Weerbericht Actie tegen herbewapening in het W est-Duitse vakverbond Waarschijnlijk brokstukken van een vroegere planeet Deskundigen bespreken het Franse wapenpooi-project Diplomaat overleden Beierse vakbond rebelleert tegen de leiding „die niets heeft gedaan" Vragen over liftverbod Het woord is aan Loslopende vuurbol boven Haarlem Bonn zal zich heden nader verklaren Begrotingstekort in de V.S.: 2,4 milliard Nicaragua interneert twee vliegtuigen Eerste proefvaart van atoomonderzeeboot 69e JAARGANG No 162 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 JANUARI 1955 VELSER Haarlems Dagblad EDITIE 299e JAARGANG No 9 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De derde president. Defensie krijgt 65 percent van de totale uitgaven Scherpe koersdaling op de New Yorkse beurs Vliegers stegen in Costa Rica op Nautilus heeft 160 passagiers Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OP1ECHTE HAARLEMSCHE COURAMT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen is Maandag te Londen overleden. Hij heeft, zelfs voor deze tijd waarin zoveel mensen zolang blijven, wel een buitengewoon hoge leeftijd bereikt. Hij is 94 jaar geworden. De eerste markante data in het levensbericht van zulk een man liggen in een wonderlijk ver verleden: er zijn negenenzestig jaar ver streken sinds hij te Groningen, waar hij geboren was en gestudeerd had, promo veerde op een dissertatie over het Suez- Kanaal. Dat was toen ongetwijfeld een onderwerp dat sterk in de belangstelling stond, want het in 1869 door de Franse Keizerin Eugénie plechtig geopende ka naal, de schepping van haar neef Ferdi nand de Lesseps, was nog jong. De Marees van Swinderen ging in diplomatieke dienst; hij was later achtereenvolgens Nederlands gezant te Boekarest,te Belgrado,te Washing ton en in Mexico City. Daarna werd hij minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Heemskerk, bleef dat vijf jaar en werd toen tot gezant te Londen benoemd. Vierentwintig jaar lang, tot hij op zijn 77ste aftrad, zou hij ons land bij „the Court of St. James" dat is de officiële aanduiding vertegenwoordigen. Pas in 1937 kwam dit einde van zijn diplomatieke loopbaan; hij werd toen president van de Anglo- Batavian Society die ook de Engels-Neder landse betrekkingen dient. Als gezant had hij die ongetwijfeld voortreffelijk bevor derd. Zijn tijd was een andere, ook in de diplo matie, dan de huidige. Al opende die tijd met het tijdvak van de eerste wereldoor log, dat ook voor ons gezantschap vele problemen en moeilijkheden opleverde Nederland zelf voerde nog niet de actieve buitenlandse politiek, waarin het pas na de tweede wereldoorlog tenvolle betrokken zou worden. Wel leidde Van Swinderen, tijdens de onderhandelingen over de Vrede van Versailles in 1919, de Nederlandse delegatie die bij de vredesconferentie op trad inzake herziening van de verdragen van 1839: de netelige kwesties betreffende de Schelde. Zijn mede-gedelegeerde was een onzer grote juristen uit het verleden: prof. mr. A. A. H. Struycken. Het was een moeilijke missie en Nederlands positie als neutraal-gebleven mogendheid temidden der ex-oorlogvoerenden was niet sterk. Men slaagde erin de vele klippen te om zeilen, nadat de situatie op een kwaad moment dermate critiek geworden was, dat de delegatie het nodig had geacht, plotse ling naar Nederland te vertrekken. Een paar weken later keerde zij terug en wer den de onderhandelingen der commissie van-zeven, waarin vijf grote mogendheden met Nederland en Beleië zitting hadden en die „le différend hollando-belge" moest pogen op