Mendès-France gaat wapenpool in Rome bepleiten Positano Belangstelling voor het Franse plan in Brussel Groot pand tussen W armoesstraat en Damrak grotendeels in as gelegd Weerbericht Vrees voor nadelige economische gevolgen Tienjarenplan voor de Italiaanse industrie Bonn mag zware wapens en tanks produceren Het woord is aan Minister Suurhoff naar Australië vertrokken IJmuidense sluisdeur door schip beschadigd Einde van vorstperiode ii is n ij Afrika'plannen Felle uitslaande brand in Amsterdams binnenstad Italië probeert West-Duitsland en Frankrijk te evenaren Burgess en Maclean zijn in Moskou Motormankement op „Pieter S'" was de oorzaak Mr. D. A. Delprat, Commandeur in de orde van Oranje Nassau VVeerrapport 69e JAARGANG No 155 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 10 JANUARI 1955 IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 2 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE PREMIER is na de indie ning van zijn jongste voorstellen, betref fende een kiesrechtherziening en de vor ming van een Europesa „wapenpool", enige dagen rust gaan zoeken in het Italiaanse dorpje Positano, aan de golf van Napels. Zijn jongste voorstellen hebben alweer meteen oppositie en protesten uitgelokt. Hij beweegt zich temidden van oppositie en gedrang. Dit laatste is hem zelfs in Positano niet bespaard; met een menigte Italiaanse fotografen heeft hij een over eenkomst moeten maken dat men zich tot één foto bepalen zou. Vraagt u mij waar om het nu bepaald nodig was, deze min stens-dagelijks door lenzen beloerde man ook in dat dorp weer te fotograferen en te filmen, dan weet ik het antwoord niet te geven. De hele wereld kan zich, nu hij ruim zes maanden aan het bewind is en daarin tienmaal meer politieke beweging heeft veroorzaakt dan al zijn na-oorlogse Franse voorgangers,het uiterlijk van Pierre Mendès-France zónder plaatje onmiddellijk voor de geest halen. Iedereen moet zich daarbij ook zijn gelaatsuitdrukking kunnen voorstellen, want die is op al die afbeel dingen vrijwel gelijk. Alleen schijnt hij, in vergelijking met het begin van de storm loop. wat verouderd. Maar de expressie is dezelfde: een beetje verwonderd, licht ver ontwaardigd, derhalve zonder glimlach en met iets van „ze kunnen het mij doen". Hij heeft eens gezegd dat het ergste wat hem overkomen kon tenslotte was, dat men hem als premier ten val zou brengen, en dat zoiets eerder was gebeurd. Dit valt niet te weerspreken en het geeft boven dien een lichte ironie, die erop duidt dat Wj meer humor bezit dan hij toont. Waar schijnlijk acht hij het in de omstandig heden, waarin hij aan het bewind is ge komen, slimmer een poker-face te trekken. Het is een moeilijk spel dat hij te spelen heeft. De vergelijking met het schaakspel dringt zich bij politici en diplomaten altijd op. P.M.F. speelt schaak met een ondoor grondelijk poker-face; wellicht heeft hii bedacht dat uitingen van humor altijd zekere kwetsbaarheid in de mens verraden en dat hij zich niet veroorloven kan die te tonen. De fotografen zouden een van zijn duizenden vroegere afbeeldingen kynnen gebruiken om een compositie-foto te ma ken, met Positano als achtergrond. Het resultaat zou waarheids-getrouw geweest zijn en zij hadden er hem niet lastig voor hoeven te vallen. Maar hun „markt", af deling herhalineen-in-het-eindeloze, ver oorloofde dat blijkbaar niet. Zijn positie als premier is die eens koord dansers gelijk. Over een vaste meerderheid, die zijn bewind steunt, beschikt hij niet. Hij heeft gepoogd haar ter linkerzijde in het onberekenbare Franse parlement te vormen, maar is niet geslaagd. Dat kan hem niet aangerekend worden. Geen der betrokken partijen bezit enige vaste lijn van bewjnd, hetgeen telkens weer