Niet gedagvaarde getuige schrijft brief naar A.N.P. ZWITSAL Atoomtentoonstelling komt naar Nederland PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Gezonde Bat?/es Wereldnieuws De Berkelse vergiftigingszaak Mevrouw O. had zelfmoordplannen" Fa E. DEGRAAFF De radio geeft Vrijdag i Omstreden loonregeling bij de omroep „Oorzaak lag mogelijk bij landingsgestel" ZocU ia Uet zo -J DONDERDAG 6 JANUARI 1955 fij„e Bronst* 'n TIP VAN BOOTZ N.V.B.V. heeft critiek op „Rapport Matser" Handen en Li ppen ruw? w Militair in Duitsland met typhus besmet? Het Triton-onderzoek Gezagvoerder Peetoom geeft zijn mening Betalings-overschot in December 108 millioen Morfinist stal injectie spuiten en ampullen Critiek op heffing tolgeld voor versnelde tunnelbouw Deense luchtmacht zoekt buitenlandse officieren geschut Uitwerping klassiek 99 Het Algemeen Nederlands Persbureau heeft dezer dagen in een uitvoerige brief van een gedetineerde in de strafgevange nis aan de Pompstationsweg in Den Haag ter publicatie mededelingen ontvangen over een gesprek, dat deze gedetineerde zegt te hebben gehad in een der eerste maanden van 1952 de juiste datum kan hij zich niet herinneren in een lunchroom aldaar met (de thans overleden) mevrouw O., echtgenote van de Berkelse arts, die tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, omdat hij zijn vrouw door toediening van vergif van het leven zou hebben beroofd. Deze gedetineerde zegt, dat hij een lunch room bezocht en, zoekend naar een ge schikte plaats in de overvolle zaal, een dame die aan een der tafeltjes zat. een voorwerp uit de hand liep. Nadat hij het had opgeraapt en haar ter hand gesteld, verzocht hij aan hetzelfde tafeltje te mo gen plaatsnemen, hetgeen werd toegestaan. Hij kwam in gesprek met deze dame. die er slecht uit zag en over hoofdpijn klaag de. Op zijn suggestie iemand van het per soneel een middeltje tegen hoofdpijn te laten halen, zou zij hebben geantwoord, dat zij leed aan een gezwel in de hersenen, dat vroeg of laat toch haar dood zou ver oorzaken. In de loop van het gesprek zou de dame hem steeds vertrouwelijker mede delingen hebben gedaan, hebben verteld over haar man. die arts was, over de ver houding met haar moeder en hem, onder gebruikmaking van de woorden „suicide" en „succomberen", hebben medegedeeld voornemens te zijn zich van het leven te beroven. Hij zou hebben getracht haar dit uit het hoofd te praten, evenwel zonder zichtbaar succes. Vervolgens zou de vrouw, die zich als mevrouw O. zou hebben ken baar gemaakt, hem op een papiertje in „vlot blokschrift" haar naam. adres en telefoonnummer hebben verstrekt, daarbij de hoop uitsprekend dat zij hem nog eens zou ontmoeten. De gedetineerde zegt tenslotte geen con tact meer met de dame te hebben gezocht en gehad, haar slechts vaag te kunnen be schreven en het briefje te hebben ver scheurd. Vervolgens deelt hij mede in de maan den Juni en Juli 1954 de verdediger van de Berkelse arts. mr. Huygens, van het een en ander schriftelijk en mondeling op de hoogte te hebben gesteld, waarna ziin ver klaring op verzoek van mr. Huygens op 13 Juli 1954 in de gevangenis in tegenwoor digheid van een riiksrechercheur is her haald en vastgelegd in een proces-verbaal Tenslotte spreekt hij er zijn teleurstelling over uit. dat hij. ondanks zijn bereidver klaring daartoe aan mr. Huygens. niet als getuige a décharge voor het hof is gedag vaard, zet hij uiteen, dat hij daarop heeft aangedrongen en dringt hij aan op publi catie van zijn mededelingen, omdat hij zich verplicht acht daaraan bekendheid te geven. Dat hij daaroo niet heeft aange drongen vóór de behandeling door de rechtbank, verklaart hij uit het feit, dat toen nog de mogelijkheid bestond, dat de arts zou worden vrijgesproken, in welk ge val hij zijn verklaring zou hebben kunnen achterwege laten. Mr. Huygens' commentaar Op een vraag aan de verdediger van de ADVERTENTIE Ook in 1955 Uw leverancier van Koninginneweg 48 Haarlem - Tel. 13609 'N SERVICE ZONDER WEEGA HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Platen. 