Gedenkraam in Velsens tehuis voor bejaarden Verenigingsvaria Vele duizenden op Velsens banen Gebrek aan arbeidskrachten remt uitbreiding industrie „Vogel vreugd" een succes „Santpoorts Bloei" boekte record - in IJmuiden was het propvol RADIO - KOOI - TELEVISIE Philips Bi-Ampli Liefhebberijen binnenkort samen „Leeftijd arbeidsgrens omhoog?" Castricum SVIJ en VCK verloren uit de LJmond Bonaventura" MAANDAG 10 JANUARI 1955 8 DCIJ gaat bescheiden zesde lustrum vieren De Kennemers te zwak voor De Spartaan Poolschip passeerde IJmuiden Twee oudgedienden gehuldigd P.v.d.A.-vrouwen spreken over „Moeder en dochter" Groninger avond van de moushörn „Het goudvisje" hij KNA Groene planten, ook bij gasverwarming Lid Hoogovendirectie 1400 voor jarige pastoor G. Goes Forensen dansten IJmond-volleybal Drieëntwintig Heemskerkers emigreerden ,,'t Gentrum" twee dagen lang één grote duiventil Feestavond van kleuterschool „Marquette"'1 Zaalforum bij „Volksonderwijs" „Vrijdag de dertiende" bij KDO Lezing over Joegoslavië bij KAB Het achter ons liggende weekeinde heeft de Velsense schaatsers volop vreugde bereid: niet al te koud weer en een paar prachtige banen maakten het gemis aan betrouw baar buitenwater dubbel en dwars goed en de ijsbaan van „Santpoorts Bloei" achter de ELTA-woonwijk heeft Zondag zelfs een record in haar bestaan geboekt, door een kleine tweeduizend groten en kinderen de kans te geven de benen eens uit te slaan. De „koek-en-zoopie's man" heeft daar op de vlakte puike zaken gedaan en zo was een ieder tevreden, al zag men met lede ogen de dag van Maandag tegemoet, die blijkens De Bilt wel eens het eind van de schaatspret zou kunnen brengen. Van avond hoopt „Santpoorts Bloei" echter nog te kunnen draaien. Ook de Ijsbaan aan het IJmuidense Moerbergplantsoen heeft niet over toeloop te klagen gehad: nadat de vele honderden kinderen een kleine duizend zijn het er zeker geweest het ür Zaterdagmiddag hadden ontruimd, kwam het domein in de avond vrij voor de volwassenen, die dank zU de zorgen van het PEN hij kunstlicht konden rijden. Ook hier ontbrak de warme dronk en de kruimige hap niet, zodat IJmuiden toch eindelijk zijn ijsbaan had en de ambtenaar voor de sport zowel als de mensen van de Plantsoendienst met verheugenis het initiatief konden geden ken, dat de stoot gaf tot deze winterver- rassing voor velen, die anders niet aan rijden toekomen in het waterarme IJmui den. Zaterdagavond en Zondag samen zijn er zeker drieduizend mensen op de baan en de been geweest zodat men in de avond zelfs in de rij moest staan en al ontbrak dan gisteren het tentje met verversingen, de sport op zichzelf deed menigeen de klei ne inconveniënten, die aan deze (nog mu ziekloze) ijsbaan kleven, onmiddellijk ver geten, ook al omdat het ijs van zulk een prima kwaliteit bleek te zijn. In de polder is eveneens druk ge schaatst op het verdronken land bij de tunnelbouw, waar ook al duizenden ge durende dit weekeinde hebben geprofi teerd van de daar uittfezette ruime baan. Op de vijver van het pompstation stonden een paar sporen van overmoedige rond- rijders, die echter door het angstwekkend kraken van de nog dunne ijsvloer spoedig naar veiliger gewesten vertrokken. De ijsbaan op de tennisbanen van Bre- derode he»ft echter veel minder bezoek getrokken dan verwacht werd en men sprak daar zelfs van een slecht week einde. Kinder- en rondrjjbaan De schaatsers van Santpoort zal het in middels deugd doen te vernemen, dat Sant poorts Bloei volgend jaar beslist weer de krabbelbaan voor de peuters en de afge schoten ruimte voor de rondrijders in ere zal herstellen. Men wil, als het vandaag nog mogelijk is te rijden, met behulp van sneeuwwalletjes al tot een provisorische afscheiding komen, maar daarna wordt er een vaste afscheiding aangebracht op de baan. ADVERTENTIE -wr/yww Het nieuwe PHILIPS RADIO-APPARAAT met twee gescheiden geluidskanalen en dus ook twee aparte versterkers