blijkt doordat alle fracties (behalve alleen de communistische') verdeeld stemmen. Men dès-France heeft van de nood een deugd gemaakt: hij werkt met wisselende meer derheden én berekent ze voor ieder geval nauwkeurig. Het is dan ook al gebleken dat dalingen en stijgingen in die meerder heden niet veel te betekenen hebben. Na zijn in storm-met-rukwinden behaalde overwinning bij de behandeling van de Europese defensie-accoorden is voorspeld dat men hem nu snel ten val zal brengen. Het is de vraag of dat lukken zal. Het is erg onzeker. Wellicht heeft hij een ver trouwde afdeling neuzen-tellers op zijn departement ingesteld, die de kans van ieder voorstel nauwkeurig aan hem voor rekent. Maar zeker maakt zijn populari teit bij een groot deel van het publiek het nogal gevaarlijk voor de kleine politici, om hem ten val te brengen. En in de nete lige situatie in Noord-Afrika, waarvan onze reikende redacteur u in de laatste twee maanden in zijn reeks artikelen zo heldere verklaring heeft gegeven, zou de val van P.M.F. fatale uitwerking kunnen hebben. Het smeulende vuur zou ineens hoog kun nen oplaaien. Dat is geen aantrekkelijk vooruitzicht voor ambitieuze strevers naar de opvolging in het premierschap. De rust van enkele dagen in Positano zal wel niet zo erg rustig zijn, al blijven de fotografen nu verder weg, al wordt er niemand ontvangen. In zo korte tijd kan niemand zich los maken van een schaak partij, die alleen maar even verdaagd is. P.M.F.'s brein zal blijven analyseren. En de Russen kunnen het wereldkampioen schap schaken op hun nationale naam heb ben en bovendien telkens sterren als Smys- lov en Keres naar het Westen zenden om reeksen overwinningen te behalen toch zullen zij de kleine donkere man in Posi tano niet uit hun gedachten kunnen ver drijven. Hij speelt een hoger spel met hoger inzetten en welke nieuwe combina tie beraamt hij nu weer? Als ze hem in Frankrijk ten val mochten brengen, is hij dan hiet binnen enkele weken of misschien zelfs dagen weer terug? Hij blijft de inte ressante nieuwe figuur in het grote, span nende, gevaarlijke spel. Men kan het zich zonder hem haast niet meer voorstellen. R. P. (Van onze correspondent in Rome) Het bezoek van premier Mendès-France aan Rome is een gebeurtenis, die de kanselarijen van gans Europa interesseert. De pers heeft de verwachtingen hoog gespannen, bijna zeker tè hoog. Men heeft in Italiaanse bladen kunnen lezen, dat men concrete en belangrijke resultaten kan verwachten. Het is voor beide partijen te hopen, maar het lijkt ons dat het beter zou zijn geweest niet op de gebeurtenissen vooruit te lopen. Mendès-France komt in de eerste plaats uit rusten in een mooie, zonnige streek, zoals de omgeving van Napels die bieden kan. Na de zenuwslopende dagen voor en na Kerstmis heeft hij een rustig week einde ongetwijfeld verdiend. Daarna morgen en overmorgen de besprekingen te Rome. De onderwerpen zijn vele, maar ze hangen alle samen met de houding van Mendès-France ten aanzien van de West-Europese Unie. Op 17 Januari zal de conferentie te Lon den een beslissing moeten nemen over de kwestie der bewapening. Het is reeds ge bleken, dat Groot-Brittannië en Nederland weinig voelen voor het oorspronkelijke Franse plan voor een „pool", zowel voor licht als voor zwaar wapentuig. Frankrijk en Duitsland en, omdat Duitsland als on middellijk bedreigd gebied wordt be schouwd, in de practijk alleen Frankrijk zouden de vervaardiging en toewijzing der wapenen voor alle West-Europese landen in handen krijgen. Dat eerste plan Is enigs zins gewijzigd en nu hoopt Mendès-France, voor hij het aan de Londense conferentie gaat voorleggen, de steun te verwerven van zowel Italië als van Duitsland. In Rome heeft men