„Conservator" van het Hoogovenbezit kreeg hulde D Thalia 1 I Oranje band in zwarte schoorsteen nu al op veertig schepen te zien Havenberichten Agenda voor Velsen De heer M. Sluyser: „Nederland gaat naar democratisch socialisme" Kennemer l Lantaarn Visserij - varia Smaakvol gedenkboek PCH VIA „Fontein"- en „kerk"-schepen al sinds 1920 over de zeeën „Via Mala" in Thalia Wijk aan Zee Castricum Heemskerk 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Scheveningen stelt loodsen verplicht voor kustvaarders Ds. S. de Roest beroepen in IJmuiden-Oost Egbert Vos dirigent van Hervormd Zangkoor Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Jaarwisseling in de P.v.d.A DUIZENDEN Nootjes en drietjes Alsnog V.V. Wijk aan Zee bestaat Zondag 25 jaar Herwonnen Levenskracht gaf filmavond St. Thomas zette onderlinge competitie voort Lezing over irissen bij T uinbouwstudieclub WOENSDAG 5 JANUARI 1955 EEN DER GROOTSTE Haagse rederijen is de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij. De veertig schepen, waarover men thans beschikt hebben een zwarte schoorsteen met oranje-band en de namen eindigen op „fontein" en op „kerk". De fonteinboten en de kerkboten behoorden oorspronkelijk aan twee afzonderlijke rede rijen, die vlak na elkaar hun eerste schip in bedrijf stelden. Op 20 November 1920 aanvaardde de eerste „fontein"-boot de reis van Rotter dam naar Zuid-Afrika. Het was tevens de eerste eigen boot van de in 1919 opgerichte N.V. Zuid-Afirkaanse Scheepvaart Maat schappij daar men voorheen aangewezen was op gehuurde schepen. Die „Jagersfontein" was twee jaar oud en had voordien als „Kaiyei Maru" onder Japanse vlag gevaren. Na verloop van enige jaren werden er nog vier schepen aan de vloot toegevoegd, namelijk de „Randfontein", de „Bloemfontein", de „Rietfontein" en de „Springfontein". Het betreft hier zowat allemaal in het buiten land aangekochte schepen. Als eerste in ons land gebouwde schip kwam in 1922 bij de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij de „Klipfontein" gereed. Naar Amsterdam De Zuid-Afrikaanse Scheepvaart Maat schappij kreeg spoedig de naam Holland- Afrika Lijn. Aanvankelijk in Rotterdam gevestigd verplaatste men het hoofdkan toor in 1924 naar Amsterdam. In 1932 was het echter geen zelfstandige maatschap pij meer. De gehele vloot ging toen over aan de Verenigde Nederlandse Scheep vaart Maatschappij. Deze rederij kwam in 1920 tot stand en werd opgericht door de acht grootste Nederlandse koopvaardijre- derijen, eerlijk verdeeld over Amsterdam en Rotterdam en terwille van de neutrali teit kreeg de maatschappij als zetel Den Haag. Vele uitbreidingen In hetzelfde jaar dat de eerste „Fon- tein"boot verscheen kwam ook de eerste „kerk"boot in de vaart. Het was de „Ridderkerk", die vóór 1920 gevaren had als „Kieldrecht" voor de Maatschappij „De Maas", welke maat schappij hiermede het eerste schip in bracht. De V.N.S. breidde zich in vlot tempo uit. Wegens aankoop van een flink aantal schepen had men er twee jaar na de oprichting al 17 in de vaart. Toen de „Fontein"boten zich bij de ,.Kerk"boten voegden vond er geen naamsverandering plaats. Alleen is het voorgekomen dat een kerkboot fonteinboot ls geworden, maar dat geschiedde na een grote verbouwing van het betreffende schip, waarvan hierbij een foto is opgeno men. Het is de „Nieuwkerk" bij de werf van P. Smit Jr te Rotterdam, vlak voor de aflevering in 1928. Dit 6280 bruto reg. ton metende schip werd door stoomturbines van 3500 pk. voortbewogen, die echter maar zes jaar dienst hebben gedaan. In het jaar 1934 werd de „Nieuwkerk" te