Halvering van schoolgeld voor openbaar en bijzonder kleuteronderwijs Socialistisch pleidooi voor éénwording Europa Gemeentebestuur laat gebreken aan particulier huis er niet bij zitten 34 Aanpassing bij het ontwerp - Schoolgeldwet Heemskerk Wijk aan Zee Castricum- Beverzvijk Sanering aan de v. d. Zwaagstraat Castricum ,Opneemplaatsen" voor militairen „Struisvogelpolitiek van het KNMI' DONDERDAG 6 JANUARI 1955 7 Minder inkomsten voor Velsen Belangstelling voor B.B. beter Jarige pastoor G. Goes recipieert Wat de tuinders kregen KAB-kinderen vierden feest Gemeente wil twee ver ouderde huizen overnemen Ministeriële opdrachten aan letterkundigen, waaronder Godfried Bomans KRACHTIGE TAAL Ondanks verweer handhaving van de aanschrijving gevraagd Voor jonge hersens Jaarwisseling door P.v.d.A. gevierd met bijeenkomst in „Flora UIT ANDERE BLADEN In de nota, bij welke de begrotingen voor 1955 werden aangeboden, deden B. en W. van Velsen de raad mededeling van het voornemen om te komen met een voorstel om het schoolgeld voor het kleuteronderwijs te verlagen tot ongeveer de helft van de huidige bedragen. Zij gelden eveneens voor het bijzonder kleuteronderwijs. Afhan kelijk van het inkomen van de schoolgeldplichtige is voor de eerste leerling uit één gezin 19,35, 25,80, 32,25 of 38,70 per jaar verschuldigd. (Gedurende een cursusjaar wordt in verband met de vacanties over 43 weken schoolgeld ge heven). Voor de tweede leerling bedraagt het schoolgeld de helft en voor de derde en volgende leerlingen een vierde gedeelte van de genoemde bedragen. Ofschoon het schoolgeld verschuldigd is voor niet verplicht onderwijs zijn B. en W. van oordeel, dat de in de verordening voor komende bedraigen te hoog zijn. Een verge lijking hoewel niet geheel opgaande in verband met de daar voorgeschreven ba- sering op de sohoolgeldmaatstaf met het tarief, genoemd in het aanhangige wetsont- De organisatie Bescherming Bevolking te Heemskerk heeft Woensdag in zaal Dam een filmavond gehouden, die druk ker bezocht was dan gewoonlijk. Bij afwezigheid van burgemeester H. Nielen werd de bijeen komst geopend door de heer J. D. Vosseknan Bosch, die mededeelde dat de cursussen over twee weken een aanvang zullen nemen. Door het ontbre ken van een geschikte ge legenheid was dit niet eer der mogelijk. De Heemskerkse BB komt langzaam op de vereiste sterkte en de heer Vosselmam Bosch hoopte dat dit in Sep tember het geval zal zijn. De bezoekers van deze avond werd een aantrekkelijk filmprogram geboden, dat voor eik wat wils bevatte. Strandmeeuwen schudden de kaart De voornaamste uitslagen van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese. klaverjasclub „De Strand meeuwen" zijn: 1. J. Paap 4761 pnt.; 2. M. G. Seysener 4749 pnt.; 3. B. Groosjohan 4471 pnt.; 4. mevr. v. d. Mey 4427 pnt.; 5. mej. L. Paap 4404 pnt.; 6. mevr. Seysener 4255 pnt.; 7. mevr. Paap 4203 pnt.; 8. C. de Witte 4056 pnt.; 9. P. de Boer 3776 pnt.; 10. mevr. De Boer 3668 pnt.; 11. J. v. d. Meij 3579 pnt.; 12. N. de Boer 3416 pnt.; 13. L. Schelvis 3355 pnt. Zondag 9 Januari wordt de herder van de St. Pancratius-parochie te Castricum, pastoor G. Goes, 70 jaar. Er heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt de geestelijke een' waardige huldiging te be reiden. Het comité waarin enkele vooraan staande Katholieke ingezetenen zitting heb ben, heeft onder andere Katholieke vereni gingsbestuurders per convocatie uitge nodigd de in de kerk aan de Dorpsstraat op te dragen plechtige hoogmis, die om 9.15 uur aanvangt, bij te wonen, alsmede de receptie, welke om 12 