veel begrip voor de gegrondheid der door minister Beyen opge worpen bezwaren. Men voelt ook in de omgeving van het ministerie van Buiten landse Zaken heel goed aan, dat een „wapenpool" onder de West-Europese Unie iets heel anders is dan zij zou geweest zijn indien de boven-nationale Europese Defen sie Gemeenschap tot stand ware gekomen. Minister Martino is overtuigd voorstander van de federale gedachte en ziet met be zorgdheid de terugkeer tot de vooroorlogse politiek van bilaterale overeenkomsten. Ook is Italië beducht voor nadelige economische gevolgen van een plan, waarbij de Franse industrie en geen andere gebaat zou zijn. Maar de Italiaanse houding is toch stellig niet zo afwijzend als die van Groot- Brittannië. Italië zal, naar wij vermoeden, met zekere tegenzin zwichten voor de Franse redeneringen indien Mendès-France zijn voorstel ondersteunt met enige concrete aanbiedingen. En er is een zekere keuze. Men zal zich herinneren hoe de Franse premier in de herfst de wereld niet weinig verbaasde door bondskanselier Adenauer het voorstel te doen Duits kapitaal en Duitse werkkrachten toe te laten tot Noord- Afrika dat tot een gemeenschappelijk Frans-Duits belangengebied zou worden. Zijn bedoeling was Duitsland een soort ver goeding aan te bieden voor het Saarland, waar de Fransen hun huidige positie willen behouden. Twee dagen later, in Rome zegt men „pas twee dagen later" en na verre van prijzende artikelen in de Italiaanse pers, maakte Parijs bekend dat het zou gaan om een Frans-Duits-Italiaanse ontginning der betrokken gebieden. Ondertussen ver luidt wel is waar dat Duitsland niet veel kapitaal voor Noord-Afrika beschikbaar zou kunnen stellen daar het bezig is met grote investeringen in de Zuid-Ameri kaanse republieken en in het Nabije Oosten, maar toch blijft dit economisch-„koloniale" plan van Mendès-France actueel. Wat Noord-Afrika echter vooral nodig heeft is kapitaal en dat is in Italië schaars. Daar entegen zou Italië zeker werkkrachten en ook leidend personeel beschikbaar kunnen stellen. De kwestie is echter veel ingewik kelder geworden nu Tunesië weldra het heft in eigen handen neemt en ook de overige Noord-Afrikaanse gebiedsdelen van Frankrijk verre van rustig zijn. Zal Tunesië gesteld zijn op dergelijke investeringen? En biedt het voldoende garanties om kapitaal aan te trekken? Daarbij komt nog dat we hier alweer te doen hebben met een typisch voorstel in de geest van de voor-oorlogse diplomatie. In Italië sluimert onder een nog heel licht stoflaagje van vergetelheid een plan voor Europees-Afrikaanse samenwerking, een plan dat verschillende vormen kan aan nemen: beschikbaarstelling van Europees kapitaal en Europese werkkrachten om de potentiële rijkdommen te ontginnen van grote gebieden in Afrika hetzij in samen werking met koloniserende of mandaats- mogendheden, hetzij door rechtstreeks con tact met de onafhankelijke of geleidelijk onafhankelijk wordende Afrikaanse vol keren. Zulk een plan waarbij geheel Afrika en geheel West-Europa gebaat zou zijn, is veel meer in de geest van een werkelijk Europese Unie dan het voorstel-Mendès- France. Een ander aanbod, dat de Franse premier kan doen, betreft de Franse credieten in Italië. De handel tussen beide landen is niet zo heel groot daar zij te veel producten ge meen hebben. Maar Italië voert toch veel meer uit Frankrijk in dan omgekeerd. Het overschot moet geregeld worden aange zuiverd. Rome zou het op prijs stellen in dien die credieten door de Franse rechtheb benden werden geïnvesteerd in Italiaanse ondernemingen. Italië heeft ter bestrijding van de werkloosheid behoefte aan buiten lands kapitaal om nieuwe industrieën op te richten. Dit is een punt waarover men het, naar velen