Een stad stond op uit de puinen van een catastrophe Plannen te over: Tunnel in Driehuis, nieuw verenigingsgebouw en werk plaats voor minder-validen Garage mag zonder pergola gebouwd worden Agenda voor Velsen Nieuwjaarsrede in Velsens raad Êkt DODENCIJFER DOOR VERKEER STEEG Beverwijk Heemskerk 5 ËWP Wethouder Maas hersteld terug RAAD LEGT ADVIES NAAST ZICH NEER „Mensen-materiaal" voor de Velser Kunstkring Begrotingszitting begint Dinsdag Nieuw schip voor de K.P.M. Zilveren jubileum van gemeentebode WOENSDAG 19 JANUARI 1955 mmm mm Bij de aanvang van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar heeft burgemeester mr. M. M. Kwint van V eisen gister avond het gebruikelijke overzicht van het vergleden en een prognose van het toekomstige jaar gegeven: het overzicht bevatte de vaak Amerikaans-aandoende groei van de stad aan de zee, met al haar ups en downs (de laatste speciaal in de woningbouwsector) de vooruitzichten gaven hem aanlei ding tot voorzichtig optimisme, al moest hij denken aan de woorden van Josef: „maar na dezelven zullen er opstaan zeven jaren des hongers Het gehele beeld der Velsense ontwikkeling bestrijkende van tunnel tot sluisweg en van visserij tot zeesleepvaart, kwam de raadsvoorzitter tot de conclusie, dat het bijna niet te ge loven is, dat tien jaren na 1945 uit een zwaar verwoest gebied deze nog steeds omhoogstrevende gemeenschap is gegroeid. De burgemeester begon zijn Nieuwjaarsrede aldus: „Nog slechts enkele maanden en Nederland zal herdenken hoe tien jaar geleden de Duitse tiran door de gezamenlijke krachtsinspanning onzer geallieerden tot onvoor waardelijke overgave werd gedwongen. Moge nu een tijdperk van tien jaar in de levensduur ener gemeente betrekkelijk kort zijn, gij zult het toch met mij eens willen zijn en het beamen, wanneer ik zeg, dat voor onze gemeente deze tien jaar beslissend zijn geweest voor haar reconstructie, voor haar stadsbeeld en voor haar verdere toe komstige uitbouw". Minder huizen Voor Velsen is 1954 een goed jaar ge weest, maar er is één punt, dat ons allen zorgen baart. Immers 1954 kenmerkte zich in vergelijking met 1953, toen 890 wonin gen voor bewoning gereed kwamen, door geringere woningproductie, ten gevolge van het feit, dat de van rijkswege aange legde financieringsnormen niet zijn aange past aan de gestegen prijzen der bouw materialen, waardoor het geraken tot een voor het rijk aanvaardbare aanbestedings som in Velsen zowel als elders prac- tisch onmogelijk werd. Het aantal nieuwe woningen, dat in 1954 aan de woningvoor raad werd toegevoegd, bedroeg daardoor 210 minder dan in 1953 en wel 680. In totaal zijn, met dit aantal inbegrepen, na de bevrijding 5117 gezinnen aan woon ruimte geholpen, waarvan 195 in nood woningen, 674 in duplexpercelen en 4248 in de overige woningen. Ultimo December 1954 waren 520 wo ningen in aanbouw benevens een complex voor bejaarden omvattende 30 zelfstandige woningen 'en een hoofdgebouw met kamers voor de huisvesting van 60 bejaarden. In het afgelopen jaar kon. eveneens door bovenvermelde oorzaken slechts machti ging tot gunning worden verkregen tot de bouw van 84 woningwetwoningen. Meer plannen liggen echter gereed en zijn in voorbereiding om, zodra de gelegenheid daartoe zich voordoet, tot uitvoering te worden gebracht. Na een summiere terugblik te hebben gegeven over de belangrijkste besluiten van het afgelopen zittingsjaar, na ook de diverse hoogtepunten uit het gemeentelijk leven de revue te hebben laten passeren, speciaal aandacht kreeg daarbij het joyeuse afscheid dat Koning Haakon VII werd bereid ging de raadsvoorzitter aldus voort: Werden de vorengenoemde werkzaam heden verricht om het bouwen in de toe komst voortgang te doen vinden, zo vond in het afgelopen