en drie extra buizen Oosterduinplein 8 - Telefoon 4264 De vijver van „Schoonenberg" is wat de volwassenen betreft door de politie ontruimd, omdat het ijs niet betrouwbaar was. Twee door het ijs Bij de Jan Gijzenvaart is Zondagmiddag om kwart voor vier een zesjarig "meisje door het ijs gezakt op 200 meter van de spoorwegovergang. De vader wilde het kind redden, maar zakte er zelf ook door. De Velsense agent v. d. Tuuk heeft het tweetal uit het wak geholpen, waarna zij van droge kleren zijn voorzien. Kennemer Ijsbaan opende haar poorten De schaatssport heeft Zondagmiddag en -avond ook hoogtij gevierd op de grote baan aan de Zeeweg te Castricum. Het was als een lopend vuurtje door het dorp ge gaan dat de baan om 2 uur geopend zou worden en een grote schare liefhebbers stond allang voor die tijd popelend te wachten. In minder dan geen tijd was de drukte overstelpend met als gevolg, dat zich wel dra enkele minder sterke gedeelten in het ijs aftekenden. Het aantal scheuren hield hiermede gelijke tred en het mag een won der heten dat er geen ongelukken zijn ge beurd. Overigens waren, zoals immer, de actieve voorzitter van de plaatselijke EHBO-vereniging, de heer S. Veenstra en zijn dochter, in de contróletent aanwezig om waar nodig, eerste hulp te verlenen. Eerste speelt tegen familie-team Het mooiste cadeau, dat het eerste tien tal van D.C.IJ. de op 15 Februari a.s. ju bilerende damclub kan geven, is het provin ciaal damkampioenschap. Met Jozeph Blankenaar en Gezellig Samenzijn zal deze week worden uitgevochten, welk tiental dit kampioenschap zal behalen. Zaterdagavond hebben de spelers van het eerste tiental plechtig beloofd stuk voor stuk hun uiter ste krachten in te zetten om Dinsdagavond Jozeph Blankenaar te kloppen. Als dan op 26 Januari in een thuiswedstrijd Gezellig Samenzijn wordt overwonnen kan D.C.IJ. de provinciale damtitel prolongeren en zal het half Februari oprecht feest zijn in het clublokaal hötel Kennemerhof. Er is namelijk besloten om het zesde lus trum (op bescheiden wijze te vieren. Op 12 Februari zal des middags een damwed- str\jd plaats hebben tussen het eerste tien tal van D.C.IJ. en een tiental dammers in Nederland, dat de familienaam De Jong draagt. In Kennemerhof worden dan de damborden opgeborgen en gaan de dames en heren van de D.C.IJ.-familie kienen. Op 16 Februari zal er dan op de club avond een snelheidswedstrijd dammen voor alle leden plaats vinden. Ook donateurs ne men daaraan deel. AGENDA VOOR VELSEN MAANDAG 10 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Boem bij de lucht macht". Rex, 20 uur: „Lavastroom over Java". Nutsbibliotheek. Heidestraat. Geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 11 JANUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „Boem bij de lucht macht". VELSEN-NOORD Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, Gem. Vergaderlokaal, v. Diepenstraat. Jaar vergadering. Op een hard bevroren veld hebben De Kennemers wel een sportieve wedstrijd gespeeld, maar een tweetal scheidsrechter lijke dwalingen kwamen de rood-zwarten op een onverdiende naderlaag te staan. Al direct na de aftrap namen de Kennemers het spel in handen en de Spartaan-achter hoede had de grootste moeite het doel schoon te houden. Een hard schot van Kops had beter lot verdiend, maar een der backs kon de bal nog iuist van de doel lijn halen. Aan de andere kant belandde een hard schot van de midvoor buiten be reik van Groot tegen de lat. De thuisclub had het eerst succes toen bij een snelle Spartaan-uitval Fonstein onhoudbaar voor Groot inschoot (10). Nog geen twee mi nuten later was het twee-nul, want door een buitenspeldoelpunt kon De Spartaan de voorsprong vergroten. In de tweede helft zetten de Kennemers een groot offensief in, dat na tien minuten spelen resultaat opleverde. Janssen Jr. gaf met een hard schot de Spartaan-doelman geen schijn van kans (21). Direct hier na ging een goede