Rapport over reorganisatie van de K.N.V.B. gereed Noblesse Oblig Plannen tot het vergroten van de kring Haarlem Nuttige zege van Rapiditas op VCR in volleybalcompetitie GOLDEN FICTION .Clowntje Rick Opdracht in W enen Vertegenwoordiging in bondsvergadering probleem apart (m! Saar sart niet meer 4 I DRAADOMROEP Cricket Competitie-indeling van NCB in 1955 Schaken Donner remise met Alexander in Hastings Hoogoven-schaaktournooi Dames! Vooral nu Acht Haarlemse tafeltennisteams Zaterdag naar Utrecht Aan hen, die steeds het allerbeste minnen, de Golden Fiction-vrienden en -vriendinnen, zij hierbij voor hun trouw oprechte dank gebracht! Die dank verplicht. Volhardt in Uw vertrouwen, U kunt, als op een rots, op Golden Fiction bouwen, die gouden geurtabakken, uitgelezen-zacht... 't Volmaakte rookgenot zal weer Uw jaar verrijken... En moge 't net zo goed als Golden Fiction blijken I Bij reorganisatie van Zwembond Tennis Nederland in Davis Gup tournooi 1955 Voor de kinderen Overgang vroegere NBVB- spelers naar KNVB-clubs Deens protest had succes P. J. M. F. v. Pavoordt te Eindhoven overleden „Alice" bracht schade op Bovenwindse eilanden FEUILLETON door Anne Duffield DINSDAG 4 JANUARI 1955 Naar wij vernemen is het rapport van de reorganisatie-commissie van de K.N.V.B. gereed gekomen en ter bestudering voor gelegd aan hen, die daarvoor in aanmer king komen. De bedoeling van de commis sie xs de bond te doen rusten op vier steun- betaald voetbal, amateurvoetbal, voetbal en afdelingsvoetbal, alle met een bestuur van zeven personen en vérstrekkende bevoegdheden. Verder komt er natuurlijk een hoofdbe stuur. dat de commissie zou willen doen bestaan uit een voorzitter, gekozen uit door de secties en de bondsvergadering gestelde candidaten, drie vertegenwoordigers van het betaalde voetbal, drie van het amateur voetbal, één van het Zaterdagrvoetbal en één van het afdelingsvoetbal, en met ver antwoordelijkheid voor de gehele gang van zaken in de bond. De bedoeling zit daarbij voor de leef tijdsgrens op zestig jaar te doen stellen en op korte termijn een verjong verschillende functies te doen pi Over de samenstelling van de bondsver- onging in de plaatsvinden. gadering schijnt echter nog geen volledige ovreeenstemming te bestaan, met name niet ten aanzien van het betaald voetbal. ADVERTENTIE Er valt een speld in Keulen Met die speld in Brussel (31 Juli 1948) maakt dat 2 spelden in 6 jaar. Ik n eet dat zo zeker omdat je met Draadomroep alles boort. Alles, tot de fijnste nuances in een orkest. Als groot muziekliefhebber (van New Or leans tot Bachheb ik dan ook Draad omroep. Zó duidelijk en ongestoord bren gen de vaklui van PTT de radio programma's van binnen- en bui tenland bij U in huis*. Zij stellen haarscherp voor U af - U draait tlleen maar even aan de knop (géén zoeken, géén bijstellen!). Op één van de zenders is er altijd gezellige muziek (prettig voor de huisvrouw!). Word óók abonné en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank Het bestuur van de Nederlandse Cricket Bond heeft besloten dat in het seizoen 1955 de eerste klasse zal bestaan uit de volgende elftallen: ACC. Haarlem. HBS. HCC 1. HCC 2, Hermes DVS. PW. Quick (H.), Quick (N.). Rood en Wit, Sparta. VRA en VW. Er zal volgens hetzelfde systeem als in 1954 wor den gespeeld. Met betrekking tot de tweede klasse kan worden medegedeeld, dat de sterkste elf tallen wederom in een afdeling zullen wor den geplaatst. De secretarissenbijeenkomst