Uitgaven der meer dan de NS stegen inkomsten VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 OPRUIMING Uitverkoop In al onze afdel'ngen s Kort en bondig Havenberichten Tot 50korting Het rode waarschuwingslampje blijft het hof bezighouden Sprinkhanen verduisteren zon en vagen groen uit landschap weg Britse spoorstaking afgelast B. NOOY A In 1957 een twee uurs-dienst tussen Amsterdam en Brussel Het Triton-onderzoek De zittingen naderen haar einde Frans-Tunesisch overleg wil niet vlotten Oogst in Marokko verloren Overleg tussen Tsjoe en Hammarskjoeld Haarlems kunstbezit verrijkt „Het Geschenkenhuis" Uitspraak in kort geding over boek Han van Meegeren „Middenstand moet de productiviteit verhogen" Zelfs Habib Bourguiba uit zijn teleurstelling en wanhoop Zuidpoolexpeditie is uit Wellington vertrokken Krachtige bestrijding met Nederlands middel Beleefde weigering inzake Amerikaanse gevangenen? N.S.-conducteur wisselde gebruikte kaartjes in Half jaar geëist tegen Haarlemse koopman Veroordeeld wegens mis handeling van een voorman handgelei! VRIJDAG 7 JANUARI 1955 De Nederlandse Spoorwegen zijn in financieel opzicht in 1954 met de hakken over de sloot gekomen. De uitgaven stegen belangrijk door loonsverhogingen en grote investeringen. De inkomsten gingen daar mee niet evenredig omhoog, aldus heeft de president-directeur der N.S. ir. F. Q. den Hollander medegedeeld in een overzicht over het jaar 1954. Het aantal afgelegde reizigerstreinkilo meters steeg van 48 tot 52 millioen, het aantal goederentreinkilometers tot 17 mil lioen. Deze 69 millioen treinkilometers be tekenen 1.300.000 treinkilometers per week of bijna 200.000 per dag; vijf keer de om trek van de aarde. De in 1955 te verrichten investeringen hoopt men uit eigen middelen te kunnen financieren. Men is geslaagd in het streven naar een frequente loop der treinen met kleine een heden en naar standaardisatie van het materieel. Eind 1957 zal de stoomtractie geheel zijn vervallen, behoudens zestig a honderd stoomlocomotieven, die in de mijn streek in reserve worden gehouden. In het afgelopen jaar werden 112 stoomlocomo tieven uit de dienst genomen. Er zijn op het ogenblik zeshonderd electrische en Die- sel-electrische locomotieven. De electrische tractie zal alleen toegepast blijven op de lijnen met grote verkeers dichtheid en zal worden aangevuld met Diesel-electrische tractie voor de grote af standen. Alsnog is besloten tot electrificatie in het voorjaar van 1957 van de lijn Eind- hevenVenlo. Van de 186 bij de Nederlandse industrie in bestelling zijnde treinen voor lange af standen zijn dezer dagen de eerste afge leverd. Twee platforms tussen de draai- stellen bevorderen het snelle in- en uit stappen. Van het programma voor de komende jaren noemde ir. Den Hollander de elec trificatie van het traject Roosendaal—Ant werpen. Als de electrificatie Antwerpen Brussel in 1957 gereed is, zal een tweeuurs- dienst worden ingevoerd tussen Amsterdam en Brussel. Daartussen komt dan elk uur een verbinding AmsterdamAntwerpen met aansluiting op Brussel. In de komende jaren zullen 150 zichzelf voortbewegende rijtuigen aan het materieel worden toegevoegd. Dit zijn de gestroom lijnde rijtuigen met „platte kop", waarbij de bestuurder hoger en meer achteruit zit. Kleinere schepen voor EnkhuizenStavoren Het ligt niet in de bedoeling om de veer dienst Enkhuizen—Stavoren op te heffen. BINNENLAND De collecte die op de nationale reclas- seringsdag in 1954 is gehouden, heeft f301.294,91 opgebracht, tegen f289.654,52 in 1953. Daarmee heeft de oporengst dezer col lecte voor het eerst in de geschiedenis van de nationale reclasseringsdag een bedrag van drie ton overschreden. In alle provin cies, behalve in Noordholland en Limburg, werd een vooruitgang geboekt ten opzichte van 1953. De burgemeester van Utrecht heeft het nieuwe