De ware drijfveer SS 25 Jonge Vrouwelijke Kracht Tilburgse recherche stelt scherp onderzoek in naar wilde schutter Zweedse bisschop pleit voor een confessionele partij MEISJE GEVRAAGD Ziel in de welvaartsstaat vergeten Help de vogels Kort verhaal door Gerth van Zanten Geen prijs blijft heel! TrntteMuUe oriGEjflrts bekwaam chauffeur UIT ANDERE BLADEN Regering geeft publiek een schok DONDERDAG 6 JANUARI 1955 9 Duits schip op mij'n gelopen ten Noorden van Rottumeroog Onderzoek gevraagd over gang van zaken bij E.T.I. 1954 recordjaar voor Nederlandse Spaarbank- bond Gekleurd kwaliteitsondergoed charmeuse Directoires, Camisoles en Onderjurken HALVE PRIJZEN WOLLEN HERENVESTEN 30% KORTING BLOEMSÏR. TeL423S YMU1DEN MACHINESTIKSTERS HANDWERKSTERS BIJPERSER FLINKE VROUWELIJKE KRACHTEN en BEKWAME OVERHEMDENPERSSTERS ONGESCHOOLDE JONGE MENSEN MACHINESTIKSTERS, KNIPSTERS, HANDWERKSTERS, ook leerlingen, b tevens JONGE MEISJES Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort a. 1 BUREELAMBTENAAR A Kort nieuws Droste zoekt vrouwelijk personeel! (Van onze correspondent te Stockholm) IN EEN OPZIENBAREND „herderlijk" schrijven verklaart de bisschop van Stockholm, Helge Ljungberg, dat men lang zoeken moet eer men zo iets vaags vindt als de hedendaagse opvatting van het Christendom. Lr zijn er maar weinigen, die naar het juiste geloor vragen. En dat is voor de bisschop aan leiding enkele persoonlijke wensen naar voren te brengen. Deze zijn: regelmatig kerkbezoek, het slaan van het kruis, de individuele biecht, en.het oprichten van een godsdienstige partij. Deze opmerking heeft stormen van protest ont ketend. Iedere partij meent het beste voor de mens te doen. Bisschop Ljungberg beweert echter dat de partijen slechts materialistisch denken. Lagere belasting en hogere levensstandaard irs het devies en aan de Christelijke levensbeschou wing wordt niet gedacht. Het is werkelijk tijd, dat een godsdienstige partij in het leven wordt geroepen, die het materialisme niet hoger stelt dan de mens. De bisschop noemt als voorbeeld de abortus-wetgeving, waarbij wordt toege staan, het leven der ongeborenen te doden, als de vrouw een dringende reden kan op geven: een te kleine woning, economische moeilijkheden, enzovoorts. In beginsel kan men zeggen, zo vervolgde bisschop Ljung berg, dat onze maatstaf voor waarden als de waarheid, het goede, het rechte, de waarde van de mens en van de persoon, en derge lijke, veranderlijk zou zijn, als zij niet in onze godsdienst was verankerd. Dank zij de religie weten wij, wat recht is. Maar als de regering dit gaat uitmaken, kunnen snelle verschuivingen optreden. Tien jaar geleden nog was het onrecht, een onge boren kind het leven te nemen. Nog leven wij van de erfenis der Christenen, maar wat zal gebeuren als wij ons hiervan heb ben vervreemd? Toch is politiek voor de bisschop niet de hoofdzaak. Hij wal slechts aangeven, dat een maatschappij zonder erkenning der religieuze waarden een chaos tegemoet gaat. Hij wil ook niet dat de staatskerk een politieke partij sticht, maar wil de hon derdduizenden godsdienstigen tot een initiatief oproepen. Hij wil ook de vreugde tot uiting bren gen en heeft er niets op tegen dat de kerk van binnen mooi is. Schilderijen, kaarsen en bijzondere kleding voor de mis worden al door de Zweedse reformatoren goedge keurd. De bisschop wil ook dat de kerk bezoeker actiever aan zijn godsdienst deel neemt. Biecht en kruisteken De Zweedse kerk kent zowel de algemene als de individuele biecht. Laatstgenoemde komt volgens de geestelijke veel meer voor dan wordt aangenomen vooral in de steden, zegt hij hebben de mensen er behoefte aan. In de Zweedse kerk bestaat geen dwang tot belijdenis