Medan" ter verre visserij Engeland en VS medeplichtig genoemd bij hulp aan benden Weerbericht Hammarskjoeid is te Kanton in China aangekomen President vermoord Zweedse diplomaat uit trein gevallen Pamfletten boven Zuid- Molukken uitgeworpen Het woord is aan Indiase pers noemt hem Dulles-gezind Hannie Mattijsen in Parijs gevonden Paus Pius pleit voor co-existentie Vijfhonderd zwartbonte emigranten op weg Newfoundland het doel van eerste reis Djakarta met nieuwe stukken Ook vroeger hoofd militaire missie generaal Pereira, verdacht gemaakt ït eS Ö9e JAARGANG No 150 DINSDAG 4 JANUARI 1955 298e JAARGANG No 304 Irak breekt cKnlomatieke relaties met Rusland af Vermaning uit Djakarta Uitgeput in ziekenhuis opgenomen Op basis der beginselen van Bethlehem „Zwanenzang" van McCarthy Toezicht op Nederlanders in Indonesië verscherpt? Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Qrote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50. franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE EERSTE opzienbarende hevigheid in het nieuwe jaar heeft zich in een kleine Midden-Amerikaanse republiek voorge daan. Het staatshoofd van Panama is ver moord. José Antonio Remón was niet alleen sinds 2'/ï jaar president der republiek.maar hij gold ook, al langer, als Panama's sterke man. Eerst was alleen de sterke arm in hem belichaamd, want hij werd „chef der nationale politie" een ambt dat niet kenmerkend pleegt te zijn voor moderne democratische verhoudingen. Hij wipte in 1949 president Chanis, die een dokter was, geen politicus. Men zou kunnen zeggen „dus geen politicus", ware het niet dat zich enkele uitzonderingen op de regel hebben voorgedaan (waartoe Clemenceau behoorde). In Mei '51 wierp de politieman het bewind van president Arias omver en deed hem opvolgen door een staatsman met de indrukwekkende naam Alcibiades Arosemena. Maar reeds een jaar later besloot hij zelf het gestoelte der ere te beklimmen dat der macht was hem kennelijk al ten deel gevallen en werd door de nationale coalitie van vijf partijen met de grootste meerderheid, die de natie ooit voortgebracht had, gekozen. Men moet daar wel aan toevoegen dat de republiek Panama pas sinds 51 jaar bestaat..Maar goed: wie op deze wijze gekozen wórdt, zelfs in een jonge republiek, mag met enige reden verwachten dat hij een termijn van vier jaar kan uitdienen, 'en als hij sterke man is zelfs hopen op herkiezing. Het is in José Antonio Remón's geval niet bewaar heid. Men heeft hem na slechts tweeënhalf jaar bewind doodgeschoten. Men heeft dat op bijzonder krachtdadige wijze gedaan, door er een mitrailleur voor te bezigen. Hij is, zo wordt ons uit de verre verten bericht: doorzeefd met kogels. En dat terwijl hij juist in de beste stemming verkeerde en met vrienden een feestje vierde op de ren baan, omdat zijn paard Valley Star een race gewonnen had. De mitrailleur maaidë nog enkele andere lieden weg en de hele overval was zo verrassend in zijn werk gegaan, dat twee van de drie daders nog ontkwamen ook. Op hen werd door de nationale garde een grootscheepse jacht ingezet. De daders schijnen aanhangers van de indertijd door Remón verdreven president Arias te zijn. Zeker hebben zij weinig respect getoond voor Remón's politie, die sinds zijn aftreden als haar opperste chef er blijkbaar ook niet beter op was geworden. Want het liikt wel kras dat moordenaars met zo opvallend wapen tuig als een mitrailleur op het staats hoofd los kunnen trekken en er dan nog tussenuit komen ook. De republiek Panama is niet groot. Haar grondgebied heeft tweemaal de omvang van Nederland, maar zij telt niet meer dan ruim 800.000 inwoners. De historie die tot haar onafhankelijkheid leidde is een beetje zonderling