jaar een niet te onder schatten bouwactiviteit plaats in het uit breidingsplan Nieuw-IJmuiden, Bosbeek- Noord en -Zuid en de Neethof en in het villapark Velserbeek, zodat aldaar nage noeg geen gronden meer beschikbaar zijn. Eveneens werden de wederopbouwplannen Velsen-Noord, Nieuw-IJmuiden, Driehuis en Santpoort-Noord bijna voltooid. De aanleg van wegen en rioleringen hield gelijke tred met de bouwactiviteit; het zwaartepunt van het werk was gelegen in IJmuiden. Het Wederopbouwplan A Velsen-Noord is nagenoeg voltooid. In 1954 werd voortgegaan met de verdere aanleg van trottoirs. In het uitbreidings plan „de Gilden" werd een begin gemaakt met de straat- en rioleringsaanleg. Het in dustrieterrein werd gereed gemaakt met de aanleg van hoofdwegen in Velsen- Noord. De nieuwe toegangsweg naar de Hoogovens de Wenckebachstraat ls nagenoeg gereed; de aanleg van het In dustrieterrein ten Zuiden van de Haring haven is in voorbereiding. Dit jaar tunnel in Driehuis In Driehuls zal In 1955 door de Rijks waterstaat worden begonnen met het bou wen van de tunnel ter verbinding van de Van den Vondellaan met de Hagellngerweg. In aansluiting daarop zal de Hagelingerweg worden verbreed. In het kader van de verdere ontwikke ling van de IJ-mond werden de wegaan- sluitingen te Velsen-Noord op de tunnel in studie genomen. Volledige overeenstem ming hieromtrent met de overige belang hebbenden kon nog niet worden bereikt. Overleg met vele diensten en bedrijven werd gepleegd in verband met o.a. de aan leg van de gas-persleiding Hoogovens Amsterdam, het leggen van hoogspannings kabels, watertransportleidingen; verschil lende van deze werken zijn in uitvoering. In verband met de toekomstige verleg ging van het pontveer zijn in overleg met de Ned. Spoorwegen N.V. de aansluiting van wegen op het nieuwe pontplein, de nood zakelijke verlegging van het goederenem placement, de aanleg van een verkeersweg door Velserbeek, enz. in studie genomen. Ook in 1954 was het weer noodzakelijk langs de Z.W. rand van de bebouwing van IJmuiden zand te ruimen. Ook sommige braakliggende terreinen tussen de bebouwing legerden in dit op zicht veel overlast op. Op sommige dagen was het zandstuiven zo erg, dat het zand met een mechanische laadschoD van de straten verwijderd moest worden. Reiniging in nieuw huis Het plan voor de vernieuwing en uit breiding van het gebouwencomplex van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst en het Plantsoenbedrijf is dit jaar gereed geko men en de verwachting is gewettigd, dat ook dit gedeelte van de Reinigingsdienst binnen afzienbare tijd aan de te stellen eisen zal voldoen. 8 8 Na een lange afwezigheid uit Velsens raad en college heeft wethouder C. P. J. 8 Maas gisteravond zijn vertrouwde i plaatsje aan de linkervleugel der colle- 8 getafel weer ingenomen en hij mocht van alle kanten hartelijke gelukwensen 8 in ontvangst nemen met zijn herstel. 8 Een der sympathiekste collegeleden is teruggekeerd en de hartelijke begroeting 8 van de voorzitter was de raad, die deze 8 avond iveer voltallig „aanzat" dan ook 8 uit het hart gegrepen, zoals de heer iV er be ek later nog eens onder woor- 8 den bracht. oocx)ooocxxxx30ooodoooooooooooooooocooooooooooc>ooocooooooo Het verheugde de burgemeester de raad te kunnen mededelen, dat de slachthuis plannen de raad de volgende maand zullen worden aangeboden. Gedurende het jaar 1954 werd er door de Organisatie Bescherming Bevolking voortgebouwd, waarbij de werving, de op leiding en de binding der noodwachters de meeste zorgen gaven. Weliswaar ls het aantal noodwachters, dat bij de aanvang van 1954 globaal 1100 bedroeg, in de loop van dat jaar met bijna 600 vermeerderd, zodat dit aantal ultimo December 1954 tot circa 1700 is