Grote balans opruiming PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Prof. G. Brouwers waarschuwt tegen prijsverstarring J PHILIPS &ERMQCÉNF DE KLOMPENCENTRALE Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag LAMPEN ZccU i<3 het zo VRIJDAG 7 JANUARI 1955 2 Tandartsen en ziekenfondsen Ds. E. H. Broekstra overleden Twee jaar geëist tegen pseudo-industriëel Pleidooi voor ontwapening en controle op kernwapens Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwerken M riUKKiv) oefmi/wüujj! Wilde schutter bleek zeer zwaar bewapend Kerkelijk Nieuws Twee jaar geëist tegen Amsterdams instrument maker Professor wint geding Loongrensverhoging ontmoet bezwaar bij enige Eerste Kamer-leden Mill!oenen dames Hout zo hard als steen .J „Zij, die telkenjare zorgvuldig de cijfers rangschikken voor het opmaken van de balans van ons land over het verstreken jaar, hebben met tevredenheid geconsta teerd dat 1954 voor Nederland in econo misch opzicht goed en voorspoedig is ge weest", aldus schrijft prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, in het jongste num mer van „Economisch-Statistische Berich ten". „De toeneming van de industriële pro ductie bedroeg in vergelijking met 1953 8 pet., in vergelijking met 1948 niet minder dan 54 pet. De arbeidsproductiviteit die ons lange tijd zorgen baarde ontwikkelde zich niettegenstaande de krappe arbeids markt bevredigend. De productie per ar beider nam in de eerste helft van 1954 ver geleken met de overeenkomstige periode van 1953 met 4'/2 pet. toe, vergeleken met 1948 zelfs met 30 pet. Daarbij bleven de in dustriële investeringen zich op een hoog peil bewegen." „Anderzijds treffen wij" aldus prof. Brouwers onder het hoofdstuk „buiten land" op onze balans enige dubieuze posten aan, die gezien onze afhankelijkheid van het buitenland aandacht verdienen. Het pleidooi voor een vrijere internationale handel wordt nog steeds niet weersproken, maar wordt anderzijds te weinig gevolgd door concrete maatregelen. Bovendien is er een stagnatie opgetreden bij de integra tie van West-Europa. Men moet er zich echter voor hoeden hieruit voorbarige con clusies te trekken. De verdediging van de West-Europese positie in de wereld kan slechts langs de weg van een nauwe eco nomische aaneensluiting tot een oplossing worden gebracht. Men zal zich echter op de methode moeten bezinnen en zich naast bepaalde principiële richtlijnen laten leiden door een practisch opportunisme, dat van de feitelijke zich voordoende mo gelijkheden een zo goed mogelijk gebruik maakt. De Benelux-landen zijn het afgelopen jaar in rustiger vaarwater gekomen, dat intussen weer enigszins woeliger begint te worden, nu de verstarring op het agrari sche gebied om verschillende redenen dwingender om een oplossing gaat vragen. De betrekkelijke rust in de industriële sector is te danken aan het feit, dat de Nederlandse uitvoer naar België zich min of meer op hetzelfde peil blijft bewegen, terwijl de Belgische uitvoer naar Neder land stijgt. Aangezien hier niet meer van kunstmatige hindernissen kan worden ge sproken, betekent dit dat men de speling van onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland niet moet overschat ten. In dit opzicht wordt van toenemende be tekenis het feit, dat zich binnen onze gren zen een prijsverstarring voordoet, die vrij wel iedere beweging naar beneden blok keert. Deze situatie is volgens prof. Brou wers niet zonder gevaren. Wanneer een verdere stijging van de prijzen zou optre den en daarmede een nieuwe loonsverho ging onvermijdelijk zou worden, met alle gevolgen daarvan op het prijspeil, zou stel lig moeten worden gevreesd, dat het Ne derlandse bedrijfsleven een onvoldoende concurrentiemarge zou verkrijgen. Daar mede zou hetgeen in de loop der jaren zorgvuldig werd opgebouwd, in snel tempo kunnen afbrokkelen. De gunstige gang van zaken maakt dut, om al deze redenen een waakzaam beleid niet overbodig", aldus prof. Brouwers. Voorlopig wordt op oude basis doorgewerkt De voorzitter van de onderhandelings