verwachten, misschien eens kan worden. Wat gaat er voorts worden van de Ita lianen in Tunesië, even talrijk als de Fran sen daar? Zal Frankrijk bij de definitieve regeling met het vroegere protectoraat de vereiste garanties kunnen bedingen voor deze kolonisten, die Frans noch Arabisch zijn? Of zal Rome daarover zelf met de Bey moet onderhandelen? Ook dit punt zal ter sprake komen. Een hevige door sterke wind aangewa*- kerde brand in het hartje van Amsterdams binnenstad heeft Zaterdagavond duizenden mensen langs het Damrak en aan de War moesstraat op de been gebracht. Omstreeks half negen rukte de brandweer met groot materieel uit naar pand nummer 10 in de Warmoesstraat waar op de bovenverdieping brand was uitgebroken. Op deze verdieping !s een koperslagerij gevestigd, op de ver- Ook het waterkanon kwam in actie bij de brand, die in de oude binnenstad van Amsterdam woedde dieping daaronder een matrassenfabriek. Een hevige vuurgloed zette de omgeving in een sprookjesachtige verlichting, vooral toen de vlammen aan de achterzijde van het gebouw aan het Damrak uitsloegen. De Amsterdamse brandweer rukte met drie autospuiten, twee ladderwagens en twee waterkanonnen uit en gaf met twaalf slan gen water. Om ongeveer 10 uur werd het sein „brand meester" gegeven. De schade bleef beperkt tot de derde, de \ierde en de zolderverdieping, die een prooi der vlammen werden. Op het terrein van de brand waren onder andere aanwezig de burgemeester van Amsterdam en de offi cier en de substituut officier van justitie. Met een capaciteit van 6000 liter water per minuut uit de 12 stralen van de motor spuiten en de 5000 liter per minuut van de drijvende brandspuit „Jan van der Hei den", bestreed de Amsterdamse brandweer het hevige vuur, dat vooral op de bovenste verdiepingen van het ongeveer dertig me ter lange smalle gebouw woedde. Een hevige vonkenregen daalde op het water aan het Damrak neer en duizenden men sen waren getuige van dit fraaie en vrees wekkende schouwspel. De commandant van de brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, die de leiding van de blussingswerkzaam- heden had, gaf omstreeks 10 uur het sein „brand meester". In ongeveer anderhalf uur had het vuur de zolderverdieping met de inventaris van het forceer- en metaal waren bedrijf Bos man en Smit aan de Warmoesstraat 12, als mede het cartonnagebedrijf van de heer J. L. Tasking op de daaronder gelegen verdieping en een gedeelte van de matras senfabriek „Bewo" verwoest. De onderste verdiepingen liepen veej schade op door het neerstortende bluswater. Naar van de eigenaars der bedrijven vernomen is, wordt de schade volledig door de verzekering ge dekt. Omtrent de oorzaak der brand tast men nog in het duister. Zo is er nog wel een en ander. In de jaren 1948 tot 1951 kwam na langdurige bespre kingen te San Remo, Turijn, Cannes en Santa Margherita, besprekingen waarbij men fa&elde over innige Frans-Italiaanse samenwerking, over een tolunie, vrije uit wisseling van werkkrachten en wat niet al, tenslotte een overeenkomst tot stand, die min of meer doodgeboren bleek. De handel tussen de twee landen nam eer nf dan toe, vooral doordat Parijs zich tot nu toe heeft gekant tegen de liberalisatie van de handel in OEES-verband, terwijl Italië daaren tegen heel ver is gegaan met die liberali satie. Het enige concrete resultaat van de talrijke conferenties op het hoogste plan was tenslotte dat het briefporto tussen de beide landen werd teruggebracht tot het normale porto voor poststukken in binnen lands verkeer. Maar de overeenkomsten van Santa Margherita bestaan nog steeds. Misschien zal men trachten ze nieuw leven in te blazen. Dit is zeker, dat eerst te Londen blijken zal of de reis van Mendès-France