zal op 26 Maart in Utrecht worden gehouden en de algemene vergadering op 23 April 1955 in Amsterdam. Het is de bedoeling, dat de secretarissenbijeenkomst uitsluitend zal zijn een bespreking ten aanzien van de indeling van enige afdelingen in de tweede en derde klasse en van de wedstrijdprogramma's in een aantal afdelingen. Drie stromingen Er zijn, als wij wel zijn Ingelicht, drie stromingen: namelijk om de afdelingen met twintig stemmen in de bondsvergadering te doen vertegenwoordigen en het betaald voetbal en het amateurvoetbal elk met 38 en het Zaterdagvoetbal met 4. Maar ook is er een stroming die het betaald voetbal ten minste 50 procent der stemmen wil geven en zelfs om deze categorie geheel autonoom te maken. De bondsvergadering zal tweemaal per jaar, in Maart en September, bijeenkomen. In de afvaardiging van het betaald en het amateurvoetbal zullen dan verdiscon teerd zijn zes maal zeven vertegenwoordi- Sers van de districten, want het is de be- oeling het land, evenals tot dusverre, in zes districten te verdelen. Ook de 20 af delingen zullen blijven bestaan en samen het sectiebestuur afdelingsvoetbal kiezen. Bij de reorganisatie is verder rekening gehouden met de bestaande verhoudingen inzake Zaterdag- en RJC. voetbal, commis siewezen enz. Waarschijnlijk zal in Mei een extra- bondsvergadering zich over dit rapport dat tevoren ongetwijfeld in de verschillende categorieën zal worden besproken, uit spreken. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 4e ronde van het schaaktournooi in Has tings luidden: Pachman (Tsjechoslowakije)—-Fairhurst (Engeland) 1—0; Keres (Rusland)—Philips (Engeland) 10. Vijfde ronde: Fuderer (Joegoslavië)—Phi lips (Engeland) 1—0; Pachman (Tsjechoslo wakije)Keres (Rusland) Vi'l- na 28 zet ten; Szabo (Hongarije)—Unzicker (Duits land) V.i na 36 zetten; Smyslov (Rusland) Fairhurst (Engeland) 1—0; Donner Alexander (Engeland) Vi. De stand na 5 ronden luidt: 1./2. Smyslov en Keres 4 pnt.; 3. Pachman 3'A pnt.; 475. Unzicker en Szabo 3 pnt.; 6. Fuderer 2Vj pnt.; 77. Donner en Alexander beiden 2 pnt.; 9710. Fairhurst en Philips beiden la pnt. De partij uit de tweede ronde tussen Un zicker en Keres is nog niet beslist. Naar de organisatoren meedelen is het thans zeker dat Perez (Spanje) aan het Hoogoven tournooi van 816 Januari zal deelnemen. ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw banden game kon Rapiditas vrij gemak- en. De „witten" vingen bijzonder In het Krelagehuis heeft Rapiditas gister avond een kleine zege op VCR kunnen be halen. Het was een belangrijke strijd, want beide teams komen voor degradatie in aan merking. Rapiditas heeft door deze zege HVS 2 en VCR voorlopig achter zich gelaten en met nog twee wedstrijden tegen de reser ves van HVS voor de boeg, behoeven de zwart-witten de toekomst niet zo erg somber in te zien. De eerste keliik winnen. slecht op en Rapiditas kon deze set vrijwel met serveren beslissen: 153. Eigenaardig dat de tweede set evenals de eerste verliep, maar nu ten gunste van VCR: 156. De ba lans was nu weer in evenwicht en een span nende strijd om de winst ontbrandde. Rapi ditas kwam in de derde set zelfs met 81 achter, maar haalde goed op. Coach Van Soest onderbrak toen met time out tweemaal de strijd voor VCR, maar het baatte niet. Met een kleine meerderhied zetten de zwart- witten beide games in winst om en ont namen de spelers van PTT een revanche: 15—10 en 15—11. Velox won de eerste game