Smits zeeslepers leveren tienduizenden paardekrachten -Thalia- Beverwijk voelt iets voor een stadsbus Kennemer t Lantaarn Visserij-varia J Havenberichten Gele Zee, pendant-in-kracht van de Noord Holland, de derde van de vloot VRAAG EN ANTWOORD Zwembad is moeilijker Old Clothes New Heemskerk „Roman en krant" Wijk aan Zee 6 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Columbia" was sterker „De grote Caruso" in Thalia DRY CLEANING ONLY Vurige liefde „De vluchteling" bij „Tavenu" Bond voor veilig verkeer Strijkers Onberijdbaar WOENSDAG 19 JANUARI 1955 DE SLEEPBOOT, die hier in volle vaart de nieuwe Rotterdamse Waterweg opstoomt, is de „Gele Zee" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. Van de 19 sleepboten waarover deze maatschappij beschikt is het wat de sterkte aangaat de derde. Nummer één is met 4200 pk de „Zwarte Zee", dan volgt de „Thames" met 3000 pk en dan de „Gele Zee", waarvan de diesel electrische installatie maximum 2200 pk kan op brengen. Een speciaal kenmerk van de „Gele Zee" is, dat het type afwijkt van de andere sleepboten en dat komt doordat de ..Gele Zee" afkomstig is uit de Verenigde Staten. Het schip kwam in 1942 gereed bij Defoe Shipbuilding Company te Bay City, dat gelegen is aan de Saginauw Baai in Michigan en was aanvankelijk de marine sleepboot „Destiny". Onder die naam beleefde het nog drie oorlogsjaren en bleef daarna in de vaart tot in 1950, toen de sleepboot naar Hong kong verhuisde waar Mollers Towages Ltd. als eigenaar optrad. De eerste naam, die de sleepboot in Hong- kreeg was „Frosty Moller" om kort daarna gewijzigd te worden in „Christine Moller". In 1951 kwam het schip naar ons land. Aangekocht door de N.V. „Hol land", Mij. tot het uitvoeren van Scheepstransporten Bergingswerken te Haarlem, werd de „Christine Moller" de derde en tevens de grootste sleepboot van deze op 20 Ja nuari 1950 opge richte, dus jeugdige rederij. Men beschik te al over de „At lantis" en de „Ellis" en de „Christine Mol ler" werd verdoopt in „Oceanus". De sche pen hebben slechts enige jaren voor de maatschappij geva ren. De eerste sleep boot, waar men af stand van deed is de „Ellis" geweest, die in 1952 naar het buitenland werd verkocht. De beide andere sleepboten veranderden in 1953 van eigenaar. L. Smit Co. vulde haar vloot er mede aan. De „Atlantis" ken nen we thans als „Goeree" en de „Oceanus" kwam als „Gele Zee" in de vaart, tweede leepboot van die naam. Gelijke sterkte Hoe groot is de „Gele Zee"? Wat inhoud betreft is het vaartuig 36 ton groter dan de „Noord-Holland", de lengte en de sterkte zijn gelijk. De „Gele Zee" meet 550 bruto reg. ton. De lengte over alles gemeten bedraagt 43.59 m, de lengte tus sen de loodlijnen 41.40 m, de breedte 10.08 m en de holte 4.44 m. De voortstu wing geschiedt door 2 dieselmotoren voor de aandrijving van 2 dynamo's die teza men 2200 pk ontwikkelen en het schip een snelheid van 14 mijl geven. Bij een bun kercapaciteit van 170 ton heeft de sleep boot een radius van 14.000 mijl. Na twintig jaar In het bezit van de „Zwarte Zee", „Oost zee", „Rode Zee", „Noordzee" en „Witte Zee" kreeg Smit in 1953 weer een „Gele Zee" er bij, welke naam gedurende bijna twintig jaar niet bij de rederij is voorge komen. L Smit Co. kreeg de eerste sleepboot van die naam in 1927, een schip dat echter niet rechtstreeks voor de Rotterdamse sleepbootmaatschappij is gebouwd. Oorspronkelijk behoorde deze