uur in het Jeugdhuis aan de Overtoom een aanvang zal nemen. Van de door hen aangeroerde groente kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de volgende prijzen: spruiten 55 80, prei 4346, boerenkool 4860, knol selderij 1122, groene kool 24. De kinderen van de leden der Katholieke Arbeiders Beweging in Castricum hebben Woensdagmiddag in het „Corso"-theater een feestelijk programma voorgezet gekre gen, hetgeen eèn jaarlijks terugkerend festijn is. Het filmprogramma dat vertoond werd was grotendeels van Walt Disney af komstig en uiteraard ontbrak aan dat pro gramma de bekende figuur van Donald Duck niet. Dat de jeugd van de films ge noot laat zich begrijpen en het hek was helemaal van de dam toen zij ook nog een flinke versnapering kregen aangeboden. Er werden twee voorstellingen gegeven. De kinderen zijn welkom geheten door de voorzitter van de KAB, de heer P. de Vries. Nieuwe secretaris bij Gereformeerde mannenvereniging De Gereformeerde Mannenvereniging te Castricum heeft een andere secretaris ge kregen in de persoon van de heer J. Wie- renga, daar zijn voorganger, de heer J. v. d. Galiën, wegens drukke werkzaamheden ge noodzaakt was zijn functie ter beschikking te stellen. De heer Wierenga werd gekozen tijdens de Dinsdag in de kerk aan de Be- verwykerstraatweg gehouden ledenverga dering. De voorzitter, de heer J. Eikelboom, was periodiek aftredend en h\j zag zich met algemene stemmen opnieuw benoemd. Na de behandeling van de agenda leidde de voorzitter de discussies in over de kerk geschiedenis. Schaakclub „Wecnink" in onderlinge competitie In de voortgezette onderlinge competitie van de Bcverwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende resultaten behaald: SlingsKoomen 10; DuisenbergBak ker afg.; Siebers-j-Meyer Jr. 01; Meyer Piët 10; Nijmanv. 't Hoff 01; De Ko terNijkamp afg.; v. VuurenReinhout 10; Hoogvorstv. Versseveld 01; Ke- tersR. Meyer afg.; HoppenLimmen 01; DuinmeyerBoonstra 10; Verduit De Vries 01; BeltermanLos 1—0. MARKTBERICHT 5 Januari Andijvie 46—84; waspeen 23—47; spruiten 54—96;' witlof 43—64: prei 32—57; boerenkool 37_57; groene kool 13—33; rode kool 12—42; winterpeen 12—31; soepgroenten 1018. werp „Schoolgeldwet", wijst, althans voor de lagere en middelbare inkomens, even eens in die richting. B. en XV. zijn van oordeel, dat de school- *eldplifht!gen met een jaarinkomen tot f 2500 geen schoolgeld voor het kleuter onderwijs dienen te betalen. Met betrekking tot de kosten van de voorgestelde maatregel merken zij op, dal gemaakte berekeningen hebben aangetoond, dat de jaaropbrengst van het schoolgeld zal dalen van rond f 61000 tot rond f 32000. De huizen Van der Zwaagstraat 1 en 3 te I.Tmu:den-Oost, met de bijbehorende grond, zijn de gemeente te koop aangebo den. B. en W. hebben een prijs geboden van 4000 in totaal, waarmede de eigena ren zich hebben verenigd. Deze panden zijn gelegen in een gebied, dat wegens de verouderde en niet meer aan normale eisen beantwoordende be bouwing voor sanering in aanmerking komt. Een daartoe strekkend bebouwingsplan is in bewerking en zal te zijner tijd ter vaststelling aan de raad worden aange boden. De te koop aangeboden panden zijn verhuurd en zij zullen van de datum van de overdracht af aan de tegenwoordige bewoners kunnen worden verhuurd tegen de- thans geldende huurprijs, totdat hun andere woonruimte is toegewezen. In ver band met de toestand van de woningen zal tot deze toewijzing zo mogelijk op korte termijn, worden overgegaan. De vrijgekomen ruimten kunnen daarna nog enige tijd voor opslag worden ver huurd. Ook