IJmond, Breesaap en Suomi samen te velde Plaatwellerij zag na 42 jaar P. Kok heen gaan VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE IJmuidens haven begroette 1955 met enorm fluitsalvo Agenda voor Velsen Schipper Krijnen een kwart eeuw bij Loodswezen Havenberichten Weer spanning in competitie op komst Kampioenschap nabij voor Strawberries Bescheiden mens met internationale faam MAANDAG 3 JANUARI 1955 NIEUWJAARSSPORT OP „WATERVLIET" Enthousiasme ondanks Poolwind en veel onverwachte resultaten }'ogelkop Zilveren jubileum van havenmeester I. Kuyper Verwoede onderlinge strijd om de meeste slagen IJmond-volleybal Het oude jaar sloot af met een afscheid van een bedrijfsleider Kapitein van „Spanker" schuldig bevonden Verkeer kostte in 1954 aan 36.500 Amerikanen het leven Voetzoekers en rotjes in menigten de lucht in Djilas en Dediier als vrije mannen ondervraagd Belgische ambassadeur uit Madrid ontboden Het sportpark „Watervliet" is Zaterdagmiddag het domein geweest van leden van de handbalvereniging „IJmond", de voetbalvereniging „Breesaap" en de atletiekver eniging „Suomi", die de felle oostenwind hebben getrotseerd om met het voetbal- en handbalspel elkanders krachten te meten. Ondanks de koude, die de toeschouwers diep in hun kragen deed duiken, zijn de wedstrijden vlot en sportief afgewerkt. Heel wat feller dan de wedstrijd hand-I bal tussen IJmond- en Suomi-meisjes, die door de jeugdige athleten met 82 werd verloren, was de strijd tussen de junioren van beide verenigingen, zoals ook de hand balontmoeting tussen IJmond- en VVB- senioren meer karakter had. In beide ge vallen konden de IJmond-teams het niet verder brengen dan tot een overwinning met het kleinst mogelijk verschil: 65 voor de junioren en 54 voor de heren. In de voetbalwedstrijd viel het verschil tussen IJmond en het vijfde VVB-elftal geheel weg. Weliswaar voetbalde VVB technisch beter, maar de geroutineerde handballers gaven de VVB-verdedigers de handen vol werk. Het verwonderde dan ook niemand dat IJmond met een fraai doelpunt de score opende, waarna gerui me tijd later VVB pas gelijk maakte (1-1). Ook na de hervatting bleek het uithou dingsvermogen van de handballers niet te hebben geleden, want zij namen opnieuw de leiding. WB moest flink aanpakken om de IJmond-verdediging te verschalken en alsnog een 22 gelijk spel te behalen. Damesvoetbal Bewondering ging uit naar de voetbal lende dames van IJmond en naar de WB- damesclub, niet zozeer wegens de moed om te gaan voetballen (met een plasticbal) als wel om de koude te trotseren en doodleuk in zomersporttenue te verschijnen, hoewel enkelen zo wijs waren het trainingspak er bij aan te houden. oocooooooooooooo De logger „Huiberta Gerarda" (KW 9) kwam, in IJmuiden binnen met een op vallend groot skelet van een vogelkop, dat tijdens de visserij in de trawl ver zeilde. De bemanning heeft de vondst, die niemand tot nu toe heeft kunnen thuisbrengen, voorlopig in een mandje op het achterdek gedeponeerd, om haar vandaag eens deskundig te kunnen laten bekijken. De schedel, die opmerkelijk groot is (ongeveer 60 cm. van snavel- punt tot achterhoofd) doet op het eerste gezicht denken aan die van een albatros, die soms een vlucht van bijna 5 meter kan bereiken. Deze vogel wordt van wege zijn zwaarte wel eens „Het Kaap se schaap" genoemd. Deze vogel huist in de Indische Oceaan tot Kaap de Goede Hoop, maar zwerft soms tot aan de ijskap van de Noordpool. CC«OC<»OOCOCOOCOOOCCO<XXXCCCOOCCxXOOCXXXX>^CCCCCCCOCCCCOr, Op 1 Januari heeft de heer I. Kuyper, havenmeester van het Staatsvissershaven- bedrijf in IJmuiden zijn zilveren jubileum gevierd. In 1899 op Terschelling geboren, trok zijn