12,00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Koersen 14.00 Kamerorkest. (14.20—14.40 De stem der vol keren, causerie). 15.00 Orgel en zang. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de kin deren. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muziek, causerie. 19.30 Reportage. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Literaire causerie. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 Gevarieerd programma. 21.00 Amusementsmuziek. 21.35 Buitenlands week overzicht. 21.50 Spaanse volksmuziek. 22.20 Lichte muziek. 22 40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Platen. 11.10 Tenor en piano. 11.30 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestantse causerie. 13.20 Instrumentaal sextet. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 14.50 Vocaal en semble en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 16.00 Reportage. 16.15 Pianorecital. 16.45 Platen 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte muziek. 17.45 Stemmen van overzee.. 18.00 Platen. 18.15 Lichte muziek. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen 1. het maandelijks overzicht, van de Ver enigde Naties. 2. te pi.m. 19.20 Het emigratie praatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Elias, oratorium. 23.15 Nieuws. 23.30— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00, 14,25, 15.00, 15.45 en 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Peter Grimes, opera. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Univer siteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). Berkelse arts, mr. M. H. Huygens, wat hij van deze verklaring dacht en waarom hij het dagvaarden van deze getuige voor het hof niet heeft verzocht, bevestigde deze, dat de gedetineerde hem over zijn verkla ring en haar inhoud had ingelicht en toon de ter vergelijking het afschrift van het proces-verbaal van het verhoor, waarvan de inhoud vrijwel de zelfde is. Mr. Huy gens heeft de gedetineerde er op gewezen, dat zijn verklaring hem op het eerste ge- zich hoogst vreemd voorkwam, maar van belang zou kunnen zijn, indien zij op waar heid berustte. Ter toelichting hierop zeide mr. Huy gens, dat hem aanvankelijk te veel détails in het relaas van de gedetineerde leken te kloppen met bijzonderheden uit de latei- bekend geworden en ook ter zitting van de rechtbank naar voren gebrachte feiten. Dit had hem argwanend gemaakt ten opzichte van de inhoud. Na overleg met de deken van de Orde van Advocaten en andere autoriteiten had hij er daarom van afge zien de gedetineerde voor het hof te doen dagvaarden. Nu deze echter ondanks het feit, dat van kennelijk voordeel nergens blijkt, blijft aandringen op publicatie daarvan, vraagt de raadsman zich thans af of van diens verklaringen niet ernstiger nota moet wor den genomen. ADVERTENTIE POEDER ZALF 2EEP 0LIE LOTION Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Om mij bij de zaak te bepalen: Bij TIP kan ter wereld niets halen. k Wil verder nog gaan En zeg U spontaan: TIP is met geen goud te betalen: Inz. Mevr. A. V. J., Eiinkwijk ontv. 1 fl. Tip en 1 II. Bootz' Cherry Brandy. De Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers heeft gereageerd op het onlangs