commissie van de ziekenfondsen-tand artsen heeft meegedeeld, dat vertegen woordigers van fondsorganisaties en van tandartsen re Utrecht in vergadering bij een zijn geweest. Zij hebben besloten een voorstel te doen aan de Ziekenfondsraad, als gevolg waarvan voorlopig op de oude basis kan worden doorgewerkt. De onderhandelingen over een interim- regeling duren voort. In de ouderdom van ruim tachtig jaar is te Oegstgeest plotseling overleden ds. E. H. Broekstra, emeritus-predikant van de Ge reformeerde Kerken. Hij was onder meer voorzitter van de -cychiatrische inrichting „Vogelenzang" te ennebroek en maakte deel uit van het centraal bestuur van de Vereniging tot Chr. Verzorging van Geestes- en Zenuw zieken te 's-Gravenhage. Tal van jaren heeft ds. Broekstra de Leid- sche Kerkbode geredigeerd en door zijn „Brieven aan een vriend in Zion" naam gemaakt. Ds. Broekstra, die tot voor kort nog geregeld in de prediking voorging, be hoorde tijdens de bezetting van ons land tot de „twaalf apostelen". Door naamsver andering bleef hij de bezetter uit handen. Zijn stoffelijk overschot zal Maandagmid dag te Rijnsburg worden begraven. Twee jaar met aftrek heeft de officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, Donder dagochtend ter zitting van de Amsterdam se rechtbank wegens oplichting geëist te gen de 41-jarige in Zwitserland geboren P. H. de G., een Nederlander, die in 1952 we gens enkele oplichtingen aldaar over de grens werd gezet en daarna in Amster dam zijn intrek nam. Door „enorm over bluffen", zoals de officier het noemde, was deze verdachte, die zich industriëel noem de, er in geslaagd de 40-jarige melkhande laar W. K. uit Aalsmeer circa 5000 gulden afhandig te maken. De verdachte woonde op kamers bij een accountant, die volgens opmerkingen ter zitting eveneens is beetgenomen en wel voor een nog hoger bedrag: 18000 gulden. Als raadsman betoogde mr. J. W. F. de Rijk, dat de mogelijkheid tot oplichting is geschapen door ernstige nalatigheid van de gedupeerde. De rechtbank zal in deze zaak op 20 Ja nuari aanstaande uitspraak doen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim heeft aan de Ne derlandse Televisie Stichting wederom machtiging verleend tot het doen van tele visie-uitzendingen gedurende het eerste kwartaal 1955. met dien verstande dat de zendtijd thans is vastgesteld op 8 uren per week, terwijl daarboven gedurende ten hoogste 2 uren per week televisie-uitzendin gen kunnen worden gedaan ter heruitzen ding van programma's uit het buitenland. I.C.F.T.U. tegen atoom-proeven DüSSELDORF (United Press) De In ternationale Confederatie van Vrije Vak verenigingen (I.C.F.T.U.) heeft een nieuwe oproep voor ontwapening en controle op atoomwapens naar de UNO, de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken Molotov en aan de bij haar aangesloten Amerikaan se vakbonden gestuurd. De confederatie vertegenwoordigt 54 millioen vakbonds leden in 74 verschillende landen. Tegelij kertijd werd er in de oproep aangedrongen op een zo ruim mogelijk gebruik van atoomenergie voor het welzijn van de mensheid en niet voor zijn vernietiging. De I.C.F.T.U. heeft er in een „nadere op heldering" over de reeds vroeger naar in ternationale en nationale lichamen gezon den oproepen, waarin gepleit werd voor stopzetting van de oorlogsvoorbereidingen, op gewezen dat „zo mogelijk" ook de proef nemingen met atoomwapens stopgezet moe ten worden en zo dit niet rri gelijk was, zouden de nodige stappen genomen moeten worden om de mensen te vrijwaren tegen dood pf schadelijke gevolgen door deze experimenten. Atoom-, biologische en bepaalde andere vernietigingswapens zouden uitgebannen moeten worden. Aan de Amerikaanse vak bondsleden is verzocht het plan onder aan dacht van de Amerikaanse regering te brengen. Opgericht: De aannemers van rijswerk en steenzet werk hebben in een dezer dagen gehouden vergadering besloten de.,Nederlandse Ver eniging Kust en Oeverwerken" op te rich ten met het doel de specifieke belangen van deze groep aannemers te