scoringskans verloren, een hard schot van Van Soest werd door de doelman prachtig gestopt. Een kwartier voor het einde liet de scheidsrechter weer doorspelen toen Steinfoort in buitenspel positie stond. Voor deze was het een kleine kunst de stand op drie-één te brengen. Met nog een doelpunt van Van Lier bracht de thuisclub de stand op vier-één. Kort voor het einde brachten De Ken nemers de stand op vier-twee toen Kops een voorzet van rechts heel goed inkopte. Het Franse poolexpeditieschip „Com mandant Charcot", dat ettelijke expedities naar het Zuidpoolgebied op zijn naam heeft staan, is gisteren door de IJmuidense sluizen naar Zaandam gegaan, waar het door een machinefabriek is aangekocht. Het schip meet 2000 ton en is uitgerust met een 1800 pk diesel-electrische voort stuwing. Het schip liep in 1943 van stapel als escortevaartuig. Het volgend jaar zal het nieuwe verzor gingshuis voor ouden van dagen zeker ge reed komen in de IJmuidense Rivierenwijk Niet minder dan honderd en twintig be jaarden zullen in dit complex een gerief lijk onderdak vinden en voor vele oudjes zal dit gebouw zonder twijfel een enorme opluchting betekenen na vele jaren van woningmisère en andere problemen, voort vloeiend uit het jarenlang op eigen benen staan in een maatschappij, die helaas, de genen boven de vijfenzestig wel eens te veel als „bijlopers" beschouwt. De dankbaarheid van de bejaarden is dan ook. nu al, groot en uit deze groep heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heren J. de Waal, Y. .Reitsma (giro 102406) en G. Blaas om de aanbieding van een gedenkraam bij de opening van dit tehuis voor te bereiden. Men schat de kos ten van dit raam op ongeveer 600,en indien velen met een kleine bijdrage steu nen, zal deze som er gemakkelijk moeten komen. Binnenkort zal er dan ook een lijst rondgaan, waarop ingetekend kan worden voor dit cadeau aan een overheid, die met voortvarendheid het probleem der bejaar-; den aan heeft weten te pakken. Meer ontspanning Inmiddels is over deze voortvarendheid weer het één en ander bekend geworden: de sub-commissie van het Sociaal Cultu reel Ontspanningswerk voor bejaarden deelt mee, dan dank zij de medewerking van het gemeentebestuur een mogelijkheid is gevonden om de ouderen, die graag een liefhebberij verwezenlijken, maar er geen geld of materiaal voor hebben, te helpen. De commissie wil probieren de helpende hand te bieden bij het beschikbaar stellen van deze materialen en de lokalen, waarin de bejaarden bijeen zouden komen, om te knutselen of anderszins hun liefhebberijen uit te oefenen. Er is een enquête uitge schreven, om er achter te komen, welke „Rood-Wit" twintig jaar Als inleiding van de viering van het twintigjarig bestaan van de supportersver eniging „Rood-Wit" te IJmuiden werd Za terdagavond in de zaal „Flora" aan de Zee weg een knusse contact- en balavond ge geven, De voorzitter, de heer G. Smit, ver welkomde de vertegenwoordigers van de verschillende sport- en supportersvereni gingen en zeide voorts op een goede twintig jaar terug te kunnen zien. Voor de tweede voorzitter de heer J. Kok was de taak weg gelegd een woord van hulde te spreken tot de heren G. Smit en J. Rosier, die res pectievelijk 15 jaar voorzitter en 20 jaar penningmeester zijn. Dat de heer Smit de voorzittershamer op prima wyze gehan teerd heeft bleek wel uit de woorden van de heer Kok, terwijl de heer Rosier niet minder lof toegezwaaid kreeg voor de wij ze waarop deze reeds 20 jaar de financiën beheerde. „Dit is des te meer te waarderen waar men", zei de heer Kok, „de laatste tijd veel leest van in arrest gestelde en voortvluchtige penningmeesters". Beide he ren ontvingen voor hun diensten een fraaie portefeuille, terwijl hun dames met een bouquet bloemen vereerd werden. Na dit officiële gedeelte kregen de aan wezigen gelegenheid te tonen dat zij niet alleen hun favoriet kunnen aanmoedigen maar ook met dansen hun mannetje