te lossen, hervat. Als gezant te Londen heeft de Marees van Swinderen alleen al door zijn persoon lijkheid veel voor ons land gedaan. Hij „kende iedereen". Hij was een levendig, steeds opgewekte kleine man, vol humor en schranderheid en hij begreep de Engelse aard als maar zeer weinige buitenlanders. Niet alleen stond hii in Londen hoog in aanzien, maar bovendien behoorde hij tot degenen met wie de Engelsen bij voorkeur •in contact kwamen. Als Nederlands dag bladcorrespondent te Londen heb ik dat na de eerste wereldoorlog jarenlang kunnen waarnemen: als journalist heb ik boven dien ervaren hoe onze gezant de betekenis en de taak van Pers en onenbaarheid be greep en daarnaar handelde. Hij behoorde tot die overheidspersonen aan wie men als journalist herinneringen van erkentelijk heid en respect bewaart, waarvan mer. gaarne wil getuigen. Bij zijn heengaan doe ik dat dan ook. De verstandhouding tussen Overheid en Pers is te allen tijde een zaak van publiek belang; in de tijd waarin de Marees van Swinderen gezant was ontbrak daar meer aan dan tegenwoordig. Hij zag het helder, hij verborg zich niet in onno dige zwijgzaamheid en hij had een hekel aan gewichtig gedoe: een man met een eigen standpunt en een altijd levendige en actieve opvatting van zijn taak. Groot verdriet is hem in zijn lange leven niet bespaard gebleven: de schok van het verlies van zijn enige zoon, op jeugdige leeftijd, trof hem zwaar. Zelf werd hij later tweemaal ernstig gewond bij verkeerson gevallen; zijn grote vitaliteit hielp hem bij ongewoon snel herstel. Éen man die zij, die hem gekend hebben, niet zullen ver geten. R. P. Het aantal schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot is. vo'gens gegevens van het CBS, in 1954 met 32 stuks gestegen tot 1337 per 1 Januari 1955. BONN (ANP) De radicale vleugel van het West-Duitse vakverbond (D.G.B.) heeft een nieuwe poging gedaan om het zes miliioen leden tellende verbond in zijn geheel op te nemen in de socialistische campagne tegen een West-Duitse bewapening. In Beieren, waar het vakverbond doorgaans de sterkste anti-militaristische geluiden laat horen, heeft de organisatie zelfs besloten een volksstemming over de bewapening te eisen. Het is de eerste maal, dat zulk een stemming door een niet-communistische organisatie in de bondsrepubliek wordt verlangd. Een volksuitspraak in Beieren wordt mogelijk, wanneer 25.000 kiezers haar wensen en het tiende deel der kiezers zich er voor uitspreekt. Daar het Beierse vakverbond bijna een miliioen leden telt, heeft het de mogelijkheid zijn wil door te zetten. De anti-militaristen, die in de Beierse vakbonden de boventoon voeren, hebben gedreigd zich niet te zullen neerleggen bij de naar hun mening te slappe houding, die het algemeen bestuur van de D.GJ3. inzake de bewapening aanneemt. Reeds in 1952 heeft de Beierse vakbond een onvoor waardelijke afwijzing van alle bewape ningsplannen verlangd en het vorige jaar in Frankfort gehouden congres van de D.G.B. heeft zich bij deze afwijzing aan gesloten. Op het Zondag in München gehouden vakbondscongres zijn echter heftige ver wijten tot de leiding van het algemeen vak verbond gericht. Deze golden in het bijzon der de voorzitter van het verbond, de so cialist Walter Freitag. Deze zou niets heb ben gedaan om de anti-militaristische Frankfortse verklaring practisch tot gel ding te doen komen. De Beierse vakbond is tegen de federale leiding van het vak verbond in opstand gekomen. Men eist, dat de D.G.B. alle wettig geoorloofde middelen te baat zal nemen om in het uur van de beslissing