Opruiming Hollywood M. J. VOOGD" Velsens politiecorps verwelkomde nieuwe hoofdinspecteur W. Sepp Amsterdamse Beurs had een topjaar Acc. Bur. In de Amsterdamse Schouwburg een zeer sterke Gysbreght Installatie en beëdiging in het hoofdbureau Weer dodelijk ongeluk op onbewaakte overweg bij Berkum Dr. Drees antwoordt prof. Gerbrandy over K.P.M.-diensten aan Indonesië HEDEN Eig. M. L. van Strien VELSERDUINWEG 221 IJMUIDEN wenst haar clientele een Voorspoedig Nieuwjaar 9 De actie voor het meenemen van militairen Bromfietser dodelijk verongelukt Opdrachten aan auteurs Alphen aan de Rijn heeft zorgen over Avifauna Ruhrgebied wil niet weer wapensmidse worden Bromfietser overleden Nederland en de overzeese rijksdelen Afscheid P. Oosterbaan van Henry Jurgens op 49-jarige Universiteitsbibliotheek leeftijd overleden Onderscheidingen in Velsen Goed jaar voor de Rotterdamse haven Rode kruis helpt noodgebied in Egypte Mislukte inbraak in bankkluis bij v. Doom's Woninginr. met tientallen koopjes. 1» MAANDAG 3 JANUARI 1955 Voor het front van het Velsense politie corps is vanmorgen in de turnzaal van het hoofdbureau aan het Tiberiusplein de nieuwbenoemde hoofdinspecteur W. Sepp als opvolger van de heer P. J. v. IJzcndoorn geïnstalleerd en beëdigd. Commissaris J. P. VVeyburg heeft de nieuwe hoofdinspecteur in een toespraak geweien op de verschillende veranderingen, die hij ten opzichte van de vroegere functie in Den Haag zal opmerken, om vervolgens in een Nieuwjaarstoespraak tot de corps leden hen de beste wensen voor het pas begonnen jaar toe te zwaaien. De heer Sepp, die met zijn echtgenote de gymnastiekzaal betrad men had van de installatie op het binnenplein wegens de weersomstandigheden moeten afzien werd niet alleen geconfronteerd aan de leden van 't Velsense corps, maar ook aan 'n aantal naaste medewerkers uit maréchaus- sée en vishal-bewakingsdienst. De commis saris begon zijn speech met een woord van dank jegens hoofdinspecteur J. Timmer mans, die geruime tijd met assistentie van zijn staf een dubbele functie heeft moeten vervullen. Hij merkte voorts op, dat de heer Sepp het politiewerk in de grote ge meente kent, maar in Velsen zal merken dat de banden in het corps en met de ge meente anders, nauwer liggen. Met enige trots vermeldde de heer Weijburg het feit, dat het Velsense politieapparaat als witte raaf in den lande beschikken kan over louter gediplomeerde krachten. Hoe wel daarmee zeker niet alle wensen vervuld zijn, speciaal wat de sterkte betreft, welke vooralsnog aan magere minimumeisen vol doet. Eenheid Het feit, dat de staf van het corps een bijzondere eenheid vertoont, zou voor de heer Sepp, zo meende de commissaris, een waarborg zijn voor een prettige dienst: „Wij verwachten veel van u, temeer om dat uw voorganger zijn taak op prettige wijze vervulde en zijn waarnemer deze traditie wist voort te zetten." Bouwplannen Na het afnemen vaji de zuiverings- en de ambtseed memoreerde de heer Weijburg nog even de speciale moeilijkheden, die het Het bestuur van het Nationaal Katholiek Thuisfront heeft in een brief aan de minis ter van Oorlog, ir. C. Staf, onder meer meegedeeld, dat het overleg dat namens Nationaal Katholiek Thuisfront met de heer H. J. van Balen, directeur van de A.N,W.B., en mr. B. Ph. baron Van Ha- rinxma Thoe Slooten, secretaris van de K.N.A.C., is gevoerd naar aanleiding van het welkom van de minister aan de parti culiere acties in het vervoer van militairen er toe heeft geleid de minister namens genoemde organisaties le verzoeken de militairen in de gelegenheid te stellen, van de bereidwilligheid van automobilisten om de militairen bij het vervoer naar- en