„Duizenden arbeidskrachten uit land gezogen, terwijl in dit land daaraan gebrek heerst" Uitgaan in Haarlem Gunstige resultaten voor Haarlemse middenstand r Agenda voor Haarlem Aansluiting op de IJmuidense sluisovergang zo gauw mogelijk Vijftig jaar geleden Voorzitter Kamer van Koophandel: Talloze gelukwensen voor 70-jarige E. Kupers R.K. „Mars naar Brussel" gaat niet door 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Hogere subsidie voor E.T.I. Aardverschuiving bij Makassar; 60 doden VRIJDAG 7 JANUARI 1955 3 Burgemeester en gemeente-secretaris waren gasten Koninklijk bezoek aan Suriname? Regering deed concessies Hoe is het ontstaan? Dit woord: OORDJE Mr. G. G. van der Hoeven overleden Twee standpunten Probleem in het Noorden: door of om Beverwijk waarschuwen tegen Uit Haarlems Dagblad van 7 Januari 1905 „Het jaar 1954 is een gunstig jaar geweest; de productiviteit is, zowel in haar geheel als per werknemer, hoger geweest dan ooit tevoren, de betalingsbalans blijft een bevredigende verhouding bieden van uitvoer tot invoer, zij het ook met de tendenz, dat de invoer naar verhouding iets meer is toegenomen dan de uitvoer, de woning bouw heeft een ruime activiteit ontplooid en er was een volledige werkgelegenheid," aldus begon de heer Ch. E. Visser Donderdagavond zijn Nieuwjaarsrede in de ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten, in welke vergadering hij opnieuw gekozen is tot voorzitter der kamer. „Natuurlijk is het beeld der ontwikkeling in 1953 met deze korte aanduidingen niet volledig getekend, zelfs de contouren van het beeld, zoals hier aangegeven, vertonen hiaten, maar met deze contouren wordt, naar ik meen, de gunstige ontwikkeling toch voldoende duidelijk zichtbaar," aldus vervolgde de voorzitter. Deze ontwikkeling ver liep niet geheel geleidelijk: de inzet van het jaar gaf een teruggang in de activiteit te zien, vermoedelijk als gevolg van de vorstperiode, welke echter in het verdere ver loop door een stijging meer dan ingehaald werd. De heer Visser besprak in zijn rede het emigratievraagstuk. „Het doet toch enigs zins bitter aan te weten dat ten koste van vele millioenen nog steeds duizenden ar beidskrachten uit ons land worden gezo gen, terwijl in dat land daaraan gebrek heerst", aldus de voorzitter. Middenstand deelt in de gunstige conjunctuur Spreker noemde het bijzonder verheu gend te mogen vaststellen, dat ook de mid denstand. in het algemeen gesproken, heeft gedeeld in de gunstige conjunctuur, waar van het afgelopen jaar getuige is geweest. Dat de gunstige resultaten van de be langrijke periode vóór Sint Nicolaas en Kerstmis te Haarlem mede verkregen zijn door het besluit gedurende een bepaalde periode de winkels gelegenheid te geven langer dan anders voor die periode gold. geopend te blijven, lijkt spreker niet wel bestrijdbaar. De in die periode door de middenstand extra ontplooide activiteit is kennelijk niet zonder resultaat gebleven. Over de verschillende bedrijfstakken in dit district gaf de voorzitter het volgende overzicht: Metaalindustrie. Terzake van de al gemene situatie op de wereldmarkt der producten ijzer, staal en cement in de wals- bedrijven, deelde de voorzitter mee. dat gedurende een groot deel van 1954 de markt onder de invloed stond van een zich In neergaande lijn bewegende conjunctuur, waardoor zich sterke schommelingen voor deden. die zich in een daling der prijzen en een vermindering van de hoeveelheid binnenkomende orders uitten. In vergelij king tot andere staalproducerende landen hebben wij echter hieronder gelukkig wei nig geleden. De productie heeft in alle af delingen op een hoog niveau gelegen. Bij het vervoer van en naar het bedrijven complex blijven de problemen van de pontverbinding t« Velsen moeilijkheden