„Ome Rein" van de „Thorma nam afscheid van de zee Vorst, regen en wind spanden samen „Verkoop-ambassadeur" der K.N.H.S. in de jubileumzon Havenberichten Visserij-varia Duivenshow Concours Commissie Heel Velsen één gevaarlijke ijsbaan, snel echter „zand er over" 12617 zeeschepen passeerden de pieren DONDERDAG 6 JANUARI 1955 99 Aankijken waard Aangekomen schepen in duizendtallen - In Santpoort SNOEK OP HET PODIUM Velen getuigden van hun waardering voor de heer C. H. Teusink In 1954 Wilhelmina hoopt weer veel goed te doen Nieuwe schoolbanken Enny Mols-de Leeuwe in Velsen-Noord en Santpoort UTD telde de slagen Uitbreidingen Burgerlijke stand Velsen EIND 1954 KWAM HET BESLUIT bij de negenenvijftigjarige Rein Groen, schipper van de trawler „Thorina" IJM. 33 van de N.V. Visserij Onderneming „De VEM". Hij zou niet meer naar zee gaan; niet meer „voor vast" op de trawler varen, want eenmaal moet je er toch een streep onder zetten. Hij meldde het bij de rederij, kreeg er een handdruk en is daarna langs de Zuidzij naar huis ge stapt. Met al zijn eigendommen en kleding, die nog was achtergebleven in de schinpershut. Daarmee sloot hij vijf en veertig zeejaren af, waarvan vijf en dertig bij de VEM en een en dertig als schipper. „Ik heb altijd plezierig gevaren," zegt hij nu, en velen hebben dat met hem gedaan, want „Ome Rein", zoals men hem op de vloot beter kent, was geen kwaad mens. De herinnering aan Rein Groen, de man, die vaak in een fel gekleurd hemd uit een van de ramen van de brug hing, zal bij een ieder ongetwijfeld blijven bestaan. Hij kon ongezouten uit de slof schieten, heel erg soms ook, maar hij was een man, die het „Kwaad zijn is menselijk, kwaad blijven is van de duivel" goed in het hoofd had. De Duitse collega's, de Fransen en de IJmuidense schippers zullen Ome Rein dit jaar en in de volgende jaren missen in de aether. Adolf Stoll van de „Kleine München", Klaas Korbee van de „Herman", Robert Ryx van de „Prince de Liège", Piet Korbee van de „Vios 1" en Frits van Borstel van de „Remscheid"; velen waren zijn beste kameraden op de Noordzee en in het Kanaal. Zij zullen 's avonds niet meer het bekende „Grüsse von Schiff zu Schiff" horen, zoals alleen Ome Rein het kon zeggen. Bij het afscheid op het kantoor van de walschipper van de VEM heeft tie heer G. Nieuwenhuizen gezegd: „Je bent bij ons vandaan, maar je bent nog niet weg. Ik roep je nog wel eens". En dus zal Rein Groen nog wel eens aan de Zuidzij komen. Al heel jong raakte Rein Groen ver trouwd met het water en de schepen. Met zijn ouders was hij van Egmond gekomen. Velen zullen vader Groen nog kennen. Misschien beter als „dikke Sijmen", de man met zulke grote handen, dat er een Hol landse zilveren gulden door zijn tröuwring ging. Hij volgde lessen op de Visserij- school van toendertijd: een afgekeurde IJmuidense loodskotter, waarop twee maal per dag les werd gegeven in splitsen en knopen. De schipper van Rein Groen op die school was de heer De Lange. Gerrit Broek leerde hem het boeten en breien. Als veertienjarige knaap kwam hij in 1909, toen hij nog in de Breesaapstraat op num mer achttien woonde, bij de rederij van Meeuwenoord op de eerste trawler terecht. Het was de „Acacia" met schipper Jan Schol; een trawler met een gele schoor stee» en een blauw vlagje met de letters M. en de V. Als lichtmatroos maakte Rein Groen zijn eerste reizen op de Noordzee, tot de plek waar nu de kotters van de