koop in Uitend aalstraat Aan de gemeente is voorts te koop aan geboden voor de prijs van 2500 het pand Uitendaalstraat 16 te Santpoort, met de bijbehorende grond, benevens aangrenzen de grond, ter oppervlakte van 205 m2. De grond ligt in het te saneren gebied, ten aanzien waarvan een ontwerpplan van uitbreiding-in-onderdelen („Jan Gijsen- vaart"), is nedergelegd. Het bezit is dus voor de gemeente van belang. Ten slotte komt het hen gewenst voot enige wijzigingen van ondergeschikte aard in de verordening aan te brengen. De nieuwe bedragen De nieuwe tarifering schoolgeld per leer ling per week uit één gezin bedraagt bij een jaarinkomen vam de schoolgeldplich tige: in tariefklasse 1: f 2500 t/m. f4000 le leerling f 0.30, 2e f 0.15, derde en vol gende f0.08; tariefklasse 2 f4001 t/m. f 5000 le leerling f 0.40, 2e f 0.20, 3e en volgende f 0.10: tas iefklasse 3 f 5001 en ho ger le leerling f0.50, 2e f 0.25, 3e en vol gende f0.13. (Bedraagt het jaarinkomen minder dan f2500 dan is geen schoolgeld verschuldigd). De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim heeft aan letter kundigen een opdracht verleend tot het schrijven van een gedicht, een gedichten reeks, een novelle of litteraire plaatsbe schrijving van een bepaalde stad, waaruit het karakter en de atmosfeer van die stad duidelijk spreken. De letterkundigen zijn: Belcampo over Amsterdam; W. A. Wagener over Rotter dam; Paul Rodenko over Den Haag; Jaap Romijn over Utrecht; Godfried Bomans over Haarlem; A. J. Zoetmulder over feind- hoven; Hendrik de Vries over Groningen; Pierre Jansen over Arnhem; Sj. Leiker over Leeuwarden; Pierre Kemp over Maastricht. De minister zal gaarne zien, dat de resul taten van deze opdrachten, hetzij in een bundel, hetzij in een serie, in druk te zijner tijd te verschijnen. Hij meent dit echter te moeten overiaten aan het particuliere initiatief: schrijvers en uitgevers zullen elkaar hier moeten vinden. In de raadsvergadering van 7 December Is om advies in handen van B. en W. ge steld een brief van mr. A. Hoekema te 's Gravenhage, waarbij namens mevr. M. de Vries-De Vries te Haarlem voorziening wordt gevraagd van een aanschrijving d.d. 1 November 1954 tot het aanbrengen van verschillende verbeteringen aan en ten be hoeve van het pand Narcissenstraat no. 44 te Santpoort. 9 Bij een in April 1954 naar aanleiding van een klacht van de bewoner ingesteld on derzoek werd geconstateerd, d'at dit huis door gebrek aan onderhoud in een ver waarloosde toestand verkeerde. Daarbij bleek, dat de huurder de eigenaresse al mondeling had verzocht, verbeteringen aan de woning te doen aanbrengen, en baar. nadat aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven, per aangetekende brief d'.d. 7 April 1954, nogmaals van de gebreken in kennis had gesteld. Aan de echtgenoot van de eigenaresse werd daarop op 25 Mei 1954 door de direc teur van Openbare Werken meegedeeld1, welke verbeteringen aan het pand dienden te worden aangebracht. Hierop werd geen antwoord ontvangen en de verbeteringen bleven weer uit. De opmerking van appellant, dat „de huurders zich nimmer ter zake met haar ■in verbinding hebben gesteld, noch van de zijde der gemeente Velsen onderhands ken nis is gegeven van de noodzakelijk geachte herstellingen" is dus in strijd met de waar heid, zeggen B. en W. Vervolgens is er door B. en W. een aanschrijving gezonden. Appellant nu allereerst mee, dat tot het aanbrengen van eén viertal in de aanschrijving vermelde verbeteringen in middels opdracht is gegeven. Verder voert hij enige punten van verweer aan waar