van hun woonplaatsen behulpzaam te zijn, ge bruik te maken. Hiertoe zou het gewenst zijn dat de minister aan de garnizoenscommandanten opdracht gaf, dat deze in hun garnizoenen plaatsen aanwijzen, waar het militairen ge oorloofd is zich op te stellen. De plaatsen zouden bij voorkeur aan de grote weg dienen te liggen. In sommige garnizoensplaatsen zal dit zonder gevaar voor verkeersmoeilijkheden kunnen ge schieden, omdat er zich langs de weg plei nen, of ruimtes of moderne benzine-stations bevinden, welke voldoende gelegenheid laten zonder dat het verkeer in gevaar ge bracht wordt. Elders zouden desnoods op enige afstand van het garnizoen geschikte plaatsen dienen te worden aangewezen. De genoemde organisaties zijn bereid hun medewerking te verlenen om, indien de „opneemplaatsen" bekend zijn, deze aan hun leden en automobilisten bekend te maken. Hedenmorgen is de 64-jarige P.T.T.-em- ployé Th. de V. uit Wormer, die op zijn bromfiets de Provinciale Weg te Koog aan de Zaan wilde oversteken, door een bestel auto uit Zaandam aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het gemeentezieken huis te Zaandam vervoerd. Kort na de aankomst aldaar is hij overleden. Velsense corps na dc oorlog heeft gehad, moeilijkheden welke deels voortvloeiden uit een algemene mentaliteit in politiekringen om meer naar buiten te praten dan voor heen. ook over de collega's, deels uit be paalde aantijgingen, die achteraf bleken voor een zeer belangrijk deel op volmaakt ongerechtvaardigde beschuldigingen te be rusten. Hierin is inmiddels gelukkig een ver betering te bespeuren, aldus de commis saris. In zijn Nieuwjaarstoespraak gewaagde de heer Weijburg nogmaals van de wense lijkheid het corps uit te breiden, om voorts de huisvesting aan een nadere beschouwing te onderwerpen: binnenkort kan de eerste steen voor het nieuwe bureau in IJmuiden- West worden gelegd, en ook in Santpoort kernen de plannen tot rijping. Clara Eggink en Harry Mulisch De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim heeft, overeen komstig het advies van de rijkscommissie van advies voor opdrachten aan letter kundigen, aan Clara Eggink te Amster dam een opdracht verleend tot het schrij ven van een biografische essay over jonk- vrouwe Alexandrine Tinne (18351896), die als ontdekkingsreizigster in Afrika om het leven is gekomen. Overeenkomstig het advies van dezelfde commissie heeft de minister aan Harry Mulisch te Haarlem een opdracht ver leend tot het schrijven van een roman, spelende in een milieu dat zich bezig houdt met occultisme. Beide auteurs hebben de hun verleende opdracht aanvaard. De rijkscommissie van advies voor op drachten aan letterkundigen bestaat uit: prof. dr. Garmt Stuiveling, Barend de Goede, Alfred Kossmann, Adriaan Mor- rien en Jos. Panhuysen. Op de met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg in de Berkumer- straat nabij het dorpje Berkum in de ge meente Zwollerkerspel is vanmorgen omstreeks kwart voor acht een vrachtauto, bestuurd door F. V. uit Leeuwarden ge grepen door de sneltrein, die om 7.33 u. uit Zwolle in de richting Groningen was vertrokken. De bestuurder van de auto werd hierbij op slag gedood. De cabine van de vrachtwagen kwam op enkele meters afstand van de overweg tegen een paal terecht. De auto is vrijwel geheel vernield. Aanvankelijk waren beide sporen versperd, doch om negen uur kon de treinenloop in beide richtingen weer worden hervat. Het treinstel, dat licht werd beschadigd, is naar Zwolle terugge keerd. Volgens de Nederlandse Spoorwegen werkten de knipperlichten normaal. Op dezelfde overweg te Berkum werd op 25 November 1953 een truc met op legger door een