Vlissingen gemoderniseerd. Bij de Kon. Mij. De Schelde werd het voorschip met ruim 9 meter verlengd door het aanbren gen van een zg. Maier-steven. De turbines werden verwijderd en daarvoor in de plaats kwamen twee dieselmotoren, die 8400 pk. ontwikkelden. Ter gelegenheid van deze gedaanteverwisseling heeft men gemeend het schip niet meer onder de naam „Nieuwkerk" in dienst te stellen, maar dit schip met twee leeftijden ver doopte men in „Boschfontein", waarmede 't zich kon passen bij de in hetzelfde jaar nieuw gereed gekomen „Bloemfontein" en „Jagersfontein". Deze drie schepen waren de voorlopers van de aanmerkelijk gro tere „Klipfontein" en „Oranjefontein", die vlak voor de tweede wereldoorlog aan de V.N.S.-vloot werden toegevoegd. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Met ingang van 31 Januari zullen kust vaarders, die de Scheveningse haven willen aandoen, verplicht zijn bij het binnen lopen en uitvaren van de haven gebruik te maken van de rijksloodsdiensten. Te IJmuiden en Hoek van Holland komen de loodsen aan boord. Vissersvaartuigen zijn niet verplicht van de diensten van het loodswezen gebruik te maken. In de vacature van ds. G. Wassenaar in de Nederlands Hervormde gemeente van IJmuiden-Oost is thans beroepen ds. S. de Roest te Ommelanderwijk in Groningen. Dinsdag 4 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Aries van Swansea. Con- fience van Rotterdam. Anna van Rotterdam. Britisch Scout van Londen. Glaugula van Liverpool, Nieubot van Hamburg. Mai Beute van Rotterdam. Anvioris v. Lissabon. Vertrokken zijn: Catharina Dorothea Frit- ten naar Narvik. Danae naar Antwerpen. Normandia naaf Rouaan. General Bagramiaw naar Stettin. Madjoe naar Antwerpen. Yonan naar Londen. Evertsen naar Londen. Stad Haarlem naar New York. In de Dinsdagavond te Beverwijk ge houden ledenvergadering van het in De cember opgerichte Hervormd zangkoor is tot dirigent benoemd, de heer Egbert Vos uit Heemstede. De voorzitter de heer R. Wagter kon mededelen dat het koor zich inmiddels al in veler belangstelling is gaan verheugen: het ledental bedraagt reeds 61. Besloten werd om de wekelijkse repe titie-avonden op Woensdag te houden, ze beginnen op 12 Januari, in het vereni gingsgebouw, aan de Schans. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 WOENSDAG 5 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Koning der melodieën". Rex, 20 uur: „Gesloten grenzen". P. v. d. A., afd. IJmuiden, 20 uur boven zaal Rex, lezing. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, geopend van 1417 uur. DONDERDAG 6 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Via Mala". Rex, 20 uur: „Gesloten grenzen". VELSEN Raadhuis, 9.2012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. Het schaftlokaal van de afdeling hoog ovens der KNHS was al gauw in 1955 feest terrein: de bouwafdeling vierde er het zil veren jubileum van de heer H. J. van den Ham, opzichter le klasse en chef van de sch ilderswerkplaats. Namens de directie werden de dank en de waardering onder woorden gebracht door directeur P. R. Bentz van den Berg, die tevens de gebruikelijke enveloppe over handigde. Hoofdingenieur B. Th. W. van Hasselt bracht in zijn rede de gelukwensen van be drijfsdirecteur Spies over en merkte voorts op, over het werk van de jubilaris spreken de, dat het een moeilijke baan is, het werk is niet dankbaar: onderhoud kost alleen maar geld en is niet immer direct zichtbaar. Niettemin is de conservering van de ge bouwen en installaties een uiterst belang rijk punt. Het was de heer Van Hasselt opgevallen hoe de jubilaris immer de