omtrent B. en W. onder meer opmerken: De vervanging van de beer- en stapel- putten door een op de gemeentelijke rio lering aan te sluiten deugdelijke riolering kan ingevolge de bepalingen van de bouw verordening worden geëist. Reeds enkele malen werd in de tuin van de meergemelde woning een nieuwe stapelput geplaatst, doch eën afdoende verbetering kan slechts worden bereikt door herziening van het rioleringsstelsel en een aansluiting daar van op het gemeenteriool. De voorzieningen ten behoeve van de gescheurde zuidelijke gevel, de schoorsteen en de erfscheiding van de woning, moeten, ongeacht de mededeling, dat deze euvelen niet door een deskundige konden worden geconstateerd, eveneens worden getroffen. Tenslotte merken B. en W. op, dat arti kel 23 van de Woningwet het college ver plicht na te gaan, welke woningen ver betering behoeven en de bevoegdheid geeft om, zonder het advies van de inspecteur van de volksgezondheid in te winnen, zelf standig aanschrijvingen ingevolge de ge noemde wet te doen. Resumerende bestaat er naar de mening van het college dan ook geen enkele aan leiding om de aan mevr. M. de Vries-De Vries gezonden aanschrijving teniet te doen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes Albertus. z. van J. Stam en A. G. de Groen; Volgert Henk, z. van G. Koeman en H. de Haan; Anna Jacoba Maria. d. van J. G. P. Twisk en Th. J. Veldt; Wilhelmus Cornells, z. van G. A. Kaandorp en A. M. Meijne. GEHUWD: L. Spil en M. T. Zonneveld; C. N. Stuijt en M. C. Floris; W. M. Wicken- hagen en A. M. E. de Wildt; A. J. Levéring en A. M. Kuijs. OVERLEDEN: Hendrika Bromlewe, 69 j., wonende te Amsterdam; Jurriaan de Rede lijkheid, 79 j., wonende te Haarlem. G. M^pnire BESTE KINDEREN! Natuurlijk is het allereerste wat ik jullie ga schrijven vandaag de wens, dat jullie allemaal een heel gelukkig jaar mogen hebben, met heel veel goede rapporten en heel veel winterpret voor deze maanden en dubbel zoveel zon voor de komende zomer! En dan ga ik gauw bedanken voor alle goede wensen die ik mocht ontvangen, zelfs van twee oude vriendinnen: ZILVERVOSJE en SARINA, kreeg ik een mooie kaart en ik hoop dat het daarbij niet blijft, nichtjes! Met ons plaatje van deze week laat ik jullie vast eens lekker griezelen. Deze man, de Franse koorddanser Elleano kan name lijk niet zwemmen en toch waagt hij het om op de staalkabel van 1.5 cm dikte, die je op het plaatje duidelijk kunt zien, de Theems in Londen over te steken. Als je indenkt hoe hij onder zich het be wegende water en de varende schepen moet zien, dan zit je al te duizelen op je stoel, vind ik. Elleano is ook al eens de Rijn op een dergelijke manier overgewandeld en zelfs is zijn plan om de beroemde Niagara-water- val in Amerika over te steken! Een ver metel man zeggen de meesten met bewon dering, maar er zullen wel wijze mensen zijn, die hun hoofd schudden over zulk een waaghals. Wij laten hem echter rustig marcheren en gaan gauw naar het eerste briefje. Dat is van MARJANNEKE, die mij in een gezellig briefje over haar Oudejaars avond vertelt. Leuk, dat jij van Moeder ook een paar oliebollen mocht bakken! Wat kan jouw broer er een massa van op, zeg. Ik kan me voorstellen, dat jullie het allemaal tegen hem aflegden. Ja, nu zijn de feestdagen weer voorbij tot Pasen onge veer, dus aanpakken is de boodschap. Heb je je nieuwe nichtje al gezien? WOELWATER is ook alweer een paar dagen aan het werk op school. Jammer, dat het nog niet erg wil met de sneeuw, hè? Maar we krijgen waarschijnlijk nog genoeg van dat witte spul. Ja, die slee op het plaatje van