Velsen vindt het jammer, dat de „sluisweg" slechts tijdelijk is Waterwinning krijgt steeds meer last van het zeewater Velsens Burgemeesterswoning was een kostbaar bezit Velsen Noord krijgt straks cultureel centrum Doorlopende narigheid via watersloten in slaapkamers In 1961 kan het nieuwe Velsen met nog 3000 huizen „vol" zijn Aanspraken van industrie zijn goeddeels afgewikkeld Gas en Water gaat ingrijpen „Amsterdam, houdt u aan wzv leest Noordkant van tunnelproject even urgent als de Zuidzijde Auto-en motorrijles Bijna 6 pCt. van Velsen - agrarische grond - moet wijken voor de groeiende stad Gediplomeerde Auto- Motor- en Scooterrijschool „AREND REUM" Old Clothes New 8 Verbindingen per bus en per draad AUTORIJSCHOOL SUCCES Filiaal ,yELO wasmachinem-j Trompstr.68 Tel:5198 Umuiden Begin van brand in H. Hart-school Velsens bedrijven en de toekomst Sinds 1946 bijna 20.000 aan herstel en onderhoud SCHOUWBURG NOG IN DE MIST Gasgevaar aan Geelvinckstraat Afbetaling W ater DRY CLEANING ONLY Santpoorter brak enkel onder vallende stenengoot Licht optimisme voor zoekenden gerechtvaardigd ZATERDAG 15 JANUARI 1955 99 Het tunnelproject heeft uiteraard met de oeververbinding via de IJmuidense sluizen zijn stempel gedmkt op de vragen, die uit de Velsense raad voortkwamen naar aanleiding vap de gemeentebegroting voor 1955. De omvangrijke werken, die Rijkswaterstaat en de Spoorwegen nog moeten uitvoeren, voor de tunnel onder het Noordzeekanaal en de aansluitingen er op gereed zijn, gaven het college van B. en W. de opmerking in de mond, dat van de kant van Velsens ge meentebestuur al hij herhaling is aangedrongen op een gelijktijdig gereedkomen van de aansluitingen op het gemeentelijk wegennet. Het college is het niet met een der raadsleden eens, dat meent, dat de urgentie voor Noord groter zou zijn dan voor Zuid: de problemen liggen in Velsen-Noord weliswaar moeilijker, maar de urgentie is gelijk. Overigens is een oplossing van het verkeersprobleem voor de Noordkant nog altijd niet bereikt. Het trace voor de wegomleiding over de sluizen ligt inmiddels vast, zoals onze lezers enige tijd geleden in dit blad heb ben kunnen zien. Het college van B. en W. betreurt het inmiddels, dat deze „sluisweg" van tijdelijke aard is, al hoopt men dat de geopperde bezwaren om hem ook na de voltooiing van de tunnel te blijven gebruiken, alsnog overwonnen kunnen worden. Zij verwachten wel, dat er blijvende verbetering voor fietsers en voetgangers uit zal voortkomen, waarmee het woon-werk-verkeer gediend zal zijn. meente. Hebben Burgemeester en Wethou ders zich reeds een oordeel gevormd over de inrichting van en de werkwijze op die school? Wil men deze school op dezelfde wijze organiseren als de openluchtschool in Haarlem? Uit het college kwam het antwoord, dat het plan voor de stichting van een open luchtschool op het ogenblik in voorberei ding is. Over de bestuursvorm van de school beraden B. en W. zich nog. ADVERTENTIE Uit de raad zijn enige vragen gekomen over de naar het oordeel van één der leden onvoldoende verbindingen binnen de gemeente: waarom geen over leg met de NZHVM om betere verbin dingen door de gemeente te leggen? Waarom geen subsidie van de kant der gemeente? Een winstpunt zou onge twijfeld zijn een betere verbinding tus sen het Noorden en het Zuiden van de gemeente. Het college deelt deze op vatting niet. De telefoonorganisatie en de postbestel lingen wekten eveneens vragen op: drie kengetallen voor één gemeente werd wel wat veel genoemd en de gesplitste post bestellingen werden eveneens nogal om slachtig genoemd. B. en W. zullen er hun aandacht, voor zover mogelijk, aan wij den, hebben zij gezegd. Het verbaasde raadslid, dat de inter pellatie in de Amsterdamse raad