sneltrein gegrepen. De chauffeur van deze wagen, de 33-jarige H. M. van V. te Delft, betwistte tijdens de Na een besloten vergadering, die zes en een half uur duurde, heeft de gemeente raad van Alphen aan de Rijn, Donderdag avond met 15 tegen 4 stemmen de begro ting 1955 van het vogelpark „Avifauna" goedgekeurd. De begroting wend, na aan vankelijk een hoger tekort te hebben aan gegeven, afgerond met 32.000 gulden defi- ciet. Het onvoorzien beloopt ruim 14.000 gulden. De begroting is gebaseerd op een bezoekersaantal van 282.000. Voor uitbrei ding vogelstand en dergelijke wordt ge raamd 30.000 gulden. Het totaal bedrag sluit met 568.000 gulden. Tevens besloot de raad het rekening- courant-crediet, dat aanvankelijk was vastgesteld op 100.000 gulden en later ver hoogd werd tot 300.000 gulden, opnieuw te verhogen tot 415.000 gulden. Mede op grond van het verlangen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal mer. overgaan tot grondige reorganisa tie van de exploitatievorm van het park en bezuinigingen aanbrengen. Hiertoe be sloot de raad het accountantsbureau Preijer en De Haan te Amsterdam een commercieel bedrijfsrapport te laten uit brengen met betrekking tot de bedrijfs economische verwachtingen van Avifauna. Twee raadsleden drongen er op aan de mogelijkheid na te gaan tot verkoop of ver pachting van Avifauna. Het tekort van het afgelopen seizoen, dat volgens een voorlo pige begroting ongeveer 2 ton beloopt, heeft vele raadsleden met zorgen vervuld voor de toekomst. BONN (A.N.P.) De minister-president van Noord-Rijn-Westfalen, Karl Arnold, heeft in het C.D.U.-blad „Ruhr-Nachrich- ten" verklaard, dat het Ruhrgebied er niet naar zal streven de „wapensmidse van het atoomtijdperk" te worden. „Bij de arbei ders en de degelijke ondernemers, wier successen niet berusten op voortdurende ondersteuning of opdrachten der overheid, bestaat de sterkste afkeer tegen zulk een ontwikkeling", zo meent Arnold. Hij ver klaart, dat Noord-Rijn-Westfalen als sterk ste land van de bondsrepubliek ervoor zal waken, dat het soldatendom in Duitsland niet opnieuw een doel in zichzelf zal wor den. De ernstige bedenkingen, die tegen de bewapening bestaan, beperken zich naar Arnold opmerkt, niet tot diegenen, die de Duitse verdedigingsbijdrage afwijzen of haar te vroegtijdig achten. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, de heer William Schrikker, heeft voor de radio een kort overzicht gegeven van de ontwikkeling van dc Amsterdamse effectenbeurs in 1954, als barometer van het economisch leven. De handel had het gehele jaar een levendig karakter met een vaste vraag naar zowel aandelen als obligaties. De blijvende gun stige ontwikkeling van de betalingsbalans leidde tot een toeneming van de liquide middelen van het bedrijfsleven en van par ticulieren. Een groot deel van de middelen, die niet onmiddellijk voor de bedr\jfsfina- ciering behoefden te worden aangewend, vloeiden naar de kapitaalmarkt en werden belegd. Op de Amsterdamse effectenbeurs leidde dit tot een krachtige vraag naar in hoofdzaak industriële fondsen. Vooral voor aandelen heeft dit jaar veel belangstelling bestaan, hetgeen onder meer blykt uit de omzetten ter beurze. Vormde 1953 met een omzet van 473 millioen gulden nominaal een na-oorlogs record, dit jaar bedroeg de omzet in aandelen niet minder dan ruim 850 millioen gulden nominaal, zodat 1954 een topjaar betekent. De vaste vraag naar beleggingswaarden heeft de koersen naar een aanzienlijk hoger peil opgestuwd. Het gemiddelde koerspeil is met niet minder dan 60 punten gestegen; van 167 in Januari tot 227 thans. Vooral naar de internationale fondsen, dat zijn