gestegen, doch nog altijd ontbreken er pl.m. 1100 vrijwilligers aan de circa 2800 noodwach ters, die nodig zijn om de Beschermings organisatie in deze Kring naar behoren te kunnen laten functionneren. In het begin van 1955 zal opnieuw een wervingsactie worden ontketend. Ook de opleiding en oefening der nood wachters geeft veel moeite en zorgen. Een deels is het door de trage toeloop der aan meldingen niet altijd mogelijk dadelijk voor deze noodwachters de nodige cursus sen te formeren, omdat daarvoor het aan tal cursisten niet groot genoeg is, ander deels is de animo voor het cursusbezoek ohder de noodwachters niet groot, zodat veel absentisme voorkomt; een der oor zaken hiervan moet gezocht worden in het feit, dat wegens gebrek aan behoorlijke lokaliteiten veelal van schoollokalen ge bruik moet worden gemaakt, waar deze mensen zich niet meer thuis gevoe'en, ter wijl zich nabij de scholen dikwijls geen terreinen bevinden, die zich voor prakti sche oefeningen lenen. In de kring Velsen-Beverwijk wordt het niet aanwezig zijn van behoorlijke B.B.- centra, waar de- noodwachters zich thuis gevoelen en waar, naast gelegenheid tot instructie en het houden van practische oefeningen ook gelegenheid tot ontspanning van de noodwachters is, algemeen als een groot gemis gevoeld. In meer gemeenten en kringen werd reeds overgegaan tot de bouw of inrichting van B.B.-centra, welke naast gelegenheid tot oefening en opleiding, van grote waarde blijken voor de binding van reeds geworven en opgeleide nood wachters. Het ontbreken van dergelijke centra in deze Kring moet mede als een der oorzaken worden beschouwd, dat van de noodwach ters, die zich hadden aangemeld, ongeveer tweehonderd in de loop van 1954 als zo danig bedankten. De voorbereidingen tot het plaatsen van de aan de kring Velsen-Beverwijk toege wezen 20 alarmsirines verkeren in een vergevorderd stadium, evenals die voor de bouw van een openbare schuilge'egen- heid aan het Moerbergplantsoen nabij de Kennemerlaan te IJmuiden. Over de bouw van een soortgelijke schuilplaats te Bever wijk zijn de besprekingen nog gaande. Buiten de zes reeds aangekochte blok- ploeguitrustingen zijn voor het vervoer van het overige materieel voorlopig een twaalftal blokploegwagens besteld en er zijn voorstellen in bewerking om ver deeld over een zestal jaren over te gaan tot aanschaffing van de overige uitrustin gen voor de andere zeventig blokploegen. Zelfbescherming noodzakelijk Ten gevolge van het „Besluit Bedrijfs zelfbescherming" zullen leiders van onder nemingen (niet inrichtingen van onder wijs, schouwburgen, concertzalen, electri- citeitscentrales of ondernemingen waar zich gedurende de werkuren niet meer dan 30 personen plegen te bevinden) moeten overgaan tot de voorbereiding c.q. ten uit voer legging van de in dat besluit genoem de bedrijfszelfbeschermingsmaatregelen. Na al dit sombere, maar slechts op de har de werkelijkheid gebaseerde nieuws, sloot de burgemeester dat deel zijner beschou wingen af met de woorden: „De vermindering van de spanningen in de buitenlandse politiek welke in 1954 op traden mogen de hoop versterken dat de organisatie B.B. nooit voor haar taak in oorlogstijd gesteld zal worden." De uitbreiding van de reserve-gemeente politie bleef de nodige aandacht vragen. Melding kan worden gemaakt van de goe de geest, ambitie en dienstverrichtingen van de vrijwilligers, die als een waarde volle aanvulling van het politiekorps kun nen worden beschouwd. Het streven blijft gericht op verdere uitbreiding. Toenemend dodencijfer De recorddrukte bij de ponten in de zo mer van 1954 bracht mr. Kwint op het verkeer in het algemeen en hij merkte op: Het aantal verkeersongevallen beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Helaas