geven. Machinefabrieken. Over de gang van zaken in de bedrijfstak machinefabrieken kan men tevreden zijn: ondanks toenemen de concurrentie is men er in geslaagd de order-portefeuille op peil te houden. Landbouwwerktuigen. De gang van za ken in de branche landbouwwerktuigen geeft geen redenen tot ontevredenheid. De mechanisatie in de landbouw zet zich voort. Rijtuigen en spoorwagens. De bezet ting in de branche rijtuigen en spoorwagens bleef gehandhaafd op een bevredigend peil. De fabricage van Argentijnse restauratie rijtuigen was het meest spectaculair door hun ook a esthetisch verantwoorde uit voering. De Nederlande Spoorwegen gaf opdracht tot de bouw van twee series rij tuigen, respectievelijk van 72 en 42 stuks. Het eerste rijtuig verliet nog in 1954 de fabriek en de bouw van de andere rijtui gen waarborgt het bedrijf nog geruime tijd een goede bezetting. Vllegtuigenfabricage. Gedurende 1954 namen de lopende orders de aanwezige capaciteit van het bedrijf, waar vliegtui gen gemaakt werden, geheel in beslag, waardoor de resultaten over het afgelopen jaar, wat dit betreft, zeker geen ongunstig beeld opleveren. Bij het verkrijgen van grondstoffen hebben zich geen abnormale moeilijkheden voorgedaan. Scheepsbouw. De bedrijfstak scheeps bouw was gedurende het afgelopen jaar volledig bezet met nieuwe orders en repa ratie-orders. Het verkrijgen van grond stoffen leverde geen moeilijkheden op. Het aantrekken van geschoold personeel was onmogelijk, waardoor niet voldaan kon worden aan het uitvoeren van alle repara tie-aanvragen. De vooruitzichten voor 1955 zijn gunstig. Plaatwellerij. Het jaar 1954 heeft zich voor de plaatwellerij gekenmerkt door een grote bedrijvigheid. Er was steeds vol doende werk. Enkele grote gelaste gas- transportleidingen werden afgeleverd. Ook Talloze belangstellenden hebben te Am sterdam op een receptie de oud-voorzitter van het N.V.V., de heer Evert Kupers, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaar dag de hand gedrukt. Bovendien waren er stapels telegrammen met gelukwensen, waaronder die van minister-president dr. W. Drees, minister Mansholt, oud-minister J. in 't Veld en van de ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker. opdrachten voor plaatijzeren gelaste olie- en benzinetanks en apparaten voor de Ne derlandse chemische industrie bleven toe vloeien en gaven geregeld werk. Centrale verwarmingsbedrijven. Deze tak van bedrijf had te kampen met een be langrijk tekort aan verwarmingsmonteurs. De voldoende opdrachten konden niet tij dig worden uitgevoerd. Door de grote vraag in het najaar 1954 naar centrale verwar mingsketels en olietanks was er een tekort aan deze producten. Automobiel- en garagebedrijf. De eind 1953 reeds aangegeven scherpe concurren tie heeft zich gedurende het afgelopen jaar belangrijk toegespitst. Door het sterk toe nemende autopark in Nederland bestaat reeds een groot gebrek aan ruimte voor stalling en werkplaatsen; het laat zich aan zien, dat dit gebrek in de komende jaren nog belangrijk zal toenemen. De zware fiscale verplichtingen echter verhinderen het doen van de zo gewenste investeringen. Agrarische sector Bloembollen. De verkopen naar het buitenland waren gunstig en in de nazomer deed zich een aanzienlijke prijsstijging voor. De toeneming van de export, zowel in gewicht als in statistiekwaarde, zette zich ook in 1954 voort. Suiker. Het in het district gevestigde bedrijf eindigde zijn campagne kort na de Kerstdagen; zij duurde ongeveer elf weken of veertien dagen korter dan in 1953. On geveer 185 millioen kg suikerbieten werd verwerkt tegenover 204 millioen kg in 1953. De verwerking verliep vlot, evenals de afvoer der producten. Naar natte pulp voor veevoer was er een grote vraag. Conserven en groenten. De veiling- prijzen