vorige week is een ar. Heb je daar wel eens ingezeten? Dat is gewoon een sensatie! Als de sneeuw een beetje dik ligt is er geen slee van een auto, die zo zacht en schok-loos rijdt als een arreslee. En dan dat zachte rinkelen van de bellen op de paarden vóór je! Ik heb het één keer meegemaakt, maar ik vergeet het beslist nooit meer. HARDLOPER was een beetje laat met zijn brief, maar gelukkig kwam hij nog net op het nippertje mijn bus binnen- wapperen. Dus je bent ook weer volop in je schoolwerk verdiept. Nu dat mag wel na al die festiviteiten. Jullie hebben er wat moois van gemaakt hoor, op Oudejaars avond! Ik kan me levendig voorstellen, dat je buurman woedend werd, toen dat ruitje aan diggels ging. Dat is beslist geen „ge lukkig" begin van het Nieuwe Jaar. Maar jullie oplossing om botje bij botje te leg gen en zo de schade te herstellen vind ik in alle opzichten fideel. Fijn, dat buurman het hele geval toen ook sportief opnam. Is je Moeder alweer beter? Ja, vorige keer had ik het je niet zo moeilijk gemaakt met het raadsel, WIEL RENNER, maar vandaag moet je maar weer eens flink ploeteren. Fijn, dat Moe der alweer zo flink is en naar buiten kan. Dit jaar zal wel een veel beter voor haar worden dan het vorige, vooral als de zomer een beetje mooi wil worden. Kun je het nogal goed redden op school? Ik hoor je daar eigenlijk nooit over. Hoe was je Kerstrapport? Dit was ons laatste briefje deze keer. Tot volgende week! TANTE ELS (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven!) 00CXX300000O>>D0CXXXXX>00CXX0C)0CX._J0U00ÜC«X.-CO;C^XJCOJ30CX: TANTE ELS FELICITEERT: Paul Vlaanderen, die Zondag jarig is en Roetnikkertje en Tuimelaartje, die alle bei volgende week Maandag hopen te gaan feestvieren. Veel geluk en veel plezier allemaal! De oplossing van het vorige raadsel is „G elukkig Nieuwjaa r!" (karig, juweel, king, au). Puntentelling: Wielrenner, Mar- janneke, Hardloper en Woelwater, allen een tien. HET NIEUWE PUNTENRAADSEL x letter x teleurgesteld x soort hert x opschepperig x eigenaardig x knarsen x ronde bergplaats x bak x letter Als je alle woorden en de eerste en de laatste letter goed gevonden hebt, kun je op de kruisjes een woord lezen, dat we op het ogenblik veel gebruiken. In Parijs treft men op straat allerlei karretjes aan waarop smakelijke lekkernijen als slakken, kastanjes en nootjes te koop worden aangeboden. De verkopers hebben in het koude weer een reclamemiddel bij uitnemendheid: een knappend vuurtje. EEN GLOEDVOL BETOOG van de heer E. Vermeer, dampende oliebollen en choco lademelk in de pauze als remedie tegen de koude voeten en een aardig lekencabaret op het kleine toneel van „Flora" hebben gisteravond de jaarwisselingsbijeenkomst der P. v. d .A., afdeling VelsenIJmuiden, luister bijgezet.Het cabaret mocht dan al wat mager voor de dag komen als gevolg van het feit, dat de Hilversumse „leken" wegens de gladheid met de trein moesten komen en haast geen requisieten konden meenemen, de politieke redevoering van de heer Vermeer maakte mét de tractatie in de pauze veel goed van wat er in de kille zaal doorstaan moest worden door de vele partijleden, die deze avond „Flora"-waarts geglibberd waren. Na een openingswoord door de heer J. v. Os van de Abeelen heeft de IJmuider Volksstem de acoustische kwaliteiten van het zaaltje onderzocht, waarbij het koor er beter afkwam dan de zaal: speciaal „Mor genrood" kreeg een gave vertolking. Een trio bestuurders der plaatselijke afdeling heeft voorts de eerder gedane uitdaging; om te musiceren, gehonoreerd met een paar korte werkjes, waarna