vonden dit jaar 8 ongevallen met dode lijke afloop plaats. De snelle bevolkings aanwas en de daarmede gepaard gaande toeneming van verkeersintensiteit zijn daarop van invloed. Voorlichting van de weggebruikers werd daarom zo veel mogelijk bevorderd, o.m. door de verspreiding van propa- ganda-materiaal en het vertonen van verkeersfilms. De belangstelling van het publiek voor de op de „Kleine Jaarbeurs" ingerichte Veilig Verkeersstand" was buiten verwachting groot. In 1954 bleken nog steeds explosieve stoffen in vele vormen aanwezig te zijn. Meermalen moest assistentie worden ver leend bij het ruimen van deze gevaarlijke stoffen. Het aantal gevallen van openbare dron kenschap de aangehouden buitenlandse zeelieden medegerekend bedroeg 45 (27 minder dan in 1953). Vermelding verdiende, aldus de raads- praeses, het optreden van de bemanning van de reddingsboot „Neeltje Jacoba" van de N.Z.H.R.M. en de redding van alle op varenden van het Panamese s.s. „Falcon" door de trawler „Klaas Wijker". Inder daad kordaat zeemanschap! eisen gezond De gezondheidstoestand van de bevol king bleef gedurende 1954 gunstig. De ongevallendienst gaf geen aanleiding tot gegronde klachten. Toch verdient het overweging in de toekomst deze dienst onder te brengen bij een gemeentelijke instelling. Het aantal gesteunden krachtens de Armenwet nam ook in 1954 weer toe en steeg van 500 tot 533. De in zorg zijnde behoeftigen bestaan voor een groot deel uit bejaarden en behoeftigen, die niet tot werken in staat zijn. Werkplaats voor minder-validen De plannen om te komen tot oprichting van een gemeentelijke werkplaats voor minder validen en langdurig werklozen, die niet geschikt zijn om bij de Plantsoen dienst of een ander gemeentelijk bedrijf geplaatst te worden, verkeren in een ver gevorderd stadium. Zodra het door de Raad toegestane cre- diet voor de verbouwing van de voor malige school D door Gedeputeerde Staten zal zijn goedgekeurd, kan met verbouwing en inrichting tot werkplaats worden be gonnen en de werkplaats zo spoedig mo gelijk worden geopend. De hoeveelheid gas, welke tot en met 15 December 1954 is afgeleverd (verlies inbegrepen), bedraagt 12.086.188 m*. Verwacht wordt, dat dit jaar een totale aflevering van 12.800.000 m1 zal wor den bereikt. In eigen bedrijf zal hiervan, naar verwacht wordt, 475.000 m» wor den geproduceerd door middel van de propaan-luchtinstallatie, zodat van Hoog ovens ingekocht zal worden: 12.325.000 kubieke meter. Er zijn voorbereidingen getroffen voor het oprichten van een brandweer-perso- neelfonds, hetwelk ten doel heeft de brand weerkennis op te voeren en de teamgeest te bevorderen. IJmuidens visserij Het aantal binnengekomen vaartuigen in de Vissershaven bedroeg in 1954 13.100, waarvan 150 buitenlandse. De omzet op de Rijksvisafslag bedroeg 77.000.000 kg vis, waarvan 31.000.000 kg verse haring; de totale opbrengst was 32.000.000,—. Hoewel de aanvoeren van verse zeevis en verse haring in 1954 niet onaanzienlijk waren, spijt het toch te moeten consta teren, dat men steeds weer in herhaling moet vervallen van de reeds zovele jaren geuite klacht, dat de IJmuider vissers vloot, als gevolg van de eenzijdige aan voeren, in het algemeen niet aan de vraag van de handel kon voldoen. Dat dit dan ook zeer onaangename ge volgen heeft gehad voor de visvoorziening in binnen- en buitenland, ligt wel voor de hand. Het is evident, dat de consument ook wel eens andere vis verlangt dan ha ring en makreel. Ter voorziening in het tekort aan gang bare vissoorten, konden behoorlijke hoe veelheden verse zeevis uit België, Duits land en de Scandinavische landen worden geïmporteerd. Ofschoon de handel met deze invoeren vanzelfsprekend is ingenomen, werpt deze gang van zaken toch