forse stoomsleper aan het Bureau Wijsmuller in IJmuiden. Gebouwd in 1921 bij Jonker Stans in Hendrik Ido Ambacht heette het schip in de IJmuidense periode „Ja cob van Heemskerk" en was een zuster schip van de „Willem Barendsz", die kort geleden onder de naam „Ganges" voor de ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur op veler verzoek nog eenmaal MARIO LANZA in zijn grootste succesfilm DE GROTE CARUSO in Technicolor De romantische geschiedenis van een straatzanger, die eens de grootste tenor aller tijden zou zijn. Een filmwerk vol onsterfelijke melodieën Voorverkoop morgenochtend van 11—12 uur (Tel. dagelijks) sloop is verkocht. De „Heemskerk" en de „Barendsz", elk 516 ton groot, zijn met hun blauw witte schoorsteen bekende IJmuidense zeeslepers geweest. Zij heb ben heel wat sleepreizen volbracht waar door zij ook grote vermaardheid in het buitenland verkregen. Barendsz". In éèn adem werden ze ge noemd met de „Brabant" en de „Gelder land", die net als de eerstgenoemde twee sleepboten op den duur ook aan Smit wer den overgedaan. Twee van de vier zijn in 1934 naar Rus land verkocht. De „Gele Zee", ex „Jacob van Heemskerk" is daarna de „Taifun" ge worden en de „Java Zee", ex „Gelderland" kwam als „Chernomor" onder Russische vlag. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Veiser tafeltennisclub De tweede helft van de competitie is voor de Velser tafeltennisclub begonnen. VTC I startte slecht door tegen alle verwachting in met 64 van Columbia I te verliezen. Peek wist zijn drie partijen te winnen. Voogt kwam éénmaal tot winst, terwijl Noorman, die in de eerste helft van de competitie constant speelde door gemiddeld twee van de drie partijen te winnen, thans met drie nederlagen genoegen moest nemen. Ook de dubbel was voor Columgia. VTC 2 behaal de twee overwinningen, tegen Johez 4 met 7—3 en tegen Togido 8 met 8—2. VTC 3 speelde 5—5 gelijk tegen 't Spinne- web en won met 64 van Geel Wit 3. Het vierde team begon met een 64 over winning op VGZ 4, vooral dank zij goed spel van Dijkhuizen, die de volle winst binnen haalde. Saris en Van Voorbergen zorgden ieder voor een winstpunt, terwijl de dubbel- partij eveneens in het voordeel van VTC eindigde. Tegen Hotac 4 ging VTC 4 echter roemloos met 100 ten onder. Tegen Boru behaalde VTC 5 een gelijk spel, terwijl tegen Prowano 4 een 64 neder laag werd geleden, mede doordat VTC 5 slechts met twee man speelde. De dames van VTC verloren tegen Hotac I haar wedstrijd reglementair met 100 en konden tegen Rapidity I niet verder komen dan een 8—2 nederlaag. Alleen mej. Wijn bergen wist hier tweemaal een winstpunt te incasseren. Thalia brengt Donderdag een speciale filmvoorstelling van „De grote Caruso". De nieuwste film-biografie voor de in Amerika welhaast legendarisch geworden tenor Enrico Caruso heeft de reeds uit andere „musicals" bekende Mario Lanza tot titel held. In zijn vroegere film-creaties was Lanza niet alleen voor de liefhebbers van opera-melodieën maar óók voor anderen nog wel aanvaardbaar omdat zijn zang was verweven in een vaak vermakelijk en boeiend verhaaltje, maar hier kon men uiteraard niet te ver buiten de documen tatie gaan. Even kan ook zijn spel boeien, wanneer hij zelfverzekerd zijn entrée in Londen maakt en daar de vooroordelen tegen het „Italiaanse boertje" krachtdadig tegemoet treedt, maar verder moet men toch werkelijk te lang tegen zijn zwellende en