der zonden voor de predikant. Een zwijgende erkenning is voldoende. Een gewoonte, die de bisschop gaarne in ere zou zien hersteld, is het maken van het kruisteken, dat volgens hem niet specifiek Rooms-Katholiek is. Voor de Nederlandse Protestant moge een en ander vreemd klinken. De Zweedse kerk is echter een staatskerk en de predi kanten zijn meer of minder ambtenaren, die ook voor een groot gedeelte met de administratie van hun gemeente zijn be- Op 120 kilometer ten Noorden van Rot tumeroog is het 6436 ton metende Duitse vrachtschip „Baldur" hedenmorgen op een mijn gelopen Het schip vroeg per radio om sleepboothulp, daar de machine buiten werking was geraakt. De rederij van de „Baldur" de maat schappij Frigga in Hamburg deelde later mede dat de mijn tegen de scheepwand ont ploft is, maar dat de schade zich niet ern stig laat aanzien. Enige Nederlandse en Duitse sleepboten, onder andere uit Bor- kum en Cuxhaven, zijn uitgevaren om hulp te verlenen. Omstreeks 10 uur van ochtend voer de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen te Terschelling ter assistentie uit. De rederij staat in voortdurend radio contact met de „Baldur" en de hoop be staat dat niemand der bemanning enig let sel heeft opgelopen. De „Baldur" voer in ballast op een uit reis. last, onverschillig of de binnen de gemeen te wonende personen lid zijn van de kerk of niet. De Zweden die uitmunten door hun technische begaafdheid hebben boven dien bij de opbouw van hun welvaarts maatschappij enigszins de ziel vergeten. Enerzijds ziet men een reactie in de grote stroom naar kerkelijke groepen, die los staan van de staatskerk, in de verschillen de secten en gemeenschappen en in de groei van het Rooms-Katholicisme. Ander zijds ziet men ook een streven van actieve geestelijke der staatskerk om door bijzondere acties de gemeenschap samen te binden. De meningen in die groep zijn echter zeer ver schillend. Jeugdige predikanten willen een kerk, die met de tijd mee gaat. Korte kern achtige preken. Zij vinden zelfs een combi natie tussen dans en Bijbellezing. En er is ook een groep die zegt dat men de mensen in de kerk iets moet bieden: een schouw spel waardoor hun aandacht niet wordt afgeleid. Over de benoeming van een nieuwe directeur van het Economisch-Technolo- gisch-Instituut-Gelderland zijn Woensdag bij de algemene beschouwingen in de Pro vinciale Staten vele woorden gevallen. Reeds werd bericht, dat onlangs de voor deze benoeming als nummer één gestelde candidaat gepasseerd werd, hetgeen reacties opriep van Rooms-Katholieke zijde. Aan het slot van een betoog, waarin hij over andere zaken sprak, kwam de heer C. G. Matser, fractievoorzitter der KVP, op deze kwestie terug. „Ik zou een ernstige fout maken, hierover niet te spreken," zei hij, en hij deed zowel een vraag als een mede deling. De vraag had betrekking op de gang van zaken bij het E.T.I. zelf. „Bestaat er bij Gedeputeerde Staten voldoende vertrou wen, zowel wat het directoraat als het be stuur betreft," vroeg de heer Matser, die hierop de mededeling deed dat de KVP overweegt geen medewerking meer te ver lenen aan het subsidiëren van het E.T.I. De heer C. Kleywegt merkte op, dat bij de Partij van de Arbeid bij geen enkele benoeming de overweging heeft gespeeld of een candidaat al dan niet Rooms-Katho liek was. Daar de heer Matser ook had ge sproken over een vertrouwenscrisis en de Rooms-Katholiek als tweederangs-burger, zei de heer Kleywegt nog: „Als wij iets kunnen doen om het gevoel weg te nemen dat de Rooms-Katholiek een tweederangs burger is, dan kan men op onze volle mede werking rekenen." Zowel de fractievoor zitter der CHU, de heer H. M. Martens, als de fractievoorzitter der A.R., de