kun nen staan. „The Lucky Boys" onder leiding van de heer P. Pannevis zorgden op prima wijze voor de benodigde muziek. Tussentijdse spelletjes kien gaven de danslustigen gele genheid even hun benen de nodige rust te geven. Als besluit van de jubileumfestivi teiten zal op Zaterdagavond 29 Januari het show-accordeonorkest „De Klavierschip pers" optreden in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg. De Beverwijkse Vrouwengroep van de Partii van de Arbeid houdt op Dinsdag 11 Januari in de Zrewykschool een bijeen komst waarop mevrouw Kuiper een lezing zal houden over het onderwerp „Moeder en dochter". liefhebbrijen er alzo onder de Velsense be jaarden favoriet zijn en bovendien wil men proberen aan de weet te komen, of er wensen zijn ten aanzien van de ontspan ningsavonden, die de genoemde commissie voorbereidt. Reeds betrekkelijk kort nadat de Grun- neger Verainen „Moushörn" haar leden een opvoering van Jan Fabricius' „Loods aan boord" had aangeboden, verzorgd door een gezelschap Groningers uit Alkmaar, was door deze vereniging wederom op het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan beslag gelegd. En wel Zaterdagavond, voor een gezellige bijeenkomst ter ge legenheid van het onlangs ingetreden nieuwe jaar. Voor zover uw recensent het karakteristieke Groninger dialect kon ver staan, heeft de voorzitter zich in zijn ope ningswoord bijzonder optimistisch over de groei van de „Moushörn" uitgelaten. Zo verklaarde hij met een onmiskenbare vol doening dat de vereniging nog slechts een dertigtal nieuwe leden ontbreekt, om tel kens een geheel uitverkochte zaal te kun nen garanderen, terwijl bovendien onlangs een eigen toneelclub werd opgericht, die het voortaan overbodig maakt een beroep te doen op de medewerking van andere verenigingen. Deze woorden werden direct door het nieuwe ensemble daadwerkelijk bevestigd, doordat het diezelfde avond nog debuteer de met de opvoering van een korte één- acter „As kadde op 't spek bonnen wordt". Hetgeen ongetwijfeld een verstandige keuze kan worden genoemd, omdat het de vier medespelenden in geen enkel opzicht voor moelijk op te lossen problemen plaatste. Het is eigenlijk een vluchtige milieu-schildering, waarbij van een in trige nauwelijks sprake is. Het betreft een trouwlustige buurvrouw, die vergeefs tracht de man harer keuze in haar netten te vangen. Wanneer hij alle bedekte toe spelingen op een huwelijk met een laco nieke onverstoorbaarheid beantwoordt, neemt zij ten einde raad zijn huishoudster in de arm en belooft haar een nieuwe japon, als zij met gunstig resultaat haar patroon in de richting van het huwelijks bootje weet te beïnvloeden. Doch dit onderhoud heeft precies de averechtse uit werking, want zodra de huishoudster de burgerlijke stand ter sprake brengt, wordt zij tot haar grote verbazing zelf door hem ten huwelijk gevraagd. De teleurgestelde en uiteraard hevig verontwaardigde buur vrouw troost zich dan maar met een zelf bewuste veekoopman. Een bijzonder mager gegeven dus, maar de leden van dit kleine ensemble speelden met animo. Bovendien deed niets in hun optreden vermoeden dat het hier debu tanten in plankenland betrof: zij wisten zich vrij en vlot over het toneel te be wegen. Het resterende gedeelte van dit pro gramma werd door de heer H. G. Blooker uit Hoaren voor zijn rekening genomen. Het kostte hem niet de minste moeite zijn publiek tot een permanent geamuseerde aandacht te bewegen. Opnieuw moet on dergetekende tot zijn spijt bekennen, dat zeker drie-kwart van de conférence hem door onbekendheid met de taal is ont gaan. Maar wel werd hem duidelijk dat de herinneringen aan en lofzangen op de mooie provincie Groningen, gelardeerd met wat boerenleut, door het publiek met een niet te onderschatten gretigheid en wellicht een tikje heimwee beluisterd werden. Waardoor het nieuwe jaar van de „Moushörn" een alleszins geslaagde inzet ontving. J. v. D. De Beverw\jkse