman, is Donderdagavond zeer ernstig gewond toen hij na een autobotsing op de rijks straatweg het verkeer stond te regelen. Een personenauto, komende uit de rich ting Doesburg, was achter tegen een be spannen melkwagen gebotst. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij .niet voor, maar beide voertuigen bleven ernstig be schadigd op de weg staan. Even later reed een eveneens uit de richting Doesburg ko mende personenauto tegen beide wagens. Ook deze auto liep ernstige schade op; de bestuurder kreeg geen letsel. De inmiddels gewaarschuwde postcom mandant van de rijkspolitie ging na deze dubbele aanrijding met een rode lantaarn op de weg staan om het verkeer attent te maken op de wegversperring. De bestuur der van een met grote snelheid naderende personenauto zag de rode lamp blijkbaar pas op het laatste ogenblik. Hij remde zo sterk, dat de auto slipte en de politieman tientallen meters meesleurde. De heer Bruggeman werd zeer ernstig gewond en is naar een ziekenhuis te Doetinchem over gebracht. De voerman van een paard en wagen reed eind Augustus 1952 zonder verlich ting door de avondschemering, hoewel het onder de bomen aan weerszijden van de weg al zo donker was, dat onverlicht rij den onveilig geacht kon worden. Het motorverkeer op diezelfde weg reed trou wens al met de koplampen aan. Wegens het in gevaar brengen van d$ veiligheid van het verkeer werd de voerman door de kantonrechter in Amers foort en in hoger be roep door de Utrechtse rechtbank, veroordeeld tot 20 gulden boete. Voor de Hoge Raad verklaarde de man, dat hij zich niet aan een strafbaar feit schul dig gemaakt had. Volgens het Wegenver keersreglement was hij pas een half uur na zonsondergang verplicht, licht te voe^ ren en zo laat was het nog niet toen de verbalisant hem „op de bon slingerde". De Hoge Raad besliste echter, dat de veiligheid van het verkeer in bijzondere gevallen afwijking van de betreffende be paling van het wegenverkeersreglement noodzakelijk maakt en dat men hier met zo'n bijzonder geval te maken had. De voerman had dus zijn verlichting eerder moeten ontsteken. Nu hij dit nagelaten had, was hij strafbaar wegens overtreding van artikel 25 der Wegenverkeerswet. ADVERTENTIE Heerlijke volle aroma van Everest geeft U steeds meer voldoening. Deze lange Amerikaan is Uw sigaret zonder weerga: vers, geurig en zeldzaam zacht. Dit op ongewone wijze gevormde woord is een tegenwoordig deelwoord van een in het Middelnederlands voor komend werkwoord: hem laten dunken: een hoge dunk van zichzelf hebben. Laat is dus een werkwoord en heeft met laat: niet vroeg, niets te maken. De juiste vorm zou dus zijn: latenddunken. Laatdunkend wil zeggen: verwaand, pedant, op andere neerziend, hooghartig, aanmatigend. Wij gebruiken het woord zelden, het meest nog in de uitdrukking: van 't hondje (van) Laatdunken gebeten zijn, waarvan de verkorte vorm luidt: van 't hondje gebeten zijn. Pater Poir- ters, een geestelijke uit de zeventiende eeuw, schrijft: „Dat hondeken Laat- duncken heeftse (de mensen) soo ge beten datse sich inbeelden dat sij 't zijn alleen en anders geen." Het Katholieke Weekblad „De Nieuwe Eeuw", waarvan de redactie sinds geruime tijd in Amsterdam is gevestigd en dat zo lang het besitaat is uitgegeven door de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Helmond te Helmond, zal met ingang van 1 Januari 1955 in eigendom overgaan aan de Stich ting „De Nieuwe Eeuw" te Amserdam, die wordt gevormd door enige bekende katho lieken. De stichting zal de gehele exploi tatie overnemen. Drukkerij Helmond za! nog slechts het blad in opdracht drukken. Het doel der nieuwe stichting is geen andere dan het bestaan van De Nieuwe Eeuw, als katholiek volkomen onafhanke lijk en integer blad, als vrij podium voor Katholiek Nederland en als open deur naar andere overtuigingen in ons volk te ver zekeren, aldus wordt van de zijde der hoofdredactie van „De Nieuwe Eeuw" meegedeeld. De Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland hield Donderdag in Utrecht haar 59e algemene ledenvergadering. De voorzitter de heer T. C. Bos, zei dat door de fusie tussen de grote Vereniging van Christelijke On derwijzers en de Unie een goede beharti ging van de belangen van alle werkers bij het Christelijk onderwijs in een vereniging kan geschieden. In het jaarverslag van de Unie werd on der meer geconstateerd, dat er nog een on rustbarend tekort aan onderwijzers heerst. Tengevolge hiervan, is het vrijwel onmoge lijk binnen korte tijd tot een meer verant woorde leerlingenschaal te geraken. Het euvel van te grote klassen zal derhalve voortduren, waardoor de plannen tot ver betering en vernieuwing van het onderwijs onuitvoerbaar blijven. In het verslag wordt voorts het gebrek aan bevoegdheden voor het U.L.O. gesignaleerd, een gebrek, dat steeds toeneemt door overgang van onderwijzers met A-akten naar het middelbaar onderwijs, als gevolg van de achterstand van de salariëring bij het lager onderwijs. Vooral wanneer het M.O. zich van half bevoegde krachten moet voorzien ten koste van het U.L.O. en als deze laatste tak van onderwijs weer zijn toevlucht moet nemen tot onvoldoende bevoegde G.L.O.