Zaterdag wordt Beverwijk weer schaakstad Kamercommissie voor Visserij mist afzet in saneringsnota VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Internationaal veld van sterke meesters treedt aan Nieuwe schepen op stapel, geen grote investeringszorgen meer? Jozeph Blankenaar heeft goede papieren, DCIJ niet kansloos Donner heeft goede kansen St. Bavo promoveert naar hoofdklasse Club der Pieten Rente credietverlening te hoog geacht Londen heeft geen haast met overleg van vier 7 1111! Om de damtitel van Kennemerland Winst op Oosterkwartier Kerkelijk Nieuws Stichtingsvergadering „Hulp aan onze mensen in Indonesië" Cursus voor Zondagsschoolleidsters Vissersmonument naar de gieter Aqua-forum voor siervis-enthousiasten Klaverjaswedstrijd van „Flora" Om de provinciale club-damtitel Van Roozenburgs opkomen hangt veel af Schaatsen aan de Kennemerlaan? C.G.B. vertoont „Umberto D" KEN KEUR uit de meest kundige volgelingen van Caissa trekt op naar Beverwijk: van 8 tot en met 16 Januari wordt voor ongeveer 80 deelnemers uit alle hoeken der wereld het zeventiende „Hoogovenschaaktournooi" gehouden met dat van Hastings zo langzamerhand een der meest gewaardeerde Europese meestertournooien. De zalen van het Kennemer Theater zullen ruim een week lang trillen van de stille be drijvigheid, die deze ontmoeting van het intellect met zich brengt. De voorbereidingen zijn bijna voltooid; de meesters uit Argentinië, Spanje, België, Duitsland en Oostenrijk kun nen de degens kruisen met de Hollandse matadoren op de 64 velden. Negentien buitenlandse meesters Jbebben inge schreven voor dit tournooi, waaronder een aantal warm bloedige vechters. Zoals Hermann Pillnik, de Argentijn van Dui*sen bloede, die in 1953 het Hoogovenschaaktournooi won en de donkere Spaanse kampioen Francisca Perez, die dit jaar voor het eerst meedoet, maar wiens roep al aan hem vooruit is gegaan als plaatsvervanger van zijn landgenoot Thoran, die in Brazilië schaakverplichtingen moet nakomen. Hij doet voor de eerste keer mee, maar speciaal Lodewijk Prins, de Nederlandse matador, ziet hem met enige spanning komen deze beide schakers ontmoetten elkaar wel eerder tijdens de omzwervingen van Prins over het Iberische schier eiland. De gelederen der internationale tien kamp worden verder versterkt door de Is raëliër M. Czerniak. een schakende journa list wiens naam ook prijkte op de deelne merslijst der recente Amsterdamse Schaakolympiade. Hij bond daar onder meer Donner met vlag en wimpel aan zUn zegekar. Borislav Milic, een jonge Joegoslaaf, die in ztjn land tot de allersterksten wordt gerekend, zal Zoltan Kovacs ontmoetten, de Weense kampioen, wiens deelname in Amsterdam eveneens nog vers in het ge heugen ligt. Nederlands team De Nederlandse kleuren worden verde digd door Haye J. Kramer uit Leeuwar den. wiens goede vorm hem op het ogenblik tot een der geduchtste Neder landse spelers maakt. Hij bleef tijdens de vele Hoogoventoumooien, die op zijn naam staan, meestal beneden de verwachtingen, maar zint ongetwijfeld op revanche. Hans Bouwmeester, de jonge speler, die in 1954 vriend en vijand verbaasde met een fraaie overwinning en daarmee de meestertitel verwierf staat in schaakkrin gen bekend als een sympathiek schaker. HU" zal Lod. Prins ook Jan Hein Don ner ontmoe ten, 't groot ste kanspaard volgens dr. Euwe, van wie grote dingen worden ver wacht maar wiens strijd tegen Pillnik met meer dan gewone be langstelling tegemoet wordt gezien. Pillnik immers bevocht on langs in een zeer sterk bezet Russisch tour- nooit een uitstekende