heer P. M. Oostlander, zeiden daarop nog te hopen dat de heer Matser en de zijnen van hun voor nemen zouden afzien. Het E.T.I. kan niet worden gemist en vermindering van sub sidie verslechtert de outillage, aldus de heer Martens. De heer Oostlander maande de vertrouwenscrisis niet al te gekleurd te zien. „Onzerzijds heeft er nooit enige dis criminatie bestaan ten aanzien van de be- De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels doet een beroep op het publiek de in het wild levende vogels te voederen in deze vorstperiode. De vereniging hoopt, dat niet alleen in tuinen en parken voedsel zal worden ge strooid, maar dat ook de vogels in grachten, in polders en aan de kust geholpen zullen worden. Juist daar vallen veelal de meeste slachtoffers. Men kan graan, brood of vis afval, onkruidzaden, gekookte aardappelen en groenvoer strooien. Op schriftelijke aanvrage zendt de ver eniging gaarne kosteloos eon handleiding voor vogelwintervoedering toe. Adres: Herengracht 540, Amsterdam-C. De gunstige conjunctuur, die in 1954 in ons land heerste, komt zeer duidelijk tot uiting in de spaarcijfers, zo deelt de Ne derlandse Spaarbankbond mee. Het spaar tegoed bij de particuliere spaarbanken,' verenigd in deze bond, is vorig jaar, inclu sief de bijgeschreven rente, met 218 mil- lioen gulden toegenomen. Dit is de groot ste vermeerdering die er ooit geweest is, uitgezonderd het geldzuiveringsjaar 1945, dat wegens het uitzonderlijk karakter van de toen getroffen maatregelen echter niet met andere jaren kan worden vergeleken. In 1953 bedroeg de toeneming 172 millioen gulden, zodat het overschot van 1954 46 milloen gulden meer beliep, dan het toch reeds zeer hoge saldo van 1953. noeming van hooggeplaatste personen," die overigens nog de stichtingsvorm van het E.T.I. in het middenbracht en Gedepu teerde Staten een onderzoek in overweging gaf. VANDERBALK noemde zichzelf een krachtige figuur. Degenen, die hem kenden, lieten zich minder vleiend over hem uit. Hij ging over lijken, zeiden zij. Niet dat hij oneerlijk of unfair was, maar hard keihard. Een man, die ten koste van alles zijn zin doorzette. Hoe hij van eenvoudig hoefsmid een der machtigste industriëlen was geworden ach, daar over hadden de kranten al zo dikwijls ge schreven, dat het geen nieuws meer was. Maar toen hij zijn ingenieurs opdroeg een ruimteschip te bouwen om daarmee naar een andere planeet te kunnen vliegen.... Honderden artikelen in de wereldpers, interviews voor radio en televisie, een stroom van „uitvinders" die hun diensten kwamen aanbieden. „Maar waarom deze opdracht?" vroegen zijn ingenieurs voorzichtig. Vanderbalk schraapte zijn keel. „Ik heb besloten het mensdom kennis te laten maken met vluch ten in het heelal", zei hij. Dat was dat! Een ruimteschip zou er komen. Maar vele weken later, toen het stadium van blauwdrukken was voltooid en met de constructie zou worden begonnen, had men nog steeds niemand gevonden, die een motor met voldoende kracht kon bouwen. Wel had men een proefmotor gereed, maar de experimenten mislukten jammerlijk. Vanderbalk toonde zich echter allerminst ongerust. „Hij zal komen", zei hij. „Met geld en vastberadenheid kun je alles krij gen". EN weer had hij gelijk. Op een dag kwam er een vreemdeling zijn kantoor bin nen. Hij was een kleine man. In tegenstel ling met vele voorgangers had hij geen actetas met blauwdrukken, schema's en formules bij zich. Hij maakte een prettige indruk, deze vreemdeling, ook al had hij de ogen van een vogel. Hij zei: „Mijn naam is Wilkes. Ik kan het ruimteschip van een motor voorzien". „Zo, zo", zei Vanderbalk. „Waar zijn uw plannen?" „Hier", antwoordde de kleine man en tikte op zijn voorhoofd. Vanderbalk