kans had gezien in zijn vak „bij te blijven" ondanks de ge weldige uitbreiding die het begrip „verf" in de laatste jaren heeft ondergaan: dat is tegenwoordig een apart gebied van de chemie te noemen. Het bedrijf stelt het op hoge prijs zo'n vakman als de jubilaris in dienst te hebben. Hij besloot zijn woorden met het uitreiken van het vererend getuig schrift en het gedenkbord der maatschappij. De heer F. Meyers, chef van de bouw kundige buitendienst, bracht de gelukwen sen over van hoofdingenieur A. J. van Wal raven en sprak vervolgens zijn waardering uit voor de prettige samenwerking en de materialenkennis, waarover de jubilaris beschikt. Bij vele belangrijke werken, zoals de bouw van Breedband, heeft de jubilaris kennis en kunde ten dienste van het bedrijf gesteld, en zijn adviezen zijn immer juist gebleken. „Een samenwerking van 15 jaar, die geen wanklank heeft gekend": dat was de erva ring van de heer H. Groenenboom met de jubilaris. Van de vrienden over het gehele bedrijf bood de heer Groenenboom de jubilaris vervolgens een mooie rookstoel aan. Namens het personeel van de schilders werkplaats sprak vervolgens de heer A. de Vries, die de jubilaris in een bij MEKOG begonnen 20-jarige samenwerking heeft leren kennen als een goed kameraad, die op sportieve wijze de grappen van de jongere ondergeschikten wist op te vangen. Het hele personeel van de werkplaats gunt de jubilaris dan ook zijn huidige rang en functie. Met enkele anecdoten illustreerde spreker vervolgens deze tijd en hij schetste op geestige wijze de persoon van de jubi laris. Het geschenk van de afdeling aan de jubilaris en aan zijn echtgenote, want zij werd door geen van de sprekers ver geten was een radiotafel. De heer C. Jongeling getuigde voorts in een kort, hartelijk en persoonlijk woord van de sympathie, die er in de loop der jaren tussen hem en de jubilaris is ge groeid. Hierna brachten de heren G. Barbiers, P. Kuiper, F. Basstra en M. Spruit een gees tige sketch, waarin een imaginaire Minis terraad de jubilaris huldigde met een toe spraak en een feestlied, en hetgeen culmi neerde in de aanbieding van een caricatu- raal gipsen beeld van de jubilaris. Daverend gelach begeleidde dit geslaagde intermezzo, dat de artistieke hoedanigheden van deze heren eer aandeed. De chef van de tekenkamer nieuwbouw, de heer A. F. A. Bongers, merkte in zijn hartelijke speech op, dat de schilderswerk plaats de „finishing touch" brengt aan het werk van de nieuwbouwafdeling en het opgeleverde werk beschermt tegen de in werking van weer en/wind, roest en in tering. Dank voor de voorbeeldige samen werking meende spreker den jubilaris niet te mogen onthouden. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 5,004,70; gr.ra tong 3,55—3,35; kim. tong 3,30-3,20; kl. tong I 2,64—2.54; kl. tong II 2,28—2,22; tarbot I 3,90—3,50, per kg. Gr. schol 52—47; grm. schol 63—54; kim. schol 69—63; kl. schol I 71—63: kl. schol II 53—28; schar 31—22; wijting 2624, per 50 kg. Aanvoer van Dinsdag. 45 kisten tong en tarbot, 68 kisten schol, 20 kisten schar, 30 kisten wijting, 7 kisten diversen. Totaal 170 kisten. De voorzitter van de beambtenkern, waarvan de jubilaris eveneens lid is, de heer P. Rijken, sprak namens dit college, en de Kesslerhuiscommissie, de hartelijke felicitaties uit, en hij roemde de jubilaris als een goed mens en goed kernlid. De voormalige chef van de bouwkundige buitendienst, de inmiddels gepensionneerde heer Th. Fokkema, noemde in zijn harte lijke rede den jubilaris een man, die weet wat hij wil, waar men op aan kan, en een prima vakman. In de 9 jaren, dat