carillon va., de St. Gerardus Ma- jellakerk aan de Vleutenseweg te Utrecht in gebruik gesteld. Het 36 klokken tellende carillon is een geschenk van de onlangs overleden Utrechtse industrieel Frans van Seumeren. Het is het derde carillon van de Domstad en het 93ste in Nederland. De 150.000 Volt hoogspanningslijn van de Staatsmijnen, die de electrische centrales en de mijnbedrijven in de oude en de nieuwe mijnstreek met elkaar verbindt, is in bedrijf gesteld. Zij zal een vermogen van 50.000 kW van de oude naar de nieuwe mijnstreek transporteren. Zij neeft een lengte van ongeveer 18 kilometer. B. en W. van 's Gravenhage hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot vervanging van de Houtrustbrug door een nieuwe. De nieuwe brug zal 41 meter breed worden. Aan de Noord-Oostelijke oever zijn ter weerszijden van de brug terrassen ge projecteerd. Zowel de brug als de terrassen zullen met beeldhouwwerk worden versierd. De kosten van het geheel worden geraamd op f 1.700.000. Het bestuurscollege van Curasao heeft bekendgemaakt, dat ondanks het feit, dat tal van gegadigden naar Nederland zijn gezon den om op kosten van het eiland de onder- wijzers- of onderwijzeresstudie te volgen, de onderwijzerscursussen op Curasao ge handhaafd zullen blijven. De behoefte aan bevoegde onderwijskrachten is nog altijd zeer groot, vooral omdat de belangstelling in Nederland voor een functie bij het onder wijs op de Nederlandse Antillen zeer gering blijkt te zijn. De heer H. Wybrand de Jong, voorzit ter van de American Business Men's Club, heeft het voorzitterschap aanvaard van de Ned. Vereniging van Reisbureaux, voor welke functie jhr. W. Boreel om gezond heidsredenen bedankte. Tot vice-voorzitter werd de heer J. Panman, directeur van de Ned. Reisvereniging, gekozen. De Australische ambassadeur in Den Haag, de heer A. Stirling, heeft in het ge bouw der ambassade de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff een lunch aangeboden. Minister Suurhoff vertrekt Zondag naar Australië, waar hij de gast zal zijn van de Australische regering. Na Australië zal hij Nieuw Zee land bezoeken. De scheepvaart door de Oranjesluizen op het IJselmeer ondervindt ernstige moei lijkheden door het ijs. Buiten de sluizen strekt zich tot 1 km. ten Oosten van Pam pus een ijsveld uit, dat gedeeltelijk uit drijf- ijs bestaat. Gisteren zijn de meeste schepen, die uit Amsterdam vertrokken teruggekeerd. HAARLEM EN OMGEVING De tweede bijeenkomst in dit seizoen van de Bloemendaalse kunstkring Muzen Forum zal op Vrijdagavond 14 Januari wor den gehouden. In de aula van het Kennemer Lyceum aan de Adriaan Stooplaan zal dan het Hongaars strijkkwartet een concert geven. De rector van het Coornhert Lyceum, dr. L. M. va- Dis, zal Woensdagavond 12 Januari spreken over de taak van het gezin bij het helpen van de kinderen bij hun groei naar de nieuwe maatschappij. De voordracht wordi gehouden voor de afdeling Haarlem van de vereniging voor Paedagogiek in de aula van het Gymnasium aan het Prinsen hof. De heer W. L. Berssenbrugge uit Sche- veningen zal Dinsdagavond 11 Januari in hótel „De Leeuwerik" voor de afdeling Haar lem van de Kon. ver. „Oost en West" spre ken over; Bali, 's werelds laatste paradijs. Wel wordt in studie genomen het plan om met kleinere sschepen de dienst te onder houden, omdat men vaak last heeft van een lage waterstand op het IJselmeer. Binnen kort zal hierover een beslissing worden ge nomen. Het vervoer op de zogenaamde onren dabele lijnen in het Noorden is toegenomen nadat de stoomtreinen vervangen werden door de „Blauwe Engel". Weliswaar leve ren deze lijnen geen winsten op, maar men heeft ervaren dat de reizigers vernieuwing hebben gewaardeerd. Ir. Den Hollander zei dat de N.S. zich niet verzetten tegen on rendabele lijnen, maar wel tegen onren dabele lijnen die tot onrendabiliteit van