hart alras naar de zee. Na zijn opleiding aan de zeevaartschool voltooid te hebben, werd hij stuurman bij de koop vaardij. Op 1 Januari 1930 trad hij in rijksdienst als havenwachter. op Urk. De eerste Ja nuari 193.5 werd hij tweede havenmeester bij het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui den, maar op 1 Juli 1935 volgde hij zijn voorganger als havenmeester op. De heer Kuyper heeft dit jubileum in intieme kring willen vieren. Het is een feest voor het gezin, zo zei hij. En deze bescheidenheid mogen wij wel. De heer Kuyper is een zeer gezien mens „aan de kant". Ten allen tijde bereid te helpen en alle mogelijke vragen, het be drijf en de haven betreffende, te beant woorden. Een stoere werker, die zich nooit aan vaste werktijden houdt, maar werkt zolang het bedrijf het eist. Sinds jaren bekleedt de heer Kuyper een plaats in de commissie van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij. Hij is tevens mede oprichter van het zeekadettenkorps „IJ mond". Wij spreken de wens uit dat de heer Kuyper zijn taak nog vele jaren met blijdschap zal mogen vervullen. DE „ORION" TE WATER GELATEN Bij A. de Jong N.V., scheepswerf en machinefabriek te Vlaardingen, is het mo- torkustvrachtschip „Orion", gebouwd voor rekening van de N.V. de Bataafse Petro leum Maatschappij te Den Haag, te water gelaten. Het schip wordt ingericht voor de vaart in de tropen. De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speelde voor de onderlinge competitie. De stand was als volgt: Groep A: 1. PieterseKuipers 62.69 pet.; 2. Klinkenberg—Groen 59.52 pet.; 3. Prins en echtg. 51.58 pet.; 4. JansenKorver 50.pet.; 5. Rob en echtg. 46.03 pet.; 6. Van OlstSchoen 42.06 pet.; 7. Wester- opNijssen 38.88 pet. Groep B: 1 Warger en echtg. 61.90 pet.; 2. mevr. SlaatsBöhm 60.71 pet.; 3. dames VerhorstMuis 54.77 pet.; 4. MeverRoe- lofs 53.57 pet.; 5. Van Burk—Snel 53.57 pet.; 6. dames SchoenKoelemey 47.61 pet.; 7. dames KorverKlinkenberg 40.48 pet. MAANDAG 3 JANUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur, „Koning der melodieën". Rex, 20 uur, „De man met een millioen". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1417 uur. DINSDAG 4 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Koning der melodieën", De wedstrijd werd uiteraard beperkt ge houden, maar gaf alle aanleiding tot ple zier. Toch waren van enige handbalsters soms technisch goede passes te zien en repten sommigen zich als volleerde voet balsters over het terrein. De VVB-dames trokken aan het kortste eind, hoewel zij niet passief toelieten, dat de IJmond- voorwaartsen, na met rust met 20 te hebben voorgestaan de voorsprong tot 40 vergrootten. VVB redde de eer met een aardig doelpunt (41) en vlak voor het einde bracht IJmond de stand nog op 5—1. Deze week vangt de tweede helft aan van de le en 2e klas competitie heren in de af deling IJmond van de NeVoBo. Er staan enkele interessante ontmoetingen op het programma, waarbij gezien de uitslagen tiidens de laatste wedstrijden op verras singen gerekend mag worden. Dinsdag begint V.C.K. 4 tegen Kenne- mers 2 en mag daarbij op ruime winst re kenen. Daarna komen V.C.K. 5 en V.C.K. 3 aan bod. Beide teams staan met V.G.V. 2 aan de top, zodat een besissing geforceerd moet worden. We rekenen op een spannende strijd. Sportbond 2 speelt vervolgens de returnmatch tegen V.G.V. 2. Voorlopig houden we het op de bezoekers. S.V.G. 2 ontmoet tenslotte Waterloo 2, waarvan het laatste team wel aan het lang ste end zal trekken. Woensdag start Waterloo's eerste team tegen D.G.S. Zullen de heren zich inmiddels hersteld hebben P.S.V. 2 krijgt dan V.G.V. 1 op bezoek, dat haar schade zeker zal wil len