spreker de chef van de jubilaris is geweest, was de samenwerking immer zeer prettig, en spreker had respect voor de wijze, waarop de jubilaris de moeilijkheden uit zijn werk voortkomende, steeds het hoofd heeft weten te bieden. De traditie van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, om zich in een jaarwisselingsbijeenkomst te bezinnen op hetgeen in partij en afdeling in het afge lopen jaar is bereikt èn op de perspectie ven van het komende jaar, werd Dinsdag avond in het gemeentelijk ontspannings- lokaal aan de Van Diepenstraat voortgezet. In zijn openingstoespraak merkte voor zitter E. Sanders op, dat 1954 voor de af deling een zeer goed jaar was,met een winst van ruim honderd leden, zodat de afdeling er thans 270 telt. Velsen-Noord stelde hij ten voorbeeld aan andere afde lingen, hoewel hij overtuigd was dat het ledental nog verder uitgebreid kan wor den. Het partij bestuurslid, de heer M. Sluyser uit Bussum, begon zijn rede met een waar schuwing tegen het gevaar van zelfge noegzaamheid. De partij is in ledental sterk gegroeid. Hij schreef dit mede toe aan het mandement, dat velen heeft wakker ge schud. De wereld verandert daardoor niet; het zijn de mensen, die de misverstanden in de wereld brengen, ook in de politieke. De heer Sluyser voorspelde, dat een so ciaal programma van de K.V.P. ook in 1955 niet komt, omdat deze partij zich nu weer met de groep-Welter bezighoudt, die op haar beurt wil weten waar zij met de K.V.P. aan toe zal zijn. Volgens de heer Sluyser gaat ons land in de komende twintig of vijfentwintig jaar „onherroepelijk in de richting van het democratisch socialisme". Na openhartig te hebben gewezen op het feit, dat Neder land zijn arbeidskracht „exporteert" en het loon ten aanzien van de stijgende prij zen op de wereldmarkt een ontzaglijk be langrijke rol speelt exporteren of ten onder gaan in ons dicht bevolkt land zei de heer Sluyser, dat wij een sterke overheid nodig hebben om de komende omslag in de conjunctuur te kunnen op vangen en werkloosheid tot het uiterste te beperken. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling LAZEN MET SPANNING JOHN KNITTEL's ROMAN De belastingen dienen progressief te zijn, belastingverlaging achtte spreker gewenst zodra de tijden slechter zouden worden. Ten aanzien van het huurvraagstuk merkte spreker op, dat thans geen huizen door particulieren kunnen worden gekocht als geldbelegging. Huizen-exploitatie wordt steeds moeilijker en daarom zijn voor de P. v. d. A. huurverhoging, huurbelasting en egalisatiefonds onverbrekelijk met elkaar verbonden. Sprekende over het gevaar van het mi litarisme nu het Europese leger van de baan is, was de heer Sluyser van mening, dat door de grote macht van het Westen in 1954 het oorlogsgevaar in het algemeen verder is geweken. Aan deze avond werkten mede het zang koor „De Stem des volks". In plaats van de heer A. J. van Leusen, die wegens ziekte verhinderd was, decla meerde mevrouw De Man een aantal ge dichten, onder andere van Henriëtte Ro land Holst. In de speciale voorstelling in Thalia Donderdag komt het verfilmde verhaal van John Knittel „Via Mala" op het doek. Het is een drama dat zich rond een liefelijk gelegen watermolen afspeelt Uiterlijk is alles vredig, maar in de molen vieren haat en angst hoogtij. Angst voor de molenaar Thomas Lauretz, die in dronken driftbuien vrouw en kinderen mishandelt Een van de kinderen, Sylveli, werkt bij de eigenaar van een hotel in het dorp en heeft het dus beter. Zij verzoekt Bündner, haar baas, geen drank meer aan haar vader te ver kopen, maar Lauretz