dus de fondsen die ook op de buitenlandse beurzen worden verhandeld, zoals Koninklijke Petroleum, A.K.U., Uni lever en Philips was veel vraag, zodat deze van de koersstijging het meest hebben geprofiteerd. Gezien de gunstige voor uitzichten in de scheepvaart viel ook in scheepvaartfondsen een stijgende belangstelling po te merken. De fond sen van cultuurmaatschappijen werden in verband met de gespannen verhoudingen in Zuid-Oost-Azië minder gevraagd. De vaste vraag naar de hoofdfondsen is zon der twijfel voor een belangrijk deel ook het gevolg geweest van groeiende buiten landse, voornamelijk Amerikaanse, be langstelling. In Mei van dit jaar werd de Koninklijke Petroleum, als eerste Neder landse fonds, tot de officiële notering toe gelaten op de New York Stock Exchange, en daarmede een rechtstreeks contact ge legd tussen de kapitaalmarkten van Am sterdam en New York. De grote vraag naar onze oliewaarden in New York had daar door een directe invloed op de koersont wikkeling te Amsterdam en versterkte de reeds opgetreden stijging van het prijspeil. De oorlog '40-'45 verlamde het inter nationale kapitaalverkeer, waardoor Am sterdam zijn internationale functie niet langer kon vervullen. 1954 heeft echter enige hoop gegeven, dat binnen afzienbare tijd de internationale functie van de Am sterdamse Effectenbeurs weer gedeelte lijk zal kur.nen worden hersteld. Het stre ven naar groter liberalisatie heeft in zo verre succes gehad, dat in de Benelux het kapitaalverkeer weer is vrijgegeven, ter wijl tengevolge van onze gunstige devie- zenpositie ook de bepalingen met enige andere landen minder streng zijn gewor den. Weliswaar kunnen wij nog niet zeggen, aldus de heer Schrikker, dat de vooroor logse functie van Amsterdam als financieel centrum hiermede is hersteld. Het zijn niettemin hoopvolle tekenen, die ons na de stijgende omzetten, de drukke handel en de gunstige koersontwikkeling in het afge lopen ja?- het jaar 1955 met vertrouwen doen tegW.oet gaan. behandeling van deze zaak voor de Zwolse rechtbank de goede werking van de knip perlichten. Hij hield staande, dat het rode licht te laat zou zijn aangegaan, hetgeen de Nederlandse Spoorwegen voor onmo gelijk hielden. Tot driemaal toe hield de rechtbank over deze zaak zitting. De officier van justitie achtte de chauf feur schuldig. Hij was van oordeel, dat V. niet goed had uitgekeken. De eis luidde 200 gulden boete. De Nederlandse Spoorwegen eisten van het bedrijf, waarbij V. werkt, een schade vergoeding van 146.000 gulden. De chauf feur werd in December evenwel vrijge sproken. Tegen dit vonnis tekende de of ficier van Justitie hoger beroep aan. Tijdens de behandeling van de zaak de den enige getuigen mededelingen over en kele storingen in de werking van de knip perlichten. In het ziekenhuis te Baarn is de 35- jarige heer K. uit Soest overleden, die op Oudejaarsmorgen bij de spoorweg overgang aan de Torenlaan in botsing was gekomen met een auto en daarbij ernstig was gewond. Radiorede van minister Kernkamp Op Oudejaarsavond heeft minister Kern kamp in een radiorede een overzicht ge geven van hetgeen in 1954 is gebeurd ten aanzien van de verhouding van Neder land tot de overzeese rijksdelen. Hij her- inerde aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde, aan de vaststelling van het tienjarenplan voor Suriname en aan de gustige economische situatie in de An tillen. Verder herinnerde hij aan de plan nen voor de ontwikkeling van Nieuw- Guinea, welke onlangs in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting 1954 voor dit gebiedsdeel uitvoerig zijn besproken. „Bij deze behandeling bleek voor de eerste keer sedert