verschenen rapport van de com missie voor de belangen van de voetganger in het verkeer, ingesteld door het verbond voor veilig verkeer. Het hoofdbestuur van de N.V.B.V. is unaniem van mening dat de in het „rapport Matser" voorgestelde opheffing van het vöorrangsrecht van de voetganger op de oversteekplaats ten gun ste van het afbuigende verkeer op ge regelde kruispunten, ten enenmale onaan- i vaardbaar is. Het hoofdbestuur van de ve viiging meent dat de voorgestelde regeling juist voor de bona fide automobi list en de bona fide voetganger aanleiding zal geven tot onzekerheid, aangezien bei den geneigd zullen zijn elkaar voorrang te verlenen. Het heeft de leden van het hoofdbestuur getroffen, dat in het „rap port Matser" de snelheid van het weg verkeer niet ter sprake is gebracht. Zij menen dat wederinvoering van snelheids beperkingen in bebouwde kommen ge boden is. Het zou volgens de N.V.B.V. voorts aanbeveling verdienen, dat de voetganger uitsluitend gebruik maakt van het linkertrottoir. Verscheidene onder delen van het rapport heeft de vereniging kunnen aanvaarden, doch op enkele an dere, naar haar mening belangrijke, on derwerpen heeft zij critiek. De voorzitter van de vereniging, de heer L. C. Admiraal, is thans bezig met de samenstelling van een studierapport, gewijd aan de belangen van de voetgangers, dat, naar het hoofd bestuur van de N.V.B.V. heeft aangekon digd, dieper op de zaak zal ingaan, dan de commissie Matser heeft gedaan. Het spreken over atoom-energie doet tal van mensen onmiddellijk denken aan een alles vernietigende kracht. Zij weten niet, dat deze energie voor vreedzame doelein den kan worden toegepast. De mogelijk heden daartoe zijn zo veelomvattend, dat niet te voorzien is op welke gebieden atoomkracht in de wereld van morgen ge bruikt zal worden. In een rede voor de Algemene Vergade ring van de V.N. heeft president Eisen hower op 8 December 1953 gezegd, dat Amerika weet, dat het gebruik van atoom energie voor vreedzame doeleinden geen toekomstdroom is. De mogelijkheid deze kracht reeds thans te gebruiken, is bewe zen. Om dit nu ook het Nederlandse volk te tonen, zal men binnenkort een mobiele tentoonstelling een tournée door ons land laten beginnen. Aan deze expositie, die onder de auspiciën staat van de regeringen van Amerika en Nederland, is de veelzeg gende titel gegeven: „Het Atoom, Hoop voor de toekomst". Het te exposeren materiaal wordt in hoofdzaak ondergebracht in vijf trailers, Er blijkt in omroepkringen ontstemming te heersen over de ontworpen salarisrege ling, die thans bekend is geworden. Deze ontstemming richt zich met name tegen de indeling van de verschillende functionaris sen in de salarisklassen. De nieuwe rege ling deelt het omroeppersoneel in dertien salarisklassen. Een winstpunt wordt vol gens de vakbondsfunctionarissen geacht, dat de salarissen voor manlijk en vrouwe lijk personeel thans gelijk zijn gesteld. Ook richt zich de ontevrédenheid niet zozeer tegen de salarisschaal in de onder scheidene klassen, doch bijvoorbeeld het feit, dat mensen die betrekkelijk eenvoudig werk doen, in dezelfde salarisklasse zijn ondergebracht als een technicus met een jarenlange opleiding, wordt onaanvaard baar geacht. Naar werd medegedeeld, is de nieuwe salarisschaal en klasse-indeling, die voor bepaalde groepen een salarisverlaging be tekent, tot stand gekomen na een advies door het bureau Berenschot, dat zich bezig houdt met functie-analyse. De speciale constellatie van het omroepbedrijf stelde dit bureau voor een moeilijke taak, aan gezien er vele functies waren die met geen enkele functie in een ander bedrijf verge lijkbaar