wel een schril beeld op van de totaal gewijzigde omstandig heden in ons bedrijf, indien men nagaat, dat België en Duitsland voorheen tot de belangrijkste afnemers van de IJmuidense markt behoorden. Verre visserij-afwachten De handel wacht nog steeds met leven dige belangstelling op een voortzetting van de proefnemingen ten aanzien van de uit oefening van de verre visserij door de IJmuider trawlervloot. Ook in het jaar 1954 onderging de IJmuider visserijvloot weinig verandering; Burgemeester Kwint de vloot omvatte aan het einde van het jaar 18 stoomtrawlers (vorig jaar 19), 13 motortrawlers (13), 14 motorloggers (13) en 48 motorkotters en -botters (51). In de groep der stoomtrawlers behoeft geen nieuwbouw meer te worden verwacht; een aantal dezer schepen komt in de eerst volgende jaren in aanmerking voor ver vanging door motortrawlers. Ook dit jaar heeft de IJmuider trawler- vloot zich toegelegd op de aanvoer van verse haring en makreel. Er wordt echter behoefte gevoeld aan een grotere aanvoer van goedkope rondvis, een aanvoer die slechts door de grotere trawlers kan wor den verzorgd door uitoefening der visserij op de verderweg gelegen visgronden: IJs land, Lofoten, Barentszee. De zeer slechte bedrijfsuitkomsten van reizen naar deze gronden waren oorzaak, dat sinds enkele jaren deze visserij niet meer werd uit geoefend. Waar deze ongunstige resultaten mede te wijten werden geacht aan onvol doende bekendheid met deze visgronden, werd door de Overheid een subsidie-rege ling in het leven geroepen tot overbrug ging van de moeilijkheden in de eerste ,,herscholings"-jaren; door het reeds ver gevorderde seizoen kon van deze regeling voor de aanvang van het haringseizoen slechts in zeer beperkte mate worden ge bruik gemaakt, terwijl ook met inbegrip van de verleende toeslagen de uitkomsten nog hoogst onbevredigend bleven. Een thans herziene subsidie-regeling geeft ech ter de hoop, dat deze visserij in het ko mende voorjaar in ruimer mate zal kun nen worden uitgeoefend, zij het ook dat nog vele technische moeilijkheden om op lossing vragen. Het haringseizoen had voor de trawlers dit jaar een aanmerkelijk ongunstiger ver loop dan in voorgaande jaren; door ge ringere vangsten waren de schepen ge noodzaakt tot het maken van langere reizen. I Tegenover de gedaalde vangsten stond j echter een stijging van de gemiddelde op- I brengst van 12,52 tot 13,16 per 50 kg. Belangrijke gevolgen voor de vloot kunnen worden verwacht door de on langs afgekomen uiteindelijke beslis sing van het Ministerie van Financiën omtrent de bij herstel van oorlogs schade te verlenen nieuwbouwfacili- teiten. Eveneens van groot belang te achten is de inmiddels bij de Staten-Generaal inge diende Regeringsnota omtrent sanering van de zeevisserij, op grond waarvan ver vanging van verouderde schepen mogelijk zal worden gemaakt. Het aantal de haven van IJmuiden bin nengekomen schepen bedroeg in 1954: 14.825 met een inhoud van 36.568.209 m3; het aantal afvarende schepen bedroeg 13.565 met een inhoud van 36.452.340 m3. Het behouden binnenslepen van de Fal con en de Mimosa door Wijsmullers en Doeksens slepers bracht de burgemeester als het slot van deze nieuwjaarsrede, waarin hij de hogere productie der Hoog ovens en Breedband aanhaalde, de grage afzet der Papierfabriekproducten en de plannen, die VGZ koestert voor de in gebruikneming van een nieuwe, snellopen de papiermachine. Vermaan „Wij gaan 1955 in als bestuurderen van een in Amerikaans tempo groeiende ge meente, financieel in alle opzichten ge zond en sterk, beschikkende over zo grote reservés, als wij nimmer voor mogelijk hadden gehouden. Inderdaad, de laatste zeven jaren is er voor Velsen grote overvloed geweest, maar herinnert u ook het woord van