was nog allerminst onder de indruk geraakt. ,',Dat verhaaltje ken ik. Waarom denkt u dat uw ideeën wèl goed zullen zijn?" „Heel eenvoudig. De wederkerige mag neet". „Wat?!" „Electromagnetisme. Gebruik maken van de zwaartekracht. Of van het tegengestelde daarvan". „Mooi", zei Vanderbalk opstaande. „Zal ik u nu even uitlaten?" „Wacht!" riep de kleine man. „Er is nog iets. Ik heb dit nog". Uit zijn zak haalde hij een metalen voor werp, dat de vorm en de grootte van een asbak had. Hij hield het boven het bureau en trok zijn hand weg. Het bleef hangen. Toen Vanderbalk er tegen tikte, leek het alsof hij een klokje uit een kerstboom liet klingelen, maar het voorwerp viel niet om laag. Vanderbalk ging weer zitten. „Wht wilt u van me?" vroeg hij. „Voor mijn diensten is de prijs al be paald", zei Wilkes. „Ik zal een model bou wen volgens dit voorbeeld. Daarvoor moet ik een werkplaats hebben. Verder vakkun dige, assistentie. En dan wil ik antwoord hebben op één vraag: waarom wilt u zo graag een ruimteschip bouwen?" „Omdat ik van macht houd", zei Vander balk eerlijk. „En omdat ik ambitieus ben. Ik zou de eerste zijn die het heelal ver overt en dat zou me rijker, groter maken. Ik zou de baas van werelden kunnen zijn". „Dat is een eerlijk antwoord. Is dat alles?" „Wat zou er nog meer voor reden kun nen zijn?" „De mijne bijvoorbeeld", antwoordde de man bedachtzaam. „Ik zou bijvoorbeeld naar Mars willen gaan, omdat er heel vreemde schoonheden zijn. Ik droom van een hermelijnen zonsondergang over woes te vlakten. De glinsterende sterren boven de ijle, koude lucht de uitgedroogde ri vieren, de granieten bergmassa's. Ik word ziek van verlangen als ik aan die verre planeet denk". „Je bent sentimenteel. Ik niet. Ik denk alleen in logische termen. Maar wat geeft 't? We kunnen samenwerken. Morgen hebt u een werkplaats ter beschikking". VIER maanden later, in de schemering van een Octoberavond, zaten de man nen weer bijeen, ditmaal in het discus achtige ruimteschip, dat ingenieurs hadden gebouwd op aanwijzingen van Wilkes. Bui ten wachtte de menigte, ademloos. Wilkes was bezig een geheim instrument aan te brengen, waarover hij nog met niemand had gesproken. „Kom Wilkes, waar wacht je op?" grom de Vanderbalk. „Nergens op". Nog even keek hij naar buiten. „Of toch misschien een senti menteel gevoel dat we de aarde nu vaar wel gaan zeggen". De kleine man keerde terug naar de contróle-kamer. Hij drukte op knoppen, schoof links en rechts handles heen en weer. „Gaan we nu?" schi*eeuwde Vander balk. „We zijn al op weg. Opnieuw schoof Wilkes het luik van een raam weg. Vanderbalk zag de purperzwarte ruimte, waarin de sterren op vreemde lichtspatten leken. Achter hen lag de aar de een speelbal, een stuiver. „Allemachtig!" schreeuwde Vanderbalk. „Allemachtig. Het is je gelukt". Wilkes glimlachte. Vanderbalk voelde zijn borst zwellen. „Ik heb gezworen dat ik de ruimte zou veroveren en ik heb 't gedaan. Een ware triomf van macht en ambitie". „En van sentiment", vulde Wilkes aan. „Ga toch weg! Wat zou er van jouw idealen zijn terecht gekomen zonder mijn kapitaal en mijn machtspositie. Vergeet dat nooit, Wilkes! Met vlanimende ogen staarde hij naar de verre aarde. „Dit is nog niets. We zullen een groter ruimteschip bouwen voor honderd per sonen. We zullen een nieuw rijk stichten op Mars. Keer nu maar terug, Wilkes". „Nee", zei Wilkes. „Natuurlijk. We hebben nu bewezen dat het schip kan vliegen. We gaan nu grotere vluchten voorbereiden". „Toch niet", zei de kleine man. „We gaan verder". „Wat is dat", brulde Vanderbalk. „Doe je niet wat ik zeg?! Ben je gek geworden?" „Nee", antwoordde Wilkes langzaam. „Sentimenteel". Hij trok zijn jas uit. Hij