van HVS 2 met ruim verschil: 15—3. Waarschijnlijk was dit er de oorzaak van dat de ploeg van Verheem de zaken wat te gemakkelijk ging aanpak ken. De tweede set ging naar HVS (1614). De beide volgend sets werden wel door Velox gewonnen, maar toch niet zo overtui gend als de tussenstanden wel doen vermoe den: 157 en nogmaals 157. Dames De dames van Rapiditas en Die Raeckse 2 hebben de punten gedeeld: 22. Aanvanke lijk speelde Rap. aanvallend zeer goed. Die Raeckse blonk juist in de verddeiging uit. De eerste set was voor Rap. en ook de twee de set stond op winst voor de zwart-witten, maar door twee time outs keerde de coach van Die Raeckse het tij. In de laatste games was het spelpeil wat Deze week willen wij enkele opmerkingen maken op de diverse groepen van de vierde klasse van de tafeltenniscompetitie. Het is opmerkelijk dat waar in de derde klasse in het algemeen de jongere clubs aan de top stonden, het in de vierde klasse voorname lijk de oudere verenigingen zijn. die de lei ding hebben. Dit is ongetwijfeld een ver heugend teken, daar in de laatste jaren ledental en pr staties van de nieuwe vereni gingen stegen ten koste van de oudere. Bij de heren leidt PRAK met de volle winst uit negen wedstrijden en een zeer fraai gemid delde van 837. Totac 4, Doko en Hotac 5 volgen met respectievelijk 15, 14 en 13 pun ten. In B zowel als in C heeft een te Zaanen- team de leiding. Bij de dames in A een felle strijd. Rapidity heeft de leiding, maar de ene punt voor- snrong is wel wat krap op teams als CSV en Hotac. In B doet GTC het bijzonder goed en gaat aan de kop met achttien punten uit negen wedstrijden en een zeer fraai gemid delde van 88—2. In C heeft TOG 2 de kop. In groep D delen Johez 3 en Togido 2 de leiding met 14 punten. GTTC 2 is hier een gevaarlijke concurrent met slechts één punt minder. Zaterdag a.s. trekken acht Haarlemse teams naar Utrecht, om daar de steden- wedstrijd te gaan spelen tegen vfftegen- woordigende teams uit de Domstad. Vorig jaar werd de ontmoeting in Haar lem door de gastheren gewonnen, maar daar de thuisspelende ploegen altijd in een voor deliger positie verkeren, valt over de uitslag van Zaterdag weinig te zeggen. De samen stelling van de teams is als volgt: Heren. Overga.nesklasse: P. Sleper, P. v. Eyk, G. Oudt: le klasse: R. Voogt. B. v. Eyk, H. Eyking; 2e klasse: S. Karsten, A. Spee, Th. v. Honschoten; 3e klasse: C. Weber, C. Vrolijk, J Gerners: 4e klasse: B. Hamminga, W de Jong, T. Booms; Jeugd: H. Hazelhoff, G. Boers, L. Schoof. Dames, le team: C. Schuyt, A. Lahey, N. Simon; 2e team R. Franssen, Tr. Vaasen, N. Vermeulen. minder, vooral aan Rapiditas-zijde, maar toch het aankijken waard. Mevrouw Hoevens bij Rap. en mej. Witkamp bij Die Raeckse tra den op de voorgrond. De tussenstanden wa ren: 13—15, 15—13, 15—10 en 11—15. De Blinkert heeft tegen Velox een 40 nederlaag geleden. Ondanks het feit dat de Bloemendaalse dames de eerste twee games aardig partij gaven, bleken de blauw-witten toch te sterk. De tussenstanden werden: 1513, 159, 151 en 158. Een slecht in vorm zijnde Die Raeckse-ploeg ondervond felle tegenstand van HBC. Vooral de eerste games konden de rood-witten maar weinig overtuigend winnen 1510, 1512, 153 en 15-7. In de tweede klasse B dames verspeelde Velox 2 een kostbaar punt aan PWN waar door de kampioenskansen van OG verder stegen. De uitslagen van gisterenavond luidden als volgt: Heren: Rap.