bleken. Tenslotte zou men een vergelijking hebben getrokken met de ver houdingen bij Van Gend en Loos. Naar van de zijde der directie van de N.R.U. werd vernomen, verkeert de kwes tie der salarisregeling nog in het stadium van vertrouwelijk overleg. Men bleek op dit moment daar niet bereid te zijn nadere inlichtingen te verstrekken. die speciaal voor dit doel zijn entworpen. Door de wagens in een vierkant op te stellen, waardoor een „binnenplaats" ont staat, omvat de expositieruimte een opper vlakte van 1600 vierkante meter. Het thema van de tentoonstelling is ge baseerd op het feit, dat de mens het won der van het atoom heeft ontdekt en hoe deze ontdekking een zegen kan worden voor allen, die de aarde bevolken. Op po pulair technische wijze wordt een aan schouwelijk beeld gegeven van de poten tiële kracht van het atoom. Wat het vermogen van één kilogram uranium-235 is, wordt de tentoonstellings bezoeker op pakkende wijze getoond, even als wat de radioactieve isotopen, geprodu ceerd in de atoomzuilen in Engeland, Amerika en Canada,.voor de geneeskunde, landbouw en industrie betékenen. De rijdende tentoonstelling was al te zien in Italië én bevindt zich momenteel in Antwerpen. Het aantal bezoekers, dat sinds Maart 1954 de expositie in ogen schouw nam, heeft de twee millioen over schreden. Men neemt aan, dat ook in ons land de interesse voor het atoomwonder groot zal zijn. De tentoonstelling zal te zien zijn in Den Haag (van 19 Januari tot 28 Ja nuari), in Enschedé (van 2 Februari tot 6 Februari), in Eindhoven (van 11 Februari tot 16 Februari), in Amsterdam (van 22 Februari tot 6 Maart), in Rotterdam (van 10 Maart tot 18 Maart) en in Utrecht (van 22 Maart tot 31 Maart). ADVERTENTIE Bij een gedemobiliseerde militair te Del den. die student is aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is dezer dagen typhus gecon stateerd. Desgevraagd verklaarde de ge neeskundige inspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid voor Overijsel en de Noord-Oost-Polder, dat de enige mogelijkheid is, dat de patiënt in Duits land, toen hij deelnam aan militaire oefeningen is besmet. De ziekte openbaarde zich namelijk op 15 December en volgens de medische wetenschap moet warden aan genomen, dot de besmetting 14 tot 21 da gen daarvóór is geschied. Tijdens de laat ste week van November nam de patiënt aan de oefeningen deel. Het bloedonderzoek heeft uitgewezen dat men hier inderdaad met een geval van ty phus heeft te doen, het bacteriologisch on derzoek heelt dit echter niet kunnen vast stellen. De zieke levert geen gevaar op voor besmetting. In deze grafiek geven wij een overzicht van de spaarsaldi bij de Rijkspostspaarbank en bij de bijzondere spaarbanken in Ne derland. Dit wil dus zeggen, het verschil tussen de ingelegde en terugbetaalde gel den. Het voordeelig spaar- verschil van de Rijks postspaarbank werd over geheel 1954 door het Centraal Planbureau geraamd op 60 millioen gulden. Eind November 1954 werd dit bedrag reeds bijna bereikt. Het spaartotaal van de bijzondere spaarbanken beliep tot en met October ruim 170 millioen gulden, zodat de Nederlandse bevolking in de loop van 1954 bijna een kwart milliard gulden opzij wist te leggen. Het gemiddelde aantal inleggingenper maand bedroeg bij de Rijkspostspaarbank ongeveer 500.000 tegen 600.000 bij de bijzondere spaarbanken. Het aantal terugbetalingen was 200.000 tegen 250.000 per maand. De 6 loonsverhoging per 1 October is zichtbaar bij de Rijkspostspaarbank-spaar- cijfers over November. Een zelfde stijging ziet men na de loonronde van 1 Januari 1954 bij beide categorieën spaarbanken. 