scheurde zijn das en overhemd af, schopte zijn broek en zijn schoenen uit. Daaronder zat een soort kleding als Vanderbalk nog nimmer had gezien. Een glinsterend, giad gespannen, goudkleurig kledingstuk verraadde de be paald niet menselijke lichaamsbouw van Wilkes. De kleine man lachte tegen Van derbalk. Het was een vriendelijke lach, maar een wezen op aarde geboren zou zo toch nooit lachen. „Uw geld en ambitie legden de grond slag", zei de man van Mars. „Maar senti ment was de ware drijfveer om bij u te komen. Ziet u ik wilde zo graag weer naar huis". Wijko wol 50 gram 0,95 Jaeger wol per 100 gram 1,39 Zwarte Sajet per 100 gram 1,79 Flanellen lakens 150 x 220 4,98 180 x 220 6,49 Schippers lakens 150 x 200 5,75 Prima Slopen 1,49 Fantasieschortjes vanaf 1,98 Crêpe Nylon herensokken 3,98 Heren Ankiets Halve prijzen Herensokken reeds vanaf 0,98 en nog vele andere koopjes (VdOiidKaZk.Kjwr/o) Wij verstrekken Umond-zegels Verkoop op alle soorten spaarzegels GEVRAAGD Aanmelden: PHILIPS en VOS, Nieuwe Gracht 44, Haarlem, Tel. 14033; na 6 uur: v. Zeggelenstr. 136 en 72. GEVRAAGD voor directe indiensttreding voor lichte kantoorwerkzaamheden, o.a. bediening telefoon, bijh. archief. Mulo-opl. A of B, leeftijd 16—18 jaar. Soil, aan N.V. CHEMICA, Postbus 39, Beverwijk. WASSERIJ KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41, vraagt Ook gehuwde vrouwen k. v. halve dagen geplaatst worden. 9 CONFECTIE-ATELIER EC'O BE (mantels) heeft 9 gelegenheid voor 9 voor opleiding in de kleding-industrie, als H handwerksters, machinestiksters, persers en 9 9 bijpersers en voor coupe-werkzaamheden. 9 Aanmelden 96 uur: Gasthuisstraat 3, Haarlem. H Na 6 uur: Mevr. Sala, Gruttostraat 32, Haarlem-N.; de heer Hartog, Leidsevaart 252, Haarlem. voor atelieV, goed kunnende naaien en verstellen. Jac. Parlevliet, Trawlerkade 50. Blousenfabriek in het be tere genre vraagt voor licht atelierwerk. Aanm. dag. van 917 uur, GOM- PERTS en LEZER. O. Z. Voorburgwal 127, A'dam, tel. 40746 óf na 18 uur: Zuidam, Burg. Rambonnêtlaan 11, IJmuiden. oooyyyz-rx x oocoooocx Wij wensen onze cliën- tèle en toekomstige cliëntèle een Voor spoedig Nieuwjaar. Ook voor 1955 is ons devies Bit>® naar LAGERSSTRAAT 12 Tel. 6018. IJmuiden-O. AUTOMOBIELBEDRIJF vraagt voor garagewerkzaamheden (roulerende dienst). Brieven onder no. 7941 aan het bureau van dit blad. Geplaatst kunnen worden: salaris 239.56—358.28 per maand. Vereisten: MULO en M.B.A.-diploma. b. 1 SCHRIJVER te kl. salaris 219.42—318.— per maand. Vereisten: MULO en practijkdipl. Boekhouden. Minimum leeftijd 21 jaar. Aanstelling boven aanvangsalaris niet uitgesloten. Sollicitatiebrieven te richten aan de Economisch-Direc- teur der Provinciale Ziekenhuizen van Noo-dholland, postadres Santpoort. In de vroege avonduren van Woensdag heeft te Tilburg een onbekend gebleven man drie schoten afgevuurd op een hem achtervolgende burger zonder deze te treffen. Omstreeks zeven uur bemerkte een be zoeker aan de Oisterwijkse Baan een hem onbekende man in een voor het café gepar keerde auto, waarvan hij de eigenaar in het café wist. Onmiddellijk waarschuwde hij de eigenaar, die naar buiten rende en de blijkbaar gealarmeerde onbekende in een naburige straat zag verdwijnen. Hij zette direct de achtervolging in. Waarschijnlijk in het nauw gebracht bleef de vluchteling BINNENLAND De ministeries van Oorlog en Marine hebben met Nederlandse ondernemingen op nieuw contracten gesloten voor de levering van goederen tot een totale waarde van 1.344.362,81 gulden. De grootste bestellingen betreffen de levering van witte wollen dekens en dungareestof. Het lid der Surinaamse Staten de heer D. Findlay heeft als zodanig bedankt. Ook heeft hij zijn