Nicuw-Guinea een af zonderlijk rijksdeel is geworden, dat alle in de Tweede Kamer vertegenwoordigde fracties met uitzondering van de com munisten eenstemmig van oordeel zijn, dat de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea bij Nederland berust en be hoort te blijven berusten, totdat de inwo ners van dat land te zijner tijd in staat zullen zijn het zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen, dat overdracht van de souve reiniteit aan Indonesië niet kan worden overwogen en dat derhalve hierover niet langer met Indonesië onderhandeld zal worden, en dat ook geen enkele vorm van internationale deelneming aan het bestuur over Nieuw-Guinea aanvaardbaar wordt geacht", aldus de minister. Voorts wilde hij er dankbaar gewag van maken dat na een aanvankelijk succes voor Indonesië in de politieke commissie van de U.N.O. om Nederland onder druk te zetten teneinde onderhandelingen omtrent de status van Nieuw-Guinea te hervatten, deze pogingen van Indonesische zijde in de algemene ver gadering van de U.N.O. uiteindelijk schip breuk hebben geleden. „Bij deze terugblik over 1954 kunnen wij derhalve met vol doening een belangrijke politieke vooruit gang ten opzichte van Nieuw-Guinea bij de jaarwisseling constateren, zowel na tionaal als internationaal. Wij gaan ook voor Nieuw-Guinea het nieuwe jaar vol vertrouwen tegemoet. Het past ons daarbij hulde te brengen aan al diegenen in Nieuw-Guinea, die onder de moeilijkst denkbare omstandigheden voortgaan hun beste krachten te wijden aan de ontwikke ling van land en volk". Met een huldiging in intieme kring op de laatste middag van 1954 door vertegen woordigers der beide hoofdstedelijke uni versiteiten, bezoekers en collega's is kleur gegeven aan het afscheid, dat het hoofd van het uitlcenbureau, de heer P. Ooster baan, heeft genomen van de Universi teitsbibliotheek te Amsterdam, die h'j na zesendertig jaren met pensioen verlaat. Uit het gehele land zijn bijdragen ont vangen voor het gescnenk in enveloppe, dat hem tijdens de huldiging is overhan digd en dat hem in de gelegenheid stelt een lang gekoesterde wens een grote buitenlandse reis te verwezenlijken. De in Nederland geboren direeteur van de Unilever Maatschappij in België en de Belgische Congo, Henry Jurgens, is giste ren te Brussel op 49-jarige leeftijd over leden. Hij overleed tijdens een bioscoop bezoek. IZijn beide zoons ontdekten dat hun vader overleden was aan het einde van de voorstelling. Fjj was een achter kleinzoon van Anton Jurgens, die de Uni lever heeft gesticht. (U.P.) De heer Jurgens werd te Joch in Duits land geboren. De begrafenis zal Woensdag te Sterrebeek nabij Brussel plaats vinden. Zoals bericht is, heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Gerbrandy onlangs de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij nog steeds voortgaat met het vervoer van troepen der republiek Indonesië en van oorlogs materiaal naar Ambon of de Ambonese eilanden, althans naar het gebied van de republiek der Zuid-Molukken? 2. Worden deze troepen en wapens in gezet tegen de strijdmacht van de repu bliek der Zuid-Molukken op Ceram? 3. Is het waar, dat van de strijdmach ten van de republiek Indonesië, gelegerd op Ambon of elders, soldaten of onder delen worden gebruikt tot penetratie in en infiltratie tegen West-Nieuw-Guinea, dat onder het souverein gezag van Neder land staat? 4. Indien bovenstaande vragen beves tigend (geheel of ten dele) worden beant woord, welke zijn dan de houding en de activiteiten der Nederlandse regering hiertegenover, rechtens zowel als de facto? 