Marokkaans nationalisme is nog verdeeld en ongerijpt Begin 1955 goed. CHIEF WHIP Met afstoten van gematigde leiders zou men extremisme bevorderen Agenda voor Haarlem 1 Burgemeester d'Ailly sprak in nieuwjaarsrede over annexatie Roemeen ernstig gewond in Velsen Ga over op.. Zware straf geëist tegen NBM-chauffeur 3 l Tegenstellingen tussen Tunis en Marokko - n i i i b IttWBBLICA JTAUANAj ANNÖAtóRIANO m ft®: JfföÖl t posteOR LIRE 31 i Wethouder Van Wijck: „trams blijven er altijd" Koning Gustaaf's bezoek is volgens protocol In het ruim gevallen Geschenk van koning Haakon aan burgemeester van Stavenisse Breuk in rails op spoorbrug bij Zutfen „Regering handelt tegen haar eigen verzoek in" Nu al 33 jaar op ieders lip Ameland niet geïsoleerd ondanks zeer lage waterstand uee mwojqwycu ww Soldaat ernstig gewond door schot met losse patroon Auto tegen paal geslipt een dode, drie gewonden Ex-president Arhenz vraagt Zwitsers paspoort Provincie had in 1952 saldo van 1.930.185 DONDERDAG 6 JANUARI 1955 (Van onze reisredacteur) Na de woeste verhalen over fanatieke extremisten komt de ontmoeting met de prominenten van de officieel nog steeds verboden Istiqlal, de grootste larokkaanse nationalistische partij, als een geruststellende verrassing. De zeer Westers aandoende apotheker, wiskunde-leraar, oud-rechter, assuradeur en vak bondsman met wie het gesprek wordt gevoerd, praten in voortreffelijk Frans over dingen die voor de Europeaan gangbare munt zijn: over democratie, con stitutionele monarchie, vrijheid van drukpers, vakbondsrechten en vrijheid van godsdienst. Zij zijn mogelijk wat slecht op de hoogte van de internationale ont wikkeling in de laatste paar jaar, maar wat wilt ge, zij hebben die tijd gevangen gezeten en zijn pas een maand of wat door toedoen van de regering Mendès- France op vrije voeten. Deze periode heeft hen eigenlijk merkwaardig weinig verbitterd. Hun sympathie voor het Frankrijk, dat zij tijdens hun studie in Parijs hebben leren kennen, is er in wezen nauwelijks door afgenomen. En men spreekt over deze in principe wederzijds aanvaarde ideeën van het Westen zózeer dezelfde taal, dat men in het begin even de neiging krijgt te denken» „Ziezo, de Istiqlal is in handen van volgroeide democraten, die men met gerust hart het» beheer over hun land kan overlaten". Is dit werkelijk zo? De spontaan opgewelde sympathie wordt tot verstandelij ker proporties terugge bracht nadat het gesprek een paar dagen is voortgezet en de simpele dogma's aan de harde praktijk zijn getoetst. Waarbij men tenslotte tot de kernvraag komt: deze lr' 't uiteraard niet: „kunnen deze Marokkaanse nationalisten van vandaag op morgen de zaken overnemen?", want daarop zegt zelfs de Istiqlal: „nee". De werkelijke kwestie is: „Kunnen en willen we een kern vor men, waarmee men in zee kan gaan om binnen afzienbare tijd Marokko een zekere mate van zelfstandigheid te geven, zoals die bijvoorbeeld aan Tunesië is beloofd?" Bij het beantwoorden van die vraag zijn twee ver uit elkaar liggende factoren in rekening te brengen: de bewezen noodzaak om aan een groeiend vrijheidsverlangen als dit tegemoet te komen en de vrees dat de verwezenlijking ervan tot materiële chaos en ellende zal leiden. Waar men in een land als Marokko uiter aard geen Westers criterium kan aanleg gen, is het mogelijk goed het Tunesische voorbeeld nog even bij de hand te houden. Een enorm verschil springt in die verge- lijiking naar voren. Tunesië is, na twintig eeuwen geslepen te zijn door allerlei be schavingen, veel verder geëvolueerd dan Marokko, dat na eeuwenlange isolatie pas een veertig jaar geleden door het Westen is ontsloten. Dit verschil manifesteert zich op vrijwel ieder gebied, zeker in het aantal en moge lijk ook in de kwaliteit van de intellectuele élite, die voorhanden is en in Marokko bepaald zeer beperkt genoemd moet wor den. Het verschil spreekt ook op politiek terrein. Waar het Tunesische nationalisme in Neo-Destour beschikt over