Josef, de droom van de Farao verklarende: „maar na dezelve zullen er opstaan zeven jaren des hongers; dan zal in het land van Egypte al die overvloed vergeten worden en de honger zal het land verteren". Met deze aanhaling uit het boek Genesis wil ik u op het hart binden, dat wij er rekenschap mee zullen moeten houden, dat de aanwas onzer reserves eens zal ein digen, dat er andere tijden kunnen komen en dat wij derhalve, voerende een voor uitstrevend beleid, daarnaast financieel met beide benen op de grond zullen moe ten blijven staan." Als nestor van de raad heeft de heer R. Verbeek de voorzitter beantwoord, aanhakend bij de goede wensen, die burge meester Kwint de raad toezwaaide en deze beantwoordende. Ook hij zag met trots terug op de achterliggende tien jaar, wilde Velsen ten voorbeeld stellen aan vele andere in den lande van dezelfde om vang. De komende 5e Mei zal een bij zondere diepte van herinneringen mee krijgen, meende de heer V e r b e ek en hij hoopte, dat op die dag nog eens gedacht zal worden aan de ernstige wil tot samen werking en alle andere goede voornemens van tien jaar terug. Enkele teleurstellingen werden niet door de nestor verhuld: het raadhuis, dat er nog niet is en dat een durend onverholen misnoegen wekt, de voorgenomen winkel bouw, die ernstige stagnatie ondervindt en pas kortelings wat verbeterde en dan de nieuwe begraafplaats, die voor de overheid kennelijk weinig perspectieven biedt. Ten aanzien van elk dezer drie pro jecten sprak hij de hoop uit, dat 1955 licht en verruiming moge brengen. De waar schuwing, die de voorzitter ontleende aan „de zeven magere jaren van de Farao" vond bij de heer Verbeek weerklank; al wees hij de eer voor de thans heersende over vloed terug naar de regering: dank zij haar financieel beleid werd deze situatie mogelijk. Hij besloot met de vurige wens uit te spreken, dat de samenwerking tus sen college en raad goed moge zijn. Na de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen heeft de vroedschap gisteravond toch nog meer tijd besteed aan de normale agenda, dan menigeen had gedacht: er ontwikkelde zich een gesprek over een garage, die aan de Leeuweriklaan gebouwd zal worden door een huiseigenaar, omdat de gemeente lijke supervisor bezwaar had tegen deze garage alleen en er meteen een pergola aan wil zetten. De commissie voor openbare werken had daar zich indertijd al tegen verzet en de raad bleef dat in alle mogelijke toonaarden doen: met slechts vijf stemmen voor het collegevoorstel kreeg de garagebouwer tenslotte gelijk en de super visor „geen gehoor" bij de raad. De eigenlijke raadsagenda van gister avond leverde weinig stof tot spreken op. Een vraag van katholieke zijde om de re keningen over 1951 even terug te nemen, omdat deze lijvige documenten een lang durige studie vereisen, vond weinig gehoor bij de wethouder van financiën; de heer Verbeek (Arbeid) drong aan op wat meer spoed met de aanbieding der reke ningen in deze snel-vliedende tijd, maar tenslotte werd de zaak toch goedgekeurd. Energie en Jaarbeurs Mevrouw Heykoop (Vrijheid) vond het jammer, dat de nationale energie manifestatie E 55 in Rotterdam de komen de zomer ongeveer gelijk valt met de klei ne Jaarbeurs in Velsen. „Dan zullen we de E 55 moeten uitstellen" merkte de voorzit ter lachend op daarmee het verschil in grootte tussen de beide manifestaties dui- Wethouder Verbeek delijk genoeg beklemtonend. De schoolgeld heffing voor het kleuteronderwijs had bij mevrouw Van W i e 1 i n k enig verweer opgeroepen: de kinderen met geld over straat te laten sturen leek haar geen ple zierig détail in de regeling, maar de heer Aschoff (financiën, C.H.) was zo zeer bereid deze zaak in overweging te nemen en op een verandering aan te