krimpende borstkas opkijken en een ge weldige overdaad aan operafragmenten aanhoren, die de aarzelende, opkomende genegenheid voor deze kunstvorm geheel teniet vermag te doen. De volledigheid heeft gewild, dat ook de vroege, tragische dood van de zanger en de voortekenen daarvan zó suggestief zijn weergegeven, dat men er haast keelpijn van krijgt. Overigens zullen de liefhebbers van deze muziek en van vrouwelijke distinctie (zie Ann Blyth), dat bijzaken vinden. In de antwoorden op het lijvige rapport, dat als resultaat van het afdelingsonderzoek van de Beverwijkse begroting is verschenen, werden ondermeer de volgende punten onder de aandacht van de gemeenteraad gebracht: Verkeer en stadsbus Ter verbetering van de verkeerssituatie aan het Zuideinde van de Breestraat nabij het Stationsplein worden maatregelen ont worpen. Overigens zal eerst een algehele reorganisatie van de voorzieningen in de Breestraat kunnen worden ter hand geno men, wanneer tengevolge van het gereed komen van de grote tunnel en de nieuwe Rijksweg de aard van het vei'keer over de Breestraat geheel gewijzigd zal zijn, en deze gehele straat door het rijk in beheer en onderhoud aan de gemeente zal zijn overgedragen. Plannen voor de invoering van een autobusdienst voor stadsverkeer, aanvan kelijk tussen het Stationsplein en het Kuenenplein, zijn in voorbereiding. Geen overdekt en geen open zwembad! Gevraagd werd, in welk stadium de plan nen om te komen tot de bouw van een overdekte zweminrichting, verkeren. Het antwoord hierop luidde: Zolang het niet mogelijk is in de in studie zijnde ontwerp- uitbreidingsplannen de daarvoor geëigen de plaats aan te duiden, kunnen nog geen concrete voorbereidingen worden getrof fen. Over de te verstrekken subsidie aan het DEM-zwembad „Adrichem", deelde het college mee: Aangezien het zwembad op de huidige plaats niet blijvend kan wor den gehandhaafd, is het niet verantwoord te achten aan de bestaande inrichting thans nog betrekkelijk grote bedragen te beste den. Inderdaad wordt hierdoor het vraag stuk van definitieve voorzieningen nog klemmender. Bij nota van wijziging wordt de geraamde subsidiepost in verband hier mede afgevoerd. Vuilnis-perikelen Een lid stelde de vraag, of met betrek king tot de heffing van een recht wegens door de reinigingsdienst bewezen diensten binnenkort een nieuw voorstel van het col lege kan worden tegemoet gezien. In dit verband werd ook gevraagd, of de raming ad 30.000,onder volgno. 113 niet moet worden afgevoerd. Een ander lid gaf hierbij de vraag in overweging, de burgerij in de gelegenheid te stellen de nieuwe vuilnisemmer in eigen dom te verkrijgen. De repliek was, dat de raming ad 30.000 bij nota van wijziging van de begroting zal worden afgevoerd, in afwachting van een nader afzonderlijk voorstel van het college. i Stratenleed Een ophelderend antwoord werd ver zocht over de in slechte staat verkerende, Of geheel nog ontbrekende straten. Antwoord: In verband met het ver nieuwen van de stadsriolering in vele stra ten, is het onderhoud in het algemeen zeer beperkt geweest. Verschillende straten moeten op afdoen de verbetering wachten totdat voldoende nieuw klinkermateriaal beschikbaar zal zijn. Tengevolge van de voortdurende précai re straatklinkerpositie in ons land konden slechts met veel moeite geringe hoeveel heden straatklinkers worden aangekocht, die nauwelijks voldoende waren voor de noodzakelijke