een sterke, vereende beweging, die met een uitgebreid kader de massa wist te pakken en haar behoedde voor extremisme, een beweging ook, die naast haar verzet waar dat nodig was, telkens een vrij hoge mate van soepel heid en politieke rijpheid aan de dag leg de, is het Marokkaanse nationalisme daar entegen verdeelder en onevenwichtiger. Al is het momenteel verenigd in een ge zamenlijk oppositie-front tussen de par tijen en ook in die partijen zelf bestaan grote verschillen. Ouezzani's P.D.I.. kleine republikeinse- en socialistisch-getinte partij van modernistische intellectuelen, eist slechts om haar toch al geringe aanhang niet geheel te verliezen een regeling van de Sul tanskwestie. De Istiqlal daarentegen is een uitgesproken volksbeweging, welis waar beschikkend over een kader van ge matigde intellectuelen, maar deze moeten vaak op de emotionele stroom van hun aanhang meevaren, om het contact niet te verliezen. En zelfs in de topleiding, die een Bourquiba mist, betwist men elkaar de cliëntèle. De overigens aan invloed ver liezende, nogal fanatieke leider van de partij, Allal El-Fassi, voert uit Cairo een stille strijd met secretaris-generaal Bala- fredj, die Westelijker georiënteerd is. De onthoofding van de Istiqlal door het gevangen zetten van haar ber>erkte kader, heeft bovendien extremistische invloeden bevorderd: een groeiend aantal terroristen is de partij uit de hand gelopen en heeft zijn toevloed tot moord en doodslag geno men, die op hun beurt weer contra-terreur ADVERTENTIE .Perper dag jjt, koetpU1* "n tota,r /.hoe» DONDERDAG 6 JANUARI Gebouw „Immanuel". Nieuwe Kruisstraat: W. Hoekendijk, 8 uur. Minerva: „Complot der 39 stappen", 14 jaar, 8.13 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De heerser van Ceylon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vrouw die hij begeerde", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 7 JANUARI Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Film avond voor aspirant emigranten, 8 uur. Nas- sauplein 8: Theosofische vereniging: de heer Leo Muller spreekt over: „Indrukken uit Erin, land van Elfen en Kabouters, met Irese muziek", 8 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The jazz singer", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leetf., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van Toriano". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Magdalena", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. hebben uitgelokt. En tenslotte is er in tegenstelling tot de on-orthodoxe Neo Destour bij de Istiqlal een veel sterker binding met pan-Arabisme en pan-Isla- misme, ook al verhardende factoren. Het is gezien dit alles, eigenlijk geen wonder dat de soepele, behendige Tu nesiër, geboren onderhandelaar, af en toe zijn hoofd schudt over zijn eerlijke en openhartige, maar hevige en kop pige Marokkaanse broeder, die boven dien op nóg een punt zwakker staat. De Istiqlal heeft namelijk althans nog niet het gehele Marokkaanse volk ■achter zich. Zonder te geloven in „op stand" van de Berber-stammen tegen de steden, moet men toch vaststellen, dat de goeddeels a-politieke en achter lijke „bied", het binnenland zich gro tendeels afzijdig houdt van de politieke strijd. Het ontbreken van een fellagha- beweging in de bergen, die men juist in dit krijgshaftige land zou verwach ten, duidt ook in die richting. De vraag rijst nu of men, gezien dit alles, Istiqlal en P.D.I. als gesDrekpartners moet afwijzen. Het denkbeeld heeft voor sommigen enige verleidelijkheid, maar het is niet zonder gevaar. De recente historie heeft immers geleerd dat men vrijheids- verlangens als deze tenslotte slechts tijde lijk kan terugdrukken en daarmee onher roepelijk heviger reacties oproept. In Ma rokko riskeert men daarmee de massa en op den duur tevens ook haar gematigde en politieke vakbondsleiders verder en verder in de armen van het extremisme te drijven. En waar de toekomstige gesprek partners hier toch al dun gezaaid zijn, zou men eerder zuinig op hen moeten zijn. Eisen Op welke basis kan men echter thans met hen praten, wat eisen zij? Hun in vief uitgangspunten samengevatte eisen zijn de volgende: 1. Oplossing van de sultanskwestie door het overbrengen van de afgezette Moham med V van Madagascar naar Frankrijk, het aftreden van Mohammed Ben Arafat (die trouwens niets liever wil na de op hem gepleegde aanslagen) en instelling van een Troonraad, die voorlopig de troon en zijn rechten moet behoeden. 