inhalen. Vervolgens vermeldt het pro gramma: V.C.K. 2Kennemers 1. Laat ons zeggen een gelijk spel. Tenslotte het opko mende Sportbond 1 tegen P.S.V. 1, waar van de uitslag zich ook laat raden. Al met al een competitieweek, welke wat inhoudt. De oudejaarsdag van 1954 heeft voor de heer P. Kok, hoofdcalculator bij de N.V. De Plaatwellerij, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd een dubbele betekenis gekregen. Na ruim tweeënveertig jaren trouwe dienst heeft hij Vrijdag af scheid genomen, te welker gelegenheid hem veel waardering van de zijde der directie en van het personeel ten deel is gevallen. In de directiekamer van het bedrijf, waar de staf van technische en administratieve medewerkers aanwezig was. hield direc teur ir. E. F. Peltzer een beschouwing over de bedrijfsresultaten van het afgelopen jaar om vervolgens de aanwezigen mede deling te doen van de ophanden zijnde uit breidingsplannen. Nadat vervolgens ir. J. F. Clausen, direc teur, het woord had genomen, richtte hij zich speciaal tot de scheidende functio naris. Hij vond het maar erg moeilijk te moeten wennen aan de open plaats, die de heer Kok bij het bedrijf achter zal laten, vooral omdat hij wegens zijn geroutineerd vakmanschap als bedrijfsleider welke functie vele jaren lang door de heer Kok is vervuld en zijn technische prestaties en practische ervaringen van groot belang voor het bedrijf is geweest. De heer Clau sen gewaagde in zijn hartelijke toespraak tevens van de bijzondere menselijke kwa- Raad voor Scheepvaart Donderdag heeft de Raad voor de Scheep vaart de overwegingen bekendgemaakt, die hebben geleid tot het reeds op 3 December uitspreken van het „schuldig" over de ka pitein van de op 7 Augustus 1954 op het Noorderhoofd te Hoek van Holland ge strande Engelse s.s. „Spanker". Het oordeel van de raad luidt: „Hoewel er voor de kapitein verzachtende omstan digheden bestonden, zoals het niet branden van het licht op het Noorderhoofd en het misschien door regen tijdelijk verduisterd zijn van het hoge geleidelicht. heeft de ka pitein schuld aan de stranding van zijn schip. Hij heeft te weinig moeite genomen om te controlergn hoe ver zijn schip door de wind werd verzet, een verzetting, waar van hij de mogelijkheid en zelfs waar schijnlijkheid als zeker moest aannemen. De raad is er voorts van overtuigd, dat de stranding niet geschied zou zijn als de „Spanker" onder loodsaanwijzingen naar buiten was gegaan. De raad keurt het af dat de loods onder de gegeven omstandigheden de „Spanker" heeft verlaten, voordat zijn loodsplieht ten einde was. Zelfs al had de kapitein van de „Spanker" de loods uitdrukkelijk verzocht het schip aan de Berghaven te verlaten (zoals door de loods is verklaard) dan had de loods aan dat verzoek niet mogen vol doen, daarbij wijzende op de op hem rus tende loodsplieht, die pas zou eindigen bij veilige aankomst buiten de uitertonnen. De opvatting, dat de loods tegen de wil van de kapitein niet aan boord van het belood- ste schip mag blijven, is slechts juist voor het geval de loodsplieht beëindigd is. Zo lang zulks niet het geval is en zolang de uiterton niet bereikt is, heeft de loods de plicht als wegwijzer en raadgever van de kapitein op te treden om het even of de gezagvoerder al dan niet van die raad gevingen gebruik wil maken". liteiten van de scheidende functionaris, die door allen aan de fabriek van hoog tot laag als een goede en vertrouwde vraag baak is gewaardeerd. Namens de directie schonk ir. Clausen de heer Kok twee kost bare boekwerken. De aanwezigheid van de oud-directeur de heer J. D. B. Olie gaf dit afscheid voor de heer Kok bijzondere waarde. De heer Olie tekende de scheidende als