aanleg van de nodige straten in de nieuwe uitbreidingen. Aangezien ook thans nog geen verbetering op korte ter mijn valt te verwachten, zijn inmiddels maatregelen beraamd en ten dele reeds tot uitvoering gebracht teneinde door herbestrating van de in aanmerking ko mende straatgedeelten tot een spoedige, desnoods provisorische verbetering van de inderdaad onbevredigende toestand te ge raken. Een verbinding van de Wijk aan Duiner- weg met de Alkmaarseweg is inderdaad noodzakelijk. Aan de Rijkswaterstaat is reeds geruime tijd geleden een verzoek ge richt teneinde tot een dragelijke aanslui ting aan de Alkmaarseweg te geraken. Reeds eerder is op spoedige behandeling aangedrongen. Getracht zal worden des noods voorlopig tot aanleg van een provi sorisch tegelvoetpad te geraken. Een plan voor de aanleg en verbetering van parkeergelegenheid en trottoirs langs de Westzijde van de Alkmaarseweg is vrij wel gereed. Een voorlopig overleg met de ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Rijkswaterstaat heeft reeds plaats gevon den. Verwacht kan worden dat dit jaar de uitvoering ter hand zal kunnen worden genomen. Politie-vrouwen Het ligt in het voornemen van de Bur gemeester aanstelling van een vrouwelijke ambtenaar voor de kinderpolitie, zoals in ons corps voorheen herhaaldelijk is ge schied, op het daartoe geschikt geachte tijdstip te overwegen. B.B. - Beverwijk Over de groei van de Bescherming Be volking Beverwijk deelde het College van Burgemeester en Wethouders mee: Het aantal vrijwilligers voor de Bescherming Bevolking uit Beverwijk bedroeg per 31 Dec 1954: 480 tegen 330 per 31 December 1953; een vooruitgang derhalve van 150. In totaal worden voor Beverwijk 900 vrijwil ligers noodzakelijk geacht. Bcgrotingsraad De agenda van de openbare vergadering van de raad der gemeente Beverwijk op Maandag 24 Januari 1955, des namiddags 3 uur ten stadhuize vermeldt: de behande ling van: a. de begroting van het openbaar slachthuis, b. de begroting van het woning- bedrijf, c. de begroting van de dienst Openbare Werken, d. de begroting van het Grondbedrijf, e. de begroting van het Gas bedrijf en f. de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1955. Het ligt in de bedoeling de vergadering des avonds te 19 uur voort te zetten en zo nodig te vervolgen op Dinsdag 25 Januari 1955 des avonds 19.30 uur. De stukken liggen ter inzage gedurende de kantooruren van 18 Januari af tot en met 22 Januari a.s. Ook 's-avonds bestaat gelegenheid de stukken in te zien op Woensdag 19 en Don derdag 20 Januari telkens van 19.3021 uur. 'OCOOCOOOOOOOOOOO XJOOOOOOOCO Ver voor de oorlog is. het gebeurd, dat een brandje in een hooischelf onder Santpoort een onverwacht-vurige wen- ding kreeg: toen de mannen na gedane arbeid weer opgetrommeld werden, ble ken twee hunner zóek te zijn. Bij her haald appèl kwam het duo bedremmeld uit de schuur. De dochter van de boer was een vurig me id je en daar hadden de brandwachten beiden kennis aan enne„we waren bij dat andere vuur toch niet nodig". c oooooooooooooooococccco ïOCOCCOOCOC! De Heemskekse toneelvereniging „Tave nu" heeft voor haar eerstvolgende uitvoe ring in studie genomen het toneelspel van C. v. d. Linden „De Vluchteling". De regie heeft de heer P. van Vleuten. Op de onlangs in Heemskerk gehouden tentoonstelling van de Bond van Platte landsvrouwen was ook een stand van de vereniging voor Veilig Verkeer aanwezig. In