Stroom van bezwaren tegen melkprijs verhoging Bourguiba vreest afbreken van Frans-Tunesisch gesprek Weerbericht Elizabethanen Principiële kloof over het kolonialisme Ook „schoolmelk" wordt duurder Het woord is aan Vakbonden: „Maatregel strijdig met prijsbeleid der regering Tunesiërs willen tóch alles doen om nieuwe krachtproef te voorkomen Exclusief interview Brood één cent goedkoper 69e JAARGANG No 156 DINSDAG 11 JANUARI 1955 Bombardement in Malakka op zestig communisten Demonstratie van Papoea's Oud-maarschalk Graziani te Rome overleden K.A.B. en C.N.V. vragen alsnog overleg Prijsverlagingen van Duitse auto s Weerrapport wzw Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 3 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE NIEUWE POLITIEKE PARTIJ, in Engeland opgericht en „Elizabethan Party" geheten, zal niet op veel succes bij de komende verkiezingen kunnen rekenen. Zij is van zins eraan deel te nemen, maar het aandeel zal aich wel tot lichte opschud ding in een klein aantal districten beper ken. Want die komende verkiezingen wor den al binnen enkele maanden verwacht en deze termijn is te kort om een goede organisatie op te bouwen. Het staat trou wens te bezien of dat ooit zal lukken, want in Engeland evenals in Amerika is het bijzonder moeilijk om met een nieuwe par tij aan bod te komen. Men voelt er niet voor afsplitsingen en niet voor veelheid van politieke organisaties. Dat blijkt al duidelijk uit het feit, dat niet meer dan drie partijen in het Lagerhuis vertegen woordigd zyn; in het huidige parlement met zijn 625 .zetels bezetten de liberalen er maar acht, zodat alleen de Conservative Party en de Labour-" -ty sterk zijn en men alweer sinds tientallen jaren van een herleving van „het twee partijen-stelsel" kan spreken. Het voortbestaan van de libe rale groep is weliswaar niet alleen aan traditie toe te schrijven; achter die acht afgevaardigden staat nog een buiten ver houding groot aantal kiezers, die over te veel districten verdeeld zijn om meer suc ces te bereiken. Maar dat neemt niet weg dat de twee grote partijen samen de dienst uitmaken. De zich ongewoon en kloekmoedig noe mende Elizabethan Party zal bij haar eer ste poging, om tegen de twee reuzen met hun machtige „party machines" op te bok sen, misschien iets kunnen doen door in sommige spannende gevallen één reus van het kleine aantal stemmen te beroven, dat hij juist nodig had om van de andere reus te winnen. Maar in zoiets zit geen eigen winst. Haar partijnaam lijkt slim gekozen en evenals het hoofdpunt van het program zorgvuldig berekend op nationale trots. Immers, de oorichters ontlenen de naam aan die van Koningin Elizabeth I. de zes tiende eeuwse vorstin uit het Huis Tudor dochter van Hendrik VIII en Anne Bo- leyn „in wier regeringsperiode de grond slag gelegd werd van eeuwenlange onbe twiste macht en grootheid", zoals zij het uitdrukken. Nu moge dit historisch besef bij de grote massa der kiezers niet al te sterk leven, de connectie van de partij naam met die van de tegenwoordige Ko ningin zegt meer. Elizabeth II is jong en bekoorlijk en buitengewoon populair voor al bij het vrouwelijke gedeelte der natie: de nieuwe partij zal er wel in de eerste plaats op hopen dat zij als ..Elizabethans" stemmen van kiezeressen zal krijgen. Haar voornaamste programpunt is, dat Groot-Brittannië derde macht in de wereld moet worden. Dat wil natuurlijk niet zeggen „nummer drie.", maar veeleer een gelijkwaardige macht nevens de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Het is aan zienlijk eenvoudiger dit te zeggen dan het te verwezenlijken: het zou veel meer ver gen dan versterking van banden in het Gemenebest. De jonge partij streeft er sterk naar, nationalistische gevoelens te stimu leren, want zij eist al bij haar oprichting een onderzoek naar het verlies van Britse overzeese gebieden sinds 1945. Geen land ter wereld, zegt zij, heeft zonder militaire nederlaag zoveel verloren als Groot-Brit tannië in die jaren. Dit is feitelijk juist, al moet er wel bijgevoegd worden dat ook geen