Slotjes en de Wironnetjes doordringen. Verder ging men toen niet. In de jaren '14 en '18 zoch ten de IJmuidense trawlers het hoger op naar de zestigste breedtegraad. Duitsers waren in IJmuiden aan de hal verschenen met hun vol gevangen schepen en de VEM liet toen een paar Duitsers komen om de visgronden in Noordelijker gelegen stre ken te verkennea. Met het Frapse patent werd daar gevist en sindsdien zijn de Ne derlanders er gebleven. En zochten de Duitsers het verder op: naar IJsland, de Barendszzee, de Groenlandse wal, enfin, dat is een ander lied. DE TORPEDODIENST van de Konink lijke Marine heeft Rein Groen 33 maanden lang als dienstplichtige onder zich gehad. Dan waren zij een week in Nieuwediep, dan een week in IJmuiden en dan een week op Terschelling. Hij voer op de G 16 en de G 2. Eind van de oorlog, toen de smeesboten vaak sleepboottrawlertjes in de vaart kwamen met bakker en slagers als reders, voer Rein Groen op de boot van Aris Krab. De „Neutraal" heette het scheepje, dat zes tien meter lang was en eigendom was van Hogerduin. Vandaar belandde hij op de „Johanna" van de Gebr. Hof. Als matroos voer hij voor de eerste keer mee op een trawler van de „VEM", de „Mary" met schipper Huib Gravemaker. De „VEM" heette toen nog de Algemene Visserijmaatschappij of Maatschappij „De Kotter", van welke maatschappij de sche pen met een zeilscheepje in de schoorsteen voeren. In die jaren kreeg Rein Groen thuis de aanzegging, dat hij stuurman werd op de „John Brown"; een mooie promotie in korte tijd. Op de „John Brown" zou hij echter nimmer een stap zetten. Dit schip was enige dagen tevoren naar zee gegaan en keerde nooit in IJmuiden terug. Vervol gens is hij twee jaar komen te varen als stuurman bij Kees Gouda. AANSTAANDE VRIJDAG, 7 Januari zal het voor hem 31 jaar geleden zijn. dat hij schipper werd. Zijn eerste schip was de „Gloria" van de VEM, een schip „van hier tot het muurtje, zo groot", zegt Groen er in de huiskamer van. En dat „van hier tot het muurtje" beslaat dan de halve huis kamer en de kleine ruimte achter de wo ning aan de Wilhclmlnakade. Na de „Gloria" volgden andere schepen: de „Martha", de „Derika 4". Toen alle schepen voor de kant lagen wegens liqui datie van de maatschappij, maakte hij een reis op de „Timor". Bij de benoeming van ir. F. Thiel tot directeur van de VEM kwam Rein Groen als schipper van de „Luther" op de „Maria Ommering", gevolgd door de „Amsterdam". In die tijd verschenen de grote trawlers „Haarlem" en „Delft" uit Engeland in IJmuiden en stapte Groen over op de „Gerberdina Johanna". IJSLAND? Dat brengt meteen het ge sprek op de Engelse tijd, in de oorlog, toen vele IJmuidenaren de visserij van Engelse havens uit voorzetten. Met de „Utrecht" was Rein Groen op 8 Mei ter visserij uit IJmuiden vertrokken. Even na de tiende Mei liep hij in Aberdeen binnen om daar te blijven tot 5 December. De basis werd verlegd naar Fleetwood, waar de opvaren den van de „Utrecht" de gehele oorlog zouden blijven. Tot Februari 1941 zetten zij de visserij op de Noordzee voort en daarna volgde de eerste reis op de IJsland se wal. Een Belg ging als visloods mee en nadat de „Utrecht" drie reizen op IJsland had gemaakt, volgden aldra de andere Ne- erlandse trawlers, die in Engelse havens lagen. DE MENING van schipper Groen over het hervatten van de verre visserij door Nederland? Hij geeft die helder en onomwonden weer: „Wij zijn vijf-en- twintig