over het sluizenverkeer had gelezen, zeggende dat „Amsterdam zich maar eens met eigen zaken moet leren bemoeien" had op deze opmerking waarschijnlijk geen antwoord verwacht en werd daarin dan ook niet be schaamd: het college ging er niet op in. Geen boulevard, geen restaurant Détaillerend delen B. en W. nog het vol gende mee: Het ligt in de bedoeling het wegverkeer te leiden langs de Zuidzijde van het ka naal over de strook rijksgrond tussen de spoorlijn en het kanaal Ter plaatse zal een rijweg voor verkeer in twee richtingen worden aangelegd, alsmede een afzonder lijk fiets- en voetpad. Daarmede zijn de ontwikkelingen, welke in het uitbreidings plan terzake zijn vastgesteld, voor het grootste deel aan uitvoering toegekomen. De weg zal daarmede niet het karakter van een soort boulevard krijgen; in het uit breidingsplan is zulks ook nimmer bedoeld en bovendien is er geen ruimte voor. Ves tigingsmogelijkheden voor een restaurant aan de bedoelde weg zijn er niet. Voor zover bekend bestaan bij de Rijks waterstaat geen bezwarén tegen de aanleg van een weg van dc aard, zoals vóór de oorlog ten Zuiden van de semaphore aan wezig was. Zulks is gebleken bij inleidende onderzoekingen naar de mogelijkheid van vestiging van een restaurant op het duin. ongeveer ter plaatse van het vooroorlogse paviljoen. (Bedoeld plan heeft men toen moeten opgeven.) De aanleg van een dergelijke weg zal niet door het rijk worden ondernomen, aangezien hier geen rijksbelangen in het geding zijn. De kosten van wegaanleg zul len moeten komen ten laste van eventuele toekomstige exploitanten. Badplaats-vooruitzichten naar de plannen volksbadplaats te Enige leden vroegen om van IJmuiden een maken. De commissie ter bestudering van de mogelijkheden om van IJmuiden een volks badplaats te maken, aldus antwoordden B. en W., is met haar werk nog niet gereed gekomen. Het probleem ligt bepaald niet eenvoudig, hetgeen de uitwerking van de geopperde gedachten terzake ernstig be moeilijkt. Een lid wilde zoals op vele andere stranden het geval is houten plankiers aangebracht zien van het paviljoen van Verswijveren tot aan de vloedlijn, opdat ADVERTENTIE men niet langer door het mulle zand be hoeft te sjouwen. Het leggen van een plankier is natuur lijk mogelijk, de vraag is echter te wiens laste de aanleg- en de onderhouds kosten dienen te komen, repliceerde het college. Nog geen Beeckesteijn-be stemming Enige leden informeerden naar de plan nen met het landgoed Beeckesteijn. Het belangrijkste deel zo luidde het antwoord van het plan om „Beecke steijn voorlopig voor verder verval te be hoeden, is uitgevoerd; een bestemming voor het gebouw staat B. en W. tot dusver niet voor ogen. Verschillende raadsleden spraken hun waardering uit over het Velsense onder wijsbeleid. Ten aanzien van de bouw en verbouw van scholen ontvangen de bij zondere schoolbesturen alle medewerking van de gemeente. Een lid was hiervoor buitengewoon dankbaar. Wel een openluchtschool Verder kwam er een vraag over de plan nen voor een openluchtschool in deze ge- hftfflSHflfHIKES. QflPIOs.MQflttQCN_SIQFZUIGEaS^ gnz.enx,! t HAARDEN en KACHELS I PHILIPS RADIO'S vanaf 98.— r RUTON STQFZUIGERS, alle modellen Gunstige betalingsvoorwaarden -or^wooooc30oocooo«xoc<>ocoooooooooooooooocxxiooo-'rioooo Twee onderwijzers voorkwamen erger Vrijdagmiddag om 5 uur werd de Bever wij kse brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de Heilig Hartschool aan de Galgenweg. De leerlingen waren de school net uit, toen men op de vierde ver dieping der school rook uit de ramen zag komen. Enige onderwijzers snelden naar boven en vonden op de zolder in een ka mer die door de padvinders wordt gebruikt een hevige rookontwikkeling. De isolatie van