1954 DUBLIN (Reuter) Naar schatting is het KLM-toestel „Triton" slechts 39 of 49 seconden in de lucht geweest alvorens het op 5 September verleden jaar in de mon ding van de rivier de Shannon viel. Deze mening werd Woensdag uitgesproken door H. C. Vermeulen, employé van het weten schappelijk bureau te Schiphol van de KLM. gedurende het voortgezette onder zoek naar de ooi-zaken van de ramp. De neer Vermeulen zeide dat hij een aantal berekeningen had gemaakt met be trekking tot de gedragingen van de „Tri ton" op de ochtend van de ramp. Op basis van deze berekeningen was hij tot de con clusie gekomen dat het toestel normaal had gereageerd en dat er geen „ongewo ne tegenstrevende krachten" en geen ver lies van vermogen waren geweest. Een der vier advocaten van de KLM bij het onderzoek, Richard MacGonigal, zei te gen de heer Vermeulen gedurende het kruisverhoor, dat hij het hof de mening zou stellen, dat de opdracht van de ge zagvoerder van de „Triton", commodore A. Viruly, om stijgvermogen of handhaving van stijgvermogen werd gegeven op bijna hetzelfde ogenblik dat he+ toestel het wateroppervlak raakte. Hij zou tevens stel len', dat de snelheid van het toestel op het ogenblik, dat het met het water in aanra king kwam tussen de 295 en 300 kilometer per uur had bedragen. De heer Vermeulen zeide, dat onder nor male omstandigheden het toestel bij die snelheid in klimmende toestand had moe ten zijn op een hoogte van tussen de 120 en 150 meter. Dit zou althans zo hebben moe ten zijn, tenzij zich tegenstrevende krachten hadden voorgedaan, er te weinig „lift" was geweest, of een ander manke ment was opgetreden. Hij schatte de snelheid op het ogen blik dat het toestel met het water in aan raking kwam tussen de 295 en 35/) kilo meter per uur. Gezagvoerder F. Peetoom van de KLM verklaarde het mogelijk uit blijven staan van het landingsgestel van de „Triton" als een mogelijke oorzaak van het ongeluk te beschouwen. Hij zei dit in antwoord op vragen met betrekking tot het falen van het rode lampje voor het landingsgestel van de „Triton". Hij zei aan te nemen, dat de „Triton" in zes seconden vijftig meter aan hoogte had verloren en voegde er aan toe: „Als je na die zes seconden op je hoogtemeter kijkt, ben je verbaasd 50 meter minder af te lezen als niemand tot op dat ogen blik de invloed heeft vermoed van dit on verwacht uit blijven staan van het lan dingsgestel" De heer Sean MacBride vroeg gezag voerder Peetoom daarop, of hij het moge lijk uit blijven staan van het landingsgestel als zeer gevaarlijk beschouwde. De gezag voerder antwoordde op deze vraag. „Dat is precies zoals ik het zie". Óp de vraag of hij dit beschouwde als een mogelijke oorzaak van het ongeluk, antwoordde Peetoom: „Ik geloof, dat dit zéér wel mogelijk is". In antwoord op verdere vragen zei ge zagvoerder Peetoom van mening te zijn dat een beter waarschuwingssysteem zou moeten warden ingevoerd, om aan te ge ven wanneer een landingsgestel in inge trokken toestand is. Hij voegde er aan toe, dat mogelijk ook de vliegtechniek zou moeten worden veranderd. De Nederiandsohe Bank deelt mede, dal blij Kens de voorlopige gegevens het beta lingsverkeer met de aan de Europese Beta- lings Unie deelnemende landen voor Ne derland gedurende de maand December 1954 resulteerde in een overschot van circa f 108 millioen. Hierbij is rekening gehou den met de rente over het batig saldo in de E.B.U. te ontvangen voor het tweede half jaar van 1954. 