behartigen. De heer Hakkenes, secretaris, heeft in een onderhoud verscheidene mededelingen gedaan over het doel en de werkwijze van de vereniging. Hij zei dat er speciaal bij de werken in Zeeland na 1945 vele vraag stukken waren ontstaan, waarvan oplos sing dringend was geboden. Tot op he den was men er bijvoorbeeld niet in ge slaagd een oplossing voor de loonproble- men te vinden. Ook de werkzaamheden tengevolge van de watersnoodramp van Februari 1953 hebben 'toestanden gescha pen, die uit een oogpunt van een gezonde en verantwoorde loonpolitiek volgens de heer Hakkenes onhoudbaar zijn. Het College van R ij k sb emidde la a r s heeft een vergadering belegd met alle aanne mers van rijs- en steenzetwerk, teneinde uit de bestaande moeilijkheden te geraken bij de loonbetaliing. In deze vergadering besloten de aannemers tevens tot oprich ting van de vereniging over te gaan. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 GEBREIDE SHAWLS - MUTSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Jazzmuziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amusementsmuziek. 15.00 Uitzending in dia lect. 15.25 Praatje over consumentenbelan gen. 15.40 Orgel. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.50 Reportage". 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Bijbelbespreking. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Platen. 22.45 De molen aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 17.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katho liek nieuws. 8.20 Platen. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Zang en piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkestconcert. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Pla ten. 16.00 De Schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaar. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang, 18.15 Journalistiek weekoverizcht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Licht baken, causerie. 19.30 Avondgebed en litur gische kalender. 19.45 Gevarieerde muziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Omroeporkest. 22.00 Muzikale luister wedstrijd. 22.30 Metropole Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 19.3023.30 Gijsbreght van Aemstel, treur spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerberciht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15. 14.30. 15.15, 15.45, 16.00, 16.15 en 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Litur gische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Nieuw jaars-boodschappen voor Vlaamse missiona rissen. 21,30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22 15 Verzoeknrogramma. 22.45 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen, herhaling uitspraakles en les 6. deel 1. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Op de Planken. (Op 224 m.). ADVERTENTIE A MSTERDAM, Zaterdag. Gisteravond wilde een bewoner van Amsterdam- Zuid een kit kolen uit de kelder halen. Door de slechte verlichting (er brandde in de kelder slechts een zgn. „gloeiende spijker") stapte hg mis en viel van de keldertrap. Hg mocht nog van geluk spre ken, dat hij er met enkele kneuzingen en een lichte hersenschudding af kwam. Dit zijn dc sigaren, die de leden van de klaverjasclub hem hebben gestuurd. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en zolders, in gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. Méér LICHT voor WEINIG GELD I De arrestatie van de 29-jarige G. uit Mierlo-Hout, die verdacht wordt op Oude jaarsavond een dodelijke aanrijding te hebben veroorzaakt en op Woensdagavond drie schoten loste op achtervolgers, is te danken aan de opgave van zijn signalement in de dagbladen. De schietpartij in Tilburg was voor de politie aanleiding geweest de pers in rui mere mate dan gewoonlijk in te lichten. Via de dagbladen werd de aandacht geves tigd op de schietpartij en de persoon van de voortvluchtige dader. Een caféhouder kreeg Donderdagmorgen, na het lezen van een verslag in een ochtendblad, argwaan tegen een