jaar op achter bij andere lan den". En hij vervolgt: „Ten eerste, wij zijn niet bekend op de verre visgron den. Versta me goed, we doen wat de kunde als visserman betreft, niets onder voor de Duitser, de Fransman of de Engelsman, maar het is de onbekend heid met de viswateren bij IJsland, in de Barendszee. Ten tweede: onze sche pen lenen zich er niet voor. En ten der de: alle buitenlandse trawlers, zoals de SOCOOOCKXXOXOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOQ OF HET NU een vijfentwintigjarig jubi leum bij Hoogovens, een afscheid bij Velsens Openbare Werken, een veertig jarig jubileum bij het walbedrijf van een rederij, bij Rijkswaterstaat of bij een sleepvaartmaatschappij betreft; er wordt een receptie gehouden en er zijn toespraken, waarin gezegd wordt, wat een jubilaris aan achting en waardering in zijn lange loopbaan heeft gewonnen. NIMMER IS DAAR het jubileum of af scheid bij van de visserman; van de trawlergast, de machinist of de schip- per. „Wij zijn het aankijken niet waard", zeggen zij er van. Toch voeren ook deze mensen soms meer dan veertig of vijftig 3 jaar op de trawler, zwierven zij de grootste tijd van hun leven over de Noordzee en de wateren bij IJsland en verdienden zij het geld voor hun gezin EN het bedrijf. IN „VANMORGEN IN de vishal en op 8 zee" van vorige xueek Vrijdag heeft 5 bijvoorbeeld gestaan: „Schipper Rein 5 Groen heeft afscheid genomen van de 8 brug van de trawler „Thorina" Daar 3 had het bij kunnen blijven. Maandag- S middag hebben we schipper Groen ech- ter eens thuis opgezocht. Duitse, Belgische en Engelse schepen, varen met een stuurman, die ook wer kelijk stuurman is en niet aan dek de leiding heeft. In de jaren, dat Rein Groen op IJsland voer, had de schipper de verantwoording voor de navigatie, de visserij èn de be manning. Een gedeelte van die verantwoor ding zou overgebracht dienen te worden op de stuurman. Is het niet eens voorgeko men dat Groen van zes maal vierentwintig uur vissen welgeteld viereneenhalf uur slaap kreeg. Hier wordt niet overdreven. AAN DE TRAWLER „Utrecht" heeft Groen wel de beste herinneringen. De trawler bracht hem de oorlog door. Zij voe ren van Fleetwood uit op IJsland, op de Noordkust van de Hebriden en de West kust van Ierland. Nee, van de „Utrecht" wil hij geen kwaad woord horen^ffoen de trawler als de „Hoop" IJM 73 ^Jor het Noordzeekanaal naar de sloper ging en hij bij zijn vriend Donkersloot op kantoor stond, heeft hij hem zien langsglijden; een moment om tranen in de ogen te krijgen. Met die „Utrecht" komen dan wat an dere herinneringen van de reizen met andere trawlers in konvooi bijvoorbeeld. Met zes trawlers verliet Rein Groen de haven van Fleetwood. Alleen de „Utrecht" keerde in de thuishaven terug. Van de drie IJslanders en de twee Engelsen hoorde men nooit meer iets. Beschoten of getorpe deerd? Men weet het niet. Maar de Hol landers kwamen met de „Utrecht" terug in Fleetwood en is het dan vreemd, dat je aan het schip gaat hechten? De eerste keer, dat Groen met de „Utrecht" naar de IJslandvisserij ging, werd de bewapening bezorgd. Je moest je im mers verdedigen bij een eventuele aanval? Nu dan, er werden twee geweren aan boord gebracht „Hebt u daar in de Boerenoorlog Transvaal nog mee veroverd." heeft Groen de Engelsman gevraagd en Schipper-af: Rein Groen. voorts kwam er een machinegeweer bij. Een machinegeweer dan, dat één kogel kon afvuren, waarna de tweede