5. Is de Nederlandse regering bereid om het tegen de republiek der Zuid-Molukken en tegen Nederland gerichte vervoer van troepen en wapens door een Nederlandse scheepvaartmaatschappij feitelijk onmoge lijk te maken, hetzij door een strafvervol ging te doen instellen tegen de leden der directie van deze te Amsterdam gevestigde maatschappij, als verdachten van het mis drijf van artikel 100 Wetboek van Straf recht, voorzover betreft de hulpverlening aan de republiek Indonesië in de (burger) oorlog tegen Ambon, en als verdachten van uitlokking of medeplichtigheid aan de mis drijven van de artikelen 93 en 97 Wetboek van Strafrecht, voorzover betreft de hulp verlening aan de republiek Indonesië voor de tégen Nieuw-Guinea gerichte infiltraties en vijandelijkheden, hetzij door andere tot dit doel geëigende maatregelen? De minister-president, minister van Al gemene Zaken, heeft thans het volgende geantwoord: 1. en 2. De K.P.M. fungeert in Indonesië als openbare vervoermaatschappij van deze mogendheid. De regering heeft geen be moeiing met de vraag, welke personen en goederen daarbij vervoerd worden. Zij heeft intussen reden om aan te nemen, dat in de laatste tijd geen militair vervoer van bijzondere omvang naar de Zuid-Molukken door middel van de K.P.M. heeft plaats ge had. 3. In 1953 heeft een aantal militairen, deel uitmakende van het in de Zuid-Mo lukken gelegerde 25ste regiment infanterie, gepoogd in Nederlands Nieuw-Guinea te in filtreren. Eenzelfde poging werd in de maand October van 1954 ondernomen door een 42-tal, tot een Indonesische semi-mili- taire organisatie beherende, Indonesiërs. Zij kwamen in prauwen. 4. Voor zover het acties betreft, zoals sub 3 vermeld, welke zijn gericht op de omverwerping van het Nederlandse gezag over West-Nieuw-Guinea, wordt met alle ten dienste staande en geschikt geachte middelen daartegen opgetreden, terwijl bij de Indonesische regering ter zake protesten Onze vijf gesubsidieerde toneclgezc'- schappen, Puck daarbij inbegrepen, hebben het nieuwe jaar ingezet met evenzove> premières, in drie gevallen nog gevolgd door een traditionele of ijl enigszins origi nele vorm gestoken heilwens. Het Rotter dams Toneel haalde „Fanny" van Marcel Pagnol weer eens te voorschijn, met dien verstande dat regisseur Bob de Lange °r een nieuwe vertaling van maakte, welke versie wij reeds hedenavond in de Haar lemse Schouwburg krijgen voorgezet, zo dat ik mij een reis naar de Maasstad heb kunnen besparen. Evenmin ben ik naar Amhem geweest, waar „Theater" onder regie van Elise Hoomans het belangwek kende stuk „Een man genaamd Judas" van Claude-André Uuget en Pierre Bost voor het voetlicht bracht. Men zal zioh wellicht herinneren, dat ik in het voorjaar van 1954 de Parijse voorstelling (met Marguérite Jamois) hiervan uitvoerig heb besproken. In Amsterdam stond uiteraard „Gys- bregt van Aemstel" weer op het toneel van de Stadsschouwburg, waar zich d'onder gang van zijn stad voltrok. Evenals ver leden jaar kreeg men Vondel's onmisken baar barokke treurspel in Johan de Mees- ter's opvatting te zien als een gedramati seerde episode uit de vaderlandse geschie denis, dus in middeleeuwse costumering en enigszins realistische entourage. Deze op vatting is uit overwegingen van stijlbesef gemakkelijk aan te vechten, al zal men daarbij onmiddellijk moeten toegeven, dat het wel bijzonder moeilijk valt de oor spronkelijke tweeheid (van antieke vorm en christelijke inhoud, van beeld en zin) levend te houden. Han Bentz van den Berg leverde in 1954 een vooral door „echtheid" van scène tot scène voor deze versobering pleitende creatie, bijna geheel overtuigend. Naar mijn gevoel ontbrak echter een wezenlijk element: het tegenwoordig zo veelgesmade pathos, dat