Engeland bereidt zich voor op spoorstaking Antwoord aan Kamer leidde tot Russisch bezoek aan het Plein Weerbericht Herhaalde vraag Sneeuwstormen stuurden Brits weg- en treinverkeer in de war Alles hangt af van het rapport van het Hof van Onderzoek Moeder met 3 kinderen mocht niet emigreren Melkprijs drie cent hoger Zweeds koninklijk bezoek aan ons land Staat van oorlog op Molukse eilanden Gironummer van „Onze Mensen" 5008 Washington weigert een dienst aan Panama Het woord is aan „Ambassadepersoneel niet verdubbeld" Misleiding van openbare mening: alléén handelsdelegatie groter" Dulles treedt op tegen zijn veiligheidschef Aanhoudend vorst d éi li Is Ex-admiraal Karl Dönitz geopereerd Egypte weigert Israel de vaart door Suezkanaal Spoorweg-arbeidersbond wil niet wijken Thans geven de Canadese autoriteiten toestemming Met ingang van 9 Januari Geen F.B.I.-deskundigen voor onderzoek naar moordaanslag Paus had weer hikaanval Speculatie in Wallstreet wordt beteugeld Hammarskjoeld in Peking ïMc Leod heeft geen zeggenschap meer over diplomatieke dienst Weerrapport II ll «9e JAARGANG No lbl Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 5 JANUARI 1955 iJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 305 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP HET FABRIEKSTERREIN van de Consolidated Aircraft Corporation te Fort Worth in Texas, een der Verenigde Staten, is een Amerikaanse bommenwerper „ont smet". Die bommenwerper was radioactief geworden. De maatschappij heeft een com muniqué uitgegeven, maar het is niet erg mededeelzaam: het onthult de oorzaak der besmetting niet en zegt evenmin waar zij is geschied. Wel ziet men op een foto, die voor publicatie is vrijgegeven, arbeiders bezig met het onfsmettingswerk. Het vlieg tuig wordt bespoten; de arbeiders zijn van speciale kleding, handschoenen en helmen of hoofdkappen, of wat dat dan ook mogen zijn, voorzien. Is dit het enige vliegtuig dat aldus besmet is geraakt, of zijn er meer geweest? Ook dat wordt niet opgehelderd. Ook dit geval is weer de aandacht waard. Onlangs heb ik op deze plaats tweemaal geschreven over de waarschuwingen die geuit zijn door de Franse geleerde Charles Noël Martin, daarbij tenvolle ondersteund door zijn wereldvermaarde oudere collega Louis Prince de Broglie winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde in 1929 tegen de gevolgen van ontploffingen van A- en H-bommen. Martin heeft zich be ijverd om zijn betoog niet tot de weten schappelijke kring te beperken; nadat het verschenen was in de officiële publicaties van de Franse Academie van Wetenschap pen heeft hij het in artikelen in het rechtse dagblad Le Figaro en het linkse weekblad l'Express herhaald. Hij is een man der wetenschap, een man van de studeerkamer. Hij is onmiskenbaar ten zeerste gealar meerd en daarom is hij naar buiten getre den. Zijn artikelen zijn in buitenlandse bladen, ook in enkele Nederlandse, geci teerd. De Groene Amsterdammer gaf een volledige vertaling van het stuk in „l'Ex press". Hij waarschuwde niet alleen tegen gebruik van atoomwapens in oorlogstijd veronderstellend dat zulk een helse ramp ooit zou losbreken maar wees zeer dui delijk de gevaren aan van de zogenaamde proef-explosies met A- en H-bommen. Van de eerste soort hebben er al ongeveer zes tig plaatsgehad, van de tweede (explosies van waterstof-bommen, die nog veel gro ter uitwerking hebben) een tiental. De Broglie zei daaromtrent: De rode streep is bereikt. Die veelzeggende waarschuwing leidde tot de titel van het eerste op deze plaats verschenen stuk. In het tweede, on der de titel „Het geweld" citeerde ik Mar tin's woorden: „Het is zeer waarschijnlijk en de berekeningen wijzen het helaas uit dat onze afstammelingen na twee of