—VCR 3—1, Velox—HVS 2 31, Blinkert—Spaarnestad 2—2, PWNHBC 1—3, Brandweer—HBC 2 3—0, VCR 2—Die Raeckse 2 0—4, OVRA—Rap. 2 40, Boru —Santpoort 3 3-1, OVRA 2Gios 2 13. Dames: BlinkertVelox 04. Die Raeckse 2—Rap. 2—2, Rap. 2—HBC 2 4—0, PWN— Velox 2 2—2, Santpoort—Blinkert 2 1—3. AVC—Blinkert 3 4—0, HVS 3—Spaarnestad 0—4, Die Raeckse 4—SSO 0—3, HBC—Die Raeckse 04, SSOStampers 22, Velox 5 OG 2 3—1. Programma morgenavond Na een langdurige rust komen morgen avond de toekomstige sportleiders weer in het veld tegen Rapiditas. Van groot belang voor de bezetting van de laatste plaatsen is de strijd tussen HVS 2 en VCR. Bij de dames 'gaat vooral de aandacht uit naar de strijd tussen Die Raeckse en VCK (8 uur). Om 7 uur komen de reserves van de rood-witten tegen HBC in het veld en om negen uur speelt Rap. tegen De Blinkert. Het programma luidt verder: Heren: OVRA—PSCB. CIOS 2—Leonidas, HVS 3— Santpoort, CIOS 3De Blinkert 2, AVC AW. Leonidas 2—Santpoort 2, De Blinkert 4—BWT. Dames: HBC 2Rap. 2, VesmiaVelox 4, OG—PWN. OG 2Spaarnestad, GiosLeo nidas. SSO 2—AVC 2. Velox 5—De Blinkert 3, Die Raeckse 3—OSS. ADVERTENTIE De reorganisatie-commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, die was ingesteld tijdens de algemene vergadering van 27 Februari 1954, heeft thans een ont werp statuten en huishoudelijk reglement aan het bondsbestuur, de kringbesturen, de aangesloten verenigingen en de bonds- commissies van de K.N.Z.B. toegezonden. Voorts is na overleg met het bondsbestuur en de sportcommissie een voorstel bijge voegd omtrent de wijziging van enkele kringgrenzen en de samenvoeging van kringen tot districten. Voor wat de wijziging van de kringgren zen betreft, wordt onder meer voorgesteld om kring Amsterdam te verkleinen, door de Haarlemmermeer en Halfweg aan kring Haarlem toe te voegen; kring Gouda op te heffen en een gedeelte daarvan bij Den Haag onder te brengen. Gedacht wordt voorts om de kringen Haarlem en Den Volgens een mededeling van de Engelse Lawntennisbond heeft Nederland ingeschre ven voor het Davis Cup-tournooi 1955. Voorts hebben de bonden van de volgende landen zich voor de Europese zóne gemeld: Groot Brittannië, België, Ierland, Turkije, Dene marken, Italië, Zuid-Afrika, Hongarije, Tsjechoslowakije. Chili en Oostenrijk. De in schrijving sluit op 15 Januari. c Die nacht regende het door, en toen Bunkie de volgende ochtend in de deur stond en naar buiten keek, zag hij het al: het zou vandaag wel de hele dag nat blijven „Dat wordt, vandaag wéér thuisblijven, jongens!", zei hij. „Ik denk het ook!", zei Oepoetie. Ja, er zat nu eenmaal niets anders op. Het bos in gaan en zich doornat laten regenen konden ze beter niet doen. „Nou ja", vond Bunkie. „Zo erg is 't niet, hoor..., dan zullen we ons maar binnen vermaken!" Daar waren de anderen het mee eens. Het zou wel weer gauw beter weer worden, dan konden ze weer wandelen en buiten spelen; zolang moesten ze dan maar in de hut hun genoegen zoeken. „Ik heb echt zin, om wat ie gaan lezen", vond Bunkie. „Wel ja, ik ook!", stemden Oepoetie en Rick in. Gelukkig hadden ze er aan gedacht, by hun bagage ook wat leuke boeken mee te nemen; dat kwam nu goed van pas. En terwijl buiten de regen zonder ophouden op de bomen viel, zat het drietal genoeglijk rond de tafel, ieder met 'n boek voor zich. Daarin waren ze spoedig al zo verdiept, dat ze de regen daarbuiten niet eens meer hoorden Haag één district te laten vormen. Voorge steld wordt verder om voor ieder district een