en hangt nauw samen met de wording van het Panama-kanaal. Panama was een eeuw geleden nog een onrustige provincie van Columbia, met neigingen tot afscheiding van die staat. Het was al een keer geprobeerd, maar mislukt. In 1858 werd Columbia een federatie en Panama een bondsstaat daarin. Toen ging het een jaar of dertig beter, maar daarop werd het centrale bewind hersteld en Panama kwam weer in opstand. Intussen was de eerste Panama Kanaal-maatschappij bezweken. Maar de Verenigde Staten besloten een nieuwe te stichten en het werk voort te zetten. Zij kregen van de Columbiaanse regering een pachtcontract voor de kanaal zone los; toen het parlement dat niet wou goedkeuren lokten zij een opstand in Pa nama uit. Panama verklaarde zich op 3 November 1903 onafhankelijk, werd bin nen tien dagen door de Verenigde Staten erkend, verleende hun het eeuwig bezit van de kanaalzone en ging een voordelige toekomst tegemoet. Want het kanaal werd voltooid; in 1914 voer het eerste schip er door en het heeft sindsdien de Panamese welvaart niet gering bevorderd. Maar staatkundig was de nieuwe repu bliek onderhevig aan kinderziekten en daarom hadden de Verenigde Staten zich dan ook vaderlijk het recht van tussen komst bij ordeverstoring voorbehouden. Dit werd wel een beetje veelvuldig toegepast, zodat Panama opnieuw ontstemd raakte en in '39 bedong dat interventie alleen met zijn toestemming zou geschieden. Zo heel erg onafhankelijk is het gedurende de halve eeuw van ziin eigen bestaan dus toch niet geweest. En het is de vraag of het nu niet weer in Amerikaanse tussenkomst zal moeten toestemmen. Tenzij het bewind die fier verwerpt en een nieuwe sterke man ontdekt die door een coalitie gekozen kan worden. En die zich dan wel met bijzondere zorg aan hetpolit'e-anoaraat zal wijden, opdat dit ?een mitrailleurs onopgemerkt laat rondrijden. R. P. BAGDAD (AFP) Irak heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie te verbreken, zo wordt van offi ciële zijde te Bagdad vernomen. DIJON (United Press) De Zweedse gezant in Mexico, Sven Grafstrom is, naar men aanneemt, nabij Dijon uit de trein gevallen en daarbij om het leven gekomen. Zijn lijk is gevonden langs de spoorlijn DijonParijs in de buurt van Joigny. Het is naar een ziekenhuis aldaar gebracht. Een woordvoerder van de Zweedse am bassade in Parijs zeide dat Grafstrom aan de Franse Rivièra zijn vacantie had door gebracht.' Zondagavond reisde hij in de nachtexpress van de Cöte d'Azur naar Parijs, na twee maanden met zijn gezin aan de Rivièra vertoefd te hebben. De politie heeft geen reden om aan te nemen dat er misdaad in het spel is. Zij denkï dat Grafstrom een portier van zijn wagon voor de deur van een toilet heeft aangezien en bij het openen daarvan uit de trein gevallen is. Grafstrom was reeds drie jaar gezant in Mexico. Voordien is hij politiek directeur van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken geweest en Zweeds vertegen woordiger in de UNO. Hij is 50 jaar ge worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S NIEUW DELHI (Un. Press-Reuter) Dag Hammerskjoeld.de Zweedse secretaris generaal van de UNO, die in China gaat praten over de vrijlating van elf Ameri kaanse piloten, zal in de straten van Peking begroet worden met „Bevrijd-Formosa" - spandoeken. Al vijf dagen achtereen bor duurt de officiële Chinese radio met veel enthousiasme op het propaganda-stramien, de beschuldiging volhoudend dat de elf Amerikanen spionnen zijn en tot in den treure beweerde bekentenissen herhalend. Een Indiase Skymaster heeft Ham marskjoeid te Kanton gebracht, waar hij zal overstappen in een vliegtuig van de Chinese volksrepubliek, voor de laatste étappe van zijn reis naar Peking. Radio