samenwerking met alle plaatselijke ver enigingen is nu besloten om dit verbond uit te nodigen om hier een avond te komen houden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elly, d. \an G. J. v. d. Bos en C. Lotterman; Afra G. M„ d. van P. A. Castricum en C. A. Koper; Margaretha M., d. van A. J. C. Martens en M. yan Lieshout; Comelis Th., z. van J. C. Beentjes en A. Welp. GEHUWD: H. B. van Weenen en W. Docter. OVERLEDEN: C. Fonteyn, echtgenote van A. Koster, 50 jaar. „MA YD A Y" Het stormgetij, dat deze win ter al meer dan velen lief was, over zee en land heeft gejaagd, bracht menigmaal Sehevenin- gen Radio in het geweer op de noodgolf is tè vaak het SOS gehoord en in de spanning van die wilde nachten, waarin de Noordwester zijn meedogenlo ze gesel over de Noordzee liet huilen, hebben wij allemaal wel eens met diepe waardering ge dacht aan het werk van de ra diomensen en reddingbootbe manningen, sleepbootlui en al die andere hulpdiensten, dat doordringt tot op de plek van ramp en doodstrijd. Wjj heb ben geluisterd naar het „May day" in de aether een term, die van een beklemmende ernst wordt zodra dit woordje alle andere verkeer in de lucht lam legt. Een lezer, die in de krant het woord tegenkwam en het later ook door de radio heeft gehoord, vraagt mij, waar deze term vandaan komt. Van het Franse „m'aidez" of „help mij", dat internationaal werd en verbasterde tot „Mayday". met kruimels of etensresten uit de brand helpen, maar dat daarbij het voer vaak midden op straat wordt gestrooid, zo dat de vogels last hebben van het verkeer en er nog al eens zo'n cafetariaklant wordt dood gereden. „In de goot of op het trottoir is toch ook wel een plekje te vinden?" vraagt zij. Welja, lieve vriendin en dege nen, die ondoordacht op straat strooiden, zullen er de volgen de keer subiet aan denken. Een pluim-met-een-kop-er-op verdient naarh et oordeel dezer zelfde dame een groenteboer, die om een uur of vijf op de Stationsweg vent en die in de kou, die daar een poosje venij nig overgeblazen heeft, zijn ros niet alleen een dek over de rug had gegeven, maar ook jute zakken voor de benen had ge bonden. Dat peerd keek toch zó vergenoegd, zegt de vriendin. prijzen zich gelukkig dat zij nog leven ook. Is er zo langzamerhand niet iets voor te zeggen, een kleine, smalle sneeuwploeg achter de hand te houden voor de fiets paden, die zich in steeds groter wordende getale door onze gewesten gaan uitstrekken? Het zou de fietsers een zegen en de autorijders een opluch ting zijn. Het weer is de Waterstaat overigens een paar keer te glad af geweest. Maandagmiddag bijvoorbeeld had het verkeer de rijksweg HaarlemVelsen tot een spiegelglad ijsbaantje uitgewalst en in de vroege middaguren was daar nog helemaal niets tegen gedaan: pas laat, te laat, verscheen er een opgewekt-wentelding, dat zand en stroefheid verschafte aan de martelende, glibberen de en bibberende verkeersbe- dr ij vers. Het is een dubbeltje op zijn kant geweest, of onze V.O.V. was niet meer, deze week. ónze V.O.V.? Dat zou ik niet altijd zeggen, gehoord hebbende, dat vele Velsenaren niet eens bevroeden, dat de plaats hunner inwoning beschikt over een „Velser Orkest Vereniging", die een behoorlijke noot meeblaast in de rij der amateurorkesten. Toch is het „onze" V.O.V., want als dochter van het wellicht bekendere „Euphonie" heeft het orkest in de loop der jaren al voor heel wat kunstmin gezorgd. Zij