kogel dwars in de loop zat en geen schot meer kon worden afgevuurd. Groen's „Utrecht" was de eerste, die zijn vangst vis in het bevrijde Nederland in Hansweert aanvoerde. Vier reizen deed hij op Hansweert met een internationale be manning. De Nederlandse bemanning was toen gestraft in Fleetwood achtergebleven. HIJ HEEFT in zijn loopbaan veel geluk gehad, dat zegt hij je ronduit. Nimmer een ernstige aanvaring of een uitnodiging van de Raad voor de Scheepvaart om eens in Amsterdam op het matje te komen. Bij de Hebridenkust heeft hij op geringe afstand de Engelse trawler „Hondo" zien vergaan. Er kwam geen man af en Groen kon door de zware zeeën, die er liepen, geen assis tentie verlenen. Nadat hij nog even op de „Duyvis" en de „Utrecht" na de oorlog had gevaren, is hij met zijn bemanning naar Engeland overgestoken om de „Thorina" de IJM 33 op te halen. De Engelsen vroegen zich ver baasd af, of de Hollanders daarmee naar zee durfden. Na de acht jaren, dat hij op de brug van de „Thorina" heeft gestaan, kan hij die Engelsen nog niet goed begrijpen. Goed, er waren eerst wat moeilijkheden met de mo tor, maar voor Groen en zijn mannen is de Thorina de beste trawler van de vloot. Hij bewaart er de beste herinneringen aan. Evenals aan mannen als Gerrit Dekker, de stuurman; matroos Klaas de Graaf, ma troos Leen Stam, kok Phil Buis en matroos Jan Klinkenberg. Al die jaren voeren zij met Groen op de „Thorina". ZO HEEFT Rein Groen me van half vier 's middags tot 's avonds kwart voor acht verteld van het leven van de visser man; van lichtmatroos tot schipper. „Al tijd plezierig gevaren", zei hij nog eens bij de deur. Wanneer de visserman vaste grond onder de voeten heeft en de reis in de Noord, in het Kanaal of in de verre wa teren er op zit, is hij de narigheid van zo'n reis vergeten. Zo is het bij schipper Groen misschien ook. Hetgeen trouwens opgesloten ligt in de woorden voor het elkaar een „Tot ziens" wensen: „Als je niet vergeet, ga je nooit meer naar zee". W. N. coooooocoooooo >300000000030 30000000000C In 1954 liepen in IJmuiden binnen 6288 zeeschepen: in 1953 waren dat er 6013. Het duizendste schip arriveerde Ln 1954 op 3 Maart (in 1953 op 14 Maart); S 3 het twee duizendste schip in 1954 op 2 Mei (in 1953 op 15 Mei); het drie dui- zendste schip in 1954 op 26 Juna (in 1953 op 12 Juli); het vier duizendste 8 schip in 1954 op 21 Augustus (in 1953 J op 6 SeDtember); het vijf duizendste schip im 1954 op 19 October (in 1953 op 3 November) en het zes duizendste J S schip in 1954 op 14 December (in 1953 op 31 Dcc.). COOOOOC Op Zaterdag 15 en Zondag 16 Januari wordt in de zaal „Zomerlust" te Sant poort een grote duivententoonstelling van de IJmuider Concours Commissie gehou den. Deze tentoonstelling heeft een onge kende omvang voor wat betreft de ge meente Velsen. Niet minder dan 600 dui ven zullen worden tentoongesteld door de aangesloten duivenliefhebbers uit Velsen. De keuring zal geschieden op Zaterdag 15 Januari door keurmeesters van de Nederlandse Groep van Keurmeesters, de heren N. Robeerts, Utrecht; J. Heerschap, Haarlem en Chr. Braun uit Oegstgeest. De opening zal op Zaterdagmiddag 15 Januari om 5 uur geschieden door de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint. Het ge meentebestuur schonk als ereprijs een fraaie zilveren legpenning, die zal worden gewonnen door de hoogst geklasseerde duif van de gehele tentoonstelling. Een bewijs te