districtsadviesraad (D.A.R.) in te stel len. De D.A.R. wordt gekozen door de in het betreffende district aangesloten kringen. De voorzitter van de D.A.R. is tevens lid van het bondsbestuur. Tot de taak van de D.A.R. behoort het voorlichten en adviseren van de kringbesturen behorende tot zijn district. Ook wordt voorgesteld een bondsraad in te stellen. Hiervan maken deel uit: de voor zitters van de D.A.R., een lid van iedere bondscommissie. Verder wordt een aantal leden van de bondsraad door de kringen gekozen. De sportcommissie krijgt echter drie zetels toegewezen. Een lid van de bondsraad mag geen deel uitmaken van het dagelijks bestuur van de K.N.Z.B. Het bondsbestuur bestaat uit: een dage lijks bestuur van vijf leden en tenminste zes commissarissen. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de voorzitter, de secre taris, de penningmeester, de vice-voorzit ter, die tevens voorzitter van de contact commissie is, en een lid van de sportcom missie, dat met de voorzitter van deze com missie mag zijn. Door het bondsbestuur worden jaarlyks de volgende commissies benoemd: sportcommissie, commissie zwemonderwijs, medische commissie, pro- pagarvda-commissie, centrale commissie schoolzwemmen, commissie zwembaden- bouw, commissie kunstzwemmen, commis sie elementair zwemmen,controle-commis sie, reglementscommissie en de commissie jeugdwerk. De voorzitters van de hiervoor genoemde commissies zullen samen de con tactcommissie vormen. Het nieuwe reglement treedt in werking uiterlijk drie maanden na de datum waar op het door de algemene vergadering is goedgekeurd. Overeenkomstig de voorge stelde reorganisatie van de K.N.Z.B. heeft het bondsbestuur reeds de kringbesturen geadviseerd er toe over te gaan om inge volge het besluit van de algemene ver gadering van 27 Februari 1954, waarin werd besloten dat de sportcommissie door het bondsbestuur wordt benoemd, ook in de kringen een dergelijk besluit te nemen voor wat betreft de be technische commissie. 'benoeming van de ADVERTENTIE JU nuftftio oymycumy BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 I Handschoenen met lamsvacht Het Bondsbestuur van de KNVB heeft thans, na overleg met de vertegenwoordi gers van de ex-NBVB, besloten toestemming te verlenen tot de overgang van door fusie beschikbaar gekomen spelers van verenigin gen van de vcormalige NBVB naar KNVB- verenigingen met betaald voetbal in hun rayon, met het district als maximumgrens. Voor verenigingen met betaald voetbal, die spelersverlies aan de voormalige NBVB hebben geleden, geldt deze rayonbeperking niet. De overgang zal slechts tot-1 Februari 1955 mogelijk zijn. Aldus een mededeling in het officieel orgaan van de KNVB, de Sportkroniek. KOPENHAGEN, 4 Januari (United Press) Maandagavond heeft de nieuwe radiozender in Saarland, „Europe een" voorlopig zijn uitzendingen stopgezet. Het station zond uit op een golflengte vlak naast die van Kalundborg waarvan de programma's in Denemarken ernstig wer den gestoord. Het besluit werd genomen na een Deens officieel protest bij de Fran se regering. Er zal nu overleg worden gepleegd tus sen alle betrokkenen om een golflengte te vinden voor de nieuwe zender. Door deze stap zijn grote moeilijkheden voorkomen, aangezien Saarland geen lid is van de internationale telecommunicatie- unie en dus niet de verplichting heeft de internationale conventie van 1950 over de golflengten te eerbiedigen die later door Frankrijk wel geratificeerd is. In