de man die de -stuwende kracht is geweest voor het bedrijf, dat hij mede heeft helpen opbou wen. De heer J. P. Rijken directie-secretaris, dankte namens het beambtencorps de scheidende voor de uitstekende samenwer king onder aanbieding van een fraaie tui- nierencyclopaedie, waarna de heer W. Ha- gedoorn namens het fabriekspersoneel er een grasmaaimachine bij deed als bewijs van al even warme erkentelijkheid. Ook de heer C. Luttik, chef-tekenaar, roemde namens de afdeling calculatie en het tekenkamerpersoneel de buitengewoon goede samenwerking en de hartelijke vriendschap van de heer Kok, die altijd bereid was tot helpen. Een volgetaste fruit mand gold als bewijs van dankbaarheid, waarbij de heer Luttik namens de perso neelsvereniging een fleurig bloemstuk voegde. De heer J. de Kan, bedrijfsleider van het bedrijf te Hoensbroek, nodigde de scheidende uit voor ^een bezoek aan het Limburgse land en tenslotte was het na mens de monteurs de heer G. Let'tenmeijer, die getuigde Van de manier, waarop de scheidende altijd met het personeel is om gegaan. De heer Kok dankte tenslotte voor de vele vriendelijke bejegeningen en de ont vangen geschenken. Het eerste elftal van de Kennemer hockeyclub Strawberries zette Zondag weer een stap nader op de weg naar het afdelingskampioenschap van de promotie klasse C, welk kampioenschap nu wel zeer nabij is en onvoorziene ongunstige weersomstandigheden voorbehouden uiterlijk over veertien dagen kan worden verwacht. Misschien zelfs kan het kam pioenschap reeds komende Zondag wor den gevierd, als Strawberries op eigen terrein van Hilversum III wint. Deze ontmoeting van teams, die respec tievelijk de hoogste en laatste plaats van de ranglijst bezetten, zal dan ongetwijfeld de winstpunten aan Strawberries brengen. Maar dan mag Hurley in en tegen Alk maar niet verder komen dan een gelijk spel. Wint Hurley, dan heeft deze Am sterdamse ploeg nog theoretische kansen op het afdelingskampioenschap en moet Strawberries het overwinningsfeest nog een week uitstellen. De kampioenscandidaten wonnen Zon dag in Amstelveen met drietwee van Amsterdam. Strawberries kon in een ove rigens slecht gespeelde wedstrijd vrijwel steeds het beste van het spel behouden. Achtereenvolgens maakten H. Kooymans, W. van Offenbeek en E. Brommer de doelpunten, die naar de overwinning leid den. De wedstrijd van het tweede elftal uit tegen VVV werd wegens slechte terrein gesteldheid in Amsterdam afgelast. Wel speelde nog Strawberries V4 in Velsen tegen Ever Swift II uit Haarlem. Het re- Wie er waren Vanmorgen waren drie trawlers, vijf loggers en zeventien kotters aan de afslag met in totaal 450 kisten schelvis, 500 ge stripte schelvis, 350 haring, 315 wijting, 80 gestripte wijting, 180 koolvis, 40 ka beljauw er gul, 18.000 kg tongen, 225 kis ten schol, 155 radio, 440 stuks stijve kabel jauwen en 170 diversen. De „Herman" (van Maandag 20 Dec.) voerde hiervan aan 925 kisten, waarvan 130 schelvis, 500 schelvis gestript, 100 radio, 140 koolvis, 40 wijting, 10 gestripte wijting, 5 diversen en 190 stuks stijve kabeljauwen; de „Polder man" (van Maandag 20 Dec.) met 500 kis ten, waarvan 320 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 40 wijting, 50 gestripte wijting, 40 radio, 10 diversen en 170 stuks stijve kabeljauwen en de SCH 117 „Onderne ming 3" (van Zaterdag 18 Dec.) met 473 kisten, waarvan 350 haring, 40 koolvis, 8 kabeljauw, 60 wijting, 15 radio en 28 stuks stijve kabeljauwen. En de prijzen De haring deed vanmorgen van f 22 tot f 24 Met dergelijke prijzen is er nog eens een reisje naar de Ierse Zuidkust te wagen. Naar verluidt zou de „Vios" IJM 24 nog maals zuid over te gaan. Rijen kabeljauw