2. Instelling van een voorlopige Marok kaanse regering die het vertrouwen moet hebben van het volk en die niet alleen moet administreren, maar tevens met de Franse regering moet onderhandelen over een nieuwe vorm van de Frans-Marokkaanse betrekkingen. Zij zouden samen een con ventie moeten opstellen, die de nationale aspiraties bevredigt, de wettige belangen van Frankrijk garandeert en tevens de periode van interne autonomie omlijnt, waarbinnen de Marokkanen zich de be kwaamheid eigen zouden moeten maken om hun eigen zaken te behartigen. 3. Een plechtige verklaring, waarin de Franse regering de Marokkaanse souverei- niteit erkent en haar bereidheid bevestigt Marokko in het genot van deze souvereini- teit te laten. 4. Verbetering van het .klimaat" door vrijlating van politieke gevangenen en „verwijderden", opheffing van de staat van beleg en garantie van een»aantal elemen taire democratische vrijheden. De punten een en vier, hoewel niet zon der haken en ogen, zouden eventueel niet zo lastig te verwezenlijken zijn. Punt drie is in feite een bevestiging van het ver drag van Fes. Maar punt twee is het kapi tale. Afgezien van de afschaffing van de „administration directe",waarvan de Fran sen ook in Tunesië afstand doen, zetten de openhartige Marokkanen zeer duidelijk met vette letters de volledige zelfstandigheid op de kalender, inplaats van zoals de politieke en economische omstandigheden van het land in feite vereisen deze nog even in de idealen-doos op te bergen. Men zou zelfs redelijkerwijs kunnen stellen, dat zij een kalender-étappe overslaan, een overigens duidelijk te begrenzen aan loop-periode tot de interne autonomie. Afgezien van alle principiële overwegin gen moet men zich thans afvragen of de Marokkanen verstandig, handelen door de reeds van alle zijden belaagde regering Mendès-France op een eis als deze te trac- teren. Want op hen rust de verplichting zuinig te zijn op de enige gesprekpartner, die zij in Frankrijk hebben en in feite op de enige kans om de Marokkaanse crisis langs de langere, maar verstandiger weg van het compromis op te lossen en te voor komen dat het geweld losbreekt. Kans, die, men kan het helaas niet ontkennen, met de dag verder wordt afgeknepen. M i i i i i b i m De Italiaanse PTT heeft een serie nieuwe herdenkingspostzegels uitgegeven. Links een zegel met de beeltenis van de beroemde ontdekkingsreiziger Amerigo Vespucci (1451-1512). Rechts een zegel ter herinnering aan het Maria-jaar (8 December 1953-54). Deze is uitgevoerd in lichtblauw. Zij geeft de voorstelling weer van het Madonna beeld uit de marmeren „Deernis"groep van Michel Angelo. eens uitvoerig ter sprake naar aanleiding van een nota van B. en W. inzake de rij- veiligheid van het tramwagenpark van het gemeen te-vervoerbedrijf. De wethouder voor de Bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck, beantwoordde de sprekers en zei ten aanzien van de sanering van het vervoerbedrijf op langere termijn, dat de algemen opinie, ook van deskundigen is, dat het vervoer in Amsterdam nimmer volledig zal kunnen geschieden met uit sluitend autobussen. Welke maatregelen met betrekking tot de rijveiligheid in de stad ook zullen worden genomen, het ge meentevervoerbedrijf zal wel altijd een gecombineerd bedrijf blijven. Daarom acht te de wethouder het verantwoord, over te gaan tot het aanschaffen van moderne, nieuws tramwagens en daarnaast ook een aanvang te maken met beperkte proefne mingen in