de centrale verwarming brandde. Met behulp van enige leerlingen die water aan sjouwden localiseerden zij de brand in het vertrekje. Toen de brandweer arriveerde en hun taak overnam, kon men direct be ginnen de isolatie van de rood-gloeiende buizen af te breken. De schade beperkte zich door het kordate ingrijpen der onder wijzers tot één lokaal. De noodzaak van een nieuw kantoorgebouw voor het bedrijf van Gas en Water ia door één der Velsense raadsleden tijdens de vragenstelling rond de gemeentebe groting 1955 in twijfel getrokken. Hierdoor kreeg het college de ongezochte gelegen heid deze voorgenomen nieuwbouw met redenen te omkleden: het oude gebouw (voormalige dienstwoningen, die geleidelijk uitgebreid werden) is veel te klein en bovendien volkomen ondoelmatig. Ettelyke leden van Velsens raad hebben voorgenomen herstel aan de burgemees terswoning Driehuizerkerkweg 18 bespro ken. Een hunner herinnerde er aan, dat dit huis staat op de lijst van culturele bezit tingen. Men kan er een uitstekend gebouw van maken, dienstbaar aan een bestemming verband houdende met de omliggende ge meenten; men kan er echter ook een woon huis voor een burgemeester van maken Het Velsense schouwburgproject is er een van lange adem. Dat er niettemin nog steeds aan gedacht wordt, nu de Lange Nieuwstraat volgebouwd raakt, blijkt uit het antwoord van het college op een desbetreffende vraag uit de raad: de plaats voor een schouwburg blijft daar (aan het Oostelijke eind) gereserveerd, maar de verwezen lijking hangt af van voldoende medewerking van de belanghebbenden en bijvoor beeld de grote industrieën, „waarvan tot dusver niets is gebleken". Wij lessen uitsluitend nieuwe wagens. met Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs V erkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5600 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Het van menige culturele uiting versto ken blijvende Velsen-Noord had een der raadsleden in het geweer gebracht; verga deren in een kleuterschool is een der con sequenties van het ontbreken van een cul tureel centrum. Maar B. en W. antwoor den, dat er een plan is, in dit gemis te voor zien: het wachten is op een advies van de „Velser Gemeenschap". De volkstuintjes hadden eveneens een der raadsleden geïntrigeerd: het college re pliceerde, dat er in 1954 97 volkstuinen zijn uitgegeven: in onderzoek is, of dit in dit jaar weer kan gebeuren. Vervangende grond haast onmogelijk De vervangende grond voor agrariërs heeft eveneens diverse raadsleden bezig ge houden. De wenselijkheid van vervangende grond voor agrariërs, die van hun gronden wor den verdreven door de stedehouwkundige ontwikkeling, moet worden erkend, menen B. en W. Bedacht dient echter te worden, dat in het bijzonder in Velsen In verschil- In dc woningen aan de Geelvinckstraat, die eigendom zijn van de Woningstich ting Velsen, hebben zich opnieuw ver schijnselen .van gaslekkage via het wa- terslot (zwanehals) van de wasbakken op de slaapkamers voorgedaan. Het gasgevaar In deze woningen, dat de Woningstichting Velsen meende te bezweren door een ont- luchtiugspijp op de afvoerpijp te monte ren, is dus nog niet verholpen. Bij een bepaalde wind ontstaat een onderdruk in de afvoerleiding en stroomt een ge deelte van het gas via de afvoerpijp weg, maar komt ook een gedeelte in de slaapkamers. Gas en Water gaat nu in grijpen. Nadat in de woning Geelvinckstraat 109 gasverschijnselen waren geconstateerd de man moest worden overgebracht naar het ziekenhuis is de straat opengebro ken en werden gaten gevonden in de riool buis en de gasleiding. Twee weken na dit geval deed zich hetzelfde verschijnsel in een andere woning voor en opnieuw werd de straat opgebroken. Ook hier werden gaten