van vele groentesoorten, in het bij zonder bonen, waren abnormaal hoog. het geen tot uitdrukking kwam in de verkoop prijzen van het eindproduct. Over de resul taten in 1954 was men zeer tevreden. Wat de toekomst betreft durfde men zich niet aan voorspellingen te wagen. Brood. Verschillende bedrijven heb ben de strijd moeten staken wegens de lage broodprijzen. De kooplust van het publiek gaf reden tot tevredenheid. Cacao en chocolade. Door de voort gezette stijging der prijzen van cacao bonen werden de prijzen der pro ducten verhoogd. Aan de export wer den geen nieuwe handelsbelemmerin gen in de weg gelegd, maar in het wegnemen van of verminderen van de vooral in Europa nog bestaande barrières werden vrijwel geen vorderingen gemaakt. Vlees. De omzet in de vleeshouwerijen is gestegen. In het tweede en derde kwar taal was het echter moeilijk aan behoor lijke netto winstcijfers te komen. Op deze vergadering werden tot onder voorzitter gekozen de heren H. J. L. Klein Schiphorst en B. F. Enschedé. Samenge steld werden de vaste commissies en goed gekeurd werden de verslagen der com missies van het afgelopen jaar. In een vraaggesprek met een U.P.-ver- slaggever heeft de heer S. D. Emanuel, minister van Financiën te Suriname, de verwachting uitgesproken dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in September aanstaande een officieel bezoek aan Suri name zullen brengen. Als gasten van de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten luisterden burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff naar de Nieuwjaarsrede van de heer Ch. E. Visser. In zijn begroe tingswoord zeide deze, dat er aanvanke lijk was gedacht om de gemeentebestu ren van alle gemeenten uit het district uit te nodigen, maar wegens gebrek aan ruimte in de vergaderzaal is van dit plan afgezien. Daarom zijn de burge meester en de secretaris van de grootste gemeente gevraagd de jaarrede aan te horen. De heer Visser sprak de wens uit dat het bijwonen der eerste vergadering in het jaar een traditie zal worden, op dat de gasten op de hoogte blijven van het wel &n wee der Kamer. (Van onze correspondent in Brussel) De „Mars naar Brussel", die R.K. vak bonden op 13 Januari wilden houden uit protest tegen de schoolpolitiek van de re gering-Van Acker, is uitgesteld. Men ver moedt dat de mars voorgoed van de baan is. De R.K. vakbonden hebben in een uit voerig communiqué medegedeeld dat eer ste minister Van Acker en de socialistische minister van Onderwijs Collard belang rijke concessies hebben gedaan. Men wil de zaak niet op de spits drijven. Het staat namelijk wel vast dat de premier het moeilijk zal krijgen om de socialisten die concessies te doen aanvaarden. De regering-Van Acker aanvaardt in beginsel een conferentie over de salarissen der onderwijzers van het lager onderwijs, terwijl anderzijds de belofte werd gedaan dat de index der kleinhandelsprijzen niet meer zal worden beïnvloed door kunst matige subsidie-maatregelen. In zegswijzen als: hij kijkt of hij z'n laatste oortje versnoept had en: hij ligt daar voor een oortje thuis, pleegt men het woord waarover wij het vandaan hebben, met een t te schrijven. Dat is heel begrijpelijk, want de verwantschap met het woord oord wordt in het ge heel niet meer gevoeld. Toch is die fa milieband vrij nauw. In de Middel eeuwen waren allerlei munten in om loop die door een kruis in vier oorden of hoeken waren verdeeld. Een oordje is dus het vierde deel van een munt stuk en in het bijzonder van een stui ver. De waarde is dus l'/i cent of twee duiten. Van iemand die royaal is waar het grote uitgaven betreft, maar die opziet tegen het besteden van een klein bedrag, zei men vroeger: oordje gierig, stuivertje zot. Het Engels kent precies hetzelfde: pound foolish, penny wise. .J rrrrrrirf Oud-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant Mr. G. G. van der Hoeven, oud-hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, is Dinsdag in het Diaconessenhuis te Breda overleden. De heer Van der Hoe ven werd geboren op 2 Mei 1872 te Brielle. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden en promoveerde in 1896. Een jaar later werd hij adjunct commies op het departement van Justitie. In 1900 verwisselde hij de ambtelijke voor de journalistieke loopbaan: hij werd redac teur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, waar hij al spoedig de parlementaire over zichten schreef. In 1910 aanvaardde hij de functie van hoofdredacteur, die hij 26 jaar lang heeft bekleed. De begrafenis heeft heden te Zundert in alle stilte plaats gevonden. Op het vliegveld Fuhlsbüttel van Ham burg zijn Donderdag twee Saab „Safir"- vliegtuigen geland, die destijds door „De Schelde" te Dordrecht zijn gebouwd. Natuurlijk ontbrak ook „Oom" Jan van Zutphen niet op de receptie. We zien hem hier (rechts) tijdens een kort gesprek Op de receptie zelf waren onder andere aanwezig de minister voor de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, en de staatssecretaris voor So ciale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, voorts ir. H. Vos, waarnemend voorzitter van de Partij van de Arbeid, en „ome" Jan van Zutphen. In grote lijnen herinnerde de huidige voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oos terhuis, aan hetgeen de jarige, die sinds de oprichting van het N.V.V., thans bijna vijftig jaar geleden, daarin een leidende rol heeft gespeeld, voor de Nederlandse vakbeweging heeft gdeaan. Hij noemde Kupers een van de markante figuren van het N.V.V. tussen Henri Polak, Jan Oude geest en Jan van den Tempel. In 1949 is het initiatief genomen tot een geldinzameling ten behoeve van een studie- en vacantie-oord ter ere van Evert Kupers. Eind Februari of begin Maart hoopt men de eerste steen te leggen voor dit vacantie- oord nabij Amersfoort, waaraan de naam van Evert Kupers zal zijn verbonden. Ge hoopt wordt dat dit tehuis in 1956 zal kunnen worden geopend. De heer Ooster huis bood de heer Kupers een radiotoestel aan voor zijn zomerhuisje te Schoorl en een schetsplan van het studie- en vacantie- oord. VRIJDAG 7 JANUARI Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Film avond voor adspirant emigranten, 8 uur. Nas- sauplein 8: Theosofische vereniging; de heer Leo Muller spreekt over: „Indrukken uit Erin, land van Elfen en Kabouters, met Ierse muziek", 8 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Minerva: „The jazz singer", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van Toriano", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Magdalena", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, 8 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Verboden verhaal" 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „The jazz singer", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Roxy: „De wraak van Toriano", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Magdalena", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De aansluiting van de wegen benoorden het Noordzeekanaal op de noodverbinding over de IJmuidense sluizen is een probleem dat meer voeten in de aarde heeft, dan het te maken tracé bezuiden het kanaal. De Rijkswaterstaat wil namelijk vóór alles een zo snel mogelijke aansluiting van het uit het Noorden komende verkeer realiseren, maar zal daarbij gebruik moeten maken van de in Beverwijk bepaald niet ideale verbindingen. Daartoe zou het verkeer gebruik moeten maken van de Breestraat en de Velserweg tot de spoorwegovergang op de gemeente grens van Velsen. Daarna zou het rechtsaf geleid moeten worden