de heer Vermeer, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. en militair specialist uit deze fractie, zijn rode bril opzette en de jaarwisseling op haar politieke aspecten bekeek. Verouderd nationalisme Wat het deel zijner toespraak betrof, dat de interantionale situatie behandelde, kwam hij tot de conclusie, dat de een wording van Europa de kans van de EDG heeft laten passeren als gevolg van een verouderd nationalisme in Frankrijk; dit „leven bij het verleden" heeft evenmin zin, als het mokkend constateren van het feit, dat het eigepjjk heel anders had moeten gaan in Indo-China in het bijzonder en Azië in het algemeen. Dat de daad, die de Europese eenwording dichterbij had kunnen brengen de op richting van een Europese defensiegemeen schap uitgebleven is, werd door de heer Vermeer uitermate betreurd: hij noemde de verwerping der EDG de ernstigste po litieke gebeurtenis van het voorbije jaar, ook al zijn de militaire consequenties door de accoorden van Londen en Parijs inmid dels achterhaald. „Ware de EDG gerealiseerd, dan had de jeugd van Europa, die wel eens lauwheid en afzijdigheid wordt verweten, dit jaar September ter stembus kunnen gaan, om een Europese volksvertegenwoordiging te kiezen en de nationale grenzen met het Europese kiesrecht te doorbreken". Bedroevend achtte spreker het ook, dat na de EDG de Kolen- en Staalgemeenschap thans onder spervuur wordt genomen, waarmee een der weinige inter-Europese lichamen, die er tenslotte kwamen, ook nog wordt bedreigd. De heer Vermeer ging in zijn betoog uit van het reeds in de Kerstrede van de Ko ningin met verheugenis vermelde feit, dat de feestdagen voor het eerst sinds 1955 zich zonder oorlogsgedruis aankondig den. „Wat niet wil zeggen, dat het jaar 1955 in alle goedmoedigheid tegemoet gezien kan worden, al zijn er bepaaldelijk enige voorwaarden geschapen om dit nieuwe jaar in vrede door te komen, zelfs om dichter bij een duurzame vrede te komen". Positief tegenover negatief Met de wens, dat het eindelijk ook in Nederland ernst gaat worden met de hulp aan de achtergebleven gebieden, zijnde de bronnen voor vele kwade politieke, kansen, kwam hij op de zijns inziens enige juiste defensie tegen het communisme: een be vrijding van een deel der wereld uit ellen de en honger, welke bevrijding niet alleen is een zaak van regeringen en diplomaten, maar vooral van volkeren en van socia listen. De ondergangsstemming van het nationalisme achtte hij een levensgevaar voor Europa en hij herinnerde zijn gehoor aan de woorden van Attlee: „Europa één of géén Europa". Niet roekeloos juichen De binnenlandse constellatie gaf de heer Vermeer aanleiding tot een zekere tevre denheid, voorzover het de algemene con junctuur betrof, al maande hij tot voor zichtigheid en zei hij te willen waken te- een een hoera-stemming. Dat de Neder landse discipline op het sociale vlak een grote arbeidsrust heeft opgeleverd, was voor hem eveneens een winstpunt, zoals hij met kracht pleitte voor het standpunt: in tijden van welvaart relatief hoge belastin gen, om straks een appeltje voor de dorst te hebben". Dat de K.V.P. wel reorganisatie van het onderwijs noodzakelijk acht, maar de be lastingen wil verlagen, hield voor hem een zware inconsequentie in, zoals hij het eveneens onjuist achtte de uitbouw van de welvaart te laten meedelen aan slechts een paar groepen. „Tegen de doorbraakwinst" Het mandement der bisschoppen was in des heren Vermeers ogen een ongefun deerde aanval, „beledigend van toon en krenkend van opzet", die zich zonder be wijzen tegen de doorbraakwinst