in riool- en gasleiding gevonden en gedicht. Tien dagen geleden hing in de badcel van deze zelfde woning gaslueht. De gemeente kwam er weer aan te pas en trok een monster vol gas. In de buizen on der de straat vond men bij onderzoek twee gaten. Vijf dagen geleden deden zich in het perceel 103 opnieuw verschijnselen voor. De kinderen hadden gas in huis geroken, toen de ouders een nacht afwezig waren. Toen zij in de ochtend thuis kwamen en ook de gaslueht roken, vonden zij de slaapkamer vervuld van gas ondanks de aangebrachte ontluchtingspijp). De gemeente heeft de straat weer open gelegd en ook ditmaal werden gaten in de gas- en rioolbuizen gevonden. De dienst Openbare Werken deelde ons mede, dat in één geval een gasbuis is ge broken door grondinklinking, waarnaast ook een rioolbuis het begaf. Er is toen direct ingegrepen; van de andere gevallen is deze dienst niets bekend. Inmiddels vernemen wij van de zijde van Gas en Water, dat de Geelvinckstraat geheel on der handen zal worden genomen zodra het weer het toelaat, ook op de plekken waar nog niets geconstateerd is. lende gevallen aanbieding van vervangende grond absoluut onmogelijk is. Ten gevolge van de stedelijke uitleg na de oorlog zal in het geheel plm. 290 ha. agrarisch terrein aan de oorspronkelijke be stemming moeten worden onttrokken, t.w. voor uitbreidingsplannen plm. 88 ha., voor sportvelden plm. 26 ha., voor industrieter reinen plm. 33 ha., voor spoorweg- en ver- keersdoeleinden plm. 143 ha. Onttrokken is reeds 121 ha. Daar de totale oppervlakte van de gemeenet plm. 4981 ha. bedraagt zal dus de onttrekking van agrarische gronden ongeveer 5,8 belopen. Voor het gebied van Velsen benoorden het Noordzeekanaal zijn in dit opzicht nog verder strekkende ontwikkelingen te ver wachten. Zolang het streekplan IJmond- Noord zijn uiteindelijke vorm nog niet heeft bereikt, kunnen geen nauwkeuriger gege vens worden verstrekt. Uiteraard zijn door de ontwikkeling in het gebied van de IJmond de agrari sche belangen in de knel geraakt. Een verdergaande ontwikkeling in die zin moet zeker worden verwacht. Bedacht dient echter te worden dat een weide- bedrljf kan worden uitgeoefend door één gezin op plm. 20 ha., een tuinders- bedrijf door één gezin per plm. li/2 ha., terwql voor de industrie ongeveer als norm kon worden aangehouden dat per ha. industrieterrein 25100 arbeiders tewerk kunnen worden gesteld. Plan voor ontginning Ten aanzien van de mogelijkheden voor ontginning van gronden, in het bijzonder voor bloembollencultuur, zij opgemerkt, dat deze mogelijkheden inderdaad aanwezig moeten worden geacht, gelet op hetgeen terzake na de oorlog is tot stand gekomen. Op diverse plaatsen zijn gronden daarvoor geschikt gemaakt. De gemeente heeft in dit opzicht ook plannen met een terrein nabij de Hagelingerweg. Een paar Velsense raadsleden hebben zich met verwondering afgevraagd, waarom het gemeentebestuur een be- langrijk winkelpand op de hoek van het Marktplein aan een afbetalingsfirma zal verhuren. Zij waren van oordeel, dat afbetaling in Nederland nog niet zo'n gewoonte is geworden als in Amerika en vonden het onjuist, dat de gemeente door deze handelwijze de afbetaling stimuleert. B. en W. geloven niet, dat de bestrij- ding van het afbetalingssysteem, gesteld dat deze tot de bemoeiingen van het ge- meentebestuur behoorde, zou moeten j bestaan in de afwijzing van een (enige) gegadigde voor de huur van dit pand. met de daarbij behorende voorzieningen. Hij vroeg zich af of iedere burgemeester de neiging zal hebben in dit huis te wonen: niet alleen zal een toekomstige burgemees ter hier liefhebberij in moeten hebben, hij zal ook over de nodige middelen daartoe moeten beschikken. Het was voor hem de vraag of