langs „Holland op zijn smalst" en dan via de Schulpweg het sluizencomplex moeten bereiken. Men wil deze aansluiting, die vooral langs het park Scheijbeeck zeer smal en druk is (het hele fietsverkeer van de Hoogovens naar het Noorden komt daar onder meer langs) eni germate verbeteren, door een stukje van het park „Scheiibeeck" te gebruiken voor een wegverbreding, maar daarover is met de gemeente Beverwijk nog geen overeen stemming bereikt. Zo snel mogelijk of zo goed mogelijk Tegenover dit plan, dat dus streeft paar een zo snel mogelijke oplossing een ter mijn van een half jaar is hiervoor aange nomen staat de suggestie, die vooral van de kant van de politie naar voren gebracht is: leid het verkeer uit het Noorden om Beverwijk heen en vermijd daarmee niet alleen de Breestraat en de nauwe trechter aan de Noordkant van deze straat, door bij de hoogbouw aan de Alkmaarseweg het verkeer langs de Beverwijkse westelijke rand te leiden (daartoe zou het tracé ech ter deels nog gelegd moeten worden) en maak dan de vlotte aansluiting mogelijk via het nieuwe tracé tussen Kuikensweg en Grote Houtweg naar Westerhout, om van daar het verkeer langs het kamp Rooswijk en de Wenckebachstraat te leiden Daartoe zijn echter verscheidene ingrij pende verbeteringen nodig, zoals van de smalle Westerhoutweg langs het kamp Rooswijk, die in haar huidige staat beslist niet geschikt is voor snelverkeer. Tegen dit plan pleit de tijdnood, waarin men gaat verkeren, nu de noodverbinding over de sluizen gerealiseerd moet worden en de aansluitingen zo moseliik eerder klaar moeten zijn dan de bruggen zelf. Het is niet ondenkbaar, dat de eerste oplossing in het Noorden (door de Breestraat en voor de overweg naar het Westen) in het begin wordt aanvaard en dat irt de loop van de naaste toekomst een verbetering wordt aangebracht door het verkeer toch de om weg om Beverwijk te laten maken en daar mee de binnenstad te ontlasten. Men ver heelt zich noch bij Rijkswaterstaat, noch bij de politie, dat het verkeer deze nieuwe mogelijkheid om het Noordzeekanaal snel over te steken, met beide handen aan zal grijpen, zodat er zich een intenser verkeer tussen Velsen en Beverwijk zal gaan ont wikkelen. Een recente opname van het Zweedse Koninklijke Paar, Koningin Louise en Koning Gustaf VI Adolf, dat in April een driedaags officieel bezoek aan ons land komt brengen. TONEEL EN DANS Zaterdag 8 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het blijspel „Het Hemelbed" van Jan de Hartog wordt onder regie van Jan Retèl opgevoerd door Lily Bouwmeester en Frits van Dongen. He*, décor en de costuums zijn vervaardigd door Chiel de Mey. Zondag 9 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Finale van Je amateur-cabaret-wedstrij den, met onder meer enkele orkesten, de pianist Joop de Leur en de conférencier Kees Stet. het geheel onder auspiciën van Herman Rinket's Variété. Zondag 9 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: Herhaling van de opvoering van het blij spel „Het Hemelbed" van Jan de Hartog door Lily Bouwmeester en Frits van Don gen. onder regie van Jan Retèl en met speciale muziek van Jurriaan Andriessen. Maandag 10 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een abon nementsvoorstelling van het winterspel „Het donker is licht genoeg" van Christo pher Fry in de vertaling van Bert Voeten en met Fie Carelsen in de oorspronkelijk voor Edith Evans geschreven hoofdrol. Maandag 10 Januari, Minerva Theater, 20.15 uur: Toneelgroep Theater met „Anastasia" van Marcelle Maurette, naar de bewerking van Guy Bolton vertaald door Jan Teu- lings, het afscheidsstuk van Rika Hopper, waarin verder onder anderen optreden: Annie de Lange. Diny Sprock, Richard Flink en John Soer. Dinsdag 11 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „Het donker is licht genoeg" van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten en onder regie van Cees Laseur, met: Fie Carelsen, Enny Meunier. Paul Steenber gen, Dick van Veen, Johan Valk en vele anderen. MUZIEK Vrijdag 7 Januari, Concertgebouw 14 en 19.30 uur: Twee concerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vor ming van de schoolgaande jeugd. Werken van Mozart, Handel en Berlioz worden uitgevoerd onder leiding van Marinus Adam. solist is de organist George Robert. Vrijdag 7 Januari, Stadsschouwburg. 