meer, dat de duivensport een ereplaats inneemt onder de sporten, die een nuttige vrije-tijdsbesteding ten doel hebben. Tot slot van de tentoonstelling zullen op Zondag 16 Januari om 7.30 uur in de zaal van „Zcenerlust" de prijzen worden uitge reikt van deze tentoonstelling, tevens de kampioensprijzen van de IJCC over 1954 en de vereaigingsprijzen van de Potten en Pannenvlucht. De uitreiking zal in ijl tempo geschieden want een gezelschap prima artisten staat dan klaar om aan de deelnemers een gezellige feestavond te brengen. Mizzy Waller, al bekend van haar optreden voor de radio als kunst fluitster en j odelzangeres, zal voor de eer ste keer in Santpoort optreden, Lajos He ros zal als solist met xylophoon zijn num mers weggeven, de mooie tenorstem van Souverein uit Haarlem zal te beluisteren zijn alsmede de gevierde showband „De MLrletons", die als attractie een bijzondere „lichtshow" zal brengen. De Oostenwind, de regen en tempera turen venijnig ver beneden het vriespunt hebben gisteren in de loop van de middag straten en wegen van Velsen in ijsbanen veranderd. Onmiddellijk nadat de eerste regendruppels vielen gauwer kon het haast niet is Velsens gemeentereiniging erop uitgetrokken met het nodige zand om allereerst de hoofdverkeerswegen van strooisel te voorzien en daarmee heeft zü menig verkeersongeval voorkomen, al deden zich nog ettelijke sierlijke slippers voor. In de buitenwijken werd het tegen het vallen van de avond spiegelglad en er waren maar weinig huisvrouwen zo bij de pinken, dat zij asladen leegden en emmers zand stortten op de trottoirs, zodat som mige voetgangers en van hun werkzaam heden huiswaarts kerenden nog wel eens rare capriolen hebben gemaakt. Denk om de waterleiding Enige weken geleden werden in ons blad in een bericht,dat tot veelzeggend opschrift droeg „Doe uw kraan een das aan, anders doet hij u de das om" een serie voorzorgs maatregelen aangeraden, om bevriezen van de waterleiding te voorkomen. De directeur van het Waterleidingbedrijf wijst er nu nogmaals op dat de voorschriften hierom trent te lezen staan aan de achterzijde van de kwitanties, dde ieder hoofd-van-het- gezin op gezette tijden voldoet. Geen betonstorten bij de tunnelbouw ,Sedert Woensdagmorgen ligt bij de tun nelbouw het betonstorten stil. En dit werk Onder grote belangstelling is in het Hoogoven-restaurant het zilveren jubileum gevierd van de heer G. H. Teusink, chef van de afdeling verkoop ruwijzer. Nadat de voorzitter der directie, ir. A. H. I n g e n H o u s z, zijn waardering voor de jarenlange plichtsgetrouwheid en de kennis van de jubilaris had geuit, hetgeen hij vergezeld deed gaan van de aanbieding van de jubileum-enveloppe, roemde directeur P. R. Bentzvanden Berg de commerciële activiteiten van de jubilaris. De verhouding van mens tot mens, die er tussen de heer Teusink en hem is gegroeid, is gebaseerd op warmere gevoelens dan de dagelijkse zakelijke besprekingen; een gelijkgericht zijn in denken zowel op het zakelijk terrein als in de overige zaken des levens ligt hieraan ten grondslag. De chef van het hele verkoopapparaat, de heer D. Langkemper, nam. vervolgens het woord en wierp in een geestige rede een terugblik op de loopbaan van de jubi laris, die op 2 Januari 1930 bij de nieuwe M.E.K.O.G. in dienst trad. Na, evenals de vorige sprekers, ook mevrouw Teusink in de hulde te hebben betrokken, besloot de heer Langkemper zijn rede met het