enkel land zoveel overzees gebied te verliezen had. Als ooit dat onderzoek tot stand kwam zou het niet veel nieuws kun nen opleveren, want er is al zoveel over deze dingen geschreven en met name de Labour Party, tijdens welker bewind In dia en Pakistan zelfstandig zijn geworden, zou onderzoek niet met schroom tegemoet gaan. Het zou overigens opnieuw de pijn lijke vraag moeten beantwoorden waarom het gezag der blanken in de wereld zozeer is aangetast, met de moeilijke aanverwante vraag waarom in zo talrijke overzeese vol ken gelijktijdig een drang naar onafhan kelijkheid is gevaren, die zich nog steeds blijft manifesteren. Ook zou zich opnieuw het probleem opdringen, of de Engelsen wel zo los van Europa en van de beleve nissen van dat werelddeel staan als zij zo gaarne aannemen. Ook zonder nieuw partijtje dat enquêtes eist zal dit probleem aan de orde blijven. Engeland heeft zijn eerste stap naar samen. werking-op-lange-termiin met het West- Europese vasteland gedaan op defensie gebied. Het voelt nog niets voor boven nationaal gezag. Maar het wereldbeeld is geheel gewijzigd en het Britse eiland ligt met West-Europa tussen de kolossen van Oost en West. zonder die ondanks de „overzeese landen" met het Gemenebest in macht en invloed te kunnen evenaren en zonder vooruitzicht, dit in de toekomst te kunnen bereiken. En in West-Europa is de poging, om een Unie met boven-natio- naal gezag te vormen, afgestuit op Franse onwil om daaraan te beginnen zonder En- gelands deelnemine. De uitingen van Fre derick Guest en zijn medestanders bij de oprichting van hun nieuwe partij leiden er vanzelf toe, deze feiten opnieuw vast te stellen. Als men in Londen zou willen, zou den de mogelijkheden voor een nieuw Europees beleid op Engels initiatief er zijn. Is er niet alle reden om aan te nemen, dat de uitvoering alleen maar een kwestie van tijd is? Het Engelse besluit om op lange termijn een grote troepenmacht op het vasteland te stationneren, en die alleen terug te trekken als de meerderheid van de Europese bondgenoten daarin zou toe stemmen, zou men een paar jaar geleden nog als volstrekt ondenkbaar hebben be schouwd. Er zal meer veranderen. R. P. SINGAPORE (Reuter) Britse strijd krachten, gesteund door vliegtuigen, hebben het zwaarste bombardement van de strijd op Malakka uitgevoerd op een groep van 60 communisten die in een moeras waren om singeld. Het bombardement begon met een beschieting van het Koeala Langat moeras, ongeveer 60 kilometer ten Zuiden van Koeala Loempoer de hoofdstad van de federatie van Malakka door oorlogs schepen. De beschieting werd gevolgd door een bombardement met brisantbommen Naar van officiële zijde in Den Haag wordt medegedeeld hebben op Nieuwjaars dag ongeveer 1000 Papoea-arbeiders te Sorong-Wal uit eigen beweging gedemon streerd, waarbij zij hun vast vertrouwen in Nederland uitspraken en alle aanspraken van Indonesië ten sterkste afwezen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S S i r i u s Men leert zijn vaderland het gron digst kennen in den vreemde. Een wel heel eigenaardige aanblik bood deze guirlande van Japanners, die op Nieuwjaarsdag de Keizer hun beste wensen kwa men aanbieden. Bij eenzelfde gelegenheid werden in 1954 zestien mensen in het gedrang onder de voet gelopen. Men besloot daarom de toeloop in ordelijke banen te leiden. Geheel boven op de foto het keizerlijk paleis. (Van on:e reisredacteur en onze t correspondent in Parijs) De waterkou van de winter hangt niet alleen in de natte straten van Parijs, zij is ook omhooggekropen tot in de conferentiezalen van de Quai d'Orsay, waar Fran se en Tunesische delegaties onderhandelen over de interne autonomie, die aan Tunesië moet worden verleend. De atmosfeer verkild, de onderhandelingen stokken. En niet alleen op technische kwesties, er begint zich ook een principiële kloof af te tekenen. Er dreigt zelfs een breuk in de besprekingen nu het persoon lijke ingrijpen van premier Mendès-France de vorige week zonder gevolg is ge bleven. Ergens in Parijs volgt een kleine man in opperste