plaats. Een nieuweling is de Rotterdamse arts K. M. Bergsma een gedegen, taai spe ler, die eveneens voor een of meer verras singen kan zorgen. Hein Jan Donner, volgens dr. Max Euwe het grote kanspaard van dit tournooi. De club uit Heemstede St. Bavo, is er op schitterende wijze in geslaagd de damtitel van Kennemerland te veroveren, na een fraaie overwinning op zijn grootste concur rent Haarlem-Oosterkwartier. Do»»- dit resultaat gaan de dammers over naar de hoofdklasse van de Noordhollandse, welke in het najaar 1955 met vier districts kampioenen wordt uitgebreidt. St. Bavo verloor in 1950 ffbt hoofdklasse-brevet. Het beschikt thans over een uitstekend tiental, dat zeker een plaats in de hoofdkl. ;se waar dig is. Op enkele hangpartijen na is de competitie in de le klasse beëindigd. Ook deze klasse wordt gewijzigd, zodat het volgende seizoen uitkomen: Beverwijk. Haarlem OK. 't Oosten, HDC II, Hillegom en Halfweg. Om de 7e plaats wordt strijd geleverd tussen VKD en KNC. DCIJ II en de verliezer van deze twee degraderen naar een te vormen 2e klasse. Het vermak'J.ijke geval kan zich voordoen dat DCIJ III promoveert naar de le klasse, omdat dit tiental de leiding heeft in de 2e klasse. St. Bavo 9 7 2 0 15 118— 69 Oosten 9 5 3 1 13 102— 78 Haarlem-OK 8 5 1 2 11 89— 71 Beverwijk 8 5 1 2 11 83— 77 HDC III 8 4 1 3 3 83— 77 Hillegom 9 3 0 6 6 84— 96 Halfweg 8 3 0 6 6 79—101 VKD 8 1 3 4 5 69— 81 KNC 9 1 3 5 5 78—102 DCIJ II 9 2 0 7 4 74—106 't Ooster heeft de tweede plaats veroverd. Beverwijk, de club die twee keer achter elkaar de kampioenstitel veroverde, maar steeds in de promotiecompebtie naar de hoofdklasse faalde, heeft dit jaar sterk teleurgesteld. Strijd tussen DCIJSportief en Stabiel Deze week wordt de strijd om de kam pioenstitel van de 2e klasse tussen de plaat selijke damclubs voortgezet. Stabiel speelt met KNC II en zal wel winnen. DCIJ III is vrij. omdat Haarlem-Oosterkwartier III niet speelt. VKD II ontmoet Halfweg II en Be verwijk II—Hoofddorp speelt in Haarlem. Op 22 Januari wordt in het Sportief club lokaal de ontmoeting SportiefDCIJ III gespeeld. p JOOO^vr^OXXX>C>^DOOCX>>>DCX)OOOOCXXr^vvxxXXOOOOOOOOOOCX5C Er zijn en worden bergen werk verzet door de tournooicommissie, die zichzelf „club der Pieten" noemt. j P. A. Veldheer, P. Zwart en P. Wage- naar worden in hun dagelijkse, drukke werk bijgestaan door P. Suiker en P. Siebers. Dan is er nog de wedstrijd- leider G. W. J. Zitterstein. Als toever- laat voor velen, en betrouwbaar mate- riaalcommissaris fungeert B. Wulms. R. 5 C. Muyen neemt de leiding der vier- kampen op zich en deze voorzitter van de schaakclub „Weenink", tevens wed- strijdleider der Noordhollandse Schaak- bond, heeft eveneens zijn sporen ver- 5 diend in dit jaarlijkse schaakfestijn. Het schaaklogboek „komt dit jaar" niet uit; in de plaats daarvan zal de heer J. Jansen een analyserend overzicht schrijven, waarin alle partijen worden opgenomen. Llubica B acic, de Joegoslavische schaakster, doet niet mee. In haar 't plaats verschijnt haar zusje NADA in de damesgroep, die verder me- juffrouw C. Bouwman, mevrouw Vels- Stroet en mevrouw Van Aalst-van Dujjnen Montijn vermeldt. Mevrouw Diett-Edler, die verleden jaar als ver- loofde van de Westduitse schaker Diett 8 verscheen, komt nu als zijn gade naar Beverwijk: het wordt zelfs hun huwe- lijksreis. En het oudste echtpaar, dat t volgende week naar de IJmond reist, wordt het Londense paar Kemm hij schakend, zij pratend en breiend. 