uit reiken van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. Namens de M.E.K.O.G., waar de jubi laris ruim 16 jaar van de zilveren periode heeft gewerkt, sprak de bedrijfsdirëcteur van dit bedrijf, hoofdingenieur W. Bak ker, die de periode een leertijd noemde. De jubilaris maakte namelijk aan het be gin van zijn carrière de crisisjaren n.ede, en de economische en commerciële vraag stukken van die tijd zijn wel de beste introductie in de wereld'van de commer cialiteit, die men zich denken kon omdat er toen inderdaad verkocht moest worden en elk dubbeltje meetelde. Namens het bedrijf zelf sprak hoofd ingenieur J. Rijkeboer, hoofdingenieur der Zuidfabrieken waaronder de hoogovens vallen, waarvan het product door de heer Teusink wordt verkocht. Spreker bracht de gelukwensen over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, maar getuigde tevens van zijn persoonlijke waardering voor de jubilaris. De chef van de afdeling expeditie, de heer C. R. Prinselaar, roemde eveneens het contact met de jubilaris, die hem de eerste drie letters van het alfabet van de ijzerhandel heeft geleerd. Deze samen werking heeft tot een persoonlijke vriend schap geleid. De nieuwste aanwinst van de Koninklijke Zuid-Hollandse maatschappij tot het redden van drenkelingen, een motor-red- dingvlet ziet men hier op de Maas onderweg naar haar standplaats Hoek van Holland. De vlet werd Dinsdag officieel overgedragen. Ze is een geschenk van de stoomvaartmij Nieveld, Goudriaan en Co. te Rotterdam en draagt de naam „Directeur A. J. M. Goudriaan". Namens de afdeling verkoop buizen sprak vervolgens de heer A. Mijs, die in zijn rede filosofeerde over het begrip tijd; vijf en twintig jaar zijn een lange periode en nóg langer, relatief gedacht, voor een nog zo jong bedrijf als Hoogovens. Een van de naaste medewerkers van de jubilaris, de héér W. L. G. Schwarz, sprak uit naam van de gehele afdeling. De sa menwerking met de jubilaris is voor spre ker immer zeer prettig en leerrijk ge weest. De jubilaris voert geen politiek van keihard „salesmanship", maar die van het scheppen van een continuïteit in de ver houding tussen het bedrijf en de afnemer, en hij brengt een menselijke factor in het commerciële spel. Onder hilariteit van de aanwezigen kwam een snoek, aan de lijn van een door de jubilaris vastgehouden vistuig, het podium op, een boek netjes in de ver vaarlijke bek. Het geschenk, dat alle vrienden en col lega's op het bedrijf de jubilaris op deze heuglijke dag aanboden was een fraai gotisch bureau. ln 1954 passeerden in totaal 12.617 zeesche pen de IJmuidense sluizen. Hiervan kwamen 6299 schepen binnen en vertrokken 6318 schepen. Voor Amsteradm waren bestemd 5157 schepen (vertrokken 5199), voor Hoogovens buitenhaven 206 (vertr. 204), voor de Vis sershaven 85 (vertr. 80), voor de Binnen haven Hoogovens uit zee 201 (vertr. 198), voor de papierfabriek 118 (vertr. 118), als bijleggers te IJmuiden uit zee 123 (vertr. 121), voor Beverwijk 11 (vertr. 10), voor Spaarndam en Haarlem 8 (vertr. 7) en voor Zaandam 390 (vertr. 381). In December 1954 passeerden 1061 schepen de pieren; hiervan waren er 551 binnen komend en 510 uitgaand. Voor de Hoogovens Buitenhaven kwamen aan 25 schepen (vertrokken 24), voor de Vis sershaven 9 (vertr. 8), voor de Binnenhaven Hoogovens 27 (vertr. 25), voor de papier fabriek 6 (vertr. 6), als bijlegggers te IJmuiden uit zee 13 (vertr. 12), voor Zaan dam 37 (vertr. 