drie generaties onze tijd en de mensen die erin leefden zullen vervloeken om hun zorgeloosheid en om hun gebrek aan ken nis nopens de rampzalige gevolgen die zich dan zullen hebben opgestapeld en die op de mensen van de toekomst een hypo theek zullen leggen, welke zij niet zullen vermogen af te lossen". Met de citaten ben ik sober geweest. Het is geenszins de bedoeling angst te wekken. Integendeel. Maar wel heb ik Martin's citaat van de grote Einstein herhaald, van Einstein die in 1950 toen de H-bom „mogelijk bleek" al verklaarde dat de vergiftiging van de atmosfeer door radio activiteit, en dientengevolge de vernieti ging van alle leven op aarde, binnen de sfeer van het technisch-mogelijke was ge komen. Welnu: zet daar de Broglie's woord nevens: de rode streep is reeds bereikt. Dat zijn de mensen die het weten. De generaals en de politici zijn geen deskun digen, maar deze geleerden zijn dat wèl. Hun mededelingen en waarschuwingen dienen niet alleen te worden gepubliceerd, maar er moet naar gehandeld worden. Wat doet men? De laatste proef-explosie is pas enige maanden geleden. Dergelijke explo sies geschieden onder Russisch of onder Amerikaans gezag.Er is geen overeenkomst getroffen om er een eind aan te maken. Wordt daarnaar gestreefd? Er blijkt niets van. Zal door regeringen en parlementen van andere landen aandrang worden uit geoefend om tenminste tot zulk een over eenkomst te geraken? Er blijkt niets van. Bij de behandeling van onze begrotingen van Defensie en van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer is er zelfs geen vraag over gesteld. De regering heeft er niets over gezegd. Op 21 December heb ik hier geschreven: Zal tenminste gevraagd wor den of de proeven met A- en H-bommen zullen worden voortgezet en of de regering geen aanleiding ziet om tegen die mogelijk heid (of liever: waarschijnlijkheid) protest aan te tekenen en zich daarover met an dere landen te verstaan? De vraag wordt hier herhaald. Zullen wij misschien meer horen als Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer aan de orde komt? En hoe zit het met dat radioactieve vlieg tuig bij de Convair! R. P. BERLIJN (United Press) De voor malige groot-admiraal van Adolf Hitler, Karl Dönitz (63) is van de nazi gevange nis te Spandau overgebracht naar een Brits militair hospitaal om geopereerd te worden. Dönitz zit een straf van tien jaar uit voor oorlogsmisdaden. Hij zal door een Amerikaans specialist worden behandeld. Dönitz werd op 30 April 1945 tot opvolger van Hitier benoemd, nadat deze zelfmoord had gepleegd in het belegerde Berlijn. NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad heeft zich opnieuw bezig gehouden met de zaak van de „Bat Galim", het Is raëlische schip, dat door de Egyptenaren werd aangehouden en in beslag genomen, toen het door het Suez-kanaal voer. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben de wens uitgesproken, dat Egypte de belemmeringen voor het varen van Is raëlische schepen door het Suez-kanaal zal opheffen. De Egyptische regering zal niet toestaan, dat Israëlische schepen gebruik maken van het Suez-kanaal, zo heeft de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, meegedeeld. Dinsdag hebben de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg en de leden van de Defensiecommissie uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan enige oorlogsbodems te Rotterdam. We zien het gezelschap hier aan boord van de mijnenveger Hr. Ms. „Onversaagd". Tweede van rechts: minister Staf, links mr. Kranenburg. (Van onze correspondent in Londen) De Britse spoorweg-arbeidersbond legt thans de laatste hand aan de voorberei ding van de grootste industriële veldslag sinds de algemene werkstaking van 1926. De stakingsvoorschriften