het R.K. Binnenziekenhuis te Eindho ven is overleden de heer P. J. M. F. van de Pavoordt, emeritus-pastoor, die o.a. pastoor is geweest te Haarlem (Sint Li- duina-parochie) en te Beverwijk. De heer Van de Pavoordt is op 3 Maart 1882 te Gouda geboren en priester gewijd op 15 Augustus 1907. In dit jaar werd hij kapelaan te Oudorp. Achtereenvolgens was hij praeses van de Sint Josephgezellen te Amsterdam, subregent van het Klein Se- menarie Hageveld, dat tijdens zijn ver blijf overgeplaatst werd van Voorhout naar Heemstede, pastoor in de voormalige ge meente Schoten (na de annexatie in 1927 Haarlem-Noord), rector van het R.K. Weeshuis te Den Haag en van 13 Juni 1931 tot 19 October 1940 pastoor te Beverwijk. Vanmorgen zijn in Eindhoven uitvaart diensten gehouden en morgen worden ze in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad te Beverwijk gehouden. De begrafenis geschiedt op het kerkhof van deze kerk. Zoals reeds is aangekondigd, is het acht tienjarige meisje Eleanor Maley per vlieg tuig naar Frankrijk gereisd met 48 liter melk in haar bagage. Deze Amerikaanse melkzending is bestemd voor het persoon lijk gebruik van de Franse premier Men- dès-France. Bij haar aankomst op het vliegveld Orly toont Eleanor Maley de bus met melk, welke aan de Franse premier zal worden geoffreerd. Drie Nederlandse Bovenwindse Eilanden, St. Maarten, Saba en St. Eustatius, Is zware schade toegebracht door de orkaan Alice. De grootste schade werd veroorzaakt tijdens de storm in het afgelopen week einde door hevige regens. Er werden geen dodelijke ongevallen gemeld. Vele wegen zouden onder water staan en in sommige wijken moesten de bewoners geëvacueerd worden uit overstroomde woningen (U.P.) 400 apen omgekomen Tijdens het vervoer naar het vliegveld van Londen zijn bijna 400 apen, die deel uitmaakten van een zending van 1600 apen, die afkomstig waren uit India en bestemd voor de Verenigde Staten, overleden. De dieren waren Vrijdag aarigekomen en had den, in afwachting van het speciale vlieg tuig voor de vlucht naar Washington, in een „hotel" van de dierenbescherming in Lon den overnacht. Bij het vervoer per vracht auto naar het vliegveld zijn er bijna 400 gestikt. Nieuw geneesmiddel tegen malaria Amerikaanse geleerden hebben een nieuw geneesmiddel tegen malaria gevonden, dat tevens gebruikt kan worden als middel om te voorkomen dat men deze ziekte krijgt. Met het middel, dat uit primaquine en chlo- requine bestaat, zijn in de afgelopen zes jaar proeven genomen op gevangenen van de gevangenis in Atlanta in de Amerikaan se staat New York, die zich daarvoor be schikbaar hadden gesteld. Het nieuwe ge neesmiddel is nog niet in de handel. 35) „Ons plan slaagde", vervolgde juffrouw O'Shea. „Het was een lange, moeilijke reis en aan het eind waren we allemaal volkomen uitgeput, maar we kwamen vei lig en wel in Nice aan." „U bracht haar naar Nice?" vroeg Kim. „Arana, hoe heette je moeder?" „Irina Igborovna, Aartshertogin van het huis Karatoff'. „Allemensen, dus je bent een Russin?" „Van mijn moeders kant. Heb je nooit een vermoeden in die richting gekoesterd. Kim? Toen je hoorde, dat Lawy in Rus- larvH was jfpwwst''" „Nooit! Vreemd, want het lijkt nu al lemaal zo logisch. Maar hoe zou ik zo iets kunnen denken? Geen enkele Wit-Rus, en zeker niet iemand van zó beroemde af komst, durft Wenen te betreden. Wat doe je hier? 