5 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO COOCOOOr X Zat er dat de sta*-t Zaterdagmiddag om kwart voor vijf zal prof. J. F. ten Doesschate, een der Hoog ovendirecteuren, het tournooi officieel openen. Na de tweede ronde wordt Zondagavond in het Hoogovenrestaurant een maaltijd door de directie van dit bedrijf aangebo den, waar ir. P. v. Delden als tafelpraeses fungeert de derde Ronde wordt Maan dagavond gevolgd door een gongwedstrijd én Dinsdagavond is er na het schaken een ontspanningsavond ingelast met een hui selijk programma. De schakers mogen sjoe len en biljarten, tafeltennissen en ping shotten, met een kien-wedstrijd als dessert en wie beslist wil, mag deze avond (onder streng toezicht) een partijtje schaken ook. De Woensdag wordt voor de vijfde ronde gereserveerd en de avond is waarschijn lijk hoog nodig voor de afgebroken par tijen. Die dag begint ook de eerste ronde der zeskampen. Bonte avond Des Donderdags 13 Januari wordt de boog na de 6e ronde der internationale tienkamp weer even ontspannen: des avonds wordt een grootse bonte avond ge houden met Frans Muriloffs revuecabaret. Vrijdag zal het gaan spannen in de afge broken partijen de Zaterdag wordt voor de achtste ronde gebruikt en die dag beginnen ook de vierkampen. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft de wens te kennen gegeven de scha kers, die de volgende week naar Bever wijk komen, op Woensdag 12 Januari op „Scheybeeck" officieel te ontvangen, des ochtends om 11 uur. Llubica Bacic het Joegoslavische meisje, dat zuster Nada zond. Hervormde Kerk Beroepen te IJmuiden-Oost (toez.) S. de Roest te Ommelanderwijk (Gr.); te Twijzel L. de Jong, cand. te Scheveningen; te Korten- hoef (toez.) J. v. Hunnik, cand. te Zeist. Bedankt voor Loenen a. d. Vecht J. C. Ter louw te Otterloo; voor Ouderkerk a. d. IJssel R. W. v. d. Steur te Ouddorp (Z.H.) Gereformeerde Kerken Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk en te Zwaagwesteinde A. Treurniet, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Spijk (Gr.) A. G. Kuiks te Diever (Dr.); voor Nijmegen (vac. K. Schou ten) W. v. d. Meulen te Sleeuwijk. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Enschedé (voor de mis- slonnaire dienst op Nieuw-Guinea) M. K. Drost te Buitenpost; naar Rotterdam-Delfts haven J. Kamphuis te Bunschoten-Spaken- burg. Bedankt voor Voorthuizen K. J. Dijkema te Treebeek; voor Leerdam J. H. v. d. Hoeven te Houwerzijl. VOOR HEN, die belangstelling koeste ren voor de schaaksport, hebben wij ons gedurende het zeventiende Hoog ovenschaaktournooi verzekerd van de medewerking van een aantal vooraan staande schaakmeesters, die van dag tot dag de interessantste partijen uit deze krachtmeting voor onze lezers zullen analyseren. Hans Bouwmeester (vorig jaar samen met Pirc eerste), die dit jaar met vrouw ten tournooie tijgt. In het gebouw van de Tweede Kamer is vanmorgen opgericht de Nationale Stich ting tot Hulp aan „Onze Mensen" in Indo nesië, die zich ten doel stelt het verlenen van directe of indirecte, morele en/of materiële hulp aan de Nederlanders in In donesië, die op sociale gronden daarvoor in aanmerking komen (personen of gezin nen, die van Nederlandse stam zijn en die voor de leniging van hun nood aangewezen zijn op hulp van deze stichting). In deze nationale organisatie, waarvan de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, het presidium op zich ge nomen heeft, hebben zitting genomen of zullen zitting nemen, vertegenwoordigers van maatschappelijke, levenbeschouwelijke en kerkelijke richtingen, werkgevers- en werknemersorganisaties en tal van andere representatieve groeperingen van ons