de binnenstad, wat betreft ver vanging van de tram door autobussen. Men kan dus rustig voortgaan met de moderni sering van het wagenpark, aldus mr. Van Wijck, zonder vooruit te lopen op een de finitieve beslissing ten aanzien van ver- keers- en binnenstadproblemen. Voor de aanvang van de eerste verga dering in dit jaar van de hoofdstedelijke gemeenteraad heeft burgemeester mr. Arn. J. d' Ailly gistermiddag zijn Nieuwjaars rede uitgesproken. Mr. d'Ailly constateerde, dat in het af gelopen jaar een levendige ontwikkeling op alle gebieden van het stadsbestuur is geweest en dat talrijke gewichtige beslui ten zijn genomen, zoals de aanwijzing van de plaatsen voor het nieuwe stadhuis en voor het nieuwe operagebouw. Geruime tijd stond mr. d'Ailly stil bij de voornemens van de hoofdstad om aangren zende gebieden van andere gemeenten toe gevoegd te krijgen. Alleen door samen voeging van deze delen is aldus de bur gemeester een planmatige harmonische uitbouw van woon-, ontspannings- en tuin- dersgebieden, industriële en zakenwijken mogelijk. Wij hadden, zei de burgemeester, reeds een inleidende bespreking met de bedoelde gemeenten en uiteraard klinken de afwijzende stemmen het hardst. In dit verband besprak hij in het kort de zoge naamde gemeenschapsraden, die naar zijn inzicht een grotere bevoegdheid hebben dan de wijkcentra zoals de hoofdstad die kent. Bij een stadsuitbreiding zou een ge meenschapsraad in de toe te voegen gebie den de plaats van de burgemeester met bepaalde bevoegdheden voor dat deel der gemeente moeten kunnen blijven innemen. Zonder hoofdelijke stemming voteerde de raad tijdens de volgende vergadering een bedrag van 8.700.000 gulden voor het uitbreiden van het bestaande 50 KV-scha- kelgebouw bij de Centrale Hemweg, als mede voor het gedeeltelijk inrichten van dit gebouw. De tram kwam in deze vergadering nog Mevrouw Malenkov ontvangt kinderen op het Kremlin Mevrouw Malenkov, de echtgenote van de premier van de Sovjet-Unie, heeft ter gelegenheid van het nieuwe jaar op het Kremlin duizenden kinderen ontvangen en tweeduizend geschenken aan speelgoed onder hen doen verdelen. Het speelgoed lag opgestapeld om een reusachtige de neboom, die in de „zaal van Sint Joris was opgesteld. Op deze ontvangst waren ook buitenlandse journalisten uitgenodigd. Koningin Juliana regeert langer ADVERTENTIE (Van onze correspondent te Stockholm) De Koning van Zweden, Gustaaf VI Adolf drie dit voorjaar ons land zal bezoeken, verschilt in leeftijd weinig met Prinses Wilhelmina, maar hij telt minder regerings jaren dan Koningin Juliana. Het protocol eist derhalve dat hij eerst een officieel be zoek aan Nederland brengt alvorens Ko ningin Juliana officieel naar Stockholm komt. Daarom is Koningin Juliana inder tijd na haar bezoek aan Kopenhagen en Oslo r.iet naar Stockholm gegaan. De wapenspreuk van de Zweedse ko ning is: „Plicht boven alles". Zijn bezoek aan Nederland is evenwel meer dan een hem opgelegde taak. Hij knoopt aan het officiële verblijf van drie dagen nog een niet-officiële dag vast. Zijn wij goed inge licht dan gaat de belangstelling van de Koning vooral uit naar onze strijd tegen de zee en naar onze bloemen. De koning is zelf botanist en wij hebben hem in de open lucht horen doceren over de Rhodo dendron Alpina, de enige Rhododendron die het in Zweden kan uithouden. Men kan er zeker van zijn dat de vorst goed over ons land is voorgelicht. Hem ter zijde staat namelijk sinds ruim een jaar de op- perceremonie-meester J. Lagerberg, gewe zen gezant in Den Haag. Het is te waarderen dat ook de Ko ningin niet tegen het vermoeiende bezoek aan Nederland opziet. In Zweden heeft zij enkele officiële ontvangsten met het oog op haar gezondheidstoestand overgeslagen. De 57-jarige Roemeen Popkov een displaced person opvarende van de Zweedse „Patria", die bij de Papierfabriek ligt, is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan boord uitgegleden en in het ruim van 4.75 meter diep op de