tegen de bewapening te velde te trekken. Slechts met algemene staking wordt niet gedreigd. Men wil evenwel in alle negen landen der bondsrepubliek een volksuitspraak afdwingen. Voorts willen de Beierse vakbondsleiders zoiets als een opmars naar Bonn organiseren. Zij predi ken een buitengewoon congres van de D.G. B. in Bonn met het uitsluitende doel tegen de bewapening te protesteren. Binnen de vakbonden willen zij voorts een geheime stemming over de bewapeningsplannen uit lokken. Voorts eisen zij onder meer dat de D.G.B. zijn millioenenbezit in de schaal zal wer pen, teneinde een voorlichting van het volk over de gevolgen der militarisatie moge lijk te maken. Uiteraard wil men daarnaast de medewerking van het vak verbond aan alle voor de bewapening no dige wetten onthouden. De felste tonen werden op het München- se congres aangeslagen door een van de theoretici van de D.G.B., dr. Victor Agartz, die alle bewapeningsplannen uit den boze achtte, omdat de Sovjet-Unie er niet aan zou denken een militaire overval op West- Europa te plegen. Volgens Agartz moesten de vakbonden zich met alle macht tegen de bestaande plannen te weer stellen, aange zien deze een vermindering van de levens standaard met zich zouden brengen en daarom de Westelijke voorsprong op de Sovjet-Unie zouden verminderen. Bo vendien zouden volgens Agartz de Duitse militaire leiders het gevaar voor een „feu dale" ontwikkeling der verhoudingen in de industrie nog vergroten. Deze ontwikke ling was, aldus de spreker, reeds ingeleid door de vele vrijwillige sociale zorgen der bedrijven voor hun personeel, door de bouw van fabriekswoningen enzovoort, waardoor de arbeiders dreigden van hun vakorganisatie vervreemd te raken. De Beierse actie, die nog bekrachtigd werd door de overdracht der leiding van het landelijke verbond in radicale handen, heeft in Bonn groot opzien gebaard. Men wacht met spanning af welke invloed zij zal hebben op de stemming in de overige landelijke bonden, die in de komende twee maanden hun congressen zullen houden. Van overal komen uit de vakbonden zeer radicale geluiden en men vraagt zich af, of de centrale leiding van de D.G.B., die getracht heeft een gematigde koers te stu ren en zich zoveel mogelijk van politieke avonturen te onthouden, in staat zal zijn de storm het hoofd te bieden. Walter Frei- Ricardo Arias Espi- nosa, met de presi dentiële sjerp om de hals, verlaat hier het gebouw van de Pana mese Nationale Ver gadering in de hoofd stad van dat land, 'vaar hij als nieuwe president van Panama ■verd beëdigd. Hij verd daarmee de ierde president van Panama in een maand tijd, als opvolger van lose Ramon Guizado, iie op beschuldiging 'an medeplichtigheid •an de moord op zijn oorgangerpresident lemon, is gearres- eerd. 'ntussen is bekend •eworden dat licht in 'e moordzaak is ge bracht door een 18- irig schoolmeisje, 'at de politie de tip ad gegeven dat haar rerloofde, een Guate- nalaanse cadet, de ïesmokkelde tommy- lun had verkocht naarmee de moord •cpleegd was. Het neisje heeft recht op b\jna 400.000 gulden lan beloning. tag heeft nog onlangs besprekingen met Adenauer gevoerd. Daarbij heeft de bonds kanselier zonder twijfel getracht een posi tieve medewerking van de grootste orga nisatie der bondsrepubliek aan de opbouw van het Duitse leger te verkrijgen. Her haaldelijk heeft men in regeringskringen te verstaan gegeven, dat men zulk een medewerking dringend nodig acht tenein de interne risico's bij de bewapening uit de weg te kunnen gaan. Het vakverbond staat naar het schijnt voor een ernstige strijd over de vraag of deze medewerking kan worden gegeven. Het Beierse voorbeeld stemt daarbij, naar het oordeel van politici in Bonn, weinig bemoedigend. De vakbond der metaalbewerkers heeft zich reeds bij de Beierse actie aangesloten en in Dortmund een motie tegen de be wapening aangenomen. Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter heeft de minister van Oorlog schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat op 13 Januari een persbericht is verschenen, waaruit moet worden geconcludeerd, dat voor de militaire overheid bij het hand haven van het liftverbod alleen militaire overwegingen mogen gelden en daarbij enig „menselijk stadpunt" niet kan worden ingenomen? 2. Zo dit bericht inderdaad juist is, wil de minister dan duidelijk maken, waarop dit standpunt is gebaseerd en tevens of hij deze opvatting ook tot de zijne maakt? 3. Mocht dit laatste inderdaad het geval zijn, is de minister dan niet van mening, dat er een tegenstelling bestaat tussen zijn verklaringen bij het debat over het liftverbod en het thans door hem ingeno men standpunt? 4. Wil de minister een volledig inzicht verschaffen in de wijze, waarop het liften thans mogelijk wordt gemaakt, en ook mededelen, hoe de gang van zaken in de garnizoensplaatsen en in het bijzonder ook in 's-Gravenhage is geweest? Het persbericht waarvan hierboven sprake is, verscheen in het Algemeen Dagblad en luidde als volgt: „MILITAIREN ZIJN MILITAIREN EN GEEN „MENSEN" ..Dit is het standpunt dat naar ver luidt generaal Hassehnan, chef van de generale staf van de landmacht, in neemt tegenover menselijke overwegin gen bij de lifter ij. Bovendien is de generaal verontwaar digd over wat hij noemt: „inmenging van de burgerij in een interne aangele genheid van het leger". En nu beginnen straffen te vallen. Terecht' Dat zal wel aan minister Staf ge vraagd worden!" DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Lichtenberg: Het is welbekend dat de kwartier tjes langer duren dan de kwar tieren. Een recente opname van Prinses Margriet, die morgen 19 Januari haar twaalfde verjaardag viert. (Foto Meyboom) (Van onze sterrekundige medewerker) Ook boven Haarlem is gisteravond om streeks acht uur de vuurbol te zien ge weest, waarvan de Sterrenwacht te Utrecht meldingen binnenkreeg uit verschillende pkratsen in het land. De eerste berichten spreken van een bol zo groot als de zon en ook even helder als de zon. Beschrijvingen van de kleur lopen uiteen. De een zegt dat hij een blauw-groene kleur waamam, de ander spreekt van oranje-geel. Dat behoeft niet te wijzen op onbetrouwbaarheid van de waarnemers: vuurbollen vertonen dik wijls verschillende kleuren. Het komt wel voor dat de kop blauw-groen is en de staart oranje-geel, of ook wel omgekeerd. Doordat de meldingen over de waarnemin gen maar zeer schaars zijn, is het moeilijk de identiteit van deze vuui-bol vast te stel len. De Utrechtse Sterrenwacht, afdeling Werkgroep Meteoren, ziet met belangstel ling brieven tegemoet van mensen, die deze blijkbaar zeer heldere meteoor heb ben gezien. Een vuurbol is in principe niets anders dan een gewone vallende ster, maar door het veel grotere formaat is het proces van molecuulsplitsing, dat zich hier bij voordoet, veel omvangrijker en de bij behorende lichtflits is dus veel helderder. (Van onze correspondent in Parijs) De conferentie tussen de zeven landen van de West-Europese Unie om het Franse plan inzake een gemeenschap voor de Euro pese wapenindustrie aan een onderzoek te onderwerpen, is in het Palais de Chaillot begonnen. Voor de zes landen die al tot