volk. Tijdens een persconferentie na de oprich tingsvergadering heeft dr. Kortenhorst er de nadruk op gelegd, dat deze stichting, waarin ook het Comité Repatriëringsfonds opgenomen is, niet geboren is uit een soort van paniekstemming ten aanzien van de toestand der Nederlanders in Indonesië en dat „Onze Mensen" ook niet de bedoeling heeft, critiek te leveren of een oppositie houding aan te nemen jegens de regering of het Hoge Commissariaat. Het dagelijks bestuur van de stichting is als volgt samengesteld: voorzitter dr. H. A. Colijn; vice voorzitter de heer J. Moora; secretaris prof. L. van der Pijl; penning meester mr. D. P. C. de Hoop Scheffer en leden mr. N. Hoekstra en mr. P. Blaauw. Dil werkcomité zal zich behalve met de algemene gang van zaken in het bijzonder bezig houden met die gevallen, die in aan merking wensen te komen voor repatriëring naar Nederland en daartoe niet de vereiste passagegelden zelf kunnen opbrengen. Deze gevallen zullen individueel bezien worden. De overige werkzaamheden zullen wor den verdeeld over drie secties. Financiën, Publiciteit en Hulpverlening, waarvan de laatste zich bezig zal houden met de hulp verlening in iedere vorm aan de Neder landers die in Indonesië moeten blijven. Het gironummer van de Stichting Hulp aan onze mensen in Indonesië zal alge meen bekend gemaakt worden. Het comité van samenwerkende Zondag scholen te Velsen heeft besloten een trai ningscursus te organiseren voor Zondags schoolleidsters en wel op de Maandagen 10 Januari tot en met 14 Februari voor de assistenten >t/m. 17 jaar) en op de Dins dagen 25 Januari t/m. 15 Februari voor de leidsters en ".eiders. Als plaats van samen komst is geuozen een der lokalen bij de Bethelkerk aan de Zeeweg; de leiding be rust bii mei. M. Siedenburg van de Ne derlandse Zondagsschoolvereniging in Am sterdam. Het IJmuidense vissersmonument, dat tussen 1 April en 15 Mei op de kop van de haven geplaatst zal worden het voetstuk in bazalt en steen Is nagenoeg gereed gekomen bij de reddingbootsteiger wordt dezer dagen van gips in brons „overgeno men". Op Donderdag 6 Januari houdt de aquarium- en terrariumverenigmg ..Kenne merland" in het Patronaat een ledenverga- De Heemskerkse klaverjasclub „Flora'* heeft een wedstrijd gehouden waaraan door zestig personen werd deelgenomen. Om de prijzen die uit vlees en wild beston den is op sportieve wijze gestreden. De voornaamste uitslagen waren: 1. R. Burger 5534 pnt.; 2. C. Bruin 5465 pnt.; 3. P. Groot 5317 pnt.; 4. A. Stengs 5279 pnt.; 5. C. Duin 5157 pnt.; 6. P. Kunnen 5036 pnt. dering, waarvoor onder meer vijf specia listen zich bereid hebben verklaard een „aqua-forum" te vormen, dat vragen op dit gebied gaat beantwoorden. IN HET VOORLOPIG VERSLAG van de Vaste Commissie voor de Visserij uit de Tweede Kamer over de Nota Sanering Zeevisserij, betuigt deze commissie haar tevredenheid dat het door deze nota tot een brede gedachtenwisseling over het visserijbedrijf komt, en haar lof voor de commissie-Tinbergen voor het rapport. Hoewel in de nota wordt medegedeeld, dat het rapport van de commissie-Tinbergen als uitgangspunt heeft gediend voor de regering, blijken er toch tussen de twee stukken vrij grote verschillen te bestaan, zo merkte men op. In het bijzonder komt dit tot uitdrukking in de vrij summiere behandeling van het distributie- en afzet- vraagstuk, in tegenstelling tot het uitvoerige afzonderlijke hoofdstuk, dat hieraan in bedoeld rapport gewijd wordt. Terecht gaat het rapport van de commissie-Tin bergen er van uit, dat een evenwichtige behandeling van