20 uur: De Nederlandse Opera geeft voor „Geloof en Wetenschap" een uitvoering van „Mig- non" van Ambroise Thomas onder muzi kale leiding van Eugène Bigot, met Cora Canne Meyer in d® titelrol. Chris Reumer als Wilhelm Meister en Louise de Vries als Philine. Maandag 10 Januari. Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt ge durende een uur bespeeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur Donderdag 13 Januari. Concertgebouw, 20 uur: Ledenconcert door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf. met Annie Woud als soliste in de Altrhapsodie van Brahms Nico Hoogerwerf Jr. werkt mede aan de eerste uitvoering van „Ik hoor trompetten klinken" van Jac. Bonset. De derde solist j is de pianist Anton de Beer. Vrijdag 14 Januari. Kenneraer Lyceum. 20 uur: Voor de Bloemendaalse kunstkring „Muzen F. rum" speelt het Hongaars strijkkwartet. Het uit te voeren program- ma is nog niet bekend gemaakt. Vrijdag 14 Januari, Concertgebouw, 20 uur. i Toon Verhev dirigeert het vijfde V-con- cert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Programma: ouverture „Roeslan en Loedmilla" van Glinka, Pianoconcert met strijkers en trompet van Sjos'akowitsj en de Vijfde Symphonie van Tsjaikowsky. Solist is de pianist Géza Frid. DIVERSEN Vrijdag 7 Januari, gebouw H.K.B.. 20 uur: Ter voorlichting van toekomstige emigran ten wordt vertoond de film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië". Vrijdag 7 Januari, gebouw Theosofia. 20 uur: De heer Leo Muller spreekt over „Indruk ken uit Erin. land van elfen en kabouters' met Ierse muziek (NashauDlein 8). Zaterdag 8 Januari, gebouw St. Bavo. 20 uur: Jubileumspel „Dertig jaar Instituut" (voor Arbeidersontwikkeling) door en onder leiding van Cor Zwart, muzikale leiding Hein van Heerden. Met medewerking van de muziekgroep „De Gong" en de toneel groep „De Spiegel". Zaterdag 8 Januari, Treslong. Hillegom. 20 uur: Tirolerkapel „De Alpenroos" onder leiding van Jos Witjes met znag van Rita van Rooden en Peter Schaefer. Zaterdag 8 Januari. Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Verboden verhaal" met Gino Servi. Zondag 9 Januari 11 uur: „Amber" met Linda Darnell cn Richard Greene. Zondag 9 Janauri. Studio Theater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „To night we sing!" met Ezio Pinza als Sialja- pin en Tamara Toumanova als Anna Pavlova. Zondag 9 Januari, Rembrandt Theater. 11 uur: Dr. A. F. J. Portielje spreekt bij films van H. C. Verkruysen over anti lopen. leeuwen, tijgers, met welpen in ver schillende groeistadia. Dinsdag 11 Januari. De Leeuwerik, 20 uur. Voor de afdeling Haarlem van „Oost en West" spreekt de heer W. L. Berssenbrugge over „Bali, *s werelds laatste paradijs' met vertoning van kleurenfoto's. Woensdag 12 Januari. Frans Halsmuseum. 20 uur: Openingsavond van de Volksuniver siteit in de Renaissancezaal. Godfried Bomans spreekt over „De figuur van Charles Dickens, wat hü wilde en wat hij bereikte, ziin veelbewogen leven en tra gische dood". Woensdag 12 Jannari. gebouw Cultura 20 uur: Leo Blits houdt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing over „Van inspiratie tot kunstwerk" met vertoning van Theo van Reyn's gelijkna mige film. Woensdag 12 Januari, Stadsschouwburg. 