38. „Kom mee, Janus", hijgde de ene kruier, „met kissies die kreunen wil ik liever niks te maken hebben!" „Ik ook niet", beaamde Janus, „vooral als er op die kissies slaat, dat er spoken in zitten" Haastig verlieten beiden het ruim. Dit was zeer naar de zin van Panda. „Nu kan ik eindelijk de geest van Jolliepop uit die kist bevrijden", dacht hij, terwijl hij een breekijzer greep. Zonder een ogenblik te verliezen, stak hij het ijzer tussen het dek sel en de kist en begon te wrikken zo hard hij kon. Een voor een lieten de spijkers los. Maar toen het deksel meer en meer week, begon Panda zich toch huiverend af te vragen, wat er uit zou komen. Hoe zou de geest van Jolliepop er uit zien? Maar zich vermanend, wrikte hij verder, tot het deksel eindelijk knarsend los liet. „Jolliepop!", riep hij, toen hij de omge keerde gestalte daarbinnen ontwaarde. bbben je Jolliepops g... geest?" „Neen, mijnheer Panda", klonk de ver trouwde stem uit de kist, „ik ben Jollie pops mishandeld lichaam". Dinsdag is door de Utrechtse politie ge arresteerd en ter beschikking van de offi cier van Justitie gesteld de 28-jarige Utrechtse vertegenwoordiger H. F. Hij zou in de laatste week van December en begin Januari, door zich uit te geven als arts, bij vier Utrechtse aDothekers een injectiespuit met bijbehorende ampullen opial hebben losgekregen. Hij is naar de politie bleek morfinist en gebruikte het verdovende middel voor zichzelf. Voorts zou hij bij zijn werkgever, een Utrechtse instrumenten fabriek, verschillende apparaten hebben ontvreemd ter waarde van 2500 gulden. In zijn Woensdag gehouden Nieuw jaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier, de heer J. F. Ie Blansch, critiek uitgeoefend op de heffing van tolgeld voor een versnelde uitvoering van de tunnel bouw. Hij zeide: „In het afgelopen jaar is de Kamer, vaak in samenwerking met haar zusterkamers, opnieuw voortdurend actief geweest ten aanzien van een versnelde uitvoering van de tunnelbouw bij Velsen en het vinden van noodoplossingen alvorens de Velser- en later de Hemtunnel gereed zullen zijn. De door de minister van Verkeer en Water staat in uitzicht gestelde aanleg van een noodbrug over de sluizen bij IJmuiden zal wel een tijdelijke verlichting geven, maar ik ben er niet van overtuigd, dat deze on- lossing voldoende zal zijn tot het ogenblik, waarop de Velser tunnel gereed zal zijn. Wij hebben dan ook niet nagelaten dit. oordeel ter kennis van de minister te bren gen. In haar rapport beveelt de staats commissie van advies inzake de oever verbinding Noordzeekaal en IJ ter finan ciering van de versnelde uitvoering van de tunnelbouw de heffing van een tolgeld aan. Ik vraag mij echter af of het redelijk is iuist het verkeer naar en van het gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal daar mede te belasten, terwijl dit landsdeel reeds zo lang in zijn ontwikkeling werd gehandicapt en andere zeer kostbare voor zieningen steeds zonder bijzondere heffin gen zijn 'gefinancierd." ADVERTENTIE Hei „lekkere" levertraan produet Vraag Uw f leverancier gratie proef flaconnetje KOPENHAGEN (Ritzau) De bevel hebber van de Deense luchtmacht, gene raal Oersley, is naar Parijs gevlogen om te verzoeken zestien geallieerde officieren voor de Deense luchtmacht beschikbaar te stellen. Volgens de Deense luchtstrijd krachten is het noodzakelijk in het voort durend gebrek aan officieren te voorzien door indienstneming van buitenlandse offi cieren. Indien het geallieerde hoofdkwar tier het verzoek kan inwilligen, zullen het alleen Amerikanen zijn. De zestien offi cieren zijn niet toereikend. Eerder werd gesproken van 80 tot 100, maar met het oog op de kosten zal worden gestreefd naar 30 tot 40 buitenlandse officieren. Geldnood. Het Protestants kerkhof van Rome, wereldberoemd door de graven van Shelley en Keats, blijkt