Peking vertelde dat de afgelopen tien dagen in het gehele land bijeenkom sten en vergaderingen zijn gehouden tegen het pact dat tussen de Verenigde Staten en Tsjang Kai Tsjek gesloten is. In Peking werden niet minder dan duizend bijeen komsten bijgewoond door honderdduizen den mensen. De Amerikaanse luchtmacht heeft tegen gesproken, dat de piloot John Downey in November 1952 opdracht had gehad, om een Amerikaanse agent met een bepaald toestel met zijn vliegtuig uit China op te nikken. Volgens radio-Peking had Downey bekend, dat hij zich met een dergelijk ap paraat in zijn vliegtuig boven Chinees ge bied bevond, teneinde dez.e opdracht uit te voeren. Zijn vliegtuig werd echter neer-1 geschoten. De Amerikaanse luchtmacht heeft ver der medegedeeld, dat zij inderdaad over dergelijke apnaraten beschikt en dat daar mede mensen en goederen van de grond „opgeraapt" kunnen worden. Deze apnara ten waren echter niet door de in China gevangen gehouden Amerikanen gebruikt. Zij zijn in de handel en worden wel ge bruikt om post ,.op te rapen". Hammarskjoeid heeft na zijn onderhoud met premier Nehroe te Nieuw Delhi geen onverdeeld goede pers gekregen in India. De „Hindustan Times" noemt hem te ..Dul les-gezind" en schriift dat zijn bezoek aan Peking alleen zal slagen als hii de nede righeid in acht neemt. De „Hindustan Standard" had op de voorpagina een teke ning, waarop Hammars.ioeld voorkomt als een vredesduif, die door Dulles aan een touwtje wordt opgelaten. De „Tndian Ex press" zegt, dat men in welingelichte krin gen niet veel resultaat van Hammarskioelds missie verwacht als het uitsluitend om de vrijlating van de Amerikaanse vliegers te doen is. Nehroe had te Calcutta verklaard, dat De verblijfplaats van het 15-jarige IJmui- dense meisje Hannie Matty sen is, zo verna men \vy hedenmorgen van de zijde der Vel- sense politie, thans bekend. Het kind is in een Parys ziekenhuis opgenomen. De reis naar de Franse hoofdstad heeft zij deels liftende, deels lopende gemaakt, nadat de man Huisman, in wiens gezel schap zij uit Bloemendaal vertrok, haar al leen had gelaten. Na haar aankomst in Parijs heeft het kind werk gezocht en gevonden, maar zij moest al gauw in een ziekenhuis worden opgenomen omdat zij ziek werd. De emo ties en de moeilijke reis zullen daarop on getwijfeld van invloed zijn geweest, neemt de politie aan. Huisman is inmiddels in Nederland te ruggekeerd en moest met een geestelijke stoornis in een zenuwinrichting worden op genomen. Bij de opsporing van het meisje, waar voor de Velsense politie geruime tijd onver moeibaar bezig is geweest en waarvoor het hcie politie-apparaat in West-Europa in be weging werd gezet, is de medewerking der lezers van die dagbladen, welke het opspo ringsbericht opnamen, van grote waarde geweest, zo deelde de politie ons mede. de UNO de kwestie der vliegers heeft be handeld op een wijze, die „ongelukkig schijnt te zijn geweest". Hij zei het te betreuren, dat de UNO tot bepaalde be sluiten was gekomen op een eenzijdige manier. Het Chinese standpunt is, dat de vliegers niets met de Koreaanse oorlog te maken hebben en dat zij daarom geen Ko reaanse gevangenen zijn. Naar verluidde, hoopt Nehroe, dat het aanstaande onder houd tussen de Chinese eerste-minister, Tsjoe En Lai en Hammarskjoeid zal bij dragen tot toelating van communistisch China tot de UNO. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII heeft gepleit voor vreedzaam naast elkaar bestaan van alle landen op grondslag van „de beginselen van Bethlehem." Het pleidooi is vervat in een Kerstboodschap, die de Paus door zijn ziekte niet voor Kerstmis heeft kunnen voltooien. Na een inleiding, omvat de boodschap drie hoofd stukken, „naast elkaar bestaan in angst," naast elkaar bestaan in dwaling" en „naast elkaar bestaan in waarheid." In het hoofdstuk „naast elkaar bestaan in dwaling" veroordeelt de Paus degenen, die aan beide zijden van het „ijzeren gordijn" menen, dat druk van de economische ont wikkeling kan leiden tot doorbreking van de barrières van de koude oorlog. Aan de Russische zijde van het „ijzeren gordijn" wordt geleerd, dat de mens ook in staat zal zijn zich te bevrijden van alle gebreken en euvels, waaraan hij lijdt. In het andere kamp wint de opvatting veld, dat het probleem van de vrede op econo mische wijze moet worden opgelost, in het bijzonder door vrije uitwisseling. De ge schiedenis heeft de onjuistheid van derge lijke stellingen aangetoond, aldus de Paus. De richtlijnen van de beweging voor Europese eenwording schijnen veranderd te zijn. In het begin wilde men een einde maken aan de traditionele tegenstellingen tussen de landen en een verenigde bescher ming verzekeren van hun onafhankelijk heid. Gebeurtenissen en onlangs gesloten aecoorden, die, naar wordt geloofd, tot een koude vrede zullen leiden, hebben niet langer het ideaal van een vergaande Euro pese eenwording als grondslag. Volgens de Paus zijn de onvoorziene nationalistische uitbarstingen in landen, die tot nu toe als koloniaal werden bestem peld, tenminste gedeeltelijk de vrucht van Europa's eigen slecht voorbeeld. Europa had deze landen met zorg moeten leiden tot zelfbestuur. In het derde hoofdstuk veroordeelt de Paus staatslieden, die „door hun misbruik van de vrijheid en hun vernietigende en onredelijke critiek een sfeer hebben ge schapen, die gunstig is voor dictatuur en onderdrukking." Een toenemend aantal mensen verwerpen het denkbeeld, dat een naast elkaar be staan van de landen voldoende is. Ver zekering van de vrede dient volgens velen te worden gezocht op hoger niveau dan overheersing door vrees. Deze mensen zijn er weer toe overgegaan het probleem van vrede en oorlog te beschouwen als een kwestie, waarbij de Christelijke verant woordelijkheid voor God en de zedewet be trokken zijn. In de koude vrede zijn symp tomen, waaruit de eerste stappen blijken in de richting van een waarlijke zedelijke orde en de verheven leerstelling van de kerk ten aanzien van de rechtvaardige en de onrechtvaardige oorlog. Dit doel zal worden bereikt, indien mannen van alle partijen oorlog gaan beschouwen als een voorwerp van de zedelijke orde, wier schending een schuld betekent, die niet ongestraft zal blijven. „Het huidige naast elkaar bestaan in angst heeft twee mogelijke vooruitzichten: of het zal leiden tot een naast elkaar be staan in vrees voor God en daarmede tot een waarlijk vreedzame samenleving, ge- inspireerd en beschermd door de Godde lijke zedelijke orde, of anders zal het steeds meer verschrompelen tot een toestand van bevroren verlamming van het internatio nale leven, waarvan de grote gevaren thans zelfs te voorzien zijn." Maandag zijn omstreeks 460 Nederland se vaarzen en 40 jonge stieren aan boord gebracht van het nieuwe Columbiaanse regeringsschip „Sinu" (genoemd naar de rivier Sinu waaromheen een belangrijk Columbiaans veeteeltgebied is gelegen), dat de dieren ter veredeling en verdere op bouw van de veestapel in Columbia naar Bogota zal vervoeren. Aan de Sinu zijn tal van noviteiten ver bonden. Het transport zelf al is het eerste, dat het schip gaat volbrengen. De dieren kunnen als pioniers worden beschouwd, want er bevinden zich naar schatting nog niet meer dan een vijftig Nederlandse koeien en stieren in Columbia. Er zijn twee kapiteins op dit éne schip, Luigi Malfati en Heinrich Jahn, welke laatste het echter meer voor het zeggen heeft over de dieren. Dr. Frans Koppen uit Zaandam, die