34), voor Amsterdam 434 sche- pjen (vertr. 401 schepen)* De Christelijke muziekvereniging Wilhel mina is in jaarvergadering bjjeen geweest. Uit het verslag van de secretaris kwam naar voren dat 1954 een zeer actief jaar is geweest. Vele malen was er een beroep op de vereniging gedaan om medewerking. Ook werden er verschillende concerten ge geven zowel in de gemeente als daarbuiten. Hiermede samenhangend kon ook de pen ningmeester een optimistisch geluid laten horen. De voorzitter P. Kalkman, die dit jaar aftredend was, werd wederom herko zen evenals de andere aftredende bestuurs leden. Tevens werd het bestuur uitgebreid met een tweetal nieuwe leden. Wederom werd er een uitgebreid programma samen gesteld voor het jaar 1955 waarin concer ten voor sanatoria en andere instellingen verwerkt zijn. Door het K.K. kerkbrs.uur van de paro chie van de H. Engelmundus te Driehuis is aan B. en W. van Velsen verzocht mede werking te verlenen voor de aanschaffing van schoolbanken voor de onder zijn be stuur staande school voor uitgebreid lager onderwijs te Driehuis. in het zal eerst dan worden hervat als de dooi intreedt. Voor zover bekend is er iri andere bedrijven nog geen stagnatie voorgekomen. Niet op de schaats De ijsbanen van Brederode en Santpoorts Bloei hebben de poorten nog niet open kunnen zetten. Van de zijde van de Brede- roöebaan werd ons gezegd: als het zo door gaat komt er ook niets van. De schaatsen moeten dus nog even in het vet worden gehouden. Op Vrijdagavond 14 Januari en Woens dagavond 26 Januari verzorgt mevrouw Enny Mols-De Leeuwe voordrachts-kunst- avonden voor de Velser Kunstkring „Voor Allen". Zu treedt op de eerste avond op HePv. wijk gebouw aan de Dijck- manstraat in Velsen- Noord en op 26 Januari in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Enschedélaan in Sant poort Dorp. De Velser Kunstkring „Voor Allen" deelt voorts mee dat op de derde abonnementsvoorstelling op 1 en 2 Februari door „de Toneelvereniging" zal worden gespeeld „Mensen materiaal" van Paul Ravnal. Voor de vierde abonnements voorstelling op 13 en 14 April is het To neelgezelschap van Johan Kaart uitge nodigd. Dit gezelschap brengt „Potasch en Perlemoermet vacantie". De IJmuidense bridgeclub UTD speelde de tweede onderlinge competieiewedstrijd. De uitslagen hiervan zijn: Groep A: 1. Westerop—Berkhout 61.90 2 Prins en echtg. 55.55 3. Klinkenberg— Groen 52.38 4. Muller—Van Olst 50.79 5. Rob en echtg. 47.61 6. Pieterse—Kui pers 44.44 7. JansenKorver 44.44 8. Schoen—Koelemey 42.85 Groep B: 1. Snel en echtg. 60.31 2. mevr. Klinken berg—Groot 55.55 3. mevr. Ver horst—Meyer 54.76 4. Muis en echtg. 50,— 5. mevr. Slants—Böhm 47.61 6. Van Burk—Visser 45.23 7. Warger en echtg. 43.65 8. dam. SchoenKoelemey 42.85 Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee, dat bij besluit -an 4 Januari ver gunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „ÏJs- vries" te IJmuiden, tot het uitbreiden van de inrichting door het bijplaatsen van een diep- welpomp in het perceel Visstraat 11 'a te IJmuiden; de Zuid en Noord Spaarndammer- polder te Hoofddorp, tot het wijzigen van het hulpgemaal, gelegen aan de Zijkanaal B-weg, nabij de Velsertogt te Velsen. GEBOREN: B. M. DuineveldWempe, z., Surinamestraat 12. Santpoort; M. Dijkhuizen —Zwaan, d., Kr. Mijdrechtstraat 41. IJmui den; M. C. van GenderenBurger, z.. Noor derlaan 18. Velsen-N.; J. P. de Koning