toneelvereniging „Kunst na Arbeid" geeft op Vrijdag 28 en Zaterdag 29. Januari in het Kennemer Theater een opvoering van het toneelspel „Het goudvis je". De regie heeft de heer P. van Vleuten. ln het programma „Tussen de bedrijven door" van de N.C.R.V. spreekt mevrouw N. de Bock-Luiting uit Beverwijk Donder dagmiddag 13 Januari over het onderwerp „Groene planten, ook bij gasverwarming". TIJDENS DE OPENING van het zeventiende Hoogoven schaaktournooi te Beverwijk heeft prof. dr. J. F. ten Doesschate. lid van de directie van Hoogovens, in zün toe spraak een onderwerp aangesneden, dat verband hield met de industrialisatie van Nederland. Nadat prof. Ten Doesschate had opgemerkt, dat door öe tournoot-commissie hard was gewerkt en haar hiervoor hulde toekwam, ging hij als volgt verder: „Ook op de fabriek (Hoogovens, red. IJ.C.) is hard gewerkt. Men kan zich hierbij afvragen of de uit breidingen van de bedrijven in deze omgeving, zoals de MEKOG, kunnen doorgaan. Het begint er in Nederland thans op te lijken, dat er een overvloed aan kapitaal en een schaarste aan arbeidskrachten bestaat. De vrees is dan ook gewettigd, dat niet alle plannen verwezenlijkt kunnen worden. 1 *1* Om de afstand tussen kapitaalskracht en arbeidskracht te verkleinen, zag prof. dr. Ten Doesschate als een van de oplos singen, dat de leeftijd waarop men zich thans uit het bedrijf en het werk terug trekt, naar hogere leeftijd wordt verlegd. (Wy verwijzen voor het verslag van de Cadeau van Parochianen voor reis naar Rome Een innige wens van de herder der paro chie van de H. Pancratius te Castricum, pastoor G. Goes, die Zondag onder grote belangstelling zijn 70-ste verjaardag vierde, zal in vervulling gaan. Pastoor Goes altijd opgeruimd, goed gehumeurd en klaar staande voor zijn parochianen (maar ook voor de niet-Katholieken)heeft Zon dagmiddag namelijk een chèque van 1400 in ontvangst mogen nemen uit handen van de penningmeester van het comité, dat was opgericht om de geestelijke een waardige en passende huldiging te bereiden. De overhandiging had plaats tijdens de receptie in het Jeugdhuis aan de Overtoom, een receptie, die door tientallen geestelijke, gemeentelijke en wereldlijke autoriteiten, is bijgewoond. Deze receptie verschilde in zoverre van andere recepties, dat slechts vier personen het woord voerden. Van hen sprak kape laan P. H. Heemskerk het welkomstwoord. Zijn collega, kapelaan J. J. Tuyp, sprak vervolgens namens de geestelijken van de parochie en hij releveerde de vele goede hoedanigheden van pastoor Goes. De voorzitter van het huldigingscomité, burgemeester C. F. Smeets, bracht dank voor alles wat de jarige in de 17 jaar dat hij in Castricum herder is, heeft gedaan, zowel in het belang der parochie als van de ge meente, en wenste pastoor Goes tenslotte Gods rijkste zegen. Namens alle Katholieke verenigingen, georganiseerd in het overkoepelend orgaan: de Katholiek» Raad van Overleg, sprak de heer G. Zonjee, die vervolgens de chèque aan pastoor Goes ter hand stelde. Alvorens pastoor Goes zijn dank uitsprak werd een reportage gegeven van de werk zaamheden die onder leiding van de jarige herder in die 17 jaar tot stand zijn ge komen. „Het valt mij moeilijk iets te zeggen." Met deze woorden ving pastoor Goes zijn speech aan en hij vervolgde: „het is boven mijn verwachting geweest." In aansluiting op alle tot hem gesproken loffelijke woor den omtrent zijn persoon, zeide pastoor Goes: „ik heb alleen mijn plicht gedaan, anders niet." De zaal was versierd door Katholieken en niet-Katholieken en de vele bloemstukken waren evenzovele getuigen van de grote plaats die pastoor Goes in de harten van zijn parochianen inneemt. Na de receptie hebben honderden per sonen van de gelegenheid gebruik gemaakt pastoor Goes persoonlijk de hand te komen drukken. De in Castricum gevestigde Nederlandse Vereniging van forensen heeft Zaterdag in hotel De Rustende Jager haar leden