-onderwij zers en als de reeds bij het G.L.O. bestaan de tekorten, hierdoor nog vergroot, straks zouden moeten worden aangevuld met een selectie uit kleuter-onderwijzeressen, dan is", volgens het jaarverslag, „men bezig het ene gat met het andere te stoppen op een wijze die rtiet verantwoord is. (Van onze correspondent in Brussel) In ongeveer duizend Belgische bedrijven met een minimum van 200 arbeiders en kantoorpersoneel worden verkiezingen ge houden voor ondernemingsraden. De eerste verkiezingen werden in 1950 georganiseerd en thans worden de mandaten van de af gevaardigden vernieuwd. Zoals ook in Ne derland worden zij gekozen op lijsten sa mengesteld door de grote representatieve vakbonden: het algemeen Belgisch vak verbond (socialistisch), het algemeen Chris telijk vakverbond (rooms-katholiek) en de liberale vakbonden. Er zijn 600.000 arbei ders bij deze verkiezingen betrokken. De R.K. vakbonden schijnen zich enigszins te herstellen van de nederlaag in 1950. Op de Bruiloft van Kloris en Roosjezullen Thomasvaer (Paul Huf) en Pieternel (Mimi Boesnach) dit jaar in de Stadsschouwburg te Amsterdam hun entrée maken per „Kaasjager-tours"-bus. Waarnemers zijn het er over eens dat het experiment met de ondernemersraden geslaagd is. In de meeste bedrijven hebben de arbeiders door de ondernemingsraad een juister beeld van het bedrijf gekregen. Waar de voorzitter van de ondernemings raad (de wet bepaalt dat deze functie door de bedrijfsleider wordt uitgeoefend) een in telligent man is, met initiatief en verbeel ding, is de ondernemingsraad uitgegroeid tot een orgaan van vriendschappelijke en duurzame samenwerking in het bedrijf. Sommige patroons geven zelfs een uitvoe rige toelichting op de nieuwe producten die het bedrijf gaat lanceren, zij noemen de bedragen Welke voor publiciteit zullen worden uitgetrokken en laten de nieuwe producten beproeven door de huisgenoten van de afgevaardigden van de raad. Ande re werkgevers geven aan de raad meer ge gevens over de balans, winst- en verlies rekening en de vooruitzichten van het be drijf dan aan de aandeelhouders. In sommige bedrijven echter wordt de raad gesaboteerd door de communisten of houdt de werkgever zich te veel aan de letter van de wet, hetgeen allerminst be vorderlijk is voor de arbeidsvrede en voor de verhoging van de productiviteit. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1955 voor het eerst verkiezingen te houden ter instelling van ondernemingsraden in de bedrijven met een minimum van 50 man personeel. Tussen Doetinchem en Winterswijk is een autobus van de Gelderse Tramwegen tijdens mist eerst tegen een met een paard bespannen melkwagen gebotst, daarna tegen een boom gereden en tenslotte ge kanteld. Vijf van de vijftien passagiers, de chauffeur en de conductrice werden niet ernstig gewond. De voerman van de melk wagen-sloeg van de bok en liep een her senschudding op. De autobus en de melkwagen werden ernstig beschadigd. TONEL EN DANS Zaterdag 1 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling van het blijspel „Wel te rusten?!" van A. P. Dearsly, een op zichzelf staand ver volg op „Vogel vlieg de wereld in". Regie Bob de Lange. Voor medewerkenden: zie Zondag. Zaterdag 1 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Nieuwjaarsprogramma met Kees Manders, de Wama's, de Tiroler Holzhacker Bub'n en als bijzondere attracties een dirigeer- wedstrijd voor dames en het radiospel „Trek aan de bel". Zondag 2 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Wel te rusten?!" van A. P. Dearsly door het Rotterdams Toneel onder regie van Bob de Lange, me' in de voornaamste rol len: Sara Heyblom, Yda Andrea, Marianne van Waveren, Wim van den Brink, Ton van Duinhoven, Eric van Ingen en anderen. Maandag 3 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste voorstelling in Haarlem van „Fan ny" van Marcel Pagnol, vertaald en gere gisseerd door Bob de Lange, met: Magda Janssens, Nell Koppen, Henny Orri, John Gobau, Johan Fiolet, Willy Ruys, Tonny Foletta en anderen. Woensdag 5 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een reprise van de door Fons Rademakers ge regisseerde voorstelling van „Hart tegen hart" (Bataille des dames)-van Scribe in de vertaling van Bert Voeten, met Mary Dresselhuys en Winnifred Bosboom in de vrouwelijke hoofdrollen. Décor: Friso Wiegersma. Dagelijks, Wiener Grinzing: Tot drie uur 's nachts cabaret met het Spengler Trio, het danspaar Shera en Kasnar, de zanger Wassia Krimsky en de cabaretière Mary Skotty. MUZIEK Maandag 3 Januari, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren iedere Vrijdag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 4 