van dat jaar worden zorgvuldig bestudeerd. Uit zonderingsmaatregelen zullen worden genomen voor het vervoer van goederen, bestemd voor ziekenhuizen en de verzorging van op spoorwegtransport zijnde dieren. Melktreinen zullen echter niet rijden. Overal dreigt chaos, vooral wan neer het strenge winterweer zou aanhouden. De brandstoffenvoorziening, welke toch al zo bedroevend is, zal worden getroffen en ook de aanvoer van levens middelen en grondstoffen dreigt in de knel te komen. Grote firma's, dagbladen, banken, de. posterijen en de regeringsdepartementen hebben noodmaatregelen getroffen voor het vervoer van hun personeel van en naar het werk. Honderden autobussen en taxi's zijn reeds besproken. In vele depar tementen worden veldbedden neergezet opdat de ambtenaren daar kunnen over nachten. Ook in vele kantoren en fabrie ken is dit het geval. Men diene hierbij te bedenken dat Londen een stad is met reusachtige afstanden en met millioenen forensen, die vaak een uur of langer moe ten reizen om de plaats van hun arbeid te bereiken. Intussen is het door de regering inge stelde hof van onderzoek inzake het loon- dispuut bij de Britse spoorwegen in re cordtijd met zijn taak gereed gekomen. Er dient snel te worden gehandeld als men de staking, welke Zondag om middernacht zal ingaan, nog wil verhinderen. Het rap port, bevattende de bevindingen en aan bevelingen van» het hof, zal vandaag het licht zien: 24 uur vroeger dan was ver wacht. Gisteren heeft de minister van Ar beid, Sir Walter Monckton, het resultaat van het onderzoek met zijn eigen conclu sies voorgelegd aan het kabinet. Van de aanbevelingen van het rapport hangt al les af. Volgens de instructies van het bestuur zullen 400.000 leden van de spoorwegar beidersbond het werk neerleggen. Ook het personeel van de Londense ondergrondse, welke dagelijks millioenen vervoert, is op- Dezer dagen heeft de Canadese immigra tiedienst, na een aanvankelijke weigering, aan de echtgenote en drie kinderen van de anderhalf jaar geleden naar Canada ge- emigreerde Amsterdammer H. Godfroid, toestemming verleend zich bij man en va der in Canada te voegen. Mevrouw God- froid-Hakker, die verleden jaar April alles voor haar en haar drie kinderen twee zoons van 16 en 18 en een dochtertje van drie jaar in orde had gemaakt voor hun op handen zijnde overtocht naar Canada, waarvoor zij de benodigde papieren in haar bezit had, kreeg enige maanden later volkomen onverwacht van Canadese zijde te horen, dat de verleende toestemming werd ingetrokken en zij dus niet naar Canada kon emigreren. Éen reden werd hierbij niet opgegeven. Ook de heer en mevrouw Godfroid zelf wisten geen plau sibele motieven te vinden waarop deze weigering zou zijn gegrond. In Canada legde de heer Godfroid een verklaring af dat hij geen :id was geweest van enige ver boden politieke partij. Ook de gezondheids toestand van vrouw en kinderen liet niets te wensen over. De heer Godfroid heeft echter in de afgelopen maanden de moed niet opgegeven en steeds bij de Canadese autoriteiten op een herziening van de ge nomen beslissing aangedrongen, met het vermelde gunstige resultaat. De heer Godfroid, die indertijd een huis voor zijn gezin in Vancouver had kunnen huren, heeft dit intussen helaas weer moeten prijsgeven. Het duurde te lang. geroepen te staken evenals het personeel van de binnenvaart en de havens, beho rende tot het genationaliseerde transport. Twintig vakbonden, die 40.000 arbeiders der spoorwegwerkplaatsen vertegenwoor digen en de vereniging van machinisten en stokers, welke 70.000 leden telt, bera den zich over hun houding. Het admi nistratief personeel van de spoorwegen, waarbij ook de stationschefs zijn aangeslo ten, heeft opdracht gekregen zich van elk extra