een dansavond aangeboden. De danslustigen hebben hun hart kunnen ophalen op mu ziek van het ensemble Johnny Westerman, welk ensemble erin slaagde de forensen en hun dames aangenaam bezig te houden. Zij die niet konden dansen z\jn eveneens aan hun trekken gekomen want het dansen werd afgewisseld door het optreden van een „man" met een gitaar en een liedje, alsmede door het optreden van de telepaath Gloness, die enkele bewonderenswaardige staaltjes van zijn kunnen toonde. Al met al was het een gezellige avond, die door de voorzitter van de vereniging, de heer A. H. W. Beijersbergen van Hene gouwen werd geopend. opening van het Hoogovenschaaktournooi en het verloop der eerste ronden naar een der binnenpagina's van deze editie). De tentoonstelling van bont-gekleurde zang- en siervogels, die gedurende vier dagen in het Joseph-huis aan de Banjaert- straat is gehouden door de vereniging „Vogelvreugd" van Beverwijk en om streken, is Zondagavond gesloten. De tentoonstelling is voor de ondernemen de vereniging een groot succes geworden, zoals het bestuur, dat bijzonder in zijn nopjes is, verklaarde. Er kwamen ongeveer 1600 bezoekers, die met bewondering hebben gekeken naar de kweekresultaten van de vogelliefhebbers, die desgevraagd graag wat meer vertelden over hun liefhebberij. Zelfs erkenden ver schillende bezoekers, die „tegenstanders" zijn van vogels in kooien, dat deze tentoon stelling hen heeft laten zien, hoe met een gTOte mate van geduld en liefde de gekooi de vogels wellicht de natuur te schande zetten De verzorging van de vogels en wel speciaal van de tropische gevederde vriend je? heeft ondanks de heersende koude geen tegenslag opgeleverd en was uitstekend. ..Vogelvreugd" is bij deze expositie wél gevaren, want dank zij de voorlichting konden tien nieuwe leden worden inge schreven. Een goede gedachte is het voorts geweest om de schoolkinderen uit Beverwijk en Velsen-Noord tegen geringe toegangsprijs kennis te laten maken met de vogelshow. Ruim vijfhonderd schoolgaande kinderen hebben hun belangstelling getoond, terwijl ook vele bejaarden en militairen de ten toonstelling bezochten. Het bestuur is zeer erkentelijk voor de bijzondere medewerking van Velsens ge meentebestuur en de mooie entourage door de plantsoendienst aangelegd. De gelukkige vijfhonderdste bezoeker, die een mooie zangkanarie ontving, was de heer H. C. v. Gellekom te Beverwijk. Zaterdagmiddag werden enkele 2e klasse herenwedstrijden gespeeld, waarbij SVIJ 2 reglementair verloor van Waterloo 2 wegens niet volledig opkomen. VCK 5 heeft de returnmatch tegen VCK 3 gewonnen. Het laatste team heeft er ditmaal weinig aan gedaan. VCK 5 liet het er niet bij zitten en hield opruiming in enkele overtuigende sets. Sportbond 2 ,dat bij VCK 4 op bezoek was, deed zijn best en bracht het tot een gelijkspel. De uitslagen waren: Waterloo 2- SVIJ 2 3-0, regl. (15-0; 15-0; 15-0); VCK 3- VCK 5 0-3 (6-15; 2-15: 6-15:) ;VCK 4-Sport- bond 2 2-2 (15-12; 15-9; 3-15; 9-15); Voor de komende Dinsdag- en Woensdag avond zijn een aantal wedstrijden vastge steld voor de 2e en le klasse dames. In de 2e klasse ontvangt het koplopende Sport bond de Waterloo 2-dames. waarna de derby VSV 3 -VSV 2 volgt. PSV gaat dan op bezoek bij TVIJ om te winnen, terwijl Kennemers 3 sluit met een wedstrijd tegen SVIJ. In de le klasse begint Kennemers 2 tegen DGS en zal het kwaad krijgen. VGV ont vangt het sterke VCK 2, terwijl VSV 1 én Waterloo alles zullen moeten geven voor een beslissing. De slotwedstrijd wordt ge vormd door het treffen van Kennemers 1 en VCK 2 waarin het laatste team kans krijgt op de leiders in te lopen. In het afgelopen jaar zijn drieëntwintig inwoners van Heemskerk geëmigreerd. Hiervan gingen er veertien naar Australië; vijf naar Canada, drie naar Nieuw Zeeland en één naar Engeland. In 1953 keerden zeventien inwoners Heemskerk de rug toe. Zaterdag en Zondag is 't Centrum in één grote duiventil