niet meer te kunnen worden onderhouden. De op zichter van de dodenakker Marcello Piermattei heeft een beroep gedaan op alle Protestanten in de wereld om geld te sturen voor zijn begraafplaats waar door de eeuwen heen dichters, artistcn en philosofen werden ter aarde besteld. Uittocht. Volgens een officiële schatting bedraagt het aantal bewoners van Noord-Vietnam, dat tot op twee Januari naar Zuid-Vietnam is uitgeweken, on geveer 600.000. Geschrapt. Het Internationale Monetaire Fonds heeft bekend gemaakt, dat Tsje choslowakije sedert het begin van dit jaar geen lid meer is van deze instelling, daar dit land in gebreke is gebleven zijn verplichtingen tegenover het fonds na te komen. Tsjechoslowakije is tevens geen lid meer van de Wereldbank. Tsjechoslowakije was het enige com munistische land, dat was aangesloten bij de instelling van Bretton Woods. Plichtsverzuim. Van betrouwbare zijde te Taipeh wordt vernomen, dat luitenant- generaal Pao Sjih Soeng, voormalig rechter en advocaat-generaal Jbij het nationalistisch-Chinese ministerie yan Defensie, ter dood veroordeeld is. Géné raal Pao werd een jaar geleden op be schuldiging van plichtsverzuim gear resteerd. Huisjes. Russische troepen hebben in_ de afgelopen weken acht nieuwe controle punten ingesteld op wegen in Oosten rijk. Sommige zijn ingesteld op belang rijke wegen, die naar Wenen leiden. De controle-punten bestaan uit houten huisjes, uitgerust met een telefoon, die in verbinding staat met het dichtstbij zijnde Russische hoofdkwartier. Er zijn echter geen slagbomen of wegversper ringen. Records. Zowel een Britse als een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij eist een Trans-Atlantisch record op. Gezagvoer der James Howard van de BOAC, zegt de vlucht van Londen naar Montreal te hebben volbracht in 11 uur 56 minuten. Het oude record van 12 uur 22 minuten werd in 1953 gevestigd door een Strato- cruiser, eveneens van de BOAC. Het andere record zou zijn gevestigd op het traject van Londen naar New York door de Amerikaanse gezagvoerder Robert L. Buelteman met een DC-6B toestel. Hij zei, dat hij dit traject had gevlogen in 11 uur 47 minuten. Ook het record op dit traject stond sinds 1951 op naam van een Stratocruiser van de BÓAC, die er 12 uur en 53 minuten voor nodig had gehad. Topzwaar. Uit statistische gegevens blijkt dat in de periode van 1947 tot einde 1953 de bevolking in België met 285.860 zielen gestegen is tot 8.798.055. In de eerstvolgende vijf jaar zal de rustende bevolking (boven 65 jaar) toenemen, terwijl de bevolking op beroepsleeftijd zal verminderen. In 1958 zullen de jong ste groepen der beroepsbevolking zeer klein zijn. Omgekeerd zullen de groepen boven de 50 een grotere omvang hebben dan ooit te voren. Afwezig. In Canada zijn op twee verschil lende plaatsen acht kinderen in hiïn brandende tehuizen omgekomen terwijl hun ouders afwezig waren. In het ene huis waren vijf kinderen, van wie het jongste door een buurman gered kon worden. Ontwerper. Het West-Duitse tijdschrift „Der Spiegel" meldt dat Siegfried Gün- ther, in de afgelopen oorlog ontwerper der ,,Heinkel"-vliegtuigfabrieken en specialist op het gebied van straalmoto ren, die na de oorlog met een aantal andere Duitse geleerden naar de Sov jet-Unie werd overgebracht, waar hij de „M.I.G.