gingen naar België voor f 92 tot f 134, kisten i 160, grote schelvis 56 tot 1 £6, grootmiddel f 51 tot f 45. Binnenland kocht kisten kleine kabeljauw voor f 110, grote gul voor f 40 tot f 50, middel gul voor f 35 tot f 40, torren voor f 28 tot f 33. Zwarte koolvis ging van de hand voor f 59 tot f 74, braad schelvis voor f 30 tot f 35, pennen voor f 48 tot f 42 en kleinmiddel schelvis voor f 51 tot f 45. Schol en tong De schol II deed vanmorgen f 40 tot f 50, schol III f 30 tot f 40, grote schol f 40, middel f 55, zet f 65 en schol I f 60. De grove schol ging naar Engeland. Grote tong haalde bij het begin van de markt f 3.80 tot f 4, grootmiddel f 3.05 tot f 3.20, halve pondjes f 2.85, tong I f 2.45 tot f 2.50 en tong II f 2.20 tot f 2.25. Oudste boten Oudste boten zijn thans de „Gelria" en „Medan" (van Maandag 27 December) en de „Elie", „Flamingo" en „Klaas Wij- ker" (alle van Woensdag 29 Dec.). Binnengekomen IJM 20 Polderman, 45 Hoap, 27, 78, 7, 3, 11, 52, 228, 248, 8; KW 65 Willy Alida. 23 Volharding, 9 Hubertha Gerarda, 15 Rijnmond IV. 56, 35, 60, 62, 77, 72; HD 87 Pietcrtje, 37, 4; R. 29; EH 8. Vertrokken IJM 97, Toronto (naar Brazilië), 202, 213» 206. De 35 meter hoge vuurtoren aan het Eierlandse Gat op Texel wordt met ondergang bedreigd. De toren staat nu nog maar 50 meter van het strand en wanneer een volgende felle storm een even groot stuk van de duinen slaat als de storm welke in December onze kusten striemde, gaat het er zeer bedenkelijk uitzien. In 1935 scheidden honderden meters zand grond de toren van het strand. Deskundigen zijn van oordeel, dat een dijk van Texel naar Vlieland vermoedelijk uitkomst zou brengen. Hoe het ook zij, er dient met spoed iets gedaan te worden, wil men de toren behouden. Het is een zeer bescheiden mens schipper H. J. Krijnen van de „Deneb", die op 1 Januari vijf en twintig jaren aan het loodswezen was verbonden en die vanwege dit feit Vrijdag in de gezellige sfeer van de loodssociëteit in IJmuiden, temidden van bevrienden en relaties hartelijk is toegesprooken. Zo bescheiden, dat zijn eigen bemanning maar een paar uren van te voren er achter kwam dat er wat gaande was en dientengevolge aan het hollen is gegaan om niet met lege handen aan te komen. En toch heeft zijn naam in October 1927 in Amerika, Italië en Nederland in vele dagbladen gestaan. In die tijd voer hij als vierde stuurman op de „Alhena" van Van Nievelt Goudriaan ergens op het wijde water tussen Bahia en Pernambuco. Het was om precies te zijn de 26ste Oc tober en de vierde had, zoals gebruikelijk, de hondenwacht. Ze passeerden de Ita liaanse stomer „Principessa Mafalda" en merkten met verwondering op dat deze flink slagzij maakte. Enige tijd later zond de „Mafalda" noodseinen uit en vroeg on middellijke hulp. Het bleek dat de ruimen onder waren gelopen en dat er een ketel ontploffing was geweest, waardoor het schip met 1258 personen aan boord, snel zonk. Dadelijk zette .de „Alhena" de red dingssloepen over boord en na enige uren van harde arbeid, de zee zag zwart van de drenkelingen in de nabijheid van de „Mafalda" was het de mannen gelukt 384 passagiers en 149 bemanningsleden be houden aan boord te krijgen. Toen zij na twee dagen in Rio aankwamen was dit getal met vijf vermeerderd, omdat er nog vijf mannen in uitgeputte toestand onder een tent waren gevonden en ook deze wa ren door de „Alhena" gered. Andere sche pen waren eveneens ter redding uitgetrok ken en in totaal brachten 1224 opvaren den er het leven af. Schipper Krijnen kan vol trots de be wijzen van waardering tonen, die hem na deze redding ten deel vielen. En het zijn er heel wat. Italië benoemde hem tot ridder in de Kroonorde