bestaat dus nog, alleen moet ze nu pogen dat bestaan te rekken op de nogal smalle basis van 22 hele werkende leden, die een symphonie-orkest vormen en géén kamerensemble, zoals, na kennismaking van dit geringe getal, zou verondersteld kunnen worden. Uw korst oud brood nu levert straks in Mei een dankbaar vogelkoor op! De vogelen des velds Van de kant ener erkende dierenvriendin binnen deze veste bereikt mij een noodsein, dat aansluit op een eerder in dit smalle aanhangsel van de dagelijkse doening geuite wens: meer vogelzorg in de tijden, dat sneeuw en ijs onze geve derde vrienden van hun krui- ienierswinkels afsluiten. In middels heeft „Vogelbescher ming" de Nederlandse burge meesters al op het lijden van de vogels attent gemaakt en ook in Velsen wordt er inmid dels al het één en ander voor bereid, zodat we op dit punt wel tevreden kunnen zijn, al is het ernstig te hopen, dat er te gen de tijd, dat de moeilijkhe den aan de deur kloppen, ge- loeg vrijwilligers opdagen om een soort ,,voederdienst" op gang te brengen en te houden. De vriendin voornoemd wyst evenwel op een détail, waaraan gij allen hoogstwaarschijnlijk niet stuk voor stuk hebt ge dacht. Zij constateert met ge noegen, dat er in de kou ge lukkig velen zijn, die de vogels Wankel wereldbeeld Het zijn voor de arme Vel- sense tweebeners halsbreken de dagen, vrinden: zij bewegen zich met het klamme zweet in de handen over de trottoirs en de wijsten hunner hebben zichzelf op scherp gezet of sok ken over het schoeisel getrok ken, waardoor de kans op een smak tot aanvaardbare propor ties wordt teruggebracht Weten de huismoeders eigen lijk wel, dat zij bij Algemene Politieverordening „gehouden zijn" de stoep voor hun deur tje sneeuw- en gladheidsvrij te houden? Elke morgen de asla er over of een paar scheppen zand kan vele builen en wellicht gebro ken ledematen sparen. Fietsers zijn in deze modde rige dagen evenmin best-af. Hun domeinen liggen onder gesneeuwd en zij wankelen dus over de rijbaan van ijs- bergje naar gletschertje, wor den door spetterende autoban den bijwijze van opfrissing on der de bagger gespoten en Het gebrek zit in de strij kers. Strijkers schijnen in Velsen zeldzame lieden te zijn. Geen pluimstrijkers, want daar heeft ook de V.O.V. niets aan, maar snarenstrijkers, violisten en cellisten. Overi gens: blazers kunnen ze ook gebruiken, dus wie tot nog toe klagelijk in de eenzaamheid streek of blies: hij melde zich en musicere in commissie. Nu moet het me en het bestuur moet me deze open hartigheid maar om der wille van de muzikale zaak verge ven van het welmenend hart, dat de grote trom niet altijd met voldoende stokken en op de juiste manier be werkt wordt bij de V.O.V. Het is niet genoeg „dé V.O. V.", „dè Velser Orkest Ver eniging", maar meer een club, waar Jan en Piet in meespe len, „maar je hóórt nooit wat van ze". Komt uit uwe schuilhoeken, V.O.V.-ers en confronteer de gemeenschap met uw opvat tingen over een intens mu ziekleven in dit Velsen, dat daar best wat meer aan kan gaan meedoen. Laat er maar eens een muziekforum de vraag beantwoorden, of Henk Badings toch niet knapper is dan Ludwig van Beethoven en haal maar eens iemand achter een katheder, die uiteenzet, hoe in Amerika de jongens van het Boston Promenade Orchestra in hun vrije tijd meespelen in de „Hot Swing Seven", (trouwens, de Con- certgebouwers kunnen daar ook smeuiïge verhalen van