gast die daar de nacht had door gebracht. De politie werd ervan in kennis gesteld en twee rechercheurs troffen even later in het café de persoon aan. Met grote snelheid grepen de politiemannen in. Een richtte zijn revolvers op de volkomen ver richtte zijn revolver op de volkomen ver raste man, terwijl de andere terstond tot verbijsterend: op zijn lichaam had de man een met scherp geladen revolver in fou- draal. Voorts werd een reservehouder ge vonden met zes scherpe patronen. De ver dachte was bovendien in het bezit van een stengun, waarvan twee houders geheel met scherpe patronen waren gevuld. Even later toverde de politieman uit de zakken van G. nog 39 scherpe en 20 losse patronen te voorschijn. De arrestant werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar bleek dat men inderdaad de gezochte J. J. G. uit Mier lo-Hout te pakken had. Tijdens het verhoor kwam vrijwel vast te staan dat hij betrok ken was bij de poging tot diefstal van de geparkeerde auto gisteravond en de daar op aansluitende schietpartij. Verder bleek dat G. zich na zijn acties te Tilburg naar de Belgische grens onder Goirle had begeven. In deze gemeente was namelijk het in Tilburg gestolen rijwiel teruggevonden. Of G. inderdaad de hand heeft gehad in de vele misdaden die de laatste tijd in Bra bant zijn gepleegd moet het verder onder zoek uitwijzen dat in samenwerking met de diverse plaatselijke politie-instanties zal worden voortgezet door de officier van justitie te Breda, in overleg met diens col lega uit Den Bosch. ADVERTENTIE HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- 'mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoelen D. Postma te Zoe- terwoude. Beroepen te Leeuwarden C. Jongeboer te Lisse. Beroepbaarstelling J. Strikwerda, vic. te Nisse. Aangenomen naar Urk A. v. d. Beek, cand. te Hillegersberg. Bedankt voor Lexmond P. Westland te Waarder. Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove-St. Jansklooster G. H. Homan te Nieuwerbrug. Chr. Gercf. Kerken Beroepen te Rocky Mountains (Alberta Canada) A. J. J. van den Pol te Thesinge (Gron.) Geref. Gemeenten Aangenomen naar Moerkapelle F. J. Die- leman te Yerseke, die bedankte voor Am sterdam-Centrum. Voor het Haagse gerechtshof verscheen Woensdag in hoger beroep de 32-jarige Amsterdamse instrumentmaker B. Z. Deze was door de Amsterdamse rechtbank op 11 November 1953 vrijgesproken van dief stal in vereniging. Het Amsterdams ge rechtshof veroordeelde verdachte echter op 29 April 1954 tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Op 9 November 1954 vernietigde de Hoge Raad dit arrest en verwees de zaak naar het Haags ge rechtshof. De verdachte ontkende pertinent zich met zekere N. W. schuldig te hebben ge maakt aan enige diefstallen in Maart 1953. Toen waren uit geparkeerde auto's aan de Oranie Nassaulaan en de Tesselschade- straat te Amsterdam koffers met schoenen, japonnen, een projectie-apparaat, e^i mantel enzovoort ontvreemd. W. had ver klaard dit samen met verdachte te hebben gedaan en bovendien nog 40 diefstallen in Amsterdam en elders. De verdachte ont kende nu ook alle verklaringen voor de politie, die in het dossier aanwezig waren. De procureur-generaal, mr. J. Zaaijer, vond dat niets zozeer tot het overtuigend bewijs bijdroeg als de houding van ver dachte. De twee diefstallen zijn een onder deel van een hele reeks. Hij eiste twee jaar gevangenisstraf met bevel tot gevangen neming. Mr. P. van 't Hoff Stolk, de ver dediger, vond hét wettig bewijs wel aan wezig, maar het overtuigend bewijs aller minst. Hij vond het ongewenst twee ver dachten tegen elkaar te horen. De geëiste straf vond hij bovendien te zwaar en tegen het bevel tot gevangenneming verzette hij zich op juridische gronden. De president van de civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof, jhr. mr. P. II. J. M. van der Does de Willebois, heeft arrest gewezen in een procedure tussen de gemeente, gedagvaard in de persoon van de burgemeester van Amsterdam en twee huiseigenaren aan de Middenweg