spanning de crisis in deze be sprekingen. Het is Habib Bourguiba, leider van de Neo Destour, de Tunesische nationalistische partij. Hij lijkt ouder dan zijn vijftig jaren, hij heeft er twaalf in gevangenschap doorgebracht. Een leven van nooit ophoudende strijd voor één doel: een onafhankelijk Tunesië, in vrijheid samenwerkend met Frankrijk. Dit doel scheen nabij toen Mendès-France op zijn befaamde bliksemreis aan Tunesië interne autonomie beloofde. Het dreigt weer aan de horizon te verdwijnen nu zélfs Mendès-France de moeizame onderhandelingen niet weer in het rechte spoor heeft kunnen drukken. En Habib Bourguiba begint te wanhopen. Waarom? Wij hebben hem gevraagd waar aan hij de huidige crisis in het gesprek toeschreef. Bourguiba zei: „Frankrijk schijnt weer te willen proberen de loop van de geschiedenis tegen te houden en zijn koloniaal bewind in een nieuwe vorm te handhaven. Niet alleen wil het allerlei be voegdheden aan zichzelf houden, daarmede onze interne autonomie uithollend, maar het probeert ons tevens de interne autono mie als definitieve regeling te presenteren. Dat is voor ons onaanvaardbaar. Voor ons is de interne autonomie een étappe op de weg naar algehele zelfstandigheid, waarin wij, als gelijkgerechtigd partner, een nieu we samenwerking met Frankrijk voor ons een levensnoodzaak op moeten bou wen. Ziedaar de principiële kloof." Hoe manifesteert zich deze kloof op het practische plan? Bourguiba zei: „Sommige Franse politieke groeperingen zetten de Franse regering onder druk om bepalingen in de conventies op te nemen, die de interne autonomie niet als uitgangspunt maar als doel stellen. Zij willen ook in binnenlandse zaken een vinger in de pap houden. Wij hebben op economisch, cultu reel, administratief en juridisch terrein al grote concessies gedaan. Maar er zijn pun ten, waarop wij niet verder kunnen toe geven. Dat van de politie .bijvoorbeeld. Een autonome Tunesische regering moet over een eigen orde-apparaat kunnen beschik ken. Zij kan werkelijk niet aan de Franse resident-generaal vragen of zij éven de politie mag gebruiken! En zo zijn er meer voorbeelden, waarin de Fransen zich om allerlei redenen, kortzichtigheid, vrees of rassenwaan, aan papieren garanties vast klampen, die geen rekening houden met de loop der historie." P.M.F. onder druk Een vraag onzerzijds: „U spreekt over dè Fransen, maar er zijn zoveel verschillende meningen onder hen, misschien zelfs in de Franse regering. Is uw vertrouwen in Men dès-France persoonlijk geschokt?" „Neen," zei Bourguiba. „Ik handhaaf onverkort mijn vertrouwen in de Franse premier. Maar hij staat bloot aan allerlei druk. De „colons" roepen moord en brand, Mendès-France's positie in het parlement wordt steeds meer bedreigd en zelfs tot in het kabinet reikt de arm van sommige partijen, die het kolo nialisme willen handhaven. De Tunesische accoorden zullen bovendien in het Franse parlement moeten worden geratificeerd. Ik zie voor een regeling, die óns enigszins kan bevredigen, eigenlijk geen mogelijke meer derheid in het Franse parlement, tenzij er een wonder gebeurt." Gevraagd in hoeverre de Tunesiërs be reid zouden zijn de totstandkoming van zo'n wonder een handje te helpen, zei Bourguiba: „Men zal ons misschien een on bevredigend compromis op kunnen dringen, want ons kleine land staat niet sterk. Maar zou zo'n accoord houdbaar zijn? Zou het niet beter zijn ons thans de interne autono mie te geven en de toekomstige kwestie van de uiteindelijke souvereiniteit nog even terzijde te stellen, open te laten voor de evolutie? Maar de Fransen willen nu reeds alles tot in de puntjes vastleggen. En in feite presenteren zij thans ons een regeling, aio slechter is dan het 73 jaar oude protec toraatsverdrag van Bardo, waarbij Frank rijk alléén de militaire en diplomatieke taken van de Tunesische regering overnam. Denkt u, dat wij zo'n regeling aan het Tu- nesiscshe volk, dat jarenlang door een zee van bloed en tranen is gegaan, om zijn vrij heid te winnen, kunnen voorleggen?" Wij vroegen Bourguiba of hij