vertellen!). In elk geval: schud Velsen wakker, sla Velsen om de muziekliefhebbende oren met strijkstok en clarinet en laat merken, dat Velsen een V.O.V. heeft! Is er afgetikt? Ik tel drie maten vooraf! Gevaartje Op de plek, waar des avonds wel, maar des nachts geen lan taarn brandt, staat op de Sant- poortse Terrasweg telkens weer een kolos van een vrachtauto geparkeerd, zo meldt mij onge rust een goede Lantaarncliënt. Dat geeft nog eens brokken, waarschuwt hij: dat gevaarte droomt daar maar van mooie snelwegen en zorgzame chauf feurs, maar eens zal deze droom wreed verstoord worden door de voorkant van een an dere auto, die heur koplampen net niet wijd genoeg open had en er met een gangetje tegen op tornt. Ik zeg het maar even, want dat zware ding staat er werkelgk riskant. LAMPENIER Deze „droom van een vrachtwagen" met voorwielaandrijving is door General Motors ontworpen. Hij is geschikt voor alle doeleinden en uitgerust met een motor van 180 pk. De wagen zal de naam „L'Universelle" krijgen. Hij is bijna 30 centimeter lager dan de gebruikelijke, maar heeft toch evenveel laadruimte. De Amsterdamse heer Henri A. A. R. Knap, in het dagelijks leven journalist en docent aan de universiteit voor persweten schappen, hield gisteravond in ,,'t Cen trum" een genoegelijk babbeltje over „het verschil tussen een roman en een krant." De weinige belangstellenden die het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling ditmaal bijeen had kunen brengen, hebben genoten van een humoristisch en toch zeer deskun dig verhaal. De heer Knap begon met te vertellen, dat het schrijven van een roman gemakkelijker was dan het rijden met een auto in dit weer tevens minder gevaar lijk. Gezien de ervaringen van deze jour nalist-romancier, bestaan er vele tegen strijdigheden tussen beide beroepen, die hij met voorbeelden toelichtte. De compositie van de roman was langs velerlei wegen te bereiden en spreker noemde hierbij Somerset Maugham en Vicki Baum als degenen, die over een figuur schrijven en dan later teruggrijpen in de historie van die figuur om zijn hou ding op eep bepaald moment te rechtvaar digen. Een tweede mogelijkheid was de chronologische, die meestentijds wordt toe gepast en een derde de zogenaamde „ik vorm", waarin alle personen direct spreken. Het principiële verschil tussen een romanschrijver en een journalist was wel de beleving, die vooraf en/of tijdens het schrijven plaats vindt. De romanschrijver is namelijk naar des heren Knaps mening al op de helft van het werk, als hij, wel licht jarenlang, over zijn boek heeft ge dacht en de diverse figuren heeft geschapen, terwijl de journalist een figuur, die hij ontmoet, moet weergeven, zoals hij is, al hoewel hij er onbewust toch een eigen kleurtje aan geeft. Het kenmerkende van de litteratuur was, datgene wat men leest, diep doordringt tot in het bewustzijn, terwijl in allerhoogste instantie de litteratuur in staat is, om evenals muziek en de producten der beel dende kunsten emoties te verwekken. Uit „Bent u ook zo'n vader", dat door hem zelf geschreven is, las de heer Knap enige verhaaltjes voor, die in het grens gebied van litteratuur en journalistiek lig gen, de zogenaamde para-litteratuur. Jaarvergadering KAV De afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeidersvrouwen houdt Donderdag 20 Ja nuari in één der bovenzalen van het K.S.A.