hier temeer onmisbaar is, om dat daardoor de grondslag dient te wor den gelegd voor de „klassieke" ontwikke ling van het dubbelmotief der zelfbewuste, menselijke grootheid en wereldse pracht tegenover de deemoed voor de hemelse macht. Door ziekte (waardoor verleden week de honderdste opvoering van „Mui terij op de Caine" uitgesteld moest wor den) van deze overigens voortreffelijke acteur, was men te elfder ure gedwongen een beroep te doen op Johan Schmitz, die vroeger dezelfde rol enige keren onder de zo geheel anders ingestelde regie van Al- bert van Dalsum vertolkte. Het pleit voor de paraatheid van het ge zelschap, dat men zo snel een tweede Gys breght kan aanwijzen. Maar er gebeurde meer dan men van een noodoplossing ver wachten mocht: er verscheen in dit natu ralistisch afgestemde familiedrama weer een echte held, met een romantische gloed in zijn stem, die als bij toverslag het juiste accoord bepaalde en de diepere zin ont hulde, zich niettemin voorbeeldig voegend in het ensemble Het is natuurlijk jammer, dat Han Bentz van den Berg door omstan digheden buiten zijn schuld de kans niet heeft gekregen te bewijzen ook tot deze dimensie te kunnen reiken maar ik geloof dat Johan Schmitz voor de hoofdpersoon van dit treurspel de aangewezen figuur is. Ank van der Moer stond hem als een Ba- deloch terzijde. Er waren weinig veranderingen in de Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan R. S. van der Veen. te Driehuis, adjunct-directeur van de Verenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken N.V. Koelhuis „Frigo"; in brons aan: Chr. Otte, wonende te Velsen, rieminpakker bij Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Pa pierfabrieken te Amsterdam. zijn ingediend. Van de infiltranten zijn nog slechts twee op vrije voeten. 5. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Uit niets is gebleken, dat de K.P.M. deel heeft genomen aan tegen Nederland gericht vervoer van troepen en wapens. Wat het vervoer van en naar de Zuid-Mo- lukkcn betreft moge ondergetekende ver wijzen naar het hierboven onder 1 opge merkte. Overigens bestaat voor het doen instellen van een strafvervolging ter zake van in deze vraag genoemde misdrijven geen aanleiding, omdat in het onderhavige geval aan de elementen van deze strafbare feiten niet is voldaan. In het afgelopen jaar heeft de Rotter damse haven een record aantal van 17.894 binnengekomen schepen bereikt. Hier onder zijn niet begrepen de voor andera gemeenten bestemde schepen. Enige dagen geleden reeds passeerde het 20.000sta schip de pieren in Hoek van Holland en Vlaardingen boekte zijn 2000ste binnen komer. Voor Rotterdam betekent het genoemde cijfer, dat er per etmaal ruim 49 schepen aankwamen. „Mochten de Staten-Generaal in de ko mende maanden over een stormstuw in de omgeving van Maassluis gaan spreken," aldus de mening van enige havenautori teiten, „dan mag men zich wel terdege realiseren, dat zich elk kwartier een schip op de Rotterdamse Waterweg bevindt." Op de laatste dag van het oude jaal heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen te Genève de hulp ingeroepen van het Nederlandse Rode Kruis bij het lenigen van de nood in Boven-Egypte. Door een ongekend sterke regenval op 24 Decembeï is daar de stad Keneh en omgeving over stroomd, waarbij vele slachtoffers vielen. Uit de lijst van eerste behoeften voor het lenigen van de nood heeft het Nederlandse Rode Kruis de levering van lakens en de kens gekozen. Een partij ter waarde van bijna 17.000 gulden is met spoed klaarge maakt en wordt nu toegezonden aan de Egyptische Rode Halve Maan in Kaïro, ter distributie onder de slachtoffers. In het