nochtans niet meende, dat Mendès-France de grote kans voor Tunesië belichaamt. Bourguiba zei: „In zekere zin, ja. Mendès-France zélf wel. Maar als hij zich door het parlement laat verlammen, brengt hij zijn eigen expe riment tot stilstand. Dan is het misschien beter dat hij nu met een harde klap valt om later sterker terug te komen, dan dat hij zich geruisloos uit de weg laat ruimen." Optimisme verdwenen Bourguiba zei tenslotte: „Ik ben niet op timistisch meer. De vooral sinds de door ons zo loyaal uitgevoerde operatie- Fellagha optredende verslechtering in het klimaat der besprekingen doet mij thans helaas vrezen, dat de besprekingen mogelijk zullen mislukken. Dat zou een nieuwe krachtproef betekenen. Laat men niet den ken, dat men onze eenheid kan breken door de verschillende stromingen in het Tune sische volk tegen elkaar uit te spelen. De Tunesiërs zijn bereid om in geval van een nieuwe krachtproef nogmaals door een zee van bloed en tranen te gaan. WU weten, dat wij uiteindelijk zullen winnen. De tijd werkt in ons voordeel. De internationale opinie heeft het kolonialisme verworpen. Wü hebben machtige steun in het buiten land, in het Arabisch-Aziatische blok ten Habib Bourguibade nog in Franse ballingschap levende leider van de Tunesische Neo Destour partij, heeft een exclusief interview toegestaan aan onze zojuist van zijn Noord-Afri kaanse reportage teruggekeerde reisredacteur en onze Parijse corres pondent. Nu zoals uit dit interview blijkt de Frans-Tunesische onderhandelin gen in een gevaarlijke impasse dreigen te raken, hebben Bourguiba s woor den zéér bijzondere betekenis. Zij zijn overigens niet een omzichtige politie ke verklaring van de Tunesische mi nisteriële delegatiewaarvan Bourgui ba trouwens geen deel uitmaakt, maar de hartekreet van een welhaast na tionale figuurdie met reden als de verpersoonlijking van het Tunesische vrijheidstreven kan worden gezien en wiens woord een ongehoord grote autoriteit bij zijn volk bezit. eerste, maar ook in die Westelijke landen, waar het besef doordringt dat men de koude oorlog alleen kan winnen door een einde te maken aan het kolonialisme en zo het communisme een van zijn machtigste wapens uit handen te slaan." „Versta mij goed, wij willen een nieuwe krachtproef niét. Wij zullen het uiter ste doen wat menselijkerwijs mogelijk is om met Frankrijk tot een accoord te komen. Wij hebben Frankrijk nodig, wij respecteren zijn werkelijke belan gen, laat Frankrijk nu zijn belofte in lossen. Want na een nieuwe kracht proef zal het nóg moeilijker zijn tot een acoord te komen." ROME (United Press) Ex-maarschalk Rodolfo Graziani is heden op 72-jarige leeftijd in een particuliere kliniek in Rome overleden Graziani, vroeger een van de voornaamste medewerkers van Mussolini, was 15 dagen geleden in de kliniek opge nomen. Acht dagen geleden onderging hij een maagoperatie. De ex-maarschalk, die tevens de titel droeg van Marchese di Neghelli, werd in 1882 in een klein dorp nabij Rome ge boren. Graziani, die later bekend werd als de „Imperium-bouwer van Italië", is een man van het zwaard geweest. Zijn niets ontziend en overmoeibaar streven naar een grote militaire carrière bezorgde hem de maarschalksstaf, maakt hem eerste onderkoning van Ethiopië en liet hem ten slotte als een gebroken man voor zijn leven vechten, toen hij terecht stond wegens het begaan van oorlogsmisdaden. Het bestuur van de Nederlandse Bakke rijstichting heeft besloten de bedrijfsgeno- ten voorlopig te adviseren de prijzen van het wittebrood met 1 cent per brood van 800 gram te verlagen. De drie Nederlandse vakverenigings bonden het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben zich ieder afzonderlijk tot de mi nisterraad gewend naar aanleiding van de verhoogde -melkprijs. De drie bonden be treuren het dat er maatregelen zijn ge nomen zonder dat van een voorafgaand overleg sprake is geweest. De bonden zijn van oordeel dat deze melkprijsverhoging in strijd geacht moet worden met het stre ven van de regering om het prijspeil zo veel mogelijk te handhaven