de NAVO behoren, namen de permanente ver tegenwoordigers bij de NAVO aan het overleg deel. Voor ons land is dat jhr.mr. A. \V. L. van Starkenborg Stachouwer. West-Duitsland, dat nog geen officieel lid is van de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie, heeft zijn minister van Economi sche Zaken. prof. Erhard. afgevaardigd. De eerste zitting, volgens toerbeurt gepresi deerd door de Luxemburger Hommel, was voornamelijk gewijd aan een uitvoerige uiteenzetting van de Franse afgevaardigde Alexandre Parodi. Vandaag komt Erhard aan het woord. Men kan niet zeggen dat deze conferen tie van deskundigen voor Frankrijk onder een gelukkig gesternte is begonnen. Het plan van Mendès-France heeft tot dusver weinig geestdrift in de overige hoofdste den verwekt, al schijnt het scepticisme dan ook nergens zo'n afwijzend karakter als in Londen en Den Haag te dragen. De reis naar Italië en Duitsland van Mendès- France moet, wat deze besprekingen be treft, niet helemaal vruchteloos zijn ge weest. Rome schijnt zich te hebben laten paaien een Italiaan schijnt het presi dium van een der top-organen in het voor uitzicht te zijn gesteld en bondskanse lier Adenauer heeft zich veel minder af kerig betoond dan in Parijs eerst wel werd gevreesd. Daarentegen schijnt minister Er hard, die hier beschouwd wordt als de ver tegenwoordiger van de Duitse zware in dustrie, enige bezwaren te koesteren tegen dirigistische tendenzen, welke hij in het Franse plan zou hebben opgemerkt. Hem wordt bovendien een voorstel toegeschre ven voor een nieuw clearingsysteem voor de wapenindustrie om te voorkomen dat het bestaande Europese handelsverkeer op den duur door een herleefde intensieve wapenproductie te sterk zou worden be ïnvloed. In Franse regeringskringen wacht men met belangstelling af uit welke hoek de wind zal waaien. Van de rede van Erhard kan veel afhangen. Men merkt met enige omzichtigheid nogmaals op dat het memo randum van 3 Januari, dat als basis voor de conferentie dient, geen document is dat in zijn geheel behoeft te worden aange nomen. En men schijnt er zelfs al bijna vrede mee te hebben dat alle boven-natio- nale elementen in het plan overboord zou den worden geworpen. Het plan zou zich dan beperken tot de coördinatie van de wapenproductie en de standaardisatie van het materiaal en daar tegen kunnen zelfs de Engelsen weinig bedenkingen hebben. Men hoopt dat Washington zich mettertijd bereid zal tonen ook de distributie van Amerikaans wapentuig aan het nieuwe orgaan op te dragen. Men voorziet dat de conferentie weken, zo geen maanden, duren zal. Aan het eind van deze week worden de zittingen al on derbroken, omdat vanaf Maandag de mees te gedelegeerden aan de NAVO-conferen- tie over economische aangelegenheden zul len deelnemen. Wanneer het werk voldoen de is gevorderd zullen de zeven ministers de resultaten bestuderen. Mendès-France hoopt dat daar niet al te veel tijd overheen zal gaan. Binnenkort zal de Senaat op zijn beurt de accoorden van Parijs behandelen. En een wapenpool is voor vele Europeanen in beide Franse Kamers de onmisbare sluitsteen van het bouwsel, dat Mendès- France heeft ontworpen om West-Duits land opnieuw te bewapenen. BRUSSEL (ANP) Bij een beschou wing van zijn Nederlandse correspondent over het Franse plan vraagt La Libre Bel- gique zich af of de overeenstemming der Nederlandse en Belgische standpunten wel zo perfect is als men in Den Haag beweert. Het schijnt, aldus het blad, dat de opvat ting van de Belgische regering ten aanzien van het Franse plan veel minder radicaal is dan