't Is bijna niet te geloven. Je moet hier geen dag langer blijven". „Kalm aan, Kim, en denk aan je be lofte! Ik heb je al gezegd, dat 't je niet gemakkelijk zal vallen. Je zou natuurlijk onmiddellijk naar sir Charles willen ren nen!" „InderdaadP' „Maar je hebt beloofd, dat niet te doen. Laat Lawy echter haar verhaal uit ver tellen". De rest van het verhaal was niet lang meer. Noch Brigit, noch Lavinia O'Shea had het plan om naar Ierland terug te ke ren. Ze wilden in Frankrijk blijven, waar ze verschillende relaties hadden, aange zien ze er. vóór hun verblijf in Rusland, hadden gewerkt. Ze besloten Irina naar madame Dupres, de nicht van de familie Delormes, te brengen, vol vertrouwen, dat de vriendelijke vrouw het ontheemde kind wel zou willen opnemen. Monsieur en Madame Dupres, een welgesteld echt paar op leeftijd, zonder kinderen, deden meer dan dat. Ze drongen erop aan, dat Irina geheel en al de plaats van de gestor ven Marie zou iranemen en als een eigen dochter bij hen zou opgroeientotdat haar eigen familie haar weer terug zou roepen, als dat ogenblik ooit zou komen. Ze verzochten Lavinia om als gouvernante bij het jonge meisje te blijven, aan welk verzoek Lavinia natuurlijk vol vreugde on middellijk voldeed. Het Russische kind raakte snel gewend aan haar nieuwe omgeving. Ze ging veel van haar pleegouders houden en bloeide in de Zuidelijke Franse kustplaats op tot een bekoorlijk jong meisje. Toen er naderhand geen twijfel meer mogelijk was met betrekking tot het lot van haar familie de naam Karatoff was bijzonder gehaat bij het nieuwe regiem waren haar herinneringen aan 't leven iin Rusland reeds vervaagd, ook al waren er ogenblikken, waarop ze aan een hevige melancholie ten prooi viel. Toen kwam er echter al spoedig een jonge man in haar leven, een zekere Philip Glendenning, en hoewel Irina nog zéér jong was, wilden de Dupres haar graag goed bezorgd zien voor de toekomst en gaven hun toestemming voor een huwe lijk. Later, toen Anna geboren was, keerde Lavinia die inmiddels naar Ierland te ruggegaan was wederom naar Nice om de baby van haar dierbare Irina te ver zorgen. „Dus dat is 't natuurlijk", merkte Kim peinzend op, terwijl hij Anna met een glimlach aankeek. „Is wat?" „Ik bedoel, dat je daarom natuurlijk zo'n vorstelijke air kunt aannemen'ver duidelijkte hij. „Ik neem nooit een air aan", verdedigde ze zich met enige felheid. Maar het verhaal is nog niet uit. Mag ik horen, wat de afstammelinge van het huis Karatoff en haar gouvernante thans hier in Wenen uitvoeren?" „We zijn bezig met een poging om tante Tanya uit Hongarije hierheen te brengen". „Tante Tanya? Wat in hemelsnaam. Juffrouw O'S'hea hervatte haastig haar 'verhaal, Brigit had jarenlang gewerkt in een vluchtelingen-centrum in het Zuiden van Frankrijk. Aanvankelijk waren er al leen Russische vluchtelingen geweest, maar naderhand kwamen er ook anderen, die ontsnapt waren aan de Russische ter reur. Door een zeer merkwaardige samen loop van omstandigheden was Brigit daar te weten gekomen, dat de aartshertogin Tanya als enige van de Karatoffs ontko men en nog in leven was. Haar verzorgster klaarblijkelijk een vrouw van bijzondere intelligentie, had haar destijds op de een of andere manier het land weten uit te smokkelen, tezamen met een greep andere vluchtelingen. In Boedapest was het kind door één van deze vluchtelingen-families geadopteerd en in betrekkelijk welgestelde omstandigheden opgegroeid. Ze was vervolgens getrouwd en thans moeder van twee zoons. Alles was goed gegaan, totdat