productie en afzet gewenst is. Heeft de regering bij de samenstelling van de nota dit evenwicht niet te veel uit het oog verloren en de aandacht niet wat te eenzijdig gericht op de productie, ten gevolge waarvan het vraagstuk van de afzet enigszins op de achtergrond is geraakt? In verband met de financieringsrekening visserij en de huidige positie der rederijen zag de commissie gaarne een uiteenzetting van de regering tegemoet omtrent de situa tie, waarin de visserij thans verkeert. Waar liggen, naar het oordeel van de regering, de knelpunten op financieel en economisch gebied? Is voorts het feit, dat thans vele nieuwe vissersschepen op stapel staan of worden aanbesteed, geen aanwijzing, dat thans de investeringsmoeilijkheden niet bijzonder groot zijn? Verre visserij De Commissie kon instemmen met het beleid van de regering om de Verre Vis- -•-ij niet ineens in volle omvang aan te -lakken, maar met een voorzichtige proef neming te beginnen. Zij achtte het dan ook iuist, dat in deze van de adviezen van de commissie-Tinbergen is afgeweken. Zij drong echter wel aan op een goede opzet van deze proefnemme, opdat de resultaten v/aarde zullen hebben voor het trekken van conclusies. De commissie zou gaarne van de regering vernemen, welke overwegingen ertoe ge- 'eid hebben het verre-visserijt>roject te entameren. Is een veel ruimere aanvoer van verre vis werkelijk van grote beteke nis voor de Nederlandse visvoorziening? Of is het vraagstuk van de werkgelegen heid de aanleiding geweest? Tn hoeverre wordt tevens een ontlasting van de overbeviste Noordzee nagestreefd? Voor het geval dat deze nroefneming zou slagen zou men gaarne vernemen wel ke maatregelen de regering dan overweeg* tot verdere uitbreiding van het afzet- apparaat. Distributie De summiere behandeling van de afzet mogelijkheden in de nota achtte de com missie, in vergelijking met de grote aan dacht, die aan het productie-aDoaraat be steed wordt, nogal teleurstellend. Wil m»n tot een vergroting en verbetering van de productie komen, dan zal ook een gedegen behandeling van het distributie-apparaat niet achterwege mogen blijven. Kan de regering, zo vroeg men, mededelen welke de oorzaken zijn van de lage visconsumptie in ons land? De commissie zag in de eerste plaats de aflevering van een volwaardig kwaliteits product als een der beste middelen om de afzet zowel in binnen- als buitenland te vergroten. Zolang een verder doorgevoerde integratie van de handel nog niet volledig bereikt kan worden, zal bij handelsbespre kingen steeds bijzondere aandacht aan het product vis besteed moeten worden. Meer nog dan tot nu toe zullen aandacht en zorg gericht moeten worden op snel lossen, ge bruik van schone kisten, goede sortering enzovoort, kortom aan al die maatregelen welke aan de kwaliteit van het product ten goede komen. Verscherpte contróle ook en vooral op voor uitvoer bestemde verse en geconserveerde vis zal wellicht gunstig kunnen werken om de naam van onze pro ducten in het buitenland te beschermen. Een van de altiid weer gehoorde klach ten van de handel is dat de aanvoer on- reeelmatig en niet voldoenoe gespreid is. De commissie betwijfelde of het vrijgeven van de verkoop van vis in diepvries tot bet succes zal voeren dat daarvan verwacht is. Vloot-plan De commissie zou gaarne nader worden ingelicht over de betekenis welke aan het Vlootplan gehecht moet worden. Men gaf in de commissie blijk van een zekere vrees, dat de mogelijkheden om de aanbouw van te-veel schepen tegen te gaan, te gering zijn, vooral ook wegens de reeds aange