schroefastunnel ge vallen. Nadat de verbandmeester van het bedrijf en 'n arts hem de eerste hulp hadden verleend is de man, die een zware hersen schudding had, per brancard uit het ruim gehesen en naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Naar wij vernemen heeft de patiënt een zeer onrustige nacht gehad; levensgevaar is niet aanwezig. De Noorse gezant in Nederland, de heer L, J. Jorstad, vergezeld door zijn echtge note, heeft een bezoek gebracht aan burge meester L. A. Verburg van Stavenisse, ten einde deze een geschenk van koning Haa kon van Noorwegen aan te bieden, benevens een foto met de handtekening van de koning, zulks als herinnering aan het be zoek, dat de Noorse vorst op 13 Augustus 1954 aan Stavenisse bracht. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op de enkelsporige brug over de IJsel bij Zutfen een breuk in een der spoorstaven ontdekt. De treinen hebben aanvankelijk de brug met geringe snelheid kunnen passeren. Later is het treinverkeer tussen Zutfen en Klarenbeek en tussen Zutfen en Dieren- Doesburg stilgelegd en vervangen door autobussen. Nadat de defecte rail was ver vangen kon om halfzeven het treinverkeer worden hervat, C oöperaties over de melk prijsverhoging: De Centrale der Nederlandse Verbruiks coöperaties heeft met grote teleurstelling kennis genomen van de melkprijsverho ging en in een telegram aan de minister raad daaraan uitdrukking gegeven. Het eerder door de regering gedane beroep op het bedrijfsleven om haar economische po litiek te steunen door kostprijsverhogingen niet automatisch in consumptieprijzen te calculeren, doch compensatie in hogere productiviteit te zoeken en bovendien in het algemeen te streven naar het laagst mogelijk prijspeil, alsmede prijsverstarring te bestrijden, had weerklank gevonden bij de verbruikscoöperaties, zo wordt in het telegram gezegd. De regeringsmaatregel tot een zeer belangrijke prijsverhoging van de consumptiemelk, die een belangrijke in vloed heeft op de gezinsuitgaven, geno men op een psychologisch uiterst ongunstig ogenblik, wordt door de verbruikscoöpe raties ten zeerste betreurd. Het aldus ge voerde beleid wordt in strijd geacht met het beroep dat de regering op het bedrijfsleven heeft gedaan. Voor het gemiddelde Neder landse gezin zal de melkprijsverhoging de gezinsuitgaven met ruim 40 cent per week verhogen, zodat van een belangrijke lasten verzwaring moet worden gesproken, zo wordt gezegd. De waterstand op de Wadden is als ge volg van de aanhoudende Oostenwind der laatste dagen abnormaal laag. Dit beteken de in voorgaande jaren onvermijdelijk isolatie van het eiland Ameland. Nu de pier bi.i Holwerd aan de Friese kust is verlengd kunnen de veerboot en de barkas die via een vaargeul over het wad de verbinding met Ameland onderhouden, daar toch voor de wal komen. Bij Nes moeten passagiers en post met een amphibievoertuig over een afstand van ongeveer 300 meter slib varen om naar en van de boten te worden ge bracht en afgehaald. advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 MOTOR BROMFIETSKLEPING Een maand gevangenisstraf en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden eiste de officier van justitie te Utrecht tegen de 52-jarige N.B.M.- chauffeur H. M„ wonende te Zeist, we gens het veroorzaken van dood door schuld. Aan de verdachte was ten laste gelegd, dat het aan zijn onvoorzichtig en hoogst roekeloos rijden te wijten was, dat op de avond van 19 September 1954 op het smalste gedeelte van de Voorstraat te Utrecht een aanrijding geschiedde tussen de door hem bestuurde N.B.M.