ontslag genomen als lid van de Nationale Partij Suriname, daar hij zich niet kan verenigen met de gang van zaken in de partij, in het bijzonder voor wat betreft het samengaan van de Nationale Partij Suriname met de Verenigde Hindostaanse Partij. In de ouderdom van ruim 84 jaar is te Amsterdam ds. J. D. Domela Nieuwenhuis Nijegaard emeritus-predikant der Neder lands Hervormde Kerk overleden. De oudste inwoonster van de gemeente Marum (Gr.), mevrouw G. RosemaNijboer, is in de leeftijd van ruim 100 jaar overleden. Zij werd op 22 Mei 1854 te Zevenhuizen (Gr.) geboren. Aan boord van het Nederlandse schip „Polydorus", dat gemeerd ligt aan de Bor- neokade te Amsterdam, is een 47-jarige Indonesische zeeman in het ruim gevallen. In het Wilhelminagasthuis is hij overleden. Te Nijmegen is aanbesteed de bouw van een R.K. ambachtschool. Hoogste inschrijf- ster was de fa. B. van Tienen te Nijmegen met f 1.181.400, laagste de fa. Molenaar te Nijmegen met f907.480. De architecten had den de bouwkosten geraamd op f 1.171.000. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amersfoort is weer zelfstandig ge worden. De Amersfoortse Kamer verloor in April 1942 haar zelfstandigheid en werd tot een „kantoor" van een provinciale kamer. Thans werken de Kamer van Koophandel in Utrecht en Amersfoort weer geheel los van elkaar. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, wordt in de loop van de vol gende week in Nederland verwacht voor het voeren van besprekingen met de regering. De politie te 's Gravenhage heeft een inval gedaan in de kantoren van een Haagse N.V. die zich bezig hield met de uit gifte van zogenaamde schuldbrieven. De administratieve bescheiden werden in be slag genomen omdat een overtreding van de Loterijwet wordt vermoed. Tegelijkertijd zijn in 11 a 12 hoofdagent schappen in den lande invallen gedaan, waarbij eveneens de administratie in beslag werd genomen. Te Oegsgeest is in de ouderdom van 80 jaar overleden de bekende Gereformeerde emeritus-predikant ds. E. H. Broekstra, die onder meer tot zijn dood voorzitter is ge weest van de Christelijk-psychiatrische in richting „Vogelenzang" te Bennebroek. De burgemeester van Zweloo kan weer over zijn gehele woning beschikken. Toen enige jaren geleden een vijfde leerkracht aan de openbare sci-ool kon worden aan gesteld, bood het vier klassen tellende school gebouw geen ruimte voor huisvesting van de vijfde klas. De burgemeester, die vlak bij de school woont, stelde daarom een kamer van zijn ambtswoning beschikbaar, dié sindsdien als schoollokaal in gebruik is. Nu is in Zweeloo een nieuwe school gebouwd, zodat het burgemeesterlijk schoollokaal kan worden verwisseld voor een echte klas. Op 21 en 22 Januari zal de Partij van de Arbeid in Utrecht een congres houden over de buitenlandse politiek. Dr. O. L. Patijn zal spreken over „De situatie tussen Oost en West", de heer G. Ruijgers over „De onderontwikkelde gebieden" en de heer A. Moser over „De Europese eenwording". In het jaar 1954 heeft het Amsterdam- Rijnkanaal weer uitstekende diensten bewe zen. Dit bleek duidelijk uit de cijfers over het aantal schepen, dat in de Prins Bernhard- sluis te Tiel werd geschut. De cijfers luiden voor dat jaar 36.283 schepen met 13.161.949 ton inhoud. In 1953 werden er in Tiel 37.263 schepen geschut met 12.599.870 ton inhoud, dus minder schepen in 1954 maar met meer tonnage. onverwacht staan, om kort achtereen dria schoten af te vuren zonder zijn achtervol ger te raken. De dader verdween in het duister en heeft zich naderhand blijkbaar verder uit de voeten gemaakt met een rijwiel, dat enige tijd later voor een per ceel aan de Oisterwijkse Baan werd ver mist. De Tilburgse recherche heeft terstond een onderzoek ingesteld. Men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat het hier de 29-jarige G. uit Mierlo-Hout betreft, die in de Oudejaarsnacht vermoedelijk de dode lijke aanrijding veroorzaakte te Boekel- Gemert en sindsdien voortvluchtig is. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft hij een bezoek aan Helmond gebracht, maar wist eenmaal gesignaleerd weer te ontkomen. De politie ziet in hem de sleutelfiguur van een reeks in Oost-Brabant gepleegde inbraken, die een sterke onder linge samenhang vertonen en wijzen op het bestaan van een perfect georganiseerde bende. Onder dit opschrift levert Het Parool (onafh. dem. soc.) commentaar op de ver hoging van de melkprijs. Dat deze prijs verhoogd zou moeten worden was te ver wachten, zegt het blad, want de consump- tiemelk wordt nog steeds met 3.3 cent per liter ten behoeve van de consument gesub sidieerd. Dit betekent, dat per jaar een bedrag van ruim 50 millioen uit 's rijks schatkist moet worden geput, om de con sument melk te laten drinken tegen een prijs, die beneden de marktwaarde ligt. De regering streeft ernaar geleidelijk tot af schaffing van deze subsidie over te gaan. „Maar", zo merk het blad op, „wat de regering nu echter heeft gedaan, is het andere uiterste. Een plotselinge verhoging van de melkprijs met drie cent per liter (dat is ruim 10 in de duurste tijd van het jaar, kan op het publiek geen andere uitwerking heb ben dan die van een onaangename schok. Maar de regering is blijkbaar van mening dat zij die schok, zonder enige overgang van een geleidelijke prijsverhoging, wel op het melkdrin- kende publiek kon loslaten en dat zij daarbij het risico van een dalend melk gebruik, vooral onder de bevolkings groep met het laagste inkomen die het juist in de wintermaanden het moeilijkste heeft maar moest aan vaarden. Het gevallen besluit mag, economisch bezien, nog zo gerechtvaar digd zijn en de regering mag zich dan al op het standpunt stellen, dat het weinig verschil maakt of het publiek de duurdere melk rechtstreeks betaalt ofwel via hogere belastingen, toch op enigerlei wijze voor de subsidie moet opkomen, het is en blijft een rigoureus besluit, dat van weinig inzicht getuigt in de psychologische sfeer waarin een regeringsbeleid zich moet ontwikkelen. Met enige geleidelijkheid zou de re gering hetzelfde financiële resultaat hebben bereikt, terwijl zij het publiek een onaangename schok had kunnen besparen." OFFICIëLE PUBLICATIE Faciliteiten by herbouw of herstel Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Voor bepaalde gebieden waar voldoende gelegenheid heeft bestaan om tot herbouw of herstel over te gaan bij de besteding van een bijdrage ingevolge de Wet op de Ma teriele Oorlogsschaden, betrekking hebben de op gebouwd onroerend goed. gelegen in die gebieden, zullen geen faciliteiten meer worden verleend, indien de aanvrage daartoe niet voor 1 April 1955 bij de gemeenten is ingediend. De gebieden waarvoor het bovenstaande geldt, zijn. de provincie Groningen, met uit zondering van de gemeente Croningen; de provinciën Friesland, Drenthe, Overijssel en Utrecht; de provincie Noordholland, met uitzondering van de gemeenten Amsterdam, Den Helder, Velsen en Zandvoort; de pro vincie Limburg, met uitzondering van de gemeente Venlo. U kunt een prettige dagtaak vinden bij DROSTE. Kleine groepen meisjes ver richten hier in een frisse omgeving licht werk. Voor het koffiedrinken staat een gezellige recreatiezaal open. Bedrijfskleding wordt in bruikleen ver strekt en er is een goede sociale en me dische verzorging. Reiskosten worden vergoed aan hen, die niet in Haarlem wonen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3