sturen, dat de raad verder zweeg. En goedkeurde. In antwoord op een wijdlopige vraag van de heer T a b e r n a 1 over de kwestie, die rond het pand Uitendaalstraat is ge rezen (een huis, dat onder overheidsdwang opgeknapt wordt) zei wethouder W. F. Visser (Arbeid, openbare werken) dat er binnenkort een voorstel de raad bereikt, om een groot crediet goed te keuren voor het herstel van vele oude huisjes een bedrag, dat een ton of 67 beloopt. Waar mee bewezen is, dat de gemeente meer doet dan menige particuliere huiseigenaar op dit punt, iets, dat de heer Tabernal bleek te betwijfelen. De heer Schilling was van andere gedachten: met dit voorbeeld kunnen de particulieren het naar zijn me ning stellen. Garage met of zonder De garage, die een huiseigenaar aan de Leeuweriklaan wil laten bouwen waar de gemeentelijke supervisor bezwaar tegen heeft (met een pergola mag het wel), ont lokte nog al wat discussies: de heer N u y e n s vond de eisen wel eens wat te ver gaan en de heer Lips (A.R.) was het daar wel mee eens, zodat de Katholieke en de A.R.-fractie tegen beloofden te stem men. De Ifeer Lips erkende het recht van de supervisor bepaalde aanmerkingen te maken, maar men hoeft toch bepaald de eigen mening niet te laten vallen. De heer Verbeek stelde zijn bezwaren vragen derwijs: er was hier een toestand, die on tolerabel was, de eigenaar wil een garage laten bouwen en de supervisor eist dan met een maar verdergaande verfraaiingen, die met de voorgestelde bouw niets meer te maken hebben. Ook hij was tegen. De heer Schilling (Comm.) ook al: hij noemde het ook „onzin". De heer W a 11 h u i s (C.H.) voer in het kielzog van de bezwaar den: de garage wordt een duidelijke ver betering en de betrokkene wil zelfs de aan stootgevende schuur opruimen, zodat alles opgelost lijkt: de supervisor probeert er echter een verder gaande verbetering uit te slepen. Als dit wordt afgewezen, zal deze man de „rommel" zeker laten staan" meen de de heer Wal thuis, „niet als dreige ment, maar als logisch gevolg van deze weigering van gemeentewege." Hij drong er bij het college op aan het stuk terug te nemen. Het druppelde verder door; ook mevrouw Heykoop verhief zich van haar zetel om te zeggen, dat ze het er hele maal niet mee eens was. De heer Van Leus en (Arbeid) sprong tenslotte voor supervisor èn wethouder in de bocht: Vel sen heeft een supervisor en als Velsen deze hoogste beoordelaar van de stedelijke esthetica niet langer vertrouwt, zal de ge meente öf een nieuwe supervisor moeten De derde abonnementsvoorstelling van de „Velser Kunstkring voor Allen" wordt op 1 en 2 Februari in het Rex-theater in IJmuiden-Oost gehouden. Voor beide avonden is nog een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar bij het secretariaat in 't Cultu reel Centrum in IJmui den. De stichting Het Ne derlands volkstoneel „De Toneelvereniging", on der leiding van A. Defresne geeft een op voering van „Le matériel humain" (Men sen-materiaal) van Paul Raynal. Dit stuk pretendeert het conflict van de persoonlijke verantwoordelijkheid in het moderne leger, zowel in lagere als in hogere rangen. De begrotingen 1955 der gemeentelijke bedrijven en de gemeente zelf, zullen op Dinsdag 25 Januari 1955, te 14 uur, ten gemeentehuize in openbare behandeling komen. aanschaffen öf de heer Nuyens als zodanig moeten benoemen. „Dat is geen praat" deed de heer Den Hollander veront waardigd, waarop de heer v. L e u s e n on middellijk inging met de opmerking: „zo dat de raad ook al een supervisor heeft, die uitmaakt wat praat is en wat niet." Het geval zelf achtte hij overigens ook wel aanvechtbaar. „Dit is een voorstel van het college" merkte wethouder Visser terecht op, „en de supervisor hoort dus niet in het debat thuis." De