een toekomstige burgemeester men moet hier toch altijd rekening mee houden inderdaad deze ruime middelen zal bezitten. Het gevolg zou kunnen zijn, dat men dan dit dure, onrendabele huis zal moeten verhuren aan een particulier. Dit kwam hem ongewenst voor. Enige malen hebben het van de zijde van de bewoner (de burgemeester dus) klach ten bereikt omtrent de toestand, waarin het in- en uitwendige van het pand verkeren. B. en W. hebben een rapport met begroting van kosten samen laten stellen van al dat gene wat in technisch opzicht herstel en verbetering behoeft. Inmiddels is er, blijkens een staatje, sinds 1946 bijna 20.000 aan het gebouw ten koste gelegd voor diverse herstelwerk zaamheden. Weer een ander lid vermoedde, dat in dertijd de huurprijs van het perceel Drie huizerkerkweg no. 18 niet vastgesteld is overeenkomstig de waarde van het gebouw maar op grond van de noodzakelijkheid de Burgemeester behoorlijke woonruimte te bieden in deze door woningnood geplaag de gemeente tot een bedrag, overeen komende met de huur van een behoorlijke burgemeesterswoning. Het leek hem thans gewenst dat de huurprijs in overeenstem ming wordt gebracht met de kosten van het gebouw. Gasberging onder hoge druk, zoals in Beverwijk wordt toegepast,, wordt door het Velsense gemeentebestuur niet overwogen, zegt het college verderop: de uitspraak, dat zulk een gasberging onder alle omstandig heden efficiënter zou zijn, is volgens B. en W. voor tegenspraak vatbaar. Uit een becijfering over de uitkomsten van het gasbedrijf blijkt, dat dit bedrijf in totaal 89.012,98 winst maakte (deels be stemd voor reservefonds, deels voor egali satiefonds om de schommelingen in de gas- prijs op te vangen). Er zij meer licht Men was net helemaal niet tevreden over de verlichting in Velsen: het oude type lantaarnpalen moet nodig eens door nieuwe worden vervangen, meent één der leden. Het college deelt mee, dat de be groting rekening houdt met verdere uit breiding der TL-verlichting. Voorts zal er overwogen worden, de avondverllchting ook des ochtends in te schakelen. Verbetering van de verlichting Duinweg en omgeving kan nog niet plaats hebben, omdat daar een bovengronds net aanwezig is, en het in verband daarmede niet moge lijk is de verlichting te wijzigen of te ver beteren. Zodra de stroomvoorziening aan de Duin weg door kabels zal geschieden, zal deze verlichting worden verbeterd. Verbetering van de verlichting van de Hagelingerweg wacht op de doortrekking van de Vondellaan naar de Hagelingerweg. Als deze doortrekking een feit is, zal ook de verlichting worden verbeterd. Verlichting van de Rijksweg is thans niet mogelijk, daar de Rijkswaterstaat plannen heeft zeer binnenkort de Rijksweg Haar lemVelsen te gaan veranderen. Indien bekend is. welke vorm deze plannen zullen hebben, zal worden nagegaan of het moge lijk is, bedoelde verlichting aan te brengen. In het Kerkpad is geen kabel aanwezig, zodat verlichting daarvan een kostbare zaak is. Waar bovendien dit pad, na gereed komen van de doortrekking van de Vondel laan, zal worden opgeheven, is het niet raadzaam, thans nog een kostbare verlich ting aan te brengen voor een zo kort tijds bestek. Verlichting van de Wijkerstraatweg van het pontplein tot de Corverslaan zal zeer binnenkort geschieden door middel van natrium-lampen; de opdracht is al ver strekt. Plannen voor de verlichting met natrium- lampen van de Wijkerstraatweg vanaf Cor- versla*n tot de overweg zijn in bewerking en zullen zeer binnenkort worden ingediend. bij het college ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 Bijkantoor: Dennenstraat 12 - IJmuiden - Telef. 