voor hem is geslaagd. Blijkt Italië achter Frank rijk te staan inzake de „wapenpool", dan is Rome gezwicht. Of dit van Europees standpunt een voordeel is, hangt af van het feit of men met Mendès-France geneigd is de voorkeur te geven aan een stelsel van samenhangende bilaterale overeenkomsten of wel meer heil ziet in een algemene sa menwerking, die op den duur een boven nationaal karakter zou aannemen. Voor de kleinere staten is het nauwer verband van Frankrijk, Italië en Duitsland binnen het kader der West-Europese Unie waarschijn lijk niet zo gunstig. Zulk een politiek brengt ook het gevaar mee van spanningen en naijverzucht tussen de Westerse bond genoten, zoals Moskou die heeft voorzien en voorzegd. (Belga) Het Franse voorstel inzake een West-Europese wapenproductie,.pool" is een belangrijk document dat aan een grondige studie zal worden onderworpen, aldus heeft men in gezaghebbende kringen in Brussel verklaard. In dezelfde kringen verklaarde men enigszins verrast te zijn over sommige commentaren in de Franse pers, waarin gewag werd gemaakt van een Belgische vijandigheid ten aanzien van de Franse zienswijze. Men merkte hierbij op dat een dergelijke interpretatie van elke grond ontbloot is. Hoewel men nauwelijks is begonnen met het bestudei-en van het Franse voorstel, is uit de eerste reactie van deskundigen reeds gebleken dat het hun volle belangstelling heeft gewekt. Men legde verder de nadruk op het feit dat de komende besprekingen in Parijs het België mogelijk zullen maken met volledige ken nis van zaken positie te kiezen. ROME (Reuter) De Italiaanse rege ring heeft een plan bekendgemaakt, dat voorziet in investeringen ten bedrage van 35 billioen lire (meer dan 20 milliard gul den) in de komende tien jaar om werk gelegenheid voor vier millioen arbeiders te scheppen en de industrie van het land op het peil van die van Frankrijk of West- Duitsland te brengen. Een gedeelte van het kapitaal zal door de staat worden ver schaft, maar de rest zullen particulieren beschikbaar moeten stellen. Italië hoopt, dat het buitenlandse kapitaal een gedeelte van het plan zal financieren door middel van leningen en deelnemingen aan indu striële ondernemingen. Alleen bij aanzien lijke hulp van het buitenland en omvang rijke buitenlandse investeringen in Italië kunnen de doeleinden van het plan worden verwezenlijkt zonder dat het monetaire evenwicht wordt verstoord. Het plan houdt ook de ontwikkeling in van Zuid-Italië, thans een der armste streken van Europa. Dit gebied zal een betrekkelijk hoog ontwikkelde industrie krijgen waardoor de werkloosheid vrijwel zal verdwijnen. De regering verwacht, dat er na de uitvoering van het plan nog slechts 700.000 werklozen in Italië zullen zijn, een normaal cijfer voor een land met het be volkingsaantal van Italië. Het woningbouwprogramma, dat een on derdeel is van het plan, voorziet in de bouw van 13 millioen vertrekken, waar door het woningtekort in Italië zal worden opgeheven. Het plan is echter nog in het stadium der besprekingen en zal in gedeelten aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Tijdens het officiële bezoek, dat premier Mendès-France aan Rome zal brengen, zal de Italiaanse regering trachten Frankrijk voor het plan te interesseren. „Sunday Pictorial": Van onze correspondent in Bonn) Beriëhten in verschillende buitenlandse bladen, volgens welke de West-Duitse bondsrepubliek afstand zou doen van het recht om zware wapens en tanks te ver vaardigen zijn in Bonn tegengesproken door het ministerie van Economische Za ken. Er wordt op gewezen dat in de over eenkomsten van Parijs bepaald wordt dat de Duitsers geen ABC (atoom-bacteriolo gische en chemische) wapens mogen ver vaardigen, en geen lange