van dat land. Hij ontving de gouden medaille van de Italiaanse ko lonie in Argentinië en het ere-burger- schap van deze staat. De Hollandse kolo nie vereerde hem met een zilveren me daille en de Hollandse kolonies van San Paolo en Santos in Brazilië uitten hun er kentelijkheid in de vorm van oorkonden. De Hollandse kolonie in Rio schonk hem een gouden horloge. Een calligrafisch hul deblijk gewerd hem van de Nederlanders in Buenos Aires. Naast de zilveren legpen ning van de N.Z.H.R.M. vereerde de stad Rotterdam hem een blijvend aanden ken. En wie nog meer van dit grote „avon tuur" wil weten, kan dit lezen in het boek formaat waarin Hendrik Krijnen alle cou rantenknipsels dienaangaande bewaart, met foto's en al. Loodscommissaris E. J. Visser heeft in zijn toespraak deze feiten gememoreerd en er tevens aan herinnerd hoe de jubi laris al op vrij jonge leeftijd de hoogste sport op de loodsenladder heeft bereikt. Dertien jaren is Krijnen in IJmuiden, eerst sultaat van deze in een gure koude ge speelde ontmoeting was een verdeling van de punten door een gelijk spel van twee twee. In Beverwijk De BCHC Eechtrop had, om de velden te sparen, een aantal vastgestelde onderlinge vriendschappelijke wedstrijden afgelast. Wel werden nog drie competitiewedstrij den gespeeld. Bij de dames verloor Eech trop II in Wormerveer de voor de compe titie in de vierde klasse vastgestelde wed strijd tegen Kraaien II met eennul. In Haarlem behaalde Ever Swift IV een ruime zege van zevennul op het derde dameselftal van Eechtrop voor de compe titie in de Onderbond Noordholland. In deze afdeling speelde bij de heren Eech trop V tegen Adelborsten III, welke ont moeting met een verdeling van de punten een gelijk spel van tweetwee ein digde. In de Promotieklasse C, waar Straw berries waarschijnlijk kamptoen wordt, spelen eveneens d? eerste teams van Eechtrop en Zandvoort. De stand na Zon dag is: CHICAGO (Un. Press) De Ameri kaanse „nationale raad voor veilig ver keer" heeft medegedeeld, dat in 1954 naar schatting 36.500 personen bij verkeers ongelukken het leven hebben verloren. Hoewel het cijfer hoog lijkt, is het toch 1800 minder dan in 1953. Volgens de ver keersraad heeft dit jaar de laagste tol aan mensenlevens geëist sinds 1950, hoewel het aantal kilometers, dat dit jaar door motorvoertuigen in de Verenigde Staten is afgelegd, met niet minder dan 20 percent is toegenomen in vergelijking met 1950. deed hij als loods dienst, daarna als stuurman en vier jaar geleden werd hij be vorderd tot schipper le klasse. Namens „heit rijk" overhan digde de heer Visser hem een enveloppe met inhoud. De eerste stuurman van de „Deneb", de heer D. A. Visser, kwam namens het hele personeel van de loodsdienst aan dragen met een taart, waarop in sierlijke letters de naam „De neb" prijkte, met een soortgelijke enveloppe als de heer Visser en zegde de jubilaris 'n schilderij van de loodsboot toe, dat loods A. v. d. Veer zal vervaardigen. De meester van de „De neb", A. de Bruyne en oud-schipper J. Leeghwater voerden eveneens het woord. Uit de toespraak van de laatste bleek, dat er in vroeger tijden ook nog weieens een loodsjol kon omslaan. Schipper Krijnen zelf heeft ten slotte een babbeltje gehouden en verteld van zijn eerste „stappen op zee" als 14-jarige jongen bij de kapiteins Kapitein H. J. Krijnen, die zijn zilveren Moerman en De Koe. En wat het werk nu betreft: Het loopt lekker bij de loodsdienst, maar dat komt omdat de mannen mij ter zijde staan. jubileum bij het Loodswezen in IJmuiden vierde, op de brug van zijn vertrouwde loodsboot „Deneb". Strawberries 10-19 Hurley 8- 9 Eechtrop 9- 9 Amsterdam III 8- 8 Kameleon 9- 8 Alkmaar 9- 8 