Floor, d., Pres. Krugerstraat 69, IJmuiden; E. Langbroek—Boer, 7... Pres. Steijnstraat 24, IJmuiden; J. van Duijnvan Son, z., Waal straat 33, IJmuiden; J. Plugde Wissel, d.. Koningsplein 5, IJmuiden: C. G. Brieffies— Zandbergen. z„ Pres. Krugrestraat 4 rd, IJmuiden; B. J. FaberSteeman, z., Klein Heiligland 5 rd, Haarlem; C. Ramerman Krab, d„ Lange Nieuwstraat 70, IJmuiden; N. J. Molier—Boersma, d., Meeuwenlaan 41 rd, IJmuiden-O. OVERLEDEN: A. van der Veen, 78 j.. we duwe van J. Hoving, Hofdijklaan 30, Drie huis; P. Schmidt, 5 j., z. van J. Schmidt en E. de Reus, v. Leeuwenstraat 75, IJmuiden; C. N. A. Kuijl, 27 j., echtgenoot van M. R. Beentjes, Rijksstraatweg 116, Heemskerk; J. Hoorns. 68 j., echtgenoot van C. M. Hop man. Platanenstraat 37, IJmuiden-O. Woensdag 5 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Olivia van Kotka. Lisse- kerk van Rotterdam. Breda van Rotterdam. Rapid van Rotterdam. Dalaven van Hudix- vall. Schie van Antwerpen. Salsaes van Bakoe. Orestes van An' erpen. Cordoba v. Hamburg. Valdaï van Riga. Robert Eskkel- man van Hamburg. Luna van Rotterdam. Seagull van Sc eveningen. Amsteldiep van Philadelphia. Nyenburgh van Stockholm. Vertrokken zijn: Eemstroom naar Huil. Allan naar Rotterdam. British Scout naar Isle of Green. Bali naar Bremen. Britsum n. La Guaira. Afina naar Odense. Sinu naar Teneriffe. Glengula naar Rotterdam. Delf- borg naar Halmstad. Bab T naar Londen. Jaga naar Skive. Prinses Wilhelmina naar Bremen. Ponto naèr Goole. C» D IJselmeervisserij. In de laatste week van 1954 werd de visserij door de IJselmeervis- sers weinig uitgeoefend. Per span waren de vangsten per etmaal tot 140 pond snoekbaars, 60 pond rode baars en 300 pond blei. De be sommingen per e'maal liepen tot f400 per a span. De staandnetvisserij boekte vangstenw tot 34 pond snoekbaars, 25 pond rode baars en 100 pond blei. Van deze vissers waren de weekbesommingen tot f 40 per vaartuig. Bij een vergelijking over de laatste week in 1954 valt op te merken dat de aanvoer van snoekbaars toen iets beter was, van rode baars minder en van blei meer. In de week vain 27 tot en met 30 December werd aan gevoerd: 1437 pond snoekbaars, 634 pond rode baars;, 2962 pond blei, 821 pond voorn en 6 pond karper. In 1953 waren deze cijfers 2219 pond snoekbaars, 190 pond rode baars en 3446 pond blei. De totale omzet bedroeg f 1996.12. Prijzen van Woensdag. Heilbot 2.60; gr. tong 5,504,80; grm. tong 3,503.15; kim. tong 3.10—2.80; kl. teng I 2.60—2.34: kl. tong II 2.20—2.12; tarbot I 3,40—2.50, per kg. Tarbot II 128; tarbot III 9658; schartong 4031; gr. schol 5243; grm. schol 5245; kim schol 64—56: kl. schol I 60—48; kl. schol II 46—21; schar 31—28: gr. schelvis 65—51; grm. schelvis 6242; kim. schelvis 5439; kl. schelvis I 46—35: kl. schelvis II 33—23; wijting 32—17; gr. gul 46—37; midd. gul 42—32; kl. gul 26—24; kl. haai 28; ham 126110: poontjes 26—25; kl. koolvis zw. 34—24; kl. koolvis wit 38—36. per 50 kg. Gr. kabeljauw 192106; gr. koolvis zw. 7267; gr. koolvis wit 9284; gr. leng 92—78, per 125 kg Aanvoer van Woensdag. '07 kisten tong en tarbot. 3 kisten heilbot. 3 kisten tongschar en schartong. 200 kisten schol, 30 kisten schar. 850 kisten schelvis, 270 kisten wijting. 160 kisten kabeljauw en gul. 25 kisten leng. 1 kist haai, 3 kisten ham. 8 kisten poon, 140 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 1830 kisten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7