6200 Vraagt inlichtingen voor avondlessen in VERKEERSTHEORIE en AUTOTECHNIEK Voor ledereen gratis. De huidige waterwinplaats inclusief de 10 nieuwe bronnen, waaraan thans nog wordt gewerkt zal voor de eerste jaren voldoende zijn voor de waterbehoefte van de groeiende bevolking, meent het college; de bronnen te Driehuis vertonen nog geen tekenen van verzilting, maar de bronnen op het terrein van het gasbedrijf zijn ge heel verzilt en verzand en zullen worden verlaten. De bronnen op het terrein van het Waterleidingbedrijf zijn, vooral de laatste jaren, sterk opgelopen in zoutgehalte, zodat de waterwinning steeds meer in de rich ting Driehuis verlegd zal moeten worden. Aldus het antwoord op vragen uit de raad. Aansluiting op de Lek-waterleiding wordt niet overwogen, daar geen gelegen heid bestaat dit water in het duingebied ta infiltreren. Overigens is een uitgebreid onderzoek in samenwerking met het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening gaande over de waterwinning en de zuivering van het water, waarvan de resultaten te zijner tijd aan de raad zullen worden bekend gemaakt. Grotere brandweerkazerne Een lid had geconstateerd in de toelich ting op de post 154 „Aankoop van brand- blus- en reddingsmiddelen," dat een aan- vullend crediet is geraamd van 100.000 voor een brandweergarage. Daar reeds 160.000 voor dit doel is uitgetrokken wilde het ingelicht worden wat de oorzaak is van deze geweldige aanvulling. Daar de materiaalprijzen en de lonen niet in zo grote mate zijn gestegen, veronderstelde het, dat er een grotere garage gebouwd wordt. Wat juist is, blijkens het antwoord: de BB vraagt nogal wat extra ruimte en bovendien zou de kern van de beroeps brandweer er gehuisvest moeten worden, terwijl bovendien de mogelijkheid over wogen wordt in de dan ontstaande brand weerkazerne het totale materieel te con centreren. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 In de staalfabriek: Vrijdag was men in de staalfabriek der Hoogovens bezig de stapelkamer van oven 5 met nieuwe vuurvaste steen te bekleden. Deze stenen werden aangevoerd door mid del van een glijgoot, die hellend was op gesteld. De goot gleed op een gegeven mo ment aan de hoogste kant van de helling van haar steunpunt; het gevaarte kantelde en viel, waarbij de 41-jarige arbeider van de havenstichting tussen goot en vloer be kneld raakte. Met een gebroken rechterenkel is B., die in Santpoort woont, in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. (Van een redacteur) De moeilijkheden, die zich rond de woningbouw zijn gaan concentreren als gevolg van de steeds hoger oplopende bouw kosten moeilijkheden, die zich In de loop van 1954 open baarden hebben geleid tot een zekere vertraging in Velsens nieuwbouw. Dit is, zoals gisteren al uit onze publicatie aan gaande de antwoorden uit B. en W. op de vragen over de ge meentebegroting, aanleiding geweest tot een voor de aannemers niet aanvaardbare bouwprijs, althans niet in zoverre aanvaard baar, dat het rijk er weer op zün beurt mee accoord kon gaan. Wij vernemen thans uit wei-ingelichte kring, dat de woning toewijzing hiervan geen al te grote nadelen zal ondervinden. Het is zelfs zo, dat de verplichtingen, die Velsen bezat jegens de industrieën wat het huisvesten van nieuwe arbeidskrachten betrof, is opgeheven op die voor de groep Oostgroningse arbei ders van de Hoogovens. Dat wil dus in de praktijk zeggen, dat het tegoed van Hoogovens in de gemeente Velsen, uitgeput is op de kleine groep Oostgroningers na. Inmiddels heeft de ge meente Velsen voor intern gebruik een percentage-verdeling vastgesteld, waarin dus de jonggehuwden, de migratie-groepen en de andere woningzoekenden naar bepaalde normen worden beoordeeld. W'ü vernamen, dat deze normen voor de huis zoekenden gunstiger zijn dan ooit te voren. Hetgeen uiteraard niet