30 uur: De geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" vertoont „Het witte legioen" van Maarten van Vucht Herha ling op Donderdag 13 Januari. Dinsdag 11 Januari. Hotel Royal, 20 uur: Eerste van drie voordrachten over „Ge schiedenis van de wijsbegeerte" door pater F van de Vrande M.S.C. voor „Ge loof en Wetenschap". Dinsdag 11 Januari, Hotel Royal. 21.10 uur: Eerste van drie lesavonden over „Wezen en waarde van het Montessori-onderwijs" door mej. L. M. Th. Rood (Geloof en We tenschap). Donderdag 13 Januari, Minerva Theater, 20 uur: Eerste van drie voordrachten over „Het Brahmanisme en het Boeddhisme" door dr. R. van Brakell Buys voor de afde ling Heemstede van de Volksuniversiteit. Kleine zaal. Donderdag 13 Januari, Kleine Brinkman, 20 uur: Voor het Genootschap Nederland- Engeland spreekt mr. A. M. S. Neave over het onderwerp „Legal problems concer ning the punishments of prisoners of war and political prisoners". Donderdag 13 Januari, Minerva Theater, 20.15 uur: De film „Een nieuwe mor genover het Pestalozzi-dorp wordt vertoond onder auspiciën van het Bijzon der Kerkewerk van de Nederlands Her vormde gemeente. Vrijdag 14 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: Lezing met lichtbeelden over het onder werp „Reizen naar de maan en verder" door dr. H. Groot, privaat-docent te Lei den. voor de vereniging „Geloof en We tenschap". TENTOONSTELINGEN Huis Van Looy: Van 8 Januari tot en met 13 Februari tentoonstelling van reproduc ties naar werken van klassieke moderne meesters. van de Impressionisten tot Picasso. Dagelijks gecpend van 9—12.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te befichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: G-oepsporrtetten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Huis met de Kogel: Expositie van schilde rijen en tekeningen van de Zandvoortse kunstschilder Henk van der Vliet, tot en met 8 Januari. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond ^én. Daarna niets meer. want Carters Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelUk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet In de laxeermiddelen, gewoonte. Haal direct Carter» Leverpllletjes, f 1.20 per flacon. Rond de benoeming van een niet-Katho- lieke directeur bij het Economisch-Techno- logisch Instituut Gelderland, zijn ook Don derdag weer harde woorden gevallen in de vergadering van de Gelderse Provin ciale Staten. Er werd een verrassende beslissing ge nomen om de provinciale subsidie aan het E.T.I. te verhogen met het bedrag, dat de door verschillende gemeenten ingetrokken subsidies evenaart. DJAKARTA (AFP) Enkele dagen geleden zijn bij Makassar tengevolge van een aardverschuiving, gevolgd door over stromingen, 30 personen door verstikking en 30 door verdrinking om het leven ge komen. Ruim 320.000 kubieke nieter aarde wer den op kokospalm-plantages omgewoeld en over een weg van meer dan een kilo meter lengte verspreid. Een heuvel langs deze weg zakte ineen. De belangrijkste mededeeling om trent den strjd in het Verre Oosten is wel, dat de Russen Port Arthur aan de Japanners hebben overgegeven, na won deren van dapperheid van belegerden en belegeraars, na een worsteling van tien maanden, cie. meer dan iets anders dan tot dusver, de m Jerne wereld overtui gen moet van de ontzettende wapens, dia de wetenschap gesmeed heeft, en van da verschrikkingen, die met het gebrul* ervan samengaan. De Russen hebben de laatste dagen de forten, schepen, nagazijnen, dokken en winkels in de lucht doen vliegen. Slechts puinhoopen. over een woestenij ver spreid. hebben de Japanners verworven. Niet één van de 20 prachtige openbare gebouwen van Port Arthur is over gebleven.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5