herschapen toen de Bever wijkse postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" in samenwerking met de „Vclsen Noordse vereniging „De Atoom" hier een tentoonstelling hield. Talrijke mooie duiven waren er te bewon deren en de voorzitter de heer G. v. d. Win den kon vele bezoekers welkom heten. De keurmeester de heer J. Platje stond niet voor een eenvoudige taak maar bracht het er goed af en kwam tot het volgende resul taat: de mooiste duif van de tentoonstel ling was van de heer P. v. d. Outenaar, die tevens de prijs won voor de mooiste doffer oud en de mooiste doffer jong. De andere prijswinnaars waren: 1. Ph. van Minnen 361 y2 pnt.; 2. P. v. d. Outenaar 361 pnt.; 3 C. Westrate 3601/2 pnt.; 4. L. Veldt (De Atom) 3601/2 pnt.; 5. P. v. d. Outenaar 360 pnt. De feestelijke prijsuitreiking zal plaats vinden op Zaterdag 29 Januari eveneens in ,,'t Centrum". De jaarlijkse feestavond van de kleuter school ..Marquette" te Heemskerk is nader vastgesteld op Donderdag 20 Januari in zaal Dam. Het programma wordt verzorgd door het Beverwijkse show-accordeonorkest „De Klavierschippers". De afdeling Beverwijk van de vereniging „Volksonderwijs" organiseert op Donder dag 13 Januari in ,,'t Centrum" een zaal forum, waarbij vragen zullen worden be antwoord die betrekking hebben op* het on derwerp „Onderwijs en opvoeding". De R.K. toneelstichting K.D.O. te Bever wijk geeft op Maandag 31 Januari en Dins dag 1 Februari in het Kennemer Theater een opvoering van het blijspel „Vrijdag de dertiende". De regie is in handen van de heer Hunsche. De culturele dienst van de K.A.B. te Be verwijk belegt op Woensdag 12 Januari in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst, waar- ei: de heer J. Dominicus uit Alitma.n een voordracht met lichtbeelden zal houden over het onderwerp „Joego-Slavië, het land i van Tito". J EEG»^rY*<Cr DE VORIGE WEEK is voor de handel een week van „cosmopolitische" vis geweest; be halve de Noorse schelvis heeft het binnen land volop Belgische schol en Duitse filets, alsmedeHollandse schelvis kunnen krijgen. Dit grote aanbod hield dan wel geen gelijke tred met de vraag, die bepaald niet groots genoemd mocht worden, maar niettemin is er na een periode van wel heel erge schaarste dan toch weer eens wat leven in de IJmuidense brouwerij gebracht. Hoe de Medan dan aan zijn 29.000.be somming kwam? Het antwoord ligt beslo ten in die mooie vangst van duizend stijve kabeljauwen, waar de Belgische handel wel weg mee wist. Inmiddels heeft de Medan na dit succesje toch weer een Noordzeereis aanvaard, zodat het experi ment van de verre visserij bij New Found- land nog even uitgesteld schijnt te worden. Overigens is de term „verre visserij" voor dit Nederlands probeersel wellicht wat overdreven, want in wezen komt het er op neer, dat de Medan voor de verre kusten van New Foundland en Canada jacht gaat maken op de rondvis, tussentijds gaat markten in een van de Noord-Amerikaanse Oostkusthavens en dan tenslotte van de laatste reis uit deze serie terug komt naar IJmuiden, met de vangst uiteraard. Ten minsteals de Medan voor die tijd niet in andere handen is overgegaan. Zo veel er verleden week in kwam van onze naburen, zo weinig is er uitgegaan voor de verder afgelegen relaties: Fransen en Italianen kwamen maar nauwelijks aan hun trek op de IJmuidense markt en ook de Engelse moesten tevreden zijn met weinig platvis tegen uiteraard hoge prijzen, vooral omdat de klei ne vaart in het begin van de eerste week van 1955 nog maar schoorvoetend het ruime sop opzocht. Als het weer echter rustig blijft zal dat wel anders worden en zal er genoeg tong en schol verwacht kun nen worden vele haringloggers zijn over gegaan op de verse vis en andere schepen, die vorige jaren bleven liggen, zijn nu eveneens van plan de verse visserij te gaan beoefenen, al was het „alleen maar" om de bemanningen bijelkaar te houden, de bemanningen, die voor de Nederlandse