werk, uit de staking voortvloeiende, te onthouden. Vandaag zal minister Monckton de lei ders van de nationale unie van spoorweg personeel ontmoeten en later besprekingen voeren met de Transportcommissie, welke de spoorwegen beheert. Donderdag zal het kabinet opnieuw bijeenkomen om de toe stand in ogenschouw te nemen. De bond houdt intussen het been stijf en zegt alleen de staking te willen afge lasten indien de regering een toezegging doet tot algehele inwilliging van de loon eisen. Internationale conferentie over kernenergie De uit vertegenwoordigers van Brazilië, Canada, Frankrijk, India, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten samengestelde commissie, die de interna tionale conferentie over het vreedzame ge bruik van kernenergie moet voorberei den, zal zeventien dezer voor het eerst in het U.N.O.-gebouw te New York verga deren. Op Zondag 9 Januari wordt een melk prijsverhoging van kracht, die in het alge meen drie cent zal bedragen. In een aantal gemeenten, waar (zoals in Haarlem, Bloe- mendaal en Zandvoort) de bezorging nog niet gesaneerd is, is de kans groot, dat de stijging zelfs vier cent zal belopen ter ver betering van de winstmarge der slijters. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in een toe lichting verklaard, dat de stijging van de kostprijs van de melk de verhoging van drie cent noodzakelijk maakt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat de Koning en de Koningin van Zweden het voornemen hebben van 25 tot en met 27 April 1955 een officieel bezoek te brengen aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het vertrek uit Stockholm heeft plaats op 23 April en de terugreis vangt aan op de avond van 28 April na een onofficieel verblijf in Nederland gedurende de laatstgenoemde dag. DJAKARTA (A.F.P.) Met ingang van heden is de staat van oorlog afgekondigd voor verschillende Molukse eilanden, waar onder Ceram, Boano, Kelang, Manipa, Haroekoe, Saparoea, Noesalaut, de Kei eilanden, de Aroe-eilanden en de Watoe- bela-eilanden. Een door Sukarno getekend decreet is door het Indonesisch kabinet goedgekeurd. In Djakarta neemt men aan, dat deze maatregel een gevolg is van de jongste rapporten betreffende de activiteit van de „Republiek Zuid-Molukken." Het gironummer van de Nationale Stich ting tot hulp aan „Onze Mensen in Indo nesië", over welker oprichting wij Dinsdag hebben bericht, is 5008. Het adres is Koninginnegracht 47, Den Haag. PANAMA-STAD (Reuter/A.F.P.) De president van Panama, Jose Ramon Gui- zado, heeft bij de jacht op de drie moor denaars van president Jose Antoni Remon de hulp ingeroepen van twee deskundigen van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (F.B.I.) in Washington. Hij be sloot tevens gebruik te maken van de diensten van een Cubaanse rechercheur, die ervaring heeft opgedaan in enkele soortgelijke gevallen. De Amerikaanse re gering heeft medegedeeld het verzoek van Guizado niet te kunnen inwilligen. De president van Cuba heeft het hoofd der Cubaanse criminele politie, Israel Castel- lano, toestemming verleend. In het algemeen wordt aangenomen dat „buitenlandse beroepsmoordenaars" ver antwoordelijk zijn voor de aanslag. Onder de veertig aangehouden verdachten be vindt zich de vroegere president, dr Ar- nulfo Arias, en een vroegere chef van de geheime politie, Jorge Luis Poveda. VATICAANSTAD (AFP). Paus Pius XII heeft weer een hikaanval gehad, doch er bestaat geen enkele reden tot onge rustheid. In kringen van het Vaticaan is men evenwel van oordeel, d'at de Paus zich zo veel mogelijk moet ont zien en alle vermoeidheid dient te ver mijden. WASHINGTON (Reuter). De Federal Reserve Board heeft de contante betaling bij de verkoop van effecten, de „marge", verhoogd van 50 tot 60 