de N.S. leiden. Italianen worden groter De Italianen worden larvger dat is gebleken uit een rapport gebaseerd op de lengte van dienstplichtige soldaten van 1854 tot 1929. In 1854 bedroeg de gemid delde lengte 1.62 meter en in 1929 1.67 meter. Als redenen werden aangegeven de verbetering in de maatschappelijke om standigheden, die bevorderlijk waren voor een vollediger lichamelijke ontplooiing. De langste Italianen worden gevonden in het Noord-Oosten waar zij de 1.71 meter ge middeld halen. De kortsten worden ge vonden in Lucania in de „wreef" van de Italiaanse laars: 1.63 meter. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft de vordering, die de eerste echtgenote van de overleden schilder Han van Meegeren had ingesteld tegen de schrijver en de uitgeverij van het boek „De Alchemist van Rocquebrune", waarbij ge- eist wordt de onmiddellijke stopzetting van. de verkoop van het boek, afgewezen. Het in November 1954 verschenen boek: van J. Baesjou werd door de eiseres sto-. tend geacht voor haar eer en goede naarru DUBLIN (Reuter) Het openbaar on derzoek naar het verongelukken van de K.L.M.-superconstellation „Triton" in September, dat in Dublin aan de gang is, nadert zijn einde. Men verwacht, dat de slotbetogen tegen het komende weekeinde gehouden zullen worden. Donderdag be sprak het hof van onderzoek de verklaring die de K.L.M.-gezagvoerder F. Peetoom Woensdag aflegde. Deze heeft aan proeven herinnerd, welke genomen waren om na te gaan, wat de uitwerking van de tegenstre vende kracht van het landingsgestel is. De president van het hof, de Ierse rech ter Teevan, verklaarde, dat het hof uit de verklaringen opmaakte, dat als het lan dingsgestel uit is en de vlieger dit niet weet als gevolg van het niet-branden van een rood lampje op het instrumentenbord, dit een ernstig gevaar betekent. De heer Peetoom had verklaard te geloven, dat het „zeer wel een mogelijke oorzaak van het ongeluk" kon zijn, aldus de president. Tot de Ierse advocaat Richard McGonigal, die de K.L.M. vertegenwoordigt, zei Teevan, dat het hof een voorstelling zou willen hebben van de baan die de „Triton" op zijn laatste vlucht hoogst waarschijnlijk, gezien de beschikbare getuigenverklarin gen en aannemende dat het rode waar- schuwingslicht van het landingsgestel niet werkte, heeft beschreven. McGonigal antwoordde, dat men niet kon volstaan met te zeggen, dat het lampje mogelijk niet heeft gebrand of dat het op een bepaald ogenblik niet brandde. Het hof zou moeten overwegen, of dit alleen de oorzaak van het ongeluk zou zijn geweest of dat het tot het ongeluk heeft bijgedra gen. Toen McGonigal verklaarde niet te ge loven, dat de gewenste grafieken vóór Maandag gereed zouden kunnen zijn. aan gezien een analyse van de verklaringen tij des het gehele onderzoek afgelegd, nodig zou zijn, zei de president: „Het is jammer dat het niet eerder gedaan is. Van het be staan van deze door de heer Peetoom ge opperde mogelijkheid was de K.L.M. reeds enige tijd op de hoogte". Protest McGonigal protesteerde, dat de presi dent met deze verklaring de K.L.M. hard viel. De president vroeg iets als hulpmid del, dat uit de voor hem liggende getui genissen kan worden gehaald en omgezet in grafieken. De president zei daarop: „Wat wij wen sen is bewijsmateriaal over dit vliegtuig, waarin de verklaringen van de heer Peet oom en de bekende feiten of feiten, die re delijkerwijs als bekend verondersteld kun nen worden, zijn verwerkt". McGonigal antwoordde hierop, dat de K.L.M. had ontdekt, dat de waarschuwings lamp niet werkte, hoewel het wrak van de „Triton" onder controle stond van het Ierse ministerie van Handel en Industrie. „Als het werk, dat de K.L.M. verrichtte bij het onderzoek buiten beschouwing bleef, zou het hof weinig overblijven om op voort te bouwen", zei hij. „Normaal" De (Engelse) eerste vlieger van