bijkantoor van de Nederland» Credietbank te Oss is hedenmorgen ont dekt, dat tijdens het afgelopen weekeinde een vergeefse poging is gedaan de kluis te beroven. De daders zijn door het toilet raampje binnengedrongen. Zij hebben ver volgens de voordeur geopend en twee zuurstofflessen binnengedragen. Tijdens hun poging om de kluis open te branden zijn zij waarschijnlijk gestoord, want de zuurstofflessen met bijbehorende slangen en meters zijn achtergelaten. Er wordt niets vermist. Wanneer deze inbraak is gepleegd staat niet vast, omdat het bankgebouw van Vrijdagmorgen tot Maandagmorgen ge sloten was. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN s GRAVENHAGE. 3 Januari. Met verse vis waren heden aan de markt: de loggers SCH 223 met f 1230 (onderbroken reis. de fecte winch). Voorts twee kotters met te zamen f2890. „Een man genaamd Judas" van Bost en Puget werd door de toneelgroep Theater in de vertaling en onder regie van Elise Hoomans op Nieuwjaarsdag in Arnhem vertoond. Op de foto ziet men Rob de Vries in de titelrol. Zo spoedig mogelijk zullen wij van deze ongetwijfeld interes sante voorstelling een bespreking geven. Van de Parijse vertoning hebben wij des tijds een uitvoerig verslag geplaatst. rolbezetting, maar deze betekenden stuk voor stuk verbeteringen. Een ware ver rassing was het optreden van Guus Hermus in de dol van Vosmeer de spie, die zijn vader vroeger zo vaak (en uitmuntend) vervulde. Hier werd waarlijk een norm gesteld: zo moet deze louche figuur inder daad worden gespeeld, doelbewust en on verschrokken, ruw uit de klei getrokken en zonder zich met nodeloos gejammer ver dacht te maken. André van den Heuvel debuteerde heel aanvaardbaar als Egmont en Ko van Dijk gaf formaat aan de heer Van Vooren in de laatste acte. De oplossing der reien verliep wederom bevredigend, waarbij Lous Hensen wel een speciale ver melding verdient. Voor de rest is alles grotendeels bij het oude gebleven, met dien verstande dat het bodeverhaal van Ton Lutz thans zo goed als volmaakt klonk en dat Henk Rigters in zijn monologen tref fende accenten wist te leggen op zijn ver slag van krijgsgebeurtenissen. De Nieuwjaarswens was door Evert Werkman geschreven en werd met de ge wenste fleurigheid door Mimi Boesnach en Paul Huf gesproken. Den Haag had voor de Nieuwjaarsdag een internationaal Jan Klaassenspel door Simon Koster laten ver vaardigen, dat met muziek van Jurriaan Andriessen onder regie van Cees Laseur door het hele gezelschap ten tonele werd gevoerd. In Rotterdam stelde W. A. Wa- gener een rechtzitting samen, waarin het jaar 1954 als beklaagde verscheen. DAVID KONING in MEUBELEN, BEDDEN cn KARPETTEN. Complete Gothische Huiskamer ƒ387.50 4 Clubjes voor de salon275. Binnenvering Bedsteden 1 ps. 48.75, 2 pers. 86.50 Rookfauteuilkussens per stel 29.75 Wol moquette Tafelkleden 34.50 en 29.50 Wol Karpetten, 2x3 m91.— 1 pers. Dekens, enkele stuks ƒ16.75 en 12.75 U SLAAGT VOORDELIGER BIJ: v. DOOR N S WONINGINRICHTING Gen. Cronjéstraat 113 - Haarlem - Telefoon 19141 REP. INR.- VOOR BEDDEN EN MEUBELEN Van Loon's Automobielbedrijf Officieel hoofdagent Citroën, Bloemendaal, vraagt voor spoedige indiensttreding BOEKHOUDER Zij die ervaring hebben in het automobiel- en garage bedrijf, genieten de voorkeur. Tevens gevraagd Ie MONTEURS, 2e MONTEURS. Aanmeldingen: Korte Klever laan 38, Telefoon 24331. LANGE NIEÜWSTR. 793 IJmuiden. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. JOOOOOOCCXXOOCOCCCCCCOOOCOOOOOOCOJOCOOOCOOOOCglOOCXXOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOXXXXlOOOOOOOOOOOthOOOOOOa^JOOüOOOOOOOOOO "OOOOOOOC

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3