en het beroep dat de regering op het bedrijfsleven heeft gedaan om hogere loonkosten niet automa tisch in de prijzen door te berekenen. Het N.V.V. meent met het C.N.V. dat deze maatregelen opgeschort hadden kun nen worden tot de eerstkomende huurver hoging. waarbij dan het gehele probleem van lonen en prijzen aan de orde zou ko men. Het N.V.V. behoudt zich het recht voor het vraagstuk van eventuele loons verhogingen in de naaste toekomst op nieuw aan de orde te stellen indien zou blijken, dat de stijgingen van de kosten *oor levensonderhoud, mede als gevolg van deze maatregel, blijven voortgaan. De K.A.B. betreurt het gebrek aan over leg, aangezien zodoende niet in gemeen schappelijk overleg gesproken kon wor den over compenserende maatregelen in andere sectoren, zoals die in het verleden meermalen zijn genomen. De K.A.B. ziet voorts de gerechtvaardigdheid van deze drastische prijsverhoging niet in. De ga rantieprijs voor melk blijkt, aldus de K.A. B., slechts met één cent per liter melk van 3.7 percent vet verhoogd te zijn. Ook al houdt men rekening met de vermindering van de subsidie met 0.65 cent per liter, die op zich zelf. aldus de KA.B., op dit moment als „ongelukkig" moet worden gekwalificeerd, is er een niet te verkla ren verschil tussen de drie cent verhoging van de consumentenprijs en de verhoging van de garantieprijs, respectievelijk ver mindering van de subsidie. De K.A.B. acht voorts het besluit om in sommige gebieden de slijtersmarge met één cent te verhogen onvoldoende gemotiveerd. Het C.N.V. meent dat de regering door middel van bijvoorbeeld haar subsidiepoli tiek de prijsverhoging van de melk geheel of voor het grootste deel had moeten tegen houden. De K.A.B. en het C.N.V. dringen alsnog aan op overleg tussen de regering °r> de Stichting van de Arbeid. Behalve de vakverenigingen hebben ook andere organisaties bezwaren kenbaar ge maakt tegen de verhoging van de melk prijs. Volgens de Nederlandse Consumen tenbond zou een verhoging met twee cent voldoende zijn geweest. De bond vindt de vastgestelde verrekenprys voor volle melk een cent te hoog. Voorheen werd een mar ge van twee cent als extra beloning voor de boer boven zijn minimuminkomen (ga rantieprijs) als voldoende beschouwd. De Consumentenbond is het voorts on eens met het standpunt van de regering om het bij standaardisatie van melk vrijko mende botervet te waarderen op de werke lijke waarde van de boterprijs en niet op basis van de garantieprijs. Dit verhoogt de kostprijs van gestandaardiseerde melk met 0.45 cent per liter. De boterprijs is in ver houding tot de garantieprijs, laag. Hoewel de Consumentenbond zich in de derde plaats wel kan verenigen met de nei ging van de regering om het subsidie op drinkmelk geleidelijk af te schaffen, acht men de huidige verlaging van 3,95 tot 3.3 cent per liter op een weinig gelukkig tijd stip gekozen. Met de verhoging van de slijtersmarge is de consumentenbond het volledig on eens. Die marge bedraagt thans 6 cent per liter gestandaardiseerde melk van 2.5 per cent vet. De kostenstijging over 1953 heeft ongeveer een halve cent per liter bedragen. De helft daarvan, een kwart cent, werd rechtstreeks* door loonsverhoging veroor zaakt. Men wilde deze door rationalisatie der slijterijen opvangen, maar berekent deze echter thans wél door. Het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties, te weten de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond van Staats- pensionnering en de Federatie van Bonden van Ouden van Dagen heeft in een brief aan de ministerraad zijn grote teleurstel ling uitgesproken over de melkprijsverho ging. Deze belangrijke prijsverhoging zal de toch al moeilijke positie van de ouden van dagen nog moeilijker maken, aldus het centraal orgaan. Ook de Algemene Militaire Pensioen- bond heeft aan de raad van ministers me degedeeld, dat hij met grote teleurstelling heeft kennisgenomen van de melkprijsver hoging. De bond acht deze niet in overeen stemming met het prijsbeleid der regering en verklaart dat de gepensionneerde