de „Triton", Parfitt, verklaarde daarna, dat volgens hem het opstijgen van de „Triton" normaal verliep. Op de vraag of hij het landingsgestel had zien intrekken ant- De secretaris van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de heer D. Swa- german, heeft in een radiotoespraak on der meer gezegd, dat een verlaging van de kostprijs welke voortvloeit uit een ver hoging van productiviteit voor tal van ar tikelen mogelijkheden schept tot vergro ting van de binnenlandse afzet en een ver hoging van de koopkracht van onze bevol king. De kosten van groothandel- en détail verkoop liggen al naar gelang de aard van de verkochte producten in het algemeen tussen 20 en 40 pet. van de détailhandels- prijs. Alleen een besparing van 1 pet. op de eindprijs van de producten zou neer komen op een bedrag van ca 100 millioen per jaar. Maar ook al zou een besparing een dergelijke omvang geen voldoende prikkel vormen om te streven naar verho ging van de productiviteit, dan zullen wel licht een toenemend goederenaanbod en de terugkeer tot normaler concurrentiever houdingen de ondernemers dwingen tot rationeler distributiemethoden. Daaren boven zal de strijd tussen diverse bedrijfs vormen zowel in de groot- als kleinhandel de tendenz tot toenemende concurrentie versterken. Meer dan tevoren zal van de kleinhandel worden verwacht dat hij een bijdrage zal leveren tot verhoging van het nationale welvaartspeil. De Nederlandse midden stand dient zich er rekenschap van te. ge ven, dat de productiviteitsbevordering niet voor zijn deur zal halt houden. De midden stand zal de productiviteit in eigen bedrijf moeten vergroten, tenzij hij wil berusten in de omstandigheid, dat zijn functie ge heel of ten dele door andere vormen wordt overgenomen. woordde hij: „Het landingsgestel kwam geheel normaal op". De president van het hof ondervroeg hem daarop over een verklaring, die hij direct na de ramp op het vliegveld Shan non had afgelegd. Hij had toen hetzelfde- gezegd, doch op het getypte verslag van zijn verklaring bijgeschreven: „volgens de waarschuwingslamp". „Natuurlijk kon ik de wielen niet zien intrekken", zo voegde Parfitt hier Donderdag aan toe. De president vroeg nog, of hij ach be wust was geweest van de mogelijkheid van een niet-werken van het rode lampje. Doch Parfitt zei: „Neen, de tijd dat het brandde scheen vrij normaal". De president vroeg Parfitt voorts, of hij naar het rode waarschuwingslampje van het landingsgestel was blijven kijken, wachtend tot het uit zou gaan. Parfitt zei, dat hij dat niet gedaan had, docht dat hij uit zijn ooghoek het rode licht had kunnen zien. Het ging branden, bleef een normale tijd aan en ging toen uit. Daarop had hij gewacht, opdat hij de gezagvoerder zou kunnen meedelen dat het landingsgestel in getrokken was. Parfitt zei er zeker van te zijn, dat hij niet meer aan de handle, die het mechanis me van het landingsgestel bedient, was geweest, na die in de neutrale stand te hebben geplaatst. Hij voegde hieraan toe, dat hij op geen enkel ogenblik gedurende de vlucht iets anders had gezien dan nor male vliegaanwijzingen. Hij had geen en kele aanwijzing dat het toestel daalde, ge zien, hoewel het vrij duidelijk is, dat het vliegtuig hoogte verloor. Het onderzoek is verdaagd tot Vrijdag. Van onze correspondent in Parijs) De besprekingen over de binnenlandse ?Aitonomie die aan Tunesië moet worden toegekend tussen de ministers van de Bcy <en van de regering-Mendès-France blijven kin Parijs de politieke belangstelling bezig Ihouden. Nadat de premier opnieuw een zitting had gepresideerd in de hoop de con ferentie over haar dode punt heen te hel pen, hebben de Frans-Tunesische onder handelingen het voornaamste agendapunt gevormd van een ministerraad onder lei ding van president Coty. Ter nadere infor matie is Roger Seydoux, de rechterhand van de Franse