procent. Als gevolg van een verkoopsgolf daalden de effecten- koersen Dinsdag, doch er werden spoedig steunaankopen gedaan, zodat de noterin gen voor de meeste aandelen een heel eind boven het laagste punt van de dag lagen toen de markt sloot. De verhoging van de marge is een voor zorgsmaatregel tegen een nieuwe ineen storting van de markt als die van 1929. De maatregel werd genomen op een tijd stip, dat de koersen op de effectenbeurs ongeveer gelijk zijn aan die van 1929. Makelaars zeggen echter, dat er tussen toen en nu een groot verschil bestaat. De DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Lecomte du Noüy Het doel van de wetenschap is te voorzien en niet zoals vaak is gezegd te begrijpen. huidige koersstijging hield gelijke tred met de groei van het Amerikaanse bedrijfsleven en is niet beslist van speculatieve aard. De president van de New Yorkse effecten beurs, Keith Funston, oefende critiek op de maatregel, die genomen werd „op een moment, dat de industrie gelden zoekt voor de bouw van nieuwe fabrieken en uitrus ting". LONDEN (United Press en Reuter) De koude blijft Europa regeren. Over een groot gedeelte van het continent is het kwik tot onder het vriespunt gedaald. In Engeland was als gevolg van de eerste sneeuwstorm van dit jaar op verscheidene plaatsen het weg- en treinverkeer in de war. Kleine schepen buitengaats hebben beschutting gezocht in de nabije havens. Uit Devon worden opeenhopingen van sneeuw gemeld tot een hoogte van vier meter. In Londen en de Vallei van de Theems was de sneeuwval de zwaarste sinds 1947 en bereikte de sneeuwlaag een dikte van 15 cm. De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft haar diensten naar Amsterdam en Parijs gestaakt. De veerdiensten over het Kanaal en de Ierse Zee ondervinden door stormen ernstige stagnatie. In Zwitserland scheen de gehele dag bijna overal de zon en steeg het kwik. Zuid-West-Duitsland tobt nu al drie dagen met spiegelgladde wegen als gevolg van ijzel. In Midden-Zweden daalden de tempera turen tot onder het vriespunt, maar in Lapland regende het en werden tempera turen boven het vriespunt genoteerd. De Oostenrijkse meteorologische dienst voorspelde Dinsdagavond dooi in het Al pengebied. Na de zware sneeuwval om streeks Kerstmis en de strenge vorst ge durende de afgelopen dagen zou een plot seling invallende dooi in dit gebied een ernstig gevaar voor lawines met zich mee brengen. De vorige winter kwamen in Oosten rijk als gevolg van lawines 154 personen om het leven. In Engeland hebben tot dus verre door de sneeuwstormen vier perso nen het leven verloren. De haven van Great Yarmouth is tijdelijk voor alle scheepvaartverkeer gesloten, aangezien de havenhoofden door de zware zee zijn beschadigd en de ingang van de haven hierdoor is geblokkeerd. Bij de kust van Yorkshire bevindt zich in zwaar stormweer het 11.000 ton me tende Britse tankschip „Royal Crown" in moeilijkheden. Twee sleepboten zijn ter assistentie uitgevaren. In deze sector zijn windsnelheden genoteerd van ongeveer 120 kilometer per uur. De wegen in Engeland werden zeer ge vaarlijk ten gevolge van de vorst. De storm woedde later ook over het Noorden van Engeland en Wales. Volgens Radio-Moskou stelde heldere zonneschijn vacantiegangers aan de kust van de Zwarte Zee in staat te zonnebaden. De stranden werden druk bezocht en als gevolg van het aanhoudende mooie weer staan verscheidene planten vroeger in bloei dan normaal het geval is. NEW YORK (Reuter) Dag Ham marskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, is per vliegtuig in Peking in com munistisch China aangekomen, waar hij zal trachten de vrijlating van elf veroor deelde Amerikaanse vliegers te bewerk stelligen. 