der P.v.d.A. richtte; hij meende, dat dit man dement „rukt aan de grondslagen van staat en maatschappij". Dat er van Katholieke zijde geen uitno diging tot samenspreking over de nijpende problemen der toenemende ontkerstening is gekomen, maar wel een tot scheiding en verdeeldheid opdrijvend mandement, nam hij de tegenstanders in dezen hevig kwa lijk: „op de wallen van West-Europa zou een gezamenlijke verdediging meer effect hebben dan poging tot verdeeldheid- zaaien". Tenslotte zag hij het als taak voor de P.v.d.A., die deze dag de 122.000 leden pas seerde, de macht van de persoonlijke daad te doen spreken: zij die kozen voor een nieuwe wereld, zullen aan de aanvang van het jaar allen moeten bijdragen om de stroom meer en meer te doen rijzen". Cabaret Het politieke cabaret „De Peperbus" heeft met een minimum aan outillage en een maximum aan geestdrift een serie kleine hekelingen over het voetlicht geslingerd, waarin wij de scherpte misten, die het po litieke cabaret dient te sieren, maar dat niettemin voldoende waarde bezat, om het publiek enige tijd prettig bezig te houden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De A.N.W.B. heeft naar aanleiding van de mededeling van minister Staf in de Kamer bij het debat over het liftverbod voor militairen, dat hij particulieren en verkeersorganisaties uitnodigde met voor stellen te komen, aan de Legervoorlich- tingsdienst zijn bereidheid te kennen ge geven, om medewerking te verlenen aan het arrangeren van „opneemplaatsen" in of nabij garnizoenen. Naar aanleiding hiervan zo wordt verno men van de zijde van de A.N.W.B. heeft de territoriaal bevelhebber de plaatselijke commandanten verzocht, hieraan op korte termijn aandacht te schenken. Nadat de voorgestelde „opvangplaatsen" op hun ge schiktheid zullen zijn onderzocht, hoopt de territoriaal bevelhebber genoemde toeris tenbond over circa tien dagen een opgave van deze plaatsen te kunnen verstrekken. „Het Parool" heeft in een artikel zijn afkeuring te kennen gegeven over de re actie van het KNMI te De Bilt naar aan leiding van de mededelingen van Bel gische meteorologen over radioactiviteit in de lucht als gevolg van atoom- en water stofbom-experimenten. Het KNMI achtte deze mededelingen „betreurenswaardig, omdat zij wellicht ongewild, bij het pu bliek psychologische spanningen opwek ken, die volkomen ongegrond zijn". „Met een dergelijke opmerking gaat onzes inziens het KNMI zijn boekje te buiten", aldus Het Parool, „Wij hebben alle respect voor de wijze waarop de meteorologen in De Bilt hun exact-weten- schappelijke taak opvatten en zich daar van kwijten, maar wij verwachten van hen niet, dat zij zich opwerpen als hoeders van ons aller psyche. In vele (ook wetenschappelijke) gees ten heerst ongerustheid over de uitwer king van de proeven met atoom- en waterstofbommen. Wat zijn wij eigenlijk bezig te brouwen?" Omdat niemand, ook het KNMI niet, weet wat er in de hoogste lagen van de dampkring gebeurt met de radio-actieve deeltjes, die bij het ontploffen van water stof- en atoombommen vrijkomen, acht Het Parool de sussende toon van het KNMI helemaal misplaatst. „Het lijkt ons daarom wenselijk de zaak is er belangrijk genoeg voor dat het KNMI zich publiekelijk en duidelijk uitspreekt over zijn standpunt ten aanzien van de conclusies van het Belgische in stituut. Het commentaar in de vorm zoals dit nu wereldkundig is gemaakt zou de indruk kunnen wekken, dat het KNMI zich schuldig maakt aan struisvogelpoli tiek", aldus besluit Het Parool.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9