de Nederlandse. Het vreemde van deze verschijning is dat er in deze tijd van het jaar helemaal geen zwerm meteoren in de buurt van de aar de is. De deskundigen neigen dan ook naar de mening, dat dit een zogenaamde loslopende vuurbol is geweest. Er is namelijk reden voor de veronder stelling dat er fwee categorieën vuurbollen bestaan. Verschijnt een vuurbol in een tijd dat er ook andere vallende sterren te ver wachten zijn, zoals bij voorbeeld tijdens het seizoen van de Perseïden, begin Augus tus, dat in het redelijk, aan te nemen dat ook die vuurbol behoort tot het „afval- gruis" van de komeet, waarvan ook de overige vallende sterren deel hebben uit gemaakt. De vuurbol van gisteravond ech ter behoort waarschijnlijk thuis in de an dere categorie. Vermoedelijk is het een brokstukje geweest van die uit elkaar ge plofte planeet, die eens tussen Mars en Ju piter stond. Met andere woorden: een pla netoïde dus, die door de een of andere sto ring te dicht in de buurt van de aarde is geraakt en zo tenslotte in onze atmosfeer aan haar einde is gekomen. WASHINGTON (A.F.P.) De grote lij nen van de begroting voor 1955/'56, die president Esenhower bij het Congres heeft ingediend, zijn de volgende: De totale uit gaven worden begroot op 62,4 milliard dollar (1.1 milliard minder dan voor 1954/ '55) en de inkomsten op 60 milliard (1 mil liard meer dan voor 1954/'55), Er is dus een tekort van 2.4 milliard dollar; de uit gaven voor „de voornaamste programma's voor de nationale beveiliging" zijn ruim 40,5 milliard dollar. Dit is 65 percent van de totale uitgaven. De militaire uitgaven zijn als volgt on derverdeeld: 34 milliard voor het departe- ment van Defensie (tweederde van dit be drag is bestemd voor de ontwikkeling van de luchtmacht en de daarmee samenhan gende programma's); 2 milliard voor de atoomprogramma's; 4,7 milliard voor uit gaven uit hoofde van de programma's voor wederzijdse beveiliging, „daarbij inbegre pen een program voor Azië". De militaire hulp aan de NAVO-landen is verlaagd. Er wordt geen enkele belastingverlaging in uitzicht gesteld, gezien het tekort op de begroting. De president vraagt zelfs annu lering van de belastingverlagingen die in het begrotingsjaar 1955/'56 automatisch van kracht zouden worden. Ik hoop, aldus de president, dat wij spoe dig kunnen beginnen het militaire mate rieel te leveren, dat de nieuwe Duitse strijdkrachten nodig hebben. Een bedrag van 630 miliioen dollar is uitgetrokken voor steun aan landen, die hun eigen mi litaire lasten niet kunnen dragen. De mili taire hulp aan Formosa, Japan en „zekere andere Aziatische landen die op het ogen blik hulp ontvangen", zal worden voortge zet. Voor zuivere economische hulp is in de begroting 725 miliioen dollar uitgetrokken. De president zegt, dat de meeste Europese landen het thans zonder deze hulp kunnen stellen. NEW YORK (Reuter) Als gevolg van twee verkoopgolven is de martktwaarde der te New York genoteerde aandelen Maandag met ruim 3 milliard dollar gedaald. WASHINGTON (Reuter) De commis sie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OA.S.) heeft haar hoofdkwartier te Washington doen weten, dat wtee van de vliegtuigen die Co6ta Rica caanse steden aanvielen, op het vliegveld Rivas in Nicaragua met hun bemanningen zijn geïnterneerd. Waarnemingsvliegtuigen van de commis sie, die een week geleden naar Costa Rica werd gezonden om een onderzoek in te stellen naar de aanval op dat land, hadden drie vliegtuigen zien vertrekken uit La Cruz, een stad die in handen van de op standelingen is. Het derde toestel was niet