Hongarije na de tweede wereldoorlog ook het slachtoffer werd van de Rode terreur. Bij de drasti sche zuiveringen, die plaats vonden, wer den haar man en zoons meegenomen en nooit hoorde ze verder iets van hen. Het leven viel voor haar en haar vrienden in stukken uiteen. Zij leefde thans in bittere armoede en voortdurende angst voor wat er verder nog gebeuren zouEen ge heim genootschap in Wenen, waarvan de Russen het bestaan wel wisten, maar welks methoden hen tot dusverre steeds weer verslagen hadden, stelde pogingen in het werk om haar uit Hongarije weg te halen, zoals ook diverse anderen over de grens geholpen waren. Het bleek echter, dat de aartshertoging Tanya te verslagen en te apatisch was o<m harerzijds de nodige medewerking te verlenen. Dit was 't, wat Brigit O'Shea te weten was gekomen, en opnieuw was er een idee in haar brein ge rijpt: Stel Tanya op de hoogte van het be staan van Irina's dochter, Anna. Laat An na, tezamen met Lavinia, naar Wenen gaan onder auspiciën van de geheime or ganisatie. Wat een geluk, dat Charles daar toevallig ook zat, zodat ze daar hun in trek konden nemenZijn naam was te vens een waarborg, wanneer iemand het in zijn hoofd zou krijgen om lastige vra gen te stellen met betrekking tot het ver blijf van het jonge meisje en de oucje vrouw in Wenen. Voor Tanya zou het een stiumulans zijn te weten, dat een dochter van haar eigen zuster niet alleen in le ven was, maar bovendien op geringe af stand, n.l. in Wenen, als het ware zat te wachten op het ogenblik, waarop ze haar tante in de armen kon sluitenNa tuurlijk zou de beproefde vrouw moed putten uit deze wetenschap en misschien zou dit haar tot medewerking brengen.... „Hoe kon ik weigeren om hieraan mee te werken, Kim? Ze is mijn moeder's zus ter, de enige bloedverwant, die ik heb. Ik mag haar toch niet in zulke ellendige omstandigheden laten als ik misschien, door hierheen te komen, mee kan helpen om haar lot te verbeteren. Ik kan haar, de dochter van prins Igor, mijn grootva der, toch niet in de steek latenl" Kim wreef met zijn ene hand heein en weer over het autostuur. Hij voelde zich niet op zijn gemak en wist niet wat hij antwoorden moest. Volgens zijn mening was die tante in Hongarije 't niet waard, dat Anna er een risico voor liep, te meer daar ze zelf te apatisch scheen te zijn om mee te werkenHoe hadden juf frouw O'Shea en haar zuster 't in hun hoofd gekregen om Anna hierin te betrek ken? Ze schenen bezeten te zijn van die Karatoff-familie „Ik begrijp het probleem, waarvoor je gesteld werd", zei hij tot het meisje. „Het is een heel moeilijke situatie, waarin je nooit had mogen komen". Hij keek even streng en vol beschuldiging in de rich ting van de oudere vrouw. „Hoe kon u haar zo iets vragen?" richtte hij zich thans tot juffrouw O'Shea. „Hoe durfde u haar aan zo'n groot gevaar bloot te stellen, 't Is onvergeeflijk!" „Zij heeft mij er toe overgehaald, ka pitein Forrest! Ik persoonlijk was bereid, alles in het werk te stellen om iets voor de arme Tanya te* doen, maar ik stemde niet met Brigit's plan in en zou geweigerd hebben Anna in te schakelen. Brigit wist me echter te overtuigen, dat Anna het recht had te weten, dat haar tante nog leefde en toen het hele verhaal haar ver teld was, was het meisje niet meer te hou den. Haar vader, die haar natuurlijk weer houden zou hebben, was dood en haar stiefmoeder eveneens". (Wordt vervolgd). i

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6