resident-generaal in Tunesië, naar Parijs ontboden. Ondanks al deze bemoeiingen en toebe reidselen ziet het er niet naar uit dat de conferentie voorspoedig verloopt. Aan beide zijden, bij de Fransen zowel als bij de Tunesiers, valt een verhoogde prikkelbaar heid waar te nemen en wederzijds worden verwijten geuit waarmee men zich bij voor baat schijnt te willen dekken in geval de conferentie zou mislukken. Na de alarmerende verklaringen van de secretaris-generaal van de Neo-Destour, de grootste politieke partij van Tunesië, wor den nu ook uitlatingen van de voorzitter van deze beweging, Habib Bourguiba, aan gehaald, waarin de Fransen op rustige toon van onbegrip en zelfs van onwil worden beschuldigd. Bourguiba is de toegang tot zijn land ontzegd en hij staat in Frankrijk onder overigens zeer mild politiek toe zicht. Men beschouwt hem als de voor naamste figuur uit de Tunesische vrijheids beweging, doch tot dusver heeft Bour guiba zijn invloed steeds aangewend om de betrekkingen met de Fransen niet te ver breken. Gezien het feit dat Bourguiba tot de gematigde stromingen in de Neo-Des tour behoort, is het voor de Fransen te on rustbarender, dat nu ook deze redelijke figuur van zijn teleurstelling en zelfs van zijn wanhoop blijk schijnt te geven. WELLINGTON (Reuter) De Ameri kaanse ijsbreker „Atka" vertrekt heden uit Wellington (Nieuw-Zeeland) om te trachten het in 1929 door de Amerikaanse ontdekkingsreiziger schout-bij-nacht Byrd gestichte basiskamp „Klein-Amerika" in het Zuidpoolgebied te bereiken. De kapi tein van de „Atka", Jacobsen, achtte het mogelijk, dat de expeditie de basis niet vindt, daar zij door de druk van het ijs in zee geduwd kan zijn. Een van de belangrijkste taken van de veertien natuurkundigen en andere des kundigen aan boord van de „Atka" is het nemen van proevén met uitrustingsstukken voor een grote internationale geophysische expeditie, die in 1957'58 zal worden on dernomen. De „Atka" heeft een beman ning van 250 koppen. CASABLANCA (United Press) De heersende sprinkhanenplaag in Marokko dreigt een nationale ramp te worden aan gezien de enorme zwermen vraatzuchtige insecten steeds verder opdringen naar het Noorden ondanks de verbeten strijd van de belanghebbende boeren, tuinders en fruit telers, die uit Nederland een krachtig be strijdingsmiddel, „A-C-H", hebben laten komen, waarmee 40 sproeivliegtuigen en 400 sproeiauto's de milliocncn sprink hanen bestogen. In twee maanden hebben de sprinkhanen in hun opmars naar het Noorden alles wat groen is kaalgevreten. In het Zuiden van Marokko was al voor enige milliarden schade aangericht. Het zal volgens de auto riteiten enige jaren duren voor de oogst in het getroffen gebied weer normaal kan zijn. Ook uit het uiterste Zuiden van het Afri kaanse continent, uit de Oranje-vrijstaat, komen berichten over een grote sprink hanenplaag. Landbouwgewassen, boom gaarden, groententuinen en bloemenvelden zijn daar in een uitgestrekt gebied volledig kaal gevreten. Volgens kolonel C. G. F. Richter, chef van de Sprinkhanenbestrij- dingsdienst in Bloemfontein, staat men daar vrijwel machteloos tegenover de zwermen sprinkhanen. Volgens Richter kan men de sprinkhanen slechts met succes bestrijden met vergiften, die zo krachtig zijn dat zij ook voor mens en dier gevaarlijk zijn. Fedala geteisterd Gisteravond bereikten de sprinkhanen- zwermen, de hemel verduisterend, het tuinbouwgebied van Fedala, dat tachtig percent levert van de Marokkaanse groen- tenuitvoer. Fedala ligt zes mijl ten Noorden van Casablanca. In 24 uur aten de sprink hanen voor acht millioen francs sla, toma ten en bonen op. Ook dichter bij de kust bleven de zwermen Noordwaarts trekken, telkens neerstrijkend in vruchtbare dalen. In weerwil van lage temperaturen trokken sommige zwermen zelfs over passen in het Atlasgebergte naar de omgeving van