raad knikte berouwvol, maar liet zich toch niet geheel overtuigen door de wethouder, die probeerde te be togen dat de supervisor adviseerde de rom melige indruk, die de wrakke schuur op deze plek (Leeuweriklaan 34) oplevert, nu maar meteen grondig te verbeteren. Overi gens sloot hij zich aan bij de heer Van L e u s e n niet afwijken van de super visor. Over de billijkheid van de aange legenheid is wellicht te praten, maar het voorstel van het college verdient toch wer kelijk alle waardering. Men kwam er op terug en het werd een principieel debatje over de aesthetica en derzei ver omschrij vingen. De heer Schilling haalde de moderne witte huizen aan de VerLoren van The- maatlaan over de vloer („bollenschuren" zei hij misprijzend), de heer Van Leu- s e n bracht een nieuw geluid in het ge sprek („de gemeente heeft de put indertijd zelf gemaakt"), maar verklaarde zich ten slotte ook tegen. Wethouder Visser wond zich nogal op: zün uitlatingen in de commissie waren wat verkeerd opgenomen, maar hij heeft zich van het begin af achter het collegevoorstel geplaatst, al wil men hem nu andere ideeën in de mond leggen en het kwam tot stem ming: met slechts 1 stem en de stemmen uit het college vóór, werd de bouwvergun ning voor de garage zonder pergola ver leend. De kostbare vergroting van de Jan Cam- pertschool kreeg ook enig commentaar: wethouder De Boer (Arbeid, Onderwijs) merkte desgevraagd op, dat er inderdaad nogal wat leerlingen buiten het rayon van de Jan Campertschool naar deze school trekken, maar niet zo, dat het ernstig is; mocht het tot ontvolking van andere scho len leiden, dan kan de overheid altijd nog ingrijpen, zoals al eens gebeurd is. Hij sprak de hoop uit, dat G. S. het crediet goedkeuren, omdat het anders straks nóg hoger wordt. De technische dienst van O W. heeft oliestook geadviseerd, omdat dit bepaalde voordelen biedt, hoewel het ad vies nog niet bindend is. Op de werf der N.V. Boele's Scheeps werven te Bolnes is het m.s. „Van Neck", in aanbouw voor de Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij te Amsterdam, te water gelaten. Het schip heeft een lengte over alles van 96,75 meter bij een breedte van 13,87 meter. Het draagvermogen bedraagt 3825 ton en het motorvermogen is 2100 pk. O.B.K. speelt „Huis zonder vensters" De- Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning baart kunst" geeft op Zaterdag 22 Januari een opvoering van het toneelspel van Ab van der Linden „Huis zonder ven sters". De gemeentebode van Heemskerk, de heer P. Koopman, zal op Donderdag 10 Februari de dag herdenken dat hij vóór vijfentwintig jaar in dienst der gemeente trad. De jubilaris begon zijn loopbaan bij de gemeentelijke reinigingsdienst en ging hiervan over naar Openbare Werken. Als bode fungeert de heer Koopman ruim twintig jaar. „Vriendenkring" speelt „De privé-secretaresse" De R.K. toneelvereniging „Vrienden kring" te Heemskerk geeft Zondag 23 Januari in zaal Dam een opvoering van „De Privé-secretaresse", blijspel in drie bedrijven door A. den Hertog; onder regie van de heer J. Neelen. Deze voorstelling wordt Donderdag 27 Januari in dezelfde zaal nog eenmaal herhaald. WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. WOENSDAG 19 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 15 uur: jeugdprogramma, 20 uur: „Het lot speelt met mr. Denning". Rex, 20 uur: Kilima Hawaiians. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 20 JANUARI IJMUIDEN „Alcura", Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: „Morgen is het te laat". Pieter Vermeulenmuseum: Als Woensdag Commissie ter verbreiding van de begin selen der Vrijmetselarij, 20 uur: Gem. Vergaderlokaal, Abelenstraat, lezing. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9