99 De ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer S. P. Kirsanov, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen. Tijdens dit bezoek heeft de heer Kirsanov een mondelinge verklaring afge legd over het aantal personeelsleden van de ambassade en van de handelsvertegen woordiging van de Sovjet-Unie in Neder land naar aanleiding van ministeriële op merkingen hierover in de Memorie van antwoord op de begroting van Buitenland se Zaken van de Tweede Kamer. Na afloop van het bezoek van de heer Kirsanov aan de heer Beyen werd op de Sovjet-ambassade een persconferentie be legd, waar een communiqué over dit be zoek en het door de heer Kirsanov gespro kene werd voorgelezen door de eerste secretaris, de heer A. M. Chamine. Toen na voorlezing van dit communiqué werd geopperd of vragen gesteld konden worden, werd geantwoord, dat zulks op een persconferentie van de ambassade van de Sovjet-Unie niet gebruikelijk is. Van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat minister Beyen de mondelinge verklaring van de heer Kirsanov aanhoorde, de ambassa deur dank 'oracht en dat de minister een zo spoedig mogelijk antwoord heeft toege zegd. Volgens het d-oor de ambassade van de Sovjet Unie verstrekte communiqué heeft de ambassadeur er op gewezen, dat de in de genoemde memorie vervatte bewering van de ministers van Buitenlandse Zaken, dat in de laatste anderhalf jaar het per soneel van de Sovjet-ambassade „bij de politieke afdeling is verdubbeld", niet met de werkelijkheid overeenstemt. „Het aantal diplomatieke medewerkers van de ambassade is gedurende deze tijd niet verdubbeld, maar is onveranderd ge bleven, hetgeen overigens ook wordt be vestigd door de officiële lijsten van de leden van liet diplomatieke corps, die door het ministerie van Buitenlandse Za ken van Nederland worden uitgegeven", aldus het communiqué. „Het totale aantal personeelsleden van de ambassade is gedurende deze tijd van 21 tot 25 personen uitgebreid, dat wil zeg gen in het geheel met 4 personen dienstpersoneel namelijk 1 boekhouder," 1 huishouder, en 2 onderwijzeressen. Wat de handelsvertegenwoordiging van de Sovjet-Unie in Nederland betreft, is de hier gedurende de genoemde periode plaats gevonden uitbreiding van het aantal perso neelsleden van 15 tot 31 personen het ge volg van de aanzienlijke uitbreiding van de handel tussen de Sovjet-Unie en Ne derland. De totale omzet van de handel tussen de Sovjet-Unie en Nederland is ge durende de laatste 2 tot 3 jaar tientallen maal groter geworden. Onder de medewerkers van de handels vertegenwoordiging zijn op het ogenblik twee inkopers voor boter en kaas, omdat van het tweede halfjaar van 1953 af de Sovjet-Unie een van de grootste afnemers van Nederlandse boter en kaas is gewor den. De hanóelsvertegenwoordiging van de Sovjet-Unie in Nederland beschikte vroe ger niet over dergelijke medewerkers, om dat deze artikelen hier door de Sovjet- Unie niet werden gekocht. Wat betreft enige andere artikelen (haring en huiden) geldt hiervoor hetzelfde. Onder de medewerkers van de handels vertegen wootdiging zijn negen personen voor het toezicht op de bouw van sche pen. Vroeger was dit aantal hier belang rijk kleiner omdat de orders voor de bouw WASHINGTON (United Press) Scott McLeod, de chef van de veiligheids dienst van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is ontheven van zijn functie betrekking hebbende op de Amerikaanse diplomatieke missies overzee. Minister Dulles heeft deze bevoegdheden overgedragen aan Loy W. H. Henderson, onderminister voor administratieve aan gelegenheden van het departement. Het was de tweede maa 1 in een jaar dat de bevoegdheden van McLeod werden beknot. In Maart 1954 onthief Dulles hem van zijn bevoegdheden over het personeel van het departement. McLeod