afstand-bom menwerpers, geen raketwapens en geen oorlogsschepen boven een bepaalde grootte. De bondsrepubliek krijgt echter het recht het andere wapentuig zelf te produceren en men denkt er blijkbaar niet aan van dat recht geen gebruik te maken. Al be hoeft dat nog niet te betekenen dat West- Duitsland ook werkelijk alle wapens, die DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S S i r i u s Menigeen zou niet onsterfelijk zijn geworden wanneer hij niet bijtijds was gestorven. voor het toekomstige West Duitse leger nodig zijn, zal vervaardigen. Immers, men zal ook op het gebied van de wapenpro ductie zoveel mogelijk naar internationale overeenstemming en samenwerking stre ven. Bondskanselier Adenauer heeft aan het hoofd van de delegatie, die naar de be sprekingen in Parijs over de Europese wapenpool gaat. dan ook zijn minister van Economische Zaken Erhard en niet een van de vooraanstaande figuren van zijn ministerie van Buitenlandse Zaken gesteld. LONDEN (AFP) Guy Burgess en Donald Maclean, de twee Britse diploma ten die drie jaar geleden op geheimzinnige wijze verdwenen zijn, bevinden zich te Moskou, waar zij optreden als adviseurs bij de Russische proDagandadienst, zo weet de Britse „Sunday Pictorial" te melden. Volgens dit Zondagsblad ziin het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en be paalde leden van het parlement volledig op de hoogte van de omstandigheden waar onder de twee mannen via Praag in Mos kou zijn gekomen, alsook van hun tegen woordige bezighedën. De „Sunday Pictorial" vindt het onver klaarbaar, waarom het „Foreign Office" „zo hardnekkig het stilzwijgen over deze kwestie bewaart". Het blad onthult dat de Britse autoriteiten onlangs iemand, die een onderzoek naar de verdwijning van de diplomaten heeft ingesteld, ver boden hebben, zijn bevindingen te publi ceren. De minister van Sociale Zaken en Volks? gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, is Zondag met het K.L.M.-lijntoestel naar Sydney vertrokken voor een reis van vijf weken door Australië en Nieuw-Zeeland. De bewindsman maakt deze reis op uit nodiging van de Australische regering. Vier weken blijft hij in Australië en de laatste week brengt hij een bezoek aan Nieuw- Zeeland. Onder de hoede van de minister vertrok met hetzelfde vliegtuig de 20-jarige Ahnie Meurs uit Tilburg, die naar Australië emi greert, waar in Semaphore haar 24-jarige verloofde Henk Sorel uit Tilburg op haar wacht. De minister zal met verscheidene Austra lische autoriteiten besprekingen voeren en zo veel als mogelijk is Nederlandse emi granten bezoeken om zich ter plaatse een oordeel te vormen hoe het onze landgeno ten in het nieuwe vaderland gaat. Op de luchthaven werd de heer Suurhoff behalve door zijn familie uitgeleide gedaan door de Australische ambassadeur in ons land, de heer A. T. Stirling, de staatssecre taris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van zijn depar tement en de commissaris voor de emi gratie, mr. ir. B. W. Haveman. Mevrouw Meurs dankte de minister voor diens medewerking en goede zorgen. „Ik heb een mooi boek over Australië meegenomen, zodat Annie zich niet be hoeft te vervelen", zei de minister. Zondagavond om kwart voor negen heeft de Nederlandse vrachtvaarder Pieter S., komende van Barry op weg naar Amster dam als gevolg van een motordefect de Noordelijke binnen-sluisdeur van de IJmuidense middensluis geramd. Het schip, dat iets groter is dan een flinke coaster, voer met een vrij grote vaart in de sluiskolk binnen. Toen de scneepstelegraaf op achteruit werd gezet, weigerde de motor, waarschijnlijk door een defect aan de koppeling, terug te slaan en met een zware klap schoof de „Pieter S." op de vloeddeur, waarvan de beplating