weet dat dit Sylveli's werk is en ranselt ook dit kind af. Dan ontketent het drama zich pas ten volle want Lauretz blijkt vermoord te zijn. De verwikkelingen worden nog groter al3 de drost, die deze zaak onderzoekt plot seling sterft. Zijn opvolger wil met Sylveli trouwen, maar deze durft het niet aan om dat zij haar moeder en haar broer van de moord verdenkt. Toch gaat dit huwelijk door en na de nodige angstige spanningen komt vast te staan dat Bündner de mole naar vermoordde. Het is een ten voeten uit geschilderd familiedrama, dat tenslotte de toeschouwer bevredigd huiswaarts doet keren vanwege het gelukkige slot. Nu is het boeiende en dramatische gegeven op sublieme wijze verfilmd! Toegang 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend v. 11—12 uur a. h. theater. (Telefon. dagelijks) HET GOUDEN BE- STAANSFEEST van de trouwste vriend, die de Ne derlandse zeeman kent hel IJmuidense kuststation „Scheveningen Radio P.C.H." (de roepletters be tekenen niét „Paraat, Cor rect, Hoffelijk", maar ze corresponderen wel op deze aangename begrippen) is in het lage gebouw op het Sluiseiland ingetogen gevierd. Maar de klap is blijkbaar nu pas op de vuur pijl gekomen: er rolde een magnifiek gedenkboek van de persen, waarvoor een eigen PCH-redactie verant woordelijk is geweest, die begrip bleek te hebben voor haar taak. Want dit fors-opgezette boek is nergens doodgelo pen in de dorheid, die ge denkboeken wel eens plegen te ontsieren en het werd dus een lezenswaardig ge val, waarin de ernst en de luim met kundige hand dooreengemengd zijn tot een smakelijke schotel. Met aardige foto's ver lucht en (wat naïeve) teke ningen opgesierd, wordt dit gedenkboek „Scheveningen radio 19041954" geopend met een serie bijdragen van „derden" de KNZHRM, Radio Holland en diverse scheepsagenturen hebben daarin hun hart gelucht over Nederlands kust-radio- station. Vervolgens komen de meestal anonieme redactieleden aan het woord, die zijn gaan graven in het volgetaste archief der ra dio-communicatie Vooral voor de oud-gedlenden moet het een onvermengd plezier zijn te bladeren in al deze kostelijke en kostbare her inneringen. Kostelijk, omdat zij de mens achter de toe stellen in hun zwakke en humoristische momenten tonen, kostbaar, waar het stille gevecht tegen de ele menten aan weerskanten van de dunne aetherdraad vaak de enige strohalm nog in noodgevallen wordt beschreven. Maar ook de jongeren kunnen hun hart ophalen aan dit schrif tuur, dat vlot en vrolijk een feest begeleidt als keu rig gestreken feestvlag, hoog van top. De stormramp vraagt uiteraard ettelijke bladzij den en een fotocopie van een verslag uit ons blad is als voorbeeld van de harde werkelijkheid in de onver moeibare aetherijver opge nomen: het „Bravo Scheve ningen Radio" klonk toen wel heel spontaan. Het is overigens een verdiende pluim gebléven PCH is haar prachtige naam eer aan blijven doen en zal het naar aller hoop en ver wachting nog minstens het dubbele aantal jaren van het thans herdachte kun nen blijven doen. Gevonden voorwerpen Over de volgende voorwerpen zijn op de Wijk aan Zeese politiepost inlichtingen te verkrijgen: geblokte das, damesshawl, grijze herenhoed en een gele shawl. Binnenbrandje Het geviel Maandag in de bus naar Haarlem, dat een heer instapte met een branden de sigaar ter hand. De conduc teur vond en daar is hij con ducteur voor dat een bran dende sigaar niet in een rijden de bus thuishoort, nog daar gelaten of het mèg. Hij zei het de heer dan ook op beminne lijke toon: „We moeten voor zichtig zijn, want als de brand weer eens net niet thuis