vis serij zo langzamerhand een nijpend pro bleem gaan vormen. Rein Groen zal niet meer met de Thorina naar zee gaan een lang, werkzaam schippersbestaan wordt hiermee afgeslo ten, maar hij is de enige niet, want ook „Bertus van Jannetje" heeft de lier in de wilgen gehangen en de Tzonne is inmid dels al met „Bertus de Keizer" naar zee gegaan. Vandaag ligt er schelvis te over in de hal en dat zal de hele verdere week wel zo blijven de loggers worden dan ook marktrijp en er kan zoals gezegd dus ook heel wat tong en schol worden verwacht; de schelvisboten zullen bovendien wel een paar mooie partijen gul en kool meer brengen. Het wordt voor de importeurs daardoor ongetwijfeld uitkijken en slagen tellen, want de Denen bieden bijvoorbeeld kabeljauw zonder kop aan voor 1.aan de Belgische markt-franco! De (prima) schelvis van de Gelria bracht Zaterdag tus sen de 35.en de 37.de kist op terwijl er Noorse schelvis te koop was, die nog wel wat meer zou moeten opbrengen. *9 Als vijfde deelneemster aan de door de Velser Gemeenschap georganiseerde toneel wedstrijd, heeft thans de R.K. Toneelver eniging „Kunst Zij Ons Streven" in het Patronaatsgebouw haar aanspraken op de wisselbeker verdedigd met de opvoering van „Bonaventura", een toneelspel in drie bedrijven door Charlotte Hastings. In dit spel wordt een bijzonder originele detective ten tonele gevoerd, namelijk de religieuze directrice van een ziekenhuis, zuster Mary Bonaventura. Het is een toeval dat deze kloosterzuster genoodzaakt wordt van haar sluimerende talenten als vrouwelijke detective gebruik te maken. Op een stormachtige avond, waarbij het overstromende water de wegen onbegaanbaar en gevaarlijk maakt, zoekt een klein en door het noodweer overvallen gezelschap zijn toevlucht in het hoger en veilig gelegen klooster. Het zijn de inspec teur van politie Melling, die met zijn as sistente miss Pierce als bewakers fungeren van Sarat Carn, een schilderes, die ver dacht van moord op haar broer door de jury schuldig is bevonden. Haar komst op het klooster wordt door nonnen en verpleegsters met gemengde ge voelens ontvangen, maar één is er toch die onvoorwaardelijk in Sarats onschuld gelooft: zuster Bonaventura. Zij tracht zich uit krantenverslagen een beeld te vor men van het gevoerde proces, waarbij zij in eerste instantie door de moeder-overste tot de orde geroepen wordt, die haar kost bare knipsels aan het vuur prijsgeeft. Doch het toeval en de manie tot beredderen van de goedhartige keukenzuster komen haar tehulp, waardoor een onnozel stukje krant op het laatste ogenblik toch de ontdekking van de ware moordenaar nog ten gevolge heeft. Zodat zuster Bonaventura ten slotte in alle opzichten als detective mag triom feren. K.Z.O.S. heeft het zich onder regie van Frans Hesmerg allerminst gemakkelijk ge maakt door met een dergelijk stuk voor de toneelwedstrijd in te schrijven. Wij mogen aannemen dat het voor en tegen grondig overwogen is, alvorens men tot opvoering besloot, waarbij dan wellicht onder meer het uitzonderlijke milieu van doorslag gevende betekenis is geweest. Hetgeen zich door het resyltaat van deze voorstelling gemakkelijk laat verklaren, omdat de spe cifieke sfeer door décors en costuums nog nader kon worden geaccentueerd. Boven dien heeft de regie drie der meest belang rijke rollen zuster Bonaventura, de moe der-overste en Sarat Carn uitstekend kunnen bezetten, al staat hier weer als na deel tegenover, dat ongeveer een half do zijn van de overige personages door de schrijfster weinig gelegenheid tot onder scheiding geboden werd. Ook ditmaal dient weer met het signaleren van deze feiten te worden volstaan, omdat het beslissende oordeel voorlopig bij de jury berust. Wel kan zonder bezwaar het grote succes bij het publiek worden vermeld, dat van een niet geringe waardering over stuk en spe lers heeft blijk gegeven. J. v. D. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10