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Vijfde D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de pianist Bela Siki in het Eerste Pianoconcert van Beethoven. Verder wor den de Oxford-Symphonie van Haydn en het Concert voor orkest van Bartök uit gevoerd. Woensdag 5 Januari, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Derde avond van de cursus „Luisteren naar muziek, met illustraties aan de vleugel" door George van Renesse. Het onderwerp is: improviseren. Voor de vereniging „Geloof en Wetenschap". Vrijdag 7 Januari, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Schoolconcerten door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam, die ook mondelinge toelichtingen geeft. Pro gramma: Dertiende concert voor orgel en orkest van Handel (met George Robert als solist), de serenade „Eine kleine Nacht- musik" van Mozart en de ouverture „Car naval Romain" van Hector Berlioz. Vrijdag 7 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor „Geloof en Wetenschap" geeft de Nederlandse Opera een uitvoering van „Mignon" van Ambroise Thomas onder muzikale leiding van Eugène Bigot utt Parijs. In de hoofdrollen: Cora Canne Meyer en Chris Reumer. DIVERSEN Zaterdag 1 Januari, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Verboden verhaal" met Gino Servi. Zondag 2 Ja nuari 11 uur: „Amber" met Linda Darnell en Richard Greene. Zondag 2 Januari, Rembrandt Theater, 11 uur: Wedervertoning van de film „Kon- Tiki, per houtvlot door de Stille Oceaan" van Thor Heyerdahl. Donderdag 6 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de adoptiecommissie voor bejaarden met de conférencier Frans Eykhof, de muzikale clown mr. Tims, Hansje Pallieter en de Witte Kraai er en de goochelaar Peter Nabarro. Donderdag 6 Januari, Monopole, Zandvoort, 20 uur: Voor de kunstkring 't Helm wordt de film „De Driestuiversopera" van Brecht en Weill, vervaardigd onder regie van Pabst, met de zanger Ernst Busch, ver toond. In het voorprogramma: „Maske- rage" van Haanstra en „Regen" van Ivens en Franken. Donderdag 6 Januari, Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Lezing met vertoning van kleurendia's ov^r Portugal door de heer H. van de Leeuw, voor de Nederlandse Reisvereniging. Donderdag 6 Januari, gebouw Vrijz. Herv., 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" spreekt ir. G. Friedhoff over mo derne bouwkunst, met vertoning van licht beelden (Vestestraat 1). Donderdag 6 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste van drie voorstellingen door de geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" van „Het witte legioen" door Maarten van Vucht. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrick Goltzius (15881617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 113 uur en de eerste Zondag van elke maand van 13 uur. Huis Van Looy: Tot en met 1 Januari groeps tentoonstelling van werken van tien leden van het genootschap „Kunst zij ons doel" te Haarlem. Geopend op werkdagen van 1017 uur. Nieuwjaarsdag van 15 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schildei>schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Op Nieuw jaarsdag gesloten. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse- voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling „Aspects de Paris" van Frans Funke. Tevens expositie van appliqué's, weefwerk en ceramiek van Josje Smit. Geopend tot 3 Januari op werkdagen van 1017 uur. Huis met de Kogel: Expositie van schilde rijen en tekeningen van de Zandvoortse kunstschilder Henk van der Vliet, tot 8 Januari. Gerzon, Grote Houtstraat: „Kindertekenin gen uit vele landen". Geopend tot en met 4 Januari op werkdagen (behalve Maan dagmorgen) van 912 en 25.30 uur. Door de N. S. wordt wederom uitbreiding gegeven aan het park eleetrisehe locomo tieven. Er zijn bij de Alsthom-fabrieken in Frankrijk besteld tien machines serie 1100 (maximum vermogen ongeveer 3000 pk) en zes machines serie 1300 (maximum ver mogen ongeveer 4500 pk). Deze uitbreiding is onder meer nodig voor het vervoer van de binnenlandse sneltreinen in het lange- afstands verkeer, die de stroomlijnstellen gaan vervangen. Als de nieuwe zestien Franse locomotieven zijn afgeleverd be schikt de N.S. over 111 eleetrisehe machi nes. ADVERTENTIE Omtrent den oorlog tusschen Rus land en Japan wordt uit Moekden verno men, dat de Japanners een nieuw wapen in den strijd hebben geworpen. Het zijn beweegbare forten, die per schip werden aangevoerd en die te Dalni aan wal zijn gezet. Zij zijn voorzien van torens, waarin zich scherpschutters bevinden, die niet alleen tegen geweervuur, maar zelfs tegen granaatscherven beveiligd zouden zijn. Door het slechte weder en de ongunstige terreingesteldheid kunnen deze rijdende forten in dit jaariretiide echter niet ge bruikt worden ■V EVEREST IN CELLOPHAAN VERPAKT CT Uitgaan in Haarlem

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5