zeggen wil, dat er binnenkort geen woningnood meer zal zijn in Velsen. De jonggehuwden krijgen evenwel een niet te onderschatten steun aan de politiek van de overheid om de duplexwoningen te hunnen behoeve te laten ontruimen door de gezinnen met kinderen en dezen aan betere huisvesting te helpen. Inmiddels wordt de woningbouwpoli- tiek der gemeente wel eens doorkruist door particuliere bouwers, die „op de specula tie" bouwen. De gemeente houdt ten op zichte van de toewijzing dezer woningen (het verstrekken der huisvestingsvergun- ningen) echter strak vast aan het oude principe, dat alleen zij, die in Velsen no dig zijn, voor woonruimte in aanmerking komen. Daarbij zullen huurders, die ko pers worden, graag geholpen worden, om dat daardoor meestal het (oude) huur huis vrij komt. In 1961 is Velsen klaar Wat thans in aanbouw is (554 huizen in totaal) kan dus allemaal door de ge meente zelf worden toegewezen en als de sterke hoop, dat binnenkort voor de in de aanhef genoemde moeilijkheden een op lossing komt, in vervulling gaat, zal er met spoed aan de afwikkeling van Velsens verrijzenis en Velsens uitbreiding gewerkt kunnen worden. Een voorzichtige schatting brengt ons aan de hand der overheidsgegevens bij een totaal aantal van 3000 huizen, die Velsen nog zal moeten bouwen om de diverse open plekken binnen de gemeente grenzen op te vullen: de gilden in Velsen- Noord, Duinwijk en langs de Willebrord- straat en de Lange Nieuwstraat in IJmui den, langs de Hagelingerweg in Santpoort en uiteraard ook op door de particuliere woningbouw aan de kopen gronden. In 1961 of daaromtrent kan de stad aan de zee dan voltooid zijn. De gemeente heeft hier een stevige vin ger in de pap, de woningbouwvereni gingen niet minder. Zo heeft de Coöpe ratieve Woningbouwvereniging architect W. H. J. Hoosemans aangetrokken, de wo ningbouwvereniging „Eigen Haard" is via de Nationale Woningraad bezig en de Katholieke Woningbouwvereniging heeft eveneens plannen om in Duinwijk te bou wen al is de kogel daar nog niet geheel door de kerk. Indertijd meldden wij al, dat deze drie corporaties van B. en W. toestemming kregen samen ruim 300 nieuwe huizen te bouwen. (Het worden zowel étage- als eensgezinswoningen.) Duren arcadenbouw De „finishing touch" in het Velsense stadsbeeld zal in niet geringe mate be vorderd worden door twee belangrijke projecten: het Plein 1945, dat zoals wij meldden nu ov j)apier zijn beslag heeft gekregen en ae insnoeringen van de Lange Nieuwstraat op twee plaatsen met vier hoogbouwblokken, die het systeem can de arcadenbouw in het stadsbeeld zidlen brengen. Dit wordt een dure bouw, maar ten slotte acht de gemeente het de hogere uit gaven waard, waar het de afzondering en verfraaiing van de hoofdstraat raakt en tenslotte beschikt de overheid óók nog over een fonds voor verfraaiing der ge meente. Duinwijk wordt riant De nieuwe Duinwijk, die zal aansluiten op het Gijzenveltplantsoen en zich tot de havenkommen zal uitstrekken, wordt aan de westkant van IJmuiden een riante woonwijk: de laagbouw zal hier omkranst worden door een gordel van hoogbouw in drie en vier woonlagen. De voornaamste straat wordt de Pla- netenweg, waarmee de sterrenwereld in de naamgeving der Velsense straten ge ïntroduceerd wordt; een Pleiadenplant- soen gaat het centrum vormen en tevens ruimte bieden voor bijzondere gebouwen als scholen en kerken en voorts is, in aan sluiting op de Havenkade de Orionweg geprojecteerd, waar flats van drie woon lagen gebouwd zullen worden. De drie sportvelden, die Duinwijk rijk zal worden, komen zoals eveneens al eer der is gemeld, op een compost-onderiaag, waarvan de gemeentereiniging de leveran cier was.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10