een diepe deuk opliep. Het looppad over de deur werd versperd, doordat de leuning aan de Westzijde bijna tot de andere leu ning werd ingedrukt. De beschadigde vloeddeur zal er uit moe ten, maar kari voorlopig nog dienst doen, zodat het schutten geen vertraging onder vindt. Een duikeronderzoek zal de omvang van de schade aan het licht moeten bren gen, waarbij ook de schade aan de taats, waarop de deur draait, onderzocht zal worden. Mr. D. A. Delprat, directeur der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en voorzitter van de hoofdstedelijke Kamer van Koophandel, is vandaag 65 jaar ge worden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, was een der eersten die hem vanochtend feliciteerden. In besloten kring in het Scheepvaarthuis deelde de bewinds man mede, dat het II. M. de Koningin heeft behaagd mr. Delprat te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, is Zondag uit Blak naar Neder land vertrokken. Dr. Van Baal wordt ver gezeld door dr. J. C. Noorlander, hoofdamb tenaar ter beschikking van de directeur van Binnenlandse Zaken. Annie Meurs, minister Suurhoff en moeder Meurs. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde zijn er in de luchtdrukverdeling boven West-Europa belangrijke wijzigingen gekomen, waardoor het einde van de vorst periode nabij is. Zaterdag nog stond het weer in ons land onder invloed van een zwakke rug van ho ge druk Het bleef toen de gehele dag en ook Zondag 3 4 graden vriezen. Intussen nam evenwel de depressie-activiteit op de oceaan snel toe. Er kwam een gordel van lage druk tot ontwikkeling, die zich van New-Foundland via Schotland tot aan de Noorse kust uitstrekte. In deze gordel be wogen zich enkele depressiekemen naar het Oosten. De eerste passeerde de afgelo pen nacht dicht ten Noorden van Schot land, de tweede trok vanochtend vroeg on geveer langs de Schots-Engelse grens naar het Oosten, in de richting van de Noordzee. Deze depressie ging vergezeld van zware regen. Op tal van plaatsen in Noord-Enge- land viel 30 tot 40 mm. De wind in het West-Europese kustge bied draaide naar Zuid tot Zuid-West en nam in kracht toe. De boven Frankrijk aan wezige lucht met temperaturen boven het vriespunt kwam in beweging en bereikte vanochtend ons land. Vanavond zal in het gehele land het kwik boven nul zijn gekomen, hetgeen het einde van de vorstperiode betekent. (van hedenmorgen 7 uur) O» iS <2 weers- toestand «5 5u -2 z5 Helsinki sneeuw Z 7 0 1 Stockholm sneeuw ZW 5 -2 1 Oslo sneeuw ZZW 9 -2 2 Kopenhagen geheel bew. ZZW 10 -2 0 Londen geheel bew. ZZW 8 5 0 Amsterdam nevel Z 8-1 0 Brussel nevel ZZW 4 -1 0 Parijs geheel bew. ZZW 5 1 0 Bordeaux nevel windstil -2 0 Grenoble nevel Z 1 1 0 Nice onbewolkt NW 3 6 0 Warschau sneeuw NW 1 -6 0,1 Berlijn nevel Z 3-3 0 Frankfort nevel ZW 3 -1 0,1 München nevel windstil -3 2 Zürich nevel windstil -1 0,4 Genève geheel bew. windstil 2 0 Locarno onbewolkt windstil -3 0 Innsbruck nevel windstil -4 0,1 Rome onbewolkt windstil 4 0 Neerslag laatste 24 uur. O30000000CC00COCO00Cl000C«Mr>3000«»3000000e0l DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. In de Noordelijke provincies later wellicht matige wind uit Noorde lijke richtingen. Verdere stijging van temperatuur. 11 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.53 uur. Maan op 21.06 uur, onder 9.58 uur. Maanstanden 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 3 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 Januari, Hoog water: 4.50 en 17.03 uur. Laag water: 0.31 en 12.53 uur. Dinsdag 11 Januari i; Hoog water: 5.34 en 17.48 uur. 8 Laag water: 1.18 en 13.38 uur. cooocoxxsoccooocxcoccooooaccoooocxxooocoocaxoxoococcco

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1