vangen dan wel aanbestede nieuwbouw van particuliere zijde. Voorts werd ge vraagd of de vernieuwing van de vloot geen ongewenste consequenties met zich 'al brengen met name voor de Katwijkse vissers. Men merkte op dat de nota drie reden°n geeft voor het snel teruglor>en van deze vloot, te wet'n: het onrendabel zijn van kleine trawlers, het zich op de Noordzee blijven oriënteren van de grote en het feit dat de snel toegenomen kottervloot de functie van de kleine trawlers in sterke Nog twee ronden zijn te spelen in de hoofdklasse damcomnetitie der Noordhol landse clubs. In deze laatste fase van de strijd moet de beslissing vallen over de vraag, welk damtiental provinciaal kampioen zal worden. Ongetwijfeld heeft Jozeph Blanke naar na de fraaie overwinning op Gezellig Samenzijn met 146 de beste ppaieren, om dat DCIJ nog in de laatste thuiswedstrijd GS moet ontvangen. Wat er vandaag was Vanmorgen om half zes li de „Medan" (van Maandag 27 Dec.) de haven binnen. Schipper H. Krab voerde 415 kisten schel vis, 100 gul, kabeljauw en koolvis, 70 wij ting, 20 radio en 950 stuks stijve kabeljau wen. Voorts waren aan de afslag de KW 76 met 30 kisten tong en tarbot, 80 schol, 245 wijting, 5 piepers, 5 gul, 20 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen, en de Wiron 4 met 205 kisten schelvis, 35 gul, kabeljauw en koolvis, 25 zwarte koolvis, 25 radio, 5 wijting, 5 diversen en 25 stuks stijve kabel- auwen. Er waren enige kotters met 2000 kg. tongen en 150 kisten schol. Visomzet hoger De omzet van het IJmuidense Staatsvis- vershavenbedrijf is in 1954 aanzienlijk ge stegen. Bedroeg het omzetcijfer in 1953 30.169.491; in 1954 wff, dit bedrag 32.278.820. Het omzetcijfer van 1953 is dus met ruim 2.1 millioen overtroffen. Prüzen van heden Kabeljauw en grove schelvis ging van morgen naar het Zuiden en grove schol naar Engeland. De regels kabeljauw deden 96 tot 80 en kisten 120 tot 1 130. Grote schelvis deed f 60 tot 65 en middel 33 tot 60. Kleinmiddel schelvis ging van de hand voor 53 tot 45. Binnenland kocht grote gul voor f 40 tot 45, middel gul voor 32 tot 40 en torren f 224 tot f 26. Kisten kleine kabeljauw voor binnenland deden ƒ106 tot ƒ122 en zwarte koolvis ƒ67 tot 72. Schol 3 haalde 28 tot 35, schol 2 ƒ41 tot 46, schol I ƒ55, zetschol ƒ59 tot 65, middel 48 tot 50 en grote schol 43 tot 48. Laptongen gingen weg voor 4.80 tot 5.50, grootmiddel 3.20 tot 3.50, halve pondjes 2.85 tot 2.50, tong I 2.45 tot 2.50 en tong 2 2.15 tot 2.20. Voor de Donderdag Voor morgen komt de trawler „Elie" (van Woensdag 29 Dec.) met 525 kisten vis, waarvan 150 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 130 zwarte koolvis, 20 wijting, 160 dichte stijve kabeljauwen. Ook de Wiron I is thuisstomend met 131 kisten in, waar van 1400 kg tong, 35 kisten grote schol, 25 kleine schol, 3 tarbot, 15 gestripte wijting. 25 dichte wijting en 30 stuks stijve kabel jauwen. Oudste boten zijn daarna de „Gelria" (van Maandag 27 Dec.); de „Klaas Wij- ker" en „Flamingo" (van Woensdag 29 Dec.). Binnengekomen IJM 57 Medan, 209 Wiron IV, KW 76 Excelsior III, UK 86, T 12, 10, 17, 49. 11. Vertrokken IJM 71 Bloemendaal, 16 Bergen, 24 Vios, 10 Maria van Hattum, 45 Hoop. 202. RO 15 Antje. KW 75 Doggersbank, 70 Nelly Marie 176 Gezina Geertrui, 40 Everhard Christi na, VO 9. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN IJM 209 f12.400: KW 76 f 11.100; WR 7 f 2750; WR 67 f 2550; Medan nog niet bekend. De stand aan de kop is nu: Joz. Blankenaar 9 9 0 0 18 12852 DCIJ 9 9 0 0 18 121—59 GS 9 8 0 1 16 131—49 DCG 10 4 4 1 12 106—94 De overige tientallen zijn uitgeschakeld. Op 11 Januari gaat het Volledige DCIJ- team naar het sterke Jozeph Blankenaar. Als wereldkampioen Roozenburg zich kan vrij maken, zal het een strijd worden, waarvoor met geen mogelijkheid een uitslag kan wor den voorspeld. In elk geval zal het Amster damse Schaakhuis die avond te klein zijn om alle dammers te herbergen. Dc opstelling waarin Jozeph Blankenaar verschijnt luidt: 1. Jan Metz, 2. F. Jongedijk. 3. A. R. C. Stahlberg. 4. A. den Doop, 5. O. B. J. v. d. Sleen, 6. W. Riebeek. 7. P. v. Heerde, 8. P. Faber. 9. P Goezinne, 10. J. Scheers. Als eerste reserve is de sterke meester v. d. Sluis voor de Amsterdamse ploeg beschik baar. (Aan bord 2 (als invaller tegen GS) won v. d. Sluis van W. Rustenburg). Indien DCIJ volledig kan opkomen ziet de ploeg er als volgt uit: 1. P. Roozenburg, 2. H. Laros, 3. B. Dukel, 4. Yme de Jong. 5. A. Ligthart. 6. C. Suyk, 7. T. Postma, 8. G. Postma, 9. P. v. d" Berg. 10. H. Swier. (Als reserve gaan mee L. Vooys en K. de Jong). mate heeft overgenomen. In hoeverre ziet de regering op de Noordzee voor grote trawlers nog perspectieven en in hoeverre vormen deze schepen eventueel een be dreiging voor de rondvisstand en de ha ringstand? Men wilde gaarne uitvoeriger vernemen op welke gronden de regering de bouw van 10 trawlers verantwoord acht en welke types trawlers hier bedoeld zijn. Vooralsnog meende men tegen de investe ring van 12.500.000 met garantie enig voorbehoud te moeten maken. Ook met betrekking tot de loggervloot zag men een ernstige reden aanwezig voor de vrees, dat de vloot te groot zal worden. In de nota wordt gezegd dat de productie capaciteit van de loggervloot niet veel groter mag worden. In hoeverre heeft hier de handel met Rusland een wijziging ge bracht? Hoewel de commissie zich verheugde over de krachtige groei van dit bedrijf, zou zij het betreuren als in toenemende mate kot- terrederijen zouden ontstaan aangezien het kot tei^jed rijf zeer geschikt is voor kleine zelfstandigen. Een goede credietvoorziening zowel voor dit als voor het garnalen- en ansjovisbedrijf alsmede voor de IJselmeer- vissers is dan ook naar de mening der com missie van de grootste betekenis. Ook voor een te sterke groei van de kottervloot bleek men van verschillende zijden beducht. Het bouwen van een 40-tal kotters voor de IJselmeervissers begroette de commissie met instemming. Echter vroeg zij zich af of er geen reden bestaat voor de vrees, dat door deze uitbreiding de broodwinning uit de kustvisserij te gering zal worden. Men was van mening, dat kleinere kotters te beperkt» mogelijkheden hebben door hun geringe actieradius. De voorstellen tot ver betering van de garnalen- en ansjovisvloot vonden algemene instemming. De commissie sprak haar vertrouwen uit, dat bij de nieuw te bouwen schepen inder daad in ruime mate aandacht zal worden geschonken aan de accomodatie voor de opvarenden. Hoewel het niet mogelijk zal zijn op de oude schepen aan alle eisen van comfort en hygiëne te voldoen, meende men. dat er toch nog wel veel verbeterd zcu kunnen worden en met klem werd op maatregelen aangedrongen, die hiertoe kunnen leiden. Financiering In algemene trekken kon de commissie met de plannen voor de kredietverlening accoord gaan, al werden ook op dit punt van verschillende zijden opmerkingen ge maakt. Algemeen achtte men een rente van 4% percent te hoog. Weliswaar betreft het hier leningen, waaraan vrij grote risico's verbonden zijn, maar, gezien tegen de ach tergrond van de regeling in haar geheel, vereist de risicofactor