is, hangen we, meneer", maar de meneer bleef halsstarrig aan zijn dekblad zuigen en was niet voor rede Vatbaar. Toen in Santpoort een blauwe rook- kringel verried, dat sommeren noch vriendelijk toespreken hielp, heeft de conducteur ge dreigd de passagier overboord te zullen zetten. De sigaar is toen gedoofd en de bus heeft zich enigermate verontrust over de mentaliteit van som mige mensen, die gelijk willen hebben, altijd en overal. Laat zo'n meneer dan gaan lopen. Fooienpot Toen verleden jaar ja mensen, dat kunnen we nu zeggen de zwaargewicht pe perbus door het Noordzeeka naal werd gesleept op weg naar het plekje in de haven waar een Israëlisch stoom schip haar voorgangster-pe perbus ondersteboven voer en het geval hevig aan de grond liep met bok en al, koerste de pont netjes om het obstakel van 300 ton heen. Een landrot in een automobiel, die nieuwsgierige blikken naar 't gevaarte wierp en de dienst doende pontwachter vroeg wat dat ding daar deed, kreeg ten antwoord: Da's onze nieuwe fooienpot, meneer". Aan banden Een autoband, diie door de berijder afgekeurd en door de garage weggegooid is, blijft voor een deel der bevolking een begerenswaardig goed. Nog niet eens zozeer voor de opkopers en handelaren in non-ferro-metalen maar meer voor de „bevolkinkjes" tussen servet en tafellaken, die on vervulde visioenen zien open gaan bij het bezitten van een oude autoband. Er zijn grote heerlijkheden met zo'n rode of zwarte ring te beleven: je kunt er mee hoepelen en 's zo mers kun je er op luieren in de IJmuidense branding. Maar de twee, die er drie hadden veroverd, wisten nog iets véél mooiers: ze bonden de banden aaneen en kozen er mee het ruime sop van het Noordzeekanaal. De juichkreten van hun va- rensplezier hebben echter maar kort over de wateren geschald, want toen de politie het spelletje zag, heeft zij er een stokje voor gestoken en de jongens zijn mèt de boot naar het bero gebracht, waar de ouders zich ietwat wit om de neus, over hen hebben ont fermd. Tenslotte mocht Mi ch ielt je eigenlijk óók niet in die toren klimmen. Voorbereidingen in de sluis Oom Wim en tante Ans heb ben een bedryvlge t\jd achter de rug in de Jeugdsluis aan de Kanaalstraat. En het wordt nog even tanden op elkaar, voor op 29 Januari in het Pa tronaat de première losbarst van „Goudhaantje en de Trou badour", de alleraardigste kin deroperette, waarmee in de t\jd van Sam Vlessing triom fen werden gevierd in het IJmuiden van Tivoli en Thalia. Die kinderen vantoen zijn nu ouders geworden en hün spruiten zullen het ditkeer la ten zien, dat smeuige verhaal van het prinsesje. Willem Bijl en zjjn gade Ans Bijl-Boelsum hebben er een mooi stuk van hun vrije tijd tegenaan gegooid, om het er bij de peuters van de speeltuinvereniging „Heu- velwijk" in te krygen: oom Wim regisseerde en tante Ans was costumière-engros; Truus- je Vis studeerde de zang in en zo deden ze allemaal wat. Vooral aan het menuet in derde bedrijf, dat een sierlijke aangelegenheid gaat worden met poederpruiken, crinolines, afgemeten pasjes en een heuse maltre de ballet. De maitresse de ballet van de Heuvelwijken is overigens een nog maar piepjonge dame: Henny Paap van vijftien lentes, die op de balletschool echter al wel zo veel van het menuet heeft op gestoken, dat ze het beter kan. dan wy de foxtrot. Heuvelwijk gaat er op 29 Januari een echt móóie avond van maken. Zeventig kinders op het toneel, 's middags een zaal vol kleine en 's avonds vol grote ogen. En oom Wim en tante Ans maar glimmen van de transpiraties en de voldoe ning, want dit is naar myn smaak nog altijd een