-15"-straaljager zou hebben ontworpen, in (West)-Duitsland terug is, waar hij werkt in een fabriek van scooters, die onder leiding staat van dr. Ernst Hei'nkel. Volgens „Der Spiegel" wenst Günther niets mede te delen over zijn ervaringen in de Sovjet-Unie. Fascistisch. Zeven vooraanstaande leden van de Duitse fascistische ondergrondse groep „Schwarzer Wolf" zijn door een Pools militair gerechtshof te Gliwice (Silezië) veroordeeld tot vonnissen variërend van acht tot vijftien jaar, al dus radio-Warschau. De organisatie zou verscheidene ernstige sabotagedaden hebben gepleegd. Snel fotografie. In het observatorium van Parijs is, na elf jaar van onderzoekingen en proefnemingen een toestel voor elec- tronische fotografie gebouwd, dat bin nenkort zal worden beproefd op het observatorium van St. Michel de Pro vence bij Forcalquier. Met het nieuwe apparaat zal het mogelijk zijn in vier minuten astronomische foto's te maken, inplaats van in zes tot acht uur. WE HEBBEN GEZIEN dat het geschut uit de oudheid bestond uit een drietal ty pen t.w. de katapult, de ballista en de onager die door veerkracht pijlen, stenen, speren of kogels naar de vijand slingerden. En de uitwerking hiervan was werkelijk niet gering, want de ballista wist in zijn laatste ontwikkeling projectielen van meer dan 100 kg. ruim 300 meter ver te slinge ren, en een Griekse vestingbouwer uit de de 2de eeuw na Chr weet te vertellen dat muren van 5 meter dikte aan het geschut weerstand kunnen bieden, wanneer men de vijand althans belet te naderen tot een afstand van 164 meter. De machines waarmee Julius Caesar tegen de Galliërs op trok waren weliswaar van lich ter makelij, maar de bouw meester Vitruvius weet toch te vertellen dal de katapulten een last van 35 kg. 600 meter ver konden wegwerpen. Ook de Galliërs waren modern bewapend, want Caesar zelf verhaalt uit die dagen dat het geschut der Marseillanen niet kon heen- boren door hout van een voet dikte. Met andere woorden: een boom van 25 cm. dikte kon door de aldus afgeschoten spe ren en pijlen wèl worden doorboord! Uit al deze voorbeelden blijkt duidelijk, dal het geschut in de oudheid algemeen ingang had gevonden, en dat het zeker niet incidenteel gebruikt werd. Integen deel, zoals tegenwoordig de artillerie bij elke divisie is ingedeeld, zo waren ook de werpmachines in de oudheid aan de legioe nen toegevoegd. Zij behoorden tot de vaste en normale legerindcling. In het handboek van de Krijgskunst, dat een zekere Vegetius in de 5de eeuw heeft samengesteld, maar dat uiteraard gebaseerd is op gegevens van veel oudere auteurs, wordt verteld „dat ieder legioen voorzien is van ballistae, die geplaatst zijn op affuiten, van wielen voor zien. Zij worden door muilezels getrokken en bediend door een elftal soldaten van het centurio (honderdmanschappen) waartoe zij behoren. De ballistae worden niet al leen gebruikt om legerplaatsen te verde digen, maar zij worden ook op het slag veld opgesteld, achter de zwaargewapenden Geen rui- terharnas en geen infanterie- schild is bestand tegen de grote pijlen die ze afschieten. Een legioen telt dus ongeveer 55 ballistae". Dat de artillerie in de oudheid, een belangrijke rol I in de veldslagen speelde, is dus zeker niet te boud gesproken. Daarom is het dubbel jammer dat geen van deze slingerwerktuigen aan ons is overgeleverd. De verscMllende beschrij vingen maken het wel mogelijk er een globale indruk van te krijgen en hun wer king enigszins te beseffen, maar hóe dat geschut nu precies in elkaar zat, weet men niet, zodat we ons moeten blijven behelpen met afbeeldingen die de constructie wel enigszins weergeven, doch de mogelijk heid voor twijfel openlaten. En nu we zojuist gesproken hebben van hout van een voet dikte dat door de Gal liërs niet doorboord kon worden, moeten we toch ook eens spreken over hout da* de huidheid van steen heeft. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLOI*.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2