veel van de beteke nis, die daaraan bij normale kredietver lening terecht wordt toegekend. In het bijzonder voor de categorie van kleine zelfstandigen, die juist een zeer hoog garantiekrediet nodig zullen hebben en die dus toch al hoge lasten te dragen hebben men dacht vooral ook aan de gedupeerde IJselmeervissers werd een verlaging van de rente noodzakelijk geacht. Een rente van 4>. percent is te hoog om deze mensen een reële kans te geven tot opbouw van een rendabel bedrijf. Een verdergaande en soepeler regeling vcor de IJselmeervissers en ten behoeve van de kleine visserij vond algemene in stemming. Naar de mening van de commis sie vormt het vraagstuk van de afvloeiing van de IJselmeervissers overigens een pro bleem op zich zelf, dat binnen het kader van de in de nota voorgestelde sanerings plannen slechts ten dele een oplossing zal kunnen vinden. Dat het vraagstuk van de onrendabele top in de nota op de achter grond is geschoven, werd van verschillende zijden betreurd. Aan de Kennemerlaan en het Moerberg.. olantsoen is personeel van het Velsense Plantsoenbedrijf vanmorgen begonnen met het onder water zetten van het Triabas- sportveld. Naar de directeur van het be drijf ons mededeelde is dit in de eerste olaats bedoeld om het stuiven van het Tri abas te voorkomen. Morgen zal dan worden bekeken of er op dit terrein in het centrum van IJmui- den geschaatst kan worden. LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Sov jet-Unie zich bereid moet tonen de voor waarden van het Westen ter regeling van de Europese vraagstukken te aanvaarden, alvorens Groot-Brittannië bereid zal zijn In deze 10e ro de speelt GS tegen CDA entot een vier-mogendhedenconferentie. de club zal om haar laatste kampioenskans te behouden, een grote overwinning behalen. DSTO—DCG. Zaandam—GS II, WDC— ODV en DWW—HDC zijn de wedstrijden die de rangschikking voor de eindstand uit maken. Den Helder promoveert Door de uitbreidin der hoofdklasse zul len vier districtskampioenen promoveren. Damclub Den Helder en St. Bavo zijn reeds kampioen van hun district. Op 15 Januari zal de districtbond Noord holland te Alkmaar een buitengewone leden- vergaderin houden te Alkmaar. Als belang rijkste agendapunt staat vermeld: Uitbrei ding competitie 19551956. Verder is er een voorstel tot invoering ener landelijke hoofd klasse clubcompetitie. De Commissie Cultureel Beverwijc orga niseert op Donderdag 27 Januari in hét Luxor-theater een filmavond. Vertoond zal worden de Italiaanse rolprent „Umber to D". In officiële kringen te Londen, aldus Reuter, is men enigszins verontrust over wat men noemt een groeiende neiging in sommige Europese hoofdsteden, om het op een vier-mogendhedenconferentie aan te sturen, zodra de accoorden van Parijs van kracht geworden zijn. In genoemde kringen is men van mening, dat er voor de confe rentie betere vooruitzichten zijn, als zich tekenen beginnen te vertonen, dat zij in derdaad vruchten zal afwerpen. Zo zou de Sovjet-Unie eerst te verstaan moeten geven, dat zij bereid is in geheel Duitsland vrije verkiezingen toe te laten en een ein de te maken aan de bezetting van Oosten rijk. In het Westen heerst echter geen on enigheid omtrent het voorstel van premier Mendès-France, zo vervolgde Reuter, om voort te gaan met het uitsteken van diplo matieke voelhorens, terwijl de ratificatie van de Parijse accoorden in de onderschei dene landen nog gaande is. Eind April is nog steeds de streefdatum van het Westen voor de ratificatie van de Parijse accoor den.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3