van de mooiste stukjes jeugdwerk, die er zjjn. Ik weet nog goed, dat ik een menuet moest dansen met een spichtige hofdame van elf. De familie is er nóg niet over uitgepraat. De naam ontbreekt Vlak voor het oude jaar af- litp dwarrelde er een kleurig pampier op mijn schrijftafel, waarop het bestuur van de Velsense Mariabewaarschool het kleutergemeenschapje aan het Kerkplein, dat al zo lang naar een beter dak boven het hoofd heeft omgezien op oorspronkelijke wijze de ouders der aldaar studerende dreume sen verzoekt maar eens een naam voor de nieuwe school te bedenken, de nieuwe school, die in dit nieuwbegonnen jaar in de dreven van Driehuis ver rijzen zal. Nademaal de inzen ding gesloten ls voor oude jaarsavond wil ik mijn sugges ties buiten mededinging inslui ten. Mocht er een prijs op val len, dan mag er een ander in "■aan rijden. „Klimop" Of „Kleuterhonk" Of anders „De Ranonkel". Ik wil er alleen maar mee zeggen, dat wij met het naam- geven van onze nieuwe scholen vaak wat aan de prozaïsche kant blijven en zeer verdienste lijke vaderlanders in een eer betoon betrekken, waarvan de kinders die er school gaan, al leen de naam vaak kennen en zo in de examentijd het jaar tal hunner geboorte. Thialf, de vorst der vorsten zowel des nachts als over dag, te land ter zee en in de lucht de heerser over winter voeten en ijsmutsen, oorwarmers en dubbele borstrokken, moet zich bij het nieuwe jaar over de bepegelde baard gestreken en zeer diep adem gehaald hebben, om daarna met ijselijk stemgeluid te verkonden, dat het uit moest zijn met dat ge- kwakkel. Voortaan ook winter in de winter en in dat opzicht geen voortrekkerij van de zomermaanden, wat hagel. Het is niet onmogelijk en zelfs aan te nemen dat gij allen de jaarwisseling zowel als de goede voornemens al voor de helft vergeten zijt en dus in dat opzicht niets beter blijkt te zijn dan ondergetekende uw dienaar, maar hij wil ulieden niet temin bij het begin van dit onbeschreven 1955 alle goeds, zelfs alle beters toewensen. Per nachtschuit, maar dan had de eerste Januari maar wat netter in de week moeten vallen. Zodat wij nu met gevoelloze vingertoppen en geknield op berijpte knieën in onze water putjes zijn gedoken, teneinde een bed van kranten en stro te spreiden rond het wankele bezit van een open water kraan, de Nederlandse bouw meesters krachtig naar de maan wensende, nademaal zij bij het bouwen onzer haard steden n\et overgave naar het koudste plekje van het huis hebben gezocht om er een dun waterpijpje langs de muur (uiteraard de buitenmuur) te leggen. Daar kan ik elk jaar weer stomverbaasd en kriegel van worden. Zijn wij bijgekomen en uit- getierd, dan rest ons een droeve blik in het kolenhok, waar gisteren beslist nog vier mud en nu nog wat schamel gruis ligt. De kolenman wordt in hel holst van de nacht aan het warme bed ontrukt om staandebeens drietjes of noot jes te verkrijgen en als de kolenman dan zegt, dat hij al driehonderd-een-en-twintig andere koukleumers op de achterkant van een envelopje heeft geschreven, gaan wij naar een andere kolenman, die eveneens zulk een vol- beschreven envelopje kan to nen. Geen van beiden hebben ze drietjes, noch nootjes, want iedereen wil drietjes en noot jes, plotseling. Maar mórgen, meneer, mórgen. Ik wil maar zeggen, dat ge de mannen, die thans even onder hoogspanning moeten werken opdat wij warm blij ven, niet té zwaar moogt val len, want zij wisten er echt niets van, toen die vorst Thialf diep adem haalde en zei, dat het uit moest zijn met de zomer. De vogelijns in de tuin óók niet. Die hippen verwijtend door beemd