Mar- ra'kesj, 80 mijl landinwaarts. Boeren, tuinders en fruittelers hebben de overheid dringend verzocht een toestand van nationale ramp af te kondigen voor ge heel Marokko, opdat zij uit een Rampen fonds tachtig percent van de geleden schade vergoed zullen kunnen krijgen. Volgens de autoriteiten is het Nederland se middel, „A-C-H", dat inderhaast in vliegtuigen was aangevoerd, zeer effectief. Men heeft de hulp ingeroepen van een Britse deskundige, M. Hewitt, voor het op stellen van een krijgsplan voor de strijd tegen de sprinkhanen. Er is inmiddels een urgentiecommissie in het leven geroepen, die thans in Rabat de leiding van de sprinkhanenbestrijding in handen heeft. In die commissie zijn boeren, tuinders en fruittelers vertegenwoordigd, maar ook de Franse autoriteiten. Duizenden hectaren citrusboomgaard, tal van olijvenplantages en uitgestrekte graan velden zijn ten prooi gevallen aan de vraatzucht van de sprinkhanen. Op een zeker ogenblik streken de insecten neer op een startbaan van een Amerikaanse lucht- basis en maakten de baan daardoor ge ruime tijd volledig onbruikbaar. Doorgaans slagen de sprinkhanen er op hun weg van Centraal Afrika naar het Noorden niet in de tocht over de droge Sahara te overleven en Zuidelijk Marokko te bereiken. Dit jaar echter voerden krach tige Zuidenwinden hen snel over die natuurlijke barrière heen. PEKING (United Press) Bij twaalf graden vorst is gisteren het overleg tussen Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de UNO, en Tsjoe En-Lai, de pre mier van de Chinese volksrepubliek, over vrijlating van Amerikanen, die in dit land zijn veroordeeld wegens spionnage, begon nen. Er zijn nog geen tekenen die er op zouden wijzen dat Tsjoe En-Lai bereid is milder dan tot dusverre te oordelen over de kwestie. Men gelooft algemeen, dat Tsjoe En-Lai nog steeds op het standpunt staat dat de kwestie een binnenlandse aangelegenheid is én dat hij zich in die zin heeft uitgela ten tegenover Hammarskjoeld na er op te hebben gewezen dat volgens de Chinese overheid de bewijzen zijn geleverd, dat de veroordeelden zich schuldig hebben ge maakt aan spionnage. Hammarskjoeld heeft er de voorkeur aan gegeven zijn intrek te nemen bij de Zweed se ambassadeur. Hij heeft het verzoek van de regering van de Chinese volksrepubliek, zich te beschouwen als haar gast, beleefd afgewezen. Dat besluit heeft velen teleur gesteld. Sommige kringen hier menen, dat Hammarskjoeld verstandiger zou hebben gehandeld indien hij. immers strevend naar een betere verstandhouding in het alge meen en naar een mildere houding van de Chinese overheid jegens de gevangen Ame rikanen in het bijzonder, de uitnodiging wel had aanvaard. Voor de rechtbank te Groningen heeft zich te verantwoorden gehad de 28-jarige R. N. conducteur bij de Nederlandse Spoor wegen te Groningen. Hem was ten laste- gelegd dat hij zich op verscheidene tijd stippen totaal 69 plaatsbewijzen had toe geëigend en deze ingewisseld op andere stations. De verdachte gaf de verduistering volledig toe. Hij deed dienst aan de uit- gangscontróle van het station te Gronin gen, waar hij de plaatsbewijzen in ont vangst moest nemen. Geregeld ging hij dan na zijn ochtenddienst in burger met kaartjes in de zak op reis om die el ders aan stations in te wisselen. Bij de spoorwegadministratie kreeg men argwaan omdat zoveel plaatsbewijzen met eindbestemming Groningen werden inge leverd. Er werd een onderzoek ingesteld dat leidde tot de aanhouding van de con ducteur. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. (Van onze correspondent in Londen) De Britse spoorwegstaking, welke Zon dag tegen middernacht zou ingaan, is af gelast. Na urenlang beraad heeft het be stuur van de Unie van Spoorwegpersoneel als zijn oordeel uitgesproken dat het rap port van het Hof van Onderzoek en de daarop gevolgde besprekingen een bevre digende basis vormen voor verdere onder handelingen. Gisteren was het een dag van hoogspan ning: van 'smorgens vroeg tot diep in de nacht werd er vergaderd. De minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, die in voort durend contact was met Sir Winston Chur chill en het kabinet, slaagde er in beide partijen onder zijn voorzitterschap om de tafel te krijgen. Het was de eerste maal dat zij elkaar ontmoetten sinds de afkondiging van de staking. De bijeenkomst duurde langer dan vier uur. Er werd ook door de partijen afzon derlijk vergaderd in en zonder aanwezig heid van de minister. Later in de avond kwam het bestuur van de vakbond bijeen om zijn houding te bepalen. Het was een kwestie van touw- De 21-jarige koopman W. L. van der W. had beter uit moeten kijken toen hij in de herfst van het vorig jaar een partij koper en lood van de eveneens 21-jarige koop man P. den H. kocht voor een totaal van 140.—. De partij lood en koper was namelijk van diefstal afkomstig en had een waarde van in totaal veertienhonderd gulden. Van der W. gaf na lang aarzelen op de zitting voor de Haarlemse rechtbank toe. dat hij inderdaad op de hoogte was van het feit, dat hij bijzonder dom had gehandeld. In zijn requisitoir wilde de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man bij de beoordeling van dit volgens hem ernstige misdrijf geen rekening houden met het feit, dat de verdachte nog een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden boven het hoofd had hangen en eiste tenslotte wegens he ling zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De verdediger, mr. G. H. J. de Leeuw vroeg in zijn pleidooi een kortere onvoor waardelijke straf, temeer, daar zijn cliënt zich in de toekomst minder met de inko pen in de zaak van zijn vader zal bezig houden. De rechtbank zal op 20 Januari uitspraak doen. trekken. De Britse Transport Commissie wilde van geen onderhandelingen weten zolang het stakingsbesluit niet was inge trokken. De Spoorweg-Unie eiste als voor waarde tot onderhandelen een concrete toezegging inzake loonsverhoging. Toen de bijeenkomst bij de minister ein digde was er een straal van hoop. Want hoewel de commissie geen vast bedrag in het vooruitzicht had gesteld, werd toch een bepaalde verzekering gegeven, welke de vakbondsbestuurders deed verklaren, dat er vorderingen waren gemaakt. Generaal Sir Brian Robertson, de voor zitter van de Britse Transportcommissie, verklaarde dat al het mogelijke was ge daan om tot overeenstemming te komen. De Haarlemse rechtbank heeft de veer tigjarige schilder J. van L. uit Haarlem wegens mishandeling, ernstig letsel ten gevolge hebbend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek van voorarrest. Op 30 September werd er gedurende een regenbui even ge stopt tijdens schilderswerkzaamheden aan de Nagtegaalstraat. De voorman S. A. spoorde Van L. aan weer aan het werk te gaan: deze is daarna boos geworden en heeft de voorman met één klap een her senschudding, een shock en een gebroken sleutelbeen toegebracht. Het Haarlemse gemeentelijk kunstbezit is met enige waardevolle werken verrijkt. De gemeente kocht een Landschap met Boerderij van de in 1867 in Haarlem ge boren schilder H. A. van Daalhoff en een interieur met fluitspeler van de Haarlem se kunstenaar Johan Reekers (1790-1858) aan, evenals een schilderij van Jan Larij - Duinrand bij Valcke-- 'sse - dat ter gele genheid van diens 75ste verjaardag werd aangekocht. De heer Paul Brandt schonk aan het Frans Halsmuseum een tweetal tekeningen door J. G. Waldorp (geboren te Amster dam in 1740, overleden te 's Gravenhage 1807) uit 1799, naar portretten door Frans Hals, waarvan één eertijds verloren is ge gaan. Mevrouw A. A. Metz-Backer Overbeek schonk een viertal behangelschilderijen van de hand van de Haarlemse schilder Leendert Overbeek (Haarlem 