te Am sterdam. Het ging om een juridisch geschil over bepaalde termijnen, gesteld in de onteige ningswet. In verband met de verbreding van de Middenweg moesten de bewoners van 'n gedeelte van deze in- en uitvalsweg een stuk van de tuin voor hun huis missen. Slechts op één plek is een tuin blijven be staan, namelijk voor het perceel Midden weg 92, bewoond door prof. dr. A. M. J. F. Michels. Deze verzet zich tegen de_onteige- ning van zijn voortuin, omdat de termijn, genoemd in de onteigeningswet, waarbin nen het Koninklijk Besluit van de onteigè- ning moet worden bekend gemaakt, is over schreden en dat naar zijn mening op die grond het besluit ongeldig is. Het gerechtshof bekrachtigde de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank en ver klaarde de gemeente niet ontvankelijk op grond van de oversschrijding van de ter mijn. De burgemeester van Amsterdam werd veroordeeld in de kosten van het ge ding, die begroot worden op 530 gulden. De professor zal dus voorlopig zijn voor tuin behouden. In afwachting van het resultaat van de nieuwe onteigeningsproce dure, die, naar wordt aangenomen, lange tijd zal vergen, zal de gemeente nu het aan te leggen fietspad met een bocht om de tuin van prof. Michels leiden. De tweede zaak in verband met de ver breding ging over een stuk trottoir van 35 vierkante meter, dat toebehoort aan bakker Raave. Op grond van het overschrijden van de voorgeschreven termijn werd ook de bakker in het gelijk gesteld. ADVERTENTIE Steelpannen, vanaf 0.89 Bloempotten, alle kleuren, vanaf 0.30 Nest pr. emaille pannen 19.75 Zinken emmers 1.95 Nog een paar wasmachines met met|10 korting. Bij aankoop van een wringer een bok voor 10 Klompen en klompsokken, alle maten. Gele mansklompen, vanaf 2.50 Bad- of keukenkruk 3.45 ZIET ONZE ETALAGES Dr. Leydsstr. 10 Haarlem - Tel. 11784 De Eerste Kamer heeft in een Voorlopig Verslag haar oordeel gegeven over de zeven wetsontwerpen inzake de verhoging van de loongrenzen voor sociale uit keringen. Enige leden waren van mening, dat de regering bij de opstelling van deze ont werpen van een onjuist uitgangspunt was uitgegaan. De nieuwe loonronde van 6 pet. is namelijk toegestaan wegens de toege nomen welvaart; zij houdt geen verband met een verdergaande daling van de munt. Aangezien de waarde van de gul den sedert het begin van het jaar nauwe lijks is gedaald, achtten zij ook de mo tieven, door de minister voor verhoging van de bijslagen aangevoerd, niet klerp- mend. Zij wensten handhaving van het bedrag van f 5300. Deze leden waren voorts van mening dat wijziging van de Invaliditeitswet een zeer aanzienlijke ver hoging van lasten ten gevolge zal hebben, omdat de daarop steunende uitkeringen volstrekt onvoldoende zijn. Verder ver klaarden zij dat bij de herziening wel zeer in het bijzonder moet worden gedacht aan de belasting van kleine ambachtslieden, winkelbedrijven en particulieren met huis personeel. Voor deze groepen nu zijn de sociale lasten naar hun mening thans reeds vrijwel ondraaglijk. Hetgeen de regering in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer heeft betoogd over de Vereveningsheffing be tekent, volgens deze leden, dat voor de lasten, welke die heffing medebrengt, kennelijk al een definitieve bestemming is gevonden. Derhalve zou zij kunnen worden opgeheven. Dit brengt echter mede, dat de nieuwe sociale voorzieningen als een nieuwe last op het bedrijfsleven dienen te worden beschouwd. Wat de verzekerden met grote inkomens betreft, die wegens een gering loon in dienstbetrekking verplicht zijn verzekerd, dient huns inziens een oplossing te worden gevonden, omdat thans tal van personen volkomen ten onrechte van de verzeke ring voor minder draagkrachtigen profi teren. Vele leden spraken de wens uit, dat de genen, die steun genieten van instellingen voor maatschappelijke zorg, in de ver plichte verzekering zouden worden onder gebracht. Bomaanslag. Tengevolge vam het ontplof fen vain een zelfgemaakte bom in de Arabische wijk van Casablanca zijn. twee Marokkanen