Zandvoort 10- 6 Hilversum III 9- 3 Zondag 2 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Teucer van Kirkenaes. Kongsfjord van Aalborg. Henricus B van Swansea. Vechtstroom van Hull. Aenoas v. Kopenhagen. Margriet L van _onden. Danse van Caen. Unden van Otterbacken. Vertrokken zijn: Triton naar La Guaira. Hondsbosch naar Rotterdam. Lady M. C. Goan naar Southampton. Leersum naar Bremen. In IJmuiden is het nieuwe jaar ingezet met de gebruikelijke sireneklanken van de in de havens liggende schepen, welk soms oorverdovend geluid vaak begeleid werd door de knetteringen van alom ontstoken vuurwerk. De jeugd heeft zich wat dit be treft in de gehele gemeente danig geweerd. Ditmaal schijnen voetzoekers, gillende keukenmeiden en wat dies meer zij met kennis van zaken behandeld te zijn al doende leert men want nergens kwamen meldingen van ongevallen binnen. Zodat Velsen 1955 met een schone lei is begon nen. Het oude gebruik van het in brand ste ken van kerstbomen bij de jaarwisseling is in discrediet geraakt De schooljeugd had in de loop van de week al een ophaaldienst geïmpoviseerd en op klaarlichte dag de vreugdevuren in verschillende duingedeel ten en braak liggende landjes ontstoken. Het effect ging hierdoor wel enigszins ver loren. maar het nam toch ook wel de on- '•ust weg uit de bezorgde moederharten om dat zij dit -experiment van huis uit konden BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche regering heeft de in ongenade geval len leiders Dediier en Diilas laten order- vragen. Een rechter in Belgrado heeft, op verzoek van de openbare aanklager van de stad, besloten een onderzoek in te stel len naar de „vijandige propaganda" van Djilas en Dedijer in het buitenland. Djilas verklaarde toen hij terugkeerde van een ondervraging, dat de „rechter zeer billijk" optrad. „Wij verdedigen ons als vrije mannen", zo zei hij. Naar verluidt zijn Djilas en Dedijer onder een soort borgstor- ting vrijgelaten. Uit gewoonlijk betrouw bare bron is vernomen, dat Dedijer, toen hij trachtte geld op te nemen op zijn bank. te horen kreeg, dat zijn rekening geblok keerd is. gadeslaan en zo nodig bijspringen als het verkeerd zou lopen. Maar ook deze vacan- tiebcsteding is ten slotte tot een goed ein de gekomen. Luidruchtig afscheid Hoewel het voor Castricum als gemeente in velerlei opzicht een uitstekend 1954 is geweest heeft een flink aantal plaatsgeno ten blijkbaar minder prettige herinneringen aan dat jaar gehad, wanneer men het la waai op straat omstreeks de jaarwisseling als maatstaf mag nemen. De explosies wa ren namelijk talrijk, lichtflitsen doorklief den de lucht en in bijna iedere straat waren mensen op de been, waarvan sommige el kaar op „aandoenlijke" wijze gelukkig oi zalig nieuwjaar wensten. Gelukkig deden zich ook hier geen minder prettige dingen voor. Reactie op geval Degrelle BRUSSEL (ANP/UP) De Belgische regering neemt het geval-Degrelle ernstig op. De Belgische ambassadeur ie Madrid, de Prins de Ligne is naar Brussel ont boden. De Prins de Ligne wordt begin volgende week verwacht. Het persagent schap Belga heeft informaties uit Madrid gepubliceerd, waaruit blijkt dat de ge wezen Rexistische leider wel degelijk aan de huldiging van de oudstrijders der Blauwe divisie te Madrid heeft deelge nomen. Dit had de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken ontkend. Het agent schap weet zelfs le berichten dat Degrelle de daarop volgende dag een been brak en op 19 December met zijn been in het gips Madrid per auto verliet. Degrelle, die in Spanje zou leven onder de naam van Juan Sanchiz Dupré, zou te Madrid een huif hebben gekocht.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9