stond toen op het standpunt dat de veiligheid van het personeel en de zaken het personeel zelf betreffende onafscheidelijk waren, waarmede de minister het niet eens was. van schepen enzovoort geringer waren. Derhalve is de uitbreiding van het aantal medewerkers van de handelsvertegen woordiging van de Sovjet-Unie in Neder land volkomen gewettigd. Zij is recht streeks het gevolg van de uitbreiding van de handel tussen de Sovjet-Unie en Ne derland", aldus het communiqué dat be sluit met de opmerkingen: „Gezien het hierboven uiteengezette is het volkomen duidelijk, dat de verklaring van de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland ongegrond is en slechts kan voeren tot misleiding van de openbare mening in Nederland. Deze verklaring kan de ontwikkeling van de handelsbetrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en Nederland niet bevorderen. De Sovjet—ambassade, zo verklaarde de heer Kirsanov aan de heer Beyen, verwacht, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nederland de noodzakelijke maatregelen zal nemen, dat in de toekomst geen belemmeringen in de weg worden gelegd voor de normale com pletering en de normale werkzaamheid van de ambassade der Sovjet-Unie en van de handelsvertegenwoordiging van de Sov jet-Unie in Nederland". Het K.N.M.I. deelt mede: Een over Frankrijk naar het Noorden trekkende storing veroorzaakte gistermiddag en -avond ijzel in geheel België en het Zui den van ons land. De ijzel hing samen met een laagje warmere lucht, dat op ongeveer 1000 meter hoogte binnenstroomde. Van een reële aanval op het vorstgebied kan hierbij niet worden gesproken, want aan de achterzijde van de storing viel in Frank rijk weer sneeuw en vroor het vannacht hier en daar zelfs 11 graden. In ons land werd de Oostelijke wind iets zwakker en vroor het vannacht 35 graden. Uit Duits land en Polen wordt vorst van 610 gra den gemeld. In midden en Noord-Scandi- navië komt strenge vorst voor, onder in vloed van een krachtige Noordelijke stro ming, die zich langzaam naar Zuid-Scan- dinavië uitbreidt. Het hogedrukgebied bo ven Zuid-Noorwegen neemt daardoor lang zaam in betekenis af en vormt nu nog slechts een uitloper van een nieuw hoge drukgebied bij IJsland. Aangezien een nieuwe storing vanmorgen de Westkust van Frankrijk naderde, blijft de wind in ons land nog steeds Oostelijk, zodat de vorst in dezelfde mate blijft aanhouden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Sc 5ü aS Helsinki geheel bew. windstil -9 1 Stockholm geheel bew. WNW 4 -6 1 Oslo zwaar bew. windstil -13 0,5 Kopenhagen half bew. NNW 2 -2 0 Londen motregen NO 3 2 10 Amsterdam geheel bew. O 8 -3 0 Brussel geheel bew. O 4 -2 3 Parijs geheel bew. O 5 1 6 Bordeaux licht bew. ZZO 5 3 0 Grenoble mist zw 2 -3 0 Nice half bew. NNW 4 7 3 Warschau sneeuw WNW 2 -7 - Berlijn nevel 2 -6 0 Frankfort geheel bew. O 4 -4 0 München geheel bew. O 4 -7 0 Zürich nevel ONO 4 -3 1 Genéve nevel N 2 -2 0 Locarno half bew. ONO 1 1 3 Wenen nevel N 1 -7 0 Innsbruck mist windstil -11 0 Rome zwaar bew NNO 4 6 0 Neerslag laatste 24 uur. xcooonorrrrii luiiiunxxiiiacuioajxo a-corenirmucco PLAATSELIJK NEERSLAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw of ijzel. Overwegend lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. 6 Januari Zon op 8.50 uur, onder 16.46 uur. Maan op 14.30 uur, onder 6.53 uur. Maanstanden 8 Jan. 13.44 uur: Volle maan 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 Januari Hoog water: 0.02 en 12.35 uur. Laag water: 7.58 en 20.31 uur. Donderdag 6 Januari Hoog water: 1.14 en 13.41 uur. Laag water: 9.14 en 21.41 uur. OOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOO WXOOCK>OuUX«JUXXV5i

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1