met zijn Columbiaanse collega dr. G. Rico toe zicht zal houden is ongetwijfeld de eerste scheepsdieren arts in de Nederlandse ge schiedenis. En de uitrusting van het schip bevat allerlei geheel nieuwe elementen, zoals de zelfbediening van het drinkwater en een verloskamer voor de dieren. De Sinu reist via Teneriffe en Trinidad naar Baranquilla waar het schip over twintig dagen wordt verwacht. Er bevindt zich 300 ton water aan boord waarvan 250 voor het vee is bestemd: voorts 500 kubieke meter hooi, dat zo no dig op de pleisterplaatsen kan worden aan gevuld met voorraden, die al vooruit zijn gestuurd. DJAKARTA (Un. Press) Volgens een uit Ambon ontvangen bericht, zouden toe stellen van de Auri, de Indonesische lucht macht, pamfletten boven de Molukken hebben uitgeworpen, waarin de bevolking wordt opgeroepen trouw te blijven aan de centrale regering en zich niet aan te slui ten bij de rebellen, die onder leiding van dr. Soumokil een gewapende strijd voeren tegen de republiek Indonesia en een aparte staat in Oost-Indonesië willen oprichten. Van de zijde der Indonesische regering in Djakarta houdt men echter vol, dat het op Ambon en omringende eilanden rustig is en dat er geen strijd van enige beteke nis plaats vindt. De pamfletten zouden uitgeworpen zijn boven de eilanden Ambon, Haruku, Sapa- rua en Ceram. Intussen werd in Djakarta vernomen, dat sinds 15 December van het vorige jaar alle vluchten naar Ambon overgenomen zijn door het Indonesische ministerie van Burgerluchtvaart, die hier voor waarschijnlijk gebruik maakt van bemanningen der Indonesische luchtmacht. De Indonesische luchtvaartmaatschappij „Garuda", die voorheen een driewekelijkse dienst op Ambon onderhield, heeft nu haar vluchten op Ambon gestaakt. De toestellen van de G.I.A. vliegen slechts tot Makassar, waar passagiers voor Ambon overstappen in toestellen, die het ministerie van Bur gerluchtvaart voor dit doel ter beschikking houdt. Op het eiland. Ambon geldt sinds 1950. toen de rebellen voor het eerst aanvallen deden op de regeringstroepen, de staat van Albert Verwey: zij die zeggen lief te hebben, maar die er slechts op uit zijn „het lieve te hebben" beleg. Sindsdien heeft men voor een reis per vliegtuig naar Ambon een speciale ver gunning nodig van de militaire autoritei ten. „Onjuiste berichten" Het leger heeft dezer dagen op Ambon enkele kranten van buiten de Molukken in beslag genomen, omdat daarin „onjuiste berichten" voorkwamen „over de zoge naamde R.M.S.-beweging", aldus wordt uit Ambon gemeld. Van het leger vernam P.I.A. nader, dat onder deze bladen ook het te Djakarta verschijnende blad „Keng Po" is en volgens deze informatie zal tegen het blad een rechtsvervolging wor den ingesteld. Van de zijde van het leger werd voorts verklaard, dat „deze onjuiste berichten een slechte invloed uitoefenen op de situatie". Vrijdag werden inmiddels de in beslag genomen kranten weer vrij gegeven. WASHINGTON (Reuter/U.P.) - „Ik neem aan, dat dit mijn zwanenzang is" zeide se nator McCarthy, toen hij voor de laatste maal optrad als voorzitter van de subcom missie van onderzoek uit de senaat, tot zijn opvolger, de democraat John McLellan. McLellan zeide, dat de subcommissie on der zijn voorzitterschap het onderzoek naar communistische invloed in fabrieken, wel ke voor de defensie werken, zal voort zetten. 