amb tenaren toch reeds meer dan 1/3 van de ge- BONN (A.N.P.) Voor de automobilis ten hebben de Duitse automobielfabrieken het jaar met goed nieuws geopend.' Opel en Ford hebben aanzienlijke prijsverlagin gen ingevoerd. De beide in Amerikaanse handen zijnde fabrieken hebben dus ook in Duitsland de concurrentiestrijd ver scherpt. Beide bedrijven zijn bezig met belangrijke uitbreidingen. stegen kosten van levensonderhoud hebben te dragen. Door de prijsverhoging wordt de door hen te dragen last wederom ver zwaard. De bond verzoekt deze prijsstij ging ongedaan te willen maken. De Bond van Nederlands Overheidsper soneel heeft in een telegram aan de minis ter van Binnenlandse Zaken verklaard: „De jongste prijsstijgingen van melk, brandstoffen, groenten en andere levens middelen alsmede de premieverhoging voor de ziekenfondsverzekering hebben de als gevolg van de salarisachterstand reeds bestaande financiële moeilijkheden in vele ambtenarengezinnen nog aanmerkelijk vergroot en maken algemene salarisverho ging van 10 percent uiterst urgent. Wij dringen erop aan in afwachting van het resultaat der salarisonderhandelingen van 1 Januari af een voorlopig voorschot te verstrekken ter leniging van de ergste nood". Het Centraal Schoolmelkcomité in Den Haag heeft medegedeeld dat als gevolg van de prijsverhoging voor de consumptiemelk het in het algemeen niet langer mogelijk zal zijn, de normale ouderbijdrage voor de „schoolmelk", die tot dusverre in vrijwel alle gemeenten 25 cent per liter bedroeg, te handhaven. Door de aan de schoolmelkvoorziening deelnemende gemeenten en door het Cen traal Schoolmelkcomité worden subsidies verleend teneinde de ouders in staat te stellen, hun kinderen geregeld op school melk te laten drinken. Hierbij wordt uit gegaan van het principe, dat de ouders voor vier kwartliterflesjes gepasteuriseerde melk niet meer behoeven te betalen dan de plaatselijke straatprijs voor losse melk. Deze bedroeg vóór 9 Januari gemiddeld 26 cent per liter, maar is na deze datum ver hoogd tot 29 a 30 cent. De kosten van vier kwartliterflesjes gepasteuriseerde melk met inbegrip van een bij elk flesje geleverd hygiënisch ver pakt rietje, de speciale bezorging aan de scholen, de extra kwaliteitscontrole en de administratiekosten zijn veel hoger dan de prijs van één liter losse melk. teneinde de door de gemeenten en het centraal comité te verlenen subsidie niet boven redelijke grenzen te doen uitstijgen, moet de thans voor alle consumptiemelk geldende prijsverhoging ook voor de schoolmelk worden doorberekend. Met het oog op het grote belang van de schoolmelkvoorziening voor de gezondheid van de schoolgaande jeugd hoopt het Cen traal Schoolmelkcomité dat de gemeente besturen, de ouders en het onderwijzend personeel hun medewerking aan de school melkvoorziening onverminderd zullen blij ven voortzetten. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno sneeuw geheel bew. zwaar bew. half bew. regen regen nevel regen regen regen zwaar bew. geheel bew. regen geheel bew. regen regen regen zwaar bew. .2 •o 3 S c 5 u 5 L Z ZW N ZW N N ZW ZW w 2 I'S Ca, 5S 8 -1 6 2 4 4 5 11 7 12 windstil Ia 15 6 7 2 8 7 7 1 -2 1 3 3 9 12 19 14 16 NW ZZW ZW ZW ZZW ZW 3 4 10 8 4 5 8 windstil 14 0 0 3 3 0,1 5 11 0 Neerslag laatste Z4 uur. o<»ooooc©3owooooooe« KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en vooral in de kustprovficies enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Over wegend matige Noordwestelijke wind. i Vannacht en morgenochtend plaatse lijk lichte vorst en hier en daar mist Morgenmiddag temperaturen iets bo ven het vriespunt 12 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.54 uur. Maan op 22.21 uur, onder 10.15 uur. Maanstanden 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerst® kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 Januari Hoog water: 5.34 en 17.48 uur. Laag water: 1.18 en 13.38 uur. Woensdag 12 Januari Hoog water: 6.16 en 18.31 uur. Laag water: 1.59 en 14.17 uur. XÖOO

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1