1752—1815). Iemand die onbekend wenst te blijven schonk een tekening van H. A. Henriët. Kort liedje Er was vandaag zeer geringe aanvoer: vier schuitjes met heel weinig vis. De grote tong deed 5.20 tot 6, de grootmiddel 4.10 tot 4.50, de halve pondjes 3.60 tot 3.70, de tong I 2.75 tot 2.80 en tong II 2.30 tot 2.40. Dichte wijting ging weg voor 21 tot 22 en schol 3 voor 45. Er was een beetje sardien van buiten. Deze bracht 21 tot 23 op. Wat er komt De trawler „Gelria" (van Maandag 27 Dec.) is stomende met ongeveer 900 kisten vis waarvan 650 schelvis en piepers, 20 ra dio, 80 koolvis en gul, 20 haring en ma kreel, 20 gestripte wijting en 350 stuks stijve kabeljauwen. De „Gelria" zou van avond om zes uur binnen zijn. Het was vanmorgen nog niet zeker of de „Gelria" voor de Zaterdagmarkt zou worden gelost. De „Huiberdina Gijsbertha" KW 85 komt met 126 kisten vis, waarvan 1300 kg tong, 54 kisten schol, 30 wijting, 8 platvis en 8 diversen. Oudste boten zijr. daama de „Flamingo" en „Klaas Wijker" (van Woensdag 29 Dec.) en de „Abraham" (van Donderdag 30 Dec.). Ongevallen De IJM 78 kwam vannacht om half drie de IJmuidense haven binnen. Een van de opvarenden had namelijk een arm gebro ken. Ook een opvarende, G. Visser, van de HD 87 heeft een arm gebroken. De kotter liep de Helderse haven binnen. De veertig kisten vis werden per auto naar IJmuiden vervoerd. Binnengekomen KW 128, 56; UK 264, 93, 164, 14; VD 9; EH 8; SCH 61 Janny (motorreparatie); IJM 78. Vertrokken IJM 2 Herman. 240. 8. 11. 228. 23. 3, 249, 213, 241. 202. 206; KW 65 Willy Alida, 54 Annie, 108 Gebroeders, 30, 71, 21, 77, 92, 56, 128, 35; TX 4, 33. 12, 10; UK 86, 80; I EH 8; RO 29; SCH 153 Onderneming IV, 61 Janny. En op zee De trawler „Abraham" meldde gisteren in de Noord een trek van 60 manden hoops, de „Klaas Wijker" een trek van 100 manden schelvis en piepers, de „Postboy" een trek van zes pakken. Maar van die zes pakken bleven slechts over 30 manden hoops geschikt om in IJmuiden te worden aangevoerd. De trawler „Sumatra" meldde een trek van 60 manden hoops en de „Vios I" een trek van 30 manden schelvis en 10 manden koolvis en wijting. De KW 117 haalde onder de kust 50 kg. tongen en 7 manden vis van een trek scheep; de KW 98 200 kg tongen en 8 manden vis van vier trekken en de IJM. 204 160 kg tongen en 8 manden vis van drie trekken. De KW 155 meldde een trekje van 2 manden vis en 40 kg tong, de KW 125 een trekje van 25 kg tong en 4 manden vis. De IJM 221 haalde 10 manden wijting en 1 mand plat vis scheep van een trek en de IJM 208 5 manden vis en 60 kg. tongen van een trek. Donderdag 6 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Celebes van Marseille, Poeloe La ut: Lon den, Dieter Waltraud: Hamburg, Sumatra: Marseille, Hermes: Rotterdam, Alba: Go thenburg, Norinda: Antwerpen, Hodder: Goole, Texelstroom: Liverpool, Franz: Ant werpen, Zaanstroom: Londen, Falco: To- wey, American Defender: Antwerpen, Star ling Victory: Gdynia. Vertrokken zijn: Notos naar Rotterdam, Anna S: Nystad, Birthe: Stettin, Amasus Fluvius: IJstad, Margriet L: Londen, Oran je: Southampton, Robert Eckelmann: Ham burg, Rapid, Rouaan, Frema: Rotterdam, Cresington Court: Londen, La Panta: Lon den, Nyer.burgh: Rotterdam, Amstelland: Bremen, Ivoorkust: Hamburg SCHILLINGS VIS op iedere dis Dinsdags de gehele dag geopend. Lange Nieuwstraat 785 Tel. 4373 Voor fouten in telefoni*«b opgegeven advertentie» kun nen wij geen verantwoorde lijkhoid aanvaarden De Administratie Nü is het tijd voor Wij hebben Boldoot, Valdelis, Kaloderma enz. WIJK a. ZEEëRWEG 53 Kijk maar naar onze advertentiepagina's. De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook Daardoor zijn ui qroot aeworden. in Willemsbeekweg 62-64 Telefoon 5524 - IJmuiden-Oost REORGANISATIE IN ONZE SERVIEZEN-AFDELING

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7