- gebouw de jaarvergadering. Contactavond „De Kennemers" De Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" houdt Woensdag 26 Januari in café Wilkes een contactbijeenkomst. Bridgers speelden om het kampioenschap De uitslagen van de wedstrijd om het kampioenschap van de bridgeclub „Wijk aan Zee" is: 1. DobberPirovano 50 pnt.; 2. mevr. v. Son—Beermann 48 pnt.; 3. de heer en mevr. v. d. Aar 48 pnt.; 4. mevr. Beermann—v. Son 45i/2 pnt.; 5. mevr. Dob berv. d. Elzen 44 pnt.; 6. v. Klaveren— Handgraaf 42y2 pnt.; 7. v. d. Aar—Geude- ke 341/2 pnt.; 8. Heynis—Dikkenberg 34% fint.; 9. SchoosKlein 34 pnt. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2.90—2.50; gr. tong 2,642,60; grm. tong 2,322,16; kim. tong 2,62—2,35; kl. tong I 2,52—2,44; kl. tong II 2,342,26; tarbot 2,202,00, per kg. Tar bot II 85—80; tarbot III 70; tarbot IV 66—46; schartong 32—29; gr. schol 33—32; grm. schol 40—37; kim. schol 51—50; kl. schol I 53—49; kl. schol II 43—30; schar 39—34; bot 28—23; v.è haring 18—9; makreel 46—38; gr. schelvis 4942; grm. schelvis 4632; kim. schelvis 3624; kl. schelvis I 3021; kl. schelvis II 25—15; wijting 2111; gr. gul 35—30; midd. gul 3024; kl. gul 1814; ham 102; poontjes 23—21; kl. kool vis zw. 2017; kl. koolvis wit 3022, per 50 kg. Gr. kabeljauw 268100; gr. koolvis zw. 5442; gr. koolvis wit 76—70; gr. leng 7572, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 127 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 145 kisten schol, 14 kisten schar, 5 kisten bot, 50 kisten haring, 26 kisten makreel, 650 kisten schelvis, 250 kisten wij ting, 220 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 3 kisten ham, 16 kisten poon, 270 kisten koolvis, 26 kisten diversen. Totaal 1920 kisten. Besommingen van Dinsdag. Polderman f 17.710; Thorina f 19.000; HD 87 f 12.930; HD 125 f2510: IJM 210 f 6440; KW 35 f470; KW 60 f 300; KW 36 f 376. 2pOOOOCOOOOC>OOOOCOOOOOOOOOOOOOOOC)OCOOOOOOODOOOOOCOOOOOOO Een geliefkoosd onderwerp voor ver gelijkingen onder IJmonders zijn de voor- en nadelen die aan Beverwijk en IJmuiden zijn verbonden. Gisteren werd ?r dan toch menig puntje ten voordele van IJmuiden geboekt bij het sneeuw vrij maken van de hoofdwegen. Bever wijk was hiermee wat achterop geraakt, zodat Velserweg en W ijker straatweg zo goed als onberijdbaar waren. Zij, die het per motorfiets of lichte auto waagden over genoemde wegen te rijden, kregen ie schrik van hun leven. De sneeuw ploeg van de Rijkswaterstaat trachtte evenwel een beetje berijdbaar traject te maken, maar van gemeentewege werd er nu niet zo heel veel aan gedaan. Wel werd er zand gestrooid, ondermeer in 8 Ie Zeestraat, maar dit voldeed in genen iele, mede dank zij de sleetje-rijdende 8 jeugd, die met bezems het gestrooide 8 zand verwijderde. g Dinsdag 18 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ljusterö van Port Talbot. Tessi van Otterbacken. Trito van Dublin Prometee van Caen. Meitoku Maru van Phi ladelphia. Lindekerk van Rotterdam. Texel- stroom van Liverpool. Methan van Gent. Hunzeborg van Yarmouth. Ida Pieter van Milfordhaven. .Monte Viz van Sunderland. Plato van Kopenhagen. Viking van Dront- heim. Vertrokken zijn: Silma Dan naar Hamina. Goote naar Satoni. Hampshire Coast naar M' bro. Venetia Guilia naar Saint Jean. Zaan naar Rotterdam. Falcon naar Londen. Eem- stroom naar Leith. Vechtstroom naar Huil. Mariekerk naar Rotterdam. Lingestroom naar Londen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10