meer teruggezien. De Costa Ricaanse regering heeft via haar ambassade te Washington een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de regeringstroepen de weerstand der opstandelingen die het land zijn binnenge vallen hebben gebroken en thans de haar den van verzet opruimen. Volgens de president van Nicaragua, So- moza, is het verkopen van vier jachtvlieg tuigen en een transportvliegtuig aan Costa Rica hetzelfde als „een gevaarlijk wapen in handen van een krankzinnige geven". Naar zijn mening hebben de Verenigde Staten en de O.A.S. een grote fout gemaakt door de vliegtuigen te zenden. President Figueres van Costa Rica zou de vliegtuigen tegen Nicaragua kunnen gebruiken, dat niet over luchtverdediging beschikt. So- moza zeide verder, dat de commissie van de O.A.S. haar bevoegdheden heeft over schreden. Wel heeft hij „onbeperkte mede werking" aangeboden. De O-AS.-commis sie begint vandaag met haar onderzoek in Nicaragua. De Costa Ricaanse legerleiding heeft bevestigd dat Teodor Picado, de leider van de opstandelingen Zaterdag is gesneuveld bij felle gevechten in het gebied van Santa Rosa. Dit is ook bekendgemaakt door de radio van de opstandelingen. Buitenlandse waarnemers in Costa Rica geloven, dat de opstandelingen hun heer schappij in de lucht hebben verloren. Sedert het begin van de vijandelijkheden zijn twee van hun vliegtuigen verloren gegaan. GROTON (Reuter) De Amerikaanse atoom-onderzeeboót „Nautilus" is uit de haven van Groton in de staat Connecticut gevaren voor haar technische proefvaart. De marine deelde mede, dat het vaartuig op de proefvaart door atoomenergie wordt voortbewogen. „Dit is de eerste maai dat een voer- of vaartuig door atoomkracht wordt voortbewogen", aldus een Ameri kaanse marineofficier. De proeven zullen worden genomen in de Long Island Sound. De marine deelde mede, dat er ruim hon derd mensen van de marine en ruim zestig burgerdeskundigen aan boord van de „Nautilus" zijn. Aan burgers werd niet toe gestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de marine met journalisten aan boord bleef op vrij grote afstand van de „Nautilus". (van hedenmorgen 7 uur) s toestand ■5 i - V w - v -r a o E Srn ES %C 5 55 53 Stockholm licht bew. WNW 6 -12 0 Oslo mist WNW 2 -15 0 Kopenhagen zwaar bew. ZW 14-1 0 Aberdeen onweer NW 9 0 3 onbewolkt W 6-4 3 onbewolkt W 4-2 0, Amsterdam licht bew. W 5 -2 13 Brussel zwaar bew. W 4-10 licht bew. NW 7 10 geheel bew. NNO 7 5 18 regen ZZO 2 5 10, half bew. W 12 13 0 licht bew. ZZW 8-4 3 licht bew. windstil -9 0 sneeuw OZO 5-3 1 sneeuw WNW 5-3 8 regen O 2 4 12 geheel bew. OZO 2 3 0 sneeuw ZO 5-3 2 zwaar bew. W 4-3 0 regen ZO 11 13 1 Dublin Londen Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Neerslag laatste 24 uur. rxxrrxx r» «xcooooocoooocoooccoooonoooc WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele sneeuw buien. Aanvankelijk langs de kust nog harde,overigens krachtige tot matige wind tussen Noord-West en West. Aan de kust temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. In het binnenland van nacht en morgenochtend lichte tot ma tige vorst Morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. 19 Januari Zon op 8.41 uur, onder 17.05 uur. Maan op 5.12 uur. onder 12.51 uur. Maanstanden 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 Januari Hoog water: 11.10 en 23.55 uur. Laag water: 6 26 en 19.00 uur. Woensdag 19 Januari Hoog water: 12.29 en uur. Laag water: 7.43 en 20.15 uur. 8 gcoaaxx3xec<»cctxicx»üOOTi:oococuooc'.'ox..faoccQixoooc»»

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1