99 Naar wij vernemen zal de „Medan" (IJM 57), de trawler-kotter van de visserijmaat schappij Medan-Batavia te IJmuiden, na de reis op de Noordzee, die thans voltooid wordt (het schip vertrok 27 December naar zee en wordt voor de Woensdagmarkt verwacht) een volkomen nieuw experiment ondernemen. De „Medan" gaat, zo be vestigde men ons van de zijde der rederij, de visserij langs de kust van Canada en Newfoundland uitoefenen. Als schipper zal deze reis fungeren C. Bal, die daar reeds enige ervaring heeft opgedaan met een aantal door de rederij aan het Franse gouvernement verkochte schepen, die eveneens voor Newfoundland visten. Over het feit, dat'er een radarinstallatie op de „Medan" aangebracht zal worden, kon de rederij ons hedenmorgen nog geen zekerheid geven. Op eigen gelegenheid Wel antwoordde men pertinent ontken nend op onze vraag, of dit experiment in welk opzicht dan ook te maken heeft met de regeringssteun, die voor de verse vis serij is toegevoegd: deze reis en de eventu eel volgende wordt ondernomen op eigen risico. De vangst zal in IJmuiden aan de wal worden gebracht. DJAKARTA (P.I.A.) De „Nederlands Indische Guerilla Organisatie", welker leider Jungschlager 13 Januari voor het landgerecht te Djakarta zal terechtstaan, heeft volgens getuigenverklaringen in deze zaak, financiële hulp van Westelijke mogendheden ontvangen. Vliegtuigen van de Britse en Amerikaanse ambassades in Djakarta zouden in West-Java voor ben den wapens en munitie hebben afgewor pen. Enige malen zouden leden der organi satie grote bedragen geld ten kantore van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta en op de Britse ambassade heb ben ontvangen, aldus officiële stukken, die betrekking hebben op deze zaak. Leon Nicolaas Huber Jungschlager wordt ervan beschuldigd de leiding te hebben ge had van een illegale beweging, gewapende en ander acties te hebben gevoerd om de regering omver te werpen, staatsvijanden steun te hebben verleend en de hand te hebben gehad in het afwerpen van wapens en uitrustingstukken in 1951 en 1952 ten behoeve van benden in West-Java. De heer Jungschlager werd 11 maanden geleden ge arresteerd. Volgens de stukken, die betrekking heb ben op deze zaak, geschiedde het afwer pen, behalve met vliegtuigen van de Brit se en Amerikaanse ambassades ook met vliegtuigen van de B.P.M. en de Standard Vacuum Oil Company en met een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht, dat aan de voormalige Nederlandse militaire missie ter beschikking was gesteld. In de zaak- Schmidt heeft de verdediger, mr. Bou- man, vervolging wegens meineed geëist van de kroongetuige, Tomasoa, die ver klaarde, dat Jungschlager zich in Indone sië bevond, op een tijd, dat deze met ver lof in Nederland was, waarvan de verde diger de bewijzen overlegde. Een andere getuige, Amiroedin, voor malig burger-employé van de militaire missie, verklaarde, dat hij werkte voor een Nederlandse geheime organisatie en in die functie eenmaal een vergadering van de chef van de Nederlandse militaire missie, generaal Pereira, met stafofficieren had bijgewoond. Generaal Pereira zou bij die gelegenheid hebben verklaard een over eenkomst te hebben aangegaan met twee hooggeplaatste Indonesische officieren om de archieven van het kabinet van de presi dent, van het kabinet van de minister-pre sident, van het ministerie van justitie en van het parlement te vernietigen. Dit zou moeten geschieden met brandbommen. Jungschlager, die de bijeenkomst bij woonde, zou met de uitvoering worden be last, aldus deze getuige. Waarnemers in Djakarta zijn van me ning, dat voor de zaak-Jungschlager mo gelijk nog grotere belangstelling zal be staan dan voor de zaak-Schmidt, die we gens ziekte van rechter Liem onlangs voor onbepaalde tijd werd uitgesteld. Naar United Press verneemt hebben noch de Engelse of Amerikaanse ambas sade, noch het Nederlandse Hoge Com missariaat enig commentaar gegeven op de gepubliceerde tenlastelegging tegen Jungschlager. De voornaamste getuige voor de Indone sische regering is een Ambonees genaamd Willem Manoch, die zegt een „opstande