en straat en vin den maar heel af en toe nog wat eetbaars in de zich slui tende aardkorst, om van het drankprobleem maar helemaal te zwijgen. Als er dus eens een korstje overblijft, gelieve men milddadig te strooien, want de vogels krijgen het voorwaar erg genoeg, nog erger dan de kolenmannen voornoemd. Tenslotte hoef "ik ulieden niet eens aan te raden, de mensen langs de weg, die in de rillingen huns aanschijns hun brood verdienen (en het uwe onder meer bezorgen) met meer dan gewone warmte tegemoet te treden. Een klein tje koffie kan wonderen ver richten in het dagelijks ver keer der mensheid. We zijn nu tóch aan een nieuw jaar begonnen, laten we er eens wat van maken, vrienden. LAMPENIER Jubileumwedstrijd tegen Vitesse '22 De Katholieke voetbalvereniging Wijk aan Zee bestaat Zondag 9 Januari 25 jaar. In veiband hiermede wordt in de middag uren ijs en weder dienende een ju bileumwedstrijd gespeeld met als tegen stander het Castricuimse Vitesse '22. Het actieve Castricumse comité van Herwonnen Levenskracht had voor Dins dag in zaal Roozendaal een propaganda filmavond belegd, welke bijeenkomst niet die belangstelling kreeg, die zij verdiende. Zij die echter de kou wel hadden getrot seerd kregen in het eerste gedeelte van de rolprent „Herwonnen Levenskracht" een overzicht van het werk van het comité. Na de pauze werd het tweede gedeelte van de film vertoond dat de ziekte, het onder zoek, opneming in het sanatorium Berg en Bosch en het herstel van een huisvader in beeld bracht, een speelfilm, welke niet na liet diepe indruk op de aanwezigen te maken. De bijeenkomst werd geopend door de heer P. de Vries, voorzitter van het plaat selijk comité. In afwachting van de Castricumse dam club St. Thomas heeft de sterke speler B. Beentjes, tijdens de Maandag in hótel Sport-Duinzicht gespeelde onderlinge wed strijden, een nederlaag geïncasseerd. Hij verloor van de heer A. Rietveld. C. v. d. Himst versloeg C. Juffermans en J, Geuke en G. Sprenkeling deelden de punten. Oud-secretaris A. de Zeeuw won van oud-voorzitter C. Ory. De jonge speler P. v. d. Himst moest in de tweede afdeling zijn meerdere in C. Reijnders erkennen. S. Groentjes en R. Stet speelden gelijk. De uitslagen in de derde afdeling zijn als volgt: B. Braken- hoffTh. Graas 11, L. ZwartJ. Stee man 02, D. KonijnW. Admiraal 11, B. LoumanL. de Ridder 11, Th. Hol landerP. Kroone 11, J. HollanderF. Zonneveld 11. Op de in café „De Oranjeboom" gehou den ledenvergadering van de tuinbouw- studieclub „Heemskerk Vooruit" heeft de heer D. Twisk, hoofdassistend van de Rijkstuinbouwconsulent, een lezing gehou den over de teelt van irissen. De heer Twisk vertelde hoe de irissen reeds in de zestiende eeuw uit Spanje en Portugal werden geïmporteerd. Aan het begin van deze eeuw waren er- van deze soort, die in deze streek zeer goed ge dijde, ruim achthonderd variëteiten. Deze irissen hadden echter één nadeel: ze leen den zich niet voor vroegbloei en de soort is nu zo goed als uitgestorven. De eerste Hollandse irissen kregen de naam van beroemde schilders als Frans Hals. Spreker behandelde ook nog het kruisen van deze bloemen, waarmee enige streekgenoten veel succes hebben gehad. Aan het eind van zijn betoog kreeg de heer Twisk nog vele vragen te beantwoor den. De voorzitter de heer D. de Ruiter deel de in zijn openingswoord mede dat het be stuur de contributie voor dit jaar heeft vastgesteld op vier gulden. Hij wekte de leden op de culturele dag bij te wonen. Het bestuur heeft plannen opgesteld om enige excursies te houden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7