-bus en twee wielrijdsters, tengevolge waarvan een der meisjes, de ongeveer 20-jarige Maria Hendrika S. het leven verloor. De verdachte verklaarde, dat hij zich niet schuldig gevoelde. Hoe de aanrijding precies in zijn werk gegaan was, kon hij niet zeggen, omdat deze aan de zijkant of aan de achterzijde van de door hem be stuurde bus was gebeurd. Volgens de getuigen zou de oorzaak van het tragische ongeval toegeschre ven moeten worden aan het feit, dat de chauffeur na het passeren van de twee fietsers vanwege de verschijning van enige tegenliggers snel naar rechts moest uitwijken, waardoor de fietsrijdsters in de knel geraakten. De rechtbank zal 18 Januari uitspraak doen. Na de aardbeving op de Liparische eilanden nabij Italië. Inwoners van een der dorpjes verzamelen zich in het open veld. Hoewel meteorologen hun mededeelden, dat er geen gevaar meer bestond voor herhalingen van de schokken, zijn zij te bevreesd om terug te keren. Voor de krijgsraad heeft terechtgestaan de soldaat S. W., die er van beschuldigd werd de soldaat S. door een geweerschot ernstig gewond te hebben. Dit was op 16 September te Ermelo gebeurd tijdens een oefening. W. had op S. geschoten in de veronderstelling dat zijn geweer niet ge laden was. Het bevatte echter nog één losse patroon. Door het op korte afstand geloste schot werd de soldaat in de rechterlong ge troffen. Een deel van de long moest in een ziekenhuis worden weggenomen. Tegen W., die zijn grote spijt over het ge beurde betuigde, eiste de auditeur-militair drie maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk en 75 boete. De krijgsraad zal later Uitspraak doen. In Doetinchem is Woensdagmiddag een personenauto met vier inzittenden uit Ter- borg geslipt tengevolge van de gladheid van de weg. Alle inzittenden werden ge wond. De wagen gleed tegen een ijzeren lantaarnpaal. De bestuurder, de 21-jarige Buitink, en de inzittende W. uit Terborg werden licjjt gewond. De 22-jarige mej. Buitink, zuster van de bestuurder, die naast hem zat, werd door de voorruit ge slingerd en zo ernstig gewond, dat zij des avonds aan haar verwondingen is bezwe ken. Het vierde slachtoffer, de 48-jarige E. M„ zat vastgeklemd in de wagen en moest worden bevrijd. Zijn toestand is ernstig. Alle vier de gewonden zijn in het R.K. ziekenhuis in Doetinchem opgenomen. BERN (Reuter/A.F.P.) Ex-president Jacobo Arbenz van Guatemala, die in Zwit serland is aangekomen, heeft om een Zwit sers paspoort verzocht op grond van het feit, dat hij Zwitsers onderdaan is. Arbenz is in Guatemala geboren, maar zijn vader was Zwitser. Een woordvoerder van de Zwitserse regering zei, dat het verzoek zou worden ingewilligd, indien Arbenz kan be wijzen, dat hij noch zijn vader afstand heb ben gedaan van de Zwitserse nationaliteit. „In welk land Arbenz zich ook vestigt, de regering van Guatemala zal alle moge lijkheden van het internationale recht te baat nemen om ziin uitlevering te bewer ken", aldus heeft de Guatemalaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Carlos Salazar, te Guatemala-stad verklaard. De rekening der inkomsten en uitgaven van de provincie Noordholland over het dienstjaar 1952 sluit met een batig saldo van 1.930.185. De inkomsten hebben be dragen 10.549.895,en de uitgaven 8.419.710,Het overschot werd veroor zaakt door de toeneming van de zogenaam de dekkingsmiddelen van algemene aard, in het bijzonder door de uitkering uit het Provinciefonds. Blijkens het verslag van de Provinciale Accountantsdienst betreffende de controle op het financieel beheer is de ontwikkeling der financiën gedurende de laatste jaren gunstig geweest. In 1949 was het batig saldo 240.000; in 1950 1.810.000; in 1951 1.860.000; in 1952 1.930.185. De dek kingsmiddelen waren gedurende die jaren: ƒ8.450.000, ƒ9.820.000, 10.220.000, 10.080.000. Door de salaris- en prijsverhogingen stegen de uitgaven, maar die werden ge compenseerd door de toeneming der inkom sten. In 1950 was het totaal der uitgaven voor het personeel ƒ2.000.000; in 1951 2.259.000 en in 1952 2.366.000. De inkomsten aan leges ter griffie stegen van 250.000 (1949) tot 478 000 (1952); die van de burgerlijke dienst en kasmid delen van 140.000 (1949) tot 272.000 (1952) en die van de motorrijtuigenbelas ting van 1.532.000 tot 2.166.000. Da reserve is gestegen tot 6.429.974.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5