ling" te zijn geweest in de dienst van Jungschlager. Bij beweert, dat hij in Ja nuari 1953 met een andere man naar de Amerikaanse ambassade is gegaan. Deze ander zou van de ambassade van de V.S. afkomstig zijn en had een zak bij zich waar naar zijn zeggen 225.000 dollars in zaten, zo vertelde Manoch aan de politie. Een andere getuige verklaarde regelmatig naar de Amerikaanse ambassade te zijn gegaan om geld te halen. Ditzelfde gold, naar hij zeide, voor de Engelse ambassade. Zelfs zou Manoch naar de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta zijn ge gaan om namens de ondergrondse orga nisatie een waarschuwing door te geven aan de Amerikaanse ambassadeur Coch ran, waarbij deze ervan in kennis zou zijn gesteld, „dat de Indonesische regering van zijn onwettige activiteiten op de hoogte was". Dit zou in 1953 zijn geweest, twee weken voor Cochran werd overgeplaatst. Manoch zegt verder deel te hebben ge nomen aan 12 parachutesprongen tussen midden 1952 en December 1953, waarvan elf op Java en een op Zuid-Sumatra plaats vonden, alle in dienst van de orga nisatie van Jungschlager. Twee van de missies werden uitgevoerd met een C-47 van de Amerikaanse ambassade, bestuurd door een Amerikaan, genaamd Kennedy. Het zou hier voedsel en kleding hebben betroffen. Ook de Engelse ambassade had volgens hem aan de ondergrondse activi teit meegedaan. In Juni 1952 wierp vol gens zijn verhaal een Mosquito een aantal brenguns en geweren uit boven West- Java. DJAKARTA (PIA) Het blad „Berita Indonesia" heeft in kringen van het mini sterie van Justitie vernomen, dat de re gering het nodig acht scherper toezicht uit te oefenen op de Nederlanders in Indo nesië. Dit zou volgens het blad een gevolg zijn van de „vijandige houding van de Nederlandse regering ten opzichte van In donesië", alsmede het feit, dat groepen „restanten van de R.M.S. op de eilanden in de buurt van Ambon aan land zijn ge zet", voorts in verband met „de aard der ordeverstoringen op Ambon, die parallel liepen met het debat over Irian in de UNO". Blijkens het bericht in „Berita Indo nesia" 'is de bedoeling meer aandacht te schenken aan en scherper toezicht uit te oefenen op het doen en laten van de Ne derlanders in Indonesië. Volgens het blad verklaarde men in kringen van het mini sterie van Justitie, dat „vergeleken met de maatregelen, die de Nederlandse re gering ten aanzien van de Indonesiërs in Nederland neemt, de plannen van de Indo nesische regering soepel te noemen zijn". (van hedenmorgen 7 uur) toestand c C c ra s F o# 55 t Helsinki sneeuw NO 2 -7 0 Stockholm sneeuwbui NO 2 -2 - Oslo geheel bew. N 3 -5 0 Kopenhagen motsneeuw NO 9 -1 0 Londen geheel bew. ONO 11 2 0 Amsterdam half bew. O 12 -2 0 Brussel geheel bew. O 10 -3 0 Parijs ij zei O 3 0 3 Bordeaux geheel bew. ZW 3 -1 1 Grenoble half bew. windstil 1 12 Nice regen NW 5 8 7 Warschau mist windstil - 10 1 Berlijn geheel bew. N 3 -4 1 Frankfort onbewolkt ONO 4 -5 0 München geheel bew. OZO 6 -6 0 Zürich zwaar bew. NO 6 -4 1 Genève geheel bew. windstil -2 7 Loearno sneeuw windstil 0 7 Wenen nevel windstil -4 1 Innsbruck onbewolkt windstil -9 0 Rome zwaar bew. OZO 4 9 1 Neerslag laatste 24 uur. ceoou.o''*>-»vv-.-irv\ xyy <y> oooooonocxxoooocoococooc VORST NEEMT TOE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 5 Januari Zon op 8.50 uur, onder 16.45 uur. Maan op 13.34 uur. onder 5.39 uur. Maanstanden 13.44 uur: Volle maan 23.13 uur: Laatste kwartier 2.06 uur: Nieuwe maan 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 Januari Hoog water: 11.20 en uur. Laag water: 6.38 en 19.13 uur. Woensdag 5 Januari Hoog water: 0.02 en 12.35 uur. Laag water: 7.58 en 20.31 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1