gedood en negen tien gewond. Voorts werd een winke lier doodgeschoten. De aanvaller ont kwam. Neergestort. Bij het omlaag storten van een Canadees regerinigsvliegtuig nabij Buffalo Narrows, 320 kilometer terr Noord-Westen van de plaats Prince Al- bert, in de Canadese staal Saskatche wan, zijn acht personen, onder wie vijf scnool'kinderen, om het leven gekomen. Overgeslagen. De West-Duitse bondsspoor- wegem hebben een geïllustreerde kalen der voor 1955 bij wijze van Nieuw jaarsgeschenk rondgestuurd aan alle regerings'oureaux in Bonn. De begif tigden, onder wie zich ook president Theodoor Heuss bevond, hebben ont dekt dat de hele maand Februari ont brak. Fabian. Edward Pease, de laatste der op richters van de „Fabian Society" de oudste Britse socialistische organisa tie is op 97-jarige leeftijd overleden. De „Fabian Society", waarin wijlen George Bernard Shaw eens een dyna mische figuur was, Heeft meer dan enige andere organisatie er toe bijge dragen het Britse socialisme constitu tioneel en evolutionnair, in plaats van marxistisch te maken. Provinciaal. De Oostenrijkse kanselier Ju lius Raab heeft de geallieerde Grote Vier verzocht Oostenrijk niet langer „als een dorp" te behandelen. Hij drong er tijdens een partij vergadering van de Volkspartij (R.K) in Linz op adó dat Oostenrijk zou worden toege staan de burgerluchtvaart te herstellen. Mengelmoes. In Argentinië zijn achttien personen gearresteerd onder beschul diging te hebben deelgenomen aan een complot dat het omverwerpen van de regering van president Perón zou heb ben beoogd. Onder de gearresteerden bevinden zich communisten, radicalen en conservatieven. Wervelstorm. Vijf en twintig personen zij n om het leven gekomen en drie dui zend zijn dakloos door de wervelstorm „Violette", die dertig provincies in het midden en Zuiden van de Philippij- nen heeft geteisterd. De schade be draagt naar schatting drie millioen dollar. Ontdekker. De „Italian Historical Society of America" heeft de gemeentelijke havendienst van New York verzocht de brug die Brooklyn en Staten Island zal verbinden te noemen naar Giovanni da Versazano omdat deze, althans volgens de Encyclopedia Britttannica "?h andere bronnen in April 1524, dus bijna een eeuw vóór Henry Hudson, als eerste de plaats zou hebben ontdekt waar zic'n thans de haven van New York be vindt. Trans Atlantisch. Amerikaanse, Britse en Canadese maatschappijen zullen de ko mende zomer beginnen met 't leggen van de eerste Trans Atlantische telefoon kabel. De kabel, die met zijn 2000 mij len van New Fond land naar Schot land de langste telefoonkabel ter we reld zal worden, krijgt 104 versterkers op 20 mijl afstand van elkaar. De ka bel zal drie maai zoveel gesprekken kunnen verwerken als de huidige radio verbindingen. Trans Atlantische kabel- gesprekken zullen geen hinder onder vinden van atmosferische storingen. Verloren. Ruim 3400 kostbaarheden, die behoord nebben aan de Ji-dynastie, zijn op 26 December bij een brand te Poe- san verloren gegaan. De Ji-dynastie regeerde vijfhonderd jaar lang over Korea. De laatste telg deed in 1910 of ficieel afstand van de troon. De schat ten waren verzameld in het Instituut voor Klassieke Muziek dat met 300 woningen ten offer viel aan de brand. Keerpunt. Adnan Menderes, premier van Turkije, is aan het hoofd van een re geringsdelegatie naar Bagdad vertrok ken voor een officieel bezoek. Hij zal belangrijke besprekingen voeren. De Turkse pers spreekt van een keerpunt in de Turks-Arabische betrekkingen cn in cie defensieplannen voor het Midden- Oosten. Retour. Prinses Margaret van Groot- Brittannië zal in Februari en Maart een bezoek aan West-Indië brengen. Zij zal op 31 Januari uit Londen vertrek ken en op 3 Maart naar Londen terug keren. ADVERTENTIE zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. 39. „Dus je bent geen geest?!", vroeg Panda verheugd, „je bent de echte, levende Jolliepop?" „Inderdaad, mijnheer Panda", zei Jolliepop, terwijl hij duizelend uit de kist trad, „hoewel ik mij niet bepaald le vendig gevoel, na de ruwe wijze, waarop ik ben vervoerd". „Maar hoe kwam het dan, dat je opeens in Joris' kasteel uit die stoel verdween... en hoe ben je in die kist terecht gekomen?", vroeg Panda. „De zetel van die stoel klapte plotseling om laag", verklaarde Jolliepop „en ik viel in deze kist, die automatisch dichtklapte. Het geheel was een helse contraptie van die verfoeilijke Goedbloed". „Maar dan is de belastinginspecteur evenmin een geest!", riep Panda, „want hij verdween op precies dezelfde manier!" Haastig brak hij de an dere kist open, die eveneens door de kruiers omgekeerd was neergezet. „Kom er maar uit, inspecteur", zei hij, „u bent bijna als geest naar het buitenland ver kocht". Maar de inspecteur verroerde zich niet. „Naar het buitenland verkocht mompelde hij, terwijl hij peinzend op zijn hoofd bleef staan, „export brengt buiten landse valuta in het laadje, waarover be lasting kan worden geheven. Zou ik deze winstgevende belasting-opleverende trans actie om persoonlijke redenen teniet doen? Neen! Ik blijf! Leve de export!" En met deze patriotische woorden trok hij het dek sel van zijn kist weer dicht. VAN BAKSTENEN kunnen de meest uiteenlopede bouwsels worden vervaar digd. Statige paleizen, indrukwekkende kantoorgebouwen, en het fietsenschuurtje in de tuin kunnen van steen worden op getrokken zonder dat de bouwstoffen een principiële wijziging behoeven te onder gaan. De mens heeft deze uitvinding eerst betrekkelijk laat in zijn cultuurgeschiede nis, gedaan, want aanvankelijk gaven rots holen, plantaardige bedekkin- gen en dierenhuiden hem be schutting tegen de wisselende weersinvloeden. Het principe van de bakste nen wordt echter vanaf de al lereerste tijd reeds toegepast in het planten- en dierenrijk. Wat voor de mens stenen en tegels zijn, dat zijn voor de plant de cellen: bouwstenen die naar behoefte elke denk bare vorm kunnen aannemen en de con structie van de fijnst denkbare détails toe laten. Zó ver is de mens nog niet, want van klinkers kunnen wij onmogelijk een mi croscoop bouwen, terwijl in de natuur de cellen zich voor alles lenen dus ook voor lenzen. De structurele opbouw door middel van cellen heeft in de natuur een doeltreffend heid die de toeschouwer steeds weer tot sprakeloosheid noopt. Moet bijvoorbeeld een plantaardige wand slechts tijdelijke dienst doen, welaan, dan wordt een schei dingswand van één cel dikte gebouwd. (Wij zouden dan spreken van een half steens muurtje). Worden echter hogere eisen aan de wand gesteld, dan wordt hij tot 10, 20 of meer lagen verdikt. De doeltreffendheid ligt echter niet al leen in het aantal cellen, doch tevens in de aard van die cellen, die houtstof in de wanden afscheiden, waardoor al naar behoefte een week, een taai, of een hard vormsel kan ontstaan in bijkans ontelbare graderingen. We behoeven dan ook wer kelijk geen houtdeskundigen te zijn, om te weten dat hout allerlei graden van hard heid kan hebben. Maar dat hout zó hard kan zijn, dat de houtcellen het tegen been en steen kunnen opnemen, zal de meesten wel niet bekend zijn. We doelen hier op de zaden van de babassoepalm, die in enor me aantallen in de oer wouden van Brazilië gevonden wordt. Uit het vlees van de vruchten wordt olie en vet gewonnen, en vroeger werd er door een gistingsproces tevens een be dwelmende drank uit bereid. De steenhar de zaden mochten de inboorlingen aan vankelijk houden om uit dit „plantaardige ivoor" hun knutselwerkjes te snijden. Maar een handige zakenman kwam op een goede dag op het denkbeeld er knopen van te draaien en sedertdien prijkt menig costuum met knopen die voor been worden versleten, maar die in werkelijkheid van hout